Spc ïrt in t K ort r~ i Ill Als Dr. Jac. P. Thijsse zeventig jaar wordt. Radio-Programma IIIIIIIIIIIIIBIIB 3aek Petersen, Walter News©!, 3©e Louis en Bob Olin? Britsche en Flnsctoe afgieten bestrijden elkaar in Glasgow; Cochran loopt 54 mijl en Homers wandelt 524 K.M.; D® Olympische dag; Minder county-crleketmatches in ëngeland; Zuid-Alril;a's dag van glorie. Jack Petersen heeft een goede en moedige poging gedaan om revanche te nemen op den Duitscher Walter Neusel, doch hij is daarin niet geslaagd, voornamelijk doordat hij te licht in gewicht was. Petersen is nog steeds een halfzwaar gewicht en voor dit gevecht woog hij slechts 12 stone 8 pond, terwijl Neusel met 14 stone 3 dus maar even tjes 23 EngeLsehe ponden zwaarder was. Cl stone is 14 Engejsche ponden). Intusschen krijgt de Engelschman waar schijnlijk binnenkort een kans om den we reldtitel in het halfzwaar gewicht te ver overen, doch hij zal daarvoor dan naar Amerika moeten gaan, ondanks de geruch ten, dat de huidige kampioen Bob Olin er in zou hebben toegestemd, zijn titel in En geland te komen verdedigen. Olin is even min als Braddock een groot bokser en hun geleverde prestaties loopen niet zooveel uit een. Beiden zijn eens in de eerste ronde door knock out verslagen, Braddock verloor in to taal 20 gevechten, Olin 12. Het is dus mo gelijk, dat Petersen zou winnen, ofschoon het twijfelachtig is, of de wond aan zijn wenkbrauw zonder een ingrijpende operatie permanent genezen kan worden. Vanzelf sprekend heeft de manager van Neusel, Paul Damski, er geen gras over la ten groeien om te trachten een wedstrijd met Braddock te contracteeren, doch er zijn meer kapers op de kust, van wie de neger Joe Louis, tengevolge van zijn overtuigende zege op Primo Camera, de meeste aandacht verdient. In de komende maanden zal er ongetwijfeld het noodige geschreven worden over een wedstrijd Louis tegen Braddock, maar men kan er op rekenen, dat de Ame- rikaansche regeering, na de onaangename ervaringen met Jack Johnson, een titelge vecht om het zwaargewicht kampioenschap tussehen een blanke en een zwarte zal ver bieden. Gezien het feit, dat negers wel in de gelegenheid worden gesteld, in lagere ge- wichtskiasse om den hoogsten titel te strij den, is een dergelijke beslissing ietwat on logisch. Deze Joe Louis heeft overigens snel pro motie gemaakt: een jaar geleden won hij het amateur halfzwaar gewicht kampioen schap van Amerika en ger was toen niemand die zich tegen deze overwinning van een neger verzette. Daarom is het des te opmer kelijker, dat, nu Louis een uitdaging aan Braddock heeft gezonden, er hevige pro testen opgaan, hetgeen wel een aanwijzing is, dat men laatstgenoemde's kansen niet al te hoos aanslaat. Primo Camera is intusschen weer enkele treden op den ladder van boksersroem ge daald en gebrek aan zelfvertrouwen zal daar aan wel niet vreemd zijn, Men zegt dat deze reus het liefst geheel met boksen zou willen oohouden. ware het niet, dat zijn finan- cieele toestand verre van gunstig is. In dit verband zal men zich herinneren, dat Car- ncrit in'zijn groote dagen vijf of zes mana gers had, die met een aanzienlijk percexi- taae van zijn verdiensten strijken gingen. Schmeling's manag°~ zit xiiomenteel ook niet stil. vooral niet. nu zijn landgenoot Neusel, dien hij destijds in Hamburg ver sloeg, de algemeene aandacht op zich geves tigd heeft. De Amerikaansche promotor Ja cobs heeft plannen voor een match Schme- lingLouis in September, gevolgd door een wedstrijd LouisMax Baer een maand later. Men verwacht, dat eerstgenoemde match een recette van ongeveer 7h0.000 dollars zal op leveren, zoodat Schmeling een behoorlijk percentage zal verdienen. In het groote Hampden Pauk Stadion te Glasgow heeft Zaterdag jl. een internatio nale athletiek-oxumoeting plaats gehad tus- sphen de beste krachten van Groot-Brittan- nië en die van Finland. Na spannender, kamp behaalden de Finnen met IS tegen 70 punten de overwinning, waarvan ruim 20.000 toeschouwers getuige waren. De korte af standen werden, zooals verwacht was, door de Britten gewonnen. Sweeney zegevierde in de 100 yards in 9 9'10 sec., terwijl Stothard de 880 yards in 1 mm. 57 2/5 sec. voor zijn rekening nam. Deze afstand is gelijk aan 804 1/2 Meter, zoodat Stothard's prestatie toch nog wel iets beter is dan die van onzen landgenoot de Ruyter, die Zondag 1.1. in Amsterdam de 800 Meter in 1 min. 59 sec. liep. Reeve zegevierde in de mijl-race, even als Finlay op de 120 yards hindernissen (Kaan over 110 Meter denzelfden tijd). Van zelfsprekend waren de Finnen op den langen afstand en in de spring- en werpnummers de baas. Bij het speerwerpen verbeterden zoowel de Britten als de Finnen het Schot- sche record, terwijl bij het kogelstooten laatst genoemden zeer goede prestaties leverden. De ook in ons land welbekende Iso Hollo, holde zoo hard op de twee mijl steeplechase, dat hij met grooten voorsprong in 10 min. 50 2/5 sec. eerste werd. Alvorens de prestaties van W. J. Cochran uit Durban in de marathonrace over 54 mijl (bijna 87 kilometer) te boekstaven, zij hier, teneinde den lezer voor een moreele zonne steek te behoeden, vermeld, dat het momen teel in Zuid-Afrika behoorlijk koud is. Bo vengenoemde Cochran dan had één groote levensambitie en dat was de Comrades Ma rathon van Maritzburg naar Durban te win nen. Ten einde in dit loffelijk plan te slagen, oefende hij vijf jaar onafgebroken, terwijl hij elk jaar zijn training aan de practijk toetste cïoor in dezen wedstrijd mede te din gen. Thans is hij geslaagd, want na 6 uur 30 minuten en 5 sec. passeerde hij als eerste de eindstreep. 48 deelnemers kwamen.in bar koud weder aan den start en nadat de helft van den weg was afgelegd, had Cochran twee minu ten voorsprong op zijn grootsten concurrent Ballington, die twee jaar achtereen had ge zegevierd. Op 13 mijl van het eindpunt be droeg' deze voorsprong reeds 8 minuten, doch het spijt ons te moeten schrijven, dat Cochran toen een zoodanige inzinking kreeg dat hij van het linker naar het rechter trot toir waggelde. Maar opgeven.... dat nooit. Intusschen had Ballington „lucht" gekre gen van de moeilijkheden van zijn tegen stander en ofschoon hij half dood was en juist van plan om het bijltje er bij neer te leggen, kikkerde hem dit bericht zoo op, dat hij zoowaar na enkele vergeefsche pogingen een sukkeldrafje uit de kuitspieren perste en met behulp van een paar emmers water vol doende bij kwam om Cochran te bedreigen. Wie nu gedacht zou hebben, dat laatstge noemde het toen welletje» vond, is glad abuis. Hij keek eens over zijn schouder, zag zijn tegenstander over 'den horizon komen en brak in een handgalop, die hem met stukken voorsprong' het eerst dOor de finish bracht, waarmede, zooals iedereen zal be grijpen, een lang gekoesterde levensillusie vervuld werd. Temeer, daar hij bijna het sinds 1925 bestaande record van Arthur Newton (6 uur 14 min. 30 sec.) had verbe terd. Want wat zijn 16 minuten op een kwart etmaal hollen? In het veen ziet men niet op een turfje. Doch Ballington liet zich ook niet ken nen. want zoodra was hij niet een beetje uit gerust. of hij rende zeven mijl terug om ver volgens als gangmaker van de adspirant- kampioenen te dienen, die zoo om en nabij een anderhalf uur achterstand hadden. I-Iet behoeft geen betoog, dat Ballington voor deze zeer bijzondere sportieve geste luide werd toegejuicht en een paar extra emmers water over zich zag uitgestort. Om nu eventueéle stadgenooten, die van plan zijn, eerstdaags van Haarlem naar Schiedam en terug te loopen. volledig in te lichten, mag niet onvermeld blijven, dat enkele dagen geleden in Frankrijk de vijfde wandelwedstrijd ParijsStraatsburg werd gehouden, die in recordtijd door Romens, een smid uit Sehiltigheim. werd gewonnen. Ro- mens legde het 524 kilometer lange parcours in minder dan drie dagen af, om precies te zijn in 71 uur, 53 minuten en 55 sec,, het geen een uurgemiddelde van 7 K.M. 267 M. maakt. Men dient goed te begrijpen, dat het- hier, in tegenstelling met de sportieve ge beurtenis in Zuid-Afrika. een wandeltochtje gold. waarbij de deelnemers naar believen mochten rusten en slapen. Doch de smid Romens smeedde hel ijzer, terwijl het heet was ('ongeveer 80 graden in de schaduw) en duizenden waren op de Place Kléber te Straatsburg samengestroomd, om de record prestatie van den winnaar toe te juichen Het is de tweede achtereenvolgende maal, dat Romens bij dit wandelingetje als eerste het eindpunt bereikt, hoewel men zou mee- nen, dat „in der Beschxamkung sioh der Meister zeigt". De winnaar schrijft zijn succes hoofdza kelijk aan zijn ouden Panama-hoed toe, die hem veel beter voor vermoeienissen behoed de dan het bloemkoolblad. dat de tweede aankomende onder zijn pet droeg. Deze laatste methode is trouwens veel kostbaar der en vereischt een contract met een tuln- bouw-specialist in verband met den geregel- den toevoer van versche groenten. Maar 524 kilometer! Dat zal wel zoowat van Groningen naar Maastricht en terug zijn. Goeie morgen! De Olympische Dag in het Stadion mocht zich wederom in groote belangstelling ver heugen, al waren de tribunes dan ook lang niet uitverkocht, hetgeen met dit mooie weer begrijpelijk is. Het.is aangenaam te consta- teeren. dat de athietieknummers het leeu wendeel van het succes oogstten, omdat deze tak van sport de hoofdschotel van de Olym- sche spelen uitmaakt. Vooral de 809 M. en de 100 M. voor dames en heeren leverden een ZATERDAG 6 JULI 1935 mooien stx'ijd op, waarvan de toeschouwers ten volle genoten hebben. Doch ook de rui ters en hun prachtige paarden wekten te recht het enthousiasme van de menigte. Eigenlijk is het jammer, dat de voetbalwed strijd zooveel tijd in beslag nam, want afge zien van het feit, dat deze wintersport niet op het programma thuis hoort, speelde het Bondselftal nu niet bepaald een partij, die ons de overtuiging schonk, dat een voetbal match noodzakelijk is, om het meerendeel der toeschouwers naar het Stadion te trek ken, Bij de Hongaren speelde de rechtsbuiten Markos een geniale partij, was de spil zoowel aanvallend als verdedigend een goede kracht, terwijl de backs viexi bal zoo snel mogelijk, doch niet altijd even zuiver wegwerkten. De zonen der poeszta vertoonden een behoorlijk begrip van positiespel, doch hun kopwerk maakte over het geheel genomen den meesten indruk. Halle heeft van de onzen het beste en pro ductiefste werk geleverd, waarbij hij, vooral in de eerste helft, een uitstekende solo partij tegen de Hongaarsche voorhoede ver tolkte. Toen de tegenpartij het wat kalmer aan ging doen, kregen Van Heel, doch vooral Paauwe gelegenheid, fraai „fancy-work" te demonstreeren en hun aanvallende taak naar behooren te vervullen. Na de pauze toonde ook Diepenbeek, dat hij geregeld aan eerste klasse voetbal deelneemt en deze factoren werkten er tenslotte toe mede, dat Bakbuys, die de voortdurende aandacht van den Hongaarschen spil genoot, enkele ballen goed aangegeven kreeg De rest van de ploeg bleef ver beneden internationaal peil; wel iswaar toonden Fleury en van Houtum veel enthousiasme en energie, doch eerstgenoem de heeft hoegenaamd geen begrip van po sitie kiezen, dringt veel te ver op en laat zijn buitenspeler voortdurend vrij, terwijl de Lon-ga-spil te weinig balcontrole heeft en zeer onzuiver plaatst. Het geheel was een matige vextooning, die voornamelijk aan gebrek aan tempo te lijden had. Er bestaan ernstige plannen, om het aan tal county-matches in Engeland den volgen den zomer zeer te beperken. Reeds heeft een viertal grootere county-clubs aan de zwak kere collega's medegedeeld, dat in het sei zoen van 1936 geen wedstrijd kan worden vastgesteld en het ziet er naar uit, dat eer lang de mid-week matches tot het verleden zullen behooren. Met midweek-matches wor den dan bedoeld, de wedstrijden, die op Woensdag een aanvang nemen en tot Vrij dagsavonds duren, Het publiek zal dus dan slechts op Zaterdag, Maandag en Dinsdag van eounty-cricket kunnen genieten, doch het is zeer de vraag, of het spelpeil door gebrek aan voldoende match-practijk dan niet belangrijk zal dalen, hetgeen, vooral met het oog op de test-matches tegen Australië, een punt van degelijke overweging uit maakt. De Zuid-Afrikanen hebben in de tweede testmatoh op Lord's wel terdege getoond, dat zij weinig of niets voor de Engelschen onder doen. I-Iun fielden was weer buitengewoon, het batten van Mitchell, Cameron, Rowan en Langton verdient allen lof, terwijl Balas- kas, de spinbowler en Langton met den bal een ware opruiming onder de Engelsche batsmen hielden. Een vierde innings van 151 spreekt boekdeelen voor het werk der Zuid- Afrikaansche bowlers en fielders en Lang- ton's prestatie, om in 27 ballen vier der beste Engelsche bats, te weten Sutcliffe, Hammond, Ames en Holmes naar het paviljoen terug te zenden zal ixi de annalen der cricketsport als een belangrijke bijdrage tot deze eerste testmatch-overwinning van Zuid-Afrika in Engeland worden beschouwd. Intusschen zijn de touristen dit seizoen nog steeds ongesla gen. ATHLETIEK. De 100 meter in 10.2 sec. Sterke wincl maakt recorderkennïng onmogelijk. LINCOLN <V.S.) 5 Juli (A.N.P.) Op den eersten dag der athletiek "kampioenschappen, die hier zijn georganiseerd, vielen uitstekende prestaties te noteeren. In een der series liep de neger Peacock de 100 meter in 10,2 sec., doch deze tijd zal niet als nieuw wereldrecord erkend kunnen worden, daar de hardlooper een sterken wind in den •ug had. De belangrijkste resultaten waren: 1500 M.: Flan Cunningham, 3 min. 52,1 sec. 100 M.: 1. Peacock 10,2 sec. 2 Metcalfe, 3 Jesse Owen. 110 M. horden; Percy Bard 14,2 sec. Bard evenaart daarmede zijn eigen wereldrecord. Kogelstooten: Jack Torrance 15,70 M. Polsstok-hoogspringenMeadow en William Sefton 4,21 M. 5000 M.: Joe McCluskey 15 min. 15,1 sec. Discuswerpen: Kenneth Carpentier 48,37 M. Vèrspringen: Peacock 7,99 M. 200 M. Metcalfe 21 sec. Hoogspringen: Johnson 2 M. 400 M.: Edward O'Brien 47,6 sec. Speerwerpen: Odell 64,25 M. Hink-stap-sprongRoland Romero 15,36 M. KAATSEN FRISIA NAAR KOOG A .D. ZAAN. De afdeeling „Zaanstreek" van Ned. Kaats- bond organiseert op Zondag 7 Juli wedstrijden. Gespeeld zal worden op het K.F.C.-terrein te Koog a. d. Zaan. Frisia van Haarlem zal uit komen met een tiental van de beste spelers. LAWNTENNIS. TILDEN ENGAGEERT WAASDORP. Het Handelsblad meldt dat Tilden den Nederlandschen oefenmeester Waasdorp om zijn uitstekend spel in Parijs geëngageerd heeft voor zijn tournooi door Engeland. EEN NIEUWE DAVIS CUP. Naar de Tel. meldt heeft Dwight F. Davis, de schenker van de Davis-Cup, aan het jaar- lijksche Davis Cup-diner te Londen medege deeld, dat er zooveel inscripties op de tegen woordige Davis Cup zijn, dat er een nieuwe zilveren schaal noodig is, welke de heer Davis alsnog zal schenken. HET ENGELSCHE DAVIS-CUP TEAM. LONDEN, 5 Juli. Het Engelsche team voor de „Challenge round" van het Davis-Cup tour nooi zal bestaan uit Austin, Hughes, Pèrry en Tuckey. Bij de wedstrijden om den Wightman-Cup, die in Augustus te Forest Hills zullen plaats vinden tussehen Engeland en Amerika, zal Engeland vertegenwoordigd zijn door de da mes Miss Dearman, Miss James, Mrs. King, Miss Lyle, Miss Round en Miss Staiflmers. VOETBAL. Ha&rlemsche Voetbalbond. Het jaarverslag over 19341935. Aan het juist verschenen jaarverslag van den Haarlemschen Voetbalbond over het sei zoen 19341935 ontleenen we, dat het totaal aantal aangesloten vereenigingen 56 be draagt. Aangezien het junior en tournooi om den v. d. Aart-beker dit seizoen niet georga niseerd kon worden zal dit in het begin van bet seizoen 19351936 plaats hebben. Aan de competities werd deelgenomen door totaal 319 elftallen tegen 308 het vorig jaar. In competitieverband H.V.B. werden 2460 wedstrijden gespeeld. Het ledental is met 244 vermeerderd, daar dit jaar 5909 leden ge administreerd werden, tegen verleden jaar 5665. Het scheidsrechterskorps telt 169 scheids rechters. waarvan er 16 tevens K.N.V.B.-ar- biter zijn. De protestcommissie behandelde 11 pro testen, waarvan 1 werd toegewezen. Het aantal elftallen in de Schoolwedstrij- den bedroeg in Haarlem 132 (vorig jaar 129) in Velsen 29 (30) en Zandvoort 6 (6). Het H.V.B.-elftal speelde dit seizoen 7 wed strijden won er 3 en speelde 2 gelijk. Aantal goals voor 16. tegen 14. Het Haax-lemsch Elftal speelde driemaal (tegen Amsterdam werd verloren met 32, tegen de Entente Brabanconne werd gewon nen met 10, tegen het Twentsch elfta-l werd verloren met 53). HOCKEY. WEDSTRIJD VAN HET NED. HOCKEY TEAM. Naar d e N.R.Ct. meldt zullen in het komende seizoen de Ned. hockeyers in Nederland tegen België en Frankrijk spelen en in het buiten land tegen Zwitserland en Duitschland. Het B-elftal zal West-Duitschland op eigen terrein en België B in België ontmoeten. Het Olympisch hockeytournooi heeft pas in Augustus 1936 plaats en valt buiten het seizoen '35/'36. KORFBAL. Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 8 Jiili: Afd. B: D.S.V. aOosterkwartier. Dinsdag 9 Juli: Afd. A: Ons Genoegen aAlw. Ready. Afd. A: Flora a—T.H.B. a. Afd. E: OosthoekI.V.H. Woensdag 10 Juli: Afcl. D; D.S.V. e—S.V. b. Afd. D: Palvu aMeei'lebosch. Donderdag 11 Juli: Afd. C: D.S.V. b—Aurora c. Vrijdag 12 Juli: Afd. B: T.H.B. b—Aurora b. Zaterdag 13 Juli: Afd. D; Aurora dS.V. b. Maandag 15 Juli; Am 'A: Aurora a—T.H.r, a, Denkt men aan zijn werk voor natuur en natuurbescherming. De ééne stem in den Amsterdamschen raad. Br. Jac. P. Thijsse. Wanneer op den vijf en twintigsten van deze maand de zeventigste ver jaardag van Dr. Jac. P. Thijsse wordt herdacht, moet deze herdenking meer wezen dan één uit een serie jubilea. Daarmee willen wij niet zeggen dat dit jubileum grootscher, brillianter of feestelijker moet wezen dan andere data van herdenking, want dit zou lijnrecht ingaan tegen de bedoelingen van den jubilaris zelf. Neen; Thijsse's verjaardag moet wezen een dag waar op men zich rekenschap geeft van het Nederlandsche natuurleven in den ruimsten zin des woorös en van het werk der natuurbescherming, daarmee onverbreeklijk verbonden. Dit is de wensch van Dr. Thijsse en het is aan hen, die hem waarlijk willen eeren, in dezen geest te arbeiden. „Jac. P.", zooals Dr. Thijsse in den kring zijner kennissen wordt genoemd, spreekt nooit over zichzelf of het moet ter wille van de natuur zijn. Het moge eigenaardig klinken: „ter wille van de natuur", doch zij die Thijs se's leven kennen, weten wat dit zeggen wil, weten dat elk woord over zichzelf bedoeld is als een roep tot de menschen: „gaat de na tuur leer en en wordt rijk", „Het is de sleutel tot alles", zegt Dr. Thijsse, „Zij die leven voor wat groeit, bloeit, vliegt, kruipt en ademt, moeten wel beter en rijker worden. Krijgen belangstelling voor muziek, schilderkunst, beeldhouwwerken, godsdienst. Groeien zelf. Worden sterker". En wie aan de woorden van Jac. P. Thijsse kan twijfelen, kan aan de eerlijk-eenvoudige waarheid tornen. Duizenden weten niet dat zij het aan Dr. Thijsse hebben te danken dat zij nu reeds rijker zijn dan hun vaders op denzelfden leeftijd waren. Want wie was het, die de na tuur tot de duizenden bracht, om de duizen den tot de natuur te brengen? Wie was het, die 't eerst in een dagblad schreef over de natuur? Wie was het die met eenvoudige boek jes tot de menschen kwam? Wie was het, die met albums groot en klein spelenderwijze met groote dingen vertrouwd maakte? Wie was het, die...,? Steeds is het antwoord: Dr. Jac. P. Thijsse. Met Heimans schreef Dr. Thijsse verschei dene kleine, populaire boekjes. Een ervan, „Door het Vondelpark", dat weinig bekend is geworden, wilde de heer Thijsse door een ar tikeltje wat meer bekendheid geven. Het was Charles Boissevain, de toenmalige hoofdre dacteur van het Handelsblad, die op het origineele idee kwam, geregeld artikelen over de natuur op te nemen. Dit was werkelijk een sensatie, want zooiets was nieuw, ongewoon en viel op. En de natuur kwam tot het groote publiek! Verkade. Zou er wel een Nederlander zijn die de albums van Thijsse niet kent, uitgege ven door Verkade? Zou er iemand wezen, die ontkennen wilde welk een ontzettend belang rijk werk hier is verricht? Dr. Thijsse zelf ziet met groote voldoening terug op dezen arbeid, mét voldoening en dankbaarheid. Wij noemden slechts twee typische voor beelden van de wijze waarop Dr. Thijsse aan vankelijk de natuur aan de Nederlanders heeft voorgesteld. Verder gaande zou men De Levende Natuur kunnen noemen, van welk tijdschrift Dr. Thijsse de oprichter is. En met De Levende Natuur alle andere periodieken over de natuur, artikelen en uiteenzettingen, waaraan hij heeft gewerkt. Doch wie ijvert de menschen tot de natuur te brengen, moet ook zorgen, dat er natuur is en vooral b 1 ij ft: Hierin ligt opgesloten dat Dr. Thijsse een voorstander is van natuurbe scherming', hetgeen men verwachten kan van den man die de eigenlijke oprichter is van de Nederlandsche Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Het Naardermeer was er de aanleiding toe. Amsterdam wilde deze „waardelooze en on vruchtbare plas" <Dr. Thijsse wordt nóg boos als hijdeze kwalificatie hoort) koopen, om er het vuil te kunnen storten. Er is heel wat over te doen geweest in 1904 en later. De Am- sterdamsche raad besloot, met één stem meer derheid, het Naardermeer niet te koopen en na tallooze moeilijkheden kwam eindelijk de groote vereeniging tot stand die het Naarder meer, met steun van vele zijden, kon koopen. Ook hier hebben velen weer opgekeken naar het nieuwe en nog nimmer gehoorde: de aan koop van stukken natuur om ze te laten zoo als ze zijn. Er waren menschen die van stond af aan wilden meehelpen, doch er waren er ook die aan Dr. Thijsse schreven dat zij zijn idealisme, om door het bijeenzamelen van gel den gronden te koopen, zeer op prijs stelden, doch tevens meenden zij te moeten betwijfelen of het wel ooit zou lukken Een opsomming van de bosschen, velden, plassen, wadden, heidegronden en vennen die de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten heeft gered, zou te lang wezen. Bewe zen is echter dat het kon en dat Dr. Thijsse, wiens idealisme en optimisme tot nog toe ner gens zijn overtroffen, 't aan het rechte eind had. Het zou vërkeerd wezen wanneer wij ons zelfvergenoegd op de borst zouden slaan en beweren: „Wat gaat het toch goed in ons landje!" Zeker, het gaat hier beter dan elders in Europa. Maarer dreigt ook veel gevaar en vooral nu is het de groote moeilijkheid het evenwicht te kunnen vinden tussehen de noodzakelijkheid van natuurbescherming en die van werkverschaffing, ontginning en be bouwing. Nog zijn wij niet zoover dat het voor iedereen duidelijk is dat natuurschoon een al- gemeen bezit is en niet het eigendom van den grondeigenaar alleen. Nog zijn wij ook niet zoover dat natuurbescherming wettelijk is ge regeld, ofschoon dit laatste niet zeer verwij derd schijnt te zijn. Er blijft arbeid, niet al leen voor de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, doch ook voor andere or ganisaties en staatsinstellingen, overheids commissies en allen die weten dat de natuur voor de menschen tegen de menschen in be scherming moet worden genomen- Wie „Thijsse" zegt, zegt „natuur" en „na tuurbescherming". En met het komend jubi leum wordt het vijf en twintig jarig bestaan herdacht van De Levende Natuur, dat een verrassingsnummer wordt voor zijn eigen re dacteur. Dr. Thijsse.... Ook wordt herdacht het tienjarig bestaan van de Stichting Plan ten- en Vogeltuin in het Bloemendaalsche Bosch, die niemand kent. Maar onder den naam Thijsse's Hof behoort iedereen te kennen en te steunen het geschenk aan Dr. Thijsse op zijn zestigsten verjaardag. Ook te steunen, want het mag hem nu geen zorgen maken, voor zoover Dr. Thijsse voor zorgen ontvanke lijk is „Jac. P." zou nooit over zichzelf hebben ge praat, als hét niet tefwille van de natuur was, want u kunt in een adem zeggen; „Thijsse, natuur, natuurbescherming". ^!iiiiiiiiiiiii'''|ll'''''iiiiiiiiiiiiiiiiiiii''|l'll''''liii!iiiiiiniiniiiii''''ll''''lililiiiiii!iiiiiiiiHl^''^ ZONDAG 7 JULI 1935. HILVERSUM, 1875 M. 8.50 VARA. 10.— VPRO. 12— AVRO. 5.— VARA. 8— AVRO. 8.50 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers. 9.— Postduivennieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. 9.45 A. B. Kleerekoper: Nu of nooit. 10.Kerkdienst uit de N. II. Kerk te Enkhuizen. Spr.: Ds. J. J. Meijer. Hierna Orgelspel! 12.Klokken spel en Uurslag van het Stadhuis te Maas- tricl 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan, 12.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 1.Het schil derij van de maand. 1.20 Omroeporkest o.l.v. A. van Raalte. 2.Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr., 2,30 Pianorecital Endre Petri. 3.— Residentie-orkest o.l.v. Neumark m.m.v. L. Smitshuysen (bas-bariton). 4.30 Gram. pl., (om 4.45 sportnieuws) 5.-Uit het Leidscheplein- theater, Amsterdam: „De Lachhoek" o.l.v. H. Waling. 5.40 Sportnieuws. 6.VARA-orkest o. I. v. H. de Groot. 7.Gram. pl. 7,15 „60 voor de VARA", revue van R. Pleysier en S. de Vries. M.m.v. solisten én het VARA-töoneel. 8.— Berichten. 8.10 Gramplaten. 8.20 Uit heft Kurhaus, Scheveningen: Residentieorkest o.l.v. C. Schuricht, m.m.v. H. Cals (sopraan). 9.05 Radiojournaal è9.20 Orgelspel P. PalJa. 9.40 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.55 Voordracht L. Gimberg. 10.10. Disco-nieuws. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.Berichten. 11,10-" 12.AVRO-Decibels o.l.v. E. Meent. HUIZEN, 301 M. 8.30 NORV, 9.30 KRO. 5— NCRV. 7.45— II.— KRO. 8.30 Morgenwijding door Joh. de Heer, m.„ m.V. W. Verver (viool). 9.30 Gram. platen 10.— Hoogmis. 11.30 Gram.platen. 12,15 Orkestcon cert en lezing. 2.Schlagermuziek. Gram.pl. 3.Pontificaal Lof. 3.30 Reportage. 4.— Gram platen en sportreportage. 5.Orgelspel A. G. Both, 5.30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Gorinchem o.l.v. Ds. H. Th. v. Munster m.m.v. A. G. Both (orgel). Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten 8.15 Gevar. programma. 10.30 Berichten. Gram.platen. 10.4011.-Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12,50 Vioolrecital Brat-za. 1,20 BBC-Nor- thern-Ireland-orkest o.l.v. Brown. 2,20 Gram. pl. 3.05 Orkest o.l.v. Wormald, m.m.v. L. Hanks (bariton). 4.05 E. Pini's Tango-orkest. 4,50 Voor de kinderen 5.10 en 5.30 Lezing. 5.50 Reg. Paul pianokwartet m.m.v. H. Macklin (tenor). 7.05 Lezing. 7.35 Solistenconcert, 8.20 Kerkdienst. 8.35 Religieuze causerie, 9.05 L. Jeffries' orkest 10.5011,20 Epiloog'. ROME, 421 M. 9.Orkest o.l.v. Paoletti m.m.v. G. de Vito (viool)- 10.20 Radio-tooneel. 10.50 Populair concert. MAANDAG 8 JULI 1935. HILVERSUM 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.-^ N. de Klijn viool en C. Steyn piano. 8.30 Gram.pl. 10.Morgenwijding VP'RO. 10.15 Declamatie J. v. Gogen. 10.30 Orgel spel J. Jong. 11.Vervolg declamatie. 11.20 Gram.pl. 12.De Flierefluitex's o.l.v. E. Walis 12.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 1. „Orvitropia" od.v. J. v. d. Horst. 1.55 Gram.pl. 3.30 Voor' de vrouwen. 4.Zenderwisseling. 4.15 Orgelspel C. Steyn. 4.30 Kinderuurtje 5.Vara-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.45 Decla matie C. Rijken. 6.Vervolg orkestconcert. 6.30 Muzikale lezing' P. Tiggers. 7.10 Dr. H. Engel spreekt over Linnaeus. 7.30 Zang door Jo Hekkertvan Eysden. 8.Herh. S.O.S.- Bei'ichten, xiieuws-berichtexi. 8.10 E. Walis en zijn orkest. 9.J. Huy (saxofoon) en J. Jong (piaxio). 9.10 „Humor in de literatuur", III, vei'z. door Jos. Cohen. m.m.v. Janxiy van Oogexu (declamatie) en de Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 9.50 Gram.pl. 10.15 Vara-Orkesfc 0.1.v. H. de Groot. 11.Gx-amofoonplaten en 1. Rossican piano en J. Jong orgel. HUIZEN 301 M. N.C.R.V.-UITZENDING. 8.Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgexidienst o.l.v. Ds. A. D. Meeter. 11.Chr. lectuur. 11.30 Mahlex-con- cert. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.Zang exi pianorecital doro Truus ter Steege sopraaxi exi Corry v. d. Veerx piano. 4.Bijbellezing. Ds. W. J. Mooy m.m.v. so- praaxi exi orgel. 5.Amsterd. Salonorkest o.l.v. Kiekens en Gram.pl. 7.— Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Reportage. 7.30 P. Deenekamp Wandelsport". 7.40 Gram.pl. 8.Berichten 8.05 Gram.pl. 9.Cor Kee: Het orgel in den loop der eeuwen. 9.30 Concert door het Ned. Sextet. (Om 10.10 Berxchtexi). 10.3011.30 Gx'ain.pl.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6