UIT HET BUITENLAND THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Een nieuwe wereldtaal? ,Ersatz-psychose" het Derde Rijk. in Radio-Programma DONDERDAG 11 JUUT 193;* Abessynië vraagt om opheffing van het verbod tot wapen- levering. Nota's aan Engeland, België, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Denemarken. De'keizer van Japan deed geen poging tot bemiddeling. Afrika. Abessynië vraagt om opheffing van verbod van wapenlevering. De Abessynische regeering heeft aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en België, ook voor Tsjecho- Slowakije, Zweden en Denemarken, gelijklui dende nota's overhandigd, waarin zij de ophef fing verlangt van het verbod tot wapenleve ring door deze landen. Abessynië bei-oept zich in de nota's op het verdrag van 21 Augustus 1930, dat een regee ring machtigt wapens en munitie die voor de landsverdediging en tegen een buitenlandschen aanval noodzakelijk zijn, in te voeren. In de nota's wordt de noodzakelijkheid van wapeninvoer hiermede geargumenteerd, dat er oorlogsgevaar bestaat en dat de verklaring van Mussolini en ook de Italiaansche pers openlijk op een veroveringsoorlog aanstuurden. Ondanks de arbitrage-commissie, zoo gaat de nota voort, zet Italië zijn mobilisatie voort en stuurt het troepen en munitievoorraden naar de Abessynische grenzen. Abessynië is dus tot zelfverdediging tot in voer van wapenen gedwongen en een verbod daarvan is onvereenigbaar met de neutrali teit tegenover beide Janden in acht te nemen. Abessynië heeft de bijeenroeping van den Vol kenbond verlangd, omdat de Italiaansche arbiters te Scheveningen bespreking van het rechtsvraagstuk van Oeal-Oeal van de hand hadden gewezen en zich toelegden op een op lossing door geweld. Geen bemoeiing van den Mikado. Het bericht, dat de keizer van Japan in-of- ficieele stappen zou hebben gedaan, om het uitbreken van vijandelijkheden tusschen Italië en Abessynië te voorkomen, wordt naai de Tel. meldt, thans te Tokio tegengesproken. „De mikado grijpt nooit in internationale po litieke kwesties in", aldus wordt verklaard Ook spreekt het Japahsche ministerie van buitenlandsche zaken nognaals catego risch de geruchten tegen, dat Japan een be paald standpunt in het conflict zou innemen. Het is voorts naar de woordvoerder van ge noemd departement verklaarde, niet waar, dat de Abessynische regeering om gewapenden bijstand van Japan heeft verzocht. Bulgarije. Macedoniërs en communisten gearresteerd. Naar de politieke staatspolitie mededeelt, zijn Woensdag 22 personen gearresteerdwe gens staatsvijandige daden. Twintig hunner zijn lid van de Macedonische organisatie van terroristen, den Protogerof-vleugel, die tege lijk met de Binnenlandsch-Macedonische fevo lutionaire organisatie werd ontbonden. On der l?£Q,,kevindt. .zich >de Wojwode.Fezo> Trai- ko££„ een der bekendste leiders der Protogero- visten. Jqjrnt' Voorts werden nog gearresteerd de vroegere communistische afgevaardigde in de So- branja, Sjeleskof en de leider der Boeren partij Stefan Popof, wegens partijpolitieke actie. Men beschouwd deze arrestatie als een door slaand bewijs van den wil dér fégeèripg het wederopleven der Binnenlandsche Macedoni sche Revolutionnaire Organisatie te verhin deren Onderhandeling over Russisch- Mandsjaer'tjsche grens. De Russische ambassadeur te Tokio, Yoere- nef, heeft een bezoek gebracht aan den mi nister van buitenlandsche zaken Hirota, wien hij mededeelde, dat de Russische regeering het voorstel van 26 Juli inzake instelling van een grenscommissie voor regeling van proble men betreffende de Russisch-Mandsjoerij- sche grens aanvaardde. Men verwacht thans, dat een overeenkomst zal worden gesloten inzake de instelling van deze commissie tus schen Rusland aan den eenen kant en Japan en Mandsjoekwo aan den anderen. Groote brand op Cuba. Oude Spaansche nederzetting in vlammen. - Het Amerikaansche departement van Ma rine heeft, naar Reuter mel&t, aan een tor pedojager opdracht gegeven, met de grootst mogelijke snelheid naar Barocoa te vai-en aan de Noordkust van Cuba. Deze stad zou n.l. in vlammen staan en niet via spoorlijnen en straatwegen toegankelijk zijn. Barocoa ligt aan het Oostelijkste puntje van Cuba. Het is een plaats van vijfduizend inwoners en is de oudste Spaansche neder zetting op het eiland. Barocoa is bekend als uitvoerhaven van zuidvruchten. Chineesche luchtaanval op Buiten-Mongolië? Ruim duizend dooden zouden gevallen zijn. Op sensationeele wijze publiceeren de dag bladen te Tokio een bericht volgens hetwelk generaal Sjeng Sji Tsai, de gouverneur van Sinkiang in Chineesch Turkestan kortgeleden luchtaanvallen zou hebben doen uitvoeren door verscheidene vliegtuigen op Oeliasoetai. een belangrijke stad tusschen Buiten-Mongo lië en Sinkiang, die in 1933 zich heeft losge maakt van Buiten-Mongolië. Bij deze lucht aanvallen zouden ruim 1000 dooden gevallen zijn onder de bevolking. In verband met deze berichten schrijft de Hotsii het volgende: De Sovjet-Russische penetratie in Sinkiang en de Sovjet Russische overheersching van Buiten-Mongolië zijn ver antwoordelijk voor de impasse, waarin de conferentie van gedelegeerden van Mands joekwo en Buiten-Mongolië geraakt zijn te Mantsjoeli. aangezien Mandsjoekwo wen°cht, dat diplomatieke en commërcieele betrekkin gen worden aangeknoopt tusschen Buiten- Mongolië en Mandsjoekwo, terwijl Buiten- Monkolië de aanbiedingen van Mandsjoekwo verwerpt in verband met zijn bijzondere be trekkingen met Rusland. Het blad voegt hier aan toe, dat Sovjet-Rusland, dat reeds vasten voet heeft gekregen in Sinkiang, thans plan nen heeft opgesteld om Buiten-Mongolië met Sinkiang te verbinden. Vandaar de recente luchtaanvallen van generaal Sjeng Sji Tsai, die een protégé is van de Russen. TRAMS BOTSTEN OP DE WERELD TENTOONSTELLING. Op het terrein van de Wereldtentoonstelling heeft Woensdagochtend een ernstige trambot sing plaats gehad. Een tram, die aan een halte stopte, werd door een daarachter rijdende tram aangereden. De schok was geweldig. De inzittenden van 't -tramrijtuig werd als kegels door elkaar geworpen. Zes personen werden ernstig gekwetst, terwijl bovendien nog zes anderen minder ernstige verwondingen op liepen. De ernstig gewonden zijn in het zie kenhuis opgenomen. De materieele schade is zeer belangrijk. SPOORWEGONGELUK IN WEST FRANKRIJK. Op het station van Thouars in West-Frank rijk is een locomotief in botsing gekomen met den Parijschen express. Vijf passagiers en 3 postambtenaren hebben verwondingen opge- loopen. De materieele schade is belangrijk. VUURZEE WOEDDE IN POOLSCH PLAATSJE Het A. N. P. meldt uit Kallowitz: In het plaatsje Choron (district Kielce) is een brand uitgebroken, welke zich door den krachtigen wind zeer snel uitbreidde. Voor de brandweer kon ingrijpen, stond reeds een vierde deel van het dorp in lichter laaie. 25 woonhuizen, 32 schuren en 40 stallen zijn een prooi der vlammen geworden, terwijl vésl vee in de vlammen omkwam. Bij het blusschingswerk liepen twee vrou wen en vier brandweerlieden wonden op. De oorzaak van dén brand kon nog niet worden vastgesteld. JAPANSCHE VREDESMISSIE NAAR DE VER. STATEN. De Japansche vredesmissie, die naar de Ver. Staten zal vertrekken, bestaat uit vier gepen- sionneerde officieren van leger en vloot. De Japansche reservistenvereeniging heeft nl. de uitnoödiging aangenomen van de Veteranen van Oorlogen in het buitenland om ver tegenwoordigers te zenden naar het 36stc congres dat op 15 September geopend zal worden ae New-Orleans. Als vertegenwoordi gers van Japan. zijn. nu aangewezen admiraal Takasjit-a, luit:-generaal Ninomiya en nog tweè officieren. (A.N'.P.) District Hankou zwaar getroffen. 50.000 dakloozen als gevolg der overstrooming. HANKOU, 10 Juli (Reuter). Het aantal slachtoffers, dat tengevolge van de over stroomingen om het leven is gekomen, is nog niet bekend, doch men vreest dat het zeer hoog is. In het district Hankou zijn 50.000 personen dakloos. De steden Woe Tsjang en Han Sjang staan gedeeltelijk onder water. De politie patrouilleert in sampans (Chi neesche bootjes door de straten. De brand op de Brusselsche W ereldtentoonstelling. Gearresteerde fotograaf weer op vrije voeten gesteld. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 van.f f met garantie, pijn- a loos ttekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd, 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) In den nacht op Woensdag te omstreeks drie •uur is, naar wij gisteren reeds meldden, brand ontstaan in een restaurant van het attractie park van de. Wereldtentoonstelling te Brus sel. Het vuur greep vrij snel in het voorloopig opgetrokken gebouw om zich heen, met het gevolg, dat dit totaal werd verwoest. Boven dien deelden de vlammen zich mede aan een twintigtal kleine s'tands in de omgeving, welke eveneens in de asch werden gelegd. Hetblüsschingsweg werd behalve door de Brusselsche brandweer ook ter hand genomen door de brandweren der omliggende gemeen ten. Met vereende krachten had men het vuur vrij spoedig onder de knie. Naar verzekerd werd zou de brand uitge broken "zijn in de barak van een Nederland schen fotograaf uit Amsterdam. Daar werd n.l. een petroleum lamp ontdekt. De fotograaf, die in een woonwagen verblijft, verklaarde dat de verzekeringsmaatschappij hem had toegestaan een olielamp te gebruiken. Hij kon dit echter niet met het document aantoonen aangezien het afschrift van de polis in het vuur was verloren gegaan. De rechter van instructie heeft den foto graaf, die aanvankelijk gearresteerd was, later weer op vrije voeteen gesteld. Twee personen, die bij het uitbreken van den brand de deur van de barak van den fotograaf ingedrukt hadden, worden door de politie opgespoord om als getuigen te worden gehoord. Volgens de Tel. wordt de schade op 500.000 francs geraamd. Het rumoer van den brand en het schijnsel der vlammen veroorzaakten hevigen schrik onder de wilde dieren van den dierentuin te Brussel, die thans op het tentoonstellingster rein bezichtigd kunn-en worden. Het gebrul der in doodsangst verkeerende beesten ver grootte nog de verwarring, die op het terrein heerschte. De eigenaars der in vlammen opgegane ver makelij kheidsinrichtingen waren van het ge beurde volkomen onkundig. Pas toen zij des morgens vroeg weer op het tentoonstellings terrein aankwamen, moesten zij tot hun ont steltenis ontwaren, dat zij hun broodwinning verloren hadden. De getroffenen zijn voor het meerendeel Arabieren, Levantijnen, Turken en Belgen.. Sollicitatie van B.A.S.I.CEn gels ch Onze Londensche correspondent schrijft: De positie van Esperanto als wereldtaal wordt concurrentie aangedaan door de uitvin ding van den Engelschen taalgeleerde C. K. Ogden. De uitvinding is B.A.S.I.C.-Engelsch. Men kan ook zeggen „Basic" Engelsch, want deze nieuwe taal is niet alleen op Engelsch gebaseerd, is niet alleen zuiver Engelsch. maar kan ook worden gezien als het voetstuk waar op het gansche ingewikkelde bouwwerk der Engelsche taal is verrezen. Maar de initialen moeten blijven gelden. Ze beteekenen British, American, Scientific, International en Com mercial. De uitvinder of de ontwerper heeft een taal willen geven, welke over de gansche wereld kan worden gesproken en geschreven en welke een einde moet maken aan de Baby lonische spraakverwarring, welke alsnog in de wereld heerscht en internationale gedachten- wisseling, internationalen handel en de ont wikkeling van internationale broederschap belemmert. „Basic" Engelsch heeft een lijst van niet meer dan 850 woorden en slechts luttele re gels voor hun aanwending. De taal heeft ge noeg aan achttien werkwoorden. En de woor den zijn zoodanig gekozen dat men er, met inachtneming van de eenvoudige regels, een brief mee kan schrijven of een gesprek mee kan voeren over alle dingen van het gewone dagelijksche bestaan. De Engelschen vinden dat hun taal zich in den door den heer Ogden beperkten vorm veel beter leent voor universeel gebruik dan Esperanto, in de eerste plaats omdat Engelsch reeds de omgangstaal is van bijna een kwart van de bevolking der wereld, in de tweede plaats omdat het niet als Esperanto een droog product is van de studeerkamer, dat zich geen positie van belang in de wereld heeft kunnen veroveren, maar een spruit van een, springle vende taal die altijd levenwekkende sappen aan deze taal zal kunnen onttrekken. De Engelschen zijn overtuigd dat „Basic" Engelsch de wereld zal veroveren en dat men eens het werk van den heer Ogden zal prijzen als een van de groote zegeningen der menschheid. Een commissie van taalgeleerden uit vele landen ook Nederland is er in vertegen woordigd heeft de aanspraken van „Basic" Engelsch om tot wereldtaal te worden verhe ven onderzocht en uitgemaakt dat ze gerecht- y^au-digd Ce Engelschen. dje uiteraard met de' verheffing van Engélsch tp.t wereldtaal (want/-daar komt het op neer) in'hun eigen waarde zouden worden gevleid en er tevens een indrukwekkende bevestiging in zouden zien van de bijzondere waarde van hun moe dertaal, onderschatten de moeilijkheden. De uitspraak en de spelling van „Basic" Engelsch zijn even moeilijk als die van het Engelsch. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de speciale uitspraak van Engelsche klinkers in een alle gaartje van vreemdelingen veel van de Baby lonische spraakverwarring zou handhaven, Ook moet men rekening houden met verzet in naties, die belangrijke talen spreken en die het Engelsch haar uitverkoren positie niet zouden gunnen. Dit bezwaar bestaat althans bij het onzijdige Esperanto niet. Maar met het aangeven der moeilijkheden is allerminst ge zegd dat ze onoverkomelijk zullen blijken. Als men weet dat de Engelsche taal op een woordenschat van 500.000 of daaromtrent kan bogen, is men geneigd te meenen dat „Basic' Engelsch met zijn 85u woorden er slechts een zeer zwakke schaduw van kan zijn. Van die veronderstelling geneest men wanneer men boeken en artikelen in Basic leest. De Engel schen zelf gebruiken van 7000 tot 40.0000 woor den. Een kantoorbediende of een winkeljuf frouw kunnen het doen met 6000 of 7000. H. G. Wells, Churchill, Bernard Shaw hebben er van 25000 tot 40000 noodig. Het aantrekkelijke van „Basic" Engelsch is zegt men dat men het in 30 uren onder de knie kan hebben. Over concurrentie en reclame. GEWEZEN BULGAARSCHE MINISTERS GEARRESTEERD. SOFIA, 10 Juli (A.N.P.) De oud-mi nisters Georgieff en Karakoelakoff zijn ge arresteerd. Zij worden beschuldigd van revo lutionnaire actie. (Van onzen correspondent.) In de eerste dagen van het Dèrde Rijk pre dikten zijn groote woordvoerders o.a. ook autarkie. Zij beweerden, het op den duur ook wel klaar te kunnen spelen zonder invoer van de grondstoffen, die Duitschland zelf niet heeft. Duitschland had knappe koppen ge noeg, om een .Ersatz" een surrogaat voor elke grondstof uit te broeien. De uitvoer naar het buitenland kon volko men genegeerd worden. De overmoed en on ervarenheid dezer geestdriftige leiders der groote natie, deden de ervaren mannen van handel, industrie en landbouw het hoofd schudden. Meer niet, want toen gold nog meer dan nu voor allen, die anders meenden en beter wisten, dat de opperbanleider von Ja- gow op den laatsten Berhjnschen gouwdag verlangde van lieden die 't beter weten" Maul halten. „Maul halten", zei Herr von Jagow onder donderenden bijval der opgecomman- deeróen. Zoo kwamen over den nieuwen Duitschen mensch nieuwe psychosen, de psychosen der autarkie, de Ersatzpsychose en andere ver warrende eigenaardigheden, die-nog ter spra ke komen. Nu de hooge leiding de gevolgen ziet van haar uitdagende geestdrift, mogen de beproefde leiders in handel en industrie „das Maul" wat opendoen en een woordje meespreken. In een vergadering der I. P. Bemberg A. G. sprak de directeur over de Er- satz-psychose, die verleden jaar de textiel industrie had aangegrepen. Hij kenschetste met scherpe woor'den deze psychose en ver volgde: „Blijkbaar hield „men" het voor mogelijk, in den loop van enkele maanden het probleem der nationale grondstoffen op te lossen. Het is moeilijk te zeggen, waardoor meer schade is veroorzaakt, door de vele mondelinge en gedrukte „manifestaties" van onbevoegden, of door de talrijke fouten in de fabrieken, die de waarde der nieuwe grond stoffen reeds voor hun ontstaan in discrediet. brachten. De gevolgen van dit zeker goed ge meend streven zijn ontstellend geweest. Ook in andere bedrijven heeft men ersatz-psy- chosen moeten vaststellen. In breede kringen koopers en verbruikers heeft zich het begrip „Ersatz" vast gezet en argwaan gewekt tegen nieuwe autarkische producten, die te luid en met veel te luidruchtige Heimatliebe werden aangeprezen. Die argwaan moet nu bestre den worden door opvoeding en bezadigde re clame. Het is opvallend, dat men eindelijk den moed gevonden heeft, hierover in het openbaar te spreken en te schrijven. De hooge overheid kan echter ook de opdracht hebben gegeven, er op te wijzen de geschuwde ersatz- proaucten nog zooveel mogelijk aan den man te brengen en de aangerichte schade tot een minimum te beperken. Ofschoon de kranten angstvallig en onzeker om het geval heen draaien, staat men toch in de gegeven situa tie verstomd over den moed, die daarbij .af en toe om een hoekje komt kijken. En dan weer, als; zij met leeuwenmoed hebben ge wezen op een fout als een koe, heffen zij onmiddellijk met vermanend gebaar den vin ger ©p :en prijzen de .gQe,d,e bedoeling,. dgy Hei matliebe eivttet wijze- mzioht, waarmee, de hooge leiding- weliswaari.een appel-i-voor, ben ei uitgaf, maar dat een appel van Duitschen grond toch altijd nog beter is den tien wind eieren van een" kip waarvan het ras niet vast te stellen ia. De D. A. Z. zegt, dat Ersatz-producten, die alleen bestemd zijn voor de markt in het eigen land. toch ook niet zoo gemakkelijk geschei den kunnen blijven van "de productie, voor den export, die onder de verdenking van min dere kwaliteit zwaai zou te lijden hebben, als deze verdenking zich zou hebben vastgezet bij de koopers in het buitenland. Het blad meent, dat de gerezen bezwaren moeten wor den bestreden door verbruik en onderzoek dei- nieuwe producten, in de eerste plaats door de „openbare hand", door die kooperskringen nl., wier consumptie de staat direct kan ïei- den. Uitsluitend vaklieden en direct-belang- hebbenden regelene reclame en propaganda voor het nieuwe Ersatzproduct, geen leuter enthousiastelingen. Overdrijvingen, die de verwachting te hoog spannen, brengen den leek in verwarring, hij verwachtte daardoor meer van het genie der Duitsche chemici, dan ooit mogelijk zal zijn. Door geestdriftige redevoeringen en krantenartikelen zag de leek de moeilijkste problemen reeds opgelost, om later door de inlichting van een vakman ontnuchterd te worden. Ook menschen in kleinhandel en handwerkerskringen zijn door psychosen bevangen. Men is daar gaan meenen, dat in den nieu wen Nationaalsocialistischen Staat concur rentie en reclame niet alleen overbodig, doch ook minderwaardig zijn geworden. Zij worden beschouwd als ongelukkige resten van de hbc racistische bedrijfsorde, die in strijd zijn met standseer en waardigheid. Vele handwer kersgilden hebben onlangs hun leden alle re clame verboden. Zij stellen zich op het be roepsstandpunt der artsen en advocaten, voor wie hier als bij ons sterke beperking op dit gebied is voorgeschreven, omdat zij niet be- hooren tot den handeldrijvenden of den nij- veren stand en publiek-socïale functies te ver vullen hebben. Van andere zijde en ook in eigen kring wordt deze opvatting levendig bestreden. Mo derne bedrijven zonder reclame en gezonde concurrentie worden van die zijde onbestaan baar geacht en ais zeker voerend tot verslap ping en teruggang. En ook de rijks-prijzen- commissaris stelde vast, dat beperking dei- reclame een gezonde prijsontwikkeling stoort. Er broeit meer dat pas later als psychose of nog erger aan den dag zal komen en ook aan zal de pers weer waarschuwend, vermanend en onderrichtend het publiek mogen toespre ken over dingen waarover zij nu moeten zwij gen. of zooals het juister heet en Herr von Jagow op den laatsten gouwdag in Berlijn nog eens met nadruk herhaalde das Maul halten. Eensgezindheid is een schoone zaak. Geen pers ter wereld koestert „eensgezindheid" zoo angstvallig als de Duitsche. 't Komt echter bij gelegenheden als hier beschreven, klaar aan den dag. hoezeer o ja! in alle be scheidenheid 90 procent der bladen van eenige beteekenis dit soort eensgezindheid naar de maan wenscht. H. L. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Italiaansch stoomschip vergaan. Minstens 21 opvarenden verdronken. ROME. 10 Juli (A.N.P.) Hedenmorgen vroeg is 6 mijl uit de kust van Cyrenaica, nabij Benghazi het Italiaansche stoomschip „Atti- lio". metende 916 ton, vergaan. Omtrent de omstandigheden waaronder deze scheepsramp plaats vond is nog niets bekend. Vast staat dat het schip in drie minuten tijds gezonken is en dat van de opvarenden min stens 21 personen zijn omgekomen. De „Attl- lio" had een lading tarwe aan boord en 14 passagiers, terwijl de bemanning uit 16 koppen bestond. WERING VAN JODEN UIT DUITSCHE BADPLAATSEN. MANNHEIM. 10 Juli (AN.P.) Overal in en rondom de Duitsche badplaats Duerkheim in de Pfaltz zijn borden aangebracht met de mededeeling, dat Jode.n niet worden toe gelaten. Al staat het slecht met onzen Thijsje; hij is toch niet gauw uit het veld géslagen en toen hij daar dat hutje zag, kwam al zijn moed en list weer opdagen. In een oogenblik besluit hij snel een kans te wagen; hij keert zich aan den snavel om enmet een harden slag slaat hij den vogel op den valschen kop, zoodat die meer of minder is verdoofd Michias' vleugels verliezen veel aan kracht en zoo gaan zij, heel langzaam, zoetjes naar beneden ^llllilijllllll|,||ll'!|lllllllllllliiilH VRIJDAG 12 JULI 1935. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg declamatie.1 11.20 "Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.3Q Kovacs Lajos en zijn orkest. I.30 Gfam.pl. "2.00 Vraaggesprek tusschen" Min. Deckers en Comm. Hetterschij van de K. XVIII bij aankomst in Soerabaya. 2.15 „Beatrijs" van Dr. P. C. Boutens voorgedragen door Bert Nuver. Met muziek van Dirk Verèl door een AVRO-kwintet o.l.v. den componist. 3.00 Gram.pl. 3.1Ó AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 4.00 Zenderwisseling. 4.15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Orvitro- pia o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. A. de Booy (zang). 6.15 Declamatie J. Lemaire. 6.30 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis, m.m.v. L. v. d. Burg (zang). 7.00 Juridische lezing Mr. H. O. Drilsma. 7.20 C. Steyn (orgel) en N. de Klijn (viool). 7.50 Berichten. Herhaling SOS-berich- ten. 8.00 Dr. K. F. Sparnaay: Enkele grepen uit het Johannes-Evangelie. 8.30 Residentie orkest o.l.v. C. Schuricht, m.m.v. het Palestri- na-koor o.l.v. Jos. Vranken (uit het Kurhaus te Scheveningen). ca. 9.15 Lezing Dr. G. Knut tel. 10.15 Literaire causerie Ds. E. D. Spelberg. 10.45 Berichten. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) II.30—12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 301 M. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gra.rn.pl. 11.30—12.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Orkestcon cert en gram.pl. 2.50—4.00 Orgelconcert en gram.pl. 4.15 Gram.pl. 5.00 Lezingen en Schla- germuziek. 7.15 Causerie. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Schlagermuziek en zang. 9.10 Gram.pl. 9.20 Orkestconcert. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.45 Orkestconcert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Orgelspel D. New. 11.50 Trocadero-Cinema-orkest o.l.v. A. v. Dam. 12.50 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. I.35 Strijkorkest o.l.v. J. Hoek, m.m.v. viool- solisten. 2.20 Jack Martin en zijn orkest .3.20 Sted. Orkest Harrogate o.l.v. L. Cohen. 4.35 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Londensch Zigeu nerorkest o.l.v. E. Leggett. 6.20 Berichten. 6.50 B. Crook-kwintet. 7.35 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 8.20 „Hassan", van J. E. Flecker. M. m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. S. Robinson. 9.50 Berichten. 10.00 2de deel van „Hassan". II.15—12.20 Öarry Roy en zijn Band. RADIO PARUS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. Gaillard. 3.20 GFram.pl. 4.35 Pianoreci tal. 8.20 Zang. 9.05 „Miss Hellyett", operette van Audran. M. m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. Labis. 10.55 Dansmuziek. 11.20 Orkest concert. KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Concert uit rest „Ritz". 3.505.50 A. Albech's Blaasorkest. 8.20 Omroeporkest o. I. v. Reesen. 8.50 Vioolsoli. 9.10 Vaudeville programma. 10.00 Saxofoonrecital. 10.30 Sym- phonieconcert o.l.v. Reesen. 11.1012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.35 Orkestconcert. 12.20 Orkestconcert uit Frankfort. 2.35 Gram.pl. 4.20 Zang en piano. 5.20 Omroeporkest en sextet uit Hamburg. 8.35 Zie Deutschlandsender. 11.2012.20 Omroep- kleinorkest o.l.v. Eysoldt. ROME, 412 M. 9.00 Gevar. concert. 9.EQ Variété-programma. 11.00 Populair concert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest o.l.v. P. Gason. 1.502.20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Piano recital. 7.35 Gram.pl. 8.20 Salonorkest o.l.v. Walpot. 10.3011.20 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.pl. en zang. 12.50 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.50 en 6.50 Gram.pl. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-strijders. 10.30 Gram.pl. 10.4511.20 Harmonicamuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Schubert's symphonie in E gr. t. o.l.v. G. Havernann. 9.20 „Die anders Seite". spel van Sheriff. Vert. Reisiger. 10.20 Berichten. 10.50 Schrammelmuziek en zang. 11.05 Scheepsweer- bericht. 11.20—12;20 Dansmuziek uit Berlijn.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3