De Britsche Vredesenquete. Weer vele verkeersongelukken. Helga's weddenschap. De Engelsche Volkswil. Het eindresultaat van de vredesenquète Van de Britsche Volkenbondsvereeniging (League of Nations Union) is bekend ge maakt. Het kan tenvolle beschouwd worden als uiting van den volkswil, want niet min der dan twaalf millioen antwoorden op de gestelde vragen zijn ingekomen. Dat aantal is zooals onze Londensche correspondent vandaag in een artikel over deze zaak op merkt, hooger dan het gemiddelde stemmen- totaal bij een algemeene verkiezing. En daarbij behoeft men alleen maar één vakje in te vullen. Hier moesten vijf vragen worden beantwoord, hetgeen heel wat meer moeite kost. Wie zich ons Nederlandsche petitionne ment aan de Ontwapeningsconferentie (1931) even in herinnering brengt, beseft meteen dat het moeilijk is het publiek tot zulk een inspanning te bewegen. In ons land voldeden 60 pet. van de volwassen inwoners aan het verzoek alleen maar hun handteekening te plaatsen. De enquête in Engeland is een navolging van ons petitionnement-, met dit belangrijke verschil, dat wij steunden op de Nederlandsche dagbladpers, die de geheele onderneming zelfs uitvoerde. In Engeland daarentegen, waar eenige bladen van krantenmagnaten den Volkenbond vijandig gezind zijn en de wa penindustrie niet zonder invloed op een deel der pers is, moest de Volkenbondsvereeni ging strijden tegen onwil en verdachtmaking en tallooze leden moesten zich uitsloven om de organisatie te doen slagen. Men moet respect hebben voor wat Lord Robert Cecil en zijn enthousiaste medewerkers hebben be reikt. Enorme meerderheden hebben zich uitge sproken voor steun aan den Volkenbond (97 pet.), voor economische sancties tegen een land dat den vrede verstoort (94 pet.), voor een internationaal verbod van de particuliere wapenindustrie (90 pet.) en voorafschaffing van de militaire luchtvaart (82 pet.). En nu kunnen de bladen van Lord Beaver - brook deze enquête wel verdacht pogen te ma ken met allerlei gezochte nonsens, die een man van het kaliber van Lord Robert Cecil met een hautain lachje negeeren kan, en de Daily Mail kan het resultaat onvermeld laten (schoone opvatting van de taak van een dag blad) maar het Engelsche parlement en de Engelsche regeering hebben een onmisken bare vingerwijzing gekregen die zij niet kun nen negeeren. Dat bij de a.s. verkiezingen de enquête zijn invloed zal doen gelden lijdt ook geen twijfel. En in het buitenland zullen al die lieden met gezond' verstand, die deswege voor interna tionale toenadering en tegen de onzinnige en onverantwoordelijke oorlogstoerustingen ijve ren uit de Engelsche enquête de zekerheid put ten dat het Britsche volk althans nog geens zins door oorlogspsychose bevangen is, dat het een nieuwe koers wil volgen, dat het den on dergang van Europa niet wenscht te bevor deren maar te voorkómen en dat het aan deze overtuiging uiting durft te geven. R. P. Verspringen: Ie W. Vendel, 2é Jc. Beentjes, 3e H. Zonneveld, 4e W. Limmen. Hoogspringen: le W. Vendel, 2e P. Tromp, 3e A. v. d. Werf, 4e P. Bleeker. Mastklimmen: le B. Beentjes, 2e J. Moole- naar, 3e N. Vonk, 4e A. Butter. Boogsprietloopen: le Q. Groot, 2e J. Moole- naar, 3e G. Nijman, 4e J. Schuit. Blaasslaan: le B. Beentjes, 2e M. de Ruyter, 3e Th. v. d. Maat, 4e G. Beentjes. Zakloopen: le N. Vonk, 2e Q. Groot, 3e A. Butter, 4e B. Peekei. Athletiek wedstrijd voor senioren. Polsstokhoogspringenle Th. Schermer 3,05 M., 2e N. Tuin 2,90 M., 3e H. Brakenhoff 2,65 M„ 4e G. de Boer 2,60 M. 100 Meter hardloopen: le Th. Schermer, 2e G. de Boer, 3e N. Zonneveld, 4e A. de Graaf. Des avonds 8 uur werd een openluchtspel opgevoerd „Het Oordeel". Met aandacht werd dit gevolgd, en de spelers mochten een dank baar applaus in ontvangst nemen. Als geheel mag de dag als uitstekend ge slaagd heeten. JUBILEUM ST. WILLIBRORDUSSCHOOL. Vrijdag werd in intiemen kring het 121/2 jarig bestaan herdacht van de St. Willibror- dusschool (R.K. Uloschool voor jongen) aan den Keesdelfweg alhier. In een bijeenkomst in het schoolgebouw, waarbij het bestuur, het oud-hoofd van de school, de heer Luypen, den regent Melchers, leeraren en leerlingen tegen woordig waren, heeft het hoofd van de school, de heer G. Vernooy de beteekenis van het R. K. Uitgebreid Lager Onderwijs uiteengezet. Namens de leerlingen werd een schilderij voorstellende St. Willibrordus aangeboden. De onthulling en inzegennig geschiedde door Drs. Vlaar van het R.K. Lyceum te Haarlem. Des morgens was het jubileum kerkelijk herdacht. BEVERWIJK Ds. F. KRAMER. !Ds. F. Kramer, predikant bij de Geref. kerk van Beverwijk, is voornemens met emeritaat te gaan. Ds. Kramer werd 3 Mei 1868 te Amsterdam geboren en ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen. In 1894 candidaat geworden, aanvaardde hij 24 Februari 1895 het predikambt bij de Geref. kerk van Stroo- bos, vanwaar hij 22 Maart 1903 naar zijn te genwoordige gemeente vertrok. Ds. Kramer, is zendingsdeputaat vanwege de classis Haarlem. In den lande geniet hij alom onder de collega's bekendheid als penningmeester van de Ver. van Predikanten van de Geref. Kerken in Nederland. Meer dan 25 jaar dient hij in zijn woonplaats de Chr. school als secr. In 1930 mocht hij een nieuw bede huis in gebruik nemen. Verschillende werken heef Ds. Kramer ge schreven. We noemen daarvan„Het Gebed" „De vergeving der zonden". „Het verband tusschen geloofs en goede werken"; „Herzie ning van de Statenvertaling" enz. Ds. Kramer is zoowel in levens- als in dienstjaren de nestor van de classis Haarlem. AANRIJDING DIE GOED AFLIEP. In het smalle gedeelte van de Breestraat werd een wielrijdster aangereden door een melkauto. Het ongeluk ontstond door een samenloop van omstandigheden, waaraan noch de wielrijder, noch de chauffeur schuld had den. De fietser kwam er goed af, doch zijn rijwiel was vernield. De bestuurder van de auto heeft de schade vergoed. JEUGDDAG IN MARQUETTE. Zondag werd in het wandelpark „Marquette" een Jeugddag gehouden. De dag werd ingezet des morgens met alge meene H. Communie voor allen takken van jeugdwerk. Om kwart over tien werd in Mar quette in de open lucht een plechtige Hoog mis opgedragen. In den namiddag marcheerde diverse sportvereenigingen voorafgegaan door het fanfare corps St. Cecilia naar het terrein. Van de verschillende spelen die gehouden werden, volgen hier de prijswinnaars: 4x80 M. estafette voor juniores tusschen A. D. O. en D.O.K., werd D.O.K. de winnaar met de volgende ploeg: J. Stralen, W. Kuil, A. Stengs, G. Zonneveld. 100 M. hardloopen: le W. Vendel, 2e C. Maalman, 3e J. Henneman, 4e N. Heesterbeek. Schieten: le Th. v. d. Maat, 2e G. Beentjes, 3e J. Nijman, 4e G. de Wit. WIJK AAN ZEE TEGEN EEN PAAL GEREDEN. Zondagmorgen kwam een wielrijdster door te groote snelheid terecht tegen de paal van 't verkeersbord op den hoek van den Van Ogtropweg. met 't noodlottig gevolg, dat zij kwam te vallen en haar knieschijf brak. Na dat dr. Van Ameyden haar de eerste hulp verleend had, is zij door den zorg der Red dingsbrigade per ziekenauto naar de ouder lijke woning te Amsterdam overgebracht. GESLAAGDEN VOOR DE NIJVERHEID S SCHOOL. Voor 't toelatingsexamen van de Nijver heidsschool te Velsen slaagden: W. Bol, leer ling der OJL. School te Wijk aan Zee; W. Bodewes, P. Schelvis en P. Durge, leerlingen der Bijz. R.K. School eveneens te Wijk aan Zee. RESTAURATIE VAN DEN WIJK AAN ZEEëR- TOREN? De restaurantie van den bekenden Wijk aan Zeeër toren heeft nog steeds de aandacht der bevoegde instantie In de afgeloopen week hebben eenige heeren van de Provincailen Waterstaat de situatie in- en uitwendig in oogenschouw ge-, nomen. MAANDAG 1 JUEI '1935 SANTPOORT SPORT VEREENT. Op de volgende nummers onzer verloting zijn de prijzen gevallen: No. 398 rijwiel; no. 874 strijkbout (electr.), no. 461 doos met le peltjes. Het eindresultaat. Over weldigende meerderheid voor den Volkenbond. Onze Londensche correspondent schrijft: De regeeringsbladen putten zich uit in ge ringschatting van den Donderdag in een ver gadering in Londen bekend gemaakten eind uitslag van de enquête van de Vereeniging voor den Volkenbond, onder leiding van Lord Cecil, bedoeld de openbare meening te pei len met betrekking tot de belangrijke oor- logs- en vredeskwesties van den dag. De po pulaire jingoistische pers en Lord Beaver- brook's organen welke strijden voor de poli tiek der „prachtige afzondering" gaan verder en maken de zaak belachelijk. Een van de beweegredenen van de enquête is indertijd juist geweest een tegenwicht te leveren voor het volume van anti-Volkenbond propagan da. door Beaverbrook stelselmatig in zijn bladen gekweekt. Er is geen politieke partij in het land welke zich met de politiek van den kranbenlord vereenzelvigt, en zoo de enquête zich stelde tegenover dit drijven naar isolement, ze droeg van den aanvang af een politiek onpartijdig karakter. Dat in den loop der enquête haar bedoeling verdraaid is en dat men haar hier en daar is gaan beschouwen als een aan de regeering vijan dige onderneming is niet de schuld van de ondernemers maar van hen, in het bijzonder de conservatieve pers met en zonder verant woordelijkheidsbesef, die het ijverigst heb ben gepoogd er dien draai aan te geven. De enquête werd niet gehouden om de regee ring een grondslag of aanmoediging te ge ven voor een nieuwe internationale politiek, maar om haar de verzekering te geven dat de oude politiek de goedkeuring en den steun had van de overgroote meerderheid der be volking. De ondernemers hoopten althans dat de enquête die verzekering zou verschaf fen, en hun hoop is in vervulling gegaan. Het besluit om de enquête te houden werd genomen in een periode waarin de Volken bond en het idee van collectieve veiligheid in discrediet schenen te raken. De houding der regeering zelf in internationale kwesties scheen er niet op berekend te zijn den Vol kenbond en het beginsel van gemeenschap pelijke handhaving van vrede tegen een vre- desverstoorder uit dat discrediet op te hef fen. Daarin lag de rechtvaardiging voor de enquête, welke tenslotte niets anders was dan een reeks vragen waarvan de antwoor den moesten uitmaken in hoeverre de bevol king van meening was dat de natie reeds aangegane internationale verplichtingen moest nakomen. De antwoorden hebben aan duidelijkheid en hoeveelheid niets te wen- schen overgelaten. De ondernemers hadden aanvankelijk gehoopt dat zij van vier tot vijf millioen antwoorden zouden ontvangen. In werkelijkheid zijn er bijna twaalf millioen antwoorden ingekomen, vertegenwoordigend meer stemmen dan in het algemeen in Al gemeene Verkiezingen worden uitgebracht. De aard van de antwoorden is voor Lord Cecil en zijn helpbrs al even bevredigend. Op de belangrijkste punten van internationale politiek is het oordeel van het Britsche volk blijkens de enquête practisch gesproken een stemmig. Voor steun van den Volkenbond stemden 97 percent. Meer dan 94 percent verlangden economische maatregelen tegen een vredesverstoorder. Door 90 percent werd een internationaal verbod op particuliere wapenfabricage goedgekeurd. Voor 82 per cent werd bevestigend geantwoord op de vraag of militaire aviatiek moest worden af geschaft. En zelfs 58 percent van hen, die de formulieren invulden en onderteekenden, vonden termen aanwezig „ja" te zeggen op die hachelijke strijdvraag of een op oorlog beluste natie desnoods met militaire midde len tot bezinning moest worden gebracht. Zooals reeds hierboven te kennen is ge geven hechten bladen als de Times en de Daily Telegraph (de Daily Mail vindt het niet noodig het nieuws, van den uitslag zelfs te vermelden) geen waarde aan deze cijfers. Dat is niet bijster vleiend voor de openbare meening in het land. Maar deze bladen be- oordeelen de enquête niet op haar pure mé rites, maar partijzuchtig. Ze blijven ei" een ongerechtvaardigde vei'oordeeling van de in ternationale politiek der regeering in zien en daarom een politieke actie, die de bedoe ling heeft de positie der regeering te ver zwakken. Ze betoogen dat de vragen van de enquête „leading", d.w.z. suggestief waren en dat het vanzelf sprak dat men er ja en amen op zou zeggen, zooals men ja en amen zou zeggen op de vraag of men voor mooi weer of voor een hoogen materieelen levensstand aard is. Men kan echter niet aannemen dat de invullers der formulieren niet op de hoogte waren van de portée der problemen, in de vragen gesteld. Het nut- van de enquête is in elk geval dat ze in binnen- en buiten land het gezag van een Britsche regeering. die ijvert voor den Volkenbond en het collec tief stelsel, boven allen twijfel stelt. De 12.000.600 stemmen doen voorts beseffen dat de krantenmagnaten, die pretendeeren dat zij voor de natie spreken wanneer zij den Volkenbond bespotten en met misbaar en alarm aansporen tot een nationale machts politiek, tennaastenbij alleen staan in hun opvattingen. De enquête heeft in de organen dier heeren hevige en gewetenlooze bestrij ding ontmoet. De ondernemers zijn „water en melk-pacifisten" genoemd en de enquête zelf een ..bloed-stemming". Zelfs vooraanstaande regeeringsmannen hebben het publiek den raad gegeven de enquête te veronachtzamen, ofschoon andere even vooraanstaande regee ringsmannen hun kiezers hebben aanbevolen de formulieren in te vullen. De bevolking is haar eigen onafhankelijker, weg gegaan en het resultaat is beslissend geweest. De be volking van Engeland is voor meer dan 90 percent voor vrede en den Volkenbond en voor een internationaal stelsel van collec tieve veiligheid. A. K. VAN R. Woesteling rijdt op menigte in. Ernstig motorongeluk te Noordwijkerhout. In de Japansche arbeidsbeurzen heerscht in deze dagen groote bedrijvigheid, omdat de warenhuizen en winkels talrijke verkoopsters noodig hebben voor den verkoop van zomerartikelen. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur heeft op het kruispunt GoowegLangelaan onder Noordwijkerhout een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel, dat aan den bestuurder van het motorrijwiel het leven heeft gekost, terwijl zijn duo-passagier er met eenige lichte verwondingen afkwam. De motorrijder, H. J. Teeven, zes en twin tig jaar oude, uit Haarlem met als duo-passagier den heer de W., eveneens uit Haarlem, kwam uit de Lange Laan en wilde het kruispunt oversteken. Hij had een vrij groote vaart. Tegelijkertijd naderde uit de richting Noordwijkerhout een personen-auto bestuurd door den heer E. de G. uit Noord- wijk. Auto en motorrijwiel kwamen op het zelfde moment op het kruispunt en bemerkten elkaar, daar het uitzicht tengevolge van hout gewassen op dat kruispunt zeer slecht was, pas op het allerlaatste moment. De auto trachtte nog naar links uit te wijken, doch een aanrijding was onvermijdelijk. De motor rijder reed den auto in de rechterflank aan. De duopassagier werd van den motor over de straat geslingerd en bekwam een wonde aan het voorhoofd en brak zijn duim. De bestuurder van het motorrijwiel sloeg tegen den weg en overleed enkele oogenblik- ken daarna. Vier gewonden bij autobotsing te Laren. Op den Stationsweg te Laren heeft Zondag middag omstreeks twaalf uur een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's waarbij een dame en drie kinderen gewond werden. De heer J. van Waard uit Haarlem reed met zijn auto, waarin ook zijn vrouw en drie kinderen en een twaalfjarig neefje gezeten waren, in de richting van het station. Uit te genovergestelde richting kwam een auto, be stuurd door den heer D. uit Laren, wiens aan dacht werd afgeleid door een wielrijdster die links van den weg reed. Hierdoor zag de heer D. de andere auto te laat en botste met zijn wagen er tegen aan. De auto van den heer van W. werd tegen het postkantoor gedrukt en nagenoeg geheel vernield. Mevrouw van W. kreeg een ernstige hersenschudding, terwijl ook drie der kinderen ernstige wonden aan het gelaat opliepen. De heer van W. en het vierde kind bleven vrijwel geheel ongedeerd. Mevrouw van W. en de drie kinderen werden naar het ^St. Jansziekenhuis te Laren overgebracht. De (toestand van mevrouw van W. was Zondag middag ernstig. Ook de kinderen moesten voorloopig opgenomen worden. Naar wij hedenmorgen bij informatie aan het ziekenhuis vernamen, was de toestand van mevr. van W. en de eveneens opgenomen kin deren goed. Woesteling reed op het publiek in. Te Dreumel reed de boomkweeker De J. met zijn auto op een menschenmcnigte in, die tijdens een muzikale rondwandeling met een muziekvereeniging meeliep. Een 12-jarige jongen W. v. L. werd meegesleurd en kreeg daarbij een der wielen over het lichaam. Zwaar gewond, met een gapende hoofdwonde en met blessures aan de beenen bleef de knaap op den weg liggen. Zijn vriendje, de 12-jarige Th. v. T., werd circa 15 meter meegesleurd en ook hij had verschillende verwondingen. De woeste rijder bekommerde zich niet om het lot van zijn beide slachtoffers, doch tracht te door te rijden. Men dwong hem echter te stoppen De auto werd door de politie in beslag geno men en de bestuurder naar het gemeentehuis overgebracht om verhoord te worden. Er werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De automobilist bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Dit was hem drie weken ge leden afgenomen omdat hij toen in Gelder- malsen, eveneens ten gevolge van woest rijden twee personen had aangereden. De auto, die reeds eerder in beslag was genomen, was Za terdag juist weer vrijgegeven. Tegen een muur gereden. Zondagmorgen omstreeks negen uur is de 28-jarige wielrijdster, mevrouw van der Kemp uit Schaasberg. door tot nog toe onbekende oorzaak tegen den muur van t viaduct over den Schaasbergerweg te Heerlen, gereden. Zij had haar kindje achterop. Vrouw en kind kwamen te vallen en werden in zeer ernsti- gen toestand opgenomen, en door de gemeen tepolitie naar het St. Joseph ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Beide hadden ernstige hoofdwonden, terwijl de dokter bij de vrouw een hersenschudding constateerde. Met 70 K.M. snelheid tegen een boom. Op den rijksweg Roermond—Sittard, onder de gemeente Maasbracht, is Zondag een ern stig motorongeluk gebeurd, waarbij de 27-ja- rige schildersknecht C. op slag werd gedood. Hij reed met een vaart van ruim 70 K.M. en botste vermoedelijk door de groote vaart tegen een boom; het motorrijwiel werd totaal ver nield. Jongen reed onvoorzichtig. De 13-jarige W. W. reed Zondag in de buurtschap Roekelo per rijwiel met zeer groote snelheid links door de bocht. Juist kwam van de andere zijde een auto aan rijden, bestuurd door S. W. kwam in aanra king met de kap van den auto en werd van zijn fiets geslingerd. Hij vloog door de voor ruit van den auto en kreeg een gapende wonde aan het hoofd. Hij werd in zeer ern- stigen toestand naar een ziekenhuis ver voerd. Tegen motorrijtuig gereden. Zondagmorgen reed mej. P. uit Rotterdam op den hoek Zijdelaan en Rijksstraatweg te 's Gravenhage door eigen onvoorzichtigheid tegen de achterzijde van een motorrijtuig, be stuurd door H. uit Den Haag. Mej. P. viel en kreeg een ernstige inwendige verbloeding in de buik. Voor Haarlem's Politierechter. Onder familie. De Beverwijker was werkloos geweest en de gemeente had hem steun toegezegd, maar toen kon hij wat verdienen en hij was van oordeel, dat de steun een vast pensioen was, waarbij de bijverdienste als aangename aan vulling kwam. Daarom deed hij van zijn bij verdienste geen mededeeling aan de steun- commissie, maar deze kwam er toch achter en toen werd de steun ingehouden. De man dacht terecht of ten onrechte dat zijn zwager de steuncommissie had in gelicht, wat door hem als verraad werd be schouwd en hij liep van dat oogenblik af met wraakplannen rond; naar zijn uitdrukkingen te oordeelen, hing het leven van den zwager aan een zijden draad. Op zekeren dag begaf hij zich vol wraak zucht naar de woning van den zwager en toen deze buiten kwam zou hij den zwager een schop tegen het been tobben gegeven, waar door dit gekwetst werd en daarvoor moest de steuntrekker terecht staan. Hij gaf een eenigszins andere lezing van hetgeen bij de ontmoeting was gebeurd en be weerde, dat zijn zwager eigenlijk was begin nen te vechten en bovendien zou hij niet ge schopt hebben, maar zou de zwager gevallen zijn en daarbij met het been op den trottoir band terecht zijn gekomen. Dit verweer vond de officier niet aannemelijk, maar omdat ver dachte niet slecht bekend stond en beloofde den zwager in den vervolge met rust te zullen laten, werd een maand voorwaardelijk ge- ëischt. De politierechter was er niet over te spreken, dat steuntrekkers hun bijverdienste verzwegen en vond het zeer juist, dat dit ter kennis der autoriteiten wordt gebracht, zoodat de woede van verdachte niet gerechtvaardigd was. Rekening houdend met zijn omstandig heden veroordeelde de politierechter echter ditmaal tot een voorwaardelijke straf van 14 dagen. PERSONALIA. Voor het examen afgenomen door den Ne- derlandschen Mensendieckbond, die de be voegdheid van mevr. Bess Mensendieck ver kreeg de betreffende diploma's uit te reiken, slaagde mej. J. J. ten Bokkel-Boeré. Haarlem. FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 2) Je moet es weg van al dat gedaas en die nonsens, zei Grete en zag me aan met haar groote, blauwe oogen. Anders wordt het de dood in den pot. Wat ter wereld zal ik doen? En zoo kwam ik weer op mijn eigen zor gen en verdrietelijkheden; en om beter over een uitweg voor mij te kunnen nadenken, besloten we naar de lunchroom te gaan. We gingen „naar Olsen" zooals dat bij ons heet, waar we altijd stamgasten geweest waren. Ontelbaar waren de rumgebakjes en Wee- nertaartjes en roomsoezen, die we hier in den loop der jaren verorberd hadden. In den laatsten tijd hadden we evenwel moeten constateeren dat onze eetlust niet langer onbegrensd was een bedenkelijk teeken van ouderdom maar toch balanceerden we met twee hoogbeladen borden naar de achterste zaal. We gingen altijd naar het achterzaaltje; vóór zaten enkel reizigers en ander vervelend volk Gezegend toeval! Daar troonde midden op de sofa, Jörgen, naast een onbekend, lichtblond wezen in blauw. Ik begreep di rect, dat zij het „overwerk" was. Bij hen za ten een paar van de ingenieurs van de pa pierfabriek en de jonge advocaat Larsen met Ma ja, Tutt en Sofie, alle drie met pikpetjes en lichte regenmantels. Ze hadden twee marmeren tafeltjes tegen mekaar geschoven en lachten en praatten druk; het was dui delijk, dat ze een onderwerp hadden gevon den, wat de moeite van het behandelen waard was. Ze schoven wat op, om plaats te maken voor ons. Jörgen glimlachte allerin nemendst tegen me, maar ik kende hem goed genoeg om te begrijpen, dat ik knap ongelegen kwam. Jörgen is nooit zoo boos op me, als ik hem onrecht aandoe, als wan neer hij het mij doet. Grete was, zooals ik al gezegd heb. juist bij den kapper geweest; en haar pas bijge knipt haar werd van de zijde der dames druk besproken. Waar twee of drie jonige meisjes samen zijn, hebben ze het over hun coiffure. Ik voor mij vind een half uur vol doende voor deze kwestie: maar er zijn er, die het vraagstuk onuitputtelijk vinden, en ik geloof dat we dien keer ruim drie kwar tier praatten over het vóór en tegen van permanent wave. De juffrouw in het blauw sprak met groote kennis van zaken; maar verscheidene keeren gebruikte ze vreemde woorden verkeerd, en daar werd Jörgen al nijdiger en nijdiger over, niet op haar, maar op mij, wie dat snapt is een boon! Ik was ook een beetje giftig eigenlijk was ik vreeselijk giftig. Het was niet langer geleden dan eergistaeren, dat we in de maneschijn bij ons tuinhekje hadden gestaan en dat hij weliswaar in verbloemde termen, die een te rugtocht mogelijk maakten, gesproken had van samen door het leven te gaan. Maar vandaag had het daar niet veel van. Mor gen daarentegen zou het hem misschien ge vallen, zich dit te herinneren. Wien kan het verwonderen, dat ik onder die omstandig heden wat scherp werd in mijn optreden, en dat de atmosfeer daarna als geladen werd? Grete deed haar best als bliksem afleider, en sprong van den hak op den tak. Zoo vroeg ze onder meer, waar ze het zoo druk over hadden toen wij kwamen. We spraken over het moderne, jonge meisje, zei de kleine advocaat Larsen ge wichtig. We beredeneerden, in hoeverre ze iets presteert óf niet. Daar zaten wij met ons vijven moderne, jonge meisjes en moesten een dergelijke uit spraak aanhooren. Ik was een oogenblik sprakeloos van verontwaardiging. Later scho ten me een aantal geestige en vernietigende replieken te binnen, die buitengewoon ad rem geweest zouden zijn; maar op dat mo ment belette m'n woede m'n hersens, zoo snel te werken als ze gewoon zijn. Kunnen jullie eigenlijk iets anders dan flirten? zei Jörgen en zijn oogen werden tot twee glinsterende, donkere spleten. En dansen? En Latijnsche werkwoorden verbuigen en worteltrekken, ging de eene van de in genieurs voort. Hij had zelf cum laude exa men gedaan; en misschien was het, omdat hij behoefte had aan een tegenpool, dat hij uitsluitend dweepte met meisjes zonder eenige ontwikkeling. Och zeg, ga nou! riep Tutt. Dit was de verdediging, waartoe wij ons voorloopig kon den opwerken. Kunnen jullie een behoorlijk maal eten klaarmaken? vervolgde de ingenieur. Wat zouden jullie beginnen als jullie aan land gespoeld werden op een verlaten eiland zonder lippenstift of poeier? zei de advocaat Larsen op zijn geblaseerden toon. Weet jullie, wat voor vleesch er komt in lamsbout bijv.? zei Jörgen. Of in kalfs gehakt? Nu eerst snapte ik, dat de juffrouw in het blauw „in de huishouding" was of iets der gelijks. Ja, wat kunnen jullie eigenlijk? kwam de andere ingenieur provoceerend; hij begon zeker bang te worden, dat we ons, ondanks alles, niet op stang zouden laten jagen. Wij kunnen alles, antwoordde ik, en kreeg eindelijk het gebruik van m'n stem terug. Ik vond zelf, dat dat verdraaid handig ge pareerd was; allen lachten, de dames aan moedigend. de heeren goedig. Het moet een kostelijke vertooning we zen, Helga, jou in huis bezig te zien, viel Jörgen uit en ging hiermee over tot den rechtstreekschen aanval. Dat wil ik graag gelooven, zei ik. Witte dienstbodenschorten zijn bijzonder flatteus. Daar hebben we het! riep de eene van de ingenieurs triomfeerend. Dat antwoprd teekent de opvatting van jullie moderne jongemeisjes inzake den huishoudelijken ar beid. Een beetje rond fladderen in een flat teus pakje wat stof afnemen, bloemetjes water geven, hoogstens een cake bakken, om daarna zoo doodop te zijn en meer dan beu van alles, wat werk heet, dat jullie er de voorkeur aan geven, je te wijden aan hoo- gere belangen, d.w.z. te liggen op een divan met sigaretten en romannetjes. Nu pas waren we echt goed verontwaar digd, protesteerden hevig en praatten allen door mekaar. Als jullie dan met alle geweld het ouder wetsche, huiselijke jongemeisjestype terug verlangt, dan willen wij van onzen kant den ridderlijken, zorgzamen en teederen jonge man, zei Tutt. Jongen, ingenieur Nygaard, u wilt alle voordeelen. zoow! van den ouden als van den nieuwen t i;L3i Sofie. is dat niet wat heel 'egoïstisch? (Wordt vervolgd)*

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5