DE VROUW IN DE XXe EEUW. Nieuwe Uitgaven. JUNI 1935 ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. jlo. 561: aardige japon van genopte zijde, «oarneerd niet een kraag van wit glasbatist. lenoodigd materiaal: 4 meter van 100 c.M. breedte en 50 centimeter glasbatist. No. 564: middagjapon van bewerkte crêpe I georgette. Benoodigd materiaal: 4 meter van 100 c.M. breedte. Deze patronen zijn in alle maten tegen den prijs van 50 ets. per stuk te verkrijgen bij de Administratie van dit blad. Bij den prijs wordt 6 ets. extra voor portokosten berekend. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon en tevens de gewenschte maat d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte, enz. op ie geven. Gelieve naam en adres zoo volledig mogelijk te vermelden; men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de opsturing. DE EERSTE AARDBEIEN. Nu de aardbeien nog te duur zijn, om in ruime hoeveelheden te eten, kan men Ze op verschillende manieren tot een smakelijk t dessert maken. Een daarvan is natuurlijk I met room, maar waar dit nogal weelderig is, I tan de room vervangen worden door custard- vla. De aardbeien worden dan een half uurtje Tan tevoren overlangs doorgesneden, en met suiker bestrooid weggezet. Wanneer de vla wat afgekoeld is, wordt ze laag om laag met de aardbeien en het daaruit geloopen vocht in de vlakom gedaan, waarna bovenop ter garneering nog wat aardbeien worden gelegd. Zijn de vruchten niet erg versch meer. I dan worden zij met wat water, suiker en een Paar druppels citroensap even opgekookt, maar zoo dat de vruchten zooveel mogelijk heel blijven. Dit mengseltje wordt over I eenige beschuiten gegoten en koud opge- diend. Ook voor een vruchtensla leenen de aard- I heien zich uitstekend. Wie dit wat eenvoudig wil doen, neemt er alleen bananen bij en zet deze in schijfjes gesneden, gedurende I uur met wat sitroensap weg, teselijker- tijd de aardbeien, weer doorgesneden, met *at suiker bestrooid. Daarna worden de duchten dooreengemengd en dadelijk opge öiend. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. ZONDAG: Groentesoep, roastbeef, Postelein, Gekookte aardappelen. Roompudding en fruit. MAANDAG Kalfslappen, Spinazie, Gekookte aardappelen. Maizenapudding. DINSDAG- Biefstuk Andijvie. Gekookte aardappelen. Chocoladepudding met vanillesaus. WOENSDAG: Kalfsoesters. Doppers. Gekookte aardappelen. Gries met rozijnen. DONDERDAG" Carbonaden. Raapstelen. Gekookte aardappelen. VRIJDAG: Schelvisch. Zure saus. Gekookte aardappelen Rijst met pruimen. ZATERDAG: Spek. Tuinboonen. Gekookte aardappelen. Vruchtenpudding. EEN FLATTEUS SCHORTJE. PLATINABLOND IS NIET MEER MODERN. Uit Engeland komt een alarmeerend be richt. Het kortgeknipte haar blijft; maar de kortgeknipte gladde of in lokken het hoofdje bedekkende haren, mogen niet meer platina blond zijn. Een zware slag voor de prominente voor vechters van deze haarkleur; vooral wanneer zij op tooneel of voor de film hun beroep uit oefenen. Wat zal er bijvoorbeeld met Jean Harlow gebeuren, om slechts een van de meest bekende filmsterren met platina-blond haar te noemen? Zal ze vlug of langzamer hand donkerder haar krijgen? En wat zal het publiek er wel van zeggen, wanneer zijn lievelingen niet meer lichtgele, maar bruine of zwarte lokkenkopjes schudden? Maar er is een troost; de mode, die altijd medelijden met ons vrouwen heeft, heeft een interessante plaatsvervanger voor het pla tinablond gevonden. De platinablondines zul len verdwenen zijn; maar inplaats daarvan zullen we vrouwen zien met een nieuwe kleur haar: het brons-bruin, een aangename meng- kleur der brunettes van vroegere generaties en het koperrood, dat eveneens een tijdlang zeer modern was. Een gewichtig woord bij deze mode-ver andering hebben natuurlijk ook de kappers te zeggen, die het verdwijnen van het pla tinablond met één nat en een droog oog zul len begroeten. Als de platinablonde vrouw brons-bruin wordt, dan zal ze niet zoo vaak naar den kapper moeten, dan toen heur haar nog blond was, en ze 't minstens éénmaal per week moest laten behandelen wilde ze tenminste niet, dat haar kapsel er uitzag als het palet van een schilder. Daar iedere kapper echter een kunstenaar is, zullen zij een kleine troost vinden in het feit dat zij de „uitvinders" zijn van de nieuwe kleur. En de heeren? Zij kunnen ook tevreden zijn; want henna, dat voor het verkrijgen van de nieuwe kleur brons-bruin gebruikt wordt, is veel goedkooper dan de behandeling met peroxyde. Het kan nooit kwaad om onze kleine meisjes te laten helpen in de huishouding. Daarmee bedoelen we nu niet, dat ze moe ten helpen boenen, stof afnemen, en derge lijke werkjes. Er zijn ook prettige dingen in de huishouding, waarin men het kleine doch tertje een aandeel moet geven, Dat is bijvoor beeld het bedienen, wanneer er gasten zijn. Het is van allergrootst belang, dat we ons dochterke leeren een beminnelijke gastvrouw te zijn. Ze moet gracieus thee kunnen schen ken en met een vriendelijk woord de dranken rond kunnen geven. Een eerste vereischte is, dat ze om het goed te doen, leert dit alles te verrichten 'zonder te knoeien en te morsen. Het spreekt vanzelf det de eerste keeren het haar niet zoo handig afgaat en dat ze wel op haar kleertjes zal morsen. En, dat is, vooral om dat ze bij zulke gelegenheden natuurlijk een mooie jurk draagt erg jammer. Het verdient daarom aanbeveling het meis je een schortje te geven; geen leelijk „ge woon" ding; neen een fijn gracieus schortje, waardoor ze nog meer plezier in haar werk krijgt. Het is van fijn materiaal vervaardigd en met bloemen geappliqueerd. Van papier knipt men eerst het model volgens het schema, op de bijgaande teeke ning aangegeven. Van papier knipt men eerst ook de te appliqueeren bloemen, die in ver schillende pasteltintjes gehouden zijn. Met waschechte zijde bevestigt men de bloemen op het schortje. De zoomen van het schortje worden netjes afgewerkt. Een paar linten op de schouders ,in een mooi bijpassend kleurtje voltooien dit allerliefste meisjesschortje. En het kost niet veel materiaal, niet veel tijd en niet veel geld. Brei zelf kleeding voor babies en kleuters Willy Cassee heeft onder den titel „Brei zelf kleeding voor babies en kleuters" een practi- sche handleiding met een groot aantal foto's van smaakvolle modellen in de natuurlijke kleuren uitgegeven bij de N.V. Uitgevers Mij. Kosmos te Amsterdam. De schrijfster stelt zich voor in een reeks boeken een keuze van wel overwogen smaakvolle modellen aan de breiende dames aan te bieden met duidelijke beschrijvingen, zoodat iedereen ze kan uit voeren. Het eerste deel is gewijd aan baby- kleeding. De electrische uitrusting van de auto, door W. J. C. Eikendal. De N.V. Uitgevers-maatschappij Kosmos te Amsterdam gaf uit De Electrische uit rusting van de auto, practisch handboek voor vakman en automobilist, door W. J. C. Eiken dal. Het boekje is vooral bedoeld als leidraad voor den leek, die meer van de werking en de behandeling van dit belangrijke onderdeel van zijn auto wil weten. Een dorre behande ling van de stof heeft de schrijver zooveel mo gelijk trachten te vermijden. Rekening is ge houden met de laatste verbeteringen en vor deringen. Behalve de eigenlijke verlichtings- en start-installatie zijn ook de ontsteking en de accumulatoren-batterij uitvoerig behan deld. Het boekje bevat 186 afbeeldingen naar foto's en teekeningen. Mercer Beasley: Tennis, zoo als Vines het leerde. Bij J. Philip Kruseman in Den Haag is in de vertaling van C. Vreedenburgh het boek „Tennis, zooals Vines het leerde" van den Amerikaan Mercer Beasley verschenen. Beasly is een erkend expert en was o,_. coach van Ellsworth Vines, Allison e.a. Het boek bevat een schat van instructies voor beginners. Er is een groot aantal foto's en teekeningen bij opgenomen ter verduidelij king van den tekst. aanvaarden, een eigen meening mag men er altijd nog op nahouden. Maar niemand heeft er wat aan, wanneer die met luider stemme overal verkondigd wordt: een gast in het huis dat hem gast vrijheid biedt, heeft evenzeer zijn verplich tingen als de gastheer. Bovendien interes seert het een ander niet. hoe men er over denkt wat er in zijn land gebeurt, of indien het hem wel belang inboezemt, zal afbreken de critiek hem hinderen door zijn oppervlak kigheid. In het gunstigste geval heeft men met be schaafde en royale menschen te doen, die er het hunne van denken, maar verder geen notitie nemen. Anderen zullen misschien met een verpletterenden blik, die meer zegt dan woorden, den spreker of spreekster aankij ken. en hoewel dat al een katterig gevoel geeft, nog erger wordt het wanneer men in zijn eigen taal op zijn nummer wordt gezet, welke laatste strafoefening wellicht niet de fijnste is, maar wel de meest afdoende. Want men kan er zeker van zijn, dat degene wie zooiets overkomen is, in het vervolg wel voorzichtiger zal zijn. Hollanders zijn nu eenmaal over den hee- len aardbodem verspreid, en het is meestal niet aan hun gezicht te zien, vooral wanneer zij al lang uit hun eigen land zijn. Zelfs in typisch-Duitsche, typisch-Fransche of typl- sche-wat-u-maar-wilt gezichten kan men zich grondig vergissen. Een gast, die zich bij zijn gastheer wat be scheiden op den achtergrond houdt en het goede en mooie dat hem wordt aangedaan probeert hooger te stellen, dan het minder prettige wat hij ondervindt, maakt meer re clame voor ons land dan een ander, die de deugden van zijn geboortegrond luide uit kraamt, en er in vergelijking allerlei critiek op het land van zijn gastheer op laat volgen. E. E. J.—P. ONDER- EN BOVENKLEEDING. KOUSENNIEUWTJES. De effen zijden kous van kunst- of na tuurzijde, zooals we die al jaren dragen, heeft den laatsten tijd ernstige i concurrenten gekregen. Daar is in de eerste plaats de „gaatjes- of netkous", die vooral 's zomers een heerlijke dracht vormt. Men heeft kousen met zeer fijne gaatjes; maar men heeft ook kousen met groote gaten, als vischnet. Iets nieuws op het gebied van avondkousen zijn de natuurzijden, vleesehkleurige kousen met pijlen van.... goud- of zilverdraad ge werkt. Ook heeft men avondkousen, die als het ware bestrooid zijn met kleine sterretjes van zilverdraad. Ook aan de vrouw met niet zulke slanke beenen is gedacht. Men lanceert n.l. kousen, die de beenen slanker doen schijnen Deze kousen zijn het lichtst van kleur op het scheenbeen en loopen naar de kuit donker der toe. Zoo ziet men kousen met nuances van beige tot bruin en van grijs tot zwart. DE VREEMDE TAAL. Het reisseizoen staat voor de deur, en als gevolg daarvan zullen velen zich verplaat sen, hetzij binnen de grenzen, of ook naar daarbuiten. Menigeen diept daarvoor zijn Paaschbeste kennis van de taal van het land, waar hij heen gaat, op, en wie niet zoo ge lukkig is om de landstaal machtig te zijn, zal waarschijnlijk te zijner tijd in de alge- meene fout vervallen: als ik nu maar goed duidelijk spreek, zullen ze me toch wel be grijpen. Wat vaak tot een zeer luidruchtige conversatie aanleiding geeft, en allerminst het gewenschte effect teweeg brengt. Vermoedelijk zullen velen uit andere lan den hierheen komen, en de noodige verba zing wekken, en ook soms wel wat afgunst, om het gemak waarmee zij deze voor ons vreemde taal over hun lippen laten vloeien. Soms uit dat tikje wangunst zich, doordat zoo iemand wil toonen dat hij ook wel wat van de taal verstaat en ongevraagd advies geeft, wat in de meeste gevallen in dank zal worden aanvaard. Maar vaker uit het zich in een scherpe critiek op de menschen die als gast hier vertoeven en die dus ook aan spraak kunnen maken op onze gastvrijheid. De kleeding wordt dan besproken, het heele uiterlijk, de wijze van praten, en meestal niet op de aardigste manier. Zelfs uit het zich bij kinderen en onmondige menschen wel eens in uitjouwen, wat al op een zeer groote bekrompenheid wijst. Dat het echter bovendien gevaarlijk is, om iemand die met een ander een vreemde taal spreekt, luidop te becritiseeren blijkt wel uit het volgende dat twee Engelsche dames over kwam, die van Amsterdam naar Haarlem reisden, en die door twee medepassagiers meedoogenloos werden becritiseerd: zij ver stonden er toch immers geen woord van! Maar het toeval wilde dat beiden uitstekend Hollandsch verstonden en spraken, met elkaar echter liefst hun moedertaal gebruik ten. Zij vatten het heele geval nog al van den komischen kant op, en bespaarden de beide anderen de verlegenheid, door niet te laten blijken, dat zij alles woord voor woord verstaan hadden. Hoewel die twee dat eigen lijk wel hadden verdiend. Evenzeer moet men in het buitenland voor zichtig zijn met uitlatingen over personen en toestanden in het Hollandsch terwijl iedereen er van kan mee-,genieten". Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men geheel cri- tiekloos alle onbekende dingen behoort te In de jongste jaarvergadering van de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en gelijk Staats burgerschap is weer eens een onderwerp be handeld, dat reeds vele jaren, feitelijk zoo lang het vrouwenkiesrecht bestaat, onderwerp van debat heeft uitgemaakt tusschen de verschillende groepen van feministen: „Is het wenschelijk om tot een neutrale Vrouwen partij te komen?" Mevrouw TalensEbbens uit Apeldoorn heeft het pro verdedigd en zich daarbij erop beroepen, dat man en vrouw in wezen verschillend zijn, dat uitleggend als een reden, om den vrouwelijken aard door een afzonderlijke vrouwenpartij, of liever door haar vertegenwoordigsters in de politiek meer tot zijn recht te doen komen, met de bijbedoeling daarvan ook de vrouw en het gezin te doen partij trekken; mr. Goudsmit heeft het contra verdedigd, daarbij wijzend op het onderling verschil tusschen vrouwen, dat zou maken, dat de vrouwen het alleen eens kunnen zijn over de vrouwenbelangen maar verder niet tot eenheid van beginsel kunnen komen, dus dat een vrouwenpartij wel tot nog meer versnippering zou leiden, niet de noodzakelijke samenwerking tusschen man en vrouw zou bevorderen. De practijk van de verkiezingen heeft den laatsten spreker reeds in het gelijk gesteld. Het moge waar zijn. dat vele vrouwen, zooal" trouwens ook wel vele mannen geen zelf standig oordeel hebben en zich onderwerpen aan den invloed van een bloedverwant of Een Vrouwenpartij? kennis, die meer politiek geschoold is, het is even waar, dat eveneens vele vrouwen zich onmiddellijk bewust hebben aangesloten bij een der politieke partijen, welke overeen stemde met haar beginselen of met de be ginselen van het milieu waarin zij werden opgevoed, waarvan zij zich niet konden los maken. Er is indertijd beproefd een vrouwenpartij te vormen, maar dit is mislukt en, al zijn vele vrouwen in de partij, waarin zij werken te leurgesteld door het geringe aantal vrouwen dat goede plaatsen kreeg op de candidaten- lijsten, deze vrouwen zijn daarom nog niet overtuigd, dat haar kansen beter zouden zijn, als er een afzonderlijke vrouwenpartij zou zijn en ook niet, dat het goed zou zijn. dat zulk een partij er was. Want het zou zijn een partij voor groeps belangen. Slechts voor de belangen van vrouw en kind en enkele maatschappelijke belan gen zou zij kunnen opkomen en dan zelfs in beperkte mate. Want bij de huwelijkswet geving denken de vrouwen van christelijken huize zeer verschillend van haar zusteren van Vrijzinnige richting; de vrouw, die niets te verliezen heeft, zal gemeenschap van goe deren verkieselijk vinden, terwijl de vrouw die kapitaliste is, misschien minder voelt voor de gemeenschap etc. Bij de quaestie van de ongehuwde moeder doen zich eveneens vele voetangels en klemmen voor. Gezinsloon. eenzijdige bescherming der vrouw, scheiden de vrouwen in verschillende kampen, zooals thans reeds blijkt in de vrouwenverenigingen zelf, waar de vrouwen het over deze onder werpen ook niet altijd eens zijn. En dan zou een vrouwenpartij over deze belangen over eenstemming kunnen bereiken? Zelfs de quaestie van onderwijs, waarbij de moeders één zouden moeten zijn, zullen zij verschil lend bekijken naar het milieu waarin zij hebben geleefd en de meer vrije of meer strenge beginselen, welke zij zijn toegedaan. Vermoedelijk zou het dan ook niet doen lijk zijn een behoorlijken aanhang voor zulk een vrouwenpartij te krijgen, al maken de heftigste aanhangsters van de idee zich daarvan illusies, maar zelfs als zij er was, zou zij waarschijnlijk bij de eerste gelegenheid uit elkaar vallen. En hoe de vrouw, die al leen als vertegenwoordigster van de vrouwen belangen werd gekozen, over de andere on derwerpen zou moeten stemmen, daarop blijven de voorstanders ook meestal het ant woord schuldig We gelooven dat de jaarvergadering der vereeniging. bij welke een voorstel-Apeldoorn was ingekomen om het initiatief te nemen tot de vorming van een neutrale vrouwen partij, verstandig heeft gedaan dit voorstel te verwerpen. Feitelijk heeft alleen de voorstel- ster voorgestemd. De overweging van de tegenstandsters, was dat de vereeniging hierdoor haar algemeen niet politiek karak ter zou verliezen. Dat de vereeniging reeds bang was voor haar neutraliteit, bij zulk een initiatief bewijst wel, hoe moeilijk het zou zh'n geweest zulk een partij boven en buiter de partijen, met eisren candidaten in stan^ houden. En of zii haar candidaten ooi' in het parlement had gebracht? EMMY J. B. Het is niet overdreven, wanneer we zeggen, dat de tegenwoordige vrouw evenveel aan dacht besteedt aan haar dessous als aan haar gewone kleeding. Een blik in de étalages van de verschillende lingeriemagazijnen overtuigt ons van de waarheid hiervan. De kleeding- stukken, ieder op zichzelf zijn juweeltjes. De materialen, die men gebruikt zijn: char- meuse, fijn batist, crêpe de chine, crêpe satin, e.d. De garneering bestaat al of niet uit kant. Veel werk wordt tegenwoordig gemaakt van nachthemd en pyjama. Op 't eerste oogenblik kunnen we het nachthemd van klein-ge- bloemde zijde niet eens onderscheiden van een avondjurk. Onze teekening toont een derge lijke kleedingstuk, gegarneerd met kleine vo lants. Een groote rol in de voorjaars- en zomer- mode spelen de zoogenaamde „kleinigheden" die vaak van veel meer belang zijn, dan het toilet zelf. Tot deze kleinigheden rekenen we ceintuur, handschoenen, tasch, ja zelfs: kraag, hoed en schoenen; kortom, die dingen, die met de jurk één geheel moeten vormen. Ook de garnituren, die we op de verschil lende japonnen dragen, behooren tot die zoo genaamde kleinigheden. Toch kan men met behulp hiervan een japon telkens een ander aanzien geven. Opj de teekening ziet u een paar modellen kragen: op het diagonaal ge streepte japonnetje een garnituur van wit glasbatist. Het donkere japonnetje rechts daarentegen is gegarneerd met wit piqué. Ook het dragen van een enkele bloem op mantel of japon is weer modern geworden. Grappige dingen, ziet men op het gebied van seintuurs en tasschen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7