HET NIEUWE AVONDBLAD VOOR TAXI K 18. Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 212 ZATERDAG 13 JULI 1935 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Aigemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM er, ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Komt er een pufaanvoer- verbod? Protestvergadering te Amsterdam en Katwijk. Naar Toenadering", het orgaan van den Nederl. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders verneemt zijn bij de Ne- derlandsche Visscherijcentrale de volgende voorstellen inzake het invoeren van een puf- aanvoerverbod in behandeling. Zeer onverwacht en slechts op zeer korten termijn staat een pufaanvoerverbod te wpr- den ingevoerd. Bij de Nederlandsche Visscherij-Centrale zijn de volgende voorstellen in behandeling: a. Met ingang van 1 Augustus 1935 wordt op schol, tong, tarbot, griet en schar een maat gesteld van 18 c.M. b. Met ingang van 1 Augustus 1936 wordt de maat op schol, tarbot, griet en schar bepaald op 20 c.M.; met ingang van 1 Augustus 1937 voor schol, tarbot en griet op 22 c.M. en met ingang van 1 Augustus 1938 voor schol, tarbot en griet op 23 c.M. c. Met ingang van de genoemde data zal het verboden zijn de genoemde vischsoorten kleiner dan de 'daarop gestelde maat aan te voeren, met dien verstande, dat het toege laten zal zijn die vischsoorten aan te voeren beneden de maat van 13 c.M. d. Onder „maat" wordt verstaan de lengte van den visch gemeten van de punt van den snuit tot het uiteinde van de staartvin. e. Met ingang van 1 Februari 1936 zal het verbaden zijn, in en buiten de territoriale wa teren te visschen met een trawij een snurre- vaad of eenig. ander vischtuig, hetwelk door het water wordt voortgetrokken, indien de maaswijdte daarvan kleiner is dan 7J/2 c.M. f. De bepaling omtrent de maaswijdte geldt niet voor een vischtuig, waarmede op haring, makreel, sprot of garnalen gevischt wordt. g. Onder maaswij dte wordt verstaan de lengte van de gestrekte maas tusschen haar eindknoopen nat gemeten. Reeds is op 13 Juni j.l. te Amsterdam een protestvergadering gehouden, evenals te Kat wijk op 24 Juni 1.1., aldus „Toenadering", De argumenten tot bestrijding van deze voorgenomen maatregelen komen hier op neer: Omtrent het belang van het sparen der kleine visch loopen de meeningen zeer uit een. Het schijnt vrijwel vast te staan dat de schelvischstand sterk achteruit gaat en het sparen van de kleine schelvisch zou van be lang zijn te achten. Wat de kleine schar en schol betreft, staat de zaak er echter anders voor. De vischsoort komt dikwijls in zulke geweldige hoeveelheden bij elkander voos, dat volgens meerdere des kundigen een uitdunning eerder een voordeel dan een nadeel is te achten. Dit is geheel in overeenstemming met ide ervaring der vis- scherlieden. Op meerdere plaatsen langs de Noordzeekust komt de kleine schar en schol in zulke geweldige hoeveelheden voor, dat de visscherij vanwege de groote pufvangsten niet kan worden uitgeoefend. 2. De poging om het vraagstuk van den puf aanvoer te regelen .aan de hand van de Land- bouwcrisiswet is niet juist. Dit vraagstuk is geen crisisverschijnsel maar is reeds tientallen jaren aan de orde. Tot heden heeft men nog geen maatregelen durven nemen omdat men inzag dat belangrijke bevolkingsgroepen door een beperking van den pufaanvoer zeer be langrijke schade zullen lijden. Dit blijkt o.m. uit hetgeen de betrokken minister in de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer- schrijft, d.d. 3 December 1931, no. 12: „Bij de overweging van de door de belang hebbenden aangevoerde bezwaren, heeft de ondergeteekende kunnen vaststellen, dat het door hem ten vorigen jare ingenomen stand punt. dat van de invoering van een onmid dellijk ingaand absoluut verbod van pufaan voer moet worden afgezien, inderdaad het juiste is, en dat bij het nemen van een be slissing met betrekking tot maatregelen om de pufvisscherij te beperken, rekening moet worden gehouden met de belangen van die groepen van bedrijven, welke bij den pufaan voer zijn betrokken. Inzonderheid onder de tegenwoordige tijds omstandigheden, nu zoo goed als alle bedrij ven met groote moeilijkheden hebben te kam pen, heeft de regeering bij het overwegen van maatregelen ten bate van een bepaald bedrijf, in dit geval de trawlvisscherij met de kleinere stoomtrawlers, de z.g. kustbooten op schol, nauwkeurig na te gaan, of door die maat regelen wellicht andere bedrijven in hun be staansmogelijkheden zullen worden getrof fen. Wanneer dit laatste het geval blijkt te zijn, is het de plicht der regeering zich althans voorloopig, in afwachting van gunstiger tijds omstandigheden, van het nemen van die maatregelen te onthouden, vooral ook indien, zooals ten aanzien van een aanvoerverbod van puf, zij niet de zekerheid heeft verkregen, dat de voorgenomen maatregel het effect zal heb ben, dat er van verwacht wordt. Het is vooral op grond van deze overwegin gen. dat de ondergeteekende heeft besloten vooralsnog niet de totstandkoming te bevor deren van een aanvoerverbod van puf." Wanneer men dit leest is het onbegrijpelijk, hoe men thans met deze voorstellen durft te komen. Het is alleen te verklaren doordat enkele ambtenaren door aandrang van het buitenland en van enkele leden der Tweede Kamer meenen, thans iets aan een pufverbod te moeten doen. Dat andere landen maatrege len nemen waarvan de waarde voor de vis- 1 scherij problematisch is. mag voor ons land tot geen aanleiding zijn schade te berokke nen aan de nationale nijverheid en industrie. 3. Volgens de kustvisschers zal de maas wijdte der netten van 71/a c.M. te veel markt- blijft Uw nummer Passagiers zijn verzekerd. (Adv. Ingez. MedJ waardige visch doen ontsnappen, zoodat hier door hun bestaan wordt bedreigd. Het blad teekent hierbij verder nog het vol gende aan: Uit de verslagen blijkt voorts duidelijk, dat de wijze waarop deze voorstellen zoo plotse ling naar voren gebracht worden, in verband worden gebracht met het aanstaande vertrek van een der hoofdambtenaren. Hoe dit ook zij, het vraagstuk is niet van gister of eer- gister en dat er nu zoo plotseling maatregelen zullen worden ingevoerd geeft wel te denken. Zooals onze lezers weten, hebben ook wij een rapport over dit vraagstuk uitgebracht en we zien nog geen enkele reden om onze ziens wijze te dien opzichte te wijzigen. Dit zal echter alleen effect kunnen hebben, indien dit internationaal geregeld wordt. Het vraagstuk van de pufvisscherij is kort gele den ook weer in het Engeische Lagerhuis be sproken. Den Minister van Landbouw en Vis scherij werd gevraagd of hij wist. dat in één jaar tijds Nederlandsche schepen, die in dienst stonden van visehmeelfabrieken in Nederland, omstreeks 350 millioen stuks één en tweejarige ondermaatsche schol hebben gevangen. Voorts of de minister niet van oor deel was, dat in verband met de schaarschte aan visch in de Noordzee stappen gedaan dienden te worden, ten einde te trachten een internationaal accoord te verkrijgen, aange zien deze vernietiging van onvolgroeide visch. buitengewoon nadeelig is voor de belangen der visscherij landen langs de Noordzee. Een en ander is mij bekend, aldus het ant woord van minister Eiiiot. Ik erken volkomen het belang van internationale accoorden. Stappen te dien aanzien zijn gedaan door den Internationalen Raad voor Zeeonderzoek, die in zijn jaarlijksche bijeenkomst van 1934 de aanvaarding heeft aanbevolen van een rege ling, die niet minder drastisch zou zijn dan die, welke reeds voor Engeland geldt. Een der "betrokken 'landen heeft deze aan bevelingen reeds in wettelijke bepalingen neergelegd en naar ik verneem, maakt bij an dere landen, waaronder Nederland en Duitsch- land, de kwestie een punt van ernstige over weging uit. Hieruit blijkt wel. dat van die zijde getracht wordt om tot een internationale regeling te komen. Dat er wat gedaan behoort te worden om den vischstand te verbeteren, daarover is een ieder het wel eens. Het verschil loopt alleen over de wijze waar op dit met het meeste succes en met de minst nadeelige gevolgen voor de betrokkenen kan en behoort te worden gedaan. Hospitaalschip vertrokken. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Vrij dagmorgen weer naar de haringvisscherij ver trokken. VOOR BETERE Flanel pantalons, Polo shirts, Riemen enz enz Trompstraat 22, Tel. 4109 hlzupts HEREN MODEMAGAZIJN (Adv. Ingez. Med.J VIERING KONINGINNEDAG. De Christ. Oranjevereeniging IJmuiden- Oost is van plan, de feestviering van 31 Augustus te doen voorafgaan van een wij dingsavond in de Goede Herder-kerk. Als spreker is hiervoor aangezocht de oud-voor zitter der vereeniging Ds. Chr. w. J. Teeuwten te Heerde. Medewerking aan dezen avond wordt ver leend door de zangvereeniging „Sursum Cor- da" directeur de heer D. J. Klut Sr. Zaterdagmorgen 31 Augustus is er een op tocht der leerlingen van de Emma-, Juliana- en P. Vermeulensoholen naar het Velserduin- plein waar een aubade zal plaats hebben. Ver volgens gaan de kinderen naar het feestter rein, gelegen naast het V.S.V.-terrein, waar kinderspelen zullen plaats hebben. Het feestprogramma dat 's middags zal worden uitgevoerd, zal bestaan uit turnde- monstraties, te geven door de Chr. turnver- eenigrng Quick, directeur de heer H. Doeve- aans, en wedstrijden voor de rijpere jeugd. Des avonds wordt het feest in het Hervormd Vereenigingsgebouw besloten met een film- vertooning, eveneens opgeluisterd door de Chr. muziekvereeniging Juliana. „LEVENSGELOOF EN GELOOFSLEVEN". Onder dezen titel verscheen deze week bij Bosch en Keuning te Baarn als no. 88 van de Libellenserie een boekje van de hand van ds. A. A. Wildschut, Ned. Herv. Predikant te IJmuiden-Oost. De schrijver geeft een uiteenzetting van den nood van dezen tijd en ontleedt de angst der menschen voor het leven en voor den dood. Hij somt verschil lende pogingen op, die men op allerlei gebied gedaan heeft, om aan die angst en nood te ontkomen. In al deze systemen geloofde men. Nu wil ds. Wildschut hierop ingaan teneinde te laten zien. dat het geloof in Jezus Christus de mogelijke oplossing is voor onzen nood. Hij helpt en blijft altijd dezelfde, op Hem kan de mensch vertrouwen. Men moet in Hem gelooven zich aan Hem overgeven. Dan ont vangt de mensch vrede en rust, den nood te dragen en te overwinnen. Op vele kleinere punten gaat ds. Wild schut in, in dit goede boekje van 29 bldz., dat men zich voor 45 ct. in eiken boekhandel koopen kan. Het zij ter lezing hartelijk aan bevolen, Ziekenfonds „Velseroord". Het jaarverslag 19341935. In het jaarverslag 1 Mei 193430 April 1935 van het ziekenfonds ..Velseroord" wordt o.a gewag gemaakt van het feit, dat dr. Hekman, die zich te Santpoort, had geves tigd. zich aan het fonds verbond. De Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst, waarbij Dr. Hekman was aangesloten, achtte dit niet wenschelijk, waarmede Dr. Hekman meende als lid van ae „Maatschappij" ie moeten bedanken. Herinnerd wordt aan de ziekte van Dr. Oos- terwijk. die tijdens zijn ziekte vervangen werd door Dr. Hekman. In verband met de ziekte van Dr. Oosterwij k wordt met grooten lof gesproken over diens arbeid voor het fonds en de wensch uitgesproken, dat hij wanneer de jaarvergadering gehouden wordt, weer zijn plaats achter de bestuurstafel zal kunnen innemen. Als nieuwe medewerkers aan het fonds traden toe de tandartsen Lindeboom als op volger van tandarts Paërl en mevr. Buwalda. "Wcrkloozenregeling. Hieromtrent lezen wij het volgende: In Juli van het vorig jaar verscheen van het Departement van Sociale Zaken een cir culaire met de mededeeling. dat de Gemeen tebesturen, gerechtigd waren een overeen komst met de ziekenfondsen aan te gaan, waardoor het voor werklooze leden beter mo gelijk zou zijn, lid van hun ziekenfonds te blijven. De minister ging van de opvatting uit, dat Gemeente, werkloozen en zieken fonds elk 1/3 der contributie moesten dra gen. In verband met bovengenoemde circu- laire schreef het bestuur in samenwerking met Ziekenfonds „Velsen" aan het College van Burgemeester en Wethouders dat het betreffende deze materie gaarne een on derhoud wilde hebben. Deze brief werd verzonden 19 Juli 1934. Op 2 October en 1 November 1934 werden nadere inlichtingen gevraagd, welke het bestuur voor zoo ver zij op de zaak 'betrekking hadden, onmiddellijk heeft beantwoord. Nadien werd op 23 Jan. 1935 om balansen etc. gevraagd, welke 25 Jan. 1935 werden ingestuurd met als gevolg dat het bestuur sindsdienniets meer hoorde. Ja toch, van bepaalde zijde vernam het bestuur, dat het Maatschappij fonds „IJmuiden" niet wensch te wat de Wethou der van Sociale Zaken wilde, zoodat er schijn baar geen reden is om met genoemde fond sen een bespreking te houden. Dat, mede door het werken van het ziekenfonds „Vel seroord" onze gemeente jaarlijks duizen den bespaart aan het. betalen van zieken- huisverplegingsgelden lijkt het bestuur toch niet een te verwaarloozen factor. Maar het zij zoo. Het bestuur zal het echter niet weer houden te trachten op den ingeslagen weg voort te gaan in het belang van de zieken en lijdende leden. Het gemiddelde aantal verzekerde werk loozen bedroeg dit jaar 1150. Concurrentie. Hadden wij oorspronkelijk drie ziekenfond sen in onze gemeente, dit aantal is belang rijk toegenomen, aldus het verslag. Vijf Haarlemsche Ziekenfondsen hebben ge meend een gedeelte van onze gemeente tot werkterrein te verheffen. Reeds 7 a 8 jaar geleden is onze zusterorganisatie „Zieken zorg" begonnen zich te ontfermen over een gedeelte onzer gemeente. Onzerzijds is steeds daartegen te bevoegder plaatse geprotes teerd, doch wij konden geen gehoor vinden. Blijkbaar is men te Haarlem bezorgd, dat wij niet in staat zijn een behoorlijke medi sche verzorging voor onze leden te kunnen handhaven. Wij betreuren het dat een orga nisatie waarmede men in een Landelijk ver band samenwerkt, zich leent tot zulke af braakpartij ken, wat op den duur op een conflict moet uitloopen. Deze kwestie is door ons weer bij de Federatie aanhangig ge maakt; er hebben een paar vergaderingen plaats gevonden, doch deze konden tot geen oplossing leiden, terwijl deze zaak nog ver der in behandeling is, zoodat wij op het oogenblik, met het signaleeren van dit feit, meenen te moeten volstaan. Wij willen enkel deze opmerking nog ma ken. Het is niet in het belang der inwoners van onze Gemeente, dat zij lid worden van een der Haarlemsche Ziekenfondsen. Onze organisatie is in het algemeen beter in haar voorzieningen dan welk Haarlemsch Zie kenfonds dan ook. terwijl men als inwoner der gemeente Velgen ook het sociale belang van u zelf en de gemeentenaren dient, door lid te worden van ons ziekenfonds. Jaarverslag penning meester. Volgens het jaarverslag van den penning meester werd in het verslagjaar aan contri butie ontvangen f 50.619.54. De achterstand bedroeg f 1697.88 dus totaal te ontvangen f 52317.42. Hierop komt in mindering de achterstand van Mei 1934, zoodat ten bate van dit boekjaar blijft f 50.547.36. Het bouwfonds ontving dit jaar een con tributie van f 1742.20 tegen f 1766.49 in het vorig boekjaar. In de verschillende ziekenhuizen werden opgenomen en verpleegd: 149 patiënten met 3410 verpleegdagen. De verpleegduur varieerde van 3 tot 181 dagen, verdeeld over de volgende ziekenhui zen: Patiën- Verpleeg- ten dagen Ant. Ziekenhuis, IJmuiden-Oost- 1C4 2279 Roode Kruis Ziekenh. Beverwijk 29 705 Maria-Stichting, Haarlem 3 40 Diaconessenhuis, Haarlem 2 20 St. Eliz. Gasthuis. Haarlem 3 30 Academ. Ziekenhuis, Leiden 5 221 Ant. v. Leeuwenhoekhuis A'dam 2 45 Wilhelmina Kas thuis, A'dam 1 70 149 3410 Volgens de rekening en verantwoording bedroegen de ontvangsten f 50.750.81 en het saldo f 722.61. Uitgegeven werd o.a.: honoraria genees- heeren inci. apotheek f 20.601.02, honoraria tandartsen f 4683 40, ziekenhuisverpleging f 10.230.95, poliklinieken, mandkaarten en reisgeld f 4.609.09, bodeloonen f 3141.64, ver goeding penningmeester, administrateur en dagelijksch bestuur f 2094,16. OPDRACHT. Aan den Brandstof fenhandel W. A. Ver- woerd en Zonen alhier is opgedragen de leve ring van de benoodigde brandstoffen voor de Rijksgebouwen gedurende het stookseizoen 1935-1936. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: P. W. SlootwegOerlemans, z., Fazantenlaan 30, IJmuiden; C. A. Beentjes Berkhout, z., Wijkerstraatweg 56. Velsen N.; M. E. Beusenbergv. d. Hout, d., Zeeweg 90, IJmuiden; W. DijkstraDocter, d., Wille brordstraat 44, IJmuiden; C. C. W. Nijman- Fransen, z., v. Speijkstraat 37, IJmuiden; E. Amiabelde Jeu, z., Zijweg N. Schulpweg 314, Vel.sen N.; F. B. Schiphorst—Appelboom, z., Will, de Zwijgerlaan 17, Santpoort; J. Dek kerRas, d„ Achter Stationsweg 53, IJmui den; H. Groen-^-Prochazka, d„ Vleetstraat 9, IJmuiden; M. GuijtSchaap, d„ Torricelli- straat 35, IJmuiden; J. J. KrooneKoster, z„ Kennemerplein 25, IJmuiden. Overleden: P. Voorgt, 43 jaar, echtgenoot van N. Punt, Sluiseiland 72, IJmuiden; W. Staals, 52 jaar, echtgenoot van E. J. Jacobs, Stationsweg 44, IJmuiden. Ondertrouwd: A. A. Rozenheek en A. van Roon, Velserduinweg 70, IJmuiden; B. J. Mar kus en E. A. den Dunnen, Duinvlietstraat 5, Velsen N.; D. Offenberg en M. Jonkman, Heemskerk; R. Masereeuw en A. Prins, de Ruyterstraat 148, IJmuiden; H. T. van Eden en A. Ch. Brandenburg, Torricellidwarsstraat 7, IJmuiden; J. H. van Dalen en W. E. Scheffer, Hagelingerweg 189, Santpoort. Gehuwd: J. C. de Vlugt en M. v. d. Steeg, Schreuderstraat 59, Velsen N.; G. Boonstra en G. Gorgel, Wijk aan Zee en Duin; J. Hol- lenberg en A. Kossen, Keizer Wilhelmstraat 29, IJmuiden; S. N. van Homburg en K. Fan- nasch, Hoofdstraat 57, Santpoort; W. Metze- laar en P. J. Diressen, Maartensdijk. Op „rustdagen" maken de renners die aan de Tour de France deelnemen, kleine tochtjes enz. Hierboven ziet men v. r. n. 1.: Speicher, Leducq, Le Grève en Vietto, in een boot op het meer van Genève, De Nederlander dezer dagen Is op het gansche wereldrond. Nog steeds bekend als stevig-staande. Met beide beenen op den grond. In algemeenen zin gesproken, Kan men gevoeglijk zeggen, dat Hij in zijn oordeel over volken, Alleen zichzelve onderschat Totdat hij voortsnelt door de luchten, Totdat hij onder water vaart, Dan kan hij plotseling beseffen: Wat drommel, ik ben ook wat waard. En naast de officieele hulde. Die de K achttien wordt gebracht Voor de prestatie, juist geleverd Van zeemanschap, voihardingskracht Zeggen de Jansens tot de Smitten: Dat hebben z' em toch maar gelapt, Zoo'n reis heeft nog geen onderzeeboot Van eenig land ooit opgeknapt. De Smitten en de Jansens spreken, En 't zijn geen woorden van gezag, Maar 't is de trots in 't eigen landje En in zijn rood wit blauwe vlag. Als Smit nu ook maar durft vertrouwen, En Jansen op zijn beurt beseft, Dat 't volk dat in het water groot is, En in de lucht zich hoog verheft; Dat in de zeevaart en de luchtvaart, Een rol speelt op het eerste plan, Met vasten grond onder de voeten, Ook weer wel,,varend" wezen kan. Dan heeft de reis van de K achttien. Naast wat de K.L.M. presteert. Aan Neerland's volk een les gelezen, Die het zijn toekomst garandeert. P. GASUS. STEUNBONNEN VOOR DE RADIO-DISTRI BUTIE. Het comité verzoekt ons te melden, dat in schrijving voor het verkrijgen van een Steun- bon voor de maand Augustus voor de radio- centrale's in de Gemeente Velsen plaats vindt op Donderdag 18 Juli voor de Centrale Kennemerland en Velsen-Noord en uitreiking op Donderdag 25 Juli van 78 uur. Voor de Centrale Huisman en v. d. Broek, inschrijvine op Vrijdag 19 Juli en uitreiking op Vrijdag 26 Juli van 7—8 uur. Er wordt aan herinnerd, dat zonder goede bewijzen niemand wordt ingeschreven. CCXVII. Zoo is dan met ingang van 11 Juli de Ne derlandsche Visscherijcentrale het lichaam geworden, dat den uitvoer van tong in han den heeft genomen. Men moet dit natuurlijk niet al te letterlijk nemen, want per saldo blijft de exporteur de man, die zaken doet. Hij verkoopt eerst de visch aan de Visscherij centrale en koopt die dan met hetzelfde vaartje weer terug, maarmet verlies. Dat is natuurlijk geen prettige wijze van zaken doen. maar er valt niet aan te ontkomen. Maakt hij dit tusschensprongetje niet, dan krijgt hij geen tongetje het land uit. Het prijsverschil tusschen inkoopsprijs en verkoop aan de Centrale varieerde den eersten dag voor tong naar Frankrijk van 10-15 ets. per Kilo. Dit prijsverschil, laat, oppervlakkig be schouwd, wel een ruimte over voor een netto winst voor de Centrale en de producenten zouden er - dus wei eenig profijt van kunnen hebben, maar in de practijk wordt het wel even anders, vooral wanneer er veel tong aan de markt is en de prijzen in Frankrijk aan den lagen kant zijn. Dan zal de exporteur wel terdege rekening houden met het prijs verschil en zooveel minder betalen als het door de centrale vastgestelde prijsverschil. En dan wordt dit prijsverschil een wassen neus, die des te spoediger wegsmelt als het zonnetje het ijs in de manden snel doet smel ten. Het beoogde doel wordt dan niet bereikt- Voor Engeland was het prijsverschil.... 1 cent per Kilo. Daar zullen de producenten zeker niet vet van soppen en je vraagt je af, wat voor nut een dergelijke maatregel kan heb ben. Niets dan last voor den exporteur. Je moet eens zien >elk een stapel paperassen er noodig zijn om een mandje tong het land uit te krijgen. Ik vind deze heele regeling uit den booze en verwacht er niets van. Ten minste geen goeds; er kan alleen narigheid uit voortko men. De zaak is in de IJinuider Courant breed voerig besproken en ik zal er daarom maar niet meer over zeggen. De paar dagen gedu rende welke de regeling en vigueur is, zijn bovendien onvoldoende om het resultaat te oe oordeelen. Afwachten dus. De resultaten van de Westkust-visscherij laten zich thans reeds eenigszins beoordeelen. Ze zijn voor onze visscherij van veel belang, want er zijn heel wat booten aan gene zijde van Engelarfd aan het visichen. Zelfs de Ge- ziena is er heen en deze week bracht de Sil- vain al een aardig partijtje hake van dit kustbootje mee. De prijs laat echter te wen- schen over, die is lang niet meer als vroeger, maar dat komt natuurlijk ook al door de om standigheden. De hoeveelheid moet het goed maken en dat kan al heel gauw, want 50 a 60 gulden is altijd nog een behoorlijke prijs. Met de kustbooten wil het nog niet. Zoolang er nog zooveel binnenkomen, die niet eens 1000 gulden gunnen besommen, is het mis. De schelvischbooten maakten het veel beter. Er wordt vooral veel braadschei. visch gevan gen. Ten slotte wil ik nog even aanstippen, dat er deze week twee booten binnen waren, die meer dan 500 gulden besomden, nl. de Odin en de Utrecht. Dit waren twee witte raven, PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1