Steeds stijgende spoorwegtekorten. 0 Max Blom moet dienen. TransfervercJrag met Duitschiand. Radio-Programma I Amsterdamsche Ballast Mij. maakte nog winst. Zij het minder dan in 1933. Te Amsterdam is Vrijdag de jaariijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. gehouden. Voorzitter was de heer F. W. Ludwig. Het jaarverslag werd voor kennisgeving aan genomen, terwijl de balans en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd, zoodat het dividend werd vastgesteld op 3 pCt. (v. j. 5 pCt.). Na een woord van dank aan de direc tie voor het beleid werd de vergadering ge sloten. Aan het jaarverslag van de directie der N.V. „Amsterdamsche Ballast Maatschappij" over 1934 ontleenen wij het volgende: Niettegenstaande wij vele bezuinigingen toe pasten, konden de gunstige resultaten van enkele jaren terug niet worden bereikt. Een van de oorzaken hiervan is het ontbreken van opdrachten van de gemeente Amsterdam. Werden in vorige jaren door deze gemeente groote ophoogingswerken uitgegeven, ver leden jaar werd sléchts 18.000 voor dit doel besteed. Buiten Amsterdam waren wij be hoorlijk van opdrachten voorzien. Wij willen op deze plaats nog een toelich ting geven in zake de bankschuld, welke op ultimo December ca. 900.000 bedroeg. Deze schuld is ontstaan doordat exploitatie van bouwterreinen gedurende korten tijd veel geld eischte. Deze terreinen zijn alle weder verkocht en worden ih den loop van 1935 be taald. Het grootste gedeelte dezer bankschuld is dan ook, terwijl wij dit schrijven, afgelost. Wij hebben gemeend een nieuwe waardee ring van ons materieel te moeten toepassen, daar de waarde in den loop der jaren zeer veel is veranderd. Wij hebben zeer voorzichtig getaxeerd en kwamen tot de slotsom dat de waarde momen teel minimaal 2.150.000 is. De werkelijke waarde is dus 570.000 hooger dan de boek waarde. Niettemin gaan wij door met afschrij ven van ons materieel. De winst- en verliesrekening staat: Debet voor: onkosten 72,594 (82.238, sala rissen 144.380 (148.799). gereserv. op deeln. in andere ondern. 40.000 f84.550), afschrij vingen: res. voor afschr. 75.000 (150.000), id. mater, in het buitenland 13.514 (9.055), id. geb. terr. zanderijen enz. 13.748 (12.651), id. meubilair 505 id. res. afschr. met derden (12.500), id. elevator-installaties (15.000). id. dub. debit. (2.159), dividend 3 pCt. 75.000 divid.- en tant.belasting 6787 saldo winst 3769 (22.404), inte rest (1.794), en Credit voor: exploitatierekening saldo 429.804 (541.154) interest f 15.492 Staaf moet over 1934 f 32.418.163 dekken. Dezer dagen hebben wij in ons blad gemeld, dat, ondanks sterke be zuinigingen, de verliezen bij de Spoorwegen blijven stijgen. In hoe sterke mate, blijkt thans uit de winst en verliesrekening der Mij. tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen over 1934. De Staat moet over het af- geloopcn boekjaar een bedrag van f 14.408,072 (vor. jaar f 12,715.542) bijbetalen. Uit de winst- en verliesrekening der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij over 1934 blijkt, dat het be drag der bijbetaling door den Staat f 18,010.091 (v. j. f 15,939,428) beloopt. Door den Staat is zoodoende in to taal te dekken over 1934 een bedrag van f 32,418,163 tgen een bedrag van f 28,690.971 over 1933. Commissarissen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht zullen aan de algemeene vergade ring van aandeelhouders, welke op Zaterdag 29 Juni te Utrecht wordt gehouden, voorstel len het dividend te bepalen op 4 pet. (onv.) per aandeel van. f 250.is f 10. Dameszolen HOUT GEPEND bij Nieuw Leven 60 ct. Schoenmakerij NIEUW LEVEN Velserduinweg 330 IJm.-Oost (Adv. Ingez. Med.) Het nummer besliste over hen die ,terin" lootten. Werkspoor maakte een over bruggingsjaar door. In 1935 verdere verbetering verwacht. Bepaalde categorie tuinders wordt gesteund. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat beoefenaars van den tuinbouw, die in 1934 met haar toestemming hun zelf geteelde producten op de markt of in eigen winkel hebben verkocht of hebben uit gevent, een aanvraag voor steun kunnen in dienen. Nadat deze aanvraag in het bezit van de Centrale is, wordt den aanvragers een formu lier ter invulling toegezonden. Dit formulier moet volledig en duidelijk ingevuld en verge zeld van de noodige bewijsstukken uiterlijk 30 Juni worden ingediend. Formulieren, die na dien datum binnenkomen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De Nachtegaal heeft oponthoud. Blok te Bagdad in een ziekenhuis opgenomen. Het Indië-vliegtuig Nachtegaal, Woensdag vertrokken van Schiphol, heeft oponthoud tengevolge van een plotselinge ongesteldheid van den werktuigkundige, den heer P. B. Blok die te Bagdad in het Ziekenhuis moest worden opgenomen. De Koetilang op weg van Batavia naar Amsterdam, die vandaag volgens het reisschema tot Djodpoer zou vliegen, heeft opdracht de reis voort te zetten. Bij aankomst te Bagdad zou de werktuigkundige van de Koetilang aan boord van dé Nachtegaal over gaan. De O ver zwaluw die Zaterdag van Schip hol naar Batavia vertrekt, neemt een reserve werktuigkundige mee om de bemanning van de Koetilang te Bagdad weer voltallig te ma ken, waarna dit vliegtuig de reis naar Am sterdam voortzet. De K.L.M. hoopt zoodoende het oponthoud tot een minimum te beper ken. De zaak van den ex-hoofd- commissaris. Maatregelen binnenkort te wachten. Reeds vroeger is een onderzoek ingesteld. Naar wij hebben gemeld, zal een scheidsge recht uitspraak doen in de zaak van den ex- hoofdcommissaris van 's Gravenhage. Thans verneemt de Tel., dat de bevoegde autoritei ten zich ten opzichte van de uitspraak van het scheidsgerecht een volkomen vrijheid van handelen voorbehouden. De minister van Justitie heeft zich alle do cumenten laten overhandigen, die op deze kwestie betrekking hebben. Daar het dossier zeer uitgebreid is en het een uiterst netelige affaire betreft, vordert het onderzoek eenigen tijd. Men kan echter aannemen dat binnen een niet te langen termijn een beslissing zal vallen of er tegen den gewezen hoofdcommis saris al dan niet een instructie zal worden ge opend. De afwachtende houding, die de rech terlijke autoriteiten tot nu toe hebben aange nomen, wil geenszins zeggen dat zij van de onschuld van den ex-hoofdcommissaris over tuigd zijn. Hoe hun beslissing ten slotte zal uitvallen staat daarom nog niet vast. Hoe ingewikkeld deze zaak is, moge blijken uit het feit, dat reeds in de tweede helft van het jaar 1932 de tegenwoordige eischer bij het scheidsgerecht, zich gewend heeft tot den toenmaligen procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's Gravenhage, en dat deze des tijds den ex-h.c. heeft verhoord, maar geen aanleiding vond om een strafprocedure tegen hem te openen. De procureur-generaal wees, na kennisneming van alle gegevens, waarover de tegenwoordige eischer beschikt, de juist heid van de tegen den ex-h.c. gerichte beschul digingen af. Deze afwijzing van de klacht wil niet zeg gen, dat de justitieele autoriteiten, die het ge beurde opnieuw onderzoeken, tot eenzelfde conclusie zullen komen. In het jaarverslag over 1934 der Werkspoor N.V. wordt gezegd, dat dit jaar nog tot de on gunstige overbruggingsjaren moet worden ge rekend. Desniettemin was het belangrijk min der ongunstig dan het jaar 1933. Het nadeelig saldo der exploitatierekening toont een groote verbetering, n.l. f321.267 te gen f 1.665.838 over 1933. Dat desondanks de winst- en verliesreke ning sluit met een verlies ad f 1.306.898 (na volledige afschrijvingen en na reserveering van nog f256.563 op den post debiteuren), hetwelk grooter is dan dat over het voorafgaande jaar, vindt zijn oorzaak in het feit, dat toen de re serve werd verbruikt. De genomen maatregelen billijken de ver wachting, dat, onvoorziene gebeurtenissen voorbehouden, 1935 verderen vooruitgang ten opzichte van 1934 zal vertoonen. Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat naar hierboven reeds is gemeld, het verlies over 1934 f 1.306.898 heeft bedragen, zoodat het totaal-verlies thans f 2,012.898 bedraagt, het welk wij voorstellen op nieuwe rekening over te brengen. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders moet derhalve worden voorgesteld, geen dividend aan aandeelhou ders uit te keeren. Bij aanneming van dit voorstel zal echter, in verband met de verleen de dividendgarantie, destijds bij de oprich ting der vennootschap verleend door de Hol landsche IJzeren Spoorweg Mij. en de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, 4 pet. (onv.) voor de aandeelen serie B. ter beschikking worden gesteld. Spanning op het Binnenhof. N.V. BILLITON MLT. In de heden gehouden jaariijksche alge meene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Billitonmaatschappij werden de balans en winst- en verliesrekening over 1934 goed gekeurd en werd het dividend vastgesteld op f 129.60 voor aandeelen eerste rubriek en f 80 voor aandeelen tweede rubriek. Hiervan is reeds f 79.60 resp. f 30 uitbetaald, het slotdi- vidend ad f 50 voor aandeelen eerste en tweede rubriek, zal van 18 Juni a.s. af betaal baar zijn. Minister Gelissen voorzitter van het „Werkfonds"? Naar wij vernemen zal zeer waarschijnlijk de minister van economische zaken prof. dr. Ir. Gelissen benoemd worden in de voorzit tersvacature bij het „Werkfonds 1934", ont staan door het ontslag van mr. J. W. Beyen. Valsche guldens in Den Helder Politie ontdekt een muntinstallatie. DEN HELDER, 14 Juni. Door een sigaren winkelier in den Helder werd dezer dagen aan de politie kennis gegeven dat hij een valschen gulden had ontvangen. Een vaag signalement, dat kon worden opgegeven leidde al spoedig tot de aanhouding van een man, afkomstig uit Franeker, in wiens bezit een dergelijk muntstuk werd gevonden. Een door do politie ingesteld onderzoek wees uit, dat de man met een ander in een woonhuisje, dat onder de gemeente Van Ewijksluis lag. werkte en daar werd door de Heldersche politie een volledige, zij het primitieve installatie voor het vervaar digen van valsche guldens in beslag genomen. Intusschen waren door enkele jongens een aantal dezer muntstukken op het politiebu reau gedeponeerd. Zij hadden deze gevonden in een luchtkoker van een woning in de Breewaterstraat in Den Helder. De aangehou dene. die eerst ontkende, heeft na een lang durig. tot diep in den nacht voortgezet ver hoor. ten slotte bekend. Zijn mededader, die te Van Ewijksluis in hechtenis werd genomen en naar Den Helder werd vervoerd, bleef evenwel hardnekkig ont kennen. Hij is een recidivist, die reeds vele in braken heeft gepleegd en een langdurige ge vangenisstraf achter den rug heeft. Beiden zijn in het Heldersche politiebureau ingesloten en zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Voor zoover thans is na te gaan zijn slechts weinig guldens uitgegeven en vermoedelijk uitsluitend in den Helder. In totaal zijn dertig guldens in beslag genomen. Het zijn de kleinigheden die beslissen, de nietigheidjes die ons voortaan in een andere richting doen leven. Het is de losse steen in de stoep die iemand levenslang invalide maakt, de juist gemiste trein die de kennis making tusschen hem en haar veroorzaakt, de verkoudheid waardoor sollicitant een be trekking niet krijgt en dus drie dagen later in een tienmaal mooiere „baan" tuimelt Het zijn de kleinigheden, de toevalligheden (als u ten minste aan het toeval als zoo danig gelooft) die zeggen: „zóó zal je leven!" Het was nummer 557 waardoor werd be slist wie in 1937 moeten en mogen dienen, om geoefend te worden in schieten, gooien van handgranaten, richten van kanonnen, opdat zij bekwame soldaten zullen worden. En later misschien vaandrigs, kapiteins of- generaals. Men kan nooit weten, zoolang het toeval nog bestaat. Misschien is het velen onduidelijk hoe het komt dat het nummer 557 heeft te beslis sen over al of niet dienstplichtigheid ^van Nederlandsche knapen in den leeftijd van negentien jaren. Toch is het zeer eenvoudig. Vroeger moest ln elke gemeente worden ge loot. Dit is afgeloopen. Tegenwoordig wijst de minister van defensie een oud register aan van alle namen der dienstplichtigen in een willekeurige gemeente (dit keer is 1934 van Amsterdam genomen), waar dus vóór den naam van eiken dienstplichtige een num mer staat. In een groote trommel worden lootjes gedaan, een nummer wordt getrokken de daarop correspendeerende naam in het genomen register geldt dan als maatstaf voor den diensplicht. Van dezen naam af wordt alphabetisch het aantal benoodigde recruten over het geheele land genomen. Deze plechtige gebeurtenis is Vrijdag ii Den Haag geschied. In een oude, eerbied waardige, doch kale zaal, op het Binnenhof. De toegang was door een donkere toren, waar in een wenteltrap liep. Militairen, met en zonder witte tressen, hielden de wacht. De groote zaal was gescheiden in twee helften een voor het publiek dat van de stoeltjes ge ïnteresseerd keek naar de andere helft, waar niets te zien was, dan enkele heeren zwarte jassen. Dit was de lotingscommissie. De klok tikte de minuten weg; even- voor twee komt de groote. trommel binnen! Het lijkt op een staatsloterij. Natuurlijk, het i.s. een staat sloterij, doch het lijkt op die, waarin geld te krijgen is In den trommel zijn,zevenduizend een hon derd en negen en zestig papiertjes. Er is geen enkele niet bij, elk lot is een naam. Wie zal „erin" komen, wie „eruit"? „Als ze nu eens Jansen trokken.meent iemand, die origineel dacht te zijn. De voorzitter van de lotingscommissie Mr. R. de Menthon Bake, geeft een uiteenzetting van de loting. Hij stelt iedereen in de ge legenheid zich te overtuigen dat de zegels in orde zijn, een met het stempel van de staats loterij met den Nederlandschen Leeuw en een dat het familiewapen van den voorzitter draagt. Een toekomstig milicien stapt met van moed bevende beenen naar voren en over tuigt zich. (Beweging in de zaal; rood hoofd van hem die voorwaarts schreed.) Dan wordt de trommel gedraaid, gelijk een koffiemolen. De toeschouwers zien de lootjes wentelen, als sneeuwvlokken die de aarde willen kussen, of (voor prozaischer aange legden), gelijk klontje:: die de koffie zullen zoeten. De zegels worden verbroken. De voorzitter steekt zijn hand in de lots- papieren. Grabbelt, aarzelt, néémt., 557! Rumoer in de zaal. Welke naam zou dat nou toch wel kunnen zijn? 557, 557, 557. Is het Ewaldsen of Xerxes, Aalten of Zompers? .,'t Zal een D wezen", schat er iemand. ..Een K", meent iemand anders. ..Een C", wil een derde, allen waarschijn lijk uit wel begrepen eigenbelang.... Met de berekening der kansen stijgt het geraas. Iedereen wil „eruit" zijn. Een enkele „erin". Men vraagt elkander's naam en hoort niet dat van de groene tafel, waarachter de heeren in het zwart zitten, wordt meege deeld: „Het register der dienstplichtigen van Amsterdam wijst aan dat nummer 557 be hoort bij Max Blom, geboren den vijf en twintigsten April"., Het hooge woord is er uit: Max Blom. Men weet het: iedereen die Max Blom heet moet dienen. Zijn er twee Bloms, die ook beiden Max heeten, dan beslist de geboorte datum. Hij die het met deze regeling niet eens is. kan zich binnen tien dagen tot de lotings commissie wendenMaar wie denkt daar nu aan, als de donkere wenteltrap naar het lichte Binnenhof alle aandacht vergt, want Binnenhofsche steen is hard en laat niet met zich spotten. Max Blom moet dienen. En allen die alpha betisch hem opvolgen. Het heele alphabet door, net zoolang tot er genoeg nieuwe sol daten zijn. Het nummer heeft beslist, zooals het nummer tegenwoordig wel meer doet. Het nummer zal ook aanwijzen hoeveel Blom zullen volgen. Als het alphabet niet genoeg oplevert tot de Z. dan is de A er nog en ook de B tot Blom. Zoover zal het waarschijnlijk wel niet komen. Max Blom moet dienen. Zoo wilde het nummer. Zoo wilde het toeval. Hollandmarken" en fundingbonds W. soa. Clearingsituatie zal verbeteren. Van officieele zijde worden over de nieuwe transfer overeenkomst met Duitschiand, welke van 1 Juli 1935 tot 30 Juni 1936 loopt, thans mededeelin- gen verstrekt, waarbij er op wordt ge wezen, dat door hen, die bij de trans ferregeling zijn betrokken weer offers moeten worden gebracht. Deze offers komen echter in de eerste plaats ten goede aan het algemeen, belang. Om dat daardoor op den duur de clearing situatie wordt verbeterd. Dit is in hooge mate noodzakelijk, omdat naar gehoopt wordt de situatie van den Nederlandschen export naar Duitschiand daar door gunstiger zal worden of althans een verder beperking van dezen export zal kun nen worden voorkomen. In verband hiermede zij vermeld, dat tijdens de onderhandelingen ook nog een regeling tot stand is geko men,, welke een verdergaande ver betering van de clearing beoogt. Bijzonderheden hieromtrent zullen binnenkort worden medegedeeld. Hierbij zij ten overbloede nog opgemerkt, dat evenals onder de vroegere transferover eenkomsten geen enkele Nederlandsche schuldeischer verplicht is van de voor hem in deze overeenkomst bedongen voordeelen gebruik te maken indien hij de daaraan even eens verbonden nadeelen te groot acht. In dat geval blijven zijn rechten tegenover zijn Duitsche schuldenaren geheel onverkort en valt hij onder de Duitsche wettelijke bepa lingen waarop het transfermoratorium be rust. Hoogtepunten. Thans volgen de hoofdpunten van de nieuwe transferovereenkomst. BETALING IN CONTANTEN. Vorderingen van Nederlandsche schuld eischer uit hoofde van renten, dividenden en dergelijke opbrengsten zullen, voor zoover de Duitsch debiteuren bij de Konversionskasse für deutsche Auslandsschulden betaald heb ben, tot een bedrag van gy2 pCt. per jaar ge transfereerd worden. Huren en pachten zullen voor 4/5 gedeelte worden getransfereerd. Divi denden van kapitalen, die geen nominale waarde hebben, worden in het algemeen voor de helft getranfereerd. Regeling boven het contante gedeelte Voor opbrengsten boven het hierboven ge noemde in contanten te betalen gedeelte geldt het volgende: Ten aanzien van obligatiën, welke meer dan 31/2% rente dragen, zullen Nederlandsche scliülöeiSchers voor het méerdëre,' dOch tot geen hooger rentebedrag dan 5 1/2% in totaal, te hunner keuze kunnen verkrijgen: a. een op naam van den schuldeischer staan de niet-verhandelbare chèque op de Konver sionskasse, luidende in Reichsmark, welke voor de na te noemen doeleinden in Duitschiand gebruikt kunnen worden. Deze marken zullen hierna Holland-marken genoemd worden en/of b. „Fundingsbonds", uitgegeven door de Konversionskasse, met garantie van de Duit sche regeering, welke in guldens luiden, 4 procent rente dragen en een looptijd van tien jaar hebben. De rente en aflossing dezer fun dingsbonds worden door de Duitsche wet voor alle transferbelemmeringen gevrijwaard. Jaar lijks wordt een zeker vast bedrag voor amor tisatie door aankoop besteed. De fundings bonds zullen verhandelbaar zijn zoodat ver wacht mag worden, dat hier te lande voor deze bonds een markt zal ontstaan, evenals in En geland reeds voor de daar te lande uitgegeven bonds het geval is. Zij die Hollandmarken en/of fundingsbonds aanvragen zullen geacht worden afstand te hebben gedaan van het hun eventueel bóven het maximum van de genoemde gezamenlijke uitkeeringen toekomende. Voormelde aanvraag zal binnen seen maand na het in ontvangst nemen van het in contanten uit te betalen ge deelte dienen te geschieden op de wijze, zoo als nader zal worden bekend gemaakt. Zij die er van afzien het meerdere boven het getransfereerde gedeelte in Hollandmarken en/of fundingsbond te ontvangen behouden hun aanspraken tegeii de Konversionskasse tot het bedrag hunner oorspronkelijke vorde ring met inachtneming van de thans geldende Duitsche wettelijke bepalingen. De 7. Hollandmarken kunnen door den Ne derlandschen schuldeischer, op wiens naam de betreffende chèque luidt, in Duitschiand wor den gebruikt voor: betaling van reizen in Duitschiand. Voor zakenreizen kunnen Hollandmarken, die aan rechtspersonen toebehooren uitsluitend ge bruikt worden door firmanten of bestuurders. Voor niet-zakenreizen kunnen Holland-mar ken ook door familieleden en dienstpersoneel van den eigenaar gebruikt worden. Het ge bruik van Hollandmarken is per maand en per persoon tot Mk. 2.000 beperkt. De Duitsche banken kunnen echter groote: bedragen uit- keeren, indien misbruik uitgesloten wordt ge acht. b. voor betaling van alle Duitsche belastin gen. c. voor betaling van reparaties, onderhoud enz. van onroerende goederen. d. voor betaling van diensten, welke verband houden met het beheer van zijn in Duitschiand aanwezige vermogensbestanddeelen of het handhaven zijner rechten, welke daarop be trekking hebben (b.v. beheers- of proceskos ten). voor ondersteuning aan familieleden of voor giften aan sociale, religieuze of dergelijke instellingen. Bovendien kunnen Hollandmarken in kre- ditsperrmarken worden omgezet (waardoor zij verhandelbaar worden) indien gedurende veer tien achtereenvolgende dagen tevoren, de ge middelde koers van kreditsperrmarken in Am sterdam hooger was dan de gemiddelde koers van de fundingsbonds aldaar. Dawes- en Young-leeningen. Nederlandsche houders van Dawes- en Youngobligatiën zullen per jaar 31/2% ge transfereerd krijgen. Het verschil tusschen deze 3 1/2% en de oorspronkelijke rente zullen zij in een speciaal soort „sperrmarken" kun nen ontvangen (zoogenaamde „Dawes- en Youngmarken) welke verhandelbaar zijn en die gebruikt kunnen worden op ongeveer de zelfde wijze als „register-marken". ZATERDS'G ló JUNI 1933 Voor de behandeling der renten op Still, haltevorderingen is eveneens een regeling tot stand gekomen, waardoor de still-halte-credi, teuren mede bijdragen tot vermindering fel lasten. Niet alleen voor de vorderingen uit effecten doch thans ook voor die uit andere Deleggings.' vormen, zal een gestreng onderzoek worden ingesteld of de vorderingen onder de regeling vallen, waarbij inzonderheid zal woi-den geïsl op de vraag of een werkelijk Nederlandsch be lang bij de uitbetaling betrokken is. Onder deze transferovereenkomst vallen de vorderingen uit rente en dergelijke opbreng sten, die tusschen 1 Juli 1935 en 30 Juni 1935 opeischbaar worden en door de debiteuren aan de Konversionskasse betaald zijn. Ook vallen onder deze en op of voor 30 Juni 1935 opeisch baar geworden zijn, maar door nalatigheid van den schuldenaar of door eenigerlei andere oorzaak niet voor 1 Juli 1935 aan de Konver sionskasse betaald zijn. Bedragen boven 41/2%, die in de vorige transferregeling onbetaald zijn gebleven. Voor bedragen boven 41/2% was in de op 30 Juni afloopende transferregeling een uit- keering voorzien, welke als gedeeltelijke amor tisatie van de hoofdsom zou dienen. Deze rege ling is op grond van de ongunstig geworden deviezensituatie in Duitschiand, die inmiddels een regeling van het Nederlandsch-Duitsche betalingsverkeer door een clearingverdrag noodzakelijk maakte, niet tot uitvoering ge bracht -kunnen worden. Thans is overeengekomen, dat in plaats daarvan Nederlandsche schuldeischers voor de nog steeds openstaande bedragen boven 41/2% „Holland-marken" en/of „Kreditsperrmarken" (die verhandelbaar zijn) kunnen ontvangen doch tot geen hooger rentebedrag dan 6% in totaal. Conflicten door den Van der Hoogt-prijs. Bedankjes komen binnen. De beslissing, welke deze week genomen is inzake de niet-uitreiking van den Van der Hoogtprijs, blijkt nog meer gevolgen te hebben dan men aanvankelijk vermoedde. Naar het Hdbld. althans meldt, heeft niet al leen prof. dr. J. de Vries zijn functie als voor zitter van de. Maatschappij der Nederland sche Letterkunde neergelegd, maar hebben ook mr. M. Nijhoff en Dirk Coster bedankt als lid der commissie voor de schoone letteren. ZONDAG 16 JUNI. HILVERSUM 301 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.01 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur S. S. Lantinga. 9.30 Orgel spel J. Jong. 9.40 J. Paauw: Goedkoop toeris me. 10.00 Gram.pl. en Pianosoli C. Steyn. 10.30 Schaakpraatje S. Landau. 10.50 VARA-orkest olv. P. Tiggers. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 11,30 VARA-orkest olv. P, Tig gers. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. h. Raad huis te Eindhoven. 12.05 Omroeporkest olv. N. Treep. 12.45 Disco-nieuws. 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest; 2.00 Boekbespreking Dr, P. H. Ritter Jr. 2.30 Boedapester Trio. 3.00 Uit het Kurhaus, ScheveningenResidentie-orkest olv. I. Neumark mmv. Mevr. Atie Brederode^ Bettink (zang). 4.30 Gram.pl. (om 4.45 Vaz Dias). 5.00 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 5.30 Sportpraatje. 5.45 Vaz Dias. Gram.pl. 6.00 Boekbespreking mr. H. J. Wijtema. 6.45 Wij- dingsdienst uit de Studio. Spr.: Dr. A. v. Iter- son. Mmv. S. Ankersmit (zang) en Mevr* ParisKoene (piano). 8.00 Vaz Dias. 8.15 „Ra dio-Cavalcade 18351935", gevarieerd pro gramma olv. G. Czopp. 9.30 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. H. Temianka (viool). 10.00 The Humoresk Melodios. 10.30 AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk (om 11.00 Vaz Dias). 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.15 Orgelspel H. F. Bos. 10.30 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk (Domkerk) te Utrecht. Spr.: Prof. Dr. G. van der Leeuw mmv. H. F. Bos (orgel). Hierna: Orgelspel. 12.15 Orkestconcert en lezing. 1.20 Schlager- muziek. 2.00 Causerie. 2.30 Koorconcert en gram.pl. 3.30 KRO-Phohi-programma. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Jeruzalemkerkkoor olv. W. Laar, mmv. G. Matter (sopraan) en J. H. G. Bley (orgel). 5.50 Kerkdienst uit de Zuid- wijkkapel, A'dam. Spr.: Ds. J. J. Buskes. Org.: J. H. G. Bley. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Orkestconcert. 8.30 Concert. 9.00 Orkestcon cert mmv. solisten. 9.45 Reportage. 10.05 Or kestconcert. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Causerie. door MAANDAG 17 JUNI 1935. HILVERSUM 301 M. Algemeen programma verzorgd de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten; 9.00 Ensemble Ca- rel Alberts; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gra mofoonplaten; 10.30 Vervolg Ensemble Carel Alberts: 11.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.v. Nita van Os-Pool (zang); 12.00 De Minstreels en Gramofoonplaten; 2.00 Piano spel G. Bunk, Gramofoonplaten en zang door H Merx (a. d. vleugel: E. Veen)3,00 Con cert door het Omroeporkest o.l.v. N. Treep;. 4.15 Gramofoonplaten; 4.30 Max Tak: De City-Films; 5.30 Renova-kwintet; 6.20 Gra mofoonplaten; 6.35 AVRO-Decibels o.l.v. EddT Meenk; 7.30 Kamermuziek door de Société Beige de Musique de Chambre; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. van Raalte, m. m. van H. Bosmans (piano): 9 00 Koos Koen: Valschheid in klank; 9.35 Fransche chansons door Liesje v. d. Poll m.m.v. Kovacs Lajos* 10.00 Circuspraatje door Mr. H. M. Merkel- bach; 10.20 Kovacs Lajos en zijn orkest; H.Oö Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN. 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gra mofoonplaten; 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. A. C. Diederiks; 11.00 Chr. Lectuur; 11.30 Gramofoonplaten; 12.30 Amsterdamsch Sa lonorkest o.l.v. Kiekens en Gramofoonplaten; 2.00 Orgelspel R. Parker; 2.45 Wenken voor de keuken: 3.15 Gramofoonplaten; 4.00 Bij bellezing Ds. W. Faber m.m.v. sopraan en or gel; 5.00 Gramofoonplaten; 5.30 N. Oortman- Haije (alt) en J. van Dijk (piano); 6.30 Vra- genhalfuur; 7.00 Ned, Chr. Persbureau; 7.15 Causerie II v. d. Tol; 7.30 Vragenhalfuur; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Gramofoonplaten; 8.45 Causerie G. Keyzer; 9.15 muziekkorps 1ste Halfreg. Huzaren Amerksfoort o.l.v. M. Kley- nen Jr. (om 10.00 Vaz Dias): 10.30 Gramo foonmuziek:

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2