Een ancJer oordeel over de Uiverramp. Duifsche reismarken worden duurder. Van dr. P. G. J. Duker. Toch blikseminslag? In tegenstelling met het rapport van de Uitver-commissie,. dat de mogelijk heid van blikseminslag slechts zijde lings aanroert, is dr. P. G. J. Duker, arts te Amsterdam, die van electro- techi.ische vraagstukken in 't bij zonder het verschijnsel van bliksem en mogelijke gevolgen daarvan een bijzondere studie gemaakt heeft en zich op dit gebied een naam heeft ver worven, uit hem ter beschikking ge steld materiaal en schriftelijke ge gevens tot de conclusie gekomen, dat de Uiver ten onder is gegaan door een der grootste blikseminslagcatastrofes, welke ooit voor zoover beschreven in de geschiedenis der luchtvaart hebben plaats gehad. Deze mededeeling deed dr. Duker Maan dagmiddag in een persconferentie, waarin het gesproken woord verduidelijkt werd door verwijzing van den deskundige naar brokstuk ken van onderdeelen van het verongelukte vliegtuig, hem voor zijn onderzoek ter be schikking gesteld, alsmede naar foto's van door hem ter zake vei-richte proefnemingen, welk materiaal, ordelijk gerangschikt en van bijschriften voorzien, op een tafel was ten toongesteld. Dr. Duker deelde mede. dat door hem met betrekking tot deze ramp aan de Uivercom- missie pathologisch-anatomïsche inlichtingen zijn gegeven, terwijl hij tevens de hem ge stélde vraag of het mogelijk is. dat iemand die door den bliksem is gedood, daarvan op het lichaam geen sporen heeft, bevestigend heeft beantwoord. Deskundige heeft voorts, na bestudeering van het rapport, dat van het 's Zondags na de ramp in het ziekenhuis te Bagdad ge houden pathologisch-anatomisch onderzoek is opgemaakt en dat naar zijn oordeel uit medisch oogpunt goed gefundeerd was. de Uivercommissie ofschoon deze dit niet had verzocht in een uitvoerig schrif telijke uiteenzetting doen weten, dat z.i. van drie der bij de ramp betrokken slachtoffers aangetoond kan worden, dat zij door den bliksem getroffen zijn. De reden, waarom de commissie op zijn conclusies niet nader is ingegaan, is deskundige niet bekend. Zijn indruk is, dat de commissie met haar rapport, dat deskundige als onduidelijk en op een bepaald onderdeel als onjuist kwalifi ceerde, maar den meteorologischen kant is uitgegaan en minder den kant van het mate riaal. Deskundige neemt op grond van zijn onder zoek in welk verband hij de hem verleende medewerking door de K.L.M., die. zeide hij, niets heeft nagelaten om licht in deze zaak te brengen, ten zeerste prees aan, dat de bliksem door de antenne is ingeslagen, met twee machtige vertakkingen op den vleugel. De twee als 't ware geponste gaten die in den vleugel zijn aangetroffen, terwijl het allumi- nium daaromheen volkomen schoon en vrij van brandsporen was, wijzen er z.i. op, dat de bliksem ook den vleugel doorboord heeft. Ook verdere letsels, aan het materiaal toegebracht, o.a. een gat in den voorkant van een allumi- nium schakeldoosje, een vastgesmolten pla fondlampje, het geschroeide noodluik. de ge deeltelijk gesmolten, ingehaalde roodkoperen sleepantenne, al deze en ook andere feiten, zooals de letsels van de slachtoffers, wijzen oo een buitengewoon heftigen blikseminslag. Het feit, dat het grootste gat in den bakboord- vleugel 20 centimeter zuiver uitgeponst was er ziin twee felle smeltplaatsen te zien en de stukken nergens te vinden waren, draagt z.i. mede tot het bewijs bij. De bewering, dat de inzittenden van een metalen vliegtuig voor den bliksem net zoo veilig zijn als in een kooi van Faraday gaat volgens deskundige niet op. omdat in het on derhavige geval de antennedraden van het vliegtuig geïsoneerd naar binnen waren ge leid en dus reeds hierom de theorie van de kooi van Faraday geen steek houdt. Letsels der slachtoffers. Wat de letsels der slachtoffers betreft, ver klaarde deskundige, dat ook voor hem vast staat, dat bemanning en passagiers onmid dellijk dood zijn geweest. De wonden der pi loten het onderzoek heeft dit uitgewezen kunnen niet door schoten uit een revolver of pistool veroorzaakt zijn; zij zijn na hun on- middellijken dood, beiden dicht bij den ont stallen benzinebrand geslingerd. Een lid der bemanning is op dertig meter afstand van het wrak gevonden; onder zijn ongeschonden pull-over is de huid sterk ge roosterd aangetroffen. Van een der andere slachtoffers, die ook op 30 meter van het wrak gevonden werd. was een klein deel van den linkerarm verbrand. Ook deze verschijn selen wijzen op een getroffen zijn door den bliksem, aldus deskundige. Dat de „Uiver". na door het hemelvuur te zijn getroffen, brandende is neergestort, wordt waarschijnlijk zoo deelde dr. Duker nog mede door het verhaal, dat een Iraksche soldaat bij het wrak gedaan heeft aan de twee leden van de door de K.L.M. uitgezon den commissie van onderzoek. In gebroken Engelsch en met zijn handen spiraalvormige bewegingen makend, had de soldat te kennen gegeven, dat hij gesproken had met Nomaden, die het vliegtuig brandend neer hadden zien komen Een van de twee leden van de commissie van onderzoek had toen een lucifer aangestoken en deze, na er spiraalvormige bewegingen mede te hebben gemaakt, op den grond laten vallen. De soldaat had daarop enthousiast geknikt, dat de ander hem begrepen had. Kort daarna heeft de Engelsche vlieger-kapi tein Stone bevestigd, dat hij over de heuvels westelijk van het wrak Nomaden had gezien, al leek dit onwaarschijnlijk, omdat er in dit gebied voor het vee niets te eten was. Dronkeman schiet op een zeventigjarige. Slachtoffer ernstig gewond. Later ook nog op dc politie geschoten. Stijging van ongeveer 14 procent. Maandagavond heeft te Apeldoorn een revolveraanslag plaats gehad, waarbij een zeventigjarige man ern stig is gewond. Te ongeveer acht uur in den avond ver voegde zich aan het huis van den ruim zeven tigjarigen K. W. Hoffschlag aan den Vlijtschen Weg een zekere G. J. van B.. koopman te Apeldoorn, die de 27 jarige Mej. A. van W.. huishoudster bij Hoffschlag, wenschte te spreken. Mej. van W. was vroeger huishoud ster bij den ongeveer 40-jarigen koopman ge weest Daar de koopman klaarblijkelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, wilde de huishoudster zich niet vertoonen en de heer Hoffschlag deelde den onwelkomen be zoeker dan ook aan de buitendeur mede. dat men niet van zijn aanwezigheid gediend was. De man ontstak hierop in woede, drong het huis binnen en loste een revolverschot op den ouden heer, die in de borst getroffen werd en ineenzakte. De huishoudster vluchtte naar de buren, die in samenwerking met de politie den dader achtervolgden. Deze zag gedurende de jacht kans, zijn aan vankelijk weggeworpen revolver weer op te rapen en loste een schot op een der agenten evenwel zonder te treffen. Tenslotte wist de politie hem te overmeesteren, waarna hij naar het politiebureau is overgebracht. De zeventigjarige is, nadat buren hem de eerste hulp hadden verleend, per auto ver voerd naar het Algemeen Ziekenhuis Zijn toestand is ernstig. Iedere aankoop wordt op de pas aangeteekend. Thans twintig jaar geëischt. Wegens den moord op Schiedam's politiecommissaris. NRIJDING Oy DFN HAARLEMMERWEG LIEP GOED AF. "engevolge van een snijpartij is Maandag avond tusschen Halfweg en Amsterdam een s uto. welke door den hem inhalenden wagen tegen het 1 in k e r vo ors pat bord werd aangere den. in botsing gekomen met een boom. De ■■-■agen sloeg om, doch werd zoo goed als niet y •"chn digd. terwiil de bestuurder met den srVik vrp kwam Ook de andere auto had nagenoeg geen schade opgeloopen. De poli tie heeft proces verbaal opgemaakt. Maandag heeft het Haagsche gerechtshof in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 51-jarigen gewezen hoofdagent van politie die door de Rotterdamsche rechtbank wegens moord op den commissaris van politie Ellen- berger te Schiedam was veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Zoowel het O.M., dat twintig jaar had ge- eischt als de verdachte hadden tegen dit von nis appel aangeteekend. De advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser had zes getuigen gedagvaard. On een vraag van den president verklaarde verdachte, niet te weten waarom hij den commissaris heeft gedood. Ook wist hij niet. waarom hij afscheid had genomen van eenige kennissen, tegen wie hij gezegd had. naar In- dië te gaan. Hii was dien dag geheel van streek. Wèl had het hem gegriefd, dat hij in rang was teruggezet. De bedoeling, om den commissaris te dooden, zeide hij niet te heb ben gehad. De advocaat-generaal eischte ver nietiging van het vonnis der Rotter damsche rechtbank en veroordeeling van verdachte wegens moord tot twintig jaar gevangenisstraf. Steun aars huwende werkïoozen. Minister brengt een wijziging in de bepalingen. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken besloten de bepaling omtrent het verleenen van steun aan degenen, die tij dens werkloosheid zijn gehuwd, te wijzigen. Tot dusverre werd de methode gevolgd, dat met betrekking tot de tijdens werkloosheid ge huwden een datum werd vastgesteld, waar voor men gehuwd moest zijn om voor gehuw- densteun in aanmerking te komen. Deze da tum werd na verloop van tijd verschoven, waardoor dan op een bepaald oogenblik zij, die na bedoelden datum gehuwd waren, gehuw- densteun ontvingen. Als datum, waarvoor men ;ehuwd moest zijn, gold sinds de laatste wij ziging 1 April 1934. De minister van Sociale Zaken heeft thans bepaald, dat aan hen, die tijdens werkloos heid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkeering mag worden verstrekt dan nadat zij een jaar gehuwd zijn of na hun huwelijk drie maan den in het vrije bedrijf hebben gewerkt, Gehandhaafd is de bepaling, welke reeds be stond, dat zij, die voor hun huwelijk kostgan- ;erssteun ontvingen, dien kunnen behouden, zoolang zij ingevolge het vorenstaande nog niet voor gehuwdensteun in aanmerking komen. In de Staatscourant van Maandag is een Kon. Besluit met daaraan toe gevoegde ministerieele beschikking gepubliceerd, welke betrekking heb ben op den verkoop van chèques, het afgeven van credietbrieven en het openen van accreditieven ter bestrij ding van reis- en verblijfkosten in Duitschland. De strekking van dit Kon. Besluit is om een deel van de betalingen, welke in Nederland woon achtige personen in verband met hun reis- en verblijfkosten in Duitschland verrichten, aan de Nederlandsch Duitsche clegaring ten goede te doen komen. Tot dit doel zullen de instellingen (in Ne derland gevestigde banken en reisbureaux) v/elke zich bezig houden met den verkoop van reis-chèques en hetgeen daarmede wordt lijkgesteld, voortaan verplicht zijn een door den minister van Economische Zaken vast te stellen gedeelte van het verkochte markenbe drag tegen den officieelen wisselkoers in gul dens bij het Nederlandsch clearinginstituut te 's-Gravenhage te storten. Deze regeling is terstond in werking getre den. Ter controle op de in Nederland woonacn tige reizigers dient iedere aankoop van reis marken door den verkooper in het paspoort van den kooper te worden aangeteekend, me vermelding van den naam der verkoopend; instelling en datum van trekking en het to taal verkochte bedrag. Als gevolg van dit Kon. Besluit zal het voortaan aan in Nederland woonachtige per sonen verboden zijn om reischèques e.d. bui ten Nederland te koopen. Overtredingen van dit verbod kunnen op grond van de wet op het internationaal betalingsverkeer 1934 wor den gestraft. Uit deze regeling zal een stijging van den koers van de reismarken voortspruiten, doch deze stijging zal binnen beperkte grenzen blijven. Per 100 aangevraagde reismarken zal voortaan voor 80 de koers der sperrmarken worden berekend, voor de overige 20 de koers der clearing- marken. Volgens den koers van Maandag zal men door de nieuwe regeling ongeveer 14 pet. meer beta len. De kooper zal bij de nieuwe re geling eenvoudig den hoogeren koers hebben te betalen. De verrekening der 80 sperrmarken en 20 clearing- marken zal door de banken geschie den. NEDERLAND SCHE VEGETARIERSBOND In het vegetarisch Hotel-Restaurant „Po mona" te Utrecht kwam de Ned. Vegetariërs- bond bijeen in zijn jaarlij ksche algemeene vergadering. De Bondsvoorzitter, de heer H. M, Rood- schild, sprak in zijn openingswoord over de ethische grondslagen, waarop de vegetari sche overtuiging bij de meesten gevestigd is. Maar daarnaast betoogde hij uitvoerig, dat vooral in dezen tijd van crisis en werkloos heid de economische en hygiënische waarde van het vegetarisme niet vergeten moet wor den. Nadat de jaarverslagen na enkele opmer kingen waren goedgekeurd en de begrooting voor 1936 was vastgesteld, kwam de Hoofdbe stuursverkiezing aan de orde. Tot bondspenningmeester en lid van het H. B. werden respectievelijk herkozen de heeren M. de Bruin en J. v. d. Wey. De heeren W. Baars Jr. en D. A. van de Poel werden' op nieuw verkozen als leden van de Financieele Commissie. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. De* 48-jarige mevrouw Kroes, die Zaterdag morgen bij werkzaamheden in haar wonins aan den Hengeloschen weg te Enschedé in brand geraakte en met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis werd overge bracht, is aan de bekomen verwondingen overleden. Weer een explosie op een sleepboot. NED. BOND VAN DETAILLISTEN IN TEXTIEL EN MODEARTIKELEN. In een der zalen van het Jaarbeursrestau rant te- Utrecht heeft dezer dagen de op richtingsvergadering plaats gehad van een algemeenen landelijken bond van detailhan delaren in de kleeding-, manufacturen- en mode-branche. Bemanning ongedeerd. Een explosie aan boord van de motor sleepboot „Pieternella" is oorzaak geweest dat dit schip tijdens de vaart op de Wester- schelde vol water is geloopen en gezonken. Zeer waarschijnlijk is een der zware deelen van den motor door de scheepshuid geslagen waardoor een explosie is ontstaan. Aan boord bevonden zich kapitein Hooger- huizen en den stuurman, die beiden met achterlating van al hun bezittingen door de motorboot „Schelde" gered zijn en in de haven van Hansweert zijn binnengebracht. Beiden hebben geen letsel bekomen. De sleepboot ligt op een diepte van ongeveer tien meter. Getracht zal worden de boot te lichten. Rijksmiddelen brengen minder op. Omzetbelasting komt er beter in. De Rijksmiddelen hebben tot nu toe f 1,749,946.03 minder opgebracht dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De hoofdaarzaak hier van is de achteruitgang van de in komstenbelasting, die thans reeds f 1,837,375,03 minder heeft opge bracht dan in 1934. De omzetbelasting, welke tot nu steeds een belangrijk bedrag beneden de raming is gebleven, begint meer op te brengen. Over Mei bracht zij het namelijk tot f 5.619,284,65, hoewel dit nog ruim f 1,100.000 beneden de maan- delijksche raming is. Nu komen de vrouwen aan de beurt. Nieuwe reeks arrestaties te Oss? Ook een nicht van Gerrit de B. ingesloten. De Koninklijke Marechaussee te Geffen heeft Maandag de gehuwde vrouw G. gearres teerd, die ervan verdacht wordt medeplich tig te zijn geweekt aan den overval, gepleegd op de bejaarde koopvrouw Van Dijk te Gef fen. De vrouw, die een nicht is van den ver moorden Gerrit de B.. zou te voren aan de daders van den overval inlichtingen hebben verschaft, die hun werk vergemakkelijkten. Zij is ter confrontatie met P. de B.. die, zooals men weet reeds een bekentenis heeft afge legd, naar de Marechausseekazerne te Oss overgebracht. De vrouw blijft nochtans ont kennen zich schuldig te hebben gemaakt aan het haar ten laste gelegde Tevens is de 35-jarige mej. M. v. d. H. ge arresteerd. Ook deze vrouw wordt er van verdacht rela ties met de jeugdige De B's. te hebben onder houden. Zij zou de onbekende persoon zijn geweest, die eenige weken voor den roofoverval, ge pleegd op den bejaarden landbouwer v. d. Burgt te Veghel, zich aan diens woning zou hebben vervoegd, onder 't voorwendsel dat zij koopster was van antiquiteiten. Eenige weken later drongen de beide neven De B-, te zamen met nog een derde bendelid, des nachts het huisje van den ouden v. d. Burgt binnen en beroofden hem van zijn spaarpenningen ten bedrage van f 680. Vier jongens tegen auto gebotst. Eén van hen vrijwel op slag gedood. Te Bergen (N.H.) zijn Maandagavond vier jongens op racefietsen tegen de auto van den president van de Alkmaarsche rechtbank ge botst. Eén der jongens, de 13-jarige A. Plomp, werd bij de botsing vrijwel op slag gedood. Twee andere jongens, L. Ziek en Oudhof, wer den in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De vierde liep slechts lichte wonden op. De jongens, die in race houding op hun fiets zaten, hebben vermoe delijk de auto, waarmee zij in een bocht van den weg in botsing kwamen, niet zien naderen. De politie heeft van een en ander proces verbaal opgemaakt. Jaarvergadering van „De Handelskamer". In „De Harmonie" te Leeuwarden is de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van „De Handelskamer de groothan dels- en productiecentrale der gezamenlijke Nederlandsche verbruikscoöperaties. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van den president-commissaris der Handels kamer, den heer J. Kolkman uit Utrecht, die in zijn openingswoord naast de vertegenwooi- digers van 176 aangesloten coöperatieve vereenigingen ook een groot aantal gasten kon verwelkomen De rekening en verantwoording van „De Handelskamer" over het jaar 1934, Vastgelegd in een uitgebreid jaarverslag, gaf aanleiding tot een gedachtenwisseling, welke werd be antwoord door de heeren Warmolds, direc teur, en Vorrink, adjunct-directeur der Han delskamer. Het jaarverslag werd tenslotte met alge meene stemmen goedgekeurd De heer K. de Boer uit Den Haag, commis saris van „De Handelskamer" hield op deze bijeenkomst een referaat over het onderwerp „Maatschappelijke orde en het Coöperatief beginsel." Spreker wees hierin o.m. op de aanvallen, welke in den laatsten tijd op de coöperatieve beweging worden gericht. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat de heeren A. Hageman directeur van de Coöperatie „Excelsior" te Leeuwarden en W. M. Metman, voorzitter der coöperatie „De Volharding" te Den Haag, tot leden van den Raad van Commissarissen werden gekozen, terwijl de heer K. de Boer met algemeene stemmen tot ondervoorzitter van den Raad we I'd benoemd. De vergadering nam nog het besluit, dat de volgende algemeene vergadering te 's Graven- hage zal worden gehouden DINSDAG 18 JUNI 1933 Weer Duitschers in onze badplaatsen? Zij mogen thans tenminste weer 500 Mark meenemen. Bij de nieuwe transferregeling, welke vorige week met Duitschland is tot stand gekomen, Is ook een maatregel genomen, waardoor het verkeer van Duitsche vacantiegan- gers naar ons land wordt vergemak- kelijkt. Zooals men weet. mochten Duitschers slechts tien mark over onze grens meenemen Thans zullen zij evenwel r eiser ed ie tbr ieven kunnen koopen ten bedrage van ten hoogste vijfhonderd mark. ter betaling van de ver blijfkosten hier te lande. In totaal is hiervoor een millioen guide* beschikbaar gesteld. De regeling geldt voor het geheele jaar. De kans bestaat nu dus weer. dat de Duit schers een bezoek aan onze badplaatsen zul len brengen en de Mij Zeebad Scheveningen moet reeds een vertegenwoordiger naar Duitschland hebben gezonden ter distribu tie van propagandamateriaal. NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND NIET GEHEEL ZONDER OPTIMISME. Te Amsterdam is de jaarvergadering ge houden van het Nederlandsch Tooneelver- bond. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. G. Stibbe, vermeldde, dat dé financieele torsstand van het Verbond zoo danig is dat aan alle opeischbare verplich tingen kan worden voldaan zoodat van een dringende insolventie geen sprake is ge weest. Het aantal leden daalde aanzienlijk door de ontbinding der afdeelingen Amersfoort, 's Gravenhage en Rotterdam. Pogingen, om deze afdeelingen weer nieuw leven in te blazen en om zoo mogelijk in andere plaatsen afdeelingen op te richten hebben tot dusver vefaald. Het totaal aantal leden bedraagt thans 475. Indien de subsidies niet verlaagd worden en zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen is de verwachting alleszins gerechtvaardigd, dat het Nederlandsch Tooneelverbond met' een gerust hart de toekomst tegemoet kan zien. In de commissie van Beheer en toezicht over de Tooneelschool, die in haar geheel was afgetreden werden met algemeene stem men benoemd mevrouw B. HoltropVan Gelder, mevrouw Top Van RhijnNaef en de heeren H. D. van Dellen, prof. dr. H. Brugmans en D. G. A. van den Berg. INBRAAK BIJ DE A. E. G. In den nacht van 25 op 26 Januari werd ingebroken on de Sloterkade te Amsterdam bij de A. E. G. Voor deze inbraak stond Maandag terecht de 43-jarige electrïcien T. S.. die reeds meermalen was veroordeeld. Het O.M. vroeg een gevangenisstraf van drie jaar. DRIE JAAR GEëlSCHT WEGENS INSLUIPING. Voor de buitengewone Kamer der Amster- damsche Rechtbank stonden Maandag te recht de chauffeur H. de V. en de melk- slijter C. F. Zii waren on den Ssten Mei op beeterdaad betrapt bij een insluipnng. Het O.M. eischte weeens poging tot diefstal drie jaar gevangenisstraf. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 18 JUNI Gemeentehuis: Vergadering van den ge meenteraad 7 uur. Bioscoop de Pont: „Op Hoop van Zegen", 8 uur. WOENSDAG 19 'JUNI Bioscoop de Pont: „Op Hoop van Zegen", 8 uur. ThaliaProtestvergadering Ziekenfonds. 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 18 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur door George Robert. Palace: „Twee dagen in de nor." Op het tooneel: Carman, de komische jongleur. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het geheim van Edwin Drood". Doorloopende voorstelling. 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Tropenstormen". 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Winternachtsdroom" Op het tooneel: Mary Erik-Comp., rolschaat sen show. 2.30, 7 en 9.15 uur. Velsen: Gemeenteraadsvergadering 7 u. WOENSDAG 19 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2