Peek Cloppenburg Dr. H. Colijn komt heden aan het woord. TWEEDE KAMER Kans op een botsing groot Verlaging van Loodsgelden aangenomen. Den Haag, Donderdag. Aanvankelijk was de Kamer matig bezet. Ook achter de Ministerstafel ontbraken m< den Premier, de meeste Excellenties. Een en ander vermoedelijk tengevolge van het feit. dat velen de begrafenis van Cort v. d. Linden wenschten bij te wonen. Bovendien begon men niet terstond met voortzetting van het Bezuinigingsdebat, want eerst moesten een aantal hamerstukken waar.onder een reeks contingenteeringswetjes den hamer passeeren en toen kwamen de voorstellen i.z. remtelooze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart en tot verla ging der loodsgelden voor zeeschepen aan de orde Nadat de heer Schilthuys (v. d.) betreurd "iad, dat de kleinere motorvaartuigen van lijn- reederijen van den steun worden uitgesloten bracht de heer Wijnkoop (commun.) de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd op de proppen. Sinds elf jaar heeft de Regeering deze maat schappij grootendeels gefinancierd en nu is op Regeeringsbevel Wet passagiersvervoer stopgezet, waarop de surseance van betalin: feitelijk aan de K. H. L. is opgelegd. Thans helpt de Regeering wel de aandeelhouders, maar het personeel wordt aan zijn lot overge laten. Hiertegen protesteerde spreker, die meende dat de Regeering de slachtoffers moet helpen, zoo noodig ten koste van millioenen. De Iheer Brautigam j (s. dwas voor de voorgestelde verlaging ÊÊfir der loodsgelden dank baar, schoon hierdoor nog niet voldaan. Over leg tusschen de haven- meenten tot verla ging van haven- "-'den is noodig en hieribij motet de landsoverheid een handje helpen. De s. d. spreker bleek het be leid der Regeering i.z. de K. H. L. ook niet te fL Sneevliet (R.8.PJ J. Brautigam (S. D. A. P.) kunnen bewonderen. Zij heeft er zich nu van afgemaakt zonder dat eigenlijk valt na te gaan of reorganisatie niet mogelijk ware ge weest. Het rapport hierover ls nooit gepubli ceerd. Laat de Regeering een bouwfonds van 80 a 100 millioen vormen en zoo aanmaak van nieuwe schepen bevorderen. Aldus de s. d. af gevaardigde, na wien de heer Smeenk (a.r.) steun aan Rotterdam voor verlaging van ha ven en kadegelden bepleitte en verder een lans brak voor het gedupeerde personeel van de K. H. L. Mr. Kortenhorst (r. k.) wees er op hoe on danks allerlei radicale bezuinigingsmaatrege len de aanpassing in ons scheepvaartbedrijf niet gelukt was tengevolge van het te hooge prijspeil hier te lande. Zoo moet men nu zijn toevlucht nemen tot wat tenslotte is: sub sidie. En wat- men heden aan de scheep vaart" geeft zal men morgén aan andere bedrijfstakken niet kunnen weigeren Langs den weg der huidige aanpassingspolitiek komt men er niet en dusis consequente defla tie geboden. Mr. Wendelaar (lib.) trok in twijfel of de kleine zeeschepen, die de z.g.n. kustvaart on derhouden het wel, gelijk de Regeering meent zonder steun kunnen stellen. Hierna pleitte de plattelander Mr. Vervoorn voor steun aan de kleine kustvaarders en vroeg o.m. naar de salarissen van de Directeuren der K. H. L De heer Van den Tempel besprak speciaal de positie van het gepensionneerde personeel van den K. H. L. en de daar tegenover aan genomen houding der Regeering. De wijze waarop de Regeering en dan speciaal de voorganger van Minister Gelissen. de kwes tie van den Hollandschen Lloyd heeft be handeld, kan niet door den beugel. Spreker nam het vooral op voor de moreele rechten van het personeel, niet zoozeer tegenover de maatschappij als wel tegenover den staat. Natuurlijk kan de Regeering niet alle, maar toch zeker wel een deel der verplichtingen overnemen, juist met hulp van de opgestre ken assurantie-penningen der Orania. Dit pleidooi vertolkte de meening van bij kans gansch de Kamer. Nog een philippica van den revolutionnair Sneevliet tegen ..zak kenrollerij" van de directie van den K. H. L. en Minister Gelissen kwam aan het woord. Voor.de kleine kustzee vaart (boven de 300 ton) welke niet geheel rendeerend is, wil hij in beginsel wel wat doen: hiertoe zal hij dus steun overwegen. Doordat de Regeering jarenlang dicht bij den Hollandschen Lloyd heeft gestaan kon zij zien, waar de bodem van deze (geldver slindende) put lag en waar men dus met uit geven moest ophouden. Intusschen kan het personeel aan den Regeeringssteun geen recht op verdere hulp uit de schatkist ont- leenen. Het feit, dat er een Regeeringscom- missaris was. maakt 's landsoverheid niet verantwoordelijk voor den gang van zaken. Voor de toekomst zal getracht worden een opsoupeeren van het pensioenfonds van het Lloyd-personeel te voorkomen. Intusschen zullen we trachten iets voor het personeel te doen. zij het ook niet in direct-geldelijken steun. Met een drietal maatschappijen vin den er over voortzetting van het goederen vervoer besprekingen plaats (personenver voer is niet loonend) en blijkbaar wil nu de Regeering probeeren die maatschappijen te bewegen iets voor :t personeel te doen. Ge- ruimen tijd geleden heeft de Regeering aan de HollandAmerika lijn een rentedragend crediet van 8 millioen en een subsidie voor den bouw van de Prinsendam in beginsel toegezegd: het wachten is geweest op de be stekken. Met een beroep op wat er in landen, die gedevalueerd hebben, nog aan scheepvaart steun wordt uitgegeven, wees de Minister er op, dat alle landen die hun scheepvaart in stand willen houden, steun moeten verlee- nen. Of de Regeering tot verlaging van haven en kadegelden zal stimuleeren, valt nog niet te zeggen. Minister Deckers wees er op, dat vooral de concurrentie van Duitschland en België, waar men met verschillende middelen het scheevaartverkeer tot zich trekt onze ha vens in een extra-nadeelige positie hebben gebracht. Ten onzent zijn de verladingskos- ten door allerlei factoren veel hooger. Zeer belangrijke offers zouden noodig zijn om de concurrentievoorwaarden gelijk te maken. Intusschen begrijpt de Regeering wel. dat zij nog wat verder zal moeten gaan dan verla ging der loodsgelden. Wat het systeem van Rijnvaartpremies be treft, het denkbeeld is in onderzoek en wordt niet zonder meer als absoluut onverwezen- J. Schouten (A.B.) belastingverhoogin- lijkbaar ter zijde gelaten. Verlaging van haven- en kadegelden is in de eerste plaats gemeentezaak. Zoowel de verlaging der loodsgelden als de steun aan de zeescheepvaart gingen er zon der stemming door; alleen lieten communis ten en de rev. soc. Sneevliet aanteekenen, dat' zij tegen het laatste waren. Over half vijf begon het debat over het bezuinigingsontwerp weer en wel met den heer Sneevliet (rev.- soc.), die tot zijn spijt nog steeds niets van een gevaar lijken storm tegen het kabinet bespeurt. Al erkende hij. dat giste renavond de situatie voor het kabinet wat pijnlijker werd dank zij de redevoeringen van Jhr. Mr. de Geer. En de rede van Prof. Aalberse? Om die te begrijpen heeft de heer Sneevliet een woor denboek noodig. Daar zonder kan hij de sfinxachtige rede niet ver staan. Dezelfde afgevaardigde had het o.m. nog over een Brabantsche vrouw. Ir. Mussert, semi-fascisme, Java, enz. en zeide dat de heer Colijn wat van zijn plaats schijnt ge rukt te zijn. Hierna was de beurt aan den heer Schou ten (a.r.) een der helderste sprekers uit de Kamer. Deze afge vaardigde constateerde dat er algemeene overeenstemming be staat omtrent de nood zakelijkheid van ver laging van de publieke uitgaven, doch niet omtrent de middelen hiertoe aan te wen den. Om het financieeel evenwicht te bereiken, moet men volgens den heer„ Schouten niet tot stijving der inkom sten door nog eenige gen overman. Ir. All da heeft zijn oude verlanglijstje nog eens aan ons voorgehouden alsof er in 't verleden niets van gezegd ware. Intus schen beseft men toch, wat ook wel uit ge noemde rede viel op te maken, van s.d.-zijde in toenemende mate dat herstel van het evenwicht niet door versterking van Rijks inkomsten te bereiken is; wij anti-revolu tionairen zijn overtuigd, dat men het in verlaging van uitgaven moet zoeken. Overi gens bleef de s.d.-woordvoerder gisteren in ;ebreke, toen hij allerlei door de Regeering voorgestelde bezuinigingsmaatregelen afkeur de, hiervoor ook maar iets anders in de plaats te stellen. Willen, zoo ging de heer Schouten voort, de sociaal-democraten thans nog wer kelijk de saneering ernstig, gelijk van hun kant in het V.V. kenbaar was gemaakt? Na het gisteren door Ir. Albarda gehouden be toog is dit z.i. zeer dubieus: want thans zei hijsaneering van het staatsbudget is pas mo. gelijk als het bedrijfsleven zich herstelt. Ziet daar dus 'n frontverandering, vergeleken bij enkele maanden geleden. De heer Albarda ontkende de juistheid dezer stellingen. In elk geval is de a.r. woord voerder van meening, dat saneering der fi nanciën niet kan wachten op herstel van het bedrijfsleven. Verdere maatregelen, zoo eenigszins mogelijk, zullen spoedig noodi< zijn omdat met dit plan het gat nog niet gedicht is. Aanpassingspolitiek is absolute plicht voor Regeering en Parlement. Wat het vraagstuk der koopkracht betreft, deze wordt waarlijk niet verzwakt door wat de Regeering doet. Integendeel, zij voorkomt juist dat een steeds grooter deel van de volkskoopkracht zou moe ten aangewend voor de financiering van de publieke huishouding. Zoolang de uitvinding nog niet is gedaan om de koopkracht twee maal te gebruiken, is de koopkrachttheorie van Ir. Albarda niets waard. Nadat de heer Schouten in de avondverga dering eerst de handelspolitiek der Regeering had besproken en goedgekeurd, prees hij ook het beleid t.a.v. de werkverruiming. Volgens dezen spreker is t.a.v. het Regeeringsbeleid de tegenstelling tusschen aanpassing en con structieve welvaartspolitiek onjuist: de Regee ring doet het een zonder het andere te laten. Tegenover Ir. Albarda citeerde de a.r. afge vaardigde een uiteenzetting uit „Handelsbe richten" waaruit bleek, dat Zweden's indu- strieele bloei wel degelijk in belangrijke mate te danken is aan uitvoer op bewapenings- ;ebied. zsmaaumusri U pJièrnos/euAe-, de cdfomieuutde ssm. 'VÏ- s/A HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Dr. 8. Bierema Voor het denkbeeld vah een vestigingswet koestert spreker geen bewondering. Had de heer Albarda ïitvoering van nuttige >penbare werken aan- jevolen, dr. Bierema neende, dat rendeerend ;ijn, want ;aan ze veel nillioenen kosten. En nu de aanpassing. Ten onzent gaan we n de richting Bruning, ïeerkomend op het nin of meer gedwon- jen offer van allen, waardoor levensni- reau, prijsniveau, pro ductiekosten tegelijkertijd naar beneden gaan. als het ontwerp i.z. verlaging der vaste lasten wordt aangenomen. De regeering wil dit, omdat de natuurlijke aanpassing volgens haar te langzaam gaat. Door ingrijpen in de burgerrechtelijke ver houdingen met behulp van wettelijke maat regelen tast men het vertrouwen aan, doch als men ingrijpt moet het consequent ge beuren, nl. minder eenzijdig. Althans indien men überhaupt tot dergelijk ingrijpen wil overgaan. Valt niet te vreezen, dat naarmate de de flatie verder doorwerkt, ook de inkomsten van den taak steeds meer zullen dalen? Aldus een vraag van dezen spreker, die heel somber gestemd bleek wat de mogelijkheid betreft om er langs den weg der deflatie te komen. Tot besluit van het algemeen debat kwam de heer v. Houten (chr. dem. unie) voor ver laging der vaste lasten op, daarbij tegen sa larisverlaging en tegen devaluatie pleitende, terwijl hij verklaarde zijn stem moeilijk aan 't bezuingingsontwerp te kunnen geven, be sprak de heer v. d. Tempel (s.d.) de belan gen van het Rijkspersoneel ten behoeve waarvan hij een motie tegen de voorgeno men salarisverlaging indiende, schilderde zijn partijgenoot Thijssen de gevaren aan de be raamde verlaging der onderwijzers-salarissen verbonden en ontwikkelde mr. Arts (R.K.D.) zijn bezwaren tegen het bezuinigingsontwerp en de economische crisispol it iek van het kabi net. Toen kon juist nog voor het klokje twaalf uur sloeg de Premier de eerste woorden zijner rede uitspreken. Met spanning ziet men uit naar wat hij morgen in het midden zal bren gen. Vooral na wat zijn geestverwant Schou ten heden zeide, verwacht men, dat Dr. Colijn geen toezeggingen van beteekenis aan prof. Aalberse zal doen. Daardoor zullen dan de khnsen op een gevaarlijke botsing met de R.K. fractie zeer groot zijn. M.a.w. de situatie is sedert Woensdagavond zichtbaar twijfelach tig geworden. Intusschen blijft het mogelijk, dat ons land toch nog voor een öp dit oogen- blik zeer gevaarlijk te achten crisis bewaard zal blijven. E. v. R. Onderzoek naar de tarwe- fraude nog niet geëindigd. Weer vier personen aangehouden. Wederom zijn op last van de justitie eenige arrestaties verricht in verband met de frau des bij de Gewestelijke Tarwe Centrale in Gelderland. Gearresteerd is thans een. pakhuisknecht, die in dienst was bij den pakhuishouder J. uit Arnhem, welke pakhurihouder onlangs even eens wegens tarwefrauc'e in het Huis van Bewaring te Arnhem werd ingesloten. De pak huisknecht wordt ervan verdacht medeplich tig te zijn geweest aan de gepleegde malver saties o.m. het schoonen van tarwe. Voorts is te Nederhemert een drietal land bouwers gearresteerd, als verdacht van ver duistering van graan. Daar dit geval onder het gebied van de rechtbank van Den Bosch ressorteert, zal het drietal zich voor den Of ficier van Justitie aldaar hebben te verant woorden. SCHIPPER WEGENS DIEFSTAL TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. De 30-jarige J. P., schipper, gedomicilieerd te Haarlem, werd terzake van diefstal te Wijtgaard, waar hij het huis van J. M. Bergsma binnendrong en f 520 uit een brand kast wegnam, welk bedrag bestemd was voor het betalen van pacht aan den landheer, door de rechtbank te Leeuwarden tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep veroordeelde het Hof verd. eveneens tot drie jaar gevangenisstraf met last tot teruggave van het op verdachte gevonden bedrag aan J. M. Bergsma. Amsterdam gaat zich volgens vaste lijnen uitbreiden. Komt er ook een IJ-tunnel? Hierop volgde een beschouwing over het probleem van z.g.n. deflatie-politiek. Spreker begrijpt eigenlijk niet wat hiermee bedoeld wordt evenmin als hem het begrip consequente deflatie-politiek duidelijk is. Van ingrijpen op het gebied der hoofdsommen, n.l. verlaging daarvan, wil de heer Schouten niet weten. De Rijksschulden zal men, tengevolge van art. 177 der G. W. onaangetast moeten laten en uit den aard der zaak ook de andere publieke schulden. Verlaging van particuliere schulden acht hij evenzeer uit den booze. Zoolang de Regeering bereid is, aldus het besluit dezer rede, haar moeilijk werk te doen, trouw aan de richtlijnen van haar programma, zullen de antirevolutionairen haar steunen en achter dit kabinet staan. De heer de Visser (commun.) stelde de Sowj et-Republiek ten voorbeeld als eenig land zonder crisis moeilijkheden, zon der werkloosheid. Het fatum van het kapi talisme is volgens de zen spreker, dat het aan zichzelf te gron de gaat. Verder ver namen we o.m. nog, dat alleen de commu nisten bereid zijn te vechten voor de rech ten der burgerlijke democratie en dat de S. D. A. P. verknocht is aan de bourgeoisie Als sluitstuk kwam de heer de Visser met een motie voor heffing in eens,-die echter niet voldoende ondersteund werd. Dr. Bierema (Lib.) het prijzend in de Re geering, dat zij in het verleden alles gedaan heeft om weer tc komen tot internationalen vrijhandel, juichte de te ondernemen pogin- r leden Woudenberg en Gulden, waarbij B en gen tot bevordering van meer industriali- w. worden uitgenoodigd, voorstellen in te satie in het belang der werkverruiming toe. dienen tot het bouwen van een tunnel onder Maar een nieuwe richting ziet hij hierin niet. 1 het IJ, De Gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdagavond met algemeene stemmen het uitbreidingsplan goedgekeurd. Daardoor is thans vastgesteld, dat de uitbreiding van de stad langs vaste lijnen zal plaats hebben. In dit plan toch was vastgelegd, waar de randwijken zullen verrijzen en waar de in dustrieën in de toekomst zullen worden ge vestigd. Ook zijn daardoor vastgelegd de toekom stige aansluitingen van dc wegen in en om Amsterdam. De burgemeester heeft de stad en den Dienst van Publieke Werken gelukgewenscht met dit succes. Hij hoopte, dat het binnen niet al te langen tijd mogelijk zal zijn, begin van uit voering aan dit plan te geven. Bovendien heeft de Raad aangenomen met 1 25—11 stemmen een voorstel van de Raads- J leden Woudenberg en Gulden, Kwikstaart-bemanning ten grave gedragen. Medeleven van alle zijden. Honderden en nog eens honderden hadden zich langs het Rokin te Amsterdam tusschen Spui en Munt geschaard om getuige te zijn van de uitvaart van de omgekomen beman ning van de „Kwikstaart", het vliegtuig van de K.L.M., dat Zondagmórgen in vlammen opging. Van verschillende gebouwen in den omtrek hing de vlag. halfstok en bij de Ne- derlandsche Bank Waren .de gordijnen ge sloten. In het Binnengasthuis stonden de vier kisten in een chapelle ardente, begraven on der bloemkransen en bloemen, gezonden door autoriteiten en familie. Ook in de gang, die van de chapelle ardènte naar huiten leidt, stonden tal van kransen tegen den wand. Tegen twee uur werden deze bloemen in een daarvoor ingerichte rouwauto geplaatst. Na deze auto reden achtereenvolgens de vier lijkauto's voor, waarin de kisten met het stoffelijk overschot werden geplaatst, res pectievelijk van H. Silberstein, gezagvoerder, G. F. Nieboer, radio-telegrafist, H. Brom, werktuigkundige en L. J. van Dijk, werktuig kundige. Langzaam reden deze wagens, nadat ook hier bloemstukken waren bijgelegd, langs de stille zijde van het Rokin'op, dat van de Langebi'ugsteeg tot,aan-de Doelenstraat door de politie was afgezet. In de 15 volgende auto's namen de fami lieleden plaats van de zoo juist uitgedragen slachtoffers van de „Kwikstaart". Om twee uur zette deze lange droeve stoet zich in beweging, begeleid door motorpolitie, in de richting van de Vijzelstraat om via de Stadhouderskade de begraafplaats Zorgvlied te bereiken. Langs dezen geheelenweg stond publiek geschaard, dikwijls rijen dik, om te getuigen van het medeleven van dé Amsterdamsche bevolking met de nabestaanden. Ook op Zorgvlied waren veie honderden samenge stroomd. Op het bordes aan de achterzijde van de aula stonden kransen gegroepeerd, die nog gevoegd werden bij de bloemenschat, welke in den rouwstoet zelf'werden meegedragen. Er waren kransen van de Vereeniging van Verkeersvliegers, een drietal van het gan- sche personeel der K.L.M.. kransen van de Deutsche Lufthansa, de Air France; vijf kransen van de Zweedsche vliegers en dan een" krans.' mèt de' ontroerende wóórden: „Mét innige deelneming van eën geredde passagier". Terwijl allen op Zorgvlied met strakke ge zichten wachtten, op de aankomst van den rouwstoet, cirkelde hoog boven de begraaf plaats een der machines van de K.L.M. Te ruim half drie'kwam de stoet op Zorg vlied aan. De kisten wérden opgebaard in de aula, waar het orgel de Marche Funèbre Opus 26 van Beethoven ten gehoore bracht. Toen familieleden, vrienden en autoritei ten de aula hadden betreden en rondom de kisten stonden en, de tonen van het orgel waren verklonken I trad de directeur der K. L. M., de heer A. Plesman naar voren, om in een kort woord afscheid te nemen van zijn mannen. Waarde vrienden, zoo zeide de directeur, de menschen weten gelukkig niet wanneer zij zullen sterven, het leven zou dan ondragelijk worden en zij zouden hun taak niet naar be- hooren kunnen verrichten. Wij danken den Heer, dat veertien levens zijn gespaard. Spr. herdacht dan de beide om het leven geko men passagiers, de heeren Newman en Hod- son. Vies van onze mannen, zoo vervolgde spr. kwamen om het leven. Zij zullen hun lievelingsberoep niet meer kunnen uitoefe nen, Gij hebt de luchtvaart zoo richtte spr. zich tot de nabestaanden, een groot en zwaar offer gebracht. Silberstein en zijn mannen waren kranige werkers, die noode ;emist zullen wordén. Woorden van troost kunnen hier niet hel pen. Wij kunnen sléchts ónze oprechte deel neming aan hén d.ie achterbleven overbren gen. Love den HeeV, dat bil het ongeluk met de „Maraboe" geen slachtoffers zijn gevallen. Beste makkers, zoo eindigde, de heer Ples man. wij danken u voor uw werk. dat gij voor de K.T M. hebt gedaan. Wij blijven u. brave mannen, gedenken.' ook na het laatste af scheid. Rust zacht. De heer J. ter Haar Jr., wethouder voor de Handelsinrichtingen te Amsterdam, w.o. ook de vlieghaven Schiphol ressorteert, trad dan naar voren. Op 14 Juli, zeide spr., werd heel Nederland getroffen, door de ongelukstijding, dat de „Kwikstaart" was verongelukt. Vol moed zijn passagiers en bemanning op dien prach- tigen zomerochtend op weg gegaan. Nauwe lijks buiten Schiphol geschiedde de vlieg ramp. Het prachtige toestel stortte omlaag en ging in vlammen op Wederom hebben wij ervaren, de onvolkomenheid van het schoon ste menschenwerk. Hier herdenken wij thans de vier mannen, die hun plicht hebben ge daan en de beide passagiers, die dien dag het leven lieten. Maar wij denken ook aan de zoo zwaar getroffen nabestaanden, die hier thans om de baar staan geschaard. Ook denken wij aan de K.L.M. die door deze ramp zwaar werd getroffen. Wij vragen ons af, waarom wij door zulk een ramp moesten worden getroffen en vol deemoed buigen wij het hoofd. Vier jonge mannen in de kracht van het leven, zijn weggerukt. Wij brengen hun namens het Gemeentebestuur van Am sterdam een eerbiedigen laatsten groet. Hun werk en hun namen zullen niet worden ver geten! Het orgel speelde dan ..Es ist bestimmt in Gottes Rat", waarna de stoffelijke resten werden uitgedragen naar de groeve. Daar werden tegelijkertijd de vier kisten neergelaten; een moment van groote plech tigheid. waarbij velen der omstanders hun tranen niet meer bedwingen konden. Op verzoek der vier families sprak, staan de bij het graf voor den microfoon, ds. W. J Kooiman, Evangelisch Luthersch predi kant. De vier mannen, die or> zulk een onse- lukkige wijze om het leven eekomen ziin zeide hij behoorden tot verschillende kerken. Voor den dood echter ziin allen ge lijk; in den dood is geen verschil. Eén ca bine heeft hen omsloten toen de dood hen VRIJDAG 19 JUEl 1935 vond en in één graf worden hun lichamen neergelaten. Spr. eindigde met het voorlezen van den 90sten Psalm aanvangende met de woorden: „Heere God, Gij zijt onze Toeverlaat immer en altoos" Namens de gemeente Haarlemmermeer legde daarna de burgemeester, de heer Slob met enkele gevoelvolle woorden een krans bij de vele andere. De burgemeester van Nieuwer Amstel, mr. Haspels, dankte namens de vier families voor de betoonde belangstelling. Een ooggetuige over het ongeluk met de Maraboe. Door een verhevenheid in het terrein veroorzaakt. Omtrent het ongeluk van de Maraboe, die vermoedelijk in het geheel niet te Rishar is geweest, (de telegrammen zouden slechts daar vandaan verzonden zijn, omdat het telegraaf kantoor te Boesjir gesloten was) verneemt Reuter nog van een ooggetuige: Het scheen aanvankelijk, dat de machine goed startte. De avond was reeds gevallen doch de maan scheen helder. Waarschijnlijk is het toestel in aanraking gekomen met een verhe venheid in het terrein waardoor het ongeveer drie meter in de hoogte werd gerukt alvorens het voldoende vliegsnelheid had bereikt. Het toestel helde naar rechts over, de rech tervleugel raakte den grond; het rechterwiel bezweek en de schroef van den rechtschen motor raakte den grond. Het toestel kwam plotseling tot stilstand. Hierdoor is waarschijn lijk een vlam teruggeslagen in den motor, waardoor brand uitbrak. Een Engelsche passagiere, miss Kennedy, heeft een lichte verwonding aan den rug op- geloopen. De heer Bromilow uit Nantwick bleef ongedeerd. Donderdag zijn reeds drie passa giers met een Fransch postvliegtuig naar Bag dad vertrokken. GEEN NEDERLANDSCHE REISWEEK. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Reis- vereeniging heeft zijn pogingen, om evenals in 1934 een reisweek te organiseeren, moeten opgeven, daar voor zulk een week bij de groote belanghebbende organisaties geen stelling bestaat. VROUW MET HAAR DRIE KINDEREN VERMIST Te Nijmegen wordt vermist een 38-jariga vrouw, die sinds 13 Juli met haar drie kinde ren spoorloos is verdwenen. Vermoedelijk ver blijven zij in een woonwagenkamp of in volkslogementen. DE TARAKEN VAN EIDFJORD VERTROKKEN De stoomvaart maatschappij Nederland heeft het volgende telegram ontvangen van de Ta- rakan: Donderdagmiddag drie uur vanuit Eidfjord vertrokken. Prachtig weer, allen in goeden welstand en voldaan. HET STADION TE AMSTERDAM WORDT VERGROOT. In de aandeelhoudersvergadering van de Maatschappij tot Exploitatie van het Ned, - Sportpark het Stadion is met algemeene stem men besloten het Stadion uit te breiden tot 60.000 .plaatsen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 Juli. Ondertrouwd 17 Juli: S. Dingsdag en S. Vieyra; F. Merks en G. H. A. Booms; J. L. E. Servaas en C. Erbrink; M. de Vries en E. J. de Nijs;. A. P. Möring en J. M. Bijster; W. A. Klein en G. C. van Tricht; J. van Looij en J. M. v. d. Meij; H. A. de Nieuwe en S. John: N. B. van Loenen en J. Post; A. Pieters en M. R. Hladïjk; G. van Gelderen en J. M. Loerakker; N. de Man en B. B. Trilling; P. J. Wagemaker en G. M. Brux; S. H. G. v. d. Winkel en M. T. Roggeveen; L. F. A. Janssen en C. J. Snijder; J. C. Bakker en H. Oudshoorn. Getrouwd 17 Juli P. J. C. Karpes en L. M. van Velzen; P. J. A, van Charante en A. Ko- nings; H. J. de Wilde en A. E. Peetoom; F. J. Steenbergen en J. Lintei-man; H. v. Loevesijn en E. Emminger: J. Schreuder en G. I. Bergin- ski; H. B. Loerakker en J. M. J. Sonnemans; H. J. J. de Nijs en J. A. Zoutman; J. Onneweer en J. E. Nieuwenhuizen; J. T. Alberti en C. M. Appelman; J. T. A. Kors en M. C. A. Ho- gervorst; H. J. Schoonderbeek en W. Luiten; A. J. Joosten en M. A. Welles; A. M. Pieterse en W. T. Poland; F. S. van Loon en M. Snoeks; M. Bruvel Bruinewoud en H Dör Bevallen 14 Juli: M. ZwarterSchmid, d.; 15 Juli: A. A. Sonnemansv. d. Pavert, d.; E. RutteAdmiraal, z.; 16 Juli: G. Hooseboom Schaap, d.; E. v. d. NieuwenhoffWaterlan- der. z.: P. G. H. van GennipRouwhorst, d. en z.; M. TuijnMannaert, d.; W. de Leeuw Vreeken, z.; L. J. F. VettewinkclZaalberg, d.; M. T. Mullensv. Dijk, d.; 17 Juli: M. van Dijkv. d. Berg, d. Overleden 15 Juli: W. M. M. Boon, 27 j„ v. d. Vinnestraat. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 19 JULI Bioscoop de Pont: „Hoera, de tijd wordt beter" en „Uit het leven van een danseresje" 8 uur. ZATERDAG 20 JULI Bioscoop de Pont: „Hoera, de tijd wordt beter" en „Uit het leven van een danseresje" 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 19 JULI Palace: „Vrouwenoogen". Op het tooneel: Alex de Haas met liedjes aan den vleugel. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Leise flehen meine Lieder". Op het tooneel: Resua Sisters, sensa tie op rolschaatsen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Fraulein Hoffmanns Erzahlungen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Groote verwach tingen'. 2.30 uur. Daarna doorloopende voor stelling van 7 uur tot 11.30 uur. ZATERDAG 20 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en dea avonds. 1

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2