1 'Jeugdreizen. In dit nummer schrijft de heer W. Lubbe- rink met enthousiasme over „Practisch vre deswerk door Jeugdreizen" en ik raad u aan zijn beschouwing over de pas gemaakte jeugd reis in België te lezen en zijn bewondering voor de Belgische leiders Taets en v. d. Borre in u op te nemen. Wij verheugen er ons in dat kundige onderwijs-menschen in ons land een werk als dit, dat overtuiging en zelfopoffering eischt, ter hand nemen, en het is nog verheu gender als zij bij hun terugkeer uiting geven aan hun geestdrift over den arbeid der bui- tenlandsche collega's, die zij ontmoet en met wie zij samengewerkt hebben. Dien kant moet het toch steeds meer uit. Zonder eenigen twij fel ligt werk als dit op den goeden weg. En dat men de kinderen niet dwingt tot gepolitiseer dat zij niet bevatten kunnen, maar hen een prettige reis bezorgt die hun kinderlijke vol doening en plezierige herinneringen geeft, is zéker volkomen juist gezien. Als deze reis be reikt heeft dat de jonge deelnemers eraan ver der beseffen zullen dat die Belgische kinderen in den grond van de zaak net zoo zijn als zij, net zoo voelen en denken en hopen als zij, en niet „een rare andere menschensoort" aan den overkant van de grens vormen, waarmee je voorzichtig moet wezen en waarover je liefst op zoo'n beetje smalenden toon moet praten, dan is er al een groot en belangrijk werk mee gedaan. Ik leid uit het artikel van den heer Lubberink af dat hij er deze gevolgen met over tuiging van verwacht. Het is trouwens geen alleenstaand geval geweest: de jeugdreizen worden voortgezet en die Belgische kinderen komen in het volgend jaar in ons land. Misschien zullen de Jeugdreizen er vanzelf toe leiden dat ook de volwassenen elkaar beter leeren kennen en waardeeren. Dat blijkt al uit de wijze waarop de heer Lubberink schrijft over de Belgen Taets en van den Borre. Men zou wenschen dat dit op nog veel ruimer schaal kon gebeuren. Duizenden en duizenden Nederlanders bezoeken ieder jaar het buiten land, maar slechts zeer weinigen bezoeken de buitenlanders. Wij Nederlanders spreken (in vele gevallen) hun taal, kunnen er ons al thans vrij dragelijk in uitdrukken zoodat we iets meer notie van hen krijgen dan de reizende Engelschman, Amerikaan, Italiaan enz., voor wien „het buitenland" een zekere samenstel ling van bergen, bosschen, meren, rivieren en steden is, met een aantal vreemdelingen als onvermijdelijke stoffage erin. Maar het beetje notie dat de vacantie-reizende Nederlander van den buitenlander krijgt heeft ook niet veel om het lijf. Ik weet wel zeker dat als zijn jongen mee geweest is met deze jeugdreis, en hem vertelt dat hij zulke goede vrienden is geworden met die Belgische jongens en dat ze eigenlijk net zoo waren als hij en dezelfde dingen leuk of vervelend vonden, de vacantie- reizende Nederlander ietwat verbaasd zal toe luisteren en het gevoel krijgendat hij iets nieuws leert. Want hij is zelf al vaak in Bel gië geweest, maar wat weet hij van de Belgen af? Zelfs als hij er zaken mee doet bovendien? Alleen dat de firma Die Die goed voor het geld en vlot in den handel is, terwijl daaren tegen de firma Zus Zoo nogal chicaneus is aangelegdDe Belgische vaders weten dat van de Nederlanders ook. Het is een bedroefd klein beetje, en het heeft wel erg weinig be- teekenis Natuurlijk zijn er verscheidene internatio nale vereenigmgen hetzij op beroepsbasis, hetzij op ethischen grondslag die de toe nadering wel bevorderen. Maar hun con gressen zijn te formeel, vermijden allerlei onderwerpen vanwege de neteligheid die er ergens in zit, en geven tenslotte toch weinig persoonlijke toenadering. Het lijkt mij een urgent vraagstuk van dezen tijd, hoe men die persoonlijke toenadering tusschen volwassen menschen uit verschillen de landen meer bevorderen kan. Jeugdreizen zooals de heer Lubberink beschrijft werken er zeker sterk toe mee maar baseeren zich tenslotte toch op de jeugd, die pas over tien, twintig jaar zélf handelend kan optreden in de maatschappij. Esperanto werkt er even zeker sterk toe mee, maar kan. ondanks allen geestdrift en Ijver van zijn beoefenaars, niet dan geleidelijk terrein winnen, hetgeen het gelukkig doet. Moet er niet nog meer beproefd worden? Zou het zoo gek wezen als er eens een Belgisch Comité en een Nederlandsch Comité gevormd werden, die bij wijze van proef een weder zij dsch vacantiebezoek van volwassen men schen ondernamen? Niet voor twee dagen of zoo, maar b.v. voor een week, en waarbij zij natuurlijk elkaar gastvrijheid zouden moeten verschaffen? En dan zonder vergaderingen en officiëele redevoeringen, waarin volwassenen elkaar zelden de volle waarheid vertellen.... maar.... enfin, „zoo maar" Het klinkt misschien wel raar, maar tien jaar geleden zou men zoo'n jeugdreis ook erg gek gevonden hebben. En die slaagt nu toch maar en geeft aanleiding tot een ar tikel als dat van den heer Lubberink! Mis schien zullen er vaders zijn van jongens die mee zijn geweest die tot zichzelf zullen zeg gen: Het zou niet zoo kwaad wezen als ik ook eens de Belgen ging ontdekken (of de Franschen, of de Duitschers) nadat ik tien maal België bezocht heb R. P. BEVERWIJK VERGADERING UITGESTELD. De ledenvergadering van de afdeeling Be verwijk en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, welke Donder dagavond in het veilingsgebouw „Centrum" zou worden gehouden is door bijzondere om standigheden uitgesteld tot Donderdag 4 Juli. r LEDENVERGADERING VRIJZINNIG DEMOCRATISCHEN BOND. In een der zalen van het Kennemer Hotel werd Dinsdagavond een vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Kiesvereeniging gehouden. De voorzitter, de heer K. Steyn sprak in zijn openingswoord zijn leedwezen uit over het feit, dat zoo weinig leden aan den oproep om dezen avond bij te wonen gehoor gegeven hadden. Spreker meende, dat men in ver band met de aanstaande gemeenteraadsver kiezing, wel op grooter belangstelling had mogen rekenen. Hij moedigde de aanwezigen aan om daar om juist nu met nog meer kracht aan het doel van den Vrijzinnig Democratischen bond nl. „Ook in het gemeentebeleid meerdere ge lijkmaking van de ontwikkelingsvoorwaarden voor allen mede te werken om zoo te komen tot een practische politiek, die, zonder staat kundige en economische dogma's met besef van de werkelijkheid en open oog voor de nieuwe mogelijkheden tot uitsluitend doel heeft het algemeen belang te dienen. Besloten werd om een dezer dagen pam fletten uit te geven die door de leden zelf ver spreid zullen worden. Verder zal ter bestrijding van de propa- gandakosten de bondscontributie met f 0.50 verhoogd worden. De heer Ewouds werd benoemd tot afge vaardigde in de commissie belast met het na zien der rekeningen en bescheiden van den bondspenningmeester. Op de vraag van een der leden omtrent de verhouding met het hoofdbestuur antwoord de de heer Steyn. dat de verhouding met den- Haag beter is dan van menig andere ge meente hetgeen herhaaldelijk is gebleken in het toekennen van subsidies. Na uitvoerige discussies omtrent de uitvoering van verschil lende propagandamaatregelen sloot de voor zitter de vergadering. AANVOERDER MAX LINDNER UIT KENNEMERS I. De populaire aanvoerder van het eerste elftal van de Kennemers, de heer Max Lindner zal in het volgende seizoen zijn plaats aan een jongere kracht overdragen. De heer Lindner verdedigde 16 jaren achter een de roodzwarte kleuren en was ook gedu rende vele jaren de aanvoerder van het eer ste elftal. Hij is echter nog niet voornemens zijn voetbalschoenen aan de wilgen te han gen, maar zal in het veteranen-elftal zijn geliefde sport blijven beoefenen. RAADSLID EIJKING ONGESTELD. De heer Joh. Eijking, lid van den gemeente raad. is in het Antonius Ziekenhuis te IJmui- den-Oost ter verpleging opgenomen. WEER THUIS. De heer G. Hannema, directeur van het Openbaar Slachthuis alhier, is thans uit het ziekenhuis ontslagen. De directeur maakt het thans naar omstandigheden redelijk wel. MUZIEK IN DE TENT. De Beverwijltsche Harmoniekapel zal op Maandag 1 Juli haar eerste zomerconcert geven in de tent op het C. H. Moensplein. DE AARDBEIENMARSCH. Zondag a.s. zal de Kennemer Wandelclub wederom haar aardbeienmarsch houden over 30 K.M. De groote rust is evenals vorig jaar het K.S.A.-gebouw te Heemskerk. Tijdens deze rust wox-den de deelnemers onthaald op aardbeien. De start is Zondagmorgen 10 uur vanaf Hotel „Oud Meerenstein". r önzfc eischen kunnen niet ingewilligd wor den, zegt men, omdat er geen geld is. Maar dal is er wel, als men maar den weg volgt, welken de S. D. A. P. aanwijst: Heffing in eens, op heffing bankgeheim enz. Volgens onze regeering hebben we ons nog niet goed aangepast, van daar het aange kondigde bezuinigingsontwerp. Neemt stelling aldus spr., tegen deze aanpassingspolitiek door op de S. D. A. P. te stemmen. In het oude Rome zei men: „De stem van 't volk is de stem Gods". Laat dan de stem Gods de regeering een halt toeroepen op dezen rampzaligen aan passingsweg. Tweede spreker \yas de heer Roelse. Voor eemdeel van diens rede kunnen we verwijzen naar chet verslag der S. D. A. P. vergaderin; te Santpoort-station in ons nummer van Maandag j.l. Voor het overige zeide deze spr. o.m., dat de gemeenteraadsverkiezingen een belangrijken economischen achtergrond had den. Wel is het waar, dat de gemeente-politiek in den Haag wordt bepaald, doch het is van belang, of de gemeente con amore alles aan vaardt, of er zich tegen verzet. De afgeloopen 4-jarige periode heeft zich gekenmerkt door vrij veelvuldige wisseling in het college van B. en W. De S. D. A. P.-fractie heeft vooral onder leiding van burgemeester Rij kens en wethouder Tusenius veel tegen werking ondervonden. Onder burgemeester Rambonnet is hierin veel verbetering gekomen- Deze burgemeester is het ook geweest, die zich krachtig tegen Den Haag heeft verzet en al heeft hij later moeten capituleeren, als mani festatie heeft het zijn nut gehad. De uitslag van de komende verkiezingen is echter niet alleen van veel belang voor de gestes van de landsregeering, hij is het ook in verband met het fascisme en communisme. Tegen de dictatuur van deze beide stroomin gen is de sociaal democratie het machtigste wapen. Krachtig wekte deze spr. dan ook op op Woensdag a.s. de eandidaten der S. D. A. P. te stemmen. Hierma bracht de arbeiderstooneelvereeni- ging P. A. L. V. U. een vredes-fragment voor het voetlicht, dat niet naliet diepen indruk te maken. WIJK AAN ZEE Vergadering van den dubbelen Raad. Het fusie-rapport vastgesteld. SANTPOORT S. D. A. P.-VERGADERING. In hotel „De Weyman" was Dinsdagavond een vergadering belegd door de S. D. A. P., zulks in verband met de komende gemeente raadsverkiezingen. Eerste spreker was de heer J. v. d. Kerkhof. Deze noemde de gemeente-politiek een afspie geling van de landspolitiek, reden waarom spr. de landspolitiek onder de loupe zou nemen. Spr. zeide, dat de gemeentelijke autonomie tot een aanfluiting was gemaakt. Wanneer in een gemeente iets besloten wordt, beslist men in den Haag, of het met zijn politiek strookt. „Aanpassen" en „Naar een lager levensni veau" zijn de wachtwoorden geworden. Hier door wordt op niet geringe wijze de werkeloos heid vergroot. In ons land hebben we momen teel ruim 400.000 werkeloozen, waarvan er 150.000 zijn tusschen de 16 en 25 jaar. Achter deze cijfers ligt veel leed verborgen. Er is een oud gezegde: „Wie de jeugd heeft heeft de toekomst". Maar wa^ voor toekomst zal dit zijn! Daardoor oefenen de extremisti sche groepen in onze samenleving een groote aantrekkingskracht op de jeugd uit. De snelle uitgang uit het crisismoeras, die deze groepen beloven en de avontuurlijke wijze, waarop dit zal geschieden, maken bedoelde groepen zeer aantrekkelijk. Onze regeering doet weinig voor de jeugd en de werkloozen. Onder het motief van „aan passen" zijn de loonen en steunnormen ver- aagd. Met het 60 millioen plan wordt weinig voortgang gemaakt. Een groot bezwaar van de S. D. A. P. is voorts, dat veel in werkver schaffing wordt uitgevoerd, dat daarvoor niet in aanmerking zou mogen komen. Tegenover deze politiek stellen wij, aldus spr., de socialistische, tegenover de afbraak den opbouw. Dan kan, in welk verband spr. op de Scandinavische landen en op België wijst, in welk laatste land de werkloosheid in kor ten tijd met 29 pet. is verminderd. Dan kan ook hier, maar dan zal voor de destructieve aanpassingspolitiek de constructieve welvaarts politiek in de plaats moeten komen. Dinsdagavond vergaderde ten raadhuize „voor de laatste maal de in art. 158 der Ge meentewet bedoelde commissie uit de inge zetenen, de zoogenaamde dubbele Raad, ter vaststelling van het rapport, dat aan Ged. Staten over het fusie-vraagstuk zal worden opgezonden. Afwezig was de heer Van Gooi. Voorzitter was burgemeester H. Rothe. In het rapport wordt opgemrekt, dat de commissie zich bij de beoordeeling van het vraagstuk heeft laten leiden door een zestal vraagpunten, waarvoor naar de bijlagen wordt verwezen. In deze bijlagen zijn de be sprekingen opgenomen, die~ de commissie over die vraagstukken heeft gehouden. Zoo wel de redevoeringen van de 10 voorstanders van de fusie, als die van de 3 tegenstanders zijn in extenso bij het rapportgevoegd. De meerderheid van de commissie onderschrijft de argumenten, vervat in de adressen, die de raden van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin resp. op 26 October en 6 Dec. 1934 tot H. M. de Koningin hebben ge richt. Zij geeft als haar meening te kennen. dat samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in het algemeen belang is te achten. Tenslotte wordt in het rapport de wensch uitgesproken, te willen bevorderen dat de periode van onzekerheid, welke ten ge volge van het aanhangig maken van deze aangelegenheid is ontstaan, zooveel mogelijk wordt beperkt. De commissie zou het op hoogen prijs stellen, indien de datum van inwerkingtreding der eventueele wet tot ver- eeniging der gemeenten, werd bepaald op 1 Mei 1936. Het rapport werd met algemeene stemmen vastgesteld. De heer R u n 1 a dankte namens de com missie den secretaris, Mr. Kale, voor de ac tieve wijze, waarop hij zijn taak heeft ver richt. Spr. dankte vervolgens den voorzitter voor zijn correcte en onpartijdige leiding en de tegenstanders, de minderheid der commissie voor haar zakelijke behandeling van het onderwerp. De vergadering werd hierna gesloten. HEEMSKERK R.K. JEUGDDAG. Het programma voor den Jeugddag die op 30 Juni a.s. zal worden gehouden op het land goed „Marquette" luidt: 'sMrogens om 10 uur plechtige H. Mis in de open lucht, 's middags athletiek wedstrijden tusschen A. D. O. en D. O. K„ o.a. 100 M. hardloopen, 4 x 100 M. estafette, hoogspringen, polsstokhoogspringer touwtrekken. Ook zal de gymnastiek vereeni- ging nog een demonstratie geven aan brug en rek. Door de tooneelvereeniging zal 's avonds een leekenspel worden opgevoerd namelijk „Het Oordeel" Den geheelen dag zullen ver schillende attracties tot vermaak op het ter- x-ein aanwezig zijn. A. D. O. —SANTPOORT. Zondag a.s. speelt A. D. O. een wedstrijd te gen Santpoort (le klas I. V. C. B.). De batexi van dezen wedstrijd komen ten goede aan de R.K. Missie. Kapelaan Perquin zal den aftrap doen. De wedstrijd zal worden opgeluisterd door het fanfarecorps „St. Cecilia". KRACHTSPORTVEREENIGING „WILSKRACHT". Het bestuur van de krachtsportvereenigin= „Wilskracht" deelt mede dat de trainingsavon- dexx wegens de drukte vaxx het - aardbeiensei zoen voor eenige weken worden stopgezet. Directeur van kassierskantoor fraudeerde. Voor duizenden aan effecten verduisterd. Sinds Maandag spoorloos verdwenen. De directeur van een kassiex-skantoor te Wormerveer, de heer L. S. is sinds Maandag spoorloos verdwenen. Gebleken is, dat hij zich aan ernstige fraude heeft schuldig gemaakt. O.m. moet hij voor circa f 200.000 aan ef fecten, toebehoorende aan een in de Zaan streek welbekende xiaamlooze vennootschap hebben verduisterd. Onderzocht wordt of hij ook rxog andere cliënten heeft benadeeld. DE GROOTSTE BRUG VAN DE WERELD. In de Vereexiigde Sta ten is men bezig met het bouwen van een brug tusschen San Francisco en Oakland. Deze zal 77: K.M. lang worden en in 1938 voltooid zijn. ulllllllllllllllllllllllllllll WOENSDAG 19 JUNI 1935 Voorrang van den hoofdweg. Kamercommissie doet een voorstel. Het ontwerp Motor- en Rijwielwet herzien, Aan het uitvoerige verslag omtrent het overleg tusschexi den minister van staat met de vaste commissie uit de Tweede Kamer inzake het ontwerp van de nieuw* Motor- en Rijwielwet, wordt nog het volgende ontleexid Een belangrijke wijziging is die betreffende de afgifte van rijbewijzen. Men weet dat het oorspronkelijke ontwerp beoogt de tegen woordige nummerbewijzen te vervangen door wagexibewijzen, die alleen voor een bepaald motorrijtuig worden verstrekt en de afgifte van die wagenbewijzen en van de rijbewijzen te centraliseeren. Ten aanzien van de wagenbewijzen is dit voornemen gehandhaafd, doch ten aanzien van de rijbewijzen is de regeering daax'op gedeeltelijk teruggekomen. Rijbewijzen zul len dan ook evenals dit thans het geval is in de toekomst kunnen worden afgegeven door den commissaris der Koningin in de provincie, waarin de aanvrager woont, be houdens door den minister vast te stellen en in de Staatscourant bekend te maken uit zonderingen. Dat het nieuwe ontwerp inderdaad een meer algemeene strekking heeft gekregen, blijkt ook uit het gewijzigde artikel 29, dat eveneens vaxx zeer veel belaxxg is voor de ver keersveiligheid. Dit artikel, zooals het nu wordt voorgesteld legt niet alleen aan de bestuurders van een motorrijtuig of een rij wiel of een ander rij- of voertuig, maar ook aan „verder eiken anderen weggebruiker" de verplichting op om gevolg te geven aan de aanwijzingen door het bevoegd gezag in het belaxxg van de vrijheid vaxx het verkeer of de veiligheid op den weg gegeven. Dit beteekent dat dus ook voetgangers onder dit artikel en de daarop te baseeren bepalingen van het uitvoerixxgsbesluit (dat in voorbereiding is en waarschijnlijk het huidige motor- en. rijwielreglement zal moeten vervangen) zul len vallen. Voorts deelt de minister van Waterstaat mede, dat de commissie eexx regeling heeft ontworpexx ten aanzien van 't vraagstuk van het verleeixen vaxx voorrang van het verkeer op den hoofdweg boven het verkeer, dat van zijwegen komt. Dit voorstel zal den minister binnenkort bereiken en zal zoo noodig ixx het Motor- en Rijwielreglemexxt kunnen wordexx opgenomen ook voordat de nieuwe wet in wei-king is ge treden. Zooals bekexxd. is de minister voornemens de xxieuwe wet Wegenverkeerswet te noemen. Regeling voor Zeevaart diploma's. Een korte gedachtenwisseling over een amendement-Brautigam, dat eenige verzwa ring wilde brengen in de wettelijke eischen aangaande de gediplomeerde bemanning van klehxe motoi'schepen de heer Drop (s.dj bx*acht namens zijxx afwezigen partijgenoot r een kleine wijziging in het amendenxexxt en daarop aanneming van dit nog van een' tijd geleden aaxxgehouden voorstel met 43 tegen 36 stemmen en vervolgens z.h.st. van het wetsontwerp ixxzake de zeediploma's, een verzoek van den communist Schalker om te mogen ixxterpelleerexx over evexxtueele aan sluiting van Nederlaxxd bij het Fransch- Russisch niet-aanvalsverdrag exx toen was het werk ixx de openbare bijeenkomst alweer gedaaxx. Alleen vernam men nog, dat o.m. de nieuwe pachtregeling, het ontwerp omtrent de bijzondere maatregelen t.a.v. de landelijke hypotheek en het anti-cumulatie-voorstel op den 27sten dezer maand in de afdeelingen onderzocht zullen wordexx. Oxxmiddellijk daar op werk in de afdeelingen. Morgen echter openbaar debat en wel over de oprichting der NÖZEMA. E. v. R. INBRAKENREEKS TE AMERSFOORT OPGEHELDERD. Op last van den Commissaris vaxx Politie te Amersfoort zijn vier personexx gearresteerd waaronder eexx Oostenxnjksche vrouw, die verdacht worden medeplichtig te zijxx aan de talrijke inbraken welke den laatsten tijd te Amersfoort werden gepleegd. Reeds hebben twee der gearresteerdexx volledig bekend. Verwacht wordt, dat in vei*band hiermede nog meerdere ax-restaties zullen plaats vinden Een der aangehoudenen heeft bekexxd de in braak te hebben gepleegd bij de firma Noack, tien dagen geledexx, waar f 2700 werd buitge maakt. SCHEIKUNDIGE. Bij K. B. is, te rekenen van 1 Mei 1935, be noemd tot tijdelijk scheikundige bij het Rijks bureau voor Onderzoek van Haxxdelswaren de heer dr. F. Hoeke^ N.V. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „OOSTZEE". In de jaarlijkse he algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Oostzee" werdexx de balans en de wixxst- en vei'liesrekening over het afge loopen boekjaar goedgekeurd. De aftredende commissaris, de heer W. Rauwenhoff, wex'd herkozen SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, Rotterdam n. New-Orleaxxs 15 vaxx Vera Cruz. Dinteldijk, Vancouver n. Rottex-dam 15 van Los Angeles. HALCYON LIJN. Flensburg, 17 v. Kirkenes xxaar Stad Dordrecht 18 v. Seriphos te Vlaar- dhxgen. Stad Zaandam, 26 v. Fethiye te Rotterdam ■oerw. Stad Arnhem, Rotterdam n. Bagnoli p. 17 Dumceness. Kurrenburg, Grangemouth n. Casablanca p. 17 Duixgexxess Stad Haarlem, Bizerta n. Velsen 17 (11.9 v.m.) 300 mijl Z. van Land's End. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Binnendijk, N. Orleans n. Rotterdaxxx via Londen 16 (6.40 n.m.) 600 mijl W.Z.W. van Scilly. Boschdijk, New-York n. Rotterdam 16 (12 midd.) 560 mijl W.Z.W. van Valentia. Leerdam, Rotterdam xx. Texas 17 (1 xx.m.) 13 mijl W. van Bishops. Delftdijk, Rotterdam ïx. Vancouver 15 v. San Jose. Boschfonteixx (uitr.) vertr. 19 v. Pt. Natal. Raixdfoxxteixx 18 v. Amsterdam naar Batavia naar Beira. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 17 te Dairen. Zuiderkerk (thuisreis) 18 van Port Said. Grootekerk (thuisr.) 17 van Siixgapore. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk 18 v. Hamburg n. Rotterdam. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Pinang, Batavia n. New-York 17 v. Sabang. Tabian, New-York n. Java p. 18 Gibraltar JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjimaxxoek, 17 v. Macassar n. Moji. Tjibadak, 13 v. Manilla n. Java. Tjikandi, Macassar n. Japan 16 van Batavia KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Amazone 17 v. Amsterdam te Kopexxhagen. Astrea 17 van W.-Ixxdië te New-York Calypso, 17 van Lisabon n. Amsterdam. Ox-ion 18 van Patras te Rotterdam. Pluto 18 van Stettin te Amsterdam. Satunxus, 17 van Izmir naar Stamboul. Ulysses, 17 vaxx Kymassi naar Yera. Vexxezuela 15 vaxx Cristobal xx. Carthagenea Vulcanus, 17 van Barcelona xxaar Genua, Euterpe 18 vaxx Bordeaux te Amstex'dam. Fauxxa 18 van Venetië te Amsterdam. ROTTERDAMSOHE LLOYD. Baloeran (uitr.) 17 van Belawan. Sibajak (uitr. p. 17 Sagres. Kota Radja (thuisreis) 18 (v.m.) te Loxxden vertrekt 18 (5 n.m.). Modjokerto (thuisr.) 18 te Suez. Kedoe, Rotterdam n. N.-Orleaxxs p. 18 Dover. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca 18 van Rotterdam n. Hamburg. Alcyone (thuisreis) 17 v. Rio de Janeiro. Alchiba (uitr.) p. 17 Ouessant. SILVERJAVAPACIFIC LIJN. Silverhazel, Vancouver naar Calcutta 16 te Macassar. Silverbelle, Calcutta n. Vancouver 15 van Macassar. Silverbeech, 15 v. Vaixcouver te Boixxbay. Silvermaple, Vancouver naar Calcutta 17 te Rangoon. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens, Batavia n. Genua p. 17 Perim Poelau Tello (thuisr.) 18 te Londen. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Dolius 15 vaxx Batavia ïx. Amsterdam. Ajax, Japan n. Rotterdam 16 v. Shanghai, City of Bagdad, Japan xx. Rotterdam 16 te Cebu. Benvannoch, Otaru aar Rotterdam 16 te Londeix. City of Birmingham, Japaxx n. Rottei-danx 17 te Leith. Menelaus, Japaxx xx. Rottei'dam 17 te Siixga pore. City of Wellington, Dairen n. Rotterdam 18 van Port Swettenham. Opbrengst loodsgelden. In de afgeloopen maaxid bedroeg de opbrengst der loodsgelden f 235.659 tegen f 303.628 in Mei van het vorig jaar. Vanaf 1 Januari bedroeg die opbrengst f 1,27 millioen tegen f 1,57 mil lioen ixx hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Weer in de vaart. Het stoomschip „Reggestroom", dat een drie tal maanden uit, de vaart is geweest, is weer in bedrijf genomen en in ballast naar Ham burg vertrokken 0111 aldaar voor de Holland— West-Afrika Lijn te laden. Het schip komt de zer dagen naar Amsterdam terug onx verder bij te laden. Vernieuwing Japansche vloot. Naar uit Japan gemeld wordt heeft de Ja pansche reedersvereexxigixxg het plaxi om elk jaar 400.000 ton scheepsruim te bij te bouwen' en van de bestaaxide vloot een zelfden toxx- xxenmaat te doexx sloopexx. Op deze wijze wil rneix de oude schepen opruimen en de nieuwe vloot steeds modern houden. De reedersvereenigixxg heeft de regeering verzocht haar steun aan dit plaxx te verleenen door eexx subsidie van 55 Yen voor eiken Bruto-Register Ton toe te staan. AANGEKOMEN. 17 Juni: Ajax s.s. Gothenbux-g Cushexxden s.s. Port Talbot. Ousel s.s. Liverpool 18 Juni: Skeldergate s.s. Rosario Pluto s.s. Stettin Farma s.s. Midd. Zee Euterpe s.s. Bordeaux VERTROKKEN. 17 Jxxni: Helexxe m.s. Kopenhagen Ransdorp xxx.s. Noxu^nham St. Stephexx s.s. Archaxxgel Bessel m.s. Bremen Brittannica s.s. Antwerpen Buccari s.s. Rotterdam Carabia m.s. Hamburg Colwith Force s.s. Goole Reggestroom s.s. Haxxxburg Moidart s.s. Blyth Grete Glad m.s. Hambui'g

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6