HET NIEUWE AVONDBLAD „Het Hof" valt onder sloopershanden. 20e JAARGANG No. 215 WOENSDAG 17 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Aigemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIel^OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver van van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, mdicn hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Waar eens IJmuidens Ingezetenen verpoozing zochten. Hoflaan of Lubberslaan? Zwaar vallen de mokerslagen van de sloopers op de brokstukken van muren. Stofwolken stijgen op uit de grillige puinhopen en ver mengen zich met de nevels, die door den Noordenwind worden aangevoerd van den over kant der Hoogoven haven. Daar gaat weer een brokje oud-IJmuiden. Het Hof wordt gesloopt, het Hof daar in het hartje van de Breesaap, eens een pleister plaats voor die vele IJmuidenaren die op mooie Zomersche dagen over de sluizen waren geko men om te genieten van de ongerepte schoon heid van een streek, die eens genoemd kon worden het mooiste deel van Kennemerland, eens een gezocht pension voor hen die er van hielden, hun vacantie door te brengen in een rustige omgeving, die een reputatie had in het geheele lajnd. Wat is er overgebleven van al dit schoons? De Kralenberg, de Trapjesberg waarvan men zulk een prachtig uitzicht had op de geheele omgeving, ze zijn opgeslokt door de machtige grijpers van de graafmachines, alle woonhui zen die er stonden in de „blikken buurt aan den Sluisweg zijn met den grond gelijk gemaakt. Neen, niet alle: één is er nog overgebleven; dicht bij de puinhopen vam het Hof staat nog in alle eenzaamheid het landhuis „de Linde", vroeger bewoond door den heer ten Napel, oud schoolhoofd, thans nu en dan slechts bezocht door eenige bezitters van politiehonden, die in de nabijheid met hun dieren oefeningen hou den. De Sluisweg, die in Noordelijke richting liep van de tegenwoordige Middensluis langs het Hof, als straatweg tot de reeds lang ver dwenen boerderij van Warmenhoven, verder als zandweg door een laag en rijk begroeid duinland naar het melkhuis van Jansen aan den ouden straatweg naar Wijk aan Zee, is nagenoeg geheel verdwenen. Een klein gedeelte n.l. tusschen het afgesloten deel van het toe komstige spuikanaal en de Hoogoven-haven, is er nog overgebleven van dezen weg, waarvan vele lezers zich de mooie dicht begroeide zij- laantjes zullen herinneren, die voerden naar de vele stille plekjes, waaraan eertijds de Breesaap zoo rijk was. Romantiek. De fundeeringen, waarop in het begin dezer eeuw het bekende pension en café Het Hof werd gebouwd, torsten voorheen het jachthuis van de grondbezitters. In de bosschen hoorde men toen slechts het ruischen der bladeren, behalve wanneer de landjonker een jachtfeest had georganiseerd. Dan schalde er de jacht hoorn, dan klonk door de stilte des wouds het geblaf der jachthonden en het vroolijk geroep der jagers. Het was het land der romantiek, dat naast dichte bosschen vruchtbare tuin gronden bevatte. „Westelijk van Rooswijk vinden wij den Breesaap, welke benaming naar men meent duidt op breed water, „breê-sap", schreef wij len de heer J. Kostelijk in de in 1924, dus in het jaar, waarin het hoogovenbedrijf zijn werk zaamheden begon verschenen „Geïllustreerde Gids voor de gemeente Velsen". „Overvloedig water is er echter thans niet aanwezig; en al moge dit misschien vroeger hier te vinden zijn geweest, na het graven van het Noordzeekanaal was de bodem eerder droog dan vochtig. Dit staat vast, dat de Breesaap eertijds als een vruchtbare landoppervlakte bekend stond, waar de botanicus naar hartelust zijn leervak kon beoefenen. Ook de „Camera Obscura" maakt daar gewag van en Hüdebrand vertelt in dit boek ons, dat hij toen zijn neef Nurks, „een onaangenaam mensch in den Haarlem merhout" een bezoek aankondigde, het plan moest uitstellen om met den medischen stu dent „naar de Breesaap te gaan en aldaar wat te botaniseeren". Te botaniseeren valt er thans weinig, want de geheele Breesaap is doorsneden door diepe havens, die het water uit den bodem hebben weggetrokken. Verkommerd ligt daar de oude Hoflaan, waarvan eertijds het bladerdak zoo dicht was, dat het er ook op den warmsten zomerdag, als de vlakten door-de zon gestoof d I wei-den, lekker koel was. Slechts op enkele plaatsen werd de schaduw door.een lichtplekje onderbroken. Wat er van de Hoflaan is over gebleven. toont de bij dit stukje geplaatste foto. De heer Lubbers vertelt. De naam-vaiïHèn héér Lubbers is onafschei delijk aan dien van Het Hef verbonden want hij is het geweest, die het oude jachthuis als café en pension gi-ng exploiteeren. De heer Lubbers, die thans aan den Wjjkerstraatweg woont, was gaarne bereid ons het een en ander van Het Hof en zijn geschiedenis en van de tijden te vertellen, welke zulue ingrijpende veranderingen in het aanzien van de Lrec-saap hebben gebracht. Reeds voordat de heer Lubb-ers in April 1903 in het oude jachthuis zijn zaak opende, was dit aan zijn oorspror.keli.ike bestemming ont trokken. Het was toen onbewoond, en behoorde aan de families Bik en Arnold, voor IJmuiden geen onbekende namen. Reeds had het gediend als woonhuis: o.a. was het bewoond geweest door de familie Froger en door den heer Schuurman, kapitein van het pantserfort. Het was op 'n heel bescheiden wijze, dat de heer Lubbers zijn zaak begon. Maar spoedig kwa men de gasten en bleek het aantal slaapka mers, ze? stuks, onvoldoende. Op de fundeevir gen van het oude jachthuis liet de heer Lub bers drie jaar later een nieuw gebouw oprich ten met een ruim café, 13 slaapkamers en 4 zitkamers. Het café kwam aan de zijde van den Sluisweg. Daarvóór was een lommerrijke tuin die 's avonds mooi verlicht was. En in den tuin kwam een muziekpodium, waar menigmaal de in die dagen reeds op den voorgrond tredende muziekvereenigixxgen Concordia van IJmuiden en De Eendracht van Velsen een concert ga ven. Velen onzer plaatsgenooten zullen zich de concerten bij Lubbers" nog wel herinneren.1 De rustige omgeving in de fraaie ongerepte natuur trok des avonds vele gasten en soms had de heer Lubbers een dépendance noodig om allen te bergen. Er liepen vele wegen door het terrein van de heeren Bik en Arnold. Het waren stille land en boschwegen, waar bijna niemand woonde. Een naam hadden ze niet. Maai' toen er in de omgeving van Het Hof eenige landhuizen wer den gebouwd, werd het noodig aan deze wegen een naam te geven. Trouwens, van oyerheids- wege had Mr. Bik als rentmeester reeds een verzoek gekregen om de wegen te doopen. Sa men met den heer Lubbers heeft Mr. Bik toen de wegen gedoopt en aan deze „plechtige" bij eenkomst is het te danken, dat we thans nog spreken van de Hoflaan, de Sluisweg, de Tuin derslaan en de Groenelaan. Mr. Bik had voor de Hoflaan een anderen naam bedacht n.l. de Lubberslaan, maar hiervan wilde de heer Lub bers niets weten. Merkwaardige dingen. Merkwaardige dingen gebeurden er in de Bi-eesaap. Ook hier, als op zooveel andere plaatsen in onze gemeente, ontstond er strijd tusschen de oude grondbezitters en de grond- exploitanten, i.e. de Mij „Breesaap", die zich in de Breesaap een omvangrijk grondbezit had weten te verwei-ven. De Mij. „Breesaap" wilde den Sluisweg doortrekken naar den weg van Rooswijk naar Wijk aan Zee, om een kox-tere verbinding van de Breesaap naar de badplaats rot stand te brengen. Maar de eigenaar van de gronden, waarover deze weg zou moeten komen, weigerde zijn medewerking. Toen kwamen nieuwe plannen, nl. het bou wen van een badhuis tusschen het pantser fort en Wijk aan Zee en het aanleggen van een straatweg welke met een zijweg de verbin ding tusschen dit badhuis met de Breesaap en met Wijk aan Zee tot stand zou brengen, waarbij dan tevens een deel van de tei'reinen als bouwterrein in exploitatie gebracht zou den woi-den. Eenige moeilijkheden van de zijde van de Buffet Maatschappij E. Pluribus Unüm.'- die eigenares was van een terrein, waarover de nieuwe weg was geprojecteerd, werden uit den weg geruimd en zoo kwam de 10 M. bi-eede Reijndei'sweg. genoemd naai den directeur der Mij. „Breesaap" tot stand, een weg die nooit aan zijn doel zou beant woorden. Nieuwe sluis en hoogovenbedrijf. Reeds in September 1913 werd aan de be trekken grondeigenaars bekend gemaakt, dat er onteigening zou plaats vinden ten behoeve van den bouw van een nieuwe sluis, de tegen woordige Noordersluis en tegelijkertijd kwam er een bouwverbod. Door den oorlog werd de uitvoering dezer plannen vertraagd, maar la ter kwamen ze weer op de proppen. In 1917 reeds werd definitief tot den bouw eener r.ieuwe schutsluis besloten. Groote terreinen werden onteigend en thans is het geheele voormalige bezit der Mij „Breesaap" eigendom van het Rijk of van het Hoogovenbedrijf. waarvoor de firma den Breejen v. d. Bout reeds in 1920 was begonnen met het verrich ten van graafwerken ten behoeve van de ha ven. De tijden veranderden snel, ook voor Het Hof. In 1919 vond de oneigening plaats en van dit tijdstip af werd de heer Lubbers huurder van de zaak. waarvan hij 15 jaar eigenaar was geweest. De stille Breesaap werd het terrein van een groote bedrijvigheid. De zomergasten van Het Hof vonden er niet meer de rust en de ongerepte natuur. Zij ble ven weg, maar voor hen in de plaats kwamen ingenieurs, bouwkundigen enz. in dienst van de groote werken die in de omgeving in uit voering waren. Haarfijn wist de heer Lubbers ons dat alles te vertellen, eerst van de op komst en tenslotte van den ondergang van zijn zaak. Want die kon tenslotte niet uitblij ven. Het bouwen raakte gedaan, het aantal logé's werd steeds minder en minder en toen tenslotte door het graven van het spuikanaal Het Hof geheel geïsoleerd als het ware op een schiereiland kwam te liggen, was het lot van Het Hof bezegeld. De strijd tegen de scheppingen van den mo dernen geest was gestreden. In Februari j.l. verliet de heer Lubbers zijn oude zaak. Het werk door clandestiene sloopers, alias de straatjeugd begonnen, wordt thans door „officieele" sloopers voortgezet. Er is afbraak te koop in de Breesaap, af braak van Het Hof. dat spoedig met den grond gelijk is gemaakt. Door onkruid overwoekerde brokstukken van fundeeringen zullen straks de plaats aanwijzen, waaraan zoovelen een aangename herinnering behouden hebben. S. B. BOKSEN De wedstrijden te Zandvoort. We herinneren er nog eens aan dat heden avond in het gebouw „Monopole" te Zandvoort door de Kaarlemschc Boksverceniging „De Ring" openbare bokswedstrijden voor amateurs georganiseerd worden. O.a. zullen de volgende leden van „De Ring" hun krachten meten: in de lichtgewicht-klasse Vos tegen den Amster dammer Van Kleef; in de welterklasse Ris te gen den Amsterdammer Van Brussel; in de middengewichtklasse Verhulst tegen Bierman uit Amsterdam. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester houdt Maandag 22 Juli a.s. geen spreekuur. TENTOONSTELLING VAN KINDERARBEID IN DE P. W. A. CORT V. D. LINDENSCHOOL. De in de P. W. A. Cort v. d. Linden School gehouden tentoonstelling van werkstukken mocht zich in een zeer druk bezoek verheu gen. Tal van ouders toch hadden gebruik ge maakt van de gelegenheid, het werk hunner kinderen, in het afgeloopen leerjaar vervaar digd, te bezichtigen. Onder de belangstellen den bevond zich voorts burgemeester Kwint. Heel wat aardige werkstukjes vielen er te bewonderen, werkstukjes die getuigden van de groots ambitie der jeugdige makers en maak sters, als c.artonwerk en houtwerk en niet te vergeten de handwerken der meisjes en ver der vele aardige teekeningen. De heer Tusenius, voorzitter der schoolver- seniging, heeft bij deze gelegenheid in de hal, waar een portret was geplaatst, behangen met rouwfloers van den dezer dagen overleden oud minister mr. P. W. A. Cort van der Linden eenige woorden gesproken ter herdenking van dezen staatsman, waarbij hij den wensch uit sprak, dat zijn geest in de school mag blijven voortleven. Een der bestuursleden bracht daarop op de viool het Wilhelmus ten gehoore. R.K. MULO-EXAMEN. Geslaagd te Rotterdam voor diploma A: C. Blüm, M. Groot, _C. Kooiman en S. Kabel, allen te IJmuiden; W. v. d. Kolf. Driehuis: A. van Neste, A. Starreveld en J-. Wijker, allen te Vel sen en J. van Veen, Wijk en Duin. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de volgende Hinderwetsvergunningen zijn verleend a. aan A. M. Bak te Velsen, tot het oprich ten van een smederij in het perceel Wijker- straatweg no. 201; b. aan de N.V. Uitgevers Maatschappij Nauta en Zn. te Velsen. tot het uitbreiden van haar drukkerij, door het bijplaatsen van een electromotor van 3 P.K. in het perceel Meervlietstraat no. 58. „TASMAN" HERLEEFT. De bekende voetbalclub „Tasman, die eenige jaren geleden werd ontbonden, is herleefd en a.s. Vrijdagavond zal de uit haar asch her rezen club haar eersten wedstrijd spelen n.l. tegen de „Zilveren Schijven", de voetballende dammers van D.C.IJ. De wedstrijd vindt plaats op het Olympia- terrein te Driehuis. Tal van „oudjes" komen weer in het veld, als Niessink, R. Visser, van Rooijen, Visman enz., en het zal de Zilveren Schijven zeker niet gemakkelijk vallen deze oude garde te slaan. De wedstrijd begint te 7.15 en staat onder leiding van den heer G. Bremerkamp. Militair vlieger verongelukt. Nabij De Kooi. Bestuurder maakte waarschijnlijk een vliegfout. DEN HELDER, 16 Juli. Hedenmorgen te tien minuten voor half tien is een Fokkerja ger D VII aan de overzijde van het Noord- Hollandsch Kanaal tegenover het vliegveld De Kooi op ongeveer honderd meter afstand daarvan neergestort. De officier-vlieger der de klasse M. Holewijn, die nog in opleiding was is daarbij verongelukt. Hij was de eenige inzittende van het vliegtuig. Het slachtoffer is 30 December 1913 gebo ren en was 28 December 1934 officier gewor den. Hij was ongehuwd. Zijn ouders wonen te Rotterdam en zijn onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld. De verongelukte was voor een oefenvlucht opgestegen cn is waarschijnlijk door een vliegfout op dertig a veertig meter hoogte gevallen. Men is onmid dellijk begonnen met de berging van het ver nielde vliegtuig. Kort na het ongeval spraken wij nog even kolonel Ferwerda, commandant van het vliegveld De Kooi. De kolonel was. zooals is te begrijpen, zeer onder den indruk van het gebeurde. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat het ongeluk aan een vliegfout te wijten moet zijn. De vlieger heeft met geringe snelheid geprobeerd te wenden om vervolgens op liet vliegveld te landen. Terwijl hij nog in de bocht was, heeft hij blijkbaar zelf bemerkt, dat zijn snelheid te gering was, Hij heeft toen onmiddellijk gas gegeven, hetgeen duidelijk te zien was door de uitstooten rookkolom men. Het was echter reeds te laat; de neus van met vliegtuig boorde zich in het grasveld. Zoolang de commandant het bevel over het vliegkamp voert en dat is ruim twee jaar, is een dergelijk ernstig ongeval - niet voorgeko men. LANGS DE STRAAT. Waar w trotsch op zijn. Elke stad, elk dorp in ons land heeft iets, waar de stedelingen of dorpelingen trotsch op zijn. Utrecht heeft zijn dom, Rotterdam zijn havens, Deventer zijn koek, Giethoorn zijn slootjes, ga maar door. Bij ons in IJmuiden zijn de dingen waar we trotsch op zijn zoo maar voor het grijpen. In figuurlijken zin natuurlijk. Als daar zijn: de grootste sluis ter wereld, de helaas niet meer grootste visschershaven van het vaste land van Europa, de monumentale waterto ren, die weliswaar een beetje bouwvallig is, maar daar zie je niets van, het met een bloe menpracht getooide plantsoen op het Ken- nemerplein en tenslotte de Julianabrug. Laat ons daar eens even bij blijven stil staan. Ook in figuurlijken zin want als je het letterlijk doet zou de heer Bakker van het Roode Kruis je thuis moeten brengen. Vanwege het drukke verkeer, dat van acht kanten op je af komt. Breed-uit spant het massieve bouwwerk zich over de spoorbaan. Het is hier nl. niet zooals op andere plaatsen, waar je van een brug af kringetjes kan maken op het water. Neen, van onze Julianabrug af kijk je op spoorrails en als je het maar lang genoeg doet word je óf gerookt, óf gestoomd, al naar het uitkomt, net als de haringen in een roo- kerij. Dat is dus het allerbijzonderste van onze Julianabrug. dat het eigenlijk geen brug is, want mijn woordenboek zegt, dat een brug een verbinding is tusschen twee oevers, wat ook al niet al te letterlijk moet worden opgevat, want dan zou je de Velser- pont ook een brug kunnen noemen. De Ju- lianakade en de Wïlhelminakade zijn toch in geen geval „oevers". Maar Julianabrug klinkt beter dan Juliana viaduct en daarom is het verstandig van onze vroede vaderen, dat ze haar zoo ge noemd hebben. Ik zei daar-net dat je van de brug af zoo op spoorrails kijkt, maar eigenlijk doe je dat pas in tweede instantie. Eerst kijk je nog op wat anders. En daarop wilde ik eens de aan dacht vestigen, in het bijzonder van onzen plantsoenendienst, die er voor zorgt, dat onzen plantsoen zoo goed in orde zijn. (Zie hierboven). Langs beide zijden van de brug loopt een zware betonnen bak. door eenige dito dito tusschenschotten in kleinere bakken en een goot aan de buitenkanten verdeeld. Waar voor deze uitbouwsels eigenlijk precies die nen weet ik niet. misschien is het voor de veiligheid, want als een kind over de leu ning valt komt het in zoo'n bak terecht. Ze zijn wel hard, maar beter zoo te vallen dan linea recta op de spoorrails. Ik meen me te herinneren, dat er indertijd door B. en W. beloofd werd. dat er een ver siering van bloemen of planten in zou wor den aangebracht. Als dit zoo is, dan heeft het College zeker deze belofte vergeten. Moet u maar eens kij ken voor de aardigheid. De groote bakken vlak langs de brug zijn heelemaal leeg. Een raar gezicht is dat. zoo op dat naakte beton. Neen. maar dan de goten langs den rand. Wat een rijke vegetatie Eén ding is echter jammer: het is allemaal onkruid, dat er. als overal, welig tiert en dat zelfs de armetierige palmpjes of conifeertjes, die er in een royale bui zijn geplant, geheel heeft overwoekerd. In één woord: het is geen gezicht. Ik neem gaarne aan. dat het niet zoo ge makkelijk is van deze zijstukken een paar hangende tuinen van Babyion te maken. Daarvoor zijn de bakken te ondiep en lisgen ze te veel open voor alle winden. Maar met wat geranium of viooltjes was er toch wel iets van to maken. En als ook dat niet mocht gaan was er wel met grind of een mozaiek- werkje een eenvoudige versiering aan te brengen. We zijn trotsch op de Julianabrug. maar we zouden er nog trotscher op zijn. als die zijstukken wat opgeknapt werden. Veel eischen we niet. als het maar netjes is. Ik hoop maar, dat onze nieuwe directeur van O. W. gauw eens komt kijken. Laat hij dan baas Molenaar meenemen, dan kunnen de heeren meteen een plannetje maken. Bij voorbaat de dank van S. B. FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft, de volgende faillissementen op 16 Juli uitgesproken H. B. van der Hoeff, houder van een woning bureau, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Hagelingerweg 223 (post Driehuis). Curator Mr. T. A M. A. van Löben Seis, alhier. C. J. van Gelderen, winkelier in groenten, wonende te IJmuiden, Bik en Arnoldkade no. 28. Curator Mr Julius Hoog. alhier. H. P. Steenken, echtgenoote van A. Groot, zonder beroep, wonende te Haarlem-Noord, Jan Gijzenkade 214. Curator Mr. F. J. Gerrit sen, alhier. J. Bauchhens, koopman in meubelen, wonen de te Zaandam, Ged. Gracht 7. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. M. van 't Wout. aannemer, wonende Haar lem, Velserstraat 3. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs. alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: H. van Dijk, sigarenmaker, wonende te Sant poort, gem. Velsen, Hoofdweg 109. Curator Mr. S. Groen, alhier. A. de Blaey, winkelier, wonende te Abbenes, gem. Haarlemmermeer, Huigsloterdijk 74. Cu rator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. Surséance van betaling. Surséance van betaling is verzocht door J. H. A. Mathot, wonende te Haarlem, (drukkerij Jos. Mathot). Rijksstraatweg 95. Bewindvoerder Mr. F. A. Davidson, alhier. Behandeling en stemming accoord op 17 Augustus 1935, 9 3/4 uur.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1