'BEZOEKT HET DOLGEZELLIGE LUNAPARK VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: TE BEVERWIJK aan den Munnikenweg Schip verm. aankomst Altona Amsterdam Amstelkerk Aur^-a Ariadne (Ned.) Ardenhall Baarn Bodegraven Bennekom Boschfontein Bussum Barneveld Costa Rica Cottica Cordillera Caribia Dolius Deucalion Eurymedon Enggano Eugenia Chandris Everest Eemland Euterpe Grootekerk Gaasterkerk Guernica Gera Groenlo Lucerna Livadia Mamoeran M. v. St. Aldegonde Marya Racic Meliskerk Megara Myrmidon Ned.-Indië Baton Rouge W. Afrika Midd. Zee Danzig Liverpool Chili Chili Chili Z. Afrika Archangel Chili West Indië West-Indië. Hamburg West Indië Batavia Alexandrië Batavia. Ned. Indië Necochea Archangel Buenos Aires Bordeaux Japan Japan Sfax Nea. Indië Archangel Port Arthur Hamburg Ned. Indië Ned. Indië Le Plata Z. Afrika Curacao Batavia. 21 Juli. 20 Juli 19 Juli. 21 Juli 20 Juli Nicolas AngelosSanta Fé 21 Juli 9 Aug. 25 Juli. 10 Aug. 13 Aug. 16 Juli. 16 Juli 24 Aug. 16 Juli 16 Juli 21 Juli Laatste bericht Orestes Oberon Orpheus Poelau Roebiah Peisander Phrontis Prometheus Poelau Laut Pres. F.vancquis Paraguay Saturn us Syra Stuyvesant Simon Bolivar. Thurston Trompenberg Uckermark Vulcanus Vesta (Ned.) Venezuela Zaanland Buenos Aires Bourgas Midd. Zee Barcelona Batavia Batavia Batavia Batavia Ned. Indië Batoum Hamburg Bourgas West Indië West Indië Barbados. Archangel Wyborg Midd. Zee Hamburg Hamburg Archangel. 10 Aug. 21 Juli - 10 Aug. 31 Juli 28 Juli. 18 Juli 29 Juli. 15 Aug. 3 Aug. 22 Juli 21 Juli 27 Juli 4 Aug. 17 Juli. 7 Aug. 20 Juli 21 Juli 20 Juli. 27 Juli 11 Juli van Malta. 4 Juli van Aruba. 13 Juli van Las Palmas. 13 Juli van Lissabon. 15 Juli vertrokken, vertrekt 17 Juli. 14 Juli te Rotterdam. 6 Juli van Curacao. 12 Juli van Iquique. 14 Juli van Port Said, in lading. 12 Juli van Valparaiso. 9 Juli van Barbados. 15 Juli van Paramaribo, vertrekt 20 Juli. 15 Juli te Pto Barrios 13 Juli van Pt. Said. 14 Juli van Jaffa. in lading. 14 Juli te Havre. 3 Juli vertrokken, in lading. 15 Juli vertrokken. 12 Juli vertrokken. j 15 Juli te Marseille. 114 Juli van Hongkong. 10 Juli van Gibraltar. J12 Juli van Batavia. 12 Juli van Lodingen, i 29 Juni vertrokken, vertr. 20 Juli. 9 Juli van Port Said. 13 Juli van Pt. Said. 6 Juli van Rosario. 5 Juli van Kaapstad. 4 Juli vertrokken, in lading. in lading. 14 Juli te Izmir. 13 Juli van Split. 13 Juli van Gibraltar. 13 Juli van Gibraltar. 11 Juli van Perim. 13 Juli vertrokken. 10 Juli van Colombo. 10 Juli van Colombo. 8 Juli van Stamboul. vertr. 18 Juli. 13. Juli van Piraeus. 17 Juli van La Guayra. 12 Juli van Funchai. in lading. 13 Juli vertrokken, in lading. 14 Juli van Perim. 13 Juli van Gibraltar. in lading, vertr. 20 Juli. 13 Juli van Honningsvaag. 11 Juli van Bahia. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Papierfabr. Britsch Duitsch Marsden Diana New Castle Leningrad kolen hout IJMUIDEN JAARVERGADERING HOOGOVENSTATEN In het clubgebouw op het sportpark „Wa tervliet" aan den Koningsweg werd Maandag avond de jaarvergadering van de vereeni- ging „Hoogovenstaten" gehouden. De voorzit ter, de heer Demmers, deelde in zijn openings woord o.m. mede, dat de reden, waarom deze avond zoo laat is uitgeschreven hoofdzake lijk lag aan de vele werkzaamheden van het hoofdbestuur tengevolge van het steeds toe nemende ledenaantal. Spreker hoopte evenwel, dat dit geen af breuk zou doen aan een vlotte en aangename afhandeling der zaken, zoodat deze vergade ring tot volle tevredenheid van ieder ge houden zou worden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging thans 562 leden telt, tegen 494 in 1934. Deze zijn verdeeld over de volgende afdee- Ilngenr Algemeene leden 161, „Animo" 67, Hoogoven Tooneel 14, Gymnastiek 145, Korfbal 65, Lee- kenspelgroep 22 Voetbalvereeniging„Breesaap" 120, Dubbelleden 32. Het financieel overzicht van den penningmeester toonde aan, dat over het jaar 1934—1935 de uitgaven f 893.71 be droegen, waarbij o.m. f 175 afd. Gymnastiek, f 141.23 afd. H. O. T„ f 52.50 afd. Athletiek. f 43.01 fd. Leekenspel. De begrooting over het jaar 19351936 werd vastgesteld tot een bedrag van f 885, waarbij niet opgenomen waren de eigen ontvangsten en uitgaven der af deelingen. De secretaris deelde namens de kascommis- sie mede, dat de boeken en bescheiden over het afgeloopen jaar in goede orde bevonden waren, zoodat den penningmeester, den heer Prinselaar, décharge werd verleend. Tot leden van de kascommissie over 1935 1936 werden de heeren van Someren, van Wie- ringen en Marinus benoemd. Na eenige besprekingen betreffende de vast gestelde begrooting volgde de behandeling van het voorstel van de afd. H. O. T„ om het hoofdbestuur zoodanig samen te stellen of uit te breiden, dat van elke onderaf deeling een bestuurslid zitting heeft in het hoofdbestuur. Besloten werd tot uitbreiding tot 11 perso nen zoodat het hoofdbestuur nu bestaat uit de heeren Demmers, voorzitter. Jansen, Spruyt, Dijkmans, Prinselaar, van Duffelen, van Ees, Vermeulen, van Eyken, Bonekamp en Holleman. Ook het voorstel van de afdeeling V. V. B. betreffende een nieuwe contributie regeling werd aangenomen. Als nieuwe onderafdeeling werd dezen avond de zangvereeniging „Door zang tot vriend schap" officieel in Hoogovenstaten toegelaten. Het bestuur van deze afdeeling is samenge steld uit de heeren Eyken, Schellevis, Looman, Noordman en Peereboom. Als leden van de terreincommissie werden benoemd de heeren Jansen, Demmers, van Ees, Kerkhof Prinselaar, Houting en Schellevis Vervolgens gaf de voorzitter de heer Dem mers een korte uiteenzetting over de richt lijnen voor 1935—1936. Spreker legde hierbij in het bijzonder den nadruk op het wantrouwen en de valsche voor stellingen, die zelfs dikwijls nog onder de eigen leden heerschen Dit kan niet anders of het moet nadeelig voor de vereeniging werken. Een deel van het werk moet er dus op ge richt zijn, dat wantrouwen b.v. door meer in tieme bijeenkomsten of door meerdere pro paganda te doen verdwijnen. Na uitvoerige discussie over dit onderwerp sloot de voorzit ter deze goedbezochte vergadering. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN Loggers: IJM 204 f 330, SCH 266 f 330, KW 112, f 360, KW 178 f 420, KW 77 f 400 KW 28 f 360. KW 154 f 580, KW 27 f 310, KW 91 f 490, KfW 108 f 430, KW 89 f 470, KW 175 f 550. KW 162 f 410, KW 104 f 500, KW 105 f 380 KW 46 f 550, KW 36 f 500. KW 52 f 390, KW 42 f 290, KW 95 f 430. KW 110 f 350, KW 155 f 520, KW 24 f 530, KW 35 f 420. KW 107 f 390, KW 69 f 270, KW 51 f 520, KW 65 f 590 KW 147 f 420. Kolenaanvoer. Het Britsche stoomschip Marsden is hier van New Castle aangekomen met een lading kolen voor de Hoogovens. Haaienvangst. Een Deensche motorkotter uit Esbjerg is te genwoordig op de haaienvangst op ongeveer zestig of zeventig mijlen uit de Deensche kust. Deze vischsoort is zeer gewild in Italië, waar men er conserven van maakt en veel van het artikel gebruiken kan met het oog op den ko menden oorlog in Abessynië. Van de huid maakt men verschillende leder artikelen. In het najaar zal de kotter op tonijn, een eveneens in Italië gewilde vischsoort, gaan visschen. Hout voor Velsen. Het Duitsche stoomschip Diana is hier aan gekomen met een lading hout voor de papier fabriek. AANGEKOMEN. 14 Juli: Vliestroom s.s. Huil Heemskerk s.s. Hamburg Merel s.s. Londen Trito s.s. Fowey Swynfeest s.s. Goole Marsden s.s. New Castle Boyant m.s. Cowes Newton Abbot s.s. New Castle Theseus s.s. Hamburg 15 Juli: Amstelland s.s. Hamburg Telamon s.s. Alexandrie Bowling s.s. Leith Rhein s.s. Hamburg Holmside s.s. Huelva Diana s.s. Leningrad Gotenhof s.s. Trangsund Harcalo s.s. Santa Fé St. Philipsland s.s. Leningrad Ek s.s. Oslo. VERTROKKEN. Geene. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. In de serie zomerconcerten, die de Haar- lemsche Orkest Vereeniging in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem onder leiding van Marinus Adam geeft, treedt Donderdag avond a.s. Frans Vonk, oud-concertmeester der H.O.V., als vioolsolist op met het Viool concert van Brahms. Verder vermeldt het programma de Akade- mische Fest-Ouverture en Tschaikowsky's Vijfde. RADIO VERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Dinsdag 16 Juli 1935, radiotelegrafiseh te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio: Aldabi, Alphacca, Alpherat, Alwaki, Baloe- ran, Bloemfontein. Colombia, Costa Rica,1 Cottica. Dempo, Edam, Johan van Oldenbar- nevelt. Kota Radja. Kota Nopan. Kota Tjandi Marnix v. St. Aldegonde, Oranje Nassau. Poelau Roebiah, Poelau Tello, Rotterdam, Stuyvesant, Tarakan, Veendam, Volendam. van 13 tot en met 21 Juli 1935 Dagelijks Geopend - 40 Amerikaansche Wereld Inrichtingen ENTREEPRIJS Volwassenen 12 cents Kinderen 6 cents J WOENSDAGMIDDAG Speciaal Kinderfeest met attracties en optreden van Pillon wereldberoemd draadkunstenaar WOENSDAGAVOND optreden van Pillon met vuurwerk H DONDERDAGAVOND Grootsch Venetiaansch Vuurwerk g Waar zorg verging 't Genot begon Troont VERMOLEN - H0MMERS0N (Adv. Ingez. Med.) Auto van den heer W. Zwier door een trein gegrepen. Vrouwelijke passagier gedood. Hijzelf gewond. Onzen plaatsgenoot, den 57-jarigen heer W. Zwier, bekend garagehouder, is gistermid dag een ernstig ongeluk overkomen. Om streeks zes uur werd zijn auto op een onbe- waakten overweg bij Rilland Bath door een trein gegrepen, waarbij een vrouwelijke pas sagier, een zekere mej. Paassen uit Bergen op Zoom werd gedood. De heer Zwier bracht er wonder boven wonder, het leven af. De heer Zwier had gisteren per auto de familie Hendrikse. die in verband met de overplaatsing van den heer H. naar Middel burg was verhuisd, naar haar nieuwe woon plaats overgebracht. De heenreis was goed verloopen. Helaas zou de terugreis een minder gunstig verloop hebben. Voordat de heer Zwier, die als een zeer ervaren rijder bekend staat, de provincie Zeeland uit was, had hij een „meerijdster" toegestaan, met hem naar Bergen op Zoom te rijden. Zij zou haar doel echter niet be reiken. Juist toen de heer Zwier den onbe- waakten overweg Rilland Bath wilde pas- seeren, naderde zonder dat de bestuurder het bemerkte, een goederen trein uit Bergen op Zoom. De auto werd door den trein gegrepen en eenige tientallen meters meegesleurd. Mej. Paassen, de passagiere werd uit den auto geslingerd. Tijdens het transport naar het ge bouw van het Groene Kruis te Rilland is zij overleden. De heer Zwier werd bewusteloos uit den auto gehaald. Hij kwam spoedig weer bij kennis, doch klaagde over inwendige pijnen. Hij werd naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom overgebracht. Zijn toestand is vermoedelijk niet ernstig, daar hijzelf de noodige maatregelen heeft genomen en zijn familie telefonisch van het ongeval op de hoogte heeft gesteld. Het spreekt vanzelf dat de auto totaal ver nield werd- VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Dalende hakeprijzen. De hakeprijzen zijn de laatste dagen eenigs zins gedaald, waardoor de resultaten van de Westkust wat minder gunstig zijn gewor den. ORKESTVEREENIGING KUNSTKRING. In de gehouden jaarvergadering der Orkest- vereeniging Kunstkring, dir. Ph. S. Vlessing, werden de gebruikelijke agendapunten afge daan. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: de heeren A. A. van Rooyen, voorzitter, G. Frankfort, secretaris, mej. J. Pronk, penning- meesteresse- MARKTPRIJZEN, van Dinsdag 16 Juli. Tarbot per K.G. 0.920.90. Griet per 50 K.G 199. Tongen per K.G. 1.100.76 Groote schol per 50 K.G. 17.5016.50. Middelschol per 50 K.G. 1514. Zetschol per 50 K.G. 14.50—12.50. Kleine schol per 50 K.G. 135.50. Schar per 50 K.G. 6- Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 14 10.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. 93.50. Kabeljauw per 125 K.G. 4225 Groote gullen per 50 K.G. 9.50. Kleine gullen per 50 K.G. 7.503.50. Wijting per 50 K.G. 4.904. Makreel per 50 K.G. 8.505.50. Heilbot per K.G. 1.40. Leng per stuk 0.51. Kleinmiddelhake per 50 K.G. 20 BESOMMINGEN. Trawlers: Protinus, IJm. 85, 265 manden 1520. Kotters: E. 436 390; E 238 720. Loggers: Sch. 412 550; KW. 60 510. BEVERWIJK INBRAAK IN EEN SIGARENWINKEL. Bij de politie werd aangifte gedaan dat in een sigarenwinkel in Grensstraat was inge broken. De daders hadden zich, met behulp van een valschen sleutel, toegang tot den winkel verschaft. Bij onderzoek bleek de politie, dat zich aan deze inbraak een jongen van 7 jaar had schuldig gemaakt. Hij was met den sleutel van de keukendeur van de ouderlijke wo ning, die toevallig op de voordeur van den winkel paste, het sigarenmagazijn binnen gekomen Twee vriendjes van 6 jaar plaatste hij als uitkijk voor de deur. De jongen inspec teerde eerst de geldlade, maar hierin was geen geld. Hij stelde zich toen tevreden met pakjes sigaretten, waarmede hij zijn zakken volstopte. Hij heeft toen het perceel ver laten en de deur weer achter zich gesloten. De jongens die op den uitkijk hadden ge staan liet hij niet in de buit deelen. Hij trok er met de gestolen waar alleen op uit en verkocht de sigaretten aan voorbijangers. Het geld versnoepte hij. In verband met den jeugdigen leeftijd van den dader moest de politie met het geven van een „uitbrander" volstaan. De ouders werden van de practijken van hun zoontje op de hoogte gebracht. Vermelding verdient nog, dat de sigaren winkel in de Grensstraat al meermalen de belangstelling van inbrekers heeft opge wekt. Het feit, dat de eigenaar van dezen winkel niet in de zaak woont, is daaraan niet vreemd. Ook eenigen tijd geleden werd in den win kel ingebroken. De daders hebben juist de vorige week voor de Haarlemsche Rechtbank terecht gestaan. V HET ONGELUK OP DEN RIJKSSTRAAT WEG. De toestand van den heer H. Wintersdijk uit Alkmaar, die Zaterdagavond op den rijks straatweg onder de gemeente Heemskerk door een auto werd aangereden en in het Roode Kruis Ziekenhuis ter verpleging werd opgenomen is nog steeds zeer ernstig. DE AARDBEIENOOGST. Maandag werden aan de Vereenigde Veilin gen 31.619 K.G. aardbeien aangevoerd. De gemiddelde prijs was f 23,11 per 100 K.G. Aan de Beverwij'ksche Exportveiling was de aan viel- 16,336 K.G. met een gemiddelden prijs van f 23,56 per 100 K.G.. In totaal werden Maandag 47,955 K.G. aardbeien geveild. NACHTDIENST APOTHEKEN. De nachtdienst van de apotheken wordt deze week niet waevgenom-en door de apotheek Sepp, zooals abusievelijk werd bericht, maar door de Duinwij k-apotheek, Verlengde Groene laan 44, tel. 2515. WIJK AAN ZEE EN DUIN HUURWAARDE VAN DRANKLOKALITEITEN In verband met de wijziging van hdet 2e lid van art. 23 der Drankwet moet voortaan de schatting van de huurwaarde der drankloka liteiten niet meer geschieden met Inachtne ming van den omvang van het bedrijf, doch dient uitsluitend gelet te worden op de om zet van sterken drank in het klein. In verband hiermede hebben B. en W. den Raad voorgesteld, over te gaan tot vaststelling van een nieuwe heffingsverordening en van een verordening op de invordering van dit recht. GELDLEENINGEN. B. en W. hebben den Raad voorgesteld, een geldleening aan te gaan groot f1930. tegen 4 1/2 pet., ter aflossing van een in 1921 ver leend hypothecair crediet voor den bouw van twee woningen met Rijkssteun. Vervolgens stellen zij voor, met de N.V. Mij voor Gemeentecr-ediet te Amsterdam een geldleening aan te gaan groot f 79200, ter dekking van een gedeelte van het nadeelig slot op den gewonen dienst 1932 en de jaarlijksche aflossing op f 18.800 te bepalen. ZANDVOORT GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 1 Augustus hopen Willem v. d. Mije en Cornelia Paap den dag te herdenken waarop zij voor 50 jaren in het huwelijksbootje stapten. De bruidsdagen gaan Donderdag 18 Juli in en van dezen dag af zal het het gouden bruidspaar in de Koningstraat no. 4 zeker niet aan belangstelling ontbreken. Van der Mije, die uit een voermansfamilie stamt, zag in het vak van zijn vader weinig toekomst. Wel was hij zelfs tijdens zijn huwe lijk nog eenigen tijd knecht bij zijn va-der, doch weldra zegde hij dezen dienst op en probeer de hij voor zich en zijn gezin den kost te ver dienen met het venten van visch. In den ouden tijd, toen alle afstanden nog te voet afgelegd moesten worden en de visch in een mand op den rug meegesjouwd werd, was dit venten een uiterst vermoeiend werk. Ook zijn vrouw hielp vaak mede. Barrevoets ging de tocht naar Haarlem. Bij de Houtpoort werden kousen en schoenen aangetrokken en dan begon het venten. Het bleef evenwel niet bij visch. Wel dra werden garnalen de specialiteit van Van der Mije. Vader zorgde voor de vangst. Liefst trok hij er met zijn korre het driekante garnalennet in den nacht op uit. Moederziel alleen in den pikdonkeren nacht ploeterde hij vaak tot aan zijn borst in het water voor enkele onsjes garnalen. Doch er waren ook nachten, dat hij in een goed half uur zijn ben boordevol had. De vrouw kookte de vangst onmiddellijk en den volgenden dag werden de garnalen gepeld en bij de klanten bezorgd. Niet alleen in Zandvoort, ook in Haarlem en Bloe- mendaal had van der Mije weldra zijn vaste klanten. Velen zijn in den loop der jaren reeds voorgoed heengegaan, doch de mooie herin neringen aan hen zijn bij het echtpaar Van der Mije bewaard gebleven. Hun heele leven hebben de twee oudjes hard gewerkt. Niet altijd ging het hun even voor spoedig. Soms braken moeilijke tijden aan en schenen de moeilijkheden haast onoverkomen- lijk. Door dapper vol te houden is men de zor gen echter steeds te boven gekomen. Pas de laatste twee jaar, na een ernstige ziekte van Van der Mije, doen ze het wat kalmpjes aan. Zorg voor hun kinderen hebben ze gelukkig niet meer. Alle acht zijn geti-ouwd en hebben het geluk zelfs in dezen tijd hun eigen brood te kunnen verdienen. Moeder Van der Mije voelt zich het geluk kigst te midden van haar 16 eigen en aan- geti-ouwde kindei-en met de 19 kleinkinde- ren. Natuurlijk gebeurt dit niet alle dagen, doch we zijn er van overtuigd, dat er op haar gouden huwelijksfeest niet één op 't appel zal' ontbreken. „Eben-Haëzer" is haar lijfspreuk en wij voegen hierbij den wensch, dat Hij het paar, nog vele jaren moge sparen. DINSDAG 16 JU tl 1933 Een gi-oep officeele personen bij de feeste lijkheden van den Motordienst. V. 1. n. r. de commandant, majoor A. van Loon,, jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, de heer C. Maai-schalk van Egmon-d en Rin- negom, bui-gemeester van Haarlem en den heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie alhier. Onder de leuze „Mobilisatie voor de Demo cratie" waren Zondag ruim duizend jongeren samengekomen in Soesterberg om de land dag van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie mee te maken. Ook uit Haarlem en Velsen was een groep jongeren aanwezig. Na het hijschen van de vlag door den advi seur vair het hoofdbestuur, Mr. A. M. Joekes, voerde eerst de heer J. C. Dee-ring, leeraar M.O. te Utrecht, het woord over „In enthou siasme ligt onze kracht". Spr. wekte op om op de bres te blijven staan voor de democratie en mede te helpen ons volk door de moeilijke tijden heen te brengen met behoud van dat wat ons zoo dierbaar is, en wat tot de echt nationale tradities behoort. Mr. A. M. Joek-is, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, sprak daarop over „Het brandend probleem". Onze tijd is er een van problemen, aldus spr., maar het meest bran dende probleem is wel dat van ooi-log of vrede. Weer staat een land, Italië, klaar o-m den oor log te beginnen tegen een ander land, even eens lid van den Volkenbond. Na de geheele geschiedenis van dit conflict nagegaan te heb ben, gispte de heer Joekes de houding van den Volkenbond in deze. De led-en van den bond hebben door hun lidmaatschaap verplichtin gen opgenomen, zij moeten die nakomen. Wan neer Abessynië een beroep doet op den Bond, dan mag men er niet voor terugschrikken maatregelen te nemen. Indien deze oorlog doorgang zal vinden, zonder dat de Volken bond alles in het werk heeft gesteld om dit te verhinderen, zal het' vertrouwen in den Bond een gevoelige knak krijgen en het rechtsge voel zal verloren gaan. De taak der jongeren is de internationale rechtsorde steviger te grondvesten en te strij den voor recht en rechtvaardigheid, zoowel nationaal als internationaal. De vrijheid van den geest moet beschermd worden en zal zich moeten verzetten tegen iedere vorm van dic tatuur of geweld. Na deze rede van den heer Joekes werd door de deelnemers met muziek voorop gewandeld naar de Stompend, waar door den voorz. van het hoofdbestuur, den heer D. J. A. Geluk, aan een aantal afdeeling§n vlaggen werden uitge reikt. In een lange stoet werd daarna langs den Amersfoortschen weg teruggemarcheerd naar het terrein. In den stoet liepen o.a. mi nister Oud, Mr. Joekes en de heer Th. M. Ke telaar, de nestor der Vrijzinnig-Democraten, mede. Nadat de lunch gebruikt was, trad de be kende „minstreel" Geert Dils, herbergvader van de jeugdherberg Slot Assumburg op, die trekkersliederen zong en veel succes oogstte. Dr. A. J. van Leusen sprak daarop in het amphitheater in het bosch. Spr. spoorde de jongeren aan hun idealen zuiver te houden. Het kan spreker weinig schelen hoevelen ach ter hem staan, wanneer zij maar zijn van zui ver gehalte, wanneer maar de kwaliteit goed is. Het vrijzinnig democratisch beginsel is de kracht, die onvernietigbaar is en die kracht eia moed zal geven den strijd voor vrijheid en i*echt te strijden. In de vredeszin van het fascisme gelooft nu wel niemand meer. Het fascistisch Italië wil den oorlog en het vertrapt daarmee de vader landsliefde bij anderen, die het bij zichzelf zoo hoog roemt. Spr. betoogde voorts, dat voor de jeugd werk gevonden moet worden, dat de jeugd in de maatschappij moet worden ingeschakeld, Wanneer ons volk daarvoor niet zorgt, heeft het geen toekomst meer. Desnoods moeten de ouderen de plaatsen voor de jongeren inrui men en zich een groot offer getroosten, het gaat om de kracht en de toekomst van ons volk. Spr. wekt de jongeren op te blijven strijden voor vrijheid en vi-ede en de democratie in ons land te bewaren. Nadat een spi-ekerswedstrijd was gehouden, kwam Mr. P. J. Oud, Minister van Financiën aan het woord, die sprak over „Het wezen der Democratie". Door verandering van den tijd en van de omstandigheden is het soms 1100- dig wijzigingen in een eens ingenomen stand punt aan te brengen, de vrijzinnig-democra ten zijn daar nimmer voor teruggeschrokken. De democratie erkent de individu en ziet alle menschen als gelijkwaardig, zij wil allen de beste kansen op ontwikkeling geven. Dit alles neemt niet weg, dat de democraat de gemeen schap erkent eii het gemeenschapsbelang stelt boven het belang van de individu. Het juiste midden zal hier echter steeds gezocht moeten worden. Zij, die de Staat stellen als het hoog ste en eenige, vinden de Vrijz. Dem. tegenover zich, aldus spr. Deze tijd is donker, aldus Mr. Oud, maar de jongeren zullen het licht toch weten branden de te houden en het dragen naar een betere toekomst. Om ongeveer vijf uur 's middags werd de landdag gesloten. ESPERANTO. Bij de examens door het Nederlanda Espe- ranto-ekzamena Komitato georganiseerd zijn geslaagd voor het Esperanto-examen A: de dames Th. J. van Buchem en J. Gijsbertse en de heeren H. Roggeveen en L. Tollenaar te Haarlem. Mej. A. Gerbi-anda en de heer W. J. I. M. van Berckel te Heemstede. De heer G. L. Wijsman te Wijk a. Duin, de heer H. Burggraaf te IJmuiden. 'f

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6