China wendt zich tot de mogendheden. het belangrijkste nieuws DE NEGENTIENDE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL ZATER DAG 15 JUNI 1935 BUITENLAND. Steun bij Engeland en Amerika gezocht. üapansche eischen niet te aanvaarden. Steeds meer Japansche troepen naar Noord-China. Wrijving tusschen Japan en Rusland. CHINA. Naar men in Chineesche kringen te Londen verneemt, heeft de ambassadeur van China bisteren de Britsche regeering gepolst over de mogelijkheid van Engelsche hulp tegen de actie der3 japanners. De Chineesche vertegenwoor diger had onlangs reeds een eerste démarche indeze richting gedaan. Daar China niet lan ger bereid is de groeiende eischen der Japan ners te aanvaarden, is het van meening, dat het verder aan de belanghebbende mogend heden staat tusschen beide te komen om de jetje van Japan tot staan te brengen. Men meent te weten, dat China ook Was hington op soortgelijke wijze gepolst heeft. Het schijnt, dat de ambassadeur van China niet de verzekeringen heeft gekregen, waarom hü heeft verzocht. Nader wordt gemeld, dat China, naar men klooft, tot de Westersche mogendheden drin gende vertoogen heeft gericht betreffende de jongste gebeurtenissen in Noord-China, o.a. tegen de actie der Japansche militaire autori teiten, die het beschouwt als een flagrante schending van het Negenmogendhedenverdrag. Officieus wordt meegedeeld, dat de Japan sche ambassadeur in de Ver. Staten, Saito, op het departement van buitenlandsche zaken te Washington een langdurige bespreking heeft gevoerd over den politieken toestand in Noord- China. De ambassadeur heeft de Amerikaansche regeering op de hoogte gesteld van de mill- take maatregelen, die de Japansche regeering ter bescherming van haar belangen getroffen ft. ft. Van Amerikaansche zijde wil men ten aan zien van den toestand in China geen stand punt innemen, alvorens de rapporten der am bassadeurs te Tokio en te Nanking zijn bin nengekomen. Blijkens een Reuterbericht uit Peking zijn glstren nog 1700 man Japansche troepen te Tsjingwangtau en Tangkoe aangekomen, ter aflossing van het Japansche garnizoen in Noord-China. In totaal zijn er dus 2400 man aangekomen. Van de dertien treinen, waarvan melding werd gemaakt, blijven er acht te Sjanhaikwan, gereed om naar het zuiden te stoomen. Vermoedelijk zullen, volgens een bericht uit Tokio, de troepen van generaal Joe Sjoe- tsjoeng en het leger van de regeering van Nanking 25 dezer Hoepei verlaten hebben. Uit Tokio wordt gemeld, dat op last van den chef van den generalen staf van het Kwantoeng-leger, de spoorbaan Peking Tientsin door Japansche troepen volgens een vastgesteld plan wordt bezet. De bezetting zal op 23 Juni voltooid zijn. In alle gebieden die thans door Japansche troepen bezet zijn, wer den alle organisaties der Kwomintang ontbon den, waarbij als reden werd opgegeven, dat de Kwomintang de aanstichtster is van de anti-Japansche actie in China. In Tientsin zijn .twee Amerikaansche oor logsbodems binnengeloopen en nog deze week worden in Tiensin, Tangkoe en Weihaiwei andere Amerikaansche oorlogsschepen ver wacht. De chef van het Amerikaansche eskader in den Stillen Oceaan, Admiraal Upsahm, is met zijn linieschip „Augusta" van de Philippijnen naar Sjanghai teruggekeerd. Het grensincident tusschen Japan en Sovjet- Rusland, dat zich onlangs bij Pogranitsjnaja heeft afgespeeld, heeft een zekere spanning in het Vere Oosten verwekt. In Mandsjoerijsche regeeringskringen ver klaart men, dat dit incident nog gevolgen zal hebben, die van invloed kunnen zijn op de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet- Unie. Naar deze Mandsjoerijsche kringen mee- deelen, hebben de Japanners niet alleen de onderhandelingen over een non-agressiepact met Moskou, doch ook die over de instelling van een gedemilitariseerde zone verdaagd, daar de Sovjets, ondanks hun beloften zich in het Verre Oosten verder zouden hebben bewapend en daardoor zoowel Mandsjoekwo als Japan bedreigen. Zuid-Amerika. Strijd in den Chaco gestaakt. De oppercommandanten van het Boliviaansche en het Paragueesche leger hebben gistermiddag 12 uur de order gegeven de vijandelijkheden te staken. Het bevel is doorgegeven langs het geheele front in den Gran Chaco door de telefoon en radio. De neutrale militaire commissie die de ge demilitariseerde zone in den Chaco zal afba kenen en maatregelen ter voorkoming van hervatting der vijandelijkheden is heden uit Buenos Aires te Asuncion aangekomen. De heeren vertrokken onmiddellijk per vliegtuig naar het Chaco-front. In de laatste uren voor het van kracht wor den van den wapenstilstand hadden, naar United Press aan de Tel. meldt, nog voorpost schermutselingen en botsingen tusschen pa trouilles plaats. In de hoofdsectoren werd aan beide zijden de discipline strikt gehandhaafd. Uit Villamontes in den Chaco wordt gemeld dat het bevel >ot staking der vijandelijkheden langs het geheele front een onbeschrijfelijke vreugde veroorzaakte. DE „NORMANDIE" MAAKTE EEN VOORDEELIGE REIS PARIJS, 14 Juni (V.D.) De directeur van de Compagnie Générale Transatlantique, Hen ri Cangardel, verklaarde gisteren dat het nieuwe Fransche passagiersschip „Normandie" op zijn eerste reis naar New York en terug een winst had gemaakt van een millioen francs. FRANKRIJK EN ESTLAND BETALEN AMERIKA NIET. Frankrijk en Estland hebben de regeering der Vereenigde Staten medegedeeld, dat zij den op 15 Juni a.s. vervallenden termijn der oorlogsschulden aan Amerika niet zullen be talen. De ontploffingsramp te Reinsdorf. Tot dusver 45 lijken geborgen. Geen bemiddeling voor speculatieve doeleinden. Verzoek aan de Fransche bankinstellingen. De oorzaak van de catastrofe. REINSDORF, 14 Juni. Omtrent de oor zaak van de ontploffingsramp te Reinsdorf deelt de speciale verslaggever van het Duit- sche Nieuwsbureau het volgende mede: Door een bedrijfsongeval in de springstof- afdeeling, waarschijnlijk in de wasscherij voor rest-producten, ontstond brand. Deze brand was oorzaak van een dan volgende ontplof fing. Door deze eerste ontploffing werden door het wegspringen van stukken nieuwe ontplof fingen en branden veroorzaakt. Hedenmiddag werd door een gedeelte van de arbeiders in de chemische fabriek weer nor maal gewerkt. De fabriek is, naar men verze kert, binnen korten tijd weer in staat op volle kracht te werken. Het aantal tot dusverre tijdens het oprui- mingswerk geborgen dooden bedraagt thans Vrijdagmiddag volgens een mededeeling van de bedrijfsleiding 45. De verlieslijst is ech ter nog niet afgesloten. Van de zwaargewonden bevinden zich 73 in de ziekenhuizen. De lichtgewonden, waarvan sommigen slechts kwetsuren tengevolge van glassplinters opliepen, zijn voor een deel weer aan het werk. De bedrijfsleiding zorgt in elk opzicht voor de achterblijvenden. De begrafenis der slacht offers, die bijzonder plechtig in aanwezigheid van vertegenwoordigers der Rijksregeering en der partij zal geschieden, vindt plaats op kos ten der bedrijfsleiding. De achterblijvenden krijgen het volle loon tot de pensioenregelin; der verzekering in werking treedt. Onafhankelijk daarvan zal het Duitsche arbeidsfront een steunactie voor de achterge blevenen openen, terwijl de „Stichting voor Slachtoffers van den Arbeid" belangrijke geld middelen heeft toegezegd, waarvan reeds 50.000 Mark is overgemaakt. Moedig optreden van arbeiders. De speciale verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau meldt Vrijdagmiddag van de plaats des onheils, dat uit de puinhoopen nog steeds rook opstijgt. Slechts aan ingenieurs en reddingsmanschappen is toegestaan door te dringen tot de haard van den ramp. In ver wrongen kluwen steken stukken ijzer, ge barsten ketels, stangen, en andere overblijfse len omhoog. Groote plekken geven de plaats aan waar nog kort geleden een groot aan tal arbeiders aan het werk waren. De afzettingen werden ook in den loop van den ochtend streng gehandhaafd, daar men onrust tengevolge van mogelijke nieuwe ont ploffingen wilde voorkomen. Op de puinen zijn de reddingscolonnes druk bezig te trach ten omgekomen kameraden te bergen. Er hebben zich onder de arbeiders staaltjes van plichtsbetrachting voorgedaan, die den hoogsten lof verdienen. Zoo. weigerde een ar beider, die de wacht hield bijbeen aantal groo te reservoirs met springstoffen, toen hij ge waarschuwd wérd, te vertrekken, voordat alles onder water gezet was. Mede door de plichts betrachting van deze arbeiders is een uitbrei ding van de ramp voorkomen en. is het aan tal slachtoffers niet nog grooter geworden. Op verscheidene plaatsen ook hebben arbei ders, die hun werkplaats nóg tijdig hadden kunnen verlaten, ondanks de rondvliegende glassplinters enz. andere werkplaatsen opge zocht, teneinde daar door instorting opgeslo ten arbeiders te bevrijden. Alles is in het werk gesteld om de verzorging van de ontsnapte arbeiders vlot te doen func- tionneeren. Aangeteekend kan nog worden, dat dit de derde maal is, dat in deze fabriek een ontplof fing is ontstaan, Reeds in 1915 en 1925 heb ben zware ontploffingen plaats gevonden, waarbij in beide gevallen ongeveer 50 men- schenlevens te betreuren vielen. Na den oorlog was dit de eenige springstoffenfabriek, die onder geallieerde controle aan het werk bleef. Hedenmiddag hebben generaal Daluege en minister Frick een bezoek gebracht aan de plaats van den ramp. In de nietvernielde werkplaatsen werd toen reeds, na opruiming van de glassplinters etc. weer gewerkt. Een groot aantal lichtgewonden is Vrijdag weer in de fabriek verschenen om het werk te her vatten. Schade in den omtrek. De Reuter-correspondent mocht des middags onder begeleiding van de politie met eenige journalisten de dorpen, die in een wijden om trek om de fabriek liggen, bezoeken. Overal vertoonen de huizen, naar hij meldt, sporen van de ontploffing. Een bezoek aan de fabriek en het ziekenhuis in Wittenburg blijft echter verboden en evenmin mochten foto's worden genomen. Reuter meldt uit Parijs: De „Agence econ. fin." verneemt dat de Federal Reserve banken aan de bankinstel lingen hebben aanbevolen om niet haar be middeling te verleenen bij speculatieve trans acties in de goudvaluta's. Het blad herinnert eraan dat de Bank van Engeland een soortgelijken stap heeft gedaan en concludeert dat deze feiten de belangrijk ste gebeurtenissen op de valutamarkt vormen welke sedert langen tijd hebben plaats ge vonden. Voor de eerste maal sedert het prijsgeven van den gouden standaard door Engeland ziet men reëele teekenen die duiden op een En gelach-Fransch-Amerikaanschen wil tot sa menwerking ter bereiking van een stabiliteit op economisch gebied. ONGEVAL MET FRANKRIJKS GROOTSTE WATERVLIEGTUIG De ..Lieutenant de Vaisseau Paris", het grootste Fransche watervliegtuig, heeft gis teren een ongeluk gehad, juist toen het wilde opstijgen: Senaat aanvaardt verlenging der N. R. A. Huey Long 16 uur aan het woord WASHINGTON, 14 Juni. Te ruim zes uur in den ochtend heeft de Senaat met 41 tegen 13 stemmen het voorstel aangenomen tot ver lenging van de voornaamste grondslagen der N. R. A., die niet zijn aangetast door de be kende uitspraak van het Opperste Gerechts hof der Vereenigde Staten, tot April a.s. Hedenmorgen zal een bespreking plaats vin den van de leiders van het Huis van Afgevaar digden, dat het voorstel nog moet behandelen en dat waarschijnlijk de gevraagde verlenging zal toestaan voor zoover betreft de kwestie van arbeidsvoorwaarden en unfaire handels practijken. Een amendement van Senator Borah, dat op het laatste moment nog werd aangenomen, voorziet tevens in een strenge handhaving der anti-trustwet. In een conferentie met de leiders van het Huis van Afgevaardigden verklaarde President Roosevelt, dat hij het voorstel van den Senaat met het amendement van Borah zou aan vaarden. Op van vermoeidheid en slaap zijn de meeste Senatoren huiswaarts gekeerd na een n1 "T*gt vermoeiende zitting, die een sensatio- karakter heeft gekregen door de obstruc tierede van den roemruchten senator Huey Long, die kans heeft gezien gedurende zestien uur zonder onderbreking het woord te voeren. Op zijn bekende wijze ging Huey Long tegen de N. R. A. en tegen de verlenging daarvan te keer en hij haalde Bijbelcitaten aan met de zelfde vlotheid als waarmee hij zijn gebruike lijke scheldkanonnades, die gewoonlijk op de lachspieren der toehoorders werken, houdt. In zijn zestien uur lange rede las hij voorts ge deelten voor uit romans van Victor Hugo en kwam, toch steeds zorgend niet buiten de orde te geraken, zelfs te spreken over de Fransche manier om oesters te bakken. De publieke tribune van den Senaat 'was opgepropt met menschen, waaronder vele honderden enthou siaste aanhangers van Long. Het ergste was, dat volgens het reglement van orde van den Senaat, de geheele zestien uur lange redevoering met alle uitweidingen over oesters, Guineesche biggetjes, tuinaan leg enz., door de Senaatstenografen woordelijk moest worden genoteerd. Men schat de kosten alleen van het stenografisch verslag Long's obstructierede, op 4350 dollar. Zooals reeds gemeld werd mocht Long's ob structie echter niet baten en bleken er, toen de vermoeide Senaat eindelijk tot stemming overging, nadat de verschillende amendemen ten waren aangenomen, slechts 13 tegenstem mers te zijn tegen 41 vóórstemmers. Huis van Afgevaardigden neemt de verlenging aan, Het Huis van Afgevaardigden heeft met 338 tegen 30 stemmen de resolutie tot ver lenging van de N.R. zooals zij door den Senaat was geamendeerd, aangenomen. De gewijzigde N.R.A.-bepalingen blijven thans tot 1 April a.s. van kracht. DUITSCHLAND NOODIGT HET BRITSCHE LEGIOEN UIT. Het Britsche Legioen (de oudstrijders) heef I hedenmiddag een officieele uitgenoodiging ont j vangen van de groote Duitsche oudstrijders- bonden gezamenlijk. Deze ui-tnoodiging is doo: het Britsche Legioen aan va a 1x1. Op 13 Juli zal een delegatie van het Bitsche Legioen van Londen naar Duitschland gaan teneinde vriendschappelijke betrekkingen met de genoemde bonden aan te knoopen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING De eerste week. Wat aan praktische resultaten te verwachten is. De betooging der werk- looze jeugd. De hernieuwde strijd om de veertig-urige arbeidsweek. Met veel geplas sprong Michias in het heldere water. De visschen stoven verschrikt weg en waren met dien vreemden gast niets in hun schik!" Michias dacht„Ik zal mijn sleutel gaan bewaken en dien beer wel even een toontje lager laten zingen." En hij zwom met groote slagen om Thijs zoo spoedig mogelijk te bereiken. (Van onzen Geneefschen correspondent) i Genève, 11 Juni 1935 Vier honderd vrouwen en mannen, afgezien nog van het groote aantal ambtenaren van het Internationale Arbeidsbureau en Volken bondsjournalisten, die zich eveneens volop met de Internationale Arbsidsconferentie heb ben bezig te houden, zullen waarschijnlijk ge durende de gansche maand Juni te Genève zijn. om als gedelegeerden of technische raadslieden ter Negentiende Internationale Arbeidsconferentie hun krachten aan het werk der sociale rechtvaardigheid te wijden. Onder deze vier honderd personen, dit tot 48 verschillende staten behooren, bevindt zich voor het eerst, op den voet van volkomen lijkgerechtigdheid met de andere delegaties, een delegatie uit de Vereenigde Staten van Amerika, een vijftien personen sterke afvaar diging. die uit vertegenwoordigers der Ameri kaansché regeering, der Amerikaansche werk gevers en der Amerikaansche arbeiders be staat. Ook verleden jaar waren reeds Amerika nen in de conferentiezaal aanwezig. Toen ech ter nog slechts als „waarnemers" zonder stem recht, wien de Conferentie slechts beleefd heidshalve de mogelijkheid bood niet slechts waar te nemen en toe te luisteren, doch ook eens hun eigen gevoelens uit te spreken. Ver der meende President Roosevelt toen in zijn streven naar toenadering tot Genève nog niet te kunnen gaan. Eerst nadat de Directeur van het Internationale Arbeidsbureau Harold Butler in het najaar persoonlijk naar Amerika was gereisd en daar met President Roosevelt de uitnoodiging der 18e Internationale Arbeids conferentie besproken had, dat de Vereenigde Staten van Amerika gewoon lid der Interna tionale Arbeidsorganisatie zouden worden, ook al zouden zij nog buiten den Volkenbond blij ven staan, kwam de zaak geheel in orde en dus telt de Internationale Arbeidsorganisatie thans een uiterst belangrijken industrieelen staat méér onder haar leden. De betrekkingen tusschen de Internationale Arbeidsorganisatie en Sovjet-Rusland zijn nog niet zoo goed. Weliswaar is Sovjet-Rusland door zijn toetreding tot den Volkenbond van zelf eveneens lid van de Internationale Ar beidsorganisatie geworden, die een onderdeel van den Volkenbond is, doch de Sovjetregee- ring heeft nog geen voldoende belangstelling voor dit sociale Volkenbondswerk, om een de legatie naar de Internationale Arbeidsconfe rentie te zenden. Zij behoort dus tot de 12 Volkenbondsstaten (Duitschland en een aan tal kleine overzeesche landjes), die aan deze Arbeidsconferentie niet deelnemen. Intusschen heeft de Sovjetregeering althans een waarne mer naar de conferentie gezonden. Wellicht zal deze enthousiast uit Genève naar Moskou terugkeeren en zullen de Russen het volgende jaar het voorbeeld der Amerikaansche regee ring volgen! Voorloopig ziet het er echter nog niet naar uit. dat deze Negentiende Internationale Ar beidsconferentie een heel belangrijken voor uitgang op sociaal gebied zal bereiken. Voor zooverre thans na de eerste week der confe rentie te beoordeelen is, zal de conferentie waarschijnlijk twee uit" praktisch oogpunt ongetwijfeld nuttige conventies tot stand brengen, die echter in vergelijking tot de groote sociale vraagstukken van dezen tijd slechts tot het „kleingoed" kunnen gerekend worden, namelijk een conventie, die verbieden zal vrouwc-n ondergrondschen arbeid te doen verrichten en een andere conventie, waardoor arbeiders, wanneer zij van het eene land naar het ander verhuizen, hun aanspraken op het verkrijgen van een invaliditeits- en ouder domsrente niet verliezen. Reeds verleden jaar is over deze twee onderwerpen een eerste dis cussie gehouden en alle voorteekenen wijzen erop, dat het dit jaar niet moeilijk zal vallen de beoogde twee conventies met groote stem menmeerderheid te doen aannemen. Do com missie voor het verbieden van ondergrond schen arbeid aan vrouwen heeft onder leiding van onze Nederlandsehe regeeringsgedelegeer- de mej. dr. G. J. Stemberg zelfs reeds met be kwamen spoed haar taak tot een goed einde gebracht, zoodat de voltallige Arbeidsconfe rentie nog slechts te bekrachtigen heeft, wat zonder veel strijd in de commissie.Stemberg reeds is aangenomen! De Negentiende Internationale Arbeids conferentie zal voorts waarschijnlijk een nieuwe poging ondernemen in het belang van de eindelij ke ratificatie van de reeds in 1931 na veel strijd aangenomen conventie betref fende den arbeidstijd der mijnwerkers. Deze conventie is nog door geen enkelen staat ge ratificeerd. Niemand wil zich binden, indien niet ook de concurrenten op de steenkolen- markt dit eveneens doen, en aangezien België, Frankrijk en Engeland een pa&r technische wijzigingen der conventie als voorwaarde voor hun ratificatie stellen, is de wacht thans al gemeen op deze technische herziening der conventie van 1931. De vooruitzichten, dat dit gelukken zal, schijnen niet slecht. Doch het gevaar bestaat toch, dat de wensch dei- arbeidersgroep, dat de herzinening tevens den in de conventie vastgestelden arbeidstijd zal betreffen en dat de veertig-urige arbeidsweek in de miinen in deze conventie zal worden vastgelegd, de herziening nog zal doen mis lukken. Intusschen, ook zelfs als deze klip gelukkig overwonnen zal worden, zal de kans nog groot blijven, dat desniettemin de con ventie niet zal worden geratificeerd! Want vermoedelijk zal Duitschland onder de tegen woordige omstandigheden wel niet bereid zijn een Geneefsche conventie te ratificeeren en in dat geval zullen ook de andere ratificaties nog wel achterwege blijven! Wat echter niet wegneemt, dat de herziening der mijnwerkers conventie van 1931 een stap vooruit zal zijn. Want als eindelijk Duitschland den weg naar Genève terug zai vinden, wat toch nog steeds te hopen is. zal de mijnwerkersconventie van 1931 dan één der eerste kunnen worden, die dank zij Duitschland's ratificatie in kracht zal kunnen treden. De Negentiende Inter nationale Arbeidsconferentie zal op dit gebied nuttigen voorbereidenden arbeid kunnen ver richten. Nuttige voorbereidende arbeid zullen ver moedelijk ook de discussies zijn over de nieuwe onderwerpen van behandeling, het vraagstuk van de betaalde vacanties voor den arbeider, en dat van de methode van aanwer ving van arbeidskrachten in de koloniën. Over deze twee kwesties worden dit jaar slechts de eerste discussies gevoerd. Zij zul len echter van nut kunnen ziin voor de de verdere besprekingen op de Twintigste In ternationale Arbeidsconferentie van 1936. die oo grond van den thans verricht w^etidpn voorbereidenden arbeid een beslissing over deze twee onderwerpen zal hebben te nemen. Men ziet, aan nuttige resultaten dezer con ferentie zal het niet behoeven te ontbreken, ook al zouden de beraadslagingen over de twee belangrijkste punten der agenda, de bestrij ding van de werkloosheid onder de jeugd en de verkorting van den arbeidstijd, niet tot die resultaten leiden, die velen ervan ge hoopt hadden. En inderdaad ten aanzien van deze twee hoofdonderwerpen der agenda kan men nog niet zeer optimistisch zijn! Wij hebben in deze eerste week der Arbeids conferentie een indrukwekkende bctooging der werklooze Jeugd gehad. Afgezanten der chris telijke en socialistische jeugdige werkloozen uit een groot aantal Europeesche landen (na tuurlijk ook uit Nederland!) kwamen de con ferentie petities aanbieden, die een beroep op de conferentie deden, om de jeugd weder tot arbeiden in staat te stellen. De betooging. die in dezelfde zaal plaats vond waar op 6 Februari 1932 de petities ten gunste van ont wapening aan de Ontwapeningsconferentie werden aangeboden, wekte natuurlijk weder weemoedige herinnering aan dien dag, waar op de openbare meening zoo machtig haar stem ten gunste van de ontwapening liet hooren. De besprekingen, die na de jeugdbe- tooging volgden .hebben helaas weinig hoop gewekt, dat deze jeugdpet-ities een grooter succes zullen hebben dan die van de millioe- nen IJveraars voor de ontwapening. Wat eindelijk het vraagstuk van de verkor ting van den arbeidstijd betreft, die discussies in deze eerste conferentieweek vertoonen een groote overeenkomst met die van verleden jaar, toen de Arbeidsconferentie zich over het sluiten van een algemeen voor de geheele in dustrie geldende conventie inzake de 40-urige arbeidsweek had uit te spreken. De tegen stand van de werkgeversgroep is thans, nu het niet meer om een algemeene conventie gaat. doch vijf conventies bijzonder daarvoor geschikt geachte takken van nijverheid on derwerp van beraadslaging zijn, nog even scherp als verleden jaar, F,n evenals in 1934 weigeren de werkgevers, met uitzondering van die uit Italië en uit de Vereenigde Staten van Amerika, zelfs zitting te nemen in de com missie, die de vijf ontwerp-conventies zal heb ben te behandelen. Over deze houding der werkgeversgroep zijn heel wat harde woorden, ook van de zi.ide der regeeringsgedelegeerden, gesproken. Het recht der werkgevers, om zich tegen de conventies uit te spreken, wordt na tuurlijk algemeen erkend. Doch niet het recht, om uit de commissievergadering eenvoudig weg te blijven! Dit „zondigen" tegen het hoofdbeginsel der Internationa1^ Arbeidsorga nisatie van gemeen overleg tusschen regee ringen, werkgevers en arbeidrs heeft in de eerste week der conferentie de stemming hier zoo verbitterd, dat menigeen met bezorgdheid de gebeurtenissen der vandaag aangevangen tweede week tegemoet ziet! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. De haijelsrhade in Haar lemmermeer. Vergadering van B. en W. met de landbouworganisaties. Welke stappen gedaan zullen worden. Op Pinkstermaandag is er, zooals wij reeds medegedeeld hebben, een hevige regen- en hagelbui boven een gedeelte van den Haar lemmermeerpolder losgebarsten. Vooral het gedeelte tusschen Lisserweg, Hoofdweg en Kruisweg heeft van dit zware weder ernstig geleden, zoodat op sommige boerderijen de gewassen geweldig beschadigd zijn en voor een gedeelte totaaal zijn vernield. Niet alleen de gewone landbouwgewassen zijn buitengewoon getroffen, maar ook de bollenvelden en tuinderijen. Zooals begrijpelijk is, hebben vele gedupeer den zich tot het gemeentebestuur gewend en hulp gevraagd voor de groote schade in hun bedrijf ondervonden. Na gepleegd overleg, hebben B. en W. Vrij dagavond een vergadering gehouden ten raad- huize te Hoofddorp met afgevaardigden van de drie landbouworganisatie, zijnde afdeelin- gen van de Holl. Maatschappij van Landbouw, van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en vanden R.K. Diosecanenbond, waarin deze be langrijke zaak werd besproken. Het resultaat zal van deze besprekingen is geweest, dat ten aanzien van de boerderijen contact zal worden gezocht met den Regee- ringsconsulent te Schagen. Door den burge meester zullen op voordracht van de besturen van de drie organisaties, drie commissies van drie personen worden aangewezen, die in de volgende week op de verschillende landerijen, waar schade geledne is, den toestand zullen opnemen en het resultaat van dat onderzoek zullen vostleggen in een schriftelijk rapport. Ten aanzien van de bollenvelden en tuinde rijen zal contact worden gezocht met den Tuinbouwconsulent te Lisse en den voorzitter van de sierteeltcentrale te 's-Gravenhage, teneinde te verkrijgen, dat onder leiding van houder Ouwerkerk oo keen taxatie-commissie zal worden ingesteld om de schade te gaan opnemen. Voorts zal het gemeentebestuur een onder houd aanvragen bij den Regeeringscommis- saris voor den akkerbouw en de veehouderij, teneinde diens medewerking te verzoeken voor het verkrijgen van geldelijken steun ten be hoeve van die personen, die in hun bedrijf zoo zwaar werden getroffen. Het spreekt van zelf. dat nader moet worden afgewacht of van Regeeringswege in de schade kan worden bijgedragen en zoo ja, op welke wijze. Als leden van de taxatie-commissie zijn door den burgemeester aangewezen: Voor de Holl. Maatschappij van Landbouw de heeren T. Hazakamp. A. L. Breure en H. Verbeek: voor den Chr. Boeren- en Tuindersbond de heeren A. Biesheuvel, G. Kamper en M. J. van Nieu- wenhuijzen: voor den R.K. Diocesanenbond de heeren J. Blom, S. v. d. Geest en J. van Sta veren. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE VERGADERT. Dinsdagavond 18 Juni houdt de Konink- ':ike Neder'andsche maatscbapnü voor tuin bouw en plantkunde in Lion d' Or een ver gadering waar o.a. de candidaatstelling voor het hoofdbestuur aan de orde komt.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7