DAMRUBRIEK Handelsbetrekkingen met Rusland. 8§ IH m ®t in m ui ui 91 B 9 s B m si i® m m 1 S H§ 11 1! 11 m 1® a l ninninwimgg De Tour d'lfalie; Sir Frederick 3. Wall aan het woord; Cricket in Holland en Engeland; De Zuid-Afrikanen en de eerste toetswedstrijd; De beste batting- en bowlingpresta ties; De Schotsche voetballers in Amerika; Jonge dame brengt onverwachte beslissing in promotiewedstrijd te Reuaan. Evenals Frankrijk en België, heeft ook Italië zijn wielerwedstrijden op den weg, welke hun hoogtepunc vinden in de „Tour d'Italie", een monsterrit, verdeeld in vijftien étappes. De eerste zes hiervan worden ver reden op betrekkelijk vlakke wegen, doch daarna komen de zware berg-parcoursen, waar de mindere grootheden tot opgeven worden gedwongen en de beste klimmers een definitieven voorsprong krijgen. Op 13 Mei zijn 100 renners voor het eer ste traject van dezen 23en rondrit door Italië gestart en onder hen waren de beste Ita- liaansche, Fransche en Belgische rijders ver tegenwoordigd. Het is echter opmerkelijk, hoe weinig succes de buitenlanders in dezen wedstrijd hebben, want ook ditmaal speelden renners als Leduca, Archambaud, Vietto, Cornez en Demuysere geen rol van betee- kenis. Guerra, Olmo en Piemontesi, allen Italiaansche rijders van naam, vervulden wederom de hoofdrollen. In zijn boek ..Fifty years of football" schrijft Sir Frederick J. Wall, van 1895 tot 1934 secretaris van de Football Association, o.a. over de twee grootste verschillen tus- schen Engelsch cn Continentaal voetbal. Het eerste betreft het aanvallen van den doelverdediger, waarover het reglement als volgt luidt: „De doelman mag niet worden aangeval len, tenzij hij den bal vasthoudt, een tegen stander hindert of buiten zijn doelgebied komt". Als voorbeeld geeft Wall de match tus- schen Engeland en Schotland op het Chelsea terrein in 1913. die beslist werd door een doelpunt van den Aston Villa-middenvoor Harry Hampton. Deze speler wist op het mo ment, dat Brownlie, de Schotsche keeper, den bal ving, hem met het leder in de handen over de lijn te duwen. Niemand maakte daar aanmerkingen over, want vanzelfsprekend is het de plicht van den doelman den bal weg te werken, zoodra hij dezen aanraakt of vangt. In den wedstrijd tusschen Engeland en Italië, onlangs op Highbury gespeeld, liet de scheidsrechter het aanvallen van den keeper niet toe, hetgeen misverstanden ten gevolge had. Tot 1892 werd de doelman niet door het reglement beschermd en gebeurde het dik wijls, dat de eene voorwaarts op hem inliep. terwijl de andere intusschen op het doel schoot. Na vele veranderingen kwam de thans bestaande regel in 1902 in werking. Sir Frederick verhaalt van vele wedstrijden op het vasteland, waar juist in dit opzicht onaangenaamheden ontstonden, hetgeen ruw spel en onsportief gedrag als gevolg had. Het tweede verschil, waarop de schrijver doelt, is het toestaan van invallers voor ge wonde spelers. Hij plaatst terecht het woord „gewond" tusschen aanhalingsteekens om aan te toonen, dat er meer vermoeide of uit vorm zijnde dan werkelijk geblesseerde spe lers vervangen worden. Het reglement zegt het trouwens duidelijk: „Het spel zal worden gespeeld door niet meer dan elf spelers aan eiken kant". Op het vasteland is het hier en daar mode geworden, dat een speler zich voor elk wissewasje laat vervangen, waarvan een soort estafette-voetbal het gevolg is. Dat dit door den schrijver niet overdreven wordt voorgesteld, blijkt ook in ons land duidelijk. In de match Go-ahead tegen Ajax vielen er bij de Amsterdammers drie spelers uit, waar onder de spil Anderiesen in de laatste mi nuut. Bij den beslissingswedstrijd H.B.S. H.V.V. had eerstgenoemde club liefst drie links-halfbacks. alvorens het eindsignaal klonk. Men werkt daardoor in de hand, dat spelers, die niet geheel fit zijn, den wed strijd aanvangen met de gedachte; als het niet lukt, dan houd ik er mee op. Sir Frederick heeft het voorts over een aantal maatregelen, die hij gaarne zou zien ingevoerd, in de eerste plaats het nummeren der spelers, zooals dat bij het rugby usance is en waardoor de toeschouwers, voox-al zij, die ver van het speelveld verwijderd zijn, in staat gesteld worden, de verschillende spelers te identificeeren, te meer, daar de matches tegenwoordig niet alleen bezocht worden door de supporters van de thuisclub. Twee scheidsrechters per match acht de schrijver uit den booze en daarom zal het hem zeker voldoening schenken, dat in de zoo juist gehouden jaarvergadering van de Football League een desbetreffend voorstel van Everton met 38 stemmen tegen werd verworpen. Ook Derby Comity's plan. om het aantal promoveerende en degradeerende clubs van twee op vier te brengen, ten einde meer frisch bloed in de competitie te bren gen, kon geen genade vinden. Sir Frederick is zeer gekant tegen de diverse nieuwe formaties, die tegenwoordig worden beproefd, als gevolg van de door hem zeer toegejuichte verandering van den buitenspel regel, waardoor 75 procent minder opont houd werd verkregen. Dergelijke formaties met three-quarter-backs" enz. behooren vol gens den schrijver niet in het voetbalspel thuis en slechts een speler van het type James kan daaruit blijvend voordeel trek ken. De hoofdzaak is. dat door den vereen voudigden buitenspelregel de voorwaartsen meer vrijheid hebben gekregen, zoodat thans op hen de taak rust door onderling samen spel daaruit het meeste nut te halen. Het wil ons voorkomen, dat het met de cricketsport in ons land niet goed gaat. Het nog niet zoo lang geleden ingevoerde honk bal heeft in enkele jaren tijds een groote vlucht genomen, en de clubs springen als het ware uit den grond. Daarentegen ziet men in de bestaande cricketelftallen jaar op jaar bijna dezelfde gezichten; de spelers der ver schillende clubs kennen elkanders prestaties nauwkeurig, waardoor bijzondere daden uit blijven en de wedstrijden dikwijls het aan zien krijgen van een langzame film. In den laatsten tijd wordt er op de middel bare scholen meer aandacht dan vroeger besteed aan de lichamelijke oefening en sport, waarbij voetbal, athletiek en handbal den boventoon voeren Het moet daarom mo gelijk zijn, gedurende de zomermaanden, ook cricket te beoefenen, ook al beschikt men niet altijd over een eerste klasse „pitch". In onze stad ligt achter het Kennemer Lyceum een prachtig crieketveld, waarop de scholieren op de volgens het lesrooster aan gegeven uren de cricketsport konden be oefenen, want wat in Engeland geschiedt, kan in ons land toch zeker ook mogelijk zijn. Doch ook in het competitie-cricket moet men de bakens verzetten. Het schijnt, dat de Haagsche, die gedurende een tiental jaren de sterkste ploegen in het veld bracht, thans, bedriegen de voorteekenen niet. over haar hoogtepunt heen is. Daarmede wankelt het grootste bolwerk van de sport in ons land en daar de andere ploegen dit seizoen hoogst middelmatig voor den dag komen, zijn de meeste wedstrijden het aankijken niet waard. Een innings van 155, zooals Labou- chère vorige jaar tegen de Engelschen speel de. mag aan technisch niet geheel volmaakt zijn, zooiets doet de crcketsport meer goed dan een van de Engelsche county- en test- matches afgekeken safety-tactiek, waarbij, zoooals Zondag 1.1. door H.C.C. U's aanvoer der de Beus, 48 runs in 2 1/2 uur werden gescoord. Waarmede we echter geenszins willen zeggen, dat de Haagsche aanvoerder niet een meesterlijke captain's innings speelde. Het ware te wenschen, dat men onder de jongeren meer spelers van het kaliber Gle- rum ontdekte, die dit seizoen met bat en bal uitmuntend in vorm is. De Haarlem-aan voerder Maas behaalt prachtige bowling successen, terwijl Voogd als wicketkeeper steeds meer op den voorgrond treedt. Bij Rood en Wit mag men goede verwachtingen koesteren ten opzichte van Wim Kramer en Ato van der Togt en voorts heeft ook Hage naar de capaciteiten om uit te blinken. On der de deskundige leiding van Mr F. A. Da vidson zullen zij nog wel van zich doen spreken. De Hollandsche cricketers dienen echter in het oog te houden, dat er in ons competitie systeem geen enkele reden is om. daar de gradatie-gevaar niet aanwezig is, het spel saai en langdradig te maken, hetgeen zelfs het in cricket opgevoede Engelsche publiek van de voor andere doeleinden spelende pro fessionals niet waardeert, ook niet in test- matches. Nog enkele dagen en de eerste toetswed strijd tusschen Engeland en Zuid-Afrika neemt een aanvang. Tegen veler verwachting in is Wyatt wederom tot aanvoerder van het Engelsche elftal gekozen, dat wel heel goed zal moeten spelen, om de touristên te over- winrren. De Afrikanen hebben thans toch nog de beschikking gekregen over hun uitsteken den openïngsbatsman Bruce Mitchell, die aan een knie-verwonding leed, doch bij zijn eer ste optreden in dezen tour, te Manchester tegen Lancashire, blijk gaf, volkomen aan de hooge verwachtingen te beantwoorden. In de eerste innings was hij topscorer met 59 uit een totaal van 268. Deze niet bijzonder hooge score was het gevolg van het goede bowlen van Booth, die 6 wickets voor 79 nam. Een prachtige prestatie leverde de Gla morgan-bowler Clay tegen Northamp tonshire, door liefst 9 wickets voor 54 runs te veroveren, waardoor het team voor 137 aan den kant zat. hetgeen overigens nog meer is dan het totaal van 111. dat Wor cester tegen Leicester maakte en waarvan de Engeland-speler Walters er nog 46 bijeen sloeg. Momenteel zijn er elf Engelschen en 4 Afrikanen, die een batting-average van bo ven de 50 hebben. Hiervan hebben Sutcliffe (10) en Leslie Ames (3) met resp. 589 en 565 de meeste runs gescoord, terwijl bij de tou ristên Nourse en Siedle reeds boven de 700 zijn en ook Cameron het halve duizend heeft gepasseerd. De Gloucester-speler Stephens staat boven aan de lijst met een gemiddelde van 69.50, op den voet gevolgd door Wyatt met 65. Wat de bowlers betreft, hier heeft thans George Geary van Leicester de leiding met 42 wickets en een average van 11.42. Bij de Afrikanen is Langton de primus met 40 wickets, die gemiddeld 15.62 kostten. Free man (Kent) en Verity (Yorks) hebben tot nu toe de meeste slachtoffers gemaakt, nl. 53 50. Het Schotsche voetbalelftal, dat momen teel in Amerika tourt, heeft daar enkele ge makkelijke overwinningen behaald. Tc Vic toria in Britsch-Columbia werd net- Van couver Island elftal met 50 verslagen, waarbij Wilson de hattrick verrichtte. Ón danks het feit. dat ons voethal in Amerika niet erg populair is. waren de vele duizenden toeschouwers zeer enthousiast over het ver toonde spel en de Schotten werden zeer toe gejuicht. In de match tusschen Rouaan en Metz, die van groot belang was voor de promotie van de Fransche „division intex-régionale" naar de hoofdklasse, hebben zich onverkwikkelijke tooneelen afgespeeld. De herrie begon reeds, toen de uiterst zwak leidende scheidsrechter het gelijkmakende doelpunt van de thuis club afkeurde en het werd nog erger, toen hij een geheiden strafschop over het hoofd zag. Toen zes minuten voor het einde een dergelijk geval zich voordeed, sprong een in een zeer modieuse beige drie-kwarts-mantel gekleede jonge dame over de omrastering en riep de omstanders toe, haar te volgen. In een oogwenk was het terrein met toeschou wers overstroomd, hetgeen den scheidsrech ter een blauw oog en een ontwrichte schou der kostte en enkele Metz-spelers hun jer sey. De wedstrijd moest natuurlijk wox'den gestaakt, doch zal niet worden overgespeeld, omdat de thuisclub, die met 20 vex-loor, de oorzaak van het gebeurde was. Verschillende Rouaan-spelers traden uiterst ruw op en men vraagt zich oxxwillekexmg af. waarom des ondanks de hierboven genoemde jonge dame het voor deze stierenvechters opnam. Dit is één van die gevallen, waarixx de invloed van de vrouw in de sport raadselachtig mag wor den genoemd, al zal de scheidsrechter met het blauwe oog dit xxiet met ons eens zijxi en ongeneigd zijn het bekende refrein van „Two lovely black eyes" aan te heffexx. En zoo ziet men helaas wederom, dat er in deze wereld nog altijd verschil van opvatting en appre ciatie blijft bestaan. heelemaal niet te spelen. Niet prettig voor Roodt c.s., die Zondag j.l. met twee runs vaxx S.C.H.C. wonnexx. Het programma luidt als volgt: Eerste Pinksterdag. Eerste klasse: H.C.C. II—H.C.C. I V.O.C.—Haarlem. Hernxes-D.V.S.Rood en Wit. V.R.A.V.V.V. Overgangsklasse H.B.S.A.C.C. Sparta—R.C.H. Tweede klasse A: Hercules—V.R.A. II. Haarlem II—U.V.V. VleermuizenB.S.C.C. Tweed-0 Pinksterdag Eerste klasse: H.C.C. I—Haarlem. Hermes-D.V.S.—H.C.C. II. Overgangsklasse: Quick (N.)Excelsior. Ajax (L.)Rood en Wit EI. SpartaH.B.S. KaxxxpongH.C.C. III. Tweede klasse A: V.V.V. 2Olympia. Haarlem 2R.I.O. Hex'culesVleermuizen. ZATERDAG 8 JUNI 1935 CRICKET. Het programma voor de Pinksterdagen. Het is aan het uitstekende inzicht en de tactvolle leiding van den Rood en Wit-captain Mr. F. A. Davidson te danken geweest, dat onze oudste cricketclub j.l. Zondag tegen H. C. C. I geen innings-nederlaag geleden heeft. Het werd nu een overwinning voor de Hagenaars met 65 runs op de eerste innings. Voor de Piixksteren is voor Rood en Wit slechts één wedstrijd vastgesteld. Zij moet namelijk op eersten Pinksterdag naar Hermes- D.V.S. in Schiedam. Het gaat met de club van East en de Offermans dit seizoen niet al te best. De Schiedammers hebben van hun vier wedstrijden er pas één gewonnen. Zoo staat tx-ouwens Rood en Wit er precies eender voor. De club, die op eersten Pinksterdag verliest, zal dus op de onderste plaats terecht kunnen komen. Een positie, die ons voor beide clubs niet geëigend blijkt. Het zal er dos wei spannen. Haarlem, die j.l. Zondag slechts op het kantje af van H.C.C. II verloor (het was bijna de der-de overwinning voor de Schoterweg-club geworden) heeft het met Pinkstex'en heel wat drukker. Ze heeft twee uitwedstrijden. Op eer sten gaat ze naar V.O.C., die de vorige week een fraaie overwinning tegen V.V.V. met 108 runs op de eerste ixinings heeft behaald, zoo dat de Rotterdammers op de tweede plaats te recht zijn gekomen. Ze hebben echter één wed strijd méér gespeeld, dan de Haaxiemmers, zoodat de laatsten bij een overwinning met V.O.C. gelijk kunnen komen. Op tweeden Pink sterdag hebben Maas c.s. het evenmin gemak kelijk, want dan moet een bezoek aan H.C.C. I gebracht worden. Dat zou wel eens een neder laag kunnen worden. Va.n de Overgangsklasse behoeft R.C.H. maar één wedstrijd te spelen. Dat is een uit wedstrijd tegen Sparta op eersten Pinkster dag. De Heemstedenaren, die j.l. Zondag zulk een zware nederlaag tegen A.C.C. leden, moe ten en kunnen nu weer eens winnen. C.V.H. behoeft met deze twee feestdagen onder leiding van B. Dukel. Ondex-staande partij werd gespeeld in de laatste ronde vaxx het tournooi, om het dam kampioenschap van Nederland. Door deze winstpartij van J. H. Vos wist deze beslag te leggen op den kampioenstitel 1935. Wit: J. H. Vos. Zwart: B. Dukel. 1. 34—29 17—22 2. 40—34 11—17 3. 45—40 6—11 Uit het spelen van deze zettenreeks blijkt het streven naar interessaxxt spel. Met Wit 31—26 te spelen 20—25 50—45 1—6 29—23 19x28 32x23 18x29 34x23 ontstaat eexx variaxit, die den laatsten tijd zeer sterk op den voor grond treedt. 4. 32—28 20—25 Zwart verzuimde hier expres 1923 28x19 14x23 omdat Wit daxx 2924 20x29 33x24 kan spelen. Op 10—14 volgt 34—30 en op 1419 3025 19x30 25x34 waarna een stelling ont staan is, die Wit goede pex-spectieven geeft in de hekstelling speelvoxmx, door 3126 en 3731 enz. 19—23 14x23 10—14 14—19 22x31 5—10 Wit's linkervleugel kan alleen spelen 3530 4035 om dan over te gaan tot spelen over veld 24. Wit heeft met 33- 37x28 ook goed spel. 11. 37—32 1520 12. 32—27 Met deze zet belemmert Wit het spelen van 1015 daar sterk 2924 volgt. Als Zwart niet aan den linkervleugel wil spelen moet 2024 wel volgen waarna de partij een geheel ander karakter verkrijgt. 20—24 13. 29x20 25x14 14. 41—37 17—22 Thans valt Zwart schijf 27 en zijn rechtervleu gel aan. Op 37—31 volgt 22—28 en 23—29. ling door 20—25 enz. vast te houden. Wit be let dit echter keurig. Eexx flankpartij te spelen met in de verdediging schijf 15 (Wit 36) loopt zooals de practijk ons leex*t op nadeelig spel uit. Daarom schakelde Zwart schijf 36 uit. 30. 35—30 7—11 31. 40—35 11—16 32. 42—37 12—18 Stand na de 32e zet van Zwart luidt: Zwart: 2 3 -1 8 9 13 14 15 16 18 21 en 27. Wit: 25 29 30 33 35 36 37 38 47 48 49 en 43. Een zxxivere flankspelsteliing met gelijkwaar dige kansen. Door de zwakke zet 1015 kan Wit nu dreigen met 2924 33. 45—40 13—19 34. 30—24 19x30 Wit begrijpt zeer tex*echt. dat één stuk teveel in den aaxxval is en ruilt dan naar 34 uit om zich tevens tempo te verschaffen. Op geen andere wijze dan deze, kon andex's, schijf 45 in 't spel gebracht worden. 35. 25x34 14—19 1420 is steeds niet te spelen daar 2924 20x29 34x12 8x17 37—31 27—32 47—41 49-^3 enz. een schijf doet verliezen. 36. 47—42 Veelal wordt aan 4842 de voorkeur gege ven. Wit's juist inzicht, dat van deze zet mceff kracht uitgaat, geeft zijn juiste staxxd-taxatüe aan. 8—13 37. 34—30 2—8 Bij nader inzien was van 914 toch meer kracht uitgegaan. De tekstzet is niet de sterkste. 38. 29—24 Wit tracht van de fox-matie 35 30 24 door de Zwarte stelling hiermede vast te houden, voordeel te behalen. De practijk leert ons dat bij een handhaving vaxx deze foimxatie zeer vaak positie voox-decl oxxtstaat. 5. 37—32 6. 28x19 7. 32—27 8. 50—45 9. 31—26 10. 26x37 met het -28 18. 46—41 22x31 16. 36x27 11—17 17. 35—30 17—22 18. 41—36 22x31 19. 36x27 12—17 20. 30—25 7—12 21. 40—35 17—22 22. 37—32 22x31 23. 32—28 23x32 24. 38x36 Hoewel van geringe beteeken is heeft Zwart dit voordeel behaald dat schijf 36 buiten spel blijft. 19—23 25. 44—40 23—28 26. 33x22 18x27 Zwart luidt met deze voortzettiixg het flank- genre in. 27. 43—38 1—7 28. 39—33 16—21 29. 34—29 10—15 Een zwakke zet. Zwart's doel was echter om met de ruil 14—20 25x14 9x20 de witte stel- Contact met Indië Na de inlichtingen, welke ik ruim anderhalf jaar geleden verzamelde gedux-ende mijn reis over Java, waarbij de Secretarissen der ver- schillende Handelsvereenigingen en tal van leiders van importhuizen mij op alle mogelijke wijzen behulpzaam waren, heb ik. in ons land teruggekeerd zijnde, de overtuiging gekregexx, dat veel afzetgebied in oxize overzeesche ge westen verloren is gegaaxx, waarvoor de meest uiteenloopende oorzaken zijn aan te geven, maar dat er daaroxider één is waarover mexx bij voorkeur xxiet spreekt. Die eene oorzaak ligt nml. niet bij anderen, doch bij den betrok kene zelf. Onvoldoende kennis van de markt en onvoldoexxde pex-soonlijk contact zijn, naar ik meen, twee factoren die door velen in ons land, die belang hebben bij de Indische markt, of zijn verwaarloosd, of onvoldoeixde zijxx be hartigd. Men spreekt daarover bij voorkeur niet omdat men xiiet gaarne eigen fouten er kent. Het is jaren lang te gemakkelijk gegaan; wij hebben het te goed gehad. Contact met Rusland. Het persoonlijk coxxtact met Rusland, ten einde de handelsrelaties uit te breiden, is na tuurlijk ook van belang, doch behoort daarbij beschouwd te worden ixx het licht der geheele Russische constellatie, afwijkend van die van alle andere landen. De geweldige ecoxiomische kracht van dit rijk ligt in de natuurlijke hulp- bronxien, waarover het beschikt en de mono polistische positie, welke het inneemt. Indierx de omstaxidigheden daartoe zouden dwingen, is Ruslaxid in staat lager dan elke concur rentie, welke ook, te leveren. Op welke wijze bestaat er contact? Officieel ontbreekt dit. Maar daarmede xxemexx industrie exi handel geen gexioegen, indien er zaken-voordeelen te behalen zijn. En zeker niet in dezen tijd. Van daar dat sedert het najaar van 1933 een „Commissie uit het Bedrijfslevexx" pogingen in het werk heeft gesteld oxn via particuliere besprekingen met de Sovjet-handelsvertegen- woordigixxg te Berlijn tot „zaken" te komen. Deze pogingen zijn aanvaxxkelijk slechts ten deele gelukt. In den zomer van 1934 heeft deze Commissie zich als „Centraal Bureau voor den Handel met Rusland" te Amsterdam jevestigd. Inderdaad zijn van die zijde eenige resultaten bereikt, zoo t.o.v. het crediet, het vrachtvervoer exxz. Dit Bureau treedt niet als intermediair voor den handel op. Toch deed zich daaraan de behoefte gevoelen, zoomede aan een eigen handelsvertegenwoordiger in Moscou. In 1934 kwam deze organisatie nog tot stand en noemde zich „Nederlandsche Vereeniging voor den handel met Sovjet- Rusland". Beide organen bewerken een af zonderlijk terrein. Concurrenten zijn zij niet. De Exportchleb, de Sovjet-handelsverteger.- woordiging te Rotterdam, is een schakel, die voor het aankxxoopen van handelsrelaties niet gemist kan worden. Zij staat nxisschien wel te veel op het standpunt, dat zij zelve geheel in de bestaande behoefte kan voorzien. Ixx- tusschen mag xxiet uit het oog verloren wor den, dat alle landen, die diplomatieke betx-ek kiixgen met de Sovjet-Unie onderhouden, te Moscou hun eigen handels-attachés hebbexx. Voor iixdïvidueele Nederlandsche firma's is het te kostbaar daarin zelf te voorzien. De vraag rijst of door een nauwere samenwerking tusschen de beide bovengenoemde officieuse Nederlandsche organen geexx voordeelen in het belang van den Nederlandschen exporteur in Rusland bereikt zou kunnen worden. Russische Importorganisatie. Zij, die van meening zijxx, dat men Russische ordex-s zonder al te veel moeite kan bemachti gen, zijn onvoldoende op de hoogte van de be staande verhoudingen. Uitschakeling van de bestaande Import-organisatie der Sovjet Unie, ixx Rusland gevestigd, is uitgesloten. Onder- oixsjes van firma tegenover firma zijn doelloos. Iixvoer is alleen mogelijk, indien deze Staats- Importorganisatie daaraan haar goedkeuring hecht en de invoerbewilliging afgeeft. Zij is een gecompliceerd apparaat. De afdeelixxgen, waarin het gesplitst is, vormen op zich zelf contrölestations. Deze wijze vaxx organiseereix is ook terug te vindexx bij de Russische Kamers van Koophandel. Daar zijn de afdeelingen ge richt op de vei-schillende landen, waarmede haxxdel wordt gedreven. Bij deze Importorgani satie zijxx de afdeelingen gericht op de bepaal de artikelen. Deze in Ruslaxxd gevestigde or ganisatie correspondeert op de in het buiten land gevestigde agentschappexx voor den ver koop van Russische producten. Alvorens Rus land tot aankoop overgaat, wordt, wanneer het projecten vaix belang betx-eft. door bepaal de instanties het aangebodene beoordeeld. Het betx-eft hier goed geoutilleerde bux-eaux. die advies uitbrengen oixitrexxt alle bij zonderheden, welke verband houdexx met dexx eventueelexx aankoop. En tenslotte moetexx vele tusschen- instanties nog ingeschakeld worden en de Commissariaten een eindbeslissing ïxemexx. Van laatstgexxoemde zijde komt dan de beschikbaar stelling van de noodige betalingsdeviezexx. De reeds xneergenoenxde Import-organisatie zorgt dan, via het buitenlandsche agentschap, voor den aankoop. Dat daax-bij de eenige wixxst- maker, de Sovjet Unie, schex-p weet te calcu- leeren is bekend. Dat bijzondex-e factoren bij het al of niet-bestellen een rol spelen is van- zelfsprekexxd. De credietverstrekking is daarbij van overwegend belaxxg. Welke artikelen? Men heeft mij herhaaldelijk gevraagd of ik meende, dat voor bepaalde goederen in de Sovjet Unie een afzetgebied te vindexx zou zijn. Ik had monsters bij mij en offertes. Begrijpe lijkerwijze noem ik noch de betrokkexx firma, noch het artikel zelf. Maar wel kan ik over mijn eigen pogingen tot het aanknoopen van handelsrelaties dit opmerken: deze faalden 8—12 39. 4943 18—22 40. 37—31 2228 41. 33x22 27x18 42. 31—26 3—8 26x17 12x21 42—37 21—27 Zwart, B. Dukel. ZWART m voor al die kwaliteitsproductexx, die Rusland kan oixtberexx; zij werdexx dikwijls zeer be moeilijkt door de cx-ediettermijnen, terwijl de niet- erkenning van de Sovjet-Unie belemme rend werkt. Intusschen is er t.o.v. enkele on derdeden een gunstige wending ingetreden, waartoe de delegatie, onder leiding van den heer E. D. van Walree zeer veel heeft bijge dragen. Dat de beteekenis van den handel met Sovjet-Rusland, zelfs op dit oogenblik, voor ons land niet te oixdex-schatten is, moge hieruit blijken, dat tegenover circa 16 millioen gul den Russische orders in 1933, in het kalender jaar 1934 voor 21,7 millioen gulden aaxx ordex-s werd geplaatst. De belangrijkste Russische orders betreffen: rubber (7,4 mill, g.), tin (4 mill, g.), thee (3 mill, g.), landbouw- en vis- scherijproducten (1 mill, g.), industrieele px-o- ducten (5.450.000 g.), Nederlandsche schepen (1.600.000 g.) en kinine en kinine-zouten (2.146.000 g.). Onder de industrieele px-oductexx nemen boorinstallaties, verschillende werktui gen, armaturen, twee kolengrijpers eix een baggermachine een eerste plaats in. In Januari en Februari 1935 breidden de industrieele op drachten zich verder uit. De Russische Industrie. Zooals ik reeds opmerkte kan het vraagstuk der Russische handelsbetrekkingen natuurlijk niet losgemaakt wox-dexx vaxx de huidige con stellatie ixx dit groote rijk. Het Eerste Vijf jarenplan beoogde den opbouw der Russische zwaarindxxstrie. Daarna volgt de ontwikkeling der lichtindustrie. Bij de bestellingen in het buitenland moet met die omstandigheden rekening gehouden wordexx. Van die indus trieele ontwikkeling kan men zich moeilijk eexx denkbeeld vormen. Wel treft men van tijd tot tijd in de Russische pers over dexx gaxxg van zaken afzonderlijke berichten aan, maar een samenvattixxg vixxdt men zelden. Deze werd bij de openixxg vaxx het laatste, het zevende Sovjet-congres, gegeven door dexx bekexxden Russischexx volkscomxnissaris Molotov. Samen gevat is een en axxder verwerkt in oxxderstaand overzicht. Omvang der industrieele productie in procenten t.o.v. 1929 Landen Ver. St. N.-Amerika Sovjet Ruslaxxd Engeland Duitschland Fraxxkrijk Italië 1929 '30 '31 '32 '33 '34 100 81 68 54 65 67 100 130 162 185 202 239 100 92 84 84 88 96 100 88 72 60 69 86 100 101 89 69 77 71 100 92 78 67 74 80 WIT Wit, J. H. Vos. Zwart maakte hier een gx-oote „bok" door 812 te spelexx! Wit kreeg de gelegenheid de partij door 3832 4842 exx 3025 te winnen en hiermede tevens den titel van damkam- pioen van Nederland. Met het spelexx vaxx 914 staaix dc posities gelijkwaardig exx zooals meestal ixx die spel- genre loopt het uit op x-emise. Thans ontleenen wij aan 't Dammersweek- blad eenige fraaie studies vaxx den oud Wereld- kampioexx B. Springer. Deze studies zijn allen samengesteld naar door Springer gespeelde partijen. No. 1. Zwart: 2 3 5 6 7 8 9 11 12 13 15 16 17 18 19 20 23 24 26. Wit: 27 28 30 31 32 33 35 36 37 38 39 41 42 43 45 46 48 49 50. Wit voert als volgt een fx-aaie damzet uit 27—21 32x21 37x28 41x32 28—23 42x31 30x19 38—32 33x4. No. 2. Zwart: 2 3 6 8 9 13 13 14 15 16 19 21 23 24 26. Wit:2 72 28 30 32 33 35 36 37 38 39 40 42 45 48 50. Zwart kan 1318 spelen. Wel kaïx Wit 2722 28232 en 3731 spelen maar dan wint Zwart door 39. Dan tot slot eeix openingslagzet vaxx G. L. Gortmaxis te Londexx. Men spele van uit de opening: 32—28 16—21 37—32 21—26 42—37 18—22 32—27 13—18 47^2 20—24 34—30 14—20 30—25?: 17—21x32 28x17 12x21 18x47 Buitengewoon verrassend! In onze vorige x-ubriek maakte de redacteur, onzen lezerskring er opmerkzaam op. dat ge zien de geringe belangstelling voor het dam spel in de zomermaanden en ook voor onze rubriek, de damrubrïek tot 1 October niet meer zou verschijnen. Uit de vele correspondentie die ons werd toegezonden is komeix vast te staan dat inderdaad onze rubriek, ruim schoots in de belangstelling onzer lezers staat. Wij hebben dan ook besloten voorloopig onzen rubriek nog te laten verschijnen. Hier mede meeneix wij tevens vele correspondenten beaxxtwoord te hebben. Tot slot onzer rubriek vragexx wij de aan dacht voor eexx meer dan buitengewooxx moei- lk vraagstuk van den heer G. Naman te Eg- mond a. d. Hoef. ZWART Intusschen bedeixke mexx, dat deze ixxdus- trieele ontwikkeling in Sovjet Ruslaxxd alleen mogelijk is geweest, doordat men hulp heeft kunnen krijgen van de kapitalistische we reld. Immers in de groote fabriekscentra. maar evenzeer in de landbouwbedrijven, vindt men in meer of mindere mate Amerikanen, Duitschers, Zweden exx andex-e xxationaliteiten, die een leidende positie vervullen. MOLLERUS. WIT Zwart: 2 6 8 9 12 17 18 20 24 26 30 34 en 45. Wit: 21 23 29 32 33 39 40 41 42 43 46 47 48 en 50. Wit speelt en wint. Een vraagstuk van 11 zetten diep. Vooral de eixxdslag zou men heel goed kunneix betitelen met slaxxgeixslag. Oplossingen en correspondentie binnen ne gen dagen te zendexx aan bureau van dit blad of Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden-Oost. Den heer A. Vent, alhier. U blijft toch trouw lezer van de rubriek. Wij verwachten spoedig weer eenige studies of partijen van u, de Nestor van het damspel te LJmuiden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 9