Autotochten in hef buitenland. W! V ANILLE IJS H' Een studie der bergen. Waarheen in lange en korte vacanties aarom gaat men naar Baden-Baden Biarritz, de Dolomieten, Riviera of een van die andere streken, welke zoo dikwijls dienen als doel van autoreizen? De beantwoording van die vraag kan moeilijkheden baren, maar het is ook mogelijk de kwestie met een paar woor den af te doen. Er zijn namelijk toeristen, die de vele mogelijkheden, welke Europa hun biedt, minutieus tegen elkander afwegen, maar in de meeste gevallen kiest „men" een bepaalde streek, omdat een familielid er zoo opgetogen over vertelde, of omdat een of ander bekend personage er heen geweest is, of omdat men er toevallig iets over gelezen heeft ofnu ja, er zijn nog wel meer van dergelijke overwegingen. Toch blijft de reis op die manier het karakter van een „gokje" behouden, want wat een ander zoo mooi vond, kan u wellicht niets schelen; mon daine menschen vinden 't in een of andere modeplaats natuurlijk „knal", terwijl u zich er misschien zoudt „doodvervelen". Neen, voor het welslagen van een auto- reis is het noodig met kennis van zaken de verschillende mogelijkheden te kunnen be- oordeelen. Maaru reist voor uw genoe gen,. u hebt geen tijd om van te voren het noodige er over te lezen, de school-aard- rijkskunde ligt veel te lang achter u en.... nu ja, u hebt er geen zin in om „studie" te maken voor u op reis gaat. Misschien echter hebt u nog wel even tijd om enkele alge- meene beschouwingen over groottoerisme in Europa te lezen. Wij kunnen als het ware drie gordels van bergland onderscheiden die naar ligging en toeristisch karakter in hoofdzaak voor den aan tijd gebonden autotoerist in aanmerking komen. Betrekkelijk dicht bij onze grens ligt het groote gebied van het Rijnsche lei steengebergte. dat in het Zuiden afgesloten wordt door Hunsrück en Taunus. In dit ge bied vindt men talrijke toeristische hoogte punten: de Belgische en Luxemburgsche Ardennen, de mooiste (en daardoor meest bekende) gedeelten van Rijn en Moezel, de Eifel. het Westerwald, het Sauerland. het Teutoburgerwald en de Harz. Al deze lage middelgebergten zijn gemakkelijk met een auto te doorkruisen, natuurlijk vindt men er wel de noodige hellingen, maar die zijn nergens bijzonder steil of moeilijk. Deze streek is ideaal voor automobilisten, die nog geen bergervaring hebben, alsmede voor hen die in betrekkelijk korten tijd veel willen ge nieten. Een vacantie van ongeveer een week is al voldoende. Hooge bergen vindt men hier nergens, in de Ardennen is 700 meter het hoogste (het plateau van de Baraque Michel tusschen Stavelot en Eupen, om zoo te zeggen vlak bij onze grens). In de Eifel is de „Hohe Acht" het hoogste punt (756 m., niet ver van de Laacher See, van Adenau en van Koblenz) In het Sauerland verheft zich de Kahler Asten tot 840 m. boven den zeespiegel, in den Taunus de Grosse Feldberg tot 820 m. (pl.m. 30 K.M. van Frankfort. De Harz tenslotte spant de kroon, waar de 1142 m. hooge Broeken ligt. De tweede bergstrook. Als tweede bergstrook kan men het groote gebied onderscheiden, dat van de Pyreneeën af zich met een boog uitstrekt ten Noorden en Westen van de Alpen en in het Noord westen eindigt in het oude land Bohemen (Tsjecho-Slowakije). In dit gebied liggen o.m. Auvergne en Cevennen, de Cöte d'Or en het Plateau van Langres (oorsprong van de Maas), Vogezen en Schwarzwald. de Fransch- Zwitsersche Jura en de Schwabische Alp, en tenslotte het Bohemerwald, het Ertsgebergte en de Sudeten. Op Duitsch gebied kunnen als „uitloopers" beschouwd worden Thüringer- wald en Rhön. Deze gebergten zijn vrij belangrijk hooger dan die in het eerste gebied. In de Cevennen vindt men (vlak langs de oevers van de be roemde rivier de Tarn) het Plateau van Fi- niels (1702 m.), Auvergne is bekend om de Puy-de Dóme (1465 m., vlak bij Clermont- Ferrand: een autoweg slingert zich tot aan den top van den berg, die de gedaante van een afgeknotten kegel heeft). In Auvergne liggen nog de Cantal (1757 m._ nabij St. Flour) en de Puy de Sancy (1886 m., nabij le Monte- Dore). Het Plateau van Langres is weer veel lager (563 m.). met de Cöte-d'Or (636 m., be roemd wijngebied) en het Mor vangebergte (S02 m.) is het zeer bekend bij de automo bilisten, die een mooie route wenschen van Parijs naar Genève of Lyon. Vogezen, Schwarzwald. Dan de Vogezen en het Schwarzwald, die in oeroude tijden één geheel gevormd hebben waartusschen later de vlakte is weggezonken waardoor de Rijn nu stroomt. Beide zijn prachtige toeristengebieden, riik aan vrien delijk natuurschoon. In de Vogezen vindt men de hoog?te ber?en bü Guebwiller (Ballon d' Alsace. 1423 m.) en Hohneck (1361 m.) in het Zwarte Woud de Feldberg (1493 m.) en de Belchen (1403 m.) nabij Freiburg in Breisgau, bij Kniebis (971 m.) en ten Zuiden van Stuttgart (Hohenzollern, 835 m.). De DONDERDAG 11 JULI 1935 vergeefs buiten onze grenzen gezocht wordt. Een tocht door het interessante, oudvul- kanische gebied van Auvergne kan uitstekend gecombineerd worden met een bezoek aan Parijs. Men kan hiermede een tocht door het Alpengebied rond Grenoble verbinden, om door Vogezen en Haardtgebergte en ten slotte door de Eifel terug te rijden. (Hiervoor dient men ruim 14 dagen uit te trekken). Dit zijn natuurlijk maar enkele voorbeel den, gekozen uit de overtalrijke hoeveelheid ..reisaanleidingen". die op bijgaand kaartje letterlijk voor het grijpen liggen. Een vacan tie van twee a drie weken is al ruimschoots voldoende om een tocht door Europa's schoon ste streek: de Alpen, te maken. Men neme circa 4 dagen voor de reis heen en voor den terugweg, dan resteert nog' meer dan een volle week voor het verblijf in de bergen. Intusschen kunt u met een atlas en een blocnote misschien vast genieten van de uitgestrekte tochten op papier UIT HAARLEM Fransch-Zwitsersche Jura is vooral bekend door de Mont Terrible (929 m. bij Solothurn) en de Crot de la Neige (1723 m. bij Genève). Thüringerwald en Rhön (met de „verleng stukken" Spessart en Odenwald, zie hei kaartje), zijn, zooals wij reeds schreven, te beschouwen als uitloopers van deze tweede reeks middelgebergten. Boven de 1000 meter komen de toppen er niet, het is dus een overgangsgebied, naar de bergenreeks van Ardennen tot en met Harz. In de bergen, die de grens van Bohemen vormen, daarentegen komen de toppen dikwijls dicht bij de 20ÜJ meter. Overigens is dit gebied voor ons th, n. van minder belang, omdat het te ver ligt. Wie een dergelijken grooten afstand aflegt, zal liever als eindpunt nemen een van de gebergten in de derde groep: de Alpen. De Alpen, Van de Middellandsche zee tot Weenen verloopt de hoogste bergketen van dit deel van Europa, de Alpenreeks, sedert onheuglijke dagen beroemd om onvergelijkelijke schoon heid. Het is moeilijk te zeggen, waar de mooiste bergformaties te vinden zijn: in Savoe. het Berner Oberland de Dolomieten. Tirol of Salzburg, maar stuk vo^r stuk roepen deze namen visioenen van zomerheerlijkheden en wintergenot wakker! Het hoogst zijn de Alpen ten Zuiden van Genève, waar het be roemde Mont-Blanc Massief ligt. Heerlijk is ook de streek ten Zuiden van Grenoble, schier onovertrefbaar het gebied in Wallis (Matter- horn, 4605 m.) Maar even schoon is zonder twijfel het Berner Oberland met Jungfrau en Finsteraarhorn (resp. 4166 en 4275 m. hoog). Oostelijk daarvan ligt de Berninagroep die het prachtige Graubünderland in het zui den afsluit (4052 m. In de Dolomieten (die misschien toch wel de kroon spannen met hun fantastische kleuren en zeldzaam woeste kalkformaties) ligt de Ortler (3S02 m.) en Marmolata (3400 m.) en tenslotte verdienen de Hohe Tauern (ten Z.O. van den Brenner- pas) met Grosz Gloskner (3798 m.) en Grosz Venediger (3660 m.) een „eervolle vermel ding". Nog is ons overzicht niet compleet (in de verste verte niet). Talrijke lage (en eveneem hooge) bergen en bergmassieven hebben wij buiten beschouwing moeten laten. De weten schappelijke geoloog zal zijn haren ten berge hebben voelen rijzen bij de indeeling van zoo zeer uiteenloopende gebergten in één „groep" Maar ons doel is geweest het geven van een zéér globaal overzicht en daarin hopen wij te zijn geslaagd. De reis„techniek". Het zal echter niet ondienstig zijn, nog een paar woorden te wijden aan den „tech- nischen opzet" van de autoreis. Wie over 10 dagen vacantie beschikt, zal wijs doen een niet te ver verwijderd reisdoel te kiezen Men kan in dit bestek natuurlijk wel een tocht maken door de Zwitsersche Alpen, doch men dient dan heen- en terugreis in snel tempo te maken. Als men nu bedenkt, dat AmsterdamLuzern (de „sleutel" tot het Alpengebied) al ruim 800 kilometer is, dan volgt hieruit, dat, wanneer men per dag rond 300 kilometer rijdt, alleen voor heen- en terugreis al 60 pet. van de vacantie verdwij nen. En het met groote snelheid doorkruisen van mooie streken (als Vogezen of Zwarte Woud brengt ongetwijfeld groote nadeelen met zich. Gaat men daarentegen in zijn tiendaag- sche vacantie niet verder dan bijv. Wies- baden, Kassei (of eventueel het centrum der Vogezen), dan zal de reis niet veel langer behoeven te worden dan 1000 a 1500 km., zoodat men per dag geen groote gemiddelden behoeft te maken, wat ten goede komt èn aan de rust èn aan de stemming op reis terwijl men bovendien af en toe een dag of halven dag ergens kan blijven om de om geving te gaan verkennen. Een goed schema is bijv. het volgende: Amsterdam, Arnhem, Venlo, Maastricht, Namen, door de Arden nen naar Luxemburg, door het Moezeldal via Trier naar de Eifel, langs don Rijn naar Wiesbaden, door Taunus en Westwald via Keulen weer terug. Een andere mooie tocht kan men als volgt projecteeren: Amsterdam, Vel uwe, Achter hoek, Münster i/W., Teutoburgerwald, Kassei Sauerland, Westerwald, Keulen, Bonn, door het Ahrdal en de Eifel en via Eupen door het Hohe Venn (Noord-Oostelijk deel der Ardennen) weer huistoe. Beschikt men over ruim 14 dagen, dan kan men bijv. door de Ardennen naar het bergland der Vogezen rijden, daar één of twee dagen spendeeren (bijv. aan Gérardmer en omgeving) om vervolgens na een fraaien toer door het Schwarzwald (Titisee, Triberg, Freudenstadt) naar Heidelberg te rijden en zoo langs de Bergstrasse Frankfurt te be reiken, vanwaar men den Rijn geheel volgt tot Keulen, om tenslotte via Krefeld en het Reichswald in het mooie gebied ten Zuiden van Nijmegen te belanden. Een rit door de streek van de groote rivieren is dan een waardig besluit, dat tevens bewijst, dat de typische schoonheid van het vaderland te Openluchtdag le H. B. S. b. Dinsdagmiddag werden de wedstrijden door de leerlingen van de le H3.S. b op het terrein aan de Spanjaardslaan voortgezet. De wethouder van Onderwijs, de heer A. G. Boes, had reeds 's morgens door zijn tegen woordigheid een blijk van belangstelling ge geven. In de middaguren was de belangstelling van de zijde der ouders heel gering. De jongelui leverden echter op de diverse nummers warmen strijd. Vooral bij de honk balwedstrijden werd de spanning groot. Na afloop reikte de directeur. Dr. W. van den Berg. met een hartelijke toespraak de prijzen uit. Hij dankte zijn leerlingen voor hun sportieven strijd; het Meteorologisch Instituut te De Bilt voor het schitterende zomerweer; het gemeentebestuur en het Van Mourik Broekman-fonds voor den financiee- len steun; wethouder Boes voor zijn belang stelling; den heer M. Houtkooper en mej. D. Ro-ü voor hun kranige leiding en de leer lingen van het Haarlemsch Instituut voor de Lich. Opvoeding en de leeraren voor hun medewerking en de telcommissie voor haar arbeid. Tenslotte dankte de heer Van den Berg het bestuur van de Cricketclub Rood en Wit voor het beschikbaar stellen van het prachtige terrein en de Eerste-Hulpvereeni- ging „Snelverband" voor het afvaardigen van eenige leden, die gelukkig geen dienst hadden behoeven te doen: Met voor iederen prijsv inner een vriendelijk woord overhan digde hij de nuttige en luxe voorwerpen. De uitslagen waren als volgt: Driekamp meisjes: le klasse: le prijs Maddy Bartelds, 2de Jeanne v. Zoelen. 3 Clara Coltof, 4 Willy Mulders. 5 Willy Werker. 2e klasse: le prijs Annie de Haar, 2 Toto v. Loon, 3 Marga Vliegen. 3e klasse: le prijs Ans Oberink. 2 Hetty Bartelds, 3 Moni Pijnakker, 4 Engelien Wil- lemse. 4e en 5e klasse: le prijs Detje v. d. Velde. 2 Martha v. Weil 3 Con ia Dorsman, 4 Uk Knuyt. Driekamp jongens: 1 A: 1ste prijs A. Vunderink, 2 Hans v. Haften. 3 Jaap Gillis, 4 Johan v. d. Velde. 1 B: 1ste prijs: Adri Pijl, 2 Piet Zalm, 3 Guus Hoyen, 4 Jan v. d. Broek. 1 C: 1ste prijs: Chris Vogelzang, 2 Wim Jensen. 3 Karei v. Amerongen. 2 A: 1ste prijs: Ah. Geuze, 2 Karei Val- tan, 3 Johan Sickman. 2 B: 1ste prijs Bob Honhoff, 2 Theo Visser 2 C: 1ste prijs Wim Lenselink. 2 Emile Budié. 3 Tat Hoorns. 3 A: 1ste prijs: Paul Bos. 2 Hans Gulde- mond. 3 Jan Schuurman. 4 Leendert Boo- gerd. 3 B: 1ste prijs Hans Reus, 2. Dick Wolters. 3 Roelof Kroon, 4 Eddy Waalewijn. 3 C: le pr. Ger. Mans. 2e Tom Martin, 3e Max Oei. 4A: le pr. Louis Oei, 2e Bas Pot, 3e Kees Witsenburg. 4 B: le pr. Arn. v. d. Vaart, 2e Wim Kroon, 3e Piet Leentnaar, 4e Dick Uylenhoed. 4 C: le pr. Hans Stalling. 2e Jan der Kin deren, 3e Fiet Sillevis, 4e Henny Naessens. In verband met de eindexamens waren er van de 5de klasse voor den vijfkamp geen deelnemers. Voor de spelen werden diploma's beschik baar gesteld. Hiervan luiden de uitslagen: Kastie meisjes: 2e klasse wint van le klasse 1511. Veldbal meisjes: 3e klasse wint van 4e en 5e klasse 1312. Kastie jongens: 2 c en b wint van 2 a en b 2619: 1 b wint van 1 a en 1 c (halve com petitie resp. 4 pnt.. 2 pnt., 0 pnt. Honkbal jongens: 3e klasse wint van 4de klasse 6-4; 3e klasse wint van 5de klasse 14-6. De uitslagen der estafettes luiden als volgt: Meisjes: le klasse:1a wint 49,9 sec.; 2e klas se: 2a wint 49,3 sec. 3e en 4e klasse: wint 46 sec. Jongens: le klasse la wint 45 sec.; 2e klas se: 2 b wint 43.3 sec. 3e klasse: 3c wint 39,6 4e klasse: 4a wint 40,9 sec. Een gehouden estafette Holland—Indië werd door de Indiërs gewonnen in 37.6 sec. CENTRUM GEMEENSCHAP. Donderdagavond 11 Juli zal in perceel Zijl- weg 109 rd. te Haarlem de stichtingsbijeen komst plaats hebben van de afdeeling Haar lem van de Centrum Gemeenschap. Voorgesteld wordt, uit hen die zich als lid opgeven een plaatselijk comité te vormen van 512 personen, om een definitief bestuur te kiezen, zoodra er goedgekeurde statuten zijn. opgesteld door 3 te benoemen personen. lste IIOOGERE BURGERSCHOOL B MET 5-JARIGEN CURSUS. Toegelaten tot de lste klasse 1935: F. W. Lentongs, H. E. Hezemans. J. Hoge- weg, Annie Kruijshoop. J. G. Martin. J. M. Pet, Clara R. Slager, J. Tj. Swart, H. Tolle naar. H. Chr. Vernout, Wilhelmina v. d. Weg A. W. v. Brederode, Alice Kamp, H. F. A. Krug, J. E. Poot, J. D. Spaargaren, J. de Jong, A. Boer, L. J. Schmit Jongbloed, C. J. van Gelderen. H. Graaff. Willemien Inger- man, A. J. v. Leunen, Gerarda J. Maipher- son, T. W. Pals, K. Kikkert, H. de Ronde, N. A. Beets. R. v. Erpers Royaards, Petronelle W. Fenenga, F. Janssen. R. R. F. Kraft, Ing Wan Oei, H. R. Werker, P. E. Warendorf. H. H. Kuling. Hermanna v. Diedenhoven. Wil helmina Wackwitz, J. P. Teding van Berk hout, H. Staal. Een zomersch verhaal. Door Guus Betlem Jr. BRAND OP DE BRUSSELSCHE TENTOON STELLING. BRUSSEL, 10 Juli (A.N.P.) In het amuse mentspark van de Brusselsche wereldtentoon stelling is vannacht in een café brand uitge broken. Door snel ingrijpen van de brandweer kon evenwel uitbreiding van den brand wor den voorkomen. De schade is gering. et was er dan toch eindelijk van ge komen. Zoo vaak al hadden ze ge zegd, vooral bij warmere dagen, we moesten toch eens dat héérlijke ijs laten komen.... één of twee liter of zoo.... het moet verrukkelijk zijn, werkelijk! Jeanne had dan deze woorden vergezeld laten gaan van een vroolijk tongklakken, dat op veel lucullische genoegens doelde te wij zen en ook Frits had in het vooruitzicht van de ijs-heerlijkheden, heftig instemmend met het hoofd geschud. Ja, natuurlijk, ik zal het wel eens be stellen een liter of zoo. Nou, een liter, vond Jeanne dat is wel wat veel voor twee menschen en 't is zonde, waar of niet, als je 't nu tegen je zin moet opeten, want je kunt het moeilijk be waren. Nee, een halve liter is genoeg. Maar ondanks hun herhaalde beraadsla gingen, ondanks hun beider voorliefde voor de ijskoude ijzigheid, was het er toch nim mer van gekomen. De heele zomer gaat voorbij! pruilde Jeanne, en nogmaals beloofde Frits, om het andermaal te.... vergeten! Och, hoe gaat datje spreekt er over op een moment, dat je er een werkelijke be hoefte aan hebt, en op dat moment zou je een gulden voor een portie willen geven, thuis op je gemak in je serrestoel met je beenen op het voetenbankje of op de pouffe en de ramen wagenwijd open. Maar den volgenden ochtend, als de nuch tere zakensfeer je weer te pakken heeft, als je draaft en zwoegt om een order te bemach tigen en de telefoon geen minuut stilstaat.... dénk dan 'es aan vanille-ijs! Telefoneer dan 'es. als je typiste, je juist komt lastig vallen met een stenogram waar ze geen wijs meer uit kan of als je procuratiehouder je over z'n vacantie komt spreken, een klant, die in moeilijkheden is geraakt je op de beleefdste en minzaamste wijze om een klein, o, héél klein uitstel komt bidden.... wel, telefoneer dan 'es naar een ijsfabriek en bestel een halve liter ijs. Je telefoniste, die natuurlijk meeluistert, zou denken dat het bedoeld was om op je hoofd te leggen, inplaats van het door je keelgat te laten verdwijnen. Maar toch was het op één dier ochtenden, dat Frits, na de jongste bediende betrapt te hebben op het stiekem snoepen van een drie cents ijsco in het gangetje achter het archief, met een plotselingen schok werd herinnerd aan het gesprek van v-ele, vele avonden te rug. IJs.ja, waarempel! Nou moest-ie d'r toch 'es aan denken! 't Was net een stil oogenblikje en 't was heerlijk weer vandaag. Een aardige verrassing voor Jeanne ook.... ze zouden 't toch wel bezorgen zoo tegen een uur of acht vanavond, dat was de beste tijd... waren ze net klaar met eten zoo ongeveer... prachtig! en haastig bladerde hij in het te lefoonboek. Juffrouw.... ja, geeft u mij even de stad.... ja, dank u! en omzichtig draaide hij, telkens even turend in het boek: 3—8—7—6—5. In gesprek. Ja. natuurlijk! Wat drommel. Als hij een ijsfabriek moest hebben, was-ie in ge sprek. Nog maar 'esdrie acht zeven, vijf zes.... ja, nou had-ie 'm! Halloja, wilt u vanavond tegen achten even bezorgen bij mevrouw ten Hake een halve liter ijs.wat zegt u?.ijs, ja, gewoon ijs, juffrouw! Verstaat u me niet? Met wie spreek ik dan.met wie? Deken- fabriekOch mensch! en woedend smeet hij den haak neer. Wat drommel hij had toch goed gezien wat draaide 'n-ie nu ook weer.... drie, acht, zeven, vijf zes.... o, wacht daar had je het.... zes vijf inplaats van vijf-zes! Mooi, nou nog 'es! en ditmaal was de aan sluiting beter. Een oogenblik weifelde Frits, toen de juf frouw hem de onvermijdelijke vraag stelde: wat voor ijs. meneer? Wat voor ijs! wat voor ijs.wond hij zich op gewoon ijs natuurlijk. Wat eet je in den zomerof dacht u een stukje om op te zuigen? De juffrouw negeerde het sarcasme en ver duidelijkte geduldig: Pardon, u begrijpt m'n vraag verkeerdik bedoel wat voor soort ijs? Vanille, mocca, frambozen, aard beien. vruchten Schei uit! smeekt Frits die een klant zag binnenkomen door de glazen deur. die het privékantoor van het andere vertrek scheidde.. gewoon maar, vanille.... dus om acht uur. hèdat kan? goed.dank ujuffrouw! Dan stond hij op om z'n bezoeker te ver welkomen. De laatste slag van de pendule trilde nog na in de gezellig-gemeubileerde kamer, en Jeanne had juist beweerd, dat dit nu weer eens écht weer was voor een heerlijke portie vanille-ijs; hè, ja Frits, denk er nu toch eens om, anders loop ik zelf wel eens even aan, als ik morgen tijd heb! toen er gebeld werd. En even later trad Jeanne triomfantelijk de kamer binnen met een wat raar uit ziend omhulsel, in welks binnenste zich na het oplichten van het deksel, een gelige, drab bige massa bevondvanille-ijs. Jongen, héérlijk! ze keilde de bus met een vaartje op tafel hetgeen een: Ja, voor zichtig nu maar! van'haar man ontlokte dan hing ze aan zijn hals. terwijl ze op on stuimige wijze haar instemming te kennen gaf. Ja, goed.... goed.... pff. schei uit! smeekte Frits! Eet liever dat ijs op! Ja. verrukkelijk! dweepte Jeanne o ik ga het gauw verdeelen op bordjes ieder de helft! Heerlijk! En dat ik het er net over had, precies toen er gebeld werd.... dat is toch sterk hê? Of ik het voelde! en be drijvig, onderwijl neuriënd dribbelde ze met haastige stapjes naar het dressoir. Wat ziet het er prachtig uit, hè prees ze kijk 'eszoo roomigEven proeven Ze vischte met haar vinger een klein brok je dat van den lepel op het tafelkleed dreig de te vallen. Hm! schudde ze met een welsprekend gebaar van haar hand wat zullen we smul Dan brak ze haar zin afer werd gebeld. Gauw! schrok ze kijk 'es in de spion, Frits. Frits boog zich voorover, keek. Alle menschen, de van Dams, met z'n drieën. Doe jij maar open! jachtte Jeanne dan doe ik dit even weg! en een blik op de twee bordjes verduidelijkte haar woorden. Frits slofte naar de deur. Hé, bonsoir! begroette hij wat mat komen jullie d'r es oploopen? Da's aardig, zeg. Nou, kom binnen hè.... kom binnen! We derangeeren toch niet? informeerde van Dam. terwijl hij z'n vrouw liet voorgaan en dan z'n dochter, om vervolgens zelf op z'n doorgaans wat luidruichtige wijze z'n to trede te doen. Welnee! stelde Frits hem gerust hee le maal niet, hoor.... we zijn met z'n beid jes, dus. Nou, dan graag! besliste van Dam dan blijven we even een kopje thee drinken, hè vrouw? Z'n vrouw schudde instemmend het hoofd. Graag, ja! bevestigde ze het voorstel van haar man. Hè, hèwat een weer, hè? begon van Dam de discours, toen ze allen in de gezel lige ruime serre waren gezeten en Jeanne de ramen nog eens extra wijd had opengezet op algemeen verzoek, 't Is volop zomer waarem pel.... ik voor mij houd niet zoo bar van die hitte.... 't is bij mij altijd slapjes in dezen tijd, hè, meer een winter-artikel, dat weten jullie. Enfin, berustte hij dan heb ben anderen weer wat te doende ijsfa- brikanten bijvoorbeeld. Hè, ja! snakte de dochter -ijs.... heerlijk! Hè, weet je wat we doen moesten? stelde mevrouw van Dam voor dat leuke kaartspelletje, dat jullie ons indertijd eens hebt geleerd, hoe heet dat ook weer? Nou. weifelde haar eega met een be denkelijk gezicht kaarten is anders meer een liefhebberij voor den winteralhoe wel. dat is een idéé van de menschen na tuurlijk. anders niet! Ik voor mij.... ik leg me er graag bij neer hoor, als jullie willen, dan zou ik zeggen: vooruit ten Hake, op ta fel met je kaarten. O. ik vind het best! mompelde Frits op staande om ze te krijgen. 't Was elf uur toen ze opstapten. Nee, vond van Dam, toen Jeanne uit- noodigde, nog een laatste glas limonade in. te schenken.... nee, nou heusch niet meer! Als 't nou nog ijs was! Maar, vervolgde hij dan lachend dat is maar gekheid hoor. 't Is onze tijd, en de kleine meid hier moet naar bed. Nee. neeheusch, we stappen op". Toen even later met een harden bons de buitendeur achter hen was dicht gevallen, keken Jeanne en Frits elkaar aan. Dan stoven ze tegelijkertijd naar de kast, rukten haar open enmeteen drupte van de bovenste plank een straaltje ei-gele vloei stof naar beneden en kwam terecht in Frits* haar op het moment dat deze zich bukte, wijl hij veronderstelde dat Jeanne de bordjes onderin had gezet. Een tweede straaltje volgde, droop in z'n. hals. Bah! verwenschte hij hartgrondig 'k zal nog 'es ijs bestellen! En 'n half uur later vertoonde de kast twee met nieuw damast belegde planken, en Frits een hoofd, waarop met veel gegichel van Jeanne, een scheeve pluk haar was wegge knipt. Italië valt nog niet aan. 400.000 man zijn er voor noodig. Avenol richt zich tot dc mogendheden. LONDEN. 10 Juli (A.N.P.) De diploma tieke medewerker van de Daily Telegraph verklaart te weten, dat de Italiaansche be velhebber in Afrika Mussolini nebben mede gedeeld, dat zij met minder dan 409.000 man geen succesvolle aanval kunnen uitvoeren. Mussolini heeft zich hiermede accoord ver klaard. De tegenwoordige strijdkrachten in Somaliland en Erithrea bedragen niet meer dan de helft van dit aantal. Hierdoor worden dus de berichten over. een sposdigen aanval tegengesproken. De correspondent schrijft verder, dat vol gens de meening van personen, die dezer dagen uit Abessynië zijn teruggekeerd, de Italiaansche voorbereiding nog verre van vol ledig is. Het drinkwater is schaarsch, ondanks het feit, dat vele bronnen worden geboord. De aanleg van verbindingswegen, die noodig zijn voor het vervoer van manschappen en materiaal voor een veldtocht, zal het werk zijn van verscheiden maanden. De sanitaire inrichting is zeer primitief, terwijl aan de havens heel wat veranderingen zullen moe ten worden aangebracht, willen zij geschikt zijn voor een vlot aan land zetten van troe pen en materiaal. De secretaris-generaal van den Volkenbond Avenol heeft den wensch geuit, dat de groote mogendheden alles zullen doen om tot een overeenstemming te komen alvorens de kwes tie tot den Volkenbond komt. Avenol is zich wel bewust van de mogelijkheid van een ver nietiging van het heele Volkenbondssysteem door een onbezonnen of overijlde handeling. In Londen wordt verklaard, dat men niet te veel gewicht moet hechten aan het misluk ken van de onderhandelingen te Scheveningen Eerst was het plan den Volkenbond vóór 27 Juli bijeen te roepen, ten einde een scheids gerecht te benoemen. De oorspronkelijke ge beurtenissen hebben evenwel aan belang in geboet. De draagwijdte van het conflict gaat thans veel verder Op zijn laatst zal evenwel de Volkenbondsraad op 25 Augustus bijeen komen, indien voor dien tijd geen overeen komst tot stand zal zijn gekomen. Japan's keizer tracht te bemiddelen. TOKIO, 10 Juli (A.N.P.) N;tar van wel ingelichte zijde verluidt heeft keizer Hi- rohito, die buitengewoon veel belang stelt in het Italiaansch-Abessynisch conflict ficieuze stappen gedaan om vijandelijkheden te voorkomen. Nieuwe troepen onder de wapenen geroegen. Het officieele Italiaansche staatsblad van gisteren bevat een nieuw koninklijk besluit waarbij alle specialisten en technici van de lichtingen 1909 en 1910 onder de wapenen worden geroepen,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8