HET NIEUWE AVONDBLAD De bescherming van ondermaatsche visch. Wandgedierte. 20e JAARGANG No. 214 D1NSDAC 16 JULI 1935 IJMUIDER COURANT a BONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents urrcasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig m de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oc*j; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram-of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vyi of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uïtkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Serene Koning. Indertijd hebben de Engelschen eens uitge maakt dat cricket „the King of Games" is, en de geheele wereld heeft dit koningschap aanvaard. Het is traditioneel en onaan vechtbaar geworden. Deze Koning zal nimmer worden onttroond. Niet door zijn onderdanen Hockey, Tennis. Honkbal, Slagbal. Evenmin door die zonderlinge tweelingbroeders: Polo (op paarden) en Polo (water-). Evenmin door zulke buitenbeentjes als Pelote Basque. Real Tennis en Badminton, en tenslotte zélfs niet door zijn luidruchtigste en populairste sujet: Voetbal, gezegd het Bruine Monster. Men verheft een monster toch ook nimmer tot de koninklijke waardigheid. En Ping Pong is te klein en te opgewonden. Temidden van zijn variabele onderdanen troont Koning Cricket in serene rust en hoog heid. Zondagmiddag heb ik hem weer eens zien eeren en dienen, en het was een serene middag. •'s Morgens had Rood en Wit 158 runs ge maakt, en nadat de spelers zich aan 's Ko- nings disch vereend hadden ging de H.C.C. batten. Z.M.'s dienaren Schill en de Klerck „openden" en deden dit zoo bedachtzaam dat binnen een halfuur een stemming van vrede, zomerwarmte en milde waardeering-van-den- medemensch ons allen bevangen had, Het zou niet denkbaar geweest zijn in deze sfeer over het Europeesche oorlogsgevaar, of over het Abessinische oorlogsgevaar, of over de fel heden der partijpolitiek te spreken. Ook nief over automobielraces, of de Zesdaagsche, of de jacht op een misdadiger. Al die hevig heden des levens, en zoovele andere, verdwe nen ver aan den horizont. Zachtkens ruisch- te de wind door het hoog en schoon geboomte van deSpanjaardslaan, zachtkens blokten de dienaren Schill en de Klerck het bowlen van de dienaren Yates en Kramer (of lieten het ganschelijk onaangeroerd) en slechts nu en dan klonk een milde, korte klap en teekende Z.M.'s geheimschrijver, de scorer, een loom streepje bij in zijn boek. King Cricket's Cen traal Bureau voor de Statistiek behoort tot de best-georganiseerde zijner departementen „Het schijnt nogal vervelend", zei iemand. Öie pas aangekomen was. „Neen", zeiden wij vriendelijk. „Het is or thodox cricket. Wacht maar even tot je in de stemming bent". De listige diplomatie van Schill en de Klerck werd op den duur beloond, want de Rood en Wit-bowlers, zijnde de eenigen die in deze loome en gelukkige sfeer zich bepaal delijk vermoeiden, werden trager en minder zuiver, waarop de Klerck werd gestumpt en Willem van den Bosch verscheen. Deze hoog geplaatste hoveling van Koning Cricket nam daarop „het bowlen onderhanden" zooals de cricket-reporters dat plegen te noemen. Het klinkt wat ruw, maar is het niet. Het is stijl vol, ja elegant. Alleen de klappen worden wat harder, en de fielders bezeeren hun vin gers er wel eens wat bij. Maar de sfeer van statige afwachting blijft iederen bowlers-aanloop beheerschen. En als hoveling Willem of hoveling Schill, die nu ook „loskwam", eens een vier, ja soms een zes sloegen, werd dat gemarkeerd door bijzondere rust, want dan hoeft er niet tusschen de wickets geloopen te worden. Plechtig, in een Koning Cricket-aanbiddend gebaar, rezen des umpire's armen ter signaleering van de Zes. Zoo begaf Schill zich naar zijn 50, en Willem van den Bosch zich naar zijn 100, en de ne derlaag van Rood en Wit werd steeds duide lijker, en de fielders misten verscheidene vangen, en niemand werd boos. Schill ging, andere hovelingen kwamen en gingen na veel correct gebaar en sommige klappen, en ieder kreeg een applausje als hij uit was. Een traag applausje, voortklaterend als een mild beekje langs zijn terugweg. Waarop hij dan even zijn cap aanraakte of zijn bat ophief, hetgeen het voorgeschreven ceremoniëel is aan Koning Cricket's Hof. Hoe schoon, hoe zonnig, hoe vredelievend kan deze wereld toch zijn.... aan de Spanjaardslaan, op een Zondagmiddag. Aan den kant vertelden ze cricket-anecdotes. Van dien bowler, die een zwaluw doodde die juist de pitch wou passeeren toen 's bowlers worp hem trof. En hoe die bowler zich dat aangetrokken had, want de vogelen des velds worden geëerbiedigd in het Rijk van Koning Cricket. Er heerscht vooral eerbied. En van dien fielder ergens bij de boundax-y. die staande in slaap viel, en toen zijn dichtst-bij- zijnde teamgenoot hem toeriep, omdat hij al twee ballen had laten passeeren, nóg niet wakker werd. En van nog veel meer, want tal rijk zijn de vriendelijke anecdoten aan het stille, gelukkige Hof van dien sereensten aller serenissimi. Koning Cricket. Die zwaluw moet er met vredige eer begraven zijn. Maar tenslotte werd het mi.in tijd. De ruwe, luidruchtige wereld daarbuiten eischte weer haar x-echten op. En met een zucht over schreed ik den vlonder en liet het klaphekje achter mij dichtvallen van Koning Ci-icket's Rijk, waar het goed is te leven.... waar het gras zacht en malsch is, en de flannels smet teloos-wit zijn, en waar men applaudisseert als de grens overschreden wordt. Applaudis seert! als een traag-voortklaterend beekje. R. P. ÜMUIDEN MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Commissaris van Politie te Groningen geeft ieder in overweging, alvorens in rela tie te "treden met de „Nebomes" (Nederland- sche Bouw- en Meubelspaarkas) te Maas tricht, bij hem inlichtingen in ite winnen. Plannen voor Koninginnedag. De Oranjevereeniging „Wilhelmina" bereidt een grooische feestviering voor. De oranjevereen. Wilhelmina heeft in ver band met het feit, dat H.M. de Koningin dit jaar 55 jaar wordt, dus een kroonjaar, plan nen om dezen ver jaar daag op grootsche wijze te vieren, grootscher dan dit tot dusver in IJmuiden gebeurd is. Het bestuur der vereeni- ging hoopt hierbij op de medewerking van ge heel de burgerij. Het pla.n is om, in een der kerken, op Vrijdagavoixd 30 Augustus een wij dingsavond te houden. Het is zeer toe te jui- cheix, dat bij het bestuur het voornemen be staat, voor dezen avond sprekers van verschillende kerkelijke richtingen uit te noodigen. Zaterdag 31 Augustus en Maandag 2 September (Zondag 1 September is alles in rust) zijn de twee groote feestdagen. Het be stuur heeft de beschikking gekregen over twee teiueinen, die ingericht worden als feestter rein. Het eene terrein is op het Kennemerplein naast de R.K. jongensschool, het tweede is in Oud-IJmuiden, op de plaats van „de veertig" aan de Prins Hendrikstraat. De bedoeling is, het feest Zaterdagsmorgens in te zetten met een kinder-aubade. De kinde- ren van de verschillende scholen verzamelen zich bij hun eigen school te kwart voor negen, worden van daar afgehaald en marcheeren, voorafgegaan door muziek, naar het Willems plein waar een aubade zal plaats hebben. Ver volgens gaan de kinderen in optocht naar het Stormvogelsterrein, waar verschillende spelen zullen plaats hebben. Tusschen de spelen door komen er verschillende attracties, zooals het opti-eden van een goochelaar enz. De bedoeling is deze spelen zoo in te richten, dat ze om streeks één uur geëindigd zijn. De twee feest- terreixien, Kenneixierplein en in Oud-IJmui den worden' reeds om 10 uur geopend, zoodat zij die niet naar het Starmvogelsterx'ein gaan, hier hun vermaak kunnen vinden. Dus prac- tisch is het feest overal gelijktijdig aan. den gang. Zaterdagmiddag half drie worden er groote sportfeesten op het terrein Stormvogels gehouden, waarvoor een aantal belang- rijke vereenigingen op gebied van sport hun medewerking reeds hebben toegezegd, 's Avonds 8 uur zal een groote volkszang avond plaats hebben op het Willemsplein die ingezet zal worden door een toespraak van burgemeester Kwint. Programma's van de te zingen liederen- worden uitgereikt, en. het be stuur der -Oi'anjevereeniging doet thans reeds een beroep op ieder die zingen kan om mede te zingen ter verhooging van het succes van dezen avond. Na afloop van dezen volkszang, omstreeks 9.15 wordt van het Kénnemerplein een optocht met fakkels en transparanten gehouden. Diverse vereenigingen met een to taal van ruim 600 leden hebben hiervoor reeds hunne medewerking toegezegd en nog steeds komen toezeggingen binnen. Het aantal fak- keldragei'S zal oxxgetwijfeld meer dan 1000 bedragen. Reeds nu is een aantal jongelui iedei'en avond bezig, onder deskundige leiding transparanten, fakkels enz. te vervaardigen. Dat kan dus een optocht woi'den zooals „nie- mals da gewesen" is. De bedoeling is om na een wandeling door IJmuiden West, naar oud IJmuiden te mar cheeren, waar op het Willemsplein, indien dit groot genoeg is voor den stoet, de optocht ontbonden wordt. Zooals gezegd is: Zondag is de dag der rust, geen vermakelijkheden of wat ook. Maandagmorgen, 2 September 10 uur worden de feestterreinen geopend. 's Middags 2 uur worden kanowedstrijden in het Noordzeekanaal gehouden, evenals twee jaar geleden. Behoudens toestemming der autoriteiten, heeft het bestuur zich voorgesteld om 's middags 4 uur in de Kennemerlaan wedstrijden te doen plaats hebben op trans port- en raoe-fietsen en ringsteken op rijwie len, terwijl het geheel wordt besloten met een grootsch vuurwerk op het terrein waar eer tijds de Moerberg was. Het bestuur der Oranje- vereeniging doet hiei'bij een beroep op de bur gerij om mede te helpen dit groote feest in alle opzichten te doen slagen en verzoekt een ieder, als de inteekenlijsten dezer dagen zul len worden aangeboden deze niet ongeteekend terug te zenden. Iedere gift, hoe gering ook, wordt, dankbaar aanvaard. Tevens doet het bestuur een beroep op alle ingezetenen om tijdens deze feestdagen de vlag uit te steken en zoo mogelijk eenige passende versiering aan hun huizen aan te bi'engen. HET BEZO'-Iv IN DE ZWEMINRICHTING. Het aantal bezoekers in de afgeloopen week van Zaterdag, 6 Juli t.m. Vrijdag 12 Juli bedroeg 4.202. Het hoogste aantal ba ders werd genoteerd op Woensdag, 10 Juli nl. 919, het laagste aantal op Zondag 7 Juli nl. 227. TERAARDEBESTELLING P. PRINS Lzn. Zaterdagmiddag vond te Egmond aan Zee on der gi;oote belangstelling de teraardebestel ling plaats van wijlen den heer p. Prins Lzn., in leven oud-trawlerschipper alhier. Ook uit IJmuiden waren velen c.a. een aantal colle ga's naar Egmoixï getrokken om de plechtig heid bij te wonen. Verder woonden tal van dorpsgenooten de plechtigheid bij. De beaarding vond plaats ten sterfhuize door kapelaan A. J. van Zanten van Egmond. Aan de groeve werden eenige waardeerende woorden gesproken door den heer D. Groen, namens de reederijen in wier dienst de over ledene was geweest. Een schoonzoon van den ov««rledene, de heer W. v. d. Braber, dankte de aanwezigen na mens de familie voor hunne belangstelling. „DE KLEINE STEM' NAAR ARNHEM Het kinderkoor „De Kleine Stem", onderaf- deeling van „De IJmuider Volksstem", gaat van 1015 Augustus een bezoek brengen aan Arnhem. Een kinderkoor uit Deventer komt van 38 Augustus naar IJmuiden. De kinderen zullen bij huix aankomst aan het station Velsen- IJmuiden. Oost met muziek worden verwel- komd. Weer actueel door de voorstellen der Visscherij centrale. Een stem uit Engeland. Met de ruchtbaar geworden min of meer verrassende plannen der Nedei'landsche Vis- scherijcentrale tot het in het leven roepen van een pufaanvoerverbod met ingang van 1 Augustus a.s. is dit vraagstuk, dat reeds jaren geleden door verschillende instanties bestudeei'd en overwogen werd, plotseling weer op den voorgrond getreden. Bij een nadei'e beschouwing van de voor stellen der Visscherij centrale blijkt, dat er eigenlijk van een pufaanvoervex'bod geen spi'ake is. Weliswaar zal mét ingang van be paalde data de aanvoer van visch, kleiner dan een zekere maat verboden zijn, echter zal niet verboden zijn het aanvoeren van de verschillende vischsoox'ten. die onder de be schermende maatregelen vallen schol, tong, tarbot, griet en schar alle px'oduc- ten der kustvisscherij, beneden de maat van 3 c.M. Het verbod geldt den aanvoer vaxx dëzë vischsoorten tusschen 13 en 18 c.M., welke laatste maat voor.'schol, tarbot en griet geleidelijk wordt opgevoerd tot 23 c.M. welke maat als minimum wordt aangenomen op 1 Augustus 1933. met Welken datum de beperking van den aanvoer haar grootste effect heeft bereikt. In feite zou men de voorstellen der Vis- scherijcentrale beter kunnen beschouwen als een maatx'egel tot bescherming der pufvis- scherij, waai'bij echter opgemerkt dient te worden, dat het vrij laten van den aanvoer van visch, kleiner dan 13' c.M. alleen waarde heeft op papier, althans na 1 Februari 1936 na welken datum het vex'boden zal zijn in en buiten de territoriale wateren te vis- schen met een tx-awl, een snurrevaad of eenig ander vischtuig, hetwelk door het wa ter wordt voortgetrokken (het is de vraag of een snurrevaad een vischtuig genoemd mag worden dat door het water wordt voortge trokken), indien de maaswijdte daaiwan kleiner is dan 7V2 c.M. Een noodkreet in Engeland. Ook in Engeland, waar men inmiddels het visschen buiten de tendtoriale watei'en met trawlnetten. waarvan de kuilen een maas- wijdte hebben, kleiner daix 3 inches (7 1/2 c M.) verboden heeft, is eenigen tijd geleden weer eens de aandacht gevestigd op de ver nieling van visch door Nederlandsche en Duitsche visschers vaartuigen. Sir Walter J. Womersley. voorzitter van de Visscherij- commissie van het Lagerhuis heeft aan het Lagerhuis medegedeeld, dat aan de com missie is gerapporteerd, dat Hollandsche vis- schei's verleden jaar 350 millioen ondermaat sche schol in de Noordzee hebben gevangen en de Duitsche visschers 65 millioen, het geen naar de meening van Sir Womersley een toestand is, die niet langer mag voort duren. Wij willen er even op wijzen, dat wat het voor Nederland genoemde cijfer betreft daaraan geen al te groote waai'de mag wor den gehecht, al ontveinzen we niet, dat er enorm veel- ionge visch vernietigd of wegge- vischt wordt. Onze visscherij-statistiek, hoe volledig en waardevol zij overigens is, ver- Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. MedJ meldt helaas geen gegevens omtrent puf. Voor zoover bekend, is het alleen dr. Tescn geweest, die een cijfer genoemd heeft en wel in zijn rapport over de puf visscherij, uitge bracht iii 1925, waarin het aantal in 1924 door de pufvissscherij vei'nietigde jöxïge schol en schar op 53 millioen stuks wordt geschat, welk aantal sindsdien echter zoo gestegen is, dat Sir Wolseley zeker niet zoo heel ver van het juiste getal af is. The Fishing News van 6 Juli j.l. wijdt een hoofdartikel aan deze kwestie. De vischrijk- dom is naar men weet, enorm aldus het blad, maar toch moet men niet meenen, dat alle landen rondom de Noordzee kunnen door gaan elk jaar door zulk een cijns te heffen zonder nadeel aan de visscherij toe te bren gen. Professor Garstang heeft ons er steeds op gewezen, dat de Nooi'dzee in letterlijken zin nooit leeggevischt kan worden en dat is natuurlijk volkomen juist. Maar het is eveneens juist, dat er een schadelijke over- bevissching kan plaats vinden en de visch- stand zoodanig, gereduceerd kan worden, dat het visschen niet meer loonend kan worden uitgeoefend. Het onrustbarende is, dat wan neer het visschen op consumptievisch niet meer loonend is de vischmeel-mdustrie naai voren komt, en dit is het, wat er gebeurt aan den overkant van de Noordzee. Door dit feit' wordt de vischmeelindustrie voor dit oogenblik voorzien van goedkoope gi-ondstof. maar dit beteekent, dat de eene industrie een O-ogenblikkelijk voordeel geniet ten koste van een toekomstige bron van voedsel. De Engelsche regeering had dit feit voor oogen, toen beperkingen wei'den ingesteld op den aanvoer van tal van soorten visch. De regeering plaatste zich op het practische standpunt da»- aanvoer en den vei-koop van visch onder een bepaalde maat te verbieden. Of men zich nauwkeurig aan de voorschriften houdt is een tweede zaak; het schijnt inder daad, dat de ruimte, den vischer gelaten, aanzienlijk is als men tenminste de vervol gingen, ingesteld wegens overtredingen als maatstaf neemt. De verordening bestaat ech ter en er mag niet ontkend worden, dat eenig resultaat is bereikt. Wat de andere landen betreft, aldus The Fishing News, van Denemarken kan gezegd worden ,dat dit land totop zekere hoogte één lijn houdt met Engeland, maar Duitsch- land, Nederland en Frankrijk bestudeei'en nog steeds rapporten en onderzoeken van des kundigen en dralen nog steeds met het nemen van een besluit. En ofschoon schol steeds het belangrijk object van de onderzoeken is ge weest. niet zooveer wegens haar groote waarde voor de visscherij, als wegens de gemakke lijkheid, waarmede deze vischsoort zich laat ondei'zoeken, is er geen-"aanleiding voor op timisme, wat betreft het nemen van maat regelen Nu is men wellicht geneigd, zich op het standpunt te stellen, dat indien het grootere arbeidsveld buitenlandsche visschei's een voor sprong geeft op den Britschen visschersman en den buitenlandsche vischmeelfabrikant een vooi'sprong op den Britschen, de door de En gelsche regeering ingestelde beperkixxgen weer opgeheven dienden te worden en aan de En gelschen wordt toegestaan wat ook aaix de anderen veroorloofd is, maar zulk een daad, die een grootere vernieling van kleine visch zou beteekenen, zou zoo onjuist zijn, dat er geen woorden aan verspild behoeven te wor den. De minister van Visscherijen Walter Elliot wijdt alle aandacht aan deze kwestie en hoopt van die landen, welke vloot aan het vernie lende bedrijf deelneemt gedaan te krijgen, dat ook zij het aanvoeren van kleine visch in de ban zullen doen. Dat zou heel wat beter zijn dan het nemen van reprise-maatregelen. De Nooi'dzee is de beste voedings-bodem ter wereld voor visch en het is zeker niet oni'edelijk te beweren, dat in weeiwil van de intensieve bevissching. waaraan hare wateren worden ondexwox'pen, zijn een bewonderenswaardige macht vertoont den vischstand te herstellen, wanneer maat regelen ter bescherming van het vischbroed genomen worden. Interessante proeven hebben uitgewezen, dat een aanzienlijk percentage kleine visch uit het trawlnet ontsnapt, wan neer men grooter mazen gebruikt en indien de minister de andere landen er toe kan bewegen, zulke netten in gebruik te nemen, zal dit ten slotte den visschers van alle naties, welke de Noordzee bevisschen, ten goede komen. Maar spoed is gewenscht. Tenslotte spreekt het blad zich uit niet al leen voor een minimum-maat op de visch, maar ook op de maaswijdte. Want, aldus de schrijver, het is ten slotte beter, alles wat gevangen wordt, aan land te brengen en voor wat voor doel ook te bezigen, dan het docde broed in zee te werpen Als de visch eenmaal gevangen is dient ze ook aan land gebracht te worden Visscherijnieuws in een notedop. Opgelegd. De Mary IJM. 189 is opgelegd. Weer naar zee. De Gerberdina Johanna IJM. 38 en de Voorwaarts IJM. 83 zijn naar zee vertrokken. De Skoger vertrokken. Het Noorsche s.s. Schotschc visscherij en radio. Overeen komstig een speciale regeling tusschen het Schotsche Visscherij ministerie en de B. B. C. zal laatstgenoemde instelling per radio de re sultaten van de Schotsche zomer-haringvxs- scherij opgeven. De berichten worden uitge zonden door Scottish Regional te 1.20 en 6.20 n.m. (Greenwich-tijd) eiken Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag gedurende het geheele seizoen. Door medewerking van het Meteorologisch Bureau wordt een speciaal weerbericht voor de haringschepen uitgezonden na het alge meene weerbericht van 6 uur n.m. Dit weer bericht wordt uitgezonden door den lange- golfzender van Droitwich, doch wordt, evenals de nieuwsberichten door Scottish Regional en andere zenders gerelayeerd. De visscherij in Japan. In het Japansche visschei'ijbedrijf zijn bijna lVz millioen arbei ders werkzaam. Van dit leger zijn 787000 per sonen geheel afhankelijk van de opbrengst der visscherij. De vloot, telt 363473 vaartuigen, waarvan 314434 zeilschepen. Toch telt de Ja pansche visschersvloot nog 250 stoomvaartui- gen en 43789 motorbooteix Duitsche haringstatistiek. Tot 7 Juli j.l. werd iix Duitsche havens aangevoei'd een hoe veelheid van 98158'/2 kantje door 136 schepen, tegen 38095 kantjes door 54 schepen in 1934. Trawlers met een schroefkoker. Op de werf van de Schiffbau-Gesellschaft Unterweser te Wesermünde staan zeven trawlers op stapel, die worden voorzien van een schroefkoker. Zooals men weet bezit een der sleepbooten van de Reederij Goedkoop een dergelijk hulp middel ter vergrooting van de trekkracht, Duitsche trawlers krijgen een stroomt ijn- roer. Op de Werf Seebeck van de Deutsche Schiff- und Maschinenbau A. G. te Weser münde wordt van vijf trawlers het normaal roer vervangen door een stroomlijnroer, waar voor deze werf een patent bezit. Naar wij vernemen heeft- deze werf een be langengemeenschap voor den bouw van stroomlij nroer en gesloten met de erven van den uitvinder van het Oertz-patentroer, on der leiding van het Ingenieursbureau von Kraft en Weichart te Bremen. EEN NIEUWE BESTRIJDINGSWIJZE VAN DRONKENSCHAP. - In het Engelsche plaatsje Selsey is het portret en signalement van „Stadsdronkaai'd No. 1" aan geplakt, met d;e mededeeling erbij, dat hem niet meer geschonken mag worden. VELSEN MANNENKOOR DE EENDRACHT NAAR 1 HET CONCOURS. Aan het internationaal zang- en muziek concours, dat op de Veka-Wielei'baan te Duivendrecht plaats vindt, zal ook deelnemen het mannenkoor „De Eendracht" directeur de heer H. v. Dijk, en wel op a.s. Zondag 21 Juli. Het koor komt uit in de eerste afdeeling met als verplicht xxumxner „Domlne Salvam Fac Regina Nostram. muziek van M. C. v. d. Roovaart en met als vrij nummer „De Gra vers" van Isr. J. Olman. SCHOOLKINDEREN GAAN EEN DAGJE UIT Maandag 22 Juli a.s. zullen ongeveer 209 leerlixxgexx der Chr. School aan de Lange- veldsti'aat. hoofd de heer A. Verhoef een uit stapje maken. Dezen keer is de reis naar de mooie Ve- luwe met als einddoel Rhenen. Het vervoer geschiedt in vijf groote auto cars. Het dient xxog vermelding, dat kinde ren van werkloozen voor wie de reissom een bezwaar was, niet thuis worden gelaten. GEVONDEN IN VELSERBEEK Bij den parkwachter van Velserbeek zijn als gevonden vooiwerp gedeponeerd een jongens pakje, een gehaakte muts, een bruin kinder schoentje en een parapluie. DE WERKLOOSHEID J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 410 bouwvakarbeiders, 293 metaalbewerkers, 43 katoorbedienden, 18 huisbedienden, 11 land arbeiders, 31 hoixtbewerkers, 550 visschers. ha- venij en tx-ansportarbeiders, 587 losse- en fa brieksarbeiders en 273 in overige beroeoen; verder beneden den leeftiid van 18 jaar 7 bouwvakarbeiders, 20 metaalbewerkers, 5 kan toorbedienden. 8 huisbedienden, 1 visscher, 28 losse en fabrieksarbeiders en 4 in overiere be roepen. Het totaa.l aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2289. ir

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1