2 J BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Do vorige week heeft Krullenkopje een prijs gewonnen. Er waren toen weer te wei nig goede oplossingen ingekomen om twe; prijsjes beschikbaar te kunnen stellen. Krul lenkopje mag a^.Woensdag 1 uur den prijs aan mijn huis komen afhalen. De oplossing luidt: Leege vaten klinken het hardst. Lief MEIDOORNTJE. Ondanks het min der gunstige weer heb je toch heerlijk geno ten zeg. Maar was je niet erg vermoeid? Eerst ongeveer een nacht niet slapen van blijdschap en daarna op de fiets weg. Maar misschien is het je gegaan, zooals zoo vele menschen, n.l. dat je de vermoeidheid eerst voelde toen je goed en wel weer terug was. Als je weer eens uit gaat, dan maar mooier weer bestellen. Da; Meidoorntje. Beste ZILVERVOS. Wat was jij vroeg op met Luilak zeg. Je hebt dus heel wat vrien den gewekt, 'k Kan me begrijpen dat je 2en Pinksterdag niet bent uit geweest. Het re gende en onweerde maar gestadig aan. Als je je thuis vermaken kunt, kan zoo'n dagje ook prettig zijn. Dag Zilvervos. Best KABOUTERTJE. Ik zal je de vol gende week in de verjaardagenrubriek plaat hen. Als ik het thans doe, zijn de kinderen het tegen dien tijd vergeten. Prettig voor Zil vervos dat hij bij je mag komen schrijven en en dat je, wanneer hij geen papier heeft, het hem geeft. Jullie zijn dus goede, trouwe vrien den. Dag Kaboutertje. Lieve MOEDERS H-ULP. Als de ouders van die vier meisjes de IJm. Cour. lezen, mo gen ze natuurlijk rubri-ekertje worden. Als ze niet weten wat ze moeten schrijven, dan wil jij ze zeker wel éven helpen. Laat ze maar ■beginnen met hun naam en adres aan mij op te 'geven en tevens een schuilnaam kiezen, 'k Vind het leuk, dat je m'n vriendenschaar aan het uitbreiden bent. Dag Moeders Hulp. Best KEUKENPRINSESJE. Dat is fijn zeg. Je eet dus binnenkort groenten uit eigen -tuin. 't Viel 2en Pinksterdam niet mede om op de fiets van huis te zijn. Regen, regen en nog eens regen. Je kleine zus maakt het goed? Prettig. Dag Keukenprinsesje. Beste ZUS. Je vraagt, of ik weet hoeveel de Velser pont weegt. Dat is een vraag die ik niet kan beantwoorden. Je hebt dus 'n briefje geschreven en vergeten weg te brengen. Dat was jammer zeg. Prettig, dat je op een Meis- jesvereeniging gaat. Het kan er heel gezellig zijn. vooral 's winters. Dag Zus. Best SNEEUWWITJE. Van de, door je opgegeven raadsels, heb ik er- een opgelost en wel nummer 2. Als antwoord heb ik oorbellen en het is ook mogelijk, 'dat-'mén er zeepbellen mede bedoeld heeft. Geef je me in je volgend briefje het antwoord op raadsel 1 en 2? Dag- Sneeuwwitje. Lief JULIAANTJE. Ik dank je voor de extra mooie teekening en vind het fijn weer eens een briefje van je ontvangen te heb ben. Je zus heeft ine ook weer geschreven. Dag Juliaantje. Best VLIEC-ENLERTJE. Ja vriend er schijnt met de Pinksteren in onze plaats heel verschillend vacantie gegeven te worden. De vacanties vangen tegelijk aan, maar eindigen respectievelijk op Dinsdag, Woensda; Donderdag, 'k Heb vriendjes die Woensdag weer naar school moesten, maar ook die eerst Donderdag ja sommige pas Vrijdag naar school moesten. Hoe het ook is, als de vacan tie geeiiidigd is, beginnen we maar weer met nieuwen moed. Dag Vliegeniertje. Best WANDELAAR. Of ik deze vacantie nog uitgeweest ben? Ja hoor. Ik ben naar Brussel geweest en ik heb een bezoek gebracht aan de Wereldtentoonstelling. We hadden ta melijk goed weer. Wanneer het regende wa ren we in een der vele paviljoens of in een restaurant. De temperatuur was uitstekend. Was het warmer geweest, dan hadden we (ik ben n.l. met een gezelschap gegaan) lang miet zooveel gezien. Nu werd men absoluut niet vermoeid, 'k 1-Ieb zeer prettige diagen ge had. Dag Wandèlaar. Lief BOODSCHAPSTERTJE. Hoe of ik de Wereldtentoonstelling gevonden heb? Heel mooi. In sommige paviljoens waren overwel digend mooie af deelingen. Vooral het pavil joen van Frankrijk was schitterend. De aanleg van het terrein met de vele fonteinen is ook de moeite waard gezien te worden. Des avonds waren de fonteinen benevens alle mogelijke zuilen verlicht. Op de toren van het Neder- landseh paviljoen stond een soort vaas die met oranje, rood, wit en blauw licht, verlicht was. Ex heerschte een gezellige drukte en men hoorde rondom zich allerlei talen waaronder heel veel Fransch. Jij zou ook heel graag eens naar een tentoonstelling gaan? Die tijd zal ook wel komen. Je moet eerst wat ouder zijn. Heb je m'n kaart ontvangen? Dag Boodschap- stertje. Lief FILMSTERRETJE. Daar kan ik geen goeden raad voor geven, 't Best is, dat je ze laat leven in slootwater. Dat staat wel niet zoo mooi als helder leidingwater, maar het is een middel om -de beesten in het leven te houden. Bovendien moet je in het water e-enige plantjes, gewone slootplantjes, doen. De plaii-t jes voorzien 't water van zuurstof. Het is en blijft echter altijd een zoeken. Prettig dat je IJ. Maandag een prettigen dag gehad hebt. Wil je je tante nog namens mij feliciteeren? Dag Filmsterretje. Best KRULLENKOPJE. Zoo, zoo meisje lief vergeet je me door de vacantie? Als ik nu eens net zoo deed als jij en ook vergat te schrijven, wat moet er dan van de rubriek terecht komen? Ik heb ook vacantie maar ver geet m'n werk niet. Je moeder was nu zoo vriendelijk mij te schrijven, opdat ik toch niet geheel door de familie vergeten zou worden. Maar alle fouten zijn voor verbetering vatbaar en ook jouw fout. Een volgende vacantie wordt ik niet meer door je vergeten? Goed hoor. Dag Krullenkopje. Best KLAVERTJE VIER. Wat heb je lang vacantie zeg. 'k Geloof het langst van alle gewone schol?;-:. Xk k^n Sneeuwkoningin niet in -üt verjaard? n rubriek plaatsen. Wanne- de krant verschijnt is ze reeds jarig geweest Dag Klavertjevier. Beste DREUMES. Je bent- ook al een vriend met een lange vacantie. 'k Begrijp dat je het prettig vindt. Het' schijnt nu een beetje uitgeregend te zijn. Vandaag is het ten min ste den geheel en dag droog geweest. Speel maar prettig. Dag Dreumes. r Best MEIKEVERTJE. Jullie hebt mij 1ste Pinksterdag in de auto gezien? Dat is mogelijk Ik was bij m'n familie te Haarlem geweest Het was toen heel mooi weer. Ja in Velserbeek kan je prettig spelen vooral in het boschach tig gedeelte. Dag Meikevertje. Beste ROBBEDOES. Wil je aan Klaas zeggen, dat ik blij ben dat hij voortaan niet meer zal weg loopen. 'k Was heusch heel erg boos op hem, maar dat is nu weer voorbij. Aan Wandelaar en Boodschapstertje heb ik iets meer over m'n reis geschreven. Als je dus de briefjes naleest heb je antwoord op je vra gen. Wat prettig dat je met Klaas zoo keu rig naar school gaat. 'k Vind je echt groot hoor. Wil je m'n groeten aan je vader, moe der en Klaas doen? Dag Robbedoes. Lief GOUDBLOND JE en ELSJE. Kinderen wat fijn dat jullie een zusje gekregen hebt. Wat zullen jullie Grietje, zoo heet toch het kindje? vertroetelen, 'k Kan me voorstellen dat je bijna vergeten was, mij te schrijven. Het staaltje van de zijde heb ik ontvangen. A.s. Woensdag om 1 uur kan je het strengetje ko men halen. Het opblazen van kikkers vind ik afschuwelijk en heel wreed. Ik hoop dat geen een van mijn rubriekertjes zich aan zoo iets schuldig maakt en dat zij, wanneer ze in aanraking komen met kinderen die het doen, een flink protest laten hooren. Dag Goud blondje, dag Elsje. Lief VUURVLINDERTJE. Je bent dus ook van de partij geweest. Was je tante erg blij met je cadeautje? Ik zal je in de verjaar dagenrubriek plaatsen. Veel plezier 19 Juli. Dag Vuurvlindertje. Beste TOM MIX. Dat is me een reis ge weest zeg. "k I-Iad niet graag in je plaats ge weest. In een auto, tijdens een hevig onweer, over den afsluitdijk lijkt me geen pretje. Maar gelukkig ben je met je familie goed gearri veerd. Het was anders een heele reis voor een Jullie auto heeft zich best gehouden. -Pech op reis is niet alles. Hier volgt de verta ling van je mij opgegeven Fransche zinnen. Spreek je goed Fransch? Ja! Goed studeeren. De zin, waarvan het begin der vertaling al dus luidt: Na het middageten, in de ontvan- kam-er, benevens de daarop volgende zin heb je zoo onduidelijk geschreven, dat het mij niet mogelijk was ze te vertalen, 'k Veronder stel ook dat „de lat table" moet zijn „de la table". Een vreemde taal schrijven goed. Maar dan ook duidelijk. De groeten aan je ouders. Dag Tom Mix. Best SPARRETJE. Krijg ik a.s. week weel een briefje? Heb je m'n ansicht ontvangen? Dag Sparretje. 'Beste BEP. Nu zou ik je haast vergeten. Hoe gaat het? Hoe vindt je Krullenkopje? Ze schrok dat het Donderdag was en ze nog niet geschreven had. Gelukkig dat- je moeder nog aan me gedacht heeft. Heb je weer school? Dag Bep. VERJAARDAGENRUBRIEK. Woensdag 19 Juni: VuurvlindertjeMaartje Visman, Jacob v. He-emskerkstr. 32, IJmuiden Zondag 23 Juni: Kaboutertje—Jan Winter, I-epenstraat 15, IJmuiden. 'k Hoop -beide kinderen een kaart te zenden en ik wensch ze nu reeds een prettigen dag toe. Wie van de rubriekertjes stuurt ook een kaart? RAADSEL. Ik ben een spreekwoord van 1T letters. 7 5 6 herkauwend dier. 12 3 11 zit aan een wagen 9 10 14 15 grondsoort. 4 13 16 17 werkwoord. 12 10 8 ander woord voor ton. Bij meer dan 10 goede oplossingen worden 2 anders 1 prijs beschikbaar gesteld. Veel groeten van MEJ. E. VTJLBRIEF. VAN TWEE ENGELTJES. door W B.Z. Ik droomde, dat een engeltje Het 's nachts hard regenen liet. Haar emmertje met sterren Dat leek wel een vergiet De torens van de groote stad -Die werden allemaal kletsnat. Maar 's morgens toen ik wakker werd, Kleedde ik mij heel vlug aan, 'k Zag mijn eigen gietertje, Daar in het tuinpad staan. Ik goot mijn bloemen heerlijk nat En al wat bloeide T—een bad. GRAPJES. Tootje is ziek en wordt door den dokter onderzocht. Als vader haar 's middags vraagt, wat dok ter gedaan heeft, zegt ze: „O, hij heeft met mijn buik getelefoneerd." Moeder is even de kamer uitgeweest. In den tijd, dat ze weg is, pakken Klaas en Gijs ieder 'een stuk koek van de schaal. Als moeder terug komt, mist ze de koek en ziet Klaas nog kauwen. „Foei, Klaas," zei ze, „ik had niet gedacht dat er zooiets in je zat." „Och mams," snikt Klaas, „in mij zit maar de helft. Gijs heeft de andere helft opgegeten" EEN PUIK MIDDEL. Een kapper had aan een kaalhoofdigen meneer een haargroei-water verkocht. Toen na eenige weken de heer weer in de kappers zaak verscheen, vroeg de kapper, hoe de re sultaten geweest waren. „Dat zal ik u zeggen meneer. Ik heb de flesch laten slingeren en mijn vrouw dacht dat het een poetsmiddel was. Nu wou ik u vragen, al ons koper- en zilverwerk te komen scheren." 1 WIE ZOEKT ER Mrr-? Hebben jullie gevonden welke voorwerpen je krijgt, wanneer je de ontbrekende lijnen op de teekening ingevuld hebt? Het was niet zoo'n erg moeilijke opgave, hè? Of toch wel een beetje? De voorwerpen zijn: een mes, een glas, een hamer en een' kandelaber. TANTE TINE. Daar kwam ons Engelientje aan, Het konijntje in haar mand. Ik gaf haar toen wat bloemen Al in de andre hand. Vind je ons engeltje geen schat, Zooals ze daar staat in het pad? DE BEURT IS AAN KLEINE TEEKENAARS. We zullen ons ditmaal eens bezig houden met het teekenen van verschillende soorten licht. Op de bovenste teekening dan zie je twee schijnwerpers tegen den donkeren hemel, in hun licht hebben ze een vliegmachine gevon den. Die zie je als een klein zwart voorwerpje m de felle stralenbundels Op de teekening links daaronder zie je 'n bom van ou der - wetsch model, die ontploft, terwijl je op het rechtsche plaatje een bom van een nieuw model ziet ontploffen. Hopenlijk zal het alleen maar bij plaatjes blijven en zullen jullie dergelijke dingen nooit en nooit in werkelijkheid zien! TANTE TINE. DE TIEN GULDEN VAN MARIJKE „Wat een geluksvogel ben jij, Marijke, zoo maar tien gulden van je tante te hebben ge kregen. Wat ga je er mee doen? „Dat weet ik nog niet. Er zijn een heeleboel dingen, die ik ervoor zou kunnen koopen. Ik kan alleen niet besluiten. Tante gaf ze mij voor mijn rapport," zei Marijke glimlachend. Het groepje meisjes liep druk px-atend en lachend door de di-ukke straten van scnool naar huis. Ze sloegen een smallen zijweg in. Terwijl de meisjes zoo babbelden, stond bij een der lantaarns een vrouw met een onge veer 10-jarig meisje bij zich. Zij huivereix in haar dunne mantels eix de moeder houdt haar hand op als er voorbijgangers komen. Haar gebaar is echter zoo bescheiden, dat niemand het opmerkt. „Mamma, ik heb zoo'n honger „Men zal ons dadelijk wel wat geven, meisje Wees maar niet bang." Marijke en haar vriendinnen komen lachend voorbij de lantaarn. „Hebt medelijden, jongedamesdit is de eerste keermijn dochtertje heeft honger De twee andere meisjes hebben niets hoord; maar de grijze oogen van Marijke hebben de smeekende blik van de moeder ge zien. „Hierga vlug iets eten.... het is hier koud!" „Oh, Marijke, heb je je tien gul-den ge geven?" „Nu, dan zal ik maar denken, dat ik ze ïxiet gehad heb," en lachend trekt Marijke haar vriendinnen met zich mee. En terwijl het kleine meisje tegen haar moeder zegt: „Moe der, koop gauw brood," mompelt deze: „Ma rijke, dien naam zal ik nooit vergeten." „Zoo, nu heb ik mijn shawl klaar gekregen. Ik zal hem meteen wegbi-engen." „Arm kind, wat moet je toch hard werken," zegt een klaaglijke stem. „En dat alles door mij." Een heldei-e lach van het jonge meisje is het antwoord. „Pas op, mamaatje! Geen zwarte gedachten, anders wox-dt U niet be ter." „Opgewekt te blijven na al onze beproevin gen is heel moeilijk, kind. In plaats van les te geven op een school, wat je roeping is, zit je nu te breien voor winkels. En zoo geduldig en lief ben je nog altijd. ..Mams ik ga; want ik moet op tijd zijn. Mevrouw ter Hees is erg stipt. Waarin ze trouwens gelijk heeft!" Als het meisje voor de deur van de groote zaak komt, waarvoor ze wei'kt, houdt er juist een klein autotje stil. Een keurig gekleede jongedame, die zelf chauffeerde, stapte uit en ging naar binnen. ,Oh," denkt Marijke, „een klant; dan zal mevrouw ter Hees wel vriendelijk zijn. Binnen ziet ze de klant met de vex-koop- ster over een uitstalling shawls gebogen. ,Daar is juist onze ontwex-pster. Laat U eens zien, juffrouw van Tuyl, wat voor mooie diixgen U meegebracht hebt." Marijke maakt haar pak open; maar het meisje kan xiiet besluiten, ondanks de pogin gen van mevrouw en haar vei-koopster. Ze wil al weggaan. Dan mengt Marijke zich in het gespi-ek. „Ik geloof, dat deze blauwe shawl het beste bij U past. Ik heb het ontwerp pas gemaakt; U kunt er dus zeker van zijn. dat niemand het draagt." Het andere meisje kijkt en luistert. Maar ze denkt niet aan de shawl. Waar heeft ze die mooie grijze oogen toch meer gezien? Een vage herinnering.maar nee, dat zou te toevallig zijn Dat is niet mogelijk! Maar ze r-ioet het weten! „Dus juffrouw. U neemt de blauwe?" vraagt mevrouw ter Hees. „Ja, die neem ik en dan zal ik met mijn moeder terug komèxx, om nog een te zoe ken." De jongedame springt in haar auto en schiet het hoekje om. Marijke krijgt haar salaris en gaat naar huis. In gedachten verdiept, merkt ze niet, adat de kleine auto haar volgt Ze is voor de deux-; Deze wordt al openge trokken exi een stem x-oept: „Ben je daar al, Marijke?" In het geroeze- moes van de straat, hoort het meisje in de auto niet het antwoord. Marijke is verdwenen achter de dichte deux-. Het meisje in de auto blijft even zitten. De dikke gx-oentevrouw, die in het winkeltje woont, naast de deur, waarin Marijke vex-dween, komt naar buiten en zegt: „Een engel van een kind, die juffrouw Max-ijke van Tuyl. En zoo goed is ze voor haar zieke moeder. Het meisje dankt met een vriendelijk knikje, trapt het gaspedaal in en tuft weg Naar haar eigen huis. Daar wacht een oude grijze dame op haar. „Je bent laat, kind. Kon je niet slagen?" „Ja, mam; maar ik heb een ontdekking ge daan. Ik heb Marijke ontdekt." „Marijke?" zei de moeder. „Weet je zeker dat zij liet is?" In korte woorden vertelde het meisje de ge schiedenis. „Ze kwam als een engel op dat oogenblik. nu 8 jaar geleden. Vanaf dat oogenblik is al les weer goed geworden. Nicht katrien hielp ons. Na den dood van je vader had iedereen zich van ons afgekeei-d omdat we arm ge worden waren. Een oogenblik was het stil. „Ik geloof, dat wij nu op het juiste oogen blik komen om Marijke te helpen, moeder. Ze heeft het niet rijk." Zoo was het ook. De tien gulden die Ma x-ijke eens zoo SDontaan gegeven had. aan een arme vrouw, die honger had, werd nu rijke lijk beloond. Het meisje kon haar studie voort zetten en de moeder genas in de fx-issche lucht, waar de anderen haar mee naar toe namen. Zoo werd Marijkes goedheid beloond, A H. ZATERDAG 15 JUNI 1935 EEN SCHORT VOOR TONY. Een glazen huis. Een glasmagazijn te Liverpool heeft een glazen vloer, glazexx dak pannen en schoorsteen van 105 M. heogte eveneens van glas. Een oude boom. Men zegt, dat er in Birma in Britsch-Indië een boom staat die meer dan 2200 jaar oud is. Chineezen. Men zegt dat meer dan 8 millioen Chineezen buxten hun geboorteland wonen. „Tante Tine," begon Louki. Maar ik viel haar meteen in de rede: „Ik weet het al, ik moet je helpen om het een of ander voor Tony te maken. Heb ik gelijk of niet?" Louki keek me lachend aan: „Natuurlijk hebt u gelijk. De kwestie is, dat ik een schort voor Tony wil maken. Ze knoeit altijd verschrikkelijk op haar mooie jurken en dat vind ik zoo jammer. Maar eerlijk ge zegd, ik houd niet erg van schorten, dus als ik er Tony een geef, moet het'èeh heel mooi zijn. Daarom kom ik nu hulp en raad vragen. U hebt me al eexx paar keer zoo fijn geholpen, dat ik ook dit keer op u vertrouwen wil. Weet u niets voor T-ony, tante?" Ik dacht even na. „Ja, als je een heel mooi schortje wil heb ben, dan vind ik het 't mooiste als je het van witte organdie maakt. Eex-st nemen we Tony de maat en dan maken we van papier een patroontje. Als dit gepast is en goed zit, dan pas zetten we de schaar in het materiaal. Lijkt het je ook niet aax*dig, wanneer we het schortje met een smal kantje omzoomen?" Louki knikte enthousiast. „Dan zullen we daarvoor maar een valen- ciennekantje kiezen. Dat moet je er netjes langs naaien. Maar denk er aan, dat er geen rafeltjes meer te zien komexx! Als dat gebeurd is, dan maak je aan de voox-- en achtex-zijde van het schortje twee knoopsgaten, waardoor een x-ose, blauw of wit lint gehaald wordt. Daarmee wordt 't schortje dicht gestrikt. Tenslotte het borduursel. Dat maak je met een platte steelsteek in dezelfde kleur van het lintje. Je ziet, dat het een vogeltje is. Des noods kun je het ook in verschillende kleu- ren uitvoerexx..Tenslotte moet je het schortje netjes strijken en het is klaar. Als Tony dit schortje draagt, zal ze wel geen, vlekken meer op haar jurk krijgen. En vind je het geen lief schortje?" TANTE TINE. OP VISITE. 't Was de avond van een mooien lentedag. Pa Mees riep al zijn kindertjes bij elkaar en vertelde: „Morgen maken wij onzen eersten grooten tocht kinderen. Tenminste als de wind zoo blijft Op de heenweg is die dan tegen, maar terug, als jullie moe zijn, hebben we wind mee. Wie wil er mee?" „Ik, ik!" riepen alle meezenkindertjes te gelijk uit. Maar Pietje vroeg schrander: „Waar gaan we heen, Pa?" „Naar het zusje vaix je Moeder," antwoordde Pa en stuurde daarna zijxx kindertjes naar bed, want ze haddexx een vermoeienden dag voor de boeg. Ze sliepexi lekker dien nacht en droomden al van de heerlijkheden, die ze op hun tocht zouden zien. Om half acht begoxi de reis. Pa vloog vooraan met zijn zoxien en daar achter Moeder met de dochtex-s. Op de boomexx die ze voorbij vlogen, rustten ze zoo nu en dan uit. Ixx een ervan heerschte rouw: den vorigen dag had een kat drie jonge vinkjes opgegeten en nu zat de moeder steeds maar om haar kindertjes te roepen. O, wat hadden ze een medelijden met het arme vinkje, dat zoo wreed van haar kindertjes beroofd was. Pa Mees condoleerde de familie en beloofde het droeve nieuws ook in de andex-e boomexi te vex-tellen. Zoo kwamen ze eindelijk bij tante Meesje aan. Die had ook kindertjes en ze konden naar hartelust spelen. O, o, wat genoten ze. Ze deden krijgertje, zochten rupsen, speelden verstoppertje en zoo nog veel meer. Tegen vieren moesten ze komexx zitten, want ze moesten uitgerust zijn om tex-ug te kunnen vliegen. Nu gaven ze allex-lei raadsels op en vader, moeder en tante deden ook mee. Dat was me nog eens een feest! Toen vlogen ze naar huis, weer voorbij de boom waar Moeder (Unk zat te roepen om haar kindertjes. Thuisgekomexx gingen ze direct in het veilige, nest slapen en droomden van de gebeurtenis sen van dien dag. NEL SCHREUDER.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 10