HET NIEUWE AVONDBLAD VOOR TAXI Ohm Caumat vaat dtie duizend vijf Uaudetd (uktikiatkity 3250 3588 Bekende plaatsgenooten 20e JAARGANG No. 183 ZATERDAG 8 'JUNI 1935 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K-A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Gem. Arbeidsbeurs. Verslag over Mei 1935. blijft Uw nummer keniden bedroeg aan het einde der verslag- kenden bedroeg an het einde der verslag- maand Mannen boven de 13 jaar; 2435 (vorige maand 2526). Mannen" onder "de 18 jaar 64 (vorige maand 35) Vrouwen boven de 18 jaar 27 (vorige maand 24). Vrouwen onder de 18 jaar 15 (vorige maand 17). Totaal 2531 (vorige maand 2652). Vergelijkend overzicht van de zuivere werkloosheid naar de voornaamste beroeps groepen; 4 Mei 11 Mei 18 Mei 25 Mei Bouwvakarbeiders 304 37'7 372 375 Metaalbewerkers 331 330 321 305 Houtbewerkers 35 33 32 32 Landarbeiders 213 27 2-5 29 Havenarbeiders 105 103 106 107 Visschers 394 397 424 416 Kantoorbedienden 28 30 32 33 Losse arbeiders 690 675 678 679 Overige beroepen 310 308 302 298 Totaal 2285 2280 2292 2274 In 1934 bedroegen deze aantallen: 2256 2235 2215 2217 Bemiddeling. Het aantal nieuwe inschrijvingen van werk zoekenden bedroeg over Mei: 711 mannen en 31 vrouwen. Geplaatst werden 235 mannen en 12 vrouwen. Het aantal aanvragen van werkgevers be- dToeg: 240 om mannelijke- en 16 om vrou welijke arbeidskrachten. Werkverschaffing. Bij de Rijkswerkverschaffing in Over- ijsel bleven 30 arbeiders tewerk gesteld. Bii de gem. werkverschaffing (contrapre- tatie) bedroeg het aantal tewerkgesteld en: 14. Bij de werkverschaffing voor jeugdige werk- loozen bedroeg dit aantal 8. In den loop der volgende maand, zal dit aantal met 24 jeugdige werkloozen worden uitgebreid. MuzieK en Tooneel in het afgeloopen seizoen. Dilettantcntooneel. Wanneer de recensent een terugblik werpt over de uitvoeringen van onze plaatselijke gezelschappen gedurende het afgeloopen sei zoen dan mag hij met voldoening constatee- ren, dat het vereenigingsleven nog steeds springlevend is ondanks vijf jaren crisis, welke echter haar sporen wel heeft achter gelaten. Weliswaar niet in de eerste plaats op het artistiek gepresteerde dan wel op de publieke belangstelling. Want deze is over het geheel genomen en een enkele gunstige uitzondering daargela ten, toch beneden A. P. En juist een groote belangstelling is een belangrijke factor, is een krachtige stimulans, voor het cultureele werk dat een vereeniging tot stand tracht te brengen. Als wij de lijst van concerten en tooneel- avonden de revue laten passeeren, dan heeft deze een dergelijke lengte, dat het ons aan bevelenswaard lijkt ons jaarlijksch overzicht te splitsen in: a. tooneel; b. orkest: c zang. Op tooneelgebied staat de tooneelvereeni ging Varia nog steeds aan de spits van het plaatselijk dilettantentooneel. Een reputatie als geen enkele tooneelver- eeniging te IJmuiden bezit, doet haar bekend zijn tot over de grenzen der gemeente. Haar serieus werken bewees ze met drie tooneelspelen, welke in het afgeloopen sei zoen haar kunstlievende leden geboden wer den. Met het geestige blijspel „De Privé-Secre- taresse", het luchtige Franscbe „Cafétje" en het gedegen Fabriciuswerk „De Meteoor" handhaafde Varia zich als primus inter pares. Regisseur A. P. Roza, die in November jl. 30 jaar lid der vereeniging was. regeert haar nog steeds met krachtige hand. Hoewel de vereeniging door bijzondere oor zaken haar donateursgetal met leede oogen zag slinken, zijn vele oude getrouwen weer teruggekeerd en gaven nieuwe zich eveneens als lid op. Zoodat wij hopen, dat haar wer ken door een breede basis kunstlievende le den gesteund mag blijven. Een gezelschap, dat de geheimen van plankenland ook reeds lang ontsluierd zijn, is zeer zeker de tooneelvereeniging Concor dia uit Velsen-Noord. Concordia, dat onder regie van den heer A. v. d. Bliek staat, bewees met van Wermeskerken's succeswerk „Sui kerfreule" (eigenlijk een freule met een grijze baard!) en „Robbedoes" van Henk Bakker, dat ze de kunst van Terpsichore meester is. Onder groote belangstelling her dacht Concordia in het begin van het win terseizoen het 30-jarig bestaan. De arbeiderstooneelvereeniging PALVU neemt in de cultureele kringen der moderne arbeidersbeweging een prominente plaats in. Tallooze malen verleende PALVU medewer king in den vorm van een-acters bij diverse uitvoeringen, (Adv. Ingez. Med.) Haar groot aantal donateurs bood ze met een drietal voorstellingen van Heijermans een proeve van haar werken. Het waren een vlotte „Robert en Bertram", het altijd weer pakkende „Op Hoop van Zegen" en het ras- sige „Ghetto". Met dit laatste tooneelspel herdacht PALVU's regisseur H. van Dokkurn zijn 30-jarige tooneelloopbaan, een herden king ter gelegenheid waarvan tal van harte lijke en welgemeende woorden tot dezen ijverigen werker gesproken werden. De R.-K. Tooneel Vereeniging K.Z.O.S. maakte in het afgeloopen seizoen 3 goede beurten met „Crisis" en in het bijzonder met „De Distel" en „Bén Dag dame". Een gezel schap, dat langzaam maar zeker opklimt; tot gids heeft het den heer J. van Baar, die ook als acteur over de noodige routine be schikt. Tavido. het hoogoven-tooneelensemble, amuseerde zijn publiek met een drietal luch tige tooneelwerken. die zeer insloegen. Het waren „De Nalatenschap", „De Reserve Vrouw" en „De weg naar geluk". Was de keuze van nummer 2 niet bijzonder geslaagd, met „De weg naar geluk" rehabiliteerde Ta vido zich en vierde er tevens zijn eerste lustrum mede. Alles onder regie van den bekenden regisseur, den heer A. H. Holtslag. Ook de R.-K. Tooneelvereeniging Kunst kring, sinds korten tijd onder regie van den heer Jungbacker Sr.. gaf acte de présence met de opvoering van een tweetal luchtige werken: „Amor en Bananen" en ,,'t Cafétje". Met de laatste herdacht Kunstkring tevens het 12 1/2-jarig jubileum onder veler belang stelling. Naast deze voornaamste tooneelvereenigin- gen zorgen voor ontspanning van haar le den en bezoekers enkele kleine tooneelclubs, welke we in dit overzicht niet alle afzonder lijk kunnen meanoreeren, maar wier werken aan amusement gewijd is. W. BERICHT. Wegens het Pinksterfeest verschijnt de Umuider Courant op Maandag 10 dezer niet. Debatavond A.R.N.S.B. Naar wij vernemen zal door den spreker van de anti-revolutionnairen Mr. Bijleveld, op den debatavond van 25 Juni de stelling worden verdedigd: ,J)en calvinist kan geen lid zijn van de N.S.B." OPENBARE VERKOOPING. Vrijdagmiddag heeft in hotel „Nummer Een" ten overstaan van notaris W. A. Dolleman te IJmuiden de openbare verkooping plaats ge had krachtens art. 1223 B. W. van twee heeren huizen met erven en grond, aan de Kanaal straat 204 en 206 te IJmuiden, samen 1.80 A. groot, eigendom van de Erven E. Broek Ezn. De beide huizen werden samen voor f 7500 gekocht door de Alg. Holl. Hypotheek- en Credietbank te Haarlem, JEUGDKERK. Den Tweeden Pinksterdag zal er 's morgens 10 uur een gecombineerde kerkdienst plaats hebben in de Jeugdkerk. In de Hervormde kerk, Kanaalstraat, is dan geen dienst. IJMUIDEN „Ita had uit den weg moeten gaan. Uitspraak over de botsing met de „Granville". De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring van het stoomvisschersvaartuig „Ita" IJm. 22 met het Panameesche motorschip „Granville" op de Noordzee. De raad is van oordeel, dat deze aanvaring door de „Ita" IJm. 22 had kunnen en moeten zijn voorkomen, ook al zou men aannemen, dat het voor de „Granville" mogelijk ware ge weest de aanvaring te voorkomen. De „Ita" echter, die de „Granville" aan stuurboord had, heeft verkeerd gehandeld door het op het laatste oogenblik te laten aankomen, hoewel zij zag dat de „Granville" recht op haar af kwam. De „Ita" had tijdig van het nakomen van haren reglementair en plicht moeten doen blij ken, waardoor het voor de „Granville" duide lijk ware geweest hoe de „Ita" zich het pas seeren voorstelde. Inplaats daarvan wacht de „Ita" tot het laatste oogenblik, met dit gevolg, dat het eenige af doende middel, te weten, de lijnen uit het blok slaan en roer bakboord aan boord, toen niet meer kon worden aangewend, omdat men niet meer bij het blok durfde komen uit vrees door de naderende „Granville" getroffen te worden. Achteraf beschouwd moet men tot de conclu sie komen, dat de aanvaring ook nog ware voorkomen, wanneer de „Ita" in het geheel niets gedaan had. Immers, wanneer aange nomen moet worden, dat de „Ita" ongeveer 100 meter achteruit is gegaan, dan zou, indien zij koers en vaart had behouden, de „Gran ville" achter haar langs zijn gegaan. Dit alles is echter van minder belang. Hoofd zaak is, dat de „Ita" hoe dan ook, had moe ten zorgen, dat zij de „Granville" niet in den weg kwam. Zij had er niet op mogen rekenen, dat de „Granville" wel voor haar uit den weg zou gaan. VOETBALLENDE DAMMERS. Vrijdagavond 14 Juni zal een voetbalwed strijd plaats hebben tusschen de Stormvogels veteranen en de Zilveren Schijven, de voet ballende dammers. Het programma voor dien avond ver meldt nog een sprintrit over 2 ronden bene vens eenige athletieknummers, ook voor de veteranen en de dammers. Vermoedelijk zal een rondgang met muziek door IJmuiden gemaakt worden. Ook bij de wedstrijden zal muziek aanwezig zijn. WEER NAAR ZEE. De Jacqueline IJm. 10 kwam na reparatie te Amsterdam weer te IJmuiden terug en zal Zaterdag naar zee vertrekken. Ook de stoonilogger .Gorredi.ik zal Zaterdag voor z'n eerste reis ter haringvisscherij gaan. Beide schepen zijn van de V.E.M. IJMUIDEN TENTZENDING. De bijeenkomsten in de Zendingstent aan den Velserduinweg zijn deze week druk be-* zocht geworden. Zondagavond 8 uur zal de sluitingsbijeenkomst plaats hebben, waarin als sprekers hopen op te treden de heeren Hilbers, Evangelist te Amsterdam, Ds. A. A. Wildschut en de hulpprediker B. J. -Oskamp. Het is onze gewoonte, den adver teerder van tijd tot tijd klaar en waar in te lichten omtrent de waarde van zijn advertenties in ons blad, uitgedrukt in het aantal betalende abonnés daarvan. Geen vage ronde cijfers, maar het precies juiste getal. In ons nummer van 5 September 1934 publiceerden wij dit het laatst en het aantal was toen dcit duizend twee- hen deed vi$tity betalende abonnés. Het aantal exemplaren dus, dat door de lezers besteld is en door hen met den abonnementsprijs wordt voldaan. Die vorige opgave is dus 9 maan den geleden. Thans kunnen wij mededeelen, dat dit aantal ondanks de crisis sinds dien voortdurend is gegroeid en dat het op 31 Mei 1935 bedroeg Dit beteekent dus, dat de IJmuider Courant thans dagelijks in bijna drieduizend zeshonderd gezinnen wordt geleverd en gelezen. En zeer binnenkort zal dit aantal ook weder overschreden zijn, want de vooruitgang is gezond, rustig en gestadig, zooals uit deze verdere vergelijking kan blijken laatste kwartaal 1933: September 1934 31 Mei 1935 3042 Volledigheidshalve voegen wij hieraan toe, dat de oplaag, d. i. het aantal gedrukte en verspreide exemplaren, met inbegrip van de gratis ter kennismaking bezorgde exemplaren thans dagelijks 4750 bedraagt. Uit bovenstaande cijfers blijkt de superieure reclamewaarde van □muiden's eigen Courant. DE DIRECTIE. Van Noord Sleeswijk op de Groenland vaart. Herinneringen op het eiland Röm. Aan de Nederlanders der 17e en 18e eeuw was de Groenland vaart en de walvischvangst niet onbekend, dit weten we allen nog wel uit onze schooljaren. De Oost-Friezen waren echter de ernstige concurrenten en dit „vis- scherij-bedrijf" had in dien tijd in Oost-Fries land en Sleeswijk een grooten omvang aan genomen. Van de plaatsen in Noord-Sleeswijk, welke bij de walvischvangst geïnteresseerd waren, was de stad Sonderburg de voornaamste. Haar Schippersgilde is over de 300 jaar oud. In het Westen van Sleeswijk was het voornamelijk het kleine eiland Röm, welks bewoners zich aan de vaart op Groenland en naar het eeuwige ijs waagden. Nadat zij zich eerst met min of meer succes op de haringvangst toegelegd hadden (waar zij reeds in 1100 mee begonnen waren) wend den zij zich, in navolging van hun buren, de Hollanders, tot Groenland en de zeeën, welke dit reusachtige schiereiland omspoelen. Omstreeks 1770 telde Röm 40 gezagvoerders, waarvan enkelen tevens eigenaar van wal- vischvaarders waren, onder haar bewoners. Van de groote vloot behoorden 26 schepen op Röm thuis. Het uitvaren van deze vloot geschiedde op een bepaalden datum en met zeker ceremo nieel. Op 22 Februari „der Petritag" zooals de geloovige visschers hem noemden, werden op de hooge duintoppen aan den zeekant groote vuren aangestoken en spoedig daarna begaven de mannen zich op reis, uitgeleide gedaan dooi de geheele bevolking. Tegen den herfst keerden de visschers weer terug en dan begon er een vroolijk leventje. Men organiseerde feestjes, boerendanspartijen, men bezocht met dikken buidel de naburige groote steden, totdathet uur van schei den weer sloeg en menig „visehje" verschalkt moest worden om aan het einde der „trip" wederom een rijke afmonstering te kunnen beuren. Herinneringen aan deze tijden zijn op het eiland nog in groote getale voorhanden. In de huizen oude scheepsmodellen en snijwerk; op de erven der oude boerderijen treft men nog steeds omheiningen en wrijfpalen van walvischribben aan. Op het rond de kerk gelegen kerkhof vindt men vele grafsteenen, welker opschriften uit wijzen, dat Groenlandvaarders hier hun laat ste rustplaats vonden. Deze zerken vertoonen dikwijls staaltjes van artistiek beeldhouwwerk. Op een ervan staat te lezen, dat „de geluk kige schipper Matthis Svensen-Schouw. kapi tein op zijn schip De Zwaan van Hamburg uit als gezagvoerder 27 reizen op Groenland maakte, waarbij God hem altijd den goeden weg gewezen had, totdat zijn levensschip in het jaar 1783 in de haven der eeuwigheid landde". In de kerkelijke registers van Röm staat maar al te dikwijls achter de namen der doo- pelingen te lezen: verdronken, over boord ge slagen, op reis verongelukt, verdwenen na een stortzee over dek Het ongeluksjaar 1777, toen 200 schepen der Groenlandsche vloot door het ijs ingesloten werden en door de bemanningen verlaten moesten worden, leeft in de herinneringen van het eiland nog steeds voort. Het grootste gedeelte der equipages trachtte het vaste land te bereiken. Ze zijn echter in het eeuwige ijs verdwenen; nooit heeft men ook maar iets van deze 1784 menschen vernomen! Een ramp die alle achterblijvenden met ontzetting ver vulde! Tien schepen, uit de havens van Röm af komstig, gingen in 1787 op de oostkust van Groenland ten gronde. 116 mannen wisten het land te bereiken, 328 verdronken. Van de geredden werden 53 na een tocht vol ontbe ringen door Eskimo's in Frederikshaab aan gebracht. De anderen waren onderweg ge storven. In Juni van het volgend jaar bereik ten 48 schipbreukelingen het vaderland; on der hen bevonden zich 2 jongens van 12 jaar. De ongelukkige afloop dezer reizen maakte vele zeelui uit Oost-Friesland, Noord-Slees wijk en Röm huiverig om weer op de Groen landvaart te gaan; toch zijn de bewoners hun geliefde scheepvaart nog langen tijd trouw gebleven. PERSONALIA. Zondag 9 Juni hoopt mej. Joh. G. Winter- stein het feit te herdenken dat zij 40 jaar geleden haar plaats innam bij het Zondag- schoolonderwijs. DE SLOTAVOND VAN DE DAMCLUB „ÏJMUIDEN". Er blijkt, voor den sluitingsavond van D. C. IJ. op Woensdag 12 Juni een groote belang stelling te bestaan, het belooft dan ook weer een echte „D.C.IJ.-avond" te worden. Als voornaamste punt staat op het programma de uitreiking der vele prijzen voor de clubs die aan de nederlaagwedstrijden hebben deel genomen. Ook zal de huldiging plaats vinden van den nieuwen kampioen van Groot-IJmuiden. De mondorgelclub van D.C.IJ. zal zich laten hooren, een tooneelclubje zal iets ten too- neele brengen, het jongste lid Cees Suijk zal een vioolsolo geven met aan den vleugel de heer Ph. Vlessing. Dit geheel wordt besloten met een bal met attracties en 't zal een waardig slot zijn van het jubileumseizoen van de D.C.IJ. SCHOOLREISJES De reeks schoolreizen werd ditmaal geopend door de leerlingen der Cort v. d. Lindenschool Zoowel de jongeren des Donderdags als de ouderen des Vrijdags brachten een bezoek aan Oud Valkeveen. Dit vroege uitgaan stond in verband met de vele examens door de oudere leerlingen in de maand Juli. Door onze lens gesnapt. J. BONTENBAL. De heer J. Bontenbal werd geboren in Zevenhuizen bij Gouda en verliet zijn ge boorteplaats op 16-jarigen leeftijd om een opleiding te genieten aan de Instructie Com pagnie te Schoonhoven. Na 17 actieve dienstjaren als onderofficier waarvan hij 9 jaar op het pantserfort hier heeft doorgebracht, nam hij ontslag in 19Ö4, waarna hij op 1 Mei 1905 in gemeente dienst trad als bevolkingsagent. Met het uitbreken van den wereldoorlog: in 1914 nam hij op nieuw* dienst en heeft als sergeant-majoor administrateur 4 jaar en 7 maanden onder de wapenen doorgebracht. Na korten tijd met zijn zoon in den visch- handel te zijn geweest werd hij benoemd tot administrateur van het Burgerlijk Armbe stuur. In dien tijd heeft hij het makelaars kantoor, dat hij thans nog heeft, opgericht. In de 40 jaar, dat de heer Bontenbal hier gewoond heeft, is hij 15 jaar secretaris van het Witte Kruis geweest, en verder nog eenige jaren bestuurslid van de Vereeniging tot Bestrijding der TJ3.C. De heer Bontenbal is al 27 jaar voorzitter van de afd. Kenne- merland van den Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren. Voor OVERHEMD of HOED Joh. Elzer Heeren Modes ZFLFR1NDFRS OR A 7 IS\ Trompstr. 22 (Adv. Ingez. Med.) Terreinen Stormvogels. Hedenavond 7 uur Voetbalwedstrijd tusschen de vertegenwoordigende elf tallen der Zaterdagmiddagcompetities van HAARLEMSCHEN VOETBALBOND (waarin 9 spelers der plaatselijke ver eeniging V. V. 13.) en LEIDSCHEN VOET- BALBOND. Entree 15 ct. Werkloozen en jongens 10 ct. (Adv. Ingez. Med.) VELSEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de Gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 12 Juni 1935, ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. EEN NIEUWE VINDING. Donderdagmiddag is in tegenwoordigheid, van Burgemeester Kwint, van den directeur van den geneeskundigen dienst, dr. Limborgh Meyer, den heer D. de Ridder, Commissaris van politie, dr. de Weerdt en dr. Fierstra een demonstratie met een nieuw type brancard gegeven. Deze demonstratie was georganiseerd door een fabrikant e Utrecht. Het gold hier een brancard, die zeer gemakkelijk is mee te. nemen in een 4 persoons auto teneinde, zoo ons van deskundige zijde werd medegedeeld, dienst te doen bij spoedgevallen. De brancard is zoodanig ingericht, dat ze door de neer gelaten voorruit in den wagen kan worden gebracht. Door een klem die zich onder aan de brancard bevindt, wordt deze bevestigd op de leuning der zitplaatsen. Op verschillende plaatsen wordt met deze brancard gedemon streerd.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1