HET NIEUWE AVONDBLAD Fiscale vacantie. 20e JAARGANG No. 217 VRIJDAG 19 JULI 1935 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets,, per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zor>- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ4.00,- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger.-Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000,-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Het Nederlandsche Visscherijproefstation. Rapport over de bereikte resultaten. In een heden te Vlaardingen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas heeft de heer J. Poort man rapport uitgebracht over de bereikte re sultaten van het Visscherij -Proefstation te Utrecht. Een van de eerste door het Proef station ten behoeve van de binnenvisscherij aangegeven verbetering na het tot stand komen van het Proefnemingsfonds was de be handelingswijze van netten, n.l. de koperbe handeling. Deze kon toen nader op haar prak tische bruikbaarheid voor de haring-drijfnet- visscherij worden getoetst, en wel in dien vorm, dat het nieuw getaande net aan de in werking van kopersulfaatammoniak werd on derworpen alvorens het met lijnolie te prepa reeren De levensduur der netten bleek op deze wijze te kunnen worden verhoogd, maar vooral van belang was, dat de prepareeringsduur er aan merkelijk doov werd bekort. De methode werd dadelijk overgenomen door de firma Arntzenius Jannink en Co. te Goor, die al spoedig een groot afzetgebied kreeg voor het gekoperde- en geoliede want, o.a. in Duitschland, waar deze netten sterk gevraagd werden. De koperbehandeling heeft voor het niet- geoliede- en alleen getaande want in de binnen- en kustvisscherij in den loop der jaren steeds grooter beteekenis gekregen. Pasten aanvankelijk alleen de taanderijen of de visschers individueel het procédé toe, meer en meer zijn de netten-leveranciers ertoe overgegaan het nieuwe want direct ge taand en gekoperd af te leveren. Voor een aantal visschers, en enkele klei nere netten-leveranciers worden de netten op het Proefstation gekoperd. Het is moeilijk een schatting te maken van de hoeveelheid gekoperd net, die in ge- bruik is bij de binnen-visscherij, maar eenig idee geeft het cijfer van 6000 K.G. net, dat in den winter van 1933-^-1934 door de fa. Jan Pen, volgens eigen opgave, gekoperd werd. De hoeveelheid nieuw net, die jaar lijks gekoperd aan kust- en binnenvis-schers geleverd word, mag zeker op verscheidene tienduizenden K.G. gesteld worden. De duruzaamheid van het getaande net wordt door de v—v-- ndeling bij gebruik in zoet water met circa 100 pc-t.. bij gebruik in zeewater met circa 50 pet. verhoogd. Ondanks aanmerkelijke besparing stijgt de bedrijfszekerheid bij het gebruik van gekoperd want bij kust- en binnenvisscherij doordat het gevaar van verrotting bij langer uitstaan zeer veel vermindert. Voor het schoonhouden van haringnetten heeft het Proefstation aanbevolen deze aan het eind der teelt, voor het opbergen, met slappe (0.5 pct.-ige) ammoniakoplossing uit te wasschen; dit voorkomt achteruitgang bij het in opslag liggen, en komt aan de hoe danigheid van het net zeer ten goede. Ver scheidene groote reederijen passen deze in tensieve reinigingsmethode met succes toe. Een besparing op de aanschaffing van kurk voor het drijf want wordt verkregen door volgens voorschrift van het Proef station de vleten te paraffineeren. Het drijf- vermogen, dat anders vrij snel vermindert, blijft 2 a 3 maal zoo lang op de vereischte hoogte als bij niet-geparaffieerd materiaal. In 1929 werden de eerste proeven genomen met Factorolie als prepareeringsmiddel. Na dat over een driejarige periode van praktisch gebruik de deugdelijkheid van het middel be wezen was, kon met gerustheid toepassing op grooten schaal aanbevolen worden. Toevoe ging van betrekkelijk kleine hoeveelheden Factorolie aan de rauwe Lijnolie bleek vol doende om een zeer snelle droging te ver krijgen zonder dat daarbij nochtans de ern stige bezwaren werden ondervonden, die hét gebruik van gekookte lijnolie en siccatieven opleveren. Sedert 1931 is het gebruik van Factor-olie zeer snel toegenomen. De reederij A. van der Toorn Jr. te Scheveningen, die ook voor an dere reederijen prepareert, gebruikte in het vorige jaar 3900 K.G. Factorolie, noodig voor de behandeling van ongeveer 2000 netten, met een mengsel van rauwe Lijnolie-Factorlie, in verhouding 5 a 6 op 1. De besparing aan arbeid en toezicht tijdens de prepareering is zeer belangrijk, en vooral ook het zooveel ge ringere risico voor uitregenen is van groote beteekenis. Daar zich in den loop der jaren de be hoefte aan een soepel zacht, en toch vol doende duurzaam net voor de Schotsche vleet steeds meer deed gevoelen, heeft het Proefstation een chromeeringsprocedé uitge werkt, dat in korten tijd groote belangstel ling heeft getrokken. Toen na een serie proefnemingen, mogelijk gemaakt door het Fonds, in 1932 vast was komen te staan, dat, althans gedurende een heel seizoen, de met chroom bewerkte zachte netten goed bleven, bleek er groot animo voor verdere proeven te zijn. Verleden jaar wer den dan ook door enkele reederijen tezamen al 1600 a 1700 gechromeerde netten in ge bruik genomen, en ondanks teeltbeperking ook dit jaar weer een dergelijk aantal. Een ander groot voordeel van de chromee- ring is, dat ze zeer snel verloopt en veel min der kost dan de olie-prepareermg. Door het Proefstation werd voor het eerst geruimeii tijd geleden reeds, gewezen op de gcede eigenschappen van Wattle-extract of Zuid-Afrikaansclie eachou voor de taanderij. Door uitgebreide proefnemingen was komen vast te staan, dat deze in het Visscherijbedrijf voordien geheel onbekende cachousoort, in de meeste gevallen de gewone Britsch-Indi- sclae of Rangoon-soorten met voordeel kon vervangen, wat betreft den prijs van het ar tikel. Een omvangrijk door het proefstation, met medewerking van de reederijen ingesteld on derzoek naar de bruikbaarheid van Neder- landsch-Indische harde vezelsoorten, heeft overtuigend aangetoond 1) dat de sedert een tiental jaren voor het eerst in Indië gekweekte Sumatra-Manilla even goed bruikbaar is voor de vervaardiging van vrijwel alle soorten visscherij-touwwerk, als de Philippijnsche manilla. In verschillen de opzichten bleek de eerste zelfs beter. dat de prima Java-Sisal zeer goed vol deed als grondstof voor de vervaardiging van vischreep. 3) dat de prima Java-Oantala, ondanks iets geringere sterkte dan de gewone Sisal, doch dank zij zijn veel grootere soepelheid, in het bijzonder aanbevolen kon worden voor enke le touwsoorten, met name de seizing, en daar voor ook zelfs beter voldeed dan Manilla. Van alle deze drie uitkomsten wordt thans door de visscherijbedrijven gebruik gemaakt, ten voordeele tevens van onze Indische cul tures. Een verbetering van beteekenis in de con structie van de vischreep door het Proefsta tion aangegeven, nl. de vervanging van het Manilla-hart door een cocoshart in de- 5- strengs-kabelslagreep, heeft veel toepassing gevonden. Het is moeilijk onder cijfers te brengen welke, vooi'deelen de visscherij heeft van de gestage propaganda, die door het Proefsta tion gemaakt is, voor het onderzoek van visscherijbenoodigdheden, en koop- op ana lyse of keuring door het Proefstation. De motoriseering van de loggervloot gaf aanleiding ook het onderzoek van smeerolie, gas en Dieselolie op te nemen. De groote hoe veelheden, die de visscherij vloot van deze ar tikelen gebruikt motiveeren in het belang van de economie een goede controle op kwaliteit en hoedanigheid. Voor het onderzoek van zwaar touwwerk, Hercules- of Securitastouw, staaitros, en ket ting werd hetProefstation volledig inge richt; een inrichting, die eenig is op dit ge bied in óns land en die in een behoefte voorziet. Dat het onderzoek van calcium-carbide op gas-rendement, van steenkolen op verbran- dings- en stookwaarde van zeer groote be teekenis is voor een économisch beheerd be drijf, behoeft wel geen nader betoog, en blijkt zoowel door de haringreederijen, als dooi' de trawlreederijen ingezien en op prijs gesteld te worden. Traan, vischmeel enz. behooren totde producten, die regelmatige, scheikundige con trole niet kunnen ontberen. Eén groote verscheidenheid van artikelen, die als visscherijbenoodigdheden beteekenis 'hebben voor het bedrijf,worden het Proef station ter keuring of onderzoek aangeboden. Tenslotte wees de rapporteur op net nut dat het Proefstation heeft voor aanverwante bedrijven. GESLAAGD Mej. A. H. van Duinen slaagde te Amsterdam voor het examen fraaie handwerken. De heer J. A. Hofer, kweekeling met akte aan de Groen van Prinstererschool slaagde te Haarlem voor de hoofdakte. DE PRIJZEN VAN „EXCELSIOR" De prijzen, op het concours te Ede behaald door het Chr. Gemengd Koor Excelsior en zijn onderafdeeling het meisjeskoor, zijn van he den af geëtaleerd in hét magazijn van den heer P. de Groot, Kennemerlaan alhier-. VELSEN „HOERA, DE TIJD WORDT BETER". Dit hopen we natuurlijk allen ten zeerste, maar voorloopig is het slechts de titel van 'n der nieuwe hoofdfilms,- die van hedenavond af in de bioscoop „De Pont" worden gedraaid. De hoofdrollen in deze film zijn in handen van Warner Baxter, Madge Evans, James Dunn, John Boles, Shirley Temple en andere grooten uit Hollywood. Het is een film vol grootsche tafereelen, vol vroolijkheid, waarachter zich echter een groote ellende verbergt. Ziehier de korte inhoud: De president van de V.S. van Amerika heeft - volgens het scenario een schitterend idéé om weer tot welvaart te geraken. Hij stelt vast, dat de oorzaak van de crisis gezocht moet worden in vrees vrees welke de oorzaak is, dat effecten geen waarde meer hebben, de handel achteruitgaat bij gebrek aan koop kracht, de fabrieken huiveren om in te schrij ven op nieuwe objecten, de menschen hun geld oppotten en de werkeloosheid zich uitbreidt, omdat iedereen bang is, om geld uit te geven. Wat is het beste tegengif voor vrees? Vroo lijkheid! Vrees kan niet bestaan, waar plezier heerscht. Zorg, dat de menschen weer lachen en zij zullen hun moed en opbouwend optimis me herkrijgen, welke het levenssap zijn voor den handel. Hierop ontbiedt dé president op White House een zekeren Lawrence Cromwell, de meest op den voorgrond tredende theaterdirecteur en regisseur van Broadway en zegt tegen hem: ,Ons vaderland maakt een zeer ernstige crisis door. Het gaat velen van onze zakenlie den heel slecht, doch menschen, die begif tigd zijn met zin voor humor, kunnen succes en overwinningen behalen. We zullen trachten, het schip veilig langs de meest verraderlijke rots, n.l. vrees, te lood sen. De regeering heeft nu het plan, deze on heilspellende rots te doen verdwij nen in een - (Gedurende het tijdvak van 17 Augustus zal men ongestraft kunnen fietsen zonder rijwiel- plaatje, doch nadien zal het nieuioe plaatje op het rijwiel bevestigd moeten zijn). Ha, de eerste zeven dagen Van Augustus krijgt ons land, Van den fiscus ook vacantie Door een rijwielplaat bestand. Dan kan ieder aan den rol gaan Op een onbelaste fiets, Als een rijwiel ongemerkt is, Merkt men 't wel, maar merkt men niets. 't Rijwiel wordt dan, als het ware. Tot een vrij wiel zonder rein, Want de fiscus geeft vacantie, Die het tevens wordt voor hem. Niemand hoeft de plaat te poetsen, Als die er soms niet mocht zijn, Maar we mogen wel bedenken, Deze vrijheid is maar. schijn. Want wanneer die dagen om zijn, Moet het plaatwerk weer volbracht. En de fiets wordt weer merk-waardig Voor de mèrkenwet geacht. En dan is er geen reductie Voor die week vacantietïjd, Want dan raakt men aan den fiscus Toch zijn achterwiel weer kwijt. P. GASUS. storm van vroolijkheid. Tot dit doel heeft zij een ministerie van amusement in het leven geroepen, wélles taak het zal zijn, het volk ontspannig en genoegen te brengen, opdat het zijn moeilijkheden-zal vergeten." Cromwell aanvaardt zijn benoeming tot Minister van Amusement. Het- is zijn taak, om het vaderland door de crisis heen te helpen. Het gezegde „in the red" wordt in Amerika ge bruikt, om de verkeerde zijde van het groot boek aan te geven. Wanneer iemand n.l. schul den heeft, houdt hij zijn boeken in rood bij en wanneer hij uit de sqhuld is, gaat hij over in zwart. Cromwell zet een grootsche amusements campagne op, waarbij van elk soort ontspan ning, zooals radio, theater en film, gebruik ge maakt wordt, met het vaste plan, het'volk op te monteren en een gevoel van tevredenheid te scheppen. In de eerste plaats wordt er een afdeeling voor de kinderen, onder leiding van Mary Adams opgericht. Wanneer de kinderen ge lukkig zijn, is er een grootere kans, dat de ouders zullen volgen. De nieuwe Minister zendt zelfs zijn verken ners naar de bergen, om een „Hill-Billy" (een landlooper, die barrevoets door de bergen trekt) te vinden als amusement voor de be volking. Dit eigenaardige type is in Amerika overbekend. In Europa kennen we het echter niet. De „Hill-Billy" is oii-ontwikkeld, hij is achterdochtig, menschenschuw- en leeft van wat de bergen voortbrengen. Een „Hill-Billy" treedt ook op in „Hoera, de tijd wordt beter!" en we zien twee geestige nummers, n.l. „Broadway's Gone, Hill-Billy" en „She's way up thar". Het' zou tè mooi zijn, wanneer Cromwell niet. met groote tegenwerking te kampen had. Verschillende groote maatschappijen zijn om zekere reden tegen den terugkeer van wel vaart en er ontstaat een anti-Cromwell-cam- pagne. Öp grooten schaal wordt er propaganda tegen hem gemaakt, waarbij o.a. het resultaat, dat hij bereikt heeft bij kinderen en anderen, met zijn poging om iedereen op te vroolijken, openlijk wordt ontkend. Eén commissie van onderzoek wordt in den Senaat gevormd, om Cromwell's uitgaven te controleeren. Dit opent voor ons de gelegenheid, kennis te maken met het meest beroemde, „smijt- team", van cabaret en film, n.l. de senators Danforth en Short. We kennen allemaal de staatslieden, die hun tegenstanders figuurlijke buitelingen laten maken, elkaar met woorden geeselen en de klappen, die zij in hun redevoeringen uitdee- len. Hier zien we twee staatslieden, die deze acrobatische toeren in werkelijkheid uit voeren. De kuiperijen van zijn tegenstanders dreigen Cromwell te verslaan. Hij is overwerkt en op het punt, het bijltje er bij neer te leggen. Een grappige, onverstaanbare neger, heeft zich aan den Minister- vastgeklampt als zijn lijfwacht. Zijn belangrijkste opdracht is het afschepen van onwelkome bezoekers. Hoe ook, hij -slaagter niet in, de meest zeldzame be zoeker, welke een minister ooit ontving, af te wijzen. Het is een vreemde vogel en de scène eindigt in een buitengewoon komisch tafreel. Ten slotte slaagt het Ministerie van Amuse ment er in, het land opnieuw tot welvaart te brengen! De tweede hoofdfilm is „Dance girl, dance" („Dans, meisje, dans"), een drama uit het arlistenleven met Evelyn Knapp en Alan Dine- hart in de hoofdrollen. DAT GAAT NAAR DEN BOSCH TOE A.s. Zondag maken de leden van het kerk koor der Sint Jozef Parochie een uitstapje naar den Bosch, ter bijwoning van de aldaar gehouden feestelijkheden in verband met het 750-jarig bestaan der stad. Tusschen 50 en 100 duizend dooden. Bij de Chineesche overstroomingen. Volgens" berichten uit Chineesche bron heeft men uit de rivieren in de provincie Iioe- peh ve er tienduizend lijken gehaald, slachtof fers van de overstroomingen. Het totaal, aan tal docden in Hoepeh wordt volgens een niet officieel Chineesche schatting geraamd op 50 tot 100.000, dus niet 40.000, zooals elders is gemeld. Een niet bevestigd rapport vermeldt dat er alleen in het district Tien Men reeds 100.000 slachtoffers zijn. Voor Haarlem's Kantonrechter. Bollenteelt zonder ver gunning. Tot een der vele centrales, welke de crisis te voorschijn heeft geroepen, behoort de sierteeltcentrale. Aangeslotenen hierbij heb ben het recht om bollen te telen, maar daar tegenover staan verschillende verplichtingen, alles ten doel hebbende bet bloembollenbe- drijf zoo mogelijk eenigszins op peil te hou den. Zij, die zonder bij de centrale aange sloten te zijn, bollen kweéken voor den ver koop, ontsnappen aan de controlebepalingen en saboteeren zoodoende de regeling, welke bedoelt, den bonafide handel te beschermen. De wetgever heeft als maximumstraf f 10.000 boete gesteld of 6 maanden hechte nis. - - Die hoog-e boete schrikt toch blijkbaar som migen niet af om, zonder zich bij de sier- teeltcentrale aan te sluiten, bollen voor den handel .te gaan kweeken. De kweeker uit Wijk aan Zee en Duin, die zich voor bedoeld feit had te verantwoorden, erkende-niet aangesloten te zijn geweest; nu was hij het wel, „maar", zei hij, „ik heb me toch aan de saneeringsbepalingen gehou den". De ambtenaar van het O.M. voerde hiertegen aan, dat, als verdachte niet bij de centrale is aangesloten, hetgeen de verplich ting meebrengt om opgave te doen van de grootte van het teeltgebied en de hoeveel heid, zoomede de soorten verbouwde bollen, het niet is te eon troleeren of hij de sanee- ringsbepalingen naleeft en dat het voorbeeld van verdachte aanstekelijk kan werken op anderen, die zullen zeggen: „Hij teelt ook zonder aangesloten te zijn". Den ernst der overtreding in aanmerking nemende, doch tevens dat verdachte thans is aangesloten en door het ingrijpen der cri sisambtenaren reeds schade heeft geleden, eischt de ambtenaar een boete van f 100. Hij wees er op, dat hij reeds uiterst clement was geweest door de indertijd in beslag genomen bollen aan verdachte terug te geven, ten einde zijn bestaan niet te vernietigen, nu hij getoond heeft zich aan de wet te willen on derwerpen. De kantonrechter sloot zich aan bij het geen de ambtenaar had gezegd, maar wilde in dit geval de boete niet te hoog maken en bepaalde'deze op f 50. Plet was duidelijk, dat hier een waarschu wing werd gegeven aan anderen, zoodat nieu we overtreders er wel eens minder goed kon den afkomen. De Rietvink Donderdagavond in Boesjir. De K.L.M, heeft bericht ontvangen, dat de „Rietvink", die Woensdagmorgen om tien uur van Amsterdam naar Boesjir is vertrok ken, teneinde de bemanning en passagiers van de Maraboe af te halen, Donderdag avond aldaar is aangekomen. Gelijk bekend, is Parmentier gezagvoerder van de Rietvink. Hedenochtend is het vliegtuig weer west waarts vertrokken. De kans bestaat nu. dat Parmentier Zater dagavond nog op Schiphol zal aankomen. K. L. M. heeft tekort aan Nederlandsche piloten. Daarom wijzigingen in het luchtnet. Verschillende lijnen Avorden „overgedaan". De K.L.M. zal, in verband met een tekort aan Nederlandsche piloten, mede ontstaan, ten gevolge van de laatstgeleden verliezen, en met de bedoeling om het huidige piloten- corps niet over te belasten, naar de Tel. verneemt, enkele ingrijpende veranderingen aanbrengen in enkele lijnen van hetEuro- peesche luchtnet. Reeds met ingang van Donderdagnacht is de nachtlijn AmsterdamKeulen, welke uitsluitend voor postvervoer dienst deed, door personeel van de Deutsche Lufthansa gevlogen en geheel door haar in exploitatie genomen. Op de lijn AmsterdamPraag zul len aan het eind van deze week de Neder landsche piloten vervangen worden door Cjechische piloten, terwijl de overige leden van de bemanning zooveel mogelijk uit Ne derlanders zullen blijven bestaan. De Cjechische piloten hebben reeds op hefc traject geregeld met F 18-toestellen gevlogen en zijn met het Hollandsche materiaal vol komen vertrouwd geraakt. De Nederlandsche exploitatie van deze lijn, die in samenwer king met de Cjechische luchtvaartmaat schappij wordt gevlogen, blijft bestaan. Voorts is het de bedoeling van de K.L.M.-» leiding om binnenkort de luchtlijn Amster damHullLiverpool v.v. wegens gebrek aan piloten stop te zetten. De vrijkomende piloten kunnen dan ter aflossing op de andere lijnen ingezet worden, waardoor een rustiger exploitatie van de K.L.M. luchtlijnen ver kregen wordt. ONZE MOEILIJKE KAASPOSITIE. De groote moeilijkheden, welke zich voor doen ten aanzien van de Nederlandsche kaas positie, de consumptiemelkmoeilijkheden en het ondermelkvraagstuk, hebben den minis- van economische zaken aanleiding gegeven een commissie in te stellen, welke tot taak heeft de moeilijkheden, welke zich daarbij voordoen, te onderzoeken en den minister voorstellen te doen, welke tot verbetering zouden kunnen strekken. De leiding van deze commissie is opgedragen aan ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den ak kerbouw en veehouderij. BIJZETTING FRANSCHE VLUCHTELINGEN Maandag 22 Juli a.s. zullen te Weert plech tig worden bijgezet 54 Fransche vluchtelin gen, die in en na den wereldoorlog in het Zuiden van Nederland zijn overleden. Van dezen zijn er 28 begraven te Weert en 26 in andere plaatsen. De stoffelijke res ten van deze laatsten zijn bereids naar Weert overgebracht. De Ambachtsscholen. De inkrimping van den cursusduur. Een blik op Bazel en het Bazeler station, waar dezer dagen een geweldige brand heeft; gewoed, - De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen ad interim heeft aan verschil lende schoolbesturen in verband met hun schriftelijke opmerkingen en bezwaren ten aanzien van de andere regeling van den cur susduur der ambachtsscholen (inkrimping tot twee jaren) een mededeeling van den volgen den inhoud verzonden: „De regeering heeft tot invoering van den door u bedoelden maatregel besloten met de bedoeling, dat voortaan een tweejarige cursus voor ambachtsscholen regel is en een derge lijke cursus den grondslag zal leggen voor de verdere vakbekwaming. Voorts bedoelt de re geering te bevorderen dat er gelegenheid zal zijn voor de gediplomeerden van deze am bachtscholen, die een verdere bekwaming in hun vak met behulp van nijverheidsonderwijs wenschen, te zijner tijd voortgezet avond onderwijs te ontvangen en eventueel, waar cl° omstandigheden daartoe gunstig zijn en; patroons medewerking willen verleenen, ook partieel voortgezet dagonderwijs in de practrjfc van het vak. Het avondonderwijs, waarbij zooveel moge lijk van het bestaande gesubsidieerde avond- nijverheidsonderwijs gebruik zal dienen te worden gemaakt, kan uiteraard theoretisch en teekenonder wijs omvatten en waar mogelijk I en noodig ook verder onderwijs in de practijk van het vak. Het initiatief tot eventueele or« ganisatle of reorganisatie van dergelijk aan vullend onderwijs zal in overeenstemming met artikel 25 van de nijverheidsonderwijswet van de daarbij betrokken schoolbesturen, tij dig moeten uitgaan".

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1