Een aantal vaste lasten wordt verlaagd Ophir ontdekt. Helga's weddenschap. BEVERWIJK ZWEMWEDSTRIJDEN KENNEMER ZWEMCLUB. Zondagmiddag werden in het zwembad „Adrichem" de j aarlijksche onderlinge zwem wedstrijden gehouden voor de leden van de Kennemer Zwemclub. Het publiek legde voor deze wedstrijden veel belangstelling aan den dag. De wedstrij den hadden dank zij de goede organisatie een vlot verloop. De gemaakte tijden wijzen uit, dat het ook aan spanning bij dit zeer geslaagde zwemfeest niet heeft ontbroken. De volledige uitslagen waren: Hinderniszwemmen Meisjes 25 M.: 1. L. Hen- drikx 35 3/5 sec.; 2. T. Duin 441/5 sec.; 3. G. Kochx 45 4/5 sec. 25 M. Hinderniszwemmen Jongens: 1. H. Schram 47 1/5 sec.; 2. B. Bochx 47 2/5 sec.; 3. N. Hille 55 sec. Hinderniszwemmen Meisjes 50 M.: 1. R. Ne- lis 1.13 1/5 sec.; 2. J. Kuijs 1.16 sec.; 3. T. van Veen 1.18 255 sec. 50 M. Hinderniszwemmen Jongens: 1. A. Cop. pens 49 2/5 sec.; 2. H. Bruin Jr. 1 min. 7 1/5 sec.; 3. D. de Wildt 1 min. 9 sec. 50 M. Schoolslag Meisjes: 1. R. v. d. Lem 56 1/5 sec.; 2. J. Kuys 1 min. 7 3/5 sec. 50 M. Schoolslag Jongens: 1. C. v. d. Lem 513/5 sec.; 2. A. Coppens 53 1/5 sec.; 3. H. Kochx 55 sec. 25 M. Schoolslag Meisjes: 1. L. Hendriks 35 sec.; 2. Gre Kochx 38 2ö5 sec.; 3. To Duin 42 3/5 sec. 25 M. Schoolslag Jongens: 1. Nico Hille 45 sec.; 2. Bram Kochx 451/5 sec.; 3. Henk Schram 45 2/5 sec. 100 M. Schoolslag Dames: 1. Gre Slotemaker 2 min. 3 3/ 5sec.; 2. J. v. Bragt 2 min. 3 4/5 sec.; 3. R. v. d. Lem 2 min. 4 4/5 sec. 100 M. Schoolslag Heeren: 1. D. Adrichem 1 min. 45 3/5 sec.; 2. G. de Rooy 1 min. 48 2/5 sec.; 3. A. Schoone 1 min. 53 1/5 sec. 100 M. Vrije slag Heeren: 1. D. Adrichem 1 min. 32 3/5 sec.; 2. G. de Rooy 1 min. 551/5 sec.; 3. P. de Rooy 2 min. 19 2/5 sec. Estafette 3x50 M. Meisjes: 1. Gre Kochx Stien Burger Gre Slotemaker 3 min. 3 sec.; 2. L. Hendrix J. Kuys J. v. Bragt 3 min. 5 3/5 sec.; 3. To Duin J. Langedijk R. v. d. ,Veen 3 min. 13 3/5 sec. Estafette 3 x 50 M. Jongens: 1. D. de Wildt J. v. Ronkel C. v. d. Lem 2 min. 49 sec.; 2. Nico Hille J. v. d. Lem A. Coppens 2 min. 57 4/5 sec.; 3. Bram Kochx H. Kochx H. Bruin Jr. 3 min. 5 1/5 sec. BEVORDERD. F. Gillissen, W. van Drunen en B. v. d. Voet alhier werden aan het Stedelijk Gymna sium te Haarlem bevorderd van de eerste naar de tweede klasse. EXAMENS L. O. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool slaag den voor de akte L.O. de heeren A. Durville, Amsterdam; A. Elders, Amsterdam; J. Ger- brand, Delft; P. Heynis, Graft; W. Hofhuizen Amsterdam en J. Koning, Volendam. DE STAND DER WERKLOOSHEID. De statistiek der werkloosheid vertoonde In de afigeloopen week een heel wat opge wekter beeld dan enkele weken geleden. Moest toen nog bijna iederen Zaterdag mel ding worden gemaakt van een stijging der werkloosheid, de jongste opgave gaf een niet onbelangrijke daling te zien. Van de drie bij den gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling aange sloten gemeenten stond Heemskerk er het gunstigst voor. Het seizoen van den arbeid op de velden is aangebroken en dan werkt al wat maar eenigszins in den tuinbouw gebruikt kan worden. Weliswaar stonden nog 17 werkloo- zen ingeschreven, maar dat waren vrijwel allen ambachtslieden. Beverwijk en Wijk aan Duin deelden eveneens in de tijdelijke ople ving. De 664 werkloozen die nu nog staan ingeschreven waren verdeeld over onder staande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 3, bankwerkers 7, be hangers 2, betonvlecihters 6, betonwerkers 5, blikbewerkers 1, bouwkundige opzichters 1, carosseriemakers 1, chauffeurs 13, drukkers 7, electriciens 2, grondwerkers 49, handlan gers 4, kantoorbedienden 3, kopergieters 1, landarbeiders 12, lasschers 2, loodgieters 1, losse arbeiders 124, machinisten 4, machine drijvers 2, machinale houtbewerkers 2, mar merbewerkers 2, metselaars 9, monteurs 3, opperlieden 12, plaatwerkers 1, schilders 3, schippers 2, schoenmakers 2, sigarenmakers 14, sorteerders 2, slagers 1, smeden 2, sol- deerders 2, stokers 4, stucadoors 1, teeke naars 2, timmerlieden 17, voegers 1, voerlie den 1, voorslaanders 1, winkelbedienden 2, werkster 1, zeilmaker 1, totaal 338 (vorige week 404) Wijk aan Duin: Bakkers 2, bankwerkers 8, betonvlechters 1, betonwerkers 2, bliksla gers 1, carosseriemakers 1, chauffeurs 4, drukkers 1, electriciens 3, grondwerkers 37, handlangers 2, kantoorbedienden 6, landar beiders 10, loodgieters 2, lijnwerkers 1, losse arbeiders 42, machinisten 6, machinedrijvers 1, metaalbewerkers 7, metselaars 4, meubel makers 2, monteurs 1, opperlieden 10, reizi gers 3, schilders 2, schippers 1, schoenmakers 1, sigarenmakers 4, steenhouwers 1, straat makers 1, stucadoors 2, timmerlieden 14, uit voerders 1, voerlieden 1, winkelbedienden 3, dienstboden 1, stuurlieden 1, totaal 190 (210). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwer kers 1, electriciens 1, grondwerkers 1, kan toorbedienden 1, landarbeiders 2, losse arbei ders 2, monteurs 2, timmerlieden 4, uitvoer ders 1, totaal 17 (50). TENTOONSTELLING K. J. C. Zaterdagmiddag werd in de St. Jozefzaai aan den Arendsweg een tentoonstelling ge opend van werkstukken, welke door de leden van de Katholieke Jeugdorganisatie, de K. J. C., waren vervaardigd. Pastoor P. J. M. J. v. d. Pavoordt van de parochie van O.L. Vrouw van Goeden Raad, sprak een openingswoord, waarbij hij in het bijzonder burgemeester H. J. J. Scholtens van Beverwijk en burgemeester H. Rothe van Wijk aan Zee verwelkomde en hem dankte voor hun belangstelling. Daarna werden de geëxposeerde voorwer pen met veel belangstelling bezichtigd. De tentoonstelling mocht zich Zaterdag en Zondag in een groote belangstelling ver heugen. De aardige voorwerpen, die de jon gens vervaardigd hadden trokken veel be langstelling. Dat was in niet mindere mate het geval met de velerlei attracties, die niet alleen de tentoonstelling opluisterden, maar die bovendien bestemd waren om de noodige gelden in te zamelen, waardoor het huisvlijt- werk ook in het nieuwe seizoen kan worden voortgezet OPBRENGST COLLECTE. De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van de Vereeniging tot bevordering der jezondheid in de grafische vakken heeft een bedrag van ruim f 113 opgeleverd. Aangezien men over een te klein aantal collectrices en collectanten beschikte heeft een aantal Haar- lemsche dames de helpende hand geboden. Toch was ondanks deze hulp, die op hoogen prijs werd gesteld, het aantal medewerkenden nog te klein om het geheele gebied, dat be werkt zou worden, namelijk Beverwijk en Wijk aan Duin nog te gering. Deze ongunstige fac tor in aanmerking genomen, is de opbrengst nog niet tegengevallen. GOUDEN ECHTPAAR. In het hartje van de vacantiemaand heeft Beverwijk een gouden echtpaar te bejubelen. Op 20 Augustus zal het echtpaar E. Wolterman en Chr. WoltermanKnegjes, wonende in de Kloosterstraat vijftig jaar getrouwd zijn. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". In de maand Juni werden, ondanks de boot tocht, waarvoor ook druk „geplakt" wordt, bij de Winkelierscombinatie „Plan West" 141 zegelboekjes ingeleverd. Daarvan waren er 7 op den geluksdatum 20 Juni ingeleverd. De genen, die daardoor de waarde van hun boekje verhoogd zagen, waren ditmaal Mej. van Loon, Alkmaarscheweg 199, Wijk aan Duin; Pirovano, Romerkerkweg 53; Mej. Maahnan, Romerkerk- weg, J. Bakker, Torenstraat 3; Kee, Groene- weg 21; Smit, Verlengde Vondellaan 5 en Van Duffelen Rooswijkerlaan, Velsen-Noord. SANTPOORT KINDERKOREN-CONCERT. Aan het concours van den Noord-Holland- schen Zangersbond, dat gisteren in het Bur gemeester Rijkenspark gehouden werd, was geen eere-wedstrijd verbonden. Hiervoor in de plaats kwam een concert van kinderkoren meerendeels onder leiding staand van Mevr. AriszSchrama. Alleen het kinderkoor „Duin- lust" stond onder directie van Lies Hertier. Voor dit concert bestond buitengewoon veel belangstelling, die, mede door het goede werk in dezen door--de. politie verricht, rustig, heeft kunnen genieten van den mooien kinderzang. Het eerst besteeg Lies'Hertier met haar jeug dige schare de tent. Het vrij kleine koortje „verdronk" bijna in de groote ruimte, doch dit bleek geen bezwaar voor het keurig uitvoeren van een zevental aardige liedjes, die het kun nen van de kleinen niet te boven gingen. ,,'t Muizeke" van Dan. de Lange werd vooral lief en teer gezongen. En dan vermelden we nog extra „De schoonste bloem" van J. D. v. Ramshorst en „Van een geweldig jagertje" van Cath. v. Rennes. Mevr. AriszSchrama was met niet minder dan 5 kinderkoren present. Ze liet „Santpoort's MAANDAG 8 JULI 1935 (Een Poolsch ontdekkingsreiziger is uit Abessynië teruggekeerd viet de tijdimg, dat hij daar in wild bergland het land Ophir met de goudmijnen van Koning Salomo heeft ontdekt.) Een goudmijn is een ding (en hoe!) Dat waard is om het te ontdekken, 't Is iets om naar de Polen toe, Of zelfs uit Polen weg te trekken. Je hebt den tijd van Salomo Uit de historie nageslagen En, welbewust van 't risico, Besluit je, het erop te wagen. Je rust een expeditie uit, Van mannen, sterk en onverschrokken, Bereid, om voor de groote buit, Met avontuur en dood te gokken. We gaan naar Ophir luidt de kreet, Iets anders dan: we gaan naar Rome, Want uit dat Ophir, naar u weet, Is Abessynië voortgekomen. Je worstelt door een bergstreek voort, Erg onherbergzaam, vol gevaren, Maar goud, het wonderwerkend woord, Vermag elk offer te verklaren. De koning uit den ouden tijd, Zoolang reeds in het rijk der dooden, Heeft in de rust der eeuwigheid, Het aardsche slijk niet meer van noode. Voor ons was het nog veel meer waard. Al zou 't niet zoo'n sensatie wekken, Als iemand ergens op de aard Salomo's wijsheid kon ontdekken. P. GASUS. Alle hypotheekrenten tot 414 procent teruggebracht. Kinderkoor" openen met „Kleine Dick" van Th. v. d. Bijl en dit sloeg, dank zij de aardige nuanceering al direct in. 't Aardige „Sproei liedje" van Henr. van Tussenbroek werd hier en daar minder onberispelijk gezongen, maar met „Scharensliep" van Chr. v. Beek namen de jeugdige Santpoortenaren weer re vanche. „IJmuiden's Knapenkoor" begon met Mo zart's teere „Slaapliedje" minder goed. Vooral in de hoogere registers klonk het onzuiver, doordat vele jongens „het niet halen" konden. „Koos de Gymnast" klonk heel wat beter evenals „Lenteliedje" van Chris van Beek, dat in samenwerking met een meisjeskoor uit IJmuiden werd gezongen. Het kinderkoor uit Velsen Noord zong een drietal nummers, waarvan in het bijzonder „De dappere Kikkers" van Chr. van Beek in de smaak viel. „Spaarndam's Kinderkoor" kwam met „Wees gegroet, o schoone lentetijd" en „De schoonste feestdag", beide van Cath. van Rennes voor den dag. Vooral het laatste nummer met zijn prachtig slot de bede: „De Heere zeeg'ne en behoede U" sloeg natuurlijk in. De avond werd besloten met het zingen van de „Bloemencantate" van Geertruida van Vladeracken door 300 kinderen. Dit massale optreden werd voor Mevr. Arisz, die dit groote koor op uitnemende wijze leidde, een groot succes en vormde een buitengewoon mooi slot van een uitstekend geslaagden zangersdag. HEEMSKERK GESLAAGD. Zaterdag slaagden voor diploma Mulo-A onze plaatsgenooten J. Adrichem en J. Zonne veld. R.K. VOETBALVEREENIGING „A.D.O." Zondag speelde A.D.O. II in het Vitesse tournooi gelijk tegen U.S.V. I uit Uitgeest (3—3). Bij de gehouden 2 x 1V2 minuut verlenging wist U.S.V. het winnende doelpunt te scoren, waardoor zij zich in de finale plaatste. Huren moeten dalen. Tijdelijke regeling. Toen de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken met de trein uit Berlijn naar Warschau vertrok, deed de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath hem uitgeleide. Thans is bij de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verlaging van hypo theekrenten en huren ingediend. De voornaamste bepalingen er uit zijn: limiet voor hypotheekrenten voortaan als regel 4 3/4 procent; erfpachtsca non voor weningen, winkels en koffie huizen zal in nader aan te wijzen ge meenten teruggebracht worden tot S0 procent van de erfpacht op 1 Januari 1931; mogelijkheid van verlaging van huren tot 80 procent der huurwaarden gerekend naar het peil der huurprijzen op 1 Jan. 1931; rente van obligatie- leeningen van grondcredietinstellingen wordt teruggebracht tot 4 procent; verlaging van de gemeentelijke lasten. In de Memorie van Toelichting zet de re- geering nomaals uiteen waarom het noodig is. niet alleen ter voorkoming van budgetaire moeilijkheden, maar ook om den ongunstigen invloed van een te hoog opgevoerd peil van publieke uitgaven op het geheele economische leven op te heffen, dat de uitgaven der pu blieke huishouding in overeenstemming wor den gebracht met het verminderde volksinko men. Ook voor huizenbezit is verlichting van las ten onvermijdelijk. De regeering meent deze te kunnen verkrijgen zonder werkelijke geva ren voor het hypothecair crediet in het leven te roepen, indien zij de rente, welke de hypo thecaire crediteur ontvangt in het algemeen terugbrengt tot wat de rente van onze staats papieren is geworden. Die rente is niet volstrekt stabiel. Zij gaat op en neer met den koers van onze staats schuld, welke weer afhankelijk is van zekere fluctuaties op de geldmarkt. Doch de regeering meent niet zoover mis te tasten, indien zij een percentage van vier neemt als het rust punt waar omheen thans die rente schom melt. Wanneer dus de rente, die de belegger op hypothecair crediet ontvangt, op 4 wordt ge steld, dan brengt de regeering hem in het al gemeen in dezelfde omstandigheden als den belegger in Nederlandsche staatspapieren. De ze maatregel is zeker niet zoo ingrijpend, dat daarvan een storing van het hypothecair cre diet behoeft te worden gevreesd. In het algemeen is voorts de toestand deze, dat de rente van de rechtstreeksche hypothe caire leening eenigszins hooger ligt dan die van den pandbrief, aan welk verschil dit ont werp volle recht doet wedervaren door de rente van de hypothecaire leening op 4 3/4 pCt. maximaal te stellen. De kantonrechter kan het verzoek van een .hypothecairen schuldenaar tot verlaging van leen periodieke aflossing inwilligen wanneer hem aannemelijk wordt' gemaakt, dat die schuldenaar uitsluitend of nagenoeg uitslui tend door de tijdsomstandigheden niet aan zijn verplichting kan voldoen. Buiten de voorgestelde regeling vallen de door hypotheek gedekte bouwcredieten e. d.., verleend door bankinstellingen tot welker be drijf het verleenen van zoodanige credieten vóór 1 Juli 1935 behoorde; alsmede de vorde ringen, waarvoor hypothecair onderpand is landelijk eigendom in den zin van de crisis- landbouwhypotheekwet-1935. Ook pandbrieven, uitgegeven krachtens lee ningen na 1 Juli 1935 aangegaan, blijven bui ten de werking van deze wet. Tweede en verdere hypotheken ook 4 3/4 procent. De regeering ziet niet voorbij dat voor twee de en verdere hypotheken een hoogere rente pleegt te worden bedongen. Het vastleggen hiervan is echter in dit ontwerp niet ge schied. Alle hypothecaire leeningen, met uit zondering van de een geheel ander karakter dragende crediethypotheken, worden terugge bracht tot de rente van 4 3/4 pCt. Hiervoor pleiten verschillende motieven. Wil men de lasten op het huizenbezit inderdaad vermin deren, dan moet men ook de tweede hypo theken, die veelal een veel zwaarderen druk uitoefenen dan de eerste, eveneens in de re geling betrekken. Hoofdgevolg van het ontwerp zal, naar de regeering verwacht, zijn, dat de belegger in hypothecair crediet in dezelfde positie komt te staan als zij die in de afgeloopén jaren hun Nederlandsche staatspapieren hebben gecon verteerd. Een debiteur kan behalve door de verplich ting tot rentebetaling ook te zwaar worden gedrukt door de verplichting tot jaarlijksche aflossing. Daarom opent het ontwerp de ge legenheid om in gevallen daarin daaraan be hoefte bestaat, de verplichte aflossing te verminderen tot 1 pCt. van de hoofdsom per jaar. Erfpachtscanon Wat de erfpachtscanon betreft merkt de re geering op dat dezelfde motieven, die dringen tot een vermindering van de jaarlijksche las ten bij hypothecaire leeningen, ook tot ver mindering van den erfpachtscanon nopen. Als maatstaf voor die vermindering is gekozen een canon die twintig procent ligt beneden het niveau van 1931. Huren Over het algemeen zijn de huren van hulzen reeds zeer belangrijk gedaald. Voor vele wo ningen ligt het niveau reeds aanzienlijk lager dan tachtig procent beneden 1931. Alle verlagingen in loopende huurcontrac ten betreffende gebouwen gelegen in een ge meente, welke bij K. B. wordt aangewezen, gaan in twee maanden nadat het K. B. in werking is getreden. De regeering heeft echter gemeend het huurdalingsproces te moeten bevorderen door voor te schrijven, dat huren niet zullen mogen liggen boven 80 pCt. van het niveau van 1931. Deze maatregelen zal alleen behoeven te worden toegepast in die gemeenten waarin daarvoor aanleiding bestaat. Verlaging van publieke lasten Ook aan de publieke lasten wijdt het ont werp zijn aandacht. Tot deze lasten behooren vooral die, welke opgelegd worden door de gemeentebesturen; immers de rijksbelasting- heffer heeft in het algemeen de zakelijke las ten op het onroerend goed niet verzwaard. Veel zwaarder is de druk der gemeentelijke lasten in den vorm van verhoogde opcenten op de grondbelasting, straatgeld, assurantie belasting, precario en dergelijke. Verlaging van deze lasten hangt ten nauw ste samen met de financieele positie der ge meente. De wetgever kan daarom niet dwingend over de geheele lijn gaan voorschrij ven, doch ieder geval zal afzonderlijk onder het oog worden gezien. Ten einde de gemeentebesturen te verplichten aan dit vraagstuk hun aandacht te schenken bepaalt het ont werp dat de desbetreffende verorde ningen met ingang van het eerstvol gend belastingjaar zullen komen te vervallen, zoodat de gemeenten die opnieuw zullen moeten vaststellen. Het goedkeuringsrecht van de Kroon opent dan de gelegenheid om, wan neer de regeering dit wenschelijk mocht achten, met de desbetreffende gemeenten in overleg te treden of en zoo ja, welke wijzigingen in dezen kunnen worden aangebracht. In de wettelijke regelen betreffende de ge meentelijke belastingen is aan de heffing van opcenten op de grondbelasting voorrang toe gekend boven de heffing van opcenten op de personeele belasting en op de gemeentefonds belasting. Er is thans, nu zich omstandighe den voordoen, welke het noodzakelijk maken, dat de overheid bijzondere maatregelen neemt tot verlaging van vaste lasten, alle aanleiding om het verband tusschen de grondbelasting en de personeele belasting tijdelijk weg te ne men. Aldus zal voor vele gemeenten de gele genheid ontstaan, een verlaging van de opcen ten van de grondbelasting te compenseeren met een verhooging van personeele belasting of. van de opcenten gemeentefondsbelasting. Zoodra de omstandigheden toepassing van deze wet niet meer noodzakelijk maken, en in ieder geval vóór 1 Januari 1938, zal een nieuw wetsvoorstel worden ingediend, waarbij de in trekking, zoomede hetgeen alsdan verder noo dig zal blijken op dit gebied, wordt geregeld. Inbrekers waren dom. Zij gooiden de sleutels van de safe weg. Daardoor misten zij een buit van ruim 13 mille. In den nacht van Zaterdag op Zondag is nere buit tevreden moeten stellen, nadat zij Biscuitfabrieken te Bergen op Zoom. In de brandkast op het privékantoor van de directie was een bedrag van f 13.400 aanwezig, welk be drag gereed lag voor de betaling van diverse nieuwe machines, die pas in bedrijf waren ge steld. De dieven hebben zich toegang weten tc verschaffen door het uitsnijden van een ruit c het forceeren van drie deuren. Ofschoon verschillende sleutels zijn gebruikt hebben de inbrekers de sleutels van de safe achteloos weggeworpen en zich met een klei nere buit tevreden moeten stellen, nadat zij vergeefsche pogingen hadden aangewend om de brandkast te forceeren. De diefstal werd Zondagmorgen door het dochtertje van den directeur ontdekt. Onmid dellijk werd de politie van de inbraak in ken nis gesteld. De politie heeft ter plaatse vinger afdrukken genomen. FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 8) Vinger gaard, 24 Sept. 2e rapport. Lieve Grete, Er is geen zoon! (corr.: van laatste op merking vorig rapport). En zoo er een geweest was enfin. Een mensch wordt nu eenmaal niet naar verdienste beloond in deze wereld. Om bij het begin te beginnen, ik stapte af aan een klein dorpsstationnetje en werd oogenblikkelijk aangehouden door een chauf feur, die mijn koffers nam en vroeg naar den vrachtbrief van m'n linnenkast. Bijna verlegen zeide ik, dien niet te hebben. Daarna stapten we in een auto, precies zoo een als mevrouw Lisby wilde koopen zoodra ze haar eigen villa had. groen gelakt, deftig, geluidloos voortglgdend. De e&aariK feur was bijna even mooi als de auto; hij was zoo knap, dat ze hem eigenlijk niet los rond mochten laten loopen. Maar onderhou dend was dit heerschap niet. Het eenige waarop hij me behoorlijk antwoordde was, aan wie de verschillende buitens toebehoor den. Als ik daarentegen met list en handig heid een en ander over onze meesteres te weten trachtte te komen, zei hij enkel ja, en ha, en ik weet het niet. Weet u eigenlijk wel iets, als het er op aankomt? vroeg ik ten laatste. Het was misschien wel heel brutaal, maar een mensch wordt op den duur zóó geïrri teerd als hij z'n meest innemende blikken- van-terzijde en dito zilveren klaterlachjes kwistiglijk distribueert, zonder des anderen opmerkzaamheid ook maar een seconde lang van het stuur af te leiden. Wat dat betreft zou het heel wat vleiender voor me zijn ge weest als we de greppel ingeschoten waren, maar het is de vraag of dit op den duur be vrediging gegeven zou hebben. Wat denk je, dat de vent antwoordde op mijn vraag? Nee, ik weet waarschijnlijk heel weinig af van dingen, waar u belang in stelt. Doodrustig! En zooiets moet je hoo- ren van een chauffeur! Waarschijnlijk heb ben de dames hem teveel in het zonnetje gezet, een man gaat niet ongestraft het leven door met zee-blauwe oogen en een ge laat van echt brons. Ik hield verder m'n mond en kwam tot de ontdekking pas op het laatst, hoor dat ik er heel wat meer aan had, naar het land schap te kijken dan naar hem. Het was een sombere dag; laag aan den hemel joegen de wolken in woeste vaart voorbij en als een bedreiging hing het onweer over mensch en dier. Overal waren de boeren bezig, het graan binnen te brengen. Ik geloof niet dat er één vrouw op de wereld is, zelfs al is ze een ge vierde prima donna, die op het zien van hooibergen en korenschoven en akkers en roode schuren met groen bosch er rond en er achten, niet wenscht een struische boerin te zijn met tien-twaalf kinders hangend aan haar rokken. Het terrein is hier, met andere woorden geaccidenteerd, maar niet meer dan dat een Deensche er 's winter's best zou kunnen skiën. Bosch en laag hout en kleine water tjes wisselen af met akkers en weilanden. Misschien kun je je een zwakke voorstelling maken van de streek als ik zeg, dat ieder plekje als geschapen is voor een uitstapje naar buiten. Iedere helling noodt tot rusten, ieder open stuk in het bosch tot picknicken, elk smal weggetje tot ouderwetsche hof makerij wees zoo goed op te merken dat ik zeg: ouderwetsche. We hebben hier fjorden en rivieren en blauwende bergtop pen, dus over de omstreken heb ik niet te klagen. We auto'den dus. En chauffeeren kon hij, de man naast me. Hij behoort beslist tot het type, dat zich uitsluitend interesseert voor motoren, machinerieën en alles wat zweeft en draait: een veel voorkomend type in deze eeuw van mechanisme heel best. maar vervelend. Eindelijk reden we een groot, gesmeed ijzeren hek binnen, dat naar weerszijden opengezwaaid, rustte op granietblokken, en volgden een breede, eenigszins klimmende oprijlaan met zware boomen aan beide kan ten, voerend naar een huis, dat tot het laat ste oogenblik verborgen bleef achter een reusachtige massa luchtig, herfstkleurig groen, maar dat zich bij een plotselinge kromming van den weg toonde in onge dachte majesteit. Het was een wit lang ge bouw, met zwarte pannen en aan de voor zijde een tegelijk stijlvolle en ruime veranda. Op een kleinen afstand lagen de groote bij gebouwen. Aan den achterkant van het woonhuis lag een begrint erf, waar de auto met een sierlijken zwaai opreed en stilhield voor de keukendeur. Een figuur in blauw katoenen japon en groot wit schort verscheen in de geopende deur. Men behoefde niet zeer scherpzinnig te zijn om te zien, dat dit de keukenmeid was. De dagelijksche omgang met veel en goed eten gedurende lange jaren had niet nage laten. z'n stempel te drukken op haar per soonlijkheid. Zooals een pudding uitbolt over den vorm zoo puilde zij naar alle kanten uit, waar de kleeren haar niet in bedwang hiel den, hals, enkels en de ar;:::r> beneden den elleboog. Haar taillewijdte schatte ik op drie meter, of laat ik zeggen twee, opdat je me niet als gewoonlijk zult beschuldigen van overdrijving. Gezicht en armen staken rood af tegen de witte schort. Het maakte den indruk of ze zelf heel eventjes was opge kookt tijdens haar dienen aan het fornuis. Maar tegelijk boezemde haar robuste persoon een geweldig groot vertrouwen in; men moest bij den eersten oogopslag van haar houden. Mij ontving ze vriendelijk, maar niet zonder eenige terughoudendheid. Waarschijn lijk heeft ze heel wat kamermeisjes zien ko men en gaan. Als je misschien soms in advertenties of brochures afbeeldingen hebt gezien van zoo'n moderne ideaalkeuken, waar frissche gordijnen wapperen in de zomerbries en zon nige, stralende menschen hun werk verrich ten als gold het een spel te midden van glan zende zwarte en witte tegels, dan heb je mo gelijk als ik spottend gesnoven en be weerd, dat het er in werkelijkheid nooii boo uitziet. Ja, het kan zoo wezen. Met uitzon dering van de zomerbries, die om gegronde redenen achterwege bleef, zag de keuken op Vinger er uit alsof ze geknipt was uit de brochure van een zaak voor keukeninstalla ties. Alles was er, van een groot, wit geëmail leerd fornuis tot tegeltableaux aan de muren, van een afwaschbassin tot roodgelakte stoe len en tafels met roode poofcen en ongeverfd blad. (Wordt vervolgd^.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5