Wijzigingen in het bezuinigingsontwerp. DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. Geen kweekelingen met acte Salarisverlaging blijft gehandhaafd. Pensioenen worden niet herberekend. Tekort voor 1936 grooter dan f 75 millioen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het bezuini gingsontwerp weerlegt de Regeering de in het Voorloopig Verslag op haar beleid uitgeoefende critiek. Slechts sporadisch worden concrete denk beelden aan de hand gedaan ter ver vanging van de Regeeringsvoorstel- len, welke men afkeurt, zoodat het opbouwend element in de critiek dik wijls ver te zoeken is. Maar al te zeer wordt uit het oog verlO' ren, dat de kern onzer moeilijkheden ligt in het verminderde goederenverkeer en dat her stel van onzen in- en uitvoer, zelfs tegen be langrijk -lagere prijzen, dan voor eenige ja ren golden, den toestand onmiddellijk zeer belangrijk verbeteren zou en met name aan de ernstige werkloosheid een gunstige wen ding zou geven. De regeering is vast over tuigd, dat op het stuk der onderhandelin gen met het buitenland alles bereikt is wat bereikt kon worden en dat op dit punt al thans haar geen enkel verwijt kan treffen. Uitbreiding van onze industrieele productie vordert een groot eren invoer van grond stoffen en men zal ook hebben te letten op de mogelijkheid van betaling dier vergroote hoeveelheid grondstoffen. Dit wordt niet ge zegd om de handen over elkaar te kunnen vouwen en op dit gebied niets te doen, maar wel om te doen uitkomen dat ook hier ze kere grenzen zijn, die men niet straffeloos overschrijden kan. Wanneer nu in concrete wordt ingegaan op de klacht, dat de regeering dezen gang van zaken als het ware met gevouwen ar men heeft zien ontstaan en verder groeien, dan zij daartegenover gesteld, dat liet be houd "van het bestaande bedrijfsapparaat, voor zoover economisch verantwoord, den voorrang moest hebben boven elke andere overweging. Van de inspanning, die bet ge kost heeft dit doel eenigermate te benaderen, (kunnen slechts weinigen zich een juiste voorstelling vormen, De regeering volstaat met de vermelding van de voornaamste maatregelen in het voorafgegane jaar ge nomen. In. verband met dit al.les is du?, onjuist,,, aldus de. memorie, de vaak gemaakte tegen stelling, 'dat de regeering all-een maar oog zou' hebben voor de staatshuishouding en de z.g. volkshuishouding zou hebben verwaar loosd. Materieel kan dit in het licht van de getroffen maatregelen niet worden staande gehouden, en formeel moet de regeering deze tegenstelling zelfs geheel van de hand wij zen. Gezond werkelijkheidsbesef vordert, dat wij het feit der mindere welvaart aanvaar den en ons daarnaar richten, terwijl wij tegelijkertijd onze krachten inspannen om weder tot vermeerdering van welvaart te geraken. Dit is de twee-eenheid in de aan passingspolitiek, die onmisbaar is, wil die politiek constructief zijn. Een ..constructie ve" politiek, die het eerste element ver waarloost, zal spoedig blijken te leiden tot destructieve gevolgen. De regeering ontkent, dat zij bij haar aan passingspolitiek het kapitaal zou ontzien en den last alleen op den loontrekkenden ar beid doet drukken. Overigens blijft de regeering van oordeel, dat op het stuk der vaste lasten met voor zichtigheid te werk behoort te worden ge gaan om niet grooter nadeel te verwekken dan het voordeel, dan men er van kan tege moet zien. Dat voordeel wordt trouwens vaak over schat. Men zal wel niet ver van de waarheid verwijderd zijn als men als gemiddelde van de bedrijfslasten in de industrie stelt 30 pet. der kosten van grondstoffen, 50 pet. voor loonen en sociale lasten en 20 pet. voor vaste lasten, zoodat dus 30 pet. van de bedrijfs kosten buiten de vaste lasten omgaan. Na tuurlijk loopen de cijfers voor verschillende ondernemingen sterk uiteen, maar luist daarom is er geen algemeene formule te vinden waardoor het vraagstuk der vaste lasten voor het geheele bedrijfsleven kan worden opgelost en daarom óók is er geen reden der regeering te vei'wij'ten dat dit vraagstuk nog niet opgelost is Geen devaluatie. Met betrekking tot de vraag of devaluatie een middel kan zijn tot opheffing van den nood volstaat de regeering met de hernieuwde verklaring, dat zij waardevermindering onzer munteenheid voor het volk als geheel zeer schadelijk beschouwt. De regeering zal daarom het uiterste doen om devaluatie te voorkomen. Dat daarvoor de medewerking der Sta ten-Generaal o.a. door de aanne ming van dit ontwerp noodzake lijk is, behoeft geen nader betoog. Den voorstanders van devaluatie brengt de regeering voorts onder het oog, dat ook "bij waardevermindering der munt aan saneering der publieke financiën niet valt te ontkomen. Dat de aanval op den gulden door eenige te 1 Amsterdam gevestigde banken zou zijn opge zet, is, naar de overtuiging van de regeering en van de Nederlandsche Bank, niet juist, Verwezen wordt naar het jongste verslag van den president van de Ned, Bank, waar met waardeering melding wordt gemaakt van de krachtige medewerking, die het particuliere bankwezen ook ditmaal weder aan de Neder landsche Bank heeft verleend. Verlaging der salarissen. De regeering handhaaft haar voor stel tot verlaging van de salarissen van het Rijkspersoneel met een bedrag- van f 10, millioen. Het is onjuist te veronderstellen, zoo schrijft zij in de memorie van ant woord op het Bezuinigingsontwerp, dat de reeds aangebrachte salarisverla gingen en die welke voor 1 Januari 1936 zijn in uitzicht gesteld, de amb tenaren, als stand beschouwd, in ver houding tot andere bevolkingsgroepen, op een lager economisch niveau zou den plaatsen dan zij voorheen inna men. Uit den aard der zaak zullen ook de salarissen van de provinciën, ge meenten enz. invloed van deze verla ging der Rijkssalarissen moeten onder vinden. Het maakt op het oogenblik nog een punt van overweging bij de regeering uit, hoever die invloed zich zal kunnen en mogen uitstrekken. De regeering is van meening, dat de billijk heid het best zal worden betracht indien het offer, hetwelk het rijkspersoneel moet brengen, zal bestaan in een procentische salarisverla ging van pl.m. 5 pet. over de geheele lijn. Zij wil- de mogelijkheid van het brengen van eenige differentiatie in de korting niet geheel uitsluiten, doch zij zou deze zooveel mogelijk willen beperken. De regeering- is bereid de voorge stelde herberekening der pensioenen terug te nemen. Hoofdaanleiding daarvoor is de bij velen bestaande twijfel aangaande de grondwettig heid van dezen maatregel. Wil deze twijfel worden weggenomen, dan is noodzakelijk, dat de regelen voor de her- berekening der pensioenen in de wet zelf wor den neergelegd. De regeering is te rade ge> gaan, dat een dergelijke, uiteraard wij inge wikkelde regeling, eventueel beter kan worden getroffen, wanneer de door haar inmiddels ter hand genomen algeheele herziening der pen sioenwetgeving aan de orde zal worden ge steld. Bij die gelegenheid zal dus nader onder het oog zijn te zien, in'hoeverre een herbereke ning van reeds toegekende pensioenen in het kader dier algemeene herziening zal moeten plaats vinden. Onafhankelijk daarvan zullen thans de vol gende maatregelen kunnen worden getroffen: de voor 1935 voorgestelde vermindering dei- annuïteit ex art. 168a der Pensioenwet, met een bedrag van f3 millioen, zal voor de daar op volgende jaren kunnen worden bestendigd en het percentage der bijdrage aan het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds zal kunnen worden verminderd. Deze maatregelen houden verband met de uitkomsten der vierde weten schappelijke balans van het gemelde Pensioen fonds. Het vraagstuk-betreffende- - pensionneering van wachtgelders is nogi in onderzoek. Capitulantenstelsel gehandhaafd. Bij de afdéeling Defensie wordt meegedeeld, dat invoering van algemeene dienstplicht niet in het voornemen ligt. De regeering deelt de meening, als zou het capitulantenstelsel eerst in de verre toekomst besparing van beteekenis geven, niet. In de eerste zes jaren zullen reeds tusschen de 200 en 300 onder-officieren-rcapitulant in dienst gesteld kunnen worden, wat op zichzelf dan reeds een bezuiniging op de salarissen zal medebrengen van ongeveer f 80.000 a f 100.000 per jaar. Zoo zal door natuurlijk accres der be zuiniging in de eerste 6 jaren van de werking van het stelsel in totaal meer dan 2 millioen gulden op de bezoldigingen worden bespaard. Het is de bedoeling het collegegeld voor ca detten van f 400 tot f 500 per jaar te verhoo- gen voor de in 1936 komende nieuwe leerlingen. Strijd tegen de werkloosheid. Omtrent de bestrijding cler werkloosheid geeft de regeering in de Memorie van Ant woord op het bezuinigingsontwerp nogmaals de verzekering, dat naar haar overtuiging herstel van onzen uitvoer het meest natuur- "ijke en doelmatige middel is tot beteekenende en blijvende .vermindering der werkloosheid. Een vergelijking met hetgeen in andere lan den geschiedt valt allerminst in het nadeel van Nederland uit. Met name de Scandinavi sche rijken blijven, wat de beschikbaar ge stelde bedragen betreft, achter bij hetgeen hier te lande werd gedaan. In Zweden met een bevolking ter sterkte van pl.m. 78% van die van Nederland is voor het „budget du chömage" voor het dienst jaar 1933/34 uitgetrokken een bedrag van on geveer 63 millioen gulden. Wat ten onzent voor werkverschaffing en werkfonds beschik baar is gaat dit bedrag niet onaanzienlijk te boven. En zelfs als men in aanmerking neemt het geringere aantal werkloozen in dit land. kan niet gezegd, dat Nederland bij Zweden - chterstaat. In Denemarken met een bevolkingssterkte van ongeveer 44% van die van Nederland vallen de cijfers bepaaldelijk te onzen voor- deele uit. Het aldaar beschikbaar gestelde be drag komt ongeveer neer op ong. 10 millioen gulden per jaar. De regeering heeft reeds eenige weken gele den besloten om het voorzitterschap van het bestuur van het Werkfonds aan een der mi nisters op te dragen en zij heeft den minister van Economische Zaken bereid gevonden de 1 daaraan verbonden taak op zich te nemen. In- tusschen zal moeten worden afgewacht of zulks tot aanmerkelijke bespoediging leiden zal. De regeering overweegt ernstig, hoe aan de voorlichting van het Nederlandsche volk om trent hetgeen op het gebied van de werkloo- zenzorg wordt gedaan, de noodige uitbreiding kan worden gegeven. De Regeering is tegen instelling van een nieuw departement. Wel zal het meer en meer noodig blijken door het instituut van den „bij zonder en commissaris" den minister van Economische Zaken, meer tijd voor construc tieven arbeid te geven. Waar monetaire-onzekerheid een der ergste belemmeringen voor een meer normalen inter nationalen goederenruil is, zal zij elk pogen tot valutastabilisatie steunen. Zoo mogelijk zal zij zelve hiervoor het initiatief nemen. Als leidend beginsel bij haar taak stelt de regeering voorop, dat er allereerst krachtig naar gestreefd zal moeten wor den, daar waar zulks nog niet langs den natuurlijken weg is geschied, het Neder landsche kostenniveau, met inbegrip der vaste lasten, te verlagen. De regeering staat hierbij op het stand punt dat een verder doorgevoerde in dustrialisatie ten behoeve van meerdere werkgelegenheid wenschelijk is. Onder industrialisatie moet dan verstaan worden het in stand houden van bestaande industrieën, waar zulks verantwoord is en het bevorderen van 'de uitbreiding of oprichting van die bedrijven, die, onder overigens nor male verhoudingen, op de buitenlandsche markt zouden kunnen concurreer en. Indien aan dezen eisch voldaan is, kan industriali satie, in tegenstelling met uitvoering van openbare werken, tot blijvende verruiming lei den. Waar vóór alles hierdoor economisch- technologische exploratie noodig is, zal het ecoiiomisch-technologiseh bureau aan het departement van Economische Zaken tot dit doel worden uitgebreid met enkele econo misch en technisch geschoolde krachten. De gelden, waaróver de regeering door mid del van het Werkfonds kan beschikken, wil zij gelijk in het voornemen lag, meer en meer dienstbaar maken aan de financiering van gezonde industrieele ontwikkeling. Op den duur zal zulks, bij slagen, en indien de be hoefte daaraan blijkt gelijk de regeering reeds bij enkele vroegere gelegenheden deed uitkomen kunnen leiden tot de instelling van een nationaal financieringsinstituut voor de industrie Vestigings wet. Ten behoeve van een geordende in dustrie-opbouw en ter voorkoming van verspilling van nationaal vermogen in den vorm van ïndustrïekapïtaal, is voorts noodig, dat de mogelijkheid wordt geopend, de vestiging of uit breiding van speciaal aan te wijzen in dustrieën afhankelijk te maken van regeeringstoestemming'opgeveer op de wijze als in Indië bedoeld wordt met de reeds tot stand gekomen Bedrijfs- reglementeering. Een voorstel voor een desbetreffende vestigingswet wordt voorbereid. Aan onderwijs-bezwaren tegemoet gekomen. Met betrekking totde voorgestelde bezuinigingen op 5t onderwijs, doet de regeering verschillende concessies, ten einde tegemoet te komen aan de geopper de bezwaren. Zij kan echter niet toe geven, dat de bezuiniging op de kosten van het onderwijs, welke het ontwerp tracht tot stand te brengen, oneven redig hoog is, en dat in het bijzonder het lager onderwijs te zwaar wordt getroffen. Met de gedachte om eerste der ten aan zien van het U.L.O. voorgestelde maatregelen in dien zin te wijzigen, dat slechts vier jaren voor subsidie uit de openbare kassen in aan merking komen, en dat de gemeenten en schoolbesturen de vrijheid behouden daaraan voor eigen rekening één of meer klassen toe te voegen, kr.n worden ingestemd. De hier voor noodige veranderingen worden aange bracht. De zeer gewichtige bezwaren, ook van de zijde der Kamer aangevoerd tegen het denkbeeld om, volgens de in het oorspronkelijk wetsontwerp voorgestelde regeling, kweekelingen met akte in de persöneelformatie der scholen voor gewoon L. O., op te ne men, heeft de regeering doen beslui ten, dit voorstel terug te nemen. Daar mede vervalt ook, dat voortaan bij het gewoon L. O. de aanstelling van z.g. boventallige onderwijzers niet meer mogelijk zal zijn. De regeering ziet zich daarvoor echter thans gesteld voor hét feit, dat alleen een aanzienlijke verlaging der salarissen van de voortaan te benoemen onderwijzers de nood zakelijke uitkomst kan bieden. Zij stelt zich l voor op 'den duur het voor dé salarïeering bexioodigde bedrag tot een houdbaar peil te rug te brengen, door de jaarwedde van den onderwijzer voornamelijk gedurende de eerste jaren van zijn diensttijd sterk te beknotten. Het spreekt vanzelf, dat eerst, na zeer uit voerige berekeningen kan worden vastgesteld, hoeveel jaren dit zullen zijn en welk salaris daarvoor kan worden bepaald. Maar een glo bale schatting doet aanvankelijk verwach ten, dat, indien de aanvangswedde op f 500 zou worden gesteld, daaraan op 24- of 25-jari- gen leeftijd een salarisschaal zal kunnen aan sluiten, die niet ver blijft beneden die, welke voor de thans in dienst zijnden zal gelden, zij het ook, dat zij over een langeren tijdsduur zal moeten worden uitgestrekt, alvorens het maximum wordt bereikt. De regeering moet erkennen, dat groote be zwaren verbonden zijn aan het geleidelijk doen uitsterven van de meeste kweekscholen en het daarna weder beslissen hoeveel kweekscholen in de toekomst door het Rijk of met Rijksbijdrage zullen kunnen worden toe gelaten. Het aanvankelijk voorstel is vervan gen'door een ander, dat ook volgens het Voor loopig Verslag de voorkeur verdient. Wel gaat ook het nieuwe voorstel er van uit, dat het aantal kweekscholen behoort te worden ingekrompen, maar Ijet wil de ophef fing van Rijkskweekscholen en het stopzet ten van de Rijksbijdrage voor gemeentelijke en bijzondere kweekscholen te gelijkertijd met 1 September doen vallexi. Tot dien datum zul len de kweekscholen dus volledig blijven voort bestaan; behoudens het niet formeeren van een eerste klasse aan een enkele Rijkskweek school waar deze maatregel ook los van dit wetsontwerp zou genomen zijn. Een verandering is voorts, dat de regee ring de pensionneering van 60-jarigen op 1 Januari 1936 wil doen ingaan. Op het Hooger Ondei*wijs zal nog een be drag van f 20.000 bezuinigd worden. Armenraden. Naar het oordeel der regeering zullen enkele armenraden niet kunnen worden opgeheven zonder het maatschappelijk steunwezen en het gemeentebestuur in moeilijkheden te bx-engen, zoo groot dat het voordeel, door de bezuiniging verkregexx, zou worden teniet ge daan en zelfs overtroffen door de nadeelen uit de opheffing voortvloeiende. Daarom wil de regeering niet alle arxnenraden onheffen. Reeds thans de uitzonderingsgevallen aan te geven, is haar niet mogelijk; zij zal zich dienaangaande nader beradexi en terzake_ in overleg treden met de betrokken instaxities, o.a. de Algemeene Armencomxssie. Groot tekort in 1936. Op grond van haar ervaringen in zake een verder terugloop,en der middelen en een verhooging van enkele onveimijdelijke uitgaven, sinds de indiening van het bezuinigingsont werp, is de regeering, vooral na het binnenkomen der eerste gegevens voor de begrooting voor 1936, tot de conclusie gekomen, dat het in de toelichting op het ontwerp op f 75 millioen gestelde tekort op die be grooting aanzienlijk hooger zal blij ken. Ongetwijfeld zullen de oxider het bo venvermelde voorbehoud. voor belasting verlaging in uitzicht gesteldef 20 millioen voor de dekking vanhet' grootere tekort noodig zijxi en dan zal er' een zeker deficit overblijven, waarvan de omvang nog niet nauwkeurig is te schatten. Voor zoover die belastingverlaging oxn' de in de Memorie van Toelichting opgesomde redexiexi volstrekt oxi- verxnijdelijk moet worden geacht, zal de re geering zoeken naar middelen, die 't niet- temixi mogelijk zullen xnaken haar te doen doorgaan. Coördinatie van het verkeer. In ds"> Nota van Wijzigirxg wordt een vier tal wetsartikelen voorgesteld, ter vervanging van het eexiige artikel van deze paragraaf in het oox-spronkelijke ontwerp. In de eerste drie artikelexi worden alge meexie regelen voor de verkeerscoördixiatie door dexi wetgever vastgelegd, terwijl ixi art. 4e aan de Kroon voorbehouden machtiging om vooiToopige regelen bij algemeenen maat regel van bestuur te stellen, thans wordt be perkt tot nadere uitwerkixig vaxi deze regelexi terwijl voorts geen verdere afwijkingen van bestaande wettelijke voorschriftexi wprdéxi toe gestaaxi dan alleen van de Wet Openbare Vervoermiddelen. Handels register. De x-egeerixig wil thans geexi beslissixig oxn- trent de verlaging der jaarlijksche bijdragen voor het Haxidelsregister uitlokken. Wat de keuringsdiensten betreft, grijpt de rege?ving gaarne de gedachte aan, dat haxi- del industrie zooveel prijs stellen op eenige werking vaxi de warenwet, dat zij hunnerzijds bereid zullen blijken regelingen te tref fen. ROODE KRUIS-MEDAILLE DOOR DE PRINSES UITGEREIKT. Heden werd door H.K.H. Prinses Juliaxia texi gebouwe vaxi liet Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis aan den afgetreden Kringcommissaris ixi Noor'-Holland Noord, mr, A. M. Ledeboer, de hem boj Koninklijk Be sluit van 3 Juni j.l, toegekende xnedaille van het Roode Kruis uitgereikt. De Prinses herdacht met waardeerexide woorden de bedlangrijke diexisten door dexi heer Ledeboer gedurexide een x-eeks van jaren aan het Nederlandsche Roode KxTiis bewezen. DINSDA C, 2 J U L' T Ï935 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 2 Juli: Het Leipziger Tgbl. xneldt dat de stu denten te Breslau zich dezer dagen fameus geamuseerd hebbexi, door op de hooge tourxiux-es van wandelende dames ongemerkt beschuiten exi allerlei licht gebak te leggen. Het was uiterst verma kelijk te zien, hoe des middags een reeks dames, met beschuit bevracht langs de pantoffelparade wandelde en, wat de grap verhoogde, hartelijk lachte om het malle gezicht vaxi haar, die vooruit liepen, zoxider te vermoeden dat haar eigen tournures op gelijke wijze versierd waren. Groote knoeierijen te Eist ontdekt. Rijk voor enorme bedragen benadeeld. Te Eist zijn dezer dagen eenige personen geax-resteer'd in verbaxid met grove knoeie rijen met buitenlaxidsche tarwe. Een onder zoek, dat is ixigesteld, strekt zich over de provincie Gelderland, Utrecht exi Overijsel uit. Het algemeexi vermoeden is, dat men met een schandaal van reusachtigen om- vang te doen heeft, waardoor het Rijk voor enorme bedragen is benadeeld. Twee leden van dexi gemeenteraad van Eist exi een molenaar bevinden zich momen teel in arrest, doch zeer waarschijnlijk zal er nog veel meer aan het licht komen, waar door xiog meerderen zullen worden aange houden. De fraude is gepleegd door bij de afle- verixig van tarwe naast liet inlandsche pro- duct enoi-me voorraden buitexilandsehe taxrwe af' te leveren. De prijs van deze laatste va rieert van f 4f 5, die van inlandsche tarwe f 10—f 11 per 100 K.G. VELSEN WATERPOLO. V. Z. V. NAAR D. A. W. Het waterpolo-team van V. Z. V. gaat den lastigsten wedstrijd van het seizoexi in de derde klasse tegemoet tegexi D.A.W. in Ber gen. Winnen de Velsenaren ook van deze tegen staxiders, dan is het vrijwel zeker, dat pro motiewedstrijden moeten worden gespeeld. DS. J. TH. MEIJER NAAR ALPHEN. Tot' prëdïkaxit-directeur vaxi de Martha- stichtixig te Alphen a. d. Rijn is benoemd als opvolger van ds. A. W. Voors, die met emeri taat gaat, Ds. J. Th. Meijer, Ned. Herv. pre dikant alhier. De nieuwe directeur is 39 jaar oud exi werd in 1921 caxididaat, om 14 Mei 1922 te Hoen- derloo het predikambt te aaxivaai'dexi. Van daar vertrok hij in 1926 xiaar Gendt (Bet.) om zich 27 Sept. 1931 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 2 JULI. Bioscoop de Pont: „De schaduw van Sing Sixig" en „Het uur der Wraak". 8 uur. WOENSDAG, 3 JULI Bioscoop de Pont: „De schaduw van Sing Sing" en „Het uur der Wraak". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 2 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.15—9.15 u. Kleine Houtweg 16: Nationale Bakkerij- tentoonstelling. Sluiting 11 uur. Frans Hals Theater: „De waanzixi van den oorlog." 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Dubbelganger". Op het tooneel: Selbo, de koning der jongleurs. 7 exi 9.15 uur. Rembx-axidt Theater: „Hoe komen wij aan geld?" Op het •tooneel: The Wilburys, drie voudig rek-act. 2.30, 7 exi 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De xiegexide gast". Doorloopexide voorstellixig van 7 u. tot 11.30 u. WOENSDAG, 3 JULI Kleine Houtweg 16: Natioxiale Bakkerij - tentooxistellixig. Sluiting 11 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2