HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 193 VRIJDAG 21 JUNI 1935 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2yz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 certs. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusonge%ral; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-. indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het Gevreesde Seizoen. ïn dit, voor zoovêlen onzer, ergste seizoen des jaars ik bedoel niet de lente en ook niet den voor de deur staanden zomer, maar het seizoen der examens mag de krant zich niet van een woord van innig medegevoel ont houden. Wij beseffen dat het erg is. Het is niet prettig voor de examinatoren, maar het is rondweg een beproeving voor de examinan di, die wekenlang aan kwellingen, twijfels en spanningen van griezeligen aard worden bloot gesteld. In ..Overpeinzingen van een Exami nandus" heeft „Groep X no. Y" eenige malen in dit blad uiting gegeven aan de gevoelens die hem bezielden, en de gewaarwordingen die hem gewerden. Zijn sterk gevoel voor humor heeft hem daarbij gesteund, en u zult hem herkend hebben als een levend bewijs van de waarheid, dat een nieuwe en betere Neder- landsche humor gegroeid is sinds het oubolli ge genre van Hildebrand. Maar helaas.... niet velen zijn den humor deelachtig. Er zijn er die er geheel of bijna ge heel van gespeend zijn, en wat kan hun dan nog tot verlichting strekken als zij in examine verkeeren? Er moge in deze stonde aan herinnerd wor den dat zeer ernstige twijfel aan de waarde der eindexamens van middelbare en „voorbe reidend hoogere" scholen in den lande heerscht. In onderwijskringen zelf wordt naar tier zien in g van dit onderwijs en dus ook van zijn finale krachtmetingen gesnakt. In dit blad zijn professorale, rectorale, directo- rale meeningen van dezen aard onomwonden tot uiting gekomen. Ik zou me kunnen voorstellen dat. als zij er den tijd nog voor konden vinden, de hui dige eindexaminandi zich met een petitie tot de regeering zouden wenden waarin zij. in naam der humaniteit en van het zelf-leeren- denken en het zelf-leeren-werken, voor hun opvolgers een Nieuwe Koers vroegen. Maar kan men van hen vergen dat zij, in dezen "toestand verlceerend, den tijd. vinden en het medegevoel ontwikkelen om zich voor het lot van volgende generaties te interesseeren? Voe len zij zich niet tegen den muur staan, met het vuurpeloton der examinatoren op twaalf pas afstands vóór hen, gereed om zijn nood lottig vragen-salvo op hen te lossen? Voelen fcij zich daarbij niet bovendien begluurd door de soms koude, soms slaperige, op hun best meewarige blikken van gecommitteerden precies weet je, met slechts achttien jaar men- 'schenkennis,toch nooit wat je aan ze hebt? Professor Slotemaker de Bruine is in deze dagen Minister van Onderwijs ad interim. Let wel: ad interim. Waarnemer van het opper-beul-schap over het examenseizoen. Zou hij tenvolle beseffen wat er onder zijn inte- rimaat geschiedt? Zou hij nooit, 's nachts wakker liggend als hem dat ooit overkomt een griezelig visioen krijgen van al die dui zenden examenslachtoffers, die in denzelfden Juninacht den slaap niet kunnen vatten om dat zij 'm zoo gereden hebben op scheikunde, of 'm zoo knijpen voor Grieksch, of met wan hopige inspanning huil goniometrie liggen na-te-repeteeren? Zou de professor met den nationaal-ver- maarden baard en de twee ministeries in zijn machtige hand ooit realiseeren dat al deze slapelooze nachten, al die kwellingen en tobberijen, met huilende en snikkende meis jes incluis, geschieden in zijn (waarnemen- den) naam? En zou dit opperhoofd van het examenseizoen dan niet eens, als zijn depar tement van Sociale Zaken hem er den tijd toelaat, een nieuw en beter M. O.- en Gym nasium-plannetje op touw kunnen zetten?.... gedreven als hij zou kunnen worden door Naastenliefde. Humaniteit, Verantwoorde lijkheidsbesef en tenslotteZakelijke Overwegingen. Ik weet zeker dat het stellen van deze vraag weerklank zal vinden in de harten van tallooze huidige en toekomstige examinandi. En als de Professor in zijn interimaat er geen tijd voor moet kunnen vinden ofschoon dit toch wel bij uitstek een sociale zaak is, en hij er dus ook aan zijn andere schrijftafel aan zou mogen werken don zou hij misschien kun nen bevorderen dat er eindelijk een nieuwe Minister van Onderwijs komt die deze zaak nu eens krachtig aanpakt. Er is meer te ver eenvoudigen dan de spelling. Er zijn belang rijker dingen te vereenvoudigen. En Marchant is nu toch weg, dus er komt gelegenheid voor iets anders: voor een nieuw en ditmaal een veelbeteekenend „Niet zoo maar zo!" R. P. IJMUIDEN De uitvoer van tong. Kleine exporteurs in een moeilijk parket. Zooals wij in ons blad van Woensdag reeds hebben gemeld, zullen ten opzichte van het uit reiken van erkenningen als exporteur van tong als basis worden aangenomen de jaren 19251930. Aan de exporteurs is inmiddels door de Visscherij-Centrale verzocht opgave te doen van hun exporten in genoemd tijdvak naar die landen, welke den invoer van visch hebben gecontingenteerd. Voor de groote firma's, die er een volledige boekhouding op na houden levert dit verzoek geen moeilijkheden op; zij toch kunnen zon der bezwaren hun export in genoemde jaren aan toon en en opgeven. Anders is het echter met de kleine firma's, die lang niet alle meer in het bezit zijn van de voor deze opgave noodige gegevens. Voor deze firma's zal het moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn over ge noemde jaren hun export op te geven, zoodat de kans groot is, dat zij achter het net vis- sehen. ._i De debatvergadering N. S. B.A.-R. Ook in het Gebouw voor Chr. Belangen te beluisteren? Zooals wij reeds hebben gemeld, bestaat er voor de debatvergadering N.S.B.—A.R. met als sprekers de heeren Van Geelkerken en Bijle- veld zulk een groote belangstelling, dat er velen teleurgesteld moeten worden. Thans ver nemen wij, dat van A.R. zijde pogingen in het werk gesteld worden om met behulp van tele foon en luidsprekers het mogelijk te maken, het gesprokene in een ander gebouw te be luisteren en wel in het Gebouw voor Christe lijke Belangen, waarvoor echter de mede werking van P.T.T. noodig is. Indien deze pogingen slagen, zullen onge veer 1500 personen de debatten kunnen volgen. VAN HET CONCOURS. Het fanfare-corps Wilhelmina, dat deelge nomen heeft aan het muziekconcours te Beem- ster, behaalde in de eerste afdeeling fanfare met 264 punten een 2en prijs. De jury bestond uit de heeren A. L. Haze- broek, Joh. Schuitmaker en F. Bicknese. V erkiezings ver gadering Chr.-Hist. Unie. In het Herv. vereenigingsgebou'w Kal ver straat, heeft gisteravond een openbare ver gadering der Chr. Hist, Unie piaats gehad. De vergadering werd met een kort woord ge opend door den heer R. de Boer. Als eerste spreker trad op de heer J. J. Delfos uit Haar lem. Spreker begon te wijzen op den geest, waarvan men de uitstorting op het Pinkster feest herdenkt. Deze geest brengt leven. Deze geest moet het geheele leven doortrekken. Waar die niet is, is de dood. Deze geest moet ook zijn in de verkiezing voor den gemeen teraad. De verkiezing voor den gemeente raad, zeide spreker is even gewichtig als die der Tweede Kamer. Aan het hoofd der ge meente staat een gemeenteraad. Uitvoerig stond spreker hierbij stil en wees op de macht van den gemeenteraad. Vervolgens wees spreker op de verplichting die op de Chr. Hist. Kiezers rust. Het gaat hierbij, zei- de hij, om te kiezen, een gemeenteraad voor den tijd vain vier jaren. In dezen malaise tijd staat men geregeld voor verrassingen. De ellendige toestand kan de oorzaak zijn dat er voor de gemeenten moeilijke tijden kun nen ontstaan, daarom is het noodig te kie zen mannen die weten te handelen. Spreker roemde het krachtige bestuur van de gemeente Velsen, vooral onder wijlen Bur gemeester Rambonnet, waar de autonomie der gemeente bewaard is gebleven waarom spreker de aanwezigen opwekte om degenen te kiezen die zich krachtig betoond hebben in de afgeloopen vier jaren. Een woord van hulde werd hierbij gericht aan het adres van den wethouder Dunnebier. Evenals voor vier jaren komt nu ook de Chr. Hist. Unie tot de kiezers, niet met be loften omdat men niet weet wat de toe komst zal brengen. Het is geen tijd van op timisme, maar eerder voor pessimisme zon der zelf pessimist te zijn. Dit doet daarom dan ook kiezen mannen, die hun hulp ver wachten van den Almachtige wiens geest alles moet door trekken, ook de mannen die de gemeente moeten leiden. Het gaat bij deze verkiezing, volgens spreker, over centralisa tie of decentralisatie, het beginsel der Chr. Hist. Unie is de zelfstandigheid van een ge meente. Deze zelfstandigheid moet bewaard worden, waarom spreker met klem er op aan drong er voor te zorgen dat straks de candidates, der Chr. Hist. Unie worden ge kozen. Als tweede spreker trad op de heer A. ten Broeke, die herinnerde aan de woorden van den leider der N.S.B. toen deze gevraagd werd of ook hij aan de gemeenteraadsverkie zing zou deelnemen waarop deze antwoord de: ..ik wensch den herfst van den gemeen teraad niet mee te maken". Dit was, zeide de heer ten Broeke. een woord waarop wij acht hebben te geven. Alles heeft zijn be stemden tijd. Den zomertijd van den gemeen teraad hebben wij meegemaakt. De tijd is gekomen om offers te brengen, Al de ver tegenwoordigde partijen in den raad weten dit. In plaats van dit te v/Lllen doen, gaan sommigen dezer het oorlogspad op. De tijd der versobering is gekomen. Hierbij besprak de heer ten Broeke de positie der gemeente, welker financieele positie nooit uitstekend is geweest. Het ging als met een jongen die steeds uit de kleeren groeit, en de ouders steeds weer voor financieele onkosten plaatst. Trots dit ging het in onze gemeente vooruit en werd net financieel vertrouwen naar buiten versterkt. Thans is er een neer gaande lijn. Nu zijn er zich christelijk aan dienende partijen, zooals de C.D.U., die nu een verkeerde richting inslaan. De C.D.U. die tracht, waar thans alle kracht noodig is, ver brokkeling te brengen. De Chr. Hist. Unie verkondigt geen nieuwe beginselen, maar wil de beproefde beginselen van recht en gerechtigheid uitdragen. Na afloop van de rede van den heer ten Broek werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Gevraagd werd naar de welvaart in de Scandinavische landen, waar van de S.D.A.P. steeds gewag maakt. De heer Delfos die een tijd lang in Zweden ver toefd heeft, beantwoordde deze vraag op een uitvoerige wijze. Hierbij komende op de vraag over de ontwapening der Scandina vische landen zeide de heer Delfos, dat als Nederland op een gelijken voet als deze landen bewapend zou zijn, gezien de positie van ons land, vergeleken bij die der Noor- sche landen, ons land viermaal meer bewa pend zou moeten zijn. Nadat de heer de Boer eenige woorden van dank tot beide sprekers had gericht werd de vergadering gesloten. Vergadering Oud-Kath. Kiesvereeniging. Spr. pastoor Van Kleef. Voor de propagandavergadering, welke de Oud-Katholieke Kiesvereeniging in het Ge bouw voor Chr. Belangen belegd had, be stond zeer groote belangstelling. Als spreker trad op de ZeerEerw. heer B. A. van Kleef O.K. pastoor te Egmond, die met een korte rede van het O.K. gemeente raadslid, den heer G. Heijkoop, bij het publik ingeleid werd. Rede pastoor van Kleef. Pastoor van Kleef had zich tot onderwerp gekozen: „Beginsel en Taak", een rede die hem verre van gemakkelijk viel, volgens spr Omdat er in dit crisisjaar met zooveel tam tam door andere, grootere partijen propa ganda voor hun principes gemaakt werd. dikwijls met. zulke verdoolde en bekorende leuzen, dat velen op een dwaalsporo geraken. Zij komen dan onder de vanen van hen. wier invloed verderfelijk is voor ons OX. ge loof, zegt spr. Eigenlijk moest een vergadering als deze geheel overbodig zijn. Wanneer het in de Ö.K. kerk zoo gesteld was als het behoorde te zijn en een ieder lid een waarachtig Chris ten, behoefde er geen propagandarede van spr. te zijn. Omdat elk O-K. op de partij van zijn richting en zijn kerk behoort te stem men. Helaas is het wel noodig, er zijn ondere spr.'s geloofsgenooten velen, die het met de inmenging van de O.K. kerk in politieke zaken niet eens zijn. Er is onder hen een zeker verzet gerezen tegen zulk een bemoeie nis. Aan den eenen kant wil men de geeste lijken zien als menschen, die van derge lijke „listige" dingen absoluut geen verstand hebben. Ze zijn zoo argeloos, ze staan im mers niet in het yolle leven. Doch juist de geestelijkheid staat nader bij het openbare loven dan men wel zou denken. Een geeste lijke ziet uit hoofde van zijn ambt. de nooden van dezen tijd iederen dag bij iedereen en meer en meer beseft hij dus dat, het een ab solute eisch voor de kerk is, dat hij zich op maatschappelijk terrein gaat bewegen. De geestelijkheid heeft ontzaggelijk veel voor de mensehheid ook op sociaal gebied gedaan Spr. geeft hiervan meerdere voorbeelden van R.K. en Protestantsche geestelijken. Een ander bezwaar, dat de opposanten te berde brengen is, dat kerk en politiek niet samen mogen gaan; ieder heeft zijn eigen terrein. Een alliantie is verderfelijk zegt men. En dar is wel eens reden toe geweest, omdat de kerk in de geschiedenis dikwijls de slippendraagster der politiek geweest is, en dat is dan zeker vaak geen verheffend beeld geweest, zegt spreker. Vroeger zeide men: de kerk laat den mensch in zijn politieke opvattingen volkomen vrij. Dit is een stand punt. betoogt pastoor van Kleef met klem, dat thans absoluut onhoudbaar gebleken is. Dit is een idee, hetwelk als totaal verouderd behoort te gelden. De kerk kan zich thans die luxe niet meer veroorloven, omdat haar eigen voortbesaan bedreigd wordt. Mee- doogenloos worden door ons verworpen die partijen, welke de Kerk óf openlijk óf ver kapt bestrijden. En daarom gaat Zij in den strijd; en strijdt voor Christus! Ons geloof is tot een coulisse-geloof, een christelijk-getinte franje geworden, omdat wij voortdurend ons zelfvertrouwen hebben ondermijnd; we hebben ons tot een ten doode opgeschreven tak der Christenheid laten ver worden, roept spr. uit. Goddank komt er kentering, komt er een ontwaken, ook hier te IJmuiden. Wij moeten beseffen dat wij Christenen mee moeten bouwen aan het Koninkrijk Gods, ook hier op aarde! Er moet weer komen activeering van onze gemeente, wij moeten óók ons leekenapostolaat hebben. Wij priesters zegt spr., kunnen het immers niet alleen af. Meer en meer mogen we tot onze ver heugenis bemerken, dat men ons niet meer voor een vermolmd, beschimmeld kerkje aan ziet. Wij zijn immers precies zooveel waard als wij ons zelf taxeeren. Moge het bekende gezegde nog meer tot u doordringen, betoogt spr., dat Gij van u zelf zegt: Christen is mijn naam. Oud-Katholiek mijn bijnaam! Spr. hoopt dat uit die opleving een eens gezinde Oud-Kath. Kerk hernieuwd geboren mocht worden; daarom geve een ieder zijn of haar stem aan de O.K. partij. Een hartelijk applaus volgde op spr's rede. Een eigen vakorganisatie De heer Jac. Blok vraagt of het niet mo gelijk was tot een eigen vakorganisatie te komen. De meeste O.K. arbeiders zijn mo dern georganiseerd, doch verafschuwen den gang naar „dat Marxistische huis", zooals spr het uitdrukt. Pastoor van Kleef zegde gaarne zijn hulp toe, doch wil het initiatief hiertoe niet nemen. Dat moet van de O.K van IJmuiden zelf uitgaan. En toch zeide spr. kom ik misschien met datzelfde plan binnenkort toch nog wel naar hier, maar thans mag ik daar niet meer over zeggen! (applaus) Pastoor Rinkel sprak daarna o.m. nog een woord ter opwekking van vergaderingbezoek. ook voor andere organisaties waar men lid van is. Neemt actief deel aan het vereeni- gingsleven en werkt raadt spr. aan. De Oud-Kath. Zangvereeniging Crescendo onder directie van Joh. Tol. zong een aantal mooie -liederen, waarvoor haar door den heer Heijkoop aan het slot van den avond dank gebracht werd. De heer Heijkoop besprak nog in korte trekken de door de O.K. raadsfractie te vol gen gemeentepolitiek, die uitsluitend geba seerd is op het algemeen belang in den ruim- sten zin des woords genomen en gezien. De bijeenkomst werd daarna gesloten met het zingen van een tweetal coupletten van Gezang 118. Tragisch ongeval bij duiker- werk. Ondeskundigheid en ongeschikt materiaal de oorzaak? Duitscli duiker gestikt na eenige minuten onder water te zijn geweest. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 28-jarige Hubert Albitz, afkomstig uit Hamburg, die sedert eenigen tijd in een logement alhier verblijf hield, terwijl hij in een duikerspak dook bij een botter, die een paar jaar geleden op de Noorderpier was gestooten en daarna gezonken, op een tragische wijze om het leven gekomen. Ieder, die iets weet van de vele gevaren, welke den duiker, wanneer hij zich in zijn duikerspak onder water bevindt, bedreigen, zal van verbazing de handen ineenslaan wan neer hij hoort op welke wijze de menschen, die vermoedelijk hebben willen onderzoeken of er zich aan boord van het visschersscheepje, dat nu al sedert eenige jaren tegen de blok ken van de Noorderpier ligt, iets van hun ga ding was te vinden, te werk zijn gegaan. Twee Duitschers, waaronder het. slachtoffer hadden zelf een duikerpak vervaardigd en zij zouden eens probeeren, of er iets mee te be reiken was. Met een klein open visschersbootje de IJM 360, toebehoorende aan den heer A. van W. alhier en geassisteerd door dezen en nog een ingezetene onzer plaats, begaven zij zich naar het wrak van den botter. Albitz werd in het duikerpak gestoken en spoedig ging hij te water. Een van de voornaamste werkzaamheden bij het duiken is het toedie nen van zuurstof. Er mag niet te veel en ook niet te weinig in den helm van den duiker worden gepompt en daarom worden voor dit nauwkeurige werkje betrouwbare luchtpompen gebezigd, bediend door geroutineerde pompers. Deze menschen hadden echter zulk een pomp niet. De benoodigde zuurstof verschafte men zich uit een zuurstof- flesch, die rechtstreeks op de slang van het duikerpak werd aangesloten. De gevolgen van deze handelwijze bleven niet uit. Nauwelijks was Albitz onder water of het bleek, dat er iets niet orde was. Spoedig had men hem weer boven water gehaald. De helpers merkten tot hun grooten schrik, dat hij geen teekenen van leven meer gaf. Onmid dellijk werd de helm van het pak losge schroefd en, terwijl zoo spoedig mogelijk de terugtocht werd aanvaard, begonnen twee mannen kunstmatige ademhaling toe te pas sen, echter zonder dat dit eenig succes ople verde. Zoodra het motorbootje aan een der steigers was aangekomen, was dr. van der Kooi aanwezig die het werk voortzette. Nadat deze bijna een uur alle mogelijke pogingen in het werk had gesteld om het leven van den ongelukkige te redden, moest hij deze helaas opgeven zonder dat hij hierin was geslaagd. Ondanks dat Albitz slechts korten tijd onder water was geweest, bleek de man reeds over leden te zijn. Zijn lijk werd naar het politiebureau over gebracht. Al het gebezigde materiaal werd in beslag genomen. Het parket van Haarlem arriveerde later om een onderzoek in te stellen. Het slachtoffer laat een vrouw en eenige kinderen achter, die in Hamburg wonen. Openbare vergadering der S. D. A. P. In de kleine zaal van Thalia vond Donder- avond een openbare vergadering plaats van de S.D.A.P. die druk bezocht was. De voorzitter, de heer H. Hennink wijdde eenige woorden aan de tot nu toe bekende uitslagen der Raadsverkiezingen, uit welken uitslag spreker afleidde, dat de S.D.A.P. den terugslag, ontstaan door het gebeurde met de Zeven Provinciën te boven Ls gekomen. In de gemeenten, waarvan de uitslag thans bekend is, steeg het aantal zetels door de S.D.A.P. be haald met 82 op 953. De regeeringspartijen verloren op de 2842 zetels er niet minder dan 216 of 8%. De mededeeeling van den voorzit ter, dat de S.D.A.P. in den Haag niet 15 zetels, zooals men eerst meende, doch 17 zetels had veroverd, dus een winst van 3 zetels, ontlokte een luid applaus. Als eerste spreker trad op de heer J. v. d. Veer. Van zijn rede plaatsten wij reeds eerder een verslag evenals van die van den tweeden spreker den heer W. F. Visser. Beide sprekers hielden een uitvoerig betoog over de in onze gemeente door de meerderheid gevoerde poli tiek en hekelden de aanpassingspolitiek van de regeering-Colijn. Zij wekten de aanwezigen op. bij de verkiezing van den Raad hun stem uit te brengen op de lijst der S.D.A.P. De heer Visser wees in het slot van zijn be toog op het belang voor de arbeiders van het behoud der democratie. In Duitschland be staat geen organisatie van arbeiders meer die zich kan verdedigen tegen de aanvallen der werkgevers. Het resultaat; het aantal arbei ders dat minder dan 16 M. verdient was in 1934 sedert 1929 gestegen van 45 tot 58%, de groep van 16 tot 30 Mark steeg van 17 tot 32%, de groep boven 30 Mark daalde van 38 tot 20%. Tijdens de pauze werden door P.A.L.V.U. eenige tableaux van anti-militaristische strek king vertoond. Mevr. BarbiersSeelemeyer die daarna het woord voerde verwees naar de vertoonde ta bleaux. „Wat moeten wij doen?" waren de woorden in het laatste tableau gesproken. Deze vraag zeide spreekster, geldt ook voor ons. Het antwoord is zoo belangrijk omdat er voor de wereld zooveel van afhangt. Wij, sociaal-de mocraten zijn niet, zooals zekere extremisten zoo spoedig met het antwoord klaar. Waarom was dit antwoord zoo moeilijk? Omdat wij weten dat het niet zoo gemakkelijk is te zeg gen: „dat doen we", omdat er nog zoo veie verdwaasden zijn die zich laten opzweepen door het militarisme. We voelen, dat het niet zoo gemakkelijk is zeide zij als toen wij zon gen: „De wereld aan ons". We kunnen alles wat in ons land gebeurt, niet losmaken van het groote wereldgebeuren. Spreekster wees op den ellendigen toestand in vele gezinnen, op de gevallen van ondervoe ding, In vele landen gaat men inzien dat die „gehate sociaal-democratie" gaat bewijzen dat er een andere politiek, een politiek van op bouw mogelijk is. Er wordt dc draak gestoken met het „plan van den ai-beid", maar dit plan van den arbeid geeft antwoord op de vraag: „Wat moeten wij doen?" In die plaatsen, waar de sociaal democratie het sterkst was. was het verzet het sterkst. Men moet beseffen dat wat wij nu bezig zijn te verdedigen, het leven zelf is. Er is gezegd dat de fascisten niet aan de verkiezing deel nemen. Spreekster verzocht, de namen van de candidaten der Neutrale Partij eens goed te bekijken. Wellicht vinden zij daar eenige bekende namen onder. (Gelach). In een gloedvol betoog wees spreekster op de vele misstanden in de maatschappij. „Wij bou wen aan de toekomst is het devies der S.D.A.P. In zijn slotwoord betreurde de voorzitter het. dat er door het late uur geen gelegenheid tot debat is. Hij zeide, dat hiertoe a.s. Maan dag in de vergadering in het gebouw „De Daad" volop gelegenheid zal worden gegeven. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. Hedenavond 8 uur zal op het strand een oefening worden gehouden voor de werkende leden. Deze oefening geldt als vóóroefening voor de demonstratie, die zal worden gehouden bij de a.s. opening van het Gebouw der Bri lde. Den leden, die willen bijdragen tot het wel slagen der demonstratie, wordt dringend ver zocht aanwezig te zijn. VELSEN HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT". Rondom een Miilioen" en „Het huis der droomen". Op een Zaterdagmorgen juist voor slui tingstijd der banken krijgt Léon Saval. die werkzaam is op een groot notariskantoor, de opdracht om een bedrag van 5 miilioen francs te gaan storten op een hypotheekbank. Bij de bank aangekomen worden de loketten juist gesloten en Léon kan zijn geld niet kwijt raken. De notaris is met zijn familie reeds voor een weekend naar buiten getrokken en Léon durft het groote bedrag niet mee te nemen naar zijn eigen kamer. Om met het geld in zijn zak tot Maandagmorgen rond te moe ten loopen, bevalt Léon heelemaal niet en ten slotte trekt hij de stoute schoenen aan en neemt een kamer in het duurste hotel der stad en laat het bedrag van 5 miilioen in de hotelsafe opbergen. Al spoedig omgeeft hem de nimbus van den zonderlingen millionnair, die met 5 miilioen aan baar in zijn zak rondreist. Iedereen slooft zich uit voor hem, van den directeur tot den jongsten piccolo toe. Voor hij tot bezinning is gekomen is hij op de duurste kamer geïnstal leerd en heeft men hem eeregast gemaakt voor een weldadigheidssoirée. Rechts en links wordt hij aangesproken door twijfelachtige mannen en vrouwen, die terwille van zijn geld zijn gezelschap zoeken. Léon interesseert zich echter slechts voor één vrouw: een Gravin, die in werkelijkheid echter slechts een manne quin is van het modehuis Gallivart. Even meent Léon in haar het meisje te herkennen, waarmede hij 's morgens voor de bank een af spraakje heeft gemaakt voor den vrijen Za terdagmiddag, een afspraakje waaraan hij zich nu niet heeft kunnen houden. Erg zeker is hij ondertusschen van zijn zaak niet. Het leven van een millionnair is zwaar en doodmoe tuimelt Léon 's avonds in zijn bed. Eerst heeft hij echter nog een erg opdringe rige juffrouw af moeten slaan en een strijd moeten opnemen tegen drie. Den volgenden Zondag zullen Léon en de Gravin samen een bezoek brengen aan de renbanen. De Gravin, alias Lilly de manne quin, dient echter als een lokvogel voor den fabrikant Meyer, die met den gewaanden millionnair in contact wil komen, teneinde van hem geld los te krijgen om zijn slecht- gaande fabriek weer op gang te brengen. Lilly en Léon, die beiden een valsche rol spelen, voelen zich niet erg op hun gemak in eikaars gezelschap. Het wordt echter al direct beter, wanneer zij het mondaine gedoe van de ren banen ontvluchten en de rest van den middag gaan doorbrengen in een kleinen theetuin buiten de stad. Nieuwe moeilijkheden doen zich echter voor, wanneer de „millionnair" moet bekennen geen geld meer te hebben. Hij heeft namelijk den laatsten cent van zijn niet te groot maandsalaris uitgegeven. Veront waardigd ontvlucht hem de „Gravin", die meent door hem bedrogen te zijn. Natuurlijk komt alles op z'n pootjes terecht. Léon krijgt een mooie betrekking en ten slotte ook Lilly. Ook de tweede hoofdfilm „Het huis der droomen" een verhaal vol spanning en ver rassingen en vol fraaie natuurbeelden is een bijzondere attractie van het programma.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1