HET NIEUWE AVONDBLAD Wat is de Stichting Nederiandsche Visscherijcentraie? 20e JAARGANG No. 210 DONDERDAG 11 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Advertev*- ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 1.0 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig m de rtg.sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000- bij algeheele invaliditeit; 600- bij overlijden; ƒ400- bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. I talieAbessinië. De kans op het vermijden van deze men- schenslachting schijnt met den dag te min deren. De onderhandelingen te Scheveningen zijn mislukt, en ,,'t woord is nu aan den Vol kenbond", waarop men meer hoop zou kun nen hebben ais niet allerlei separte onderhan delingen in Europa gevoerd werden, en als niet allerlei separate verdragen tusschen Europeesche naties bestonden. Degenen, die daar buiten staan, zullen dus wel evengoed hun mond kunnen houden. Italië maakt nog geen haast om te be ginnen. Het regenseizoen in Abessinië is nog niet afgeloopen dat duurt nog tot Sep tember en er moeten nog wat divisies naar Erithrea gestuurd worden, want 250.000 Italia nen moeten er aan „gewijd" worden. Ik felici teer de families van de 250.000 Italianen bij voorbaat met de eer, de glorie en den helden moed. Ze hebben allemaal één 250.000ste kans dat de nagedachtenis van hun zoon het tot „Onbekende Soldaat" brengt. Voor het overige zegt Italië dat het twee „verzoeningspogingen" gedaan heeft. Die moeten wel waschecht geweest zijn, want het heeft de volgende milde voorwaarden voor een totale oplossing van het conflict ge steld a. Veiligheidsgaranties voor Italië's koloniale grenzen in Oost-Afrika, zoowel in Erithrea als in Italiaansch Somaliland. Dit zou alleen kun nen worden verwezenlijkt, door het beheer over Abessinië in handen van Italië te leggen en door de controle van Italië over alle half- onafhankelijke stamhoofden, die naar te Rome wordt beweerd, reeds geheel of gedeeltelijk in opstand zijn tegen het centrale gezag te Addis Abeba. b. De volledige naleving der beloften, welke de keizer van Abessinië heeft gegeven, n.l. het recht tot kolonisatie en vredelievende pene tratie door Italië in zijn rijk, welke beloften zijn vervat in de verdragen, die tusschen beide landen zijn gesloten. c. Afschaffing der slavernij en invoering van onderwijs in Abessinië. d. Vrijheid voor Italië om de natuurlijke hulpbronnen van het land in exploitatie te brengen. Dit is alles. Er blijkt wel uit dat de Volken bond een aardige kans maakt met bemidde lingspogingen. Overigens zal men de noblesse moeten erkennen van het streven om de sla vernij af te schaffen en het onderwijs in te voeren. Met dit laatste zijn de Abessiniërs weliswaar zelf allang bezig, maar ze doen het natuurlijk niet goed. Zij vormen een zeer bar- baarsche natie, die niet eens Europeesche oor logsmethoden volgens de verfijnde moderne opvattingen kent. Wat een barbaren, niet waar? Daar valt dus heel wat te onderwijzen en te beschaven, eer zij het complete gebruik van tanks, gasbommen, brandbommen, ba cillenculturen enz. beheerschen, en de volgen- i de maal zich kunnen verlustigen in een echten netten Europeeschen oorlog. Behalve van teedere zorg voor Abessinië's onderwijs en de persoonlijke vrijheid van zijn onderdanen is Italië vervuld van den beschei den wensch, het beheer over Abessinië in handen te nemen en de hulpbronnen van het land in exploitatie te nemen. Kortweg gezegd: het heele zaakje in te rekenen. Als de Negus en zijn mannetjes nu maar aan deze bescheiden eischen willen voldoen, krijgen ze geen oorlog. Willen ze er niet aan voldoennu. dan is het hun eigen schuld. De Negus heeft een leger van een millioen man (zegt Italië) en daartegenover wordt een leger van een kwart millioen man gezet (zegt Italië). Dus hij krijgt nog een sportieve kans ook. Straks, als de oorlog begint, zullen we een stroom van Italiaansche commüniqué's krijgen over de dapperheid van het vechten tegen zoo'n meerderheid, en de meeste men- schen in Europa zullen ze slikken als koek, want die hebben nog steeds niet gemerkt dat het succes in een oorlog meer van de bewa pening dan van het aantal mannetjes afhangt. Toch is dat allang zoo. Eer de regen ophoudt zullen we nog heel wat te hooren krijgen om het zaakje te recht vaardigen. En misschien komt er dan nog wel een heel interessant bewijs dat Abessinië eigenlijk de aanvaller is. Dat zal ook door de meeste menschen geslikt worden. Zou ni=f- eigenlijk Abessinië's geheime bedoeling zijn, Erithrea en Italiaansch Somaliland te ver overen en daarna met de Abessinische vloot en een expeditieleger Italië in te rekenen en te koloniseeren, met de slavernij en zonder onderwijs? Denkt u daar maar eens over na en vanzelf roept u uit „dat gemeene Abessinië?" Het be dreigt een onzer vredelievendste, beschaafdste en vooral Christelijkste Europeesche naties, het wijst verzoeningspogingen zoo maar van de hand, het is zelfs zóó verblind dat het de voorwaarden voor een „totale oplossing" niet wenscht en straks zijn arme volk aan dezen onwil zal opofferen Hoe barbaarsch zijn sommige landen bui ten het verlichte Europa! En welk een geluk dat dit bereid is zijn zonen op het Veld van Eer te offeren, om er zijn nobele beschaving te brengen! R. P. IJMUIDEN JAARVERGADERING „ZWAKZINNIGEN ZORG". A.s. Vrijdagavond vindt in Kennemerhof een ledenvergadering plaats van de Ver- eeniging van Zwakzinnigenzorg. De belangrijke agenda vermeldt o.a. de volgende punten: Jaarverslagen, begrooting 1936 bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van mevr. de Groot-Schptman en de heeren H. Groeneveld en A. ten Broeke enz. Het bestuur hoopt op een gpede op komst der leden. Haar taak wordt steeds belangrijker. IJmuiden goed vertegenwoordigd. Nu in verband met de monopoliseering van den uitvoer van tong de naam van de Neder iandsche Visscherijcentraie in den Rijks- vischafslag op veler lippen is en wel voorna melijk doordat deze stichting een steeds groo- ter wordenden invloed in de zaken van het reederijbedrijf en den vischhandel krijgt, vooral sedert den dag van heden, die met de inwerkingtreding van de monopoliseering een zeer belangrijke dag is, achten wij het niet van belang ontbloot eens iets over deze stich ting te vertellen. De Stichting Nederiandsche Visscherijcen traie werd 15 September 1934 door den minis ter van Economische Zaken aangewezen als Crisis-Organisatie in den zin van artikel 1 van het Crisis-Organisatiebesluit 1933, onder goedkeuring van haar statuten en huishoude lijk reglement. Doel en werkzaamheden. Het doel der Centrale is medewerking te verleenen aan de uitvoering van de Land bouw-Cr isiswet 1933 en andere Crisiswetten en van de door de Regeering tot uitvoering dier wetten genomen of te nemen maatrege len, zoomede het bevorderen van de met deze wetten en maatregelen beoogde doeleinden. Zij tracht dit doel te bereiken door het ver richten van de taak, welke haar bij of krach tens wettelijke en/of Regeeringsmaatregelen wordt opgedragen en voorts dóór andere wet- tigèThiddelen, welke~ tot het bereiken daar van bevorderlijk kunnen zijn. De algemeené leiding der Centrale berust bij het bestuur, hetwelk bestaat uit een aan tal van ten minste vijf leden, welke door den Minister voor een door hem te bepalen tijdvak worden benoemd en door dezen ten allen tijde geschorst en ontslagen kunnen worden. Telkenjare treedt ten naaste bij een derde van het aantal bestuursleden af volgens roos ter, door het bestuur opgemaakt. De aftre dende leden zijn onmiddellijk benoembaar. De Minister benoemt al of niet uit de le den van het bestuur een voorzitter. Hij kan uit de leden van het bestuur één of meer ge delegeerden benoemen en aan dezen een door hem vast te stellen taak opdragen. Uit het bestuur wordt een dagelijksch be stuur gevormd, bestaande uit den voorzitter, den secretaris en twee of meer andere door den Minister aan te wijzen bestuursleden, het welk alle bevoegdheden der Centrale heeft, welke niet bij deze statuten of eenig regle ment, eenige wet of Regeeringsmaatregel aan andere organen van de Centrale zijn opge dragen. De Minister benoemt een secretaris, die te vens als secretaris voor het bestuur en het dagelijksch bestuur optreedt, en die door den Ministvi* geschorst, en ontslagen kan worden. Door den Minister kunnen verschillende commissies voor bijzondere werkzaamheden worden ingesteld, waarvan de leden door. den Minister worden benoemd. De besluiten dezer organen, welke bmdena zijn voor alle georganiseerden of een groep van georganiseerden, treden eerst in werking nadat zij op een door den Minister te bepa len wijze ter kennis van alle georganiseerden of ter kennis van de betrokken groep zijn ge bracht. De besluiten der organen kunnen door den Minister worden geschorst, vernie tigd en door andere vervangen worden. Vergoedingen. Voorzoover aan bestuurs- en commissiele den, Regeeringsadviseurs en aan personeel der Centrale salaris, vacatiegeld of andere vergoedingen worden toegekend, worden dit salaris, vacatiegeld of andere vergoedingen voor ieder hunner door den Minister vastge steld. Georganiseerden. Natuurlijke personen en rechtspersonen, die als georganiseerde bij de Centrale toegelaten of erkend wenschen te worden en daartoe bij het dagelijksch bestuur van de Centrale een door hen onderteekende schriftelijke aan vrage hebben ingediend, volgens de betref fende bepalingen ingericht, zullen als geor ganiseerde van de Centrale worden toegelaten of erkend. De Minister kan in bijzondere ge vallen en onder door hem te stellen voor waarden van de verplichting tot onderteeke- ning van genoemde schriftelijke aanvrage vrijstelling verleenen. De georganiseerden zijn verplicht nauwge zet in acht te nemen de wetten en Regee ringsmaatregelen, bedoeld in art. 2 der sta tuten, reglementen en besluiten van de Cen trale, zoomede de met de Centrale gesloten of te sluiten overeenkomsten, alles na te laten, wat indruischt tegen het doel der Centrale of de strekking der wetten en maatregelen enz., nauwgezet, prompt en getrouwelijk en zonder eenige verzwijging de vragen te beantwoor den, welke de organen der Centrale en an dere door den Minister aan te wijzen lichamen zullen stellen of doen stellen, zoomede op eerste aanvraag de door deze organen of lichamen verlangde papieren en bescheiden te overleggen, en nauwgezet de door den Mi nister te geven, voorschriften ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en arbei der, voor zoover deze voorschriften op hun be drijven van toepassing zijn, in acht te nemen. Niet of niet behoorlijke nakoming van de verplichtingen worden tuchtrechter lijk ge straft met geldboete van ten hoogste f ÏOOOO of schrapping als georganiseerde, met ont zegging van 't recht om opnieuw als zoodanig te worden toegelaten voor ten hoogste 10 jaren. Bij niet-betaling van de boete volgt schrap ping als georganiseerde met ontzegging van het recht om opnieuw als zoodanig te worden toegelaten voor den tijd van één maand voor elke f 100 waarvoor hij beboet is. Bestuur. Voor het tijdvak, aanvangende 15 Septem ber 1934 en eindigende 1 September zijn be noemd: tot leden van het bestuur de heeren W. v d. Berg, Bruinisse, A. B. Brouwer, s Graven hage, L. A. Dijkhuizen. Scheveningen. H. C. J. Gunning, Ierseke. M. van Harmeien Sr., Ier- seke, S. de Hoo, 's Gravenhage, M. Keizer, Stellendam, mr. J. H. Kieviet de Jonge, 's Gra venhage, P. Knoester, Scheveningen, B. J. F. van Leeuwen. T. H. Meijering, J. M. v. d Plas, J. Polderman, Ir. F. Thiel, J. Uitzinger allen IJmuiden, D. Pronk. Vlaardingen, dr. J. G. Ramaker, Breskens, W. Richter Uitdenboo- gaardt en Jac. Vooijs, beiden 's Gravenhage tot voorzitter de heer A. E. Brouwer; tot secretaris de heer S. de Hoo, 's Gra venhage; tot leden van het dagelijksch bestuur de heeren H. C. J. Gunning, W. Richter Uitden- bogaardt, Ir. F. Thiel en J. Uitzinger. IJmuiden is dus in het bestuur zoowel als in het dagelijksch bestuur sterk vertegenwoor digd, maar daarvoor is 't ook de grootste vis- schershaven van Nederland. Aan de woon plaatsen der leden kan men zien, dat alle tak ken van visscherij vertegenwoordigd zijn, van de Zuiderzeevisscherij af tot de Zeeuwsche oesterteelt. TENTOONSTELLING P. W. A. CORT v. d. LINDEN-SCHOOL. A.s. Maandagavond wordt in de P. W. A. Cort v. d. Linden-school een tentoonstelling gehouden van slöjdwerk, nuttige handwer ken en teekeningen van de leerlingen. Te vens is er gelegenheid voor de ouders met de klasse-onderwijzers (essen) besprekingen te houden. Visscherijnieuws in een notedop. Weer ter harïngvisscherijDe Gorredijk IJM. 490 is weer ter haringvisscherij vertrokken. De Cornells naar zee. De Cornells IJM. 15. clie zooals wij reeds hebben gemeld tot bakboot is verbouwd, is voor zijn eerste reis in zijn nieuwe gedaante naar zee vertrokken. De Claesje als carrier. Ook de Mij. Piscator heeft evenals de Vem een boot van de West- kust-visscherij met viseh van een har er an dere booten naar IJmuiden laten komen. De Claesje heeft de visch van de Betje mee naar IJmuiden genomen. De Amsterdam opgelegd. De Amsterdam IJM. 58 is voor eenige dagen opgelegd. Mooie reis van de Utrecht. De Utrecht IJM. 58 is na 15 dagen uit te zijn geweest met 500 manden visch (w.o. een klein gedeelte bestond uit de vangst van de eveneens op de West kust vis-schende Gerberdina Johanna IJM. 381 binnengekomen. De besomming van eigen visch bedroeg niet minder dan f 5040. Het partijtje visch van de Gerberdina Johanna bracht nog f 580 op. De Rijksvergoeding der Bijzondere Lagere School. Ministerieele beslissing gehandhaafd. Bij Koninklijk Besluit is beschikt op het beroep van het bestuur van de Bijzondere Lagere School te IJmuiden tegen de beslissing van den minister van onderwijs tot vaststel ling der rijksvergoeding, bedoeld in artikel 97 der Lager Onderwijswet 1920 over 1933 voor die school. De bestreden beslissing van den minister van onderwijs is gehandhaafd VEEL ANIMO VOOR DE WEDSTRIJDEN VAN V. Z. V. Naar wij vernemen bestaat er veel animo voor de door de V.Z.V. georganiseerde school wedstrijden, die Zaterdag a.s. gehouden, zul len worden. Voor de verschillende persoon lijke wedstrijden zijn niet minder dan 75 jongens en meisjes ingeschreven terwijl zich voor de 3 rrikal 50 M. estafette vrije slag zes ploegen hebben opgegeven. A.s. Zondag vinden in de zweminrichting de wedstrijden om de juniores-kampioen- schappên van Noord-Holland plaats. Aan deze wedstrijden nemen niet minder dan 170 jongens en ïpeisjes uit geheel de provincie deel. EEN LEVENDE ZEEHOND. Een plaatsgenoot vertoonde gistermorgen bij de vischhal een levende jonge zeehond welk in het water levend zoogdier zooals men weet zeer schuw en daardoor moeilijk te vangen is. De eigenaar heeft het zee hondje in Nieuwediep gekocht en zal trach ten het in zijn tuin groot te brengen. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE OEFENT IN VELSEREND. De leden van de IJmuider Reddingsbrigade zullen voortaan eenmaal per week nl. Dins dagsavonds oefenen in 't Natuurbad Velser- end. Door medewerking van de directie kun nen de leden dien avond tegen verlaagd ta rief van het fraaie natuurbad gebruik ma ken. Ongetwijfeld zullen velen hiervan pro- fiteeren. DRIEHUIS DE ORANJEFEESTEN. Het ijverige bestuur der plaatselijke Oranje vereenigmg. dat niets onbeproefd laat om elk jaar de feesten op een hoo.ger plan te bren gen, heeft het programma voor de feesten op 31 Augustus reeds gereed. Alvorens hiervan iets mede te deelen, wil len we eerst er op wijzen, dat het feest niet wordt gevierd op het terrein, waar zulks reeds tweemaal plaats vond, nl. aan de P. C. Hooftlaan. Men heeft ditmaal beslag gelegd op een terrein dat zich mogelijk nog beter voor het gestelde doel leent en dat in ieder geval prachtig gelegen is: Het Olympia-terrein aan cien Driehuizerkerkweg. Naast de woning van den heer Van Heijst wordt een ingang ge maakt, welken een der ijverigste bestuursie- den, de heer Mook, van een keurige toegangs poort zal voorzien. De feesten zijn te verdeelen in morgen-, en avond-feestelijkheden. Dit laatste dus in te genstelling 'met andere jaren, toen er des avonds gemeenlijk niet veel aan de hand was. De morgenuren zijn bestemd voor de school jeugd. Zij zal weer medewerken aan de ge bruikelijk aubade op het- kerkplein, terwijl voorts voor haar een optocht met vlaggen ge organiseerd wordt naar het feestterrein. Op dit terrein kunnen de jongens en meisjes aan verschillendg spelen deelnemen, als koek- happen, ballendragen, bal trappen enz. De leiding hiervan berust bij de heeren De Mooy, Pleyler en Seller. Wanneer we dan nog mededeelen, dat er een poppenkast, ja mo gelijk zelfs een draaimolen aanwezig zal zijn en dat de inwendige hongerige en dorstige mensch niet vergeten zal worden, dan zal ieder het er over eens zijn, dat er voor de jeugd goed gezorgd is. 's Middags vindt allereerst de traditioneele optocht met versierde voertuigen enz. plaats. Hiervoor worden nog mooier prijzen dan an dere jaren beschikbaar gesteld. De optocht wordt begeleid door tromgeroffel en hoorn geschal. Na den optocht kunnen jongens en meis jes boven 13 jaar resp. hun bedrevenheid too- nen op de hindernisbaan en bij de kinderwa- ;enrace. Dan staat er nog watersteken met paard enn wagen op het programma, terwijl de middagfeesten besloten worden met een ge- costumeerden voetbalwedstrijd tusschen de V. V. Driehuis en een elftal andere Drie- huizenaren. Des avonds trekt groot en klein gewapend met een lampion en voorafgegaan door mu ziek naar het verlichte feestterrein, waar de sprekende film de aanwezigen een uur aan genaam zal bezighouden. De kans bestaat dat er dit jaar ook een vuurwerk wordt afgestoken, zoodat Driehuis dan ook in dit opzicht niet bij andere plaat sen zal ten achter komen. We vernamen nl. dat. het voornemen bestaat bij den Driehui- zer middenstand om de Oranjevereeniging een vuurwerk aan te bieden. Dat het bestuur een en ander zeer op prijs zou stellen, ligt voor de hand. BRAND. Gistermiddag werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een brand, die ontstaan was in een rietschelf aan den Rie- zenweg en waarbij een werkplaats en moge lijk ook woonhuizen gevaar liepen. In een oog wenk v/as de brandweer, vergezeld van rijks- en gemeentepolitie van van een tweetal E.H.B.O.'ers present. Met een paar stralen op de waterleiding was men betrekkelijk spoedig de siuatie meester. De werkplaats had echter flink geleden, doch men had de ge legenheid gehad den inhoud naai- buiten te dragen. SANTPOORT RIJWIEL GESTOLEN. De heer N., die zijn rijwiel in een poort had neergezet, kwam tot de minder aange name ontdekking, dat een ander aanspra ken op zijn stalen ros had doen gelden. OPGEPAST! Toen het Kerkpad nog in zijn geheel met recht aanspraak op deii naam „pad" kon doen gelden, was het óók voor rijwielen af gesloten. Nu het voor een groot gedeelte een „weg" is geworden, is dit voor rijwielen ge opend verklaard, doch het zuidelijk deel is, zooals duidelijk staat aangegeven, „uitslui tend voetpad". Velen schijnen dit niet te kunnen of te willen begrijpen, althans er 'wordt nog al eens tegen gezondigd. We ver nemen echter thans, dat de politie streng op overtredingen zal toezien. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. Aan rechthebbenden 'bij kostelooze rij - wielbelastingmerken te Santpoort, die niet in de gelegenheid zijn om tijdens de gewone kantooruren persoonlijk ten ontvangkantore te IJmuiden te komen, wordt bekend ge maakt, dat in het tijdvak 15 Juli t.e.m. 7 Augustus gelegenheid bestaat tot het afha len en inleveren van aangiften en het in ontvangst nemen van kostelooze merken aan de woning van den dienstgeleider te Sant poort Kerkevinklaan no. 13. des Maandags en Vrijdags des namiddags van 7 tot 9 uur. VELSEN ZONNESTRAAL-COLLECTE. De alhier gehouden Zonnestraal-collecte heeft opgebracht ruim f 351. Bij een grooten brand te Londen, waarbij 300 brandweerlieden en 60 brand spuiten en ladderwagens in actie kwamen, verloren drie brandweermannen het leven, terwijl verschillenden van hen zwaar werden gewond. R.K. OVERHEIDSPERSONEEL TEGEN HET BEZUINIGINGSPLAN. De R.K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel heeft te Utrecht een protestverga dering gehouden, tegen de bezuinigingsplan nen der Regeering. Een uitvoerige motie weid aangenomen, waarin de bezwaren tegen de voornemens der regeering werden vervat, waarin tevens adhaesie werd betuigd aan hetgeen omtrent constructieve maatregelen tot herstel der volkshuishouding werd opgemerkt in het Voorloopig Verslag, over het besproken wets ontwerp en het herstel der volkshuishouding vóór een herstel der staatsfinanciën werd gev steld. DE KRAK AT AU BLIJFT WERKEN BANDOENG, 10 Juli (Aneta) De erupties van den Krakatau bleven heden onveranderd doorgaan. Met een tusschenruimte van enkele minuten hadden vrij hevige explosies plaats waarvan de hoogte niet bepaald kon worden, in verband met de dichtheid van de eruptie wolk. Dr. Neumann van Padang zal zich Zaterdag naar Land-Eiland begeven om gedurende twee dagen de erupties te observeeren. De resident van de Lampongs seinde heden dat van de kust van Sumatra kon worden waargenomen dat Anak Krakatau (een klein eiland dat zich eenige jaren geleden tijdens erupties .vormde)is verdwenen. Dr. Neumann meent echter, dat het eiland gezakt is en door slecht zicht niet kan worden opgemerkt. Een onderzoek wordt ingesteld. De Vulkanologische Dienst neemt aan dat, indien het eiland verdwenen is, dit is geschied •in den nacht van Zaterdag op Zondag.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1