OQ V R IJ D A G 28 JUNI 1935 ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nr. 356: jurkje voor meisjes van 4 tot 7 jaar. Het materiaal is wasch-, licht- en zon- echte katoen in een vroolijk frisch tintje. Plet rokje heeft eenige diepe plooien, die het kind de noodige bewegingsvrijheid verlee- nen. De eenige garneering bestaat uit het doorgeregen lint aan den hals, dat op de schouders gestrikt wordt. Benoodigd mate riaal: 2.75 meter katoen van 90 centimeter breedte. Prijs van het patroontje: 38 ets. per stuk. Nr. 357: aardig overgooiertje van linnen voor meisjes van 6 tot 9 jaar. Ook hier zijn diepe plooien in het rokje aangebracht. Be noodigd materiaal: 2.75 meter linnen van 90 centimeter breedte. Prijs van het patroon 38 ets. per stuk. Van het blousje is geen patroon verkrijgbaar. Deze patroontjes zijn dus in alle maten tegen bovenvermelde prijzen te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Bij deze prijzen wordt echter nog 6 ets. extra berekend voor porto-kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het gewenschte nummer en tevens de ver langde maat d.w.z. boven-, taille, heupwijdte enz., benevens den leeftijd van het meisje voor wie het patroontje bestemd is, op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig mogelijk te vermelden; men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de opsturing. ZOMERSCHE MAALTIJDEN. Hoewel het niet waarschijnlijk is, dat wij den heelen zomer hetzelfde warme weer van de paar laatste dagen zullen houden, is het toch van belang om na te gaan, hoe we onze maaltijden het best kunnen samenstellen, wanneer de temperatuur hoog is, en de eet lust in verhouding laag. Want zelfs de ge zondste mensch heeft bij warm weer minder behoefte aan een stevig maal dan bij kou; de langdurige kou van de laatste maanden heeft de optimisten zelfs de opmerking ont lokt: het eten smaakte me bij dit weer veel beter dan wanneer het zoo warm is. Wat niet wegneemt, dat ze nu toch ook wel in hun schik zullen zijn, dat de zomer er eindelijk is. Hen vijf en tvintig jaar geleden heette het in den volksmond: met warmte moet je net zoo veel eten als gewoonlijk, anders word je ziek. Van dat idee zijn we geheel afgestapt: wie het bij een hooge temperatuur nog zou doen, ondervindt dadelijk dat het niet goed is, hij voelt zich opgeblazen en onbehagelijk, en hij zal zich in het vervolg wel wachten, weer zoo'n groote maaltijd te verwerken. Aan den anderen kant zijn er echter men- schen die liefst maar zoo min mogelijk eten, die alleen wat vruchten snoepen, veel drinken en meenen dat dit voldoende is. Ook dat is onjuist: onze gewone lichaamsfuncties gaan door, warmte of geen warmte, en wie ze daarvoor niet de benoodigde brandstof geeft, zal verslappen, zich dus ziek gaan voelen en daardoor ook weer meer last van de warmte hebben. We moeten dus wel blijven eten, maar we moeten het met ander overleg doen, dan de vorige maanden van het jaar. Daarom kiezen we geen zware spijzen, maar leggen ons toe op lichte kostjes, geen vet vleesch dus, geen zware schotels, geen mach tige soep. Dat behoeft in het geheel nog niet in te houden, dat ons maal bestaan moet uit louter koude gerechten, er zijn zeker ook genoeg warme te bedenken, die licht te ver teren zijn, of die er gemakkelijk ingaan, want ook met dit laatste dient nog steeds re kening te worden gehouden. Daarom zijn de meeste groenten zeer ge schikt bij warm weer, zij eten gemakkelijk, en voorzoover zij niet goed verteerbaar zijn, geven zij onze spijsvertering toch voldoende werk. Aardappelen liggen'zwaar in de maag bij warm weer, vooral omdat de nieuwe nog moeilijker verteerbaar zijn dan de oude, zoo dat we die wanneer wij ze toch willen geven, in kleinere hoeveelheden op tafel brengen. Soepen maken we licht, vooral niet dik, en frisch van smaak, terwijl het nagerecht dan meestal koud zal zijn. Warme puddingen en schoteltjes, warm gebak, het zijn alle gerech ten die bij warm weer niet in aanmerking komen. Daarentegen is er nog genoeg te be denken wat gemakkelijk naar binnen glijdt. Veel drinken bij de maaltijden is nooit aan te bevelen, maar het is dat nog minder bij warm weer; men vult zijn maag dan met water, en de eetlust die men heeft, ver dwijnt hierdoor. Vooral kinderen zijn ge neigd om groote hoeveelheden water te drin ken aan tafel, en het is dan ook wel zaak daaraan paal en perk te stellen. Bui ten de maaltijden om is het iets anders, dan is veel drinken bij warm weer allerminst scha delijk, mits het natuurlijk niet steeds water met ijs is, de geliefde drank der Amerikanen in den zomer, welke al menige spijsvertering van streek heeft gemaakt. Wie moeite heeft met het bedenken van geschikte maaltijden bij warm weer. make eens een lijstje met de beste gerechten voor dit doel, waaruit dan iederen dag een combi natie voor het maal kan worden samenge steld. Bijvoorbeeld worden als soepen genoteerd; tomaten-, groenten-, mermicelli-, bloemkool-, spinaziesoep en bouillon. Goede voorgerechten zijn: nieuwe haring, huzarensla, Russische eieren, tomaten op ver schillende manieren bereid, lichte visch hors d'oeuvres, lichte egroenten hors d'oeuvres. Als hoofdschotel dienen alle vleeschsoorten, zonder vet, de groenten die het seizoen ople vert, koude gebakken visch, of warme ge kookte visch met een pittige saus, en ten slotte als nagerechten hangop, yoghurt, citroenrijst, vruchtensla, citroenvla, koude pudding met saus, vruchten, enzoo voort-s. Na tuurlijk is dit alles voor uitbreiding vatbaar; wie wat initiatief heeft, weet in welke richting zij zoeken moet om andere recepten te ver zinnen. Tenslotte nog een enkel woord over ijs, wat voor de meesten en dan vooral voor kinderen een onweerstaanbare aantrekkingskracht heeft bij warm weer. Laat moeder er vooral eenigszins het oog op probeeren te houden, hoeveel ze hiervan verorberen, „ijsjes" in groote hoeveelheden hebben een bedorven maag tengevolge, en daarmee veel narig heid. E. E. J.—P. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag: bloemkoolsoep; blinde vink, postelein, gekookte aardappe len; sneeuwpudding: fruit. Maandag: biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen; appelmoes. Dinsdag: kalfslappen, doppers, gekookte aardappelen, wentelteefjes. Woensdag: harde eieren, sla, gebakken aardappelen; rijst met rabarber. Donderdag: gehakt, spinazie, gekookte aardappelen; rödgröd. Vrijdag: gestoofde baars, citroensaus, gekookte aardappelen; flensjes Zaterdag: saucijsjes, bloemkool, gekookte aardappe len; karnemelkpudding. Een man verkoopt zijn vrouw en kinderen. In het zuiden van Zuid-Slavië heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een man zijn echtgenoote en zijn kinderen het zijn er liefst zes! aan een ander verkocht heeft. Hij was ongeveer zestien jaren met haar ge trouwd geweest. Voor haar huwelijk was Mi- liza het mooiste meisje van het dorp Vlaso- tince in het dal van de Vardar geweest. Sveto- zar Mladivits.., een arme boerenjongen, hield heel veel van haar. hij verafgoodde het mooie meisje en hij zou dolgraag met haar in het huwelijksbootje gestapt zijn, maar dat gini_ niet. Want Miliza's ouders wilden slechts een rijken schoonzoon hebben. Zij hadden een wel- gestelden boer tot toekomstig echtgenoot van hun dochter uitgekozen. Dragutin Markovitsj heette de man. Miliza was een gehoorzame dochter en in den herfst van 1919, toen de oogst binnen was, werden Miliza en Dragutin Markivtsj in den echt vereenigd. Het huwe lijksfeest duurde drie dagen en drie nachten, er werd geweldig gegeten en gedronken. Miliza is nooit erg gelukkig met haar man geworden. De verbintenis werd weliswaar met zes kinderen gezegend, maar Dragutin was een ruwe kerel, die zich weinig om zijn boerenbe drijf bekommerde en die den heelen dag maar in de herberg.zat. Ten slotte werkte hij in het geheel niet meer, hij was voortdurend dronken en hij maakte groote schulden. Zijn rijkdom was al lang verdwenen en het ging Miliza en haar kinderen telkens slechter. Intusschen had Svetozar Mladovitsj, de arme boerenjongen van weleer, er zich aardig bovenop gewerkt. Door noeste vlijt had hij veel geld verdiend, hij was eigenaar van een fat soenlijke boerderij geworden en was een alge meen gezien man. Zijn jeugdliefde had hij nooit vergeten en het deed hem verdriet te weten, dat Miliza niet gelukkig was. Op een zekeren dag kwam Miliza met rood geweende oogen bij hem. Zij kon het thuis bij na niet meer uithouden. Dragutin sloeg en mishandelde haar en de kinderen, hij was bijna nooit nuchter meer, stapelde schulden op elkaar, de stallen en de voorraadschuren waren zoo goed als leeg en hij kon niet eens zijn belastingen betalen. Vaak was er zelfs niet eens genoeg te eten in huis. Svetozar luisterde naar alles, wat Miliza hem vertelde. Hij gaf haar een groot stuk brood en een geweldige gerookte ham en hij beloofde, dat hij haar zou helpen. Svetozar dacht den geheelen nacht over den toestand na. Toen de morgen aanbrak, was een schitterend plan in zijn brein gerijpt. Hij stapte naar de kroeg toe, waar Dragutin al weer zat, en hij sprak daar een poos met hem. Toen Svetozar weer verdwenen was, lachte Dragutin luid en sloeg hij met zijn vuist op tafel „Zoo'n dwaas!" riep hij, „maar hij moet het zelf weten!" Den Zondag daarop zaten Svetozar en Dra gutin weer bij elkaar, thans met den dorps-- rechter en de twee oudste boeren erbij. Sveto zar dicteerde den rechter, die aanvankelijk met het hoofd geschud had, een koopacte, volgens welke Dragutin Markovitsj zijn echt genoote en zes kinderen voor tweeduizend di- naren, tweehonderd kilogram tarwemeel, vijf stukken gerookt spek en vijf liter slibowitz aan Svetozar Mladovitsj verkocht. Verder ver klaarde Dragutin zich in dit verdrag bereid zijn huwelijk door eigen schuld te laten ont binden en er niets op tegen te hebben, dat Miliza de wettige echtgenoote van Svetozar zou worden. Op den zelfden dag nog bewoog zich een eigenaardige optocht van Dragutin's huis naar dat van Svetozar. Dragutin liep voorop, met een bundel kleeren over den schouder: dat waren de kleedingstukken van Miliza en van een paar van de kinderen. Achter hem aan schreden Miliza en de zes kinderen. 1 Svetozar stond in zijn prachtigste kleedij voor zijn huis op de aankomst van den stoet te wachten. Hij kuste Miliza en kuste de zes kinderen en liet hen het huis binnengaan. Vervolgens betaalde hij Dragutin. Dragutin is onmiddellijk naar zijn kroeg teruggekeerd, waar hij direct weer begon te drinken. Svetozar en Milizar zijn dol-gelukkig nu eindelijk, en dat nog wel voorgoed, bij el kaar te zijn en ook de kinderen zijn tevreden met hun nieuwen papa, dien zij veel aardiger vinden dan den vroegeren, eersten vader! W. M. BEKAAR. WERKBESPARING VOOR DE HUISVROUW. Er wordt veel gesproken en geschreven over alle mogelijke tijd- en werkbesparing voor de veel geplaagde huisvrouw: alleen over dat, eene, het verstellen, naaien en stoppen, hoo- ren we niets en dat is juist hetgene wat ons uren bezighoudt. Waarom hebben we eigenlijk een naaima chine? De naaimachine kan ons uitstekende dien sten bewijzen bij het verstellen der wasch; in 10 minuten knappen we dan een werkje op, waarvoor we anders minstens een uur noodig zouden hebben en dat, zonder dat we bij de machine nog andere apparaten, e,d, noodig hebben. De beginnelinge kan het beste een rond spanraam nemen, zooals voor borduren ge bruikt wordt en schuift de grootste ring er van onder de naaivoet OM ZELF TE MAKEN. MEISJESJURK. In den zomer kunnen onze meisjes geen jurken genoeg hebben. Iederen dag een schoone jurk is in de heete dagen volstrekt geen luxe. Gelukkig zijn de katoentjes, die men tegenwoordig koopt, haast alle, zonder uitzondering, licht-, lucht- en waschecht, zoodat dit wasschen de jurkjes niet bederft. De modellen, die men van deze eenvoudige katoenen stofjes maakt, kunnen niet een voudig genoeg zijn. Onze teekening toont een jurkje voor meis jes van 8 a 10 jaar, dat vervaardigd is van gestreept katoen. Voor dit modelletje heeft men 1.40 meter stof noodig van 100 centi meter breedte. Het jurkje krijgt de aardige noot. door de streep verwerking. We beginnen het meisjes, voor wie men het jurkje zullen maken, de maat te nemen en dan knippen we van papier het patroon, dat op het schema geteekend is. Het jurkje bestaat uit: een voorpand, een rugdeel, 4 banen voor de rok, twee volants voor de mouwtjes, een kraagje. Dit kraagje wordt geknipt van ef fen wit piqué of katoen. Het blousje wordt met een splitje aan den voorkant gesloten. We stikken de jurk in elkaar en werken de naadjes aan de binnenzijde goed af. Dan kunnen we bij katoen het beste doen, door de naadjes tegen elkaar te stikken. Zoom en volants van de mouwen kunnen 't beste met een biesje afgewerkt worden. Dit biesje kunnen we zelf van schuine banen stof knippen, of wel klaar koopen. Het kraagje behoeft niet dubbel geknipt te worden, omdat het toch plat op de jurk gestikt wordt. Met knoopjes en met lusjes sluit men de jurk van voren. Op de teekening kunt ge duidelijk zien, hoe men de jurk knippen moet. om de stre pen op een aardige manier te verwerken. De strepen in het blousje loopen recht; terwijl die in de rok schuin genomen zijn. Aan de rugzijde vallen de strepen op dezelfde ma nier, als aan den voorkant. Tenslotte strijken we het jurkje op. U zult eens zien, hoe trotsch uw dochter tje is, op deze door moeder zelf gemaakte jurk. JAM MAKEN. In alle receptenboeken komen duidelijke recepten over het koken van jams voor. bo vendien zijn er tegenwoordig eenige middelen in den handel die het werk vereenvoudigen, en die daarbij ook recepten geven, zoodat het geen zin heeft om nog weer eens zulke recep ten te bespreken. Wat echter door menige huisvrouw nog wel eens over het hoofd wordt gezien is het vol gende: het is niet verstandig om de ge'neele hoeveelheid vruchten-met-suiker of tenminste een heele pan vol tegelijk te koken. Door het inkoken, wat lang duurt, wordt de jam don kerbruin van kleur, ze brandt spoedig aan en de vruchten koken kapot. Veel beter is het, om de vruchten met de suiker bij gedeelten uit te koken, waarbij dan natuurlijk de hoe veelheden in de juiste verhouding worden verdeeld. De jam behoudt dan beter de kleur, de vruchten blijven mooier gaaf en de kans van aanbranden is klein. Tenslotte wordt alles samengevoegd, doorgeroerd en op de bekende wijze in de potjes gedaan. Het te verstellen stuk waschgoed schuift men nu eveneens onder de naaivoet en over de ring, zoodat het gas precies in het midden komt. Vervolgens haalt men ook de kleine ring onder het voetje door en schuift die in d< groote De stof met het gat is nu strak ge spannen tusschen de beide ringen (zie il lustratie). Na deze voorbereidingen kunnen we beginnen met het eigenlijke stopwerk. W- laten de naald 1 tot 2 centimeter van de rand van het gat neer en stellen ook het naaivoet je omlaag. Nu nemen we het raam met de lin kerhand vast en naaien heel eenvoudig dwars over het gat heen, tot 2 centimeter over den anderen rand heen. We beginnen het werk niet in het midden; maar aan den kant. Terwijl men langzaam trapt, heft men. met de rechterwijsvinger de handje van het naaivoetje een weinig op, schuift de ring lang zaam naar achteren en naait vlak langs den eersten draad weer terug, tot men den ande ren kant weer bereikt heeft. Dan laat men de handle neer en draait weer terug Op deze maneer spant men draden, net zooals voor 't stoppen van een kous. Men moet natuurlijk zorgen, dat de dJraden dicht naast elkaar lig gen. Is de laatste draad gespannen, dan laat men de naald zoo ver mogelijk naar beneden gaan en draait de ring half om, zoodat de ge spannen draden dwars komen te liggen. Nu naaien we precies zooals we eerst hebben gedaan, met kleine steken over en weer, zoo dat de naald tusschen iedere twee draden een maal neer gaat. Op deze manier ziet het werk er als geweven uit. Voor alles moeten we er echter op letten, dat de machine op een fijne steek staat en dat we ook dun garen bruiken. Opdat het werk er zoo netjes moge lijk uit zal zien stikken we in de richting van de weefdraden en zorgen dat de rand van de stop recht is. Is het stuk waschgoed een kee: gewasschen en-gestreken, dan kan men van de stop niets meer ontdekken. Hoe uitvoerig de beschrijving ook moge klinken in theorie; in practijk gaat het heel eenvoudig en vlug. Heeft men er eens een maal een uurtje over gedaan om te oefenen, dan stopt men nooit meer met de hand. Is men de kunst eenmaal machtig, dan kan men kleinere gaatjes ook zeer goed zonder span raam stoppen. Op deze wijze stopt men in 10 minuten net zooveel, als men anders in uren doet. Ik heb zelf bijvoorbeeld een in 'n zakdoek een gat geknipt van 5 centimeter en dat gat heb ik met de machine in 3 1/2 minuut keurig dicht- geweven. Iedere vrouw kan dus zelf uitrekenen, hoe veel tijd en geld ze op deze wijze uitspaart. Bovendien is tiet werk veel aangenamer dan het met de hand stoppen. Heeft men in een stuk waschgoed meerdere klein gaatjes te stoppen, dan heeft men niet telkens af en aan te hechten. Men kan als één stop klaar is, de handle omhaag halen en zonder de draad afte knippen aan het volgen de gat beginnen. Is alles klaar en het werk onder de ma chine vandaan gehaald, dan worden alle draadjes afgeknipt. Een tiran onder de vogels. In Noord Amerika leeft een vogel, niet grooter dan een spreeuw, die koningsvogel heet, maar den bij naam heeft gekregen van tiran. ïn den broed tijd uit het mannetje steeds op den loer of er ook roofvogels naderen, en die worden on verbiddelijk door hem cp de vlucht gejaagd. De groote roofvogels, dce/i wel moeite om hun kleinen -vijand te vangen, maar deze is hen steeds te vlug af, of valt ze steeds van ach t»rcn aan en brengt ze met zijn scherpen- snavel leelijke wonden toe. VOOR VERSCHILLENDE GELEGENHEDEN. Iedere vrouw stelt er prijs op, bij elke ge legenheid de juiste kleeren te dragen en ge lukkig' hebben de meeste vrouwen van tegen woordig wel zooveel smaak, dat wat dat be treft, geen groote blunders meer gemaakt worden. Weet men echter niet zeker, wat gedra gen zal worden op een of andere gelegenheid dan doet men het beste in een eenvoudig donker toiletje te verschijnen. Een complét is dan wel de meest ideale oplossing; vooral een complét, waarbij men een donkere mantel over een lichte japon draagt. Voor de heele mooie middagjaponnen of voor avondfeesten ziet men veel crêpe 'de chine of crêpe satin imprimé. Deze mate rialen laten zich verwerken tot allerliefste japonnetjes met volants, ruches, enz. Vooral voor onze jonge meisjes is dit een ideale dracht. Oudere dames doen beter een model te kiezen, in het genre zooals de andere figuurtjes op de onderstaande teekening draagt. Een materiaal, dat deze zomer zeer üi de smaak valt, is taftzijde. En veel zijn de ja ponnen, die gecompleteerd worden door een mantel van donkerblauwe taftzijde. Men moet natuurlijk een model kiezen, dat zich bijzon der leent voor taft. Een model rus met uit staande wijde pofmouwen en getailleerd, of een zeer wijd. Wat bij taftzijde bijzonder voldoet zijn stiksels. Stiksels langs voor- en onderkant en langs de zoom der mouwen. Op de tweede teekening ziet u een complét, bestaande uit een jurkje van lichtkleurige ge ruite zijde met een mantel van donkerblauwe taft. Daarnaast een elegante japon van don- kerblauw-gestreepte taftzijde met- een jabot van witte crêpe satin. Ook als garneering wordt taft veel ge bruikt en niet alleen geruit. Ook effen ziet men veel als kraag en revers op zomerman tels en natuurlijk doorgestikt. Van geruite taftzijde zijn de kleine hoedjes die de vorm hebben van de bekende Zuid-westers, die zeelieden en schippers dragen bij storm. Pas send bij deze hoedjes een shawltje, dat onder de kin gestrikt wordt.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7