HET NIEUWE AVONDBLAD VOOR TAXI DE ECONOOM" Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 218 ZATERDAG 20 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden;, ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vïsschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Fransch contingent grove visch spoedig uitgeput. Naar wij vernemen is het Fransche contin gent grove visch als gevolg van de aanzienlij- ke uitvoeren van hake in de laatste weken spoedig uitgeput. Als gevolg hiervan kan verwacht worden, dat de visscherij aan de Westkust spoedig af- geloopen zal zijn. EEN ZILVEREN JUBILARIS BIJ DE POLITIE. Op 20 Juli a.s. hoopt de heer J. Visser, agent van politie te Velsen-Noord den dag te herdenken, dat hij 25 jaar bij de politie werk zaam is. Na eerst bij de politie te Amsterdam in dienst te zijn geweest, werd hij 1 April 1917 aangesteld bij de politie te Velsen. De heer Visser staat bij zijn superieuren en collega's in hoog aanzien, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij reeds eenige malen een te vredenheidsbetuiging van den Commissaris van Politie mocht ontvangen. Hoewel de heer Visser bekend staat als iemand, die wars is van uiterlijk vertoon, zal de 20e Juli zeker niet ongemerkt voorbijgaan. NATRIUMVERLICHTING LANGS DE HARINGHAVEN. Naar wij vernemen zal bij wijize van proef de gewone electrische verlichting langs de Noordzijde van de Haringhavenbestaande uit vijf groote lantaarns worden vervangen door het bekende natriumlicht. Deze verlich ting is reeds in twee lantaarns aangebracht. Thans kan reeds geconstateerd worden, dat de nieuwe verlichting een aanzienlijke verbetering beteekent. Op den steiger van de Haringhaven is er driemaal zooveel licht als bij de oude verlichting, zoodat men op een flinken afstand van de lichtbron kléin schrift nog duidelijk kan lezen. Verder is de stroombesparing zeer aanzienlijk. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wórdt morgen waargenomen door de Kenneiher Apotheek;welke apotheek tevens is aange wezen voor den nachtdienst in de komende week. ENGELSCHE GEESTELIJKE PREEKT IN DE O. K. KERK. Een bijzondere gebeurtenis. Naar wij vernemen, zal a.s. Zondag in den dienst der O. K. Kerk naast Pastoor Rinkel gepredikt worden door den Anglikaanschen geestelijke Rev. Ver? Townshend Ducker van de St.-Peters Church te Prittlewell in de Diocese van Chelmsford. Deze kerk is twee jaar geleden gebouwd en ontstaan uit een oude parochie van St.- Mary's, Prittlewell, welke omstreeks het jaar 640 gesticht werd. Rev. Vere Townshend Ducker die ruim zes jaar geestelijke is, woont te Westoliff-on-Sea, gemeente Southend-on-Sea, Essex, 70 K.M. ten O. van Londen. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat dit de eerste keer is dat een Anglikaansch geestelijke in een Oud-Katholieke kerk in ons land het woord voert. Visscherijnieuws in een notedop. De koffiekamer in hal C. Er is een begin gemaakt met den bouw van de koffiekanier in hal. C. Het belooft een aardig lokaal te zullen worden. Een deel van den muur van de hal wordt weggebroken. Daarvoor in de plaats komen vensters, zoo dat men uit de zaal een mooi uitzicht heeft op de Visschershaven, De tegelvloer in hal C. Eenigen tijd geleden heeft men een deel van den vloer in hal C bij wijze van proef bevloerd met tegels in plaats van, zooals ge bruikelijk, met asphalt. Nu dit tegelvlak eeni gen tijd bereden en beloopen is geweest, kan men eenigszins een oordeel daarover vellen. En dan blijkt, dat het mooi vlak is gelegen. Geen deukje is er in te bekennen. Maar of het op den duur zal bevallen mag betwijfeld worden. De tegels zijn, nu het ruwe er is af gesleten, zeer glad geworden en dat is een groot bezwaar. Om deze reden gelooven we dan ook niet, dat men dit nieuwe systeem op ruimere schaal zal toepassen. De Emma in het dok. De Emma IJM 177 is in het dok geplaatst om voor de visscherij te worden klaar ge maakt. De Eendracht als carrier. De stoomtrawler Eendracht was gisteren aan den afslag met behalve eigen vangst een hoeveelheid visch, afkomstig van de stoom trawlers Eveline en Geziena, alles van de Westkust. Belgische trawler neemt lJmuidenschen schipper aan boord. Alhier is binnengekomen de Belgische stoomtrawler Prosper O 76. De trawler deed IJmuiden aan om den schitter W. Grave- "nakei-, die als instructeur voor de schelvisch- Tissrcti'iGTij is aangenomen op te halen. Duitsche trawler binnen. Gisteren was aan de markt de Duitsche stoomtrawler Bielefeld PG 434. De trawler voerde 400 kisten versehe haring aan. die f 6 a f 12 per kist opbracht. De trawler be- somde dan f 3290 hetgeen een mooi resul taat genoemd mag worden. b ij U Uw nummer Passagiers zijn verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) Maatschappij-Ziekenfonds „IJmuiden". Sterke groei van het ledental. Tegen penetratie van Haarlemsche fondsen. Donderdag werd de algemeene jaarverga dering gehouden van het Mij. ziekenfonds „IJmuiden"' in de bovenzaal van café Park zicht te IJ muiden-Oost. De notulen alsmede de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden on veranderd goedgekeurd. In het jaarverslag werden de gebeurtenissen gememoreerd over het afgeloopen jaar. Het ledental was per 1 April 1934 13131 en per 31 Maart 1935 14393 alzoo een vooruit gang van 1262 leden. Per 19 Juli 1934 werd voor de werkloozen en daarmee gelijkgestelden een crisisregeling ingevoerd, waartoe ook konden toetreden zij die wegens financieele redenen het fonds hadden verlaten. Bij het gemeentebestuur werd de aandacht gevestigd op de mede- deeling van den Mini-ster van Sociale Zaken, dat aan werkloozen een toeslag op de fonds- contributie boven het gewone steunbedrag mocht worden gegeven. Het gemeentebe stuur zou dit vraagstuk in studie nemen. Op 11 October" 1934 werd een vragenlijst ter beantwoording -ontvangen, waarin in zeer ruime mate- is voldaan. Op 5 November werden nog nadere inlioh- tinge ngevraagd waaraan ook is voldaan. Op 23 Januari 1935 is om de 'balansen eh reke ningen en verantwoordingen gevraagd over de laatste 3 jaar. Op 12 Maart heeft een deputatie van het bestuur een onderhoud gehad met Burge meester en Wethouders over deze materie. Nadat de aan ons gevraagde bescheiden (3 accountants-rarmorten over bedoelde ja ren) zijn ingeleverd en terug ontvangen, heeft nog een onderhoud plaats gehad tus- schen het gemeentebestuur en den secr. der H. C. van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst. Nadien is niets meer vernomen. Van de zijde van het Zieekufondsbestuur is alles gedaan om voor de werklooze verzeker den een toeslag als .in .de Ministerieele cir culaire bedoeld te krijgen, ook al zou dat van het Ziekenfonds een financieel offer vragen. Het streven van naburige (Haarlemsche) fondsen om gebiedsuitbreiding te verkrijgen door een grens te bepalen, die een groot deel van de gemeente Velsen omvat heeft heel wat conferenties noodzakelijk gemaakt. De oplossing is er nog niet maar we mogen met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Dat een dergelijke grenswijziging gewet tigd zou zijn, omdat in de gemeente Velsen onvoldoende verzorging is, kan door het bestuur van het Mij. Ziekenfonds IJmuiden niet worden aanvaard. Door de specialisten werden in het afge loopen jaar besprekingen ingeluid ter be koming van een betere honoreering. Wen- schelijkheden en mogelijkheden streden hier om den voorrang. Moge het in de naaste toe komst zoo zijn, dat allen die arbeid vinden in de geneeskundige verzorging der men- schen, bevredigd zijn door een goede rege ling van hun honoreering door gezond over leg verkregen. De actie van den laatsten tijd tegen het Mij. Ziekenfonds IJmuiden, heeft de aan dacht getrokken..Hierbij kunnen we denken aan het gezegde: Het zijn niet de slechtste vruchten waaraan de wespen knagen. Te genactie zou verspilling van tijd en energie- zijn. De toetreding en terugkeer in het afgeloo pen jaar (1262 verzekerden) bewijst voldoen de, dat het Mij. Ziekenfonds IJmuiden het vertrouwen geniet bij de verzekerden, dat zij met alle gerustheid hun weekpremie stor ten, zeker als zij zijn, 'dat de gelden goed beheerd werden en hun rechten gewaarborgd zijn. Aan het Witte Kruis werd f 200 aan ae T.B.C. f 100 subsidie gegeven. Rekening en verantwoording penningmeester. De financieele resultaten zijn gunstig, te noemen al moet er rekening mee gehouden worden, dat de crisisregeling niet 12 maar 8 maanden heeft gewerkt en voor wat het aantal crisisleden betreft we nog niet aan het maximum toe zijn. Het aantal crisisleden was per 1 April 1935: 3156. Bedroeg de opbrengst contributie het vo rige jaar f 137.726.01 over het afgeloopen jaar was dit f 133.256.46 of f 4470.45 minder. Daar tegenover hadden we een gunstig ziekenhuis jaar. wat niet alleen een gevolg was van de crisisregeling omdat, ook de eerste 4 maan den een zeer gunstig beeld te zien gaven. Door den groote ntoevloed van crisisleden is de post honoraria doctoren, hon. apothe kers en de geneesmiddelen iets - hooger dan verleden jaar. i Over de crisisleden ontvangen de doctoren 25 en de apothekers 20 pet. minder honora rium dan over de gewone leden. Aan premie voor verlossingen werd over 8 maanden f 1370 uitgegeven. De invoering van dit besluit werd over het geheel zeer gunstig beoordeeld. De rekening en verantwoording gaf aan in ontvangsten en uitgaven: Lasten Honorarium doctoren f 55.935.99 Kosten verstrekking -geneesmid delen 21.960.81 Ziekenhuisverpleging en specia listische hulp 23.135.86 Verloskundige hulp '1.370.00 Tandheelkunde 6.858.18 Röntgenfoto's 1.314.60 Incassoloon en salarissen 14.495.16 Transportkosten, brillen, hoogte zon, diverse onkosten inclusief subsidies (f 300.000 W. Kruis, T.B.C. 3.445.21 Verplichte reserve -1 pet. contri butie Voordeelig saldo Baten: Contribntie Gebitten Huur gebouw Artskeuze Interest Extracties 1.332.56 4.141.60 f 133.990.58 f 133.256.46 148.37 520.00 30.00 17.75 18.00 f 133.290.58 Bij-het verslag van de commissie van toe zicht op de administratie werd gewezen op de thans gevolgde methode waardoor het mogelijk is zonder veel moeite inzicht te krij gen van den omvang van het werk. Alles was in orde bevonden. Een voorstel behelzende aansluiting bij het ziekenhuisverplegingsfonds Kennemerland, werd zonder stemming aangenomen. Ook het invoeren van een aanvullings fonds waarbij de verzekerden tegen betaling van 3 cent meer, onbeperkte ziekenhuisver pleging en barakverpleging gewaarborgd is, werd aangenomen. Zij die thans lid zijn kunnen, wanneer zij vóór 1 September 1935 toetreden tot het aanvullingsfonds direct volle rechten bekomen. Na 1 September moet de termijn gesteld in het reglement worden in acht genomen.. Een voorstel van het bestuur om de crisis regeling met een jaar te verlengen werd aangenomen en verder aangevuld, dat geheel vrijblijvend tegen betaling van 2 cent per ziel tot een maximum van 10 cent per gezin met kinderen beneden 16 jaar, poliklinische hulp plus de daaruit voortvloeiende medica menten zal worden gegeven. De subsidies aan de Consultatiebureaux van het Witte Kruis en T.BC. werden voor dit jaar bepaald op' f 150.00 voor ieder. Wat de actie tegen het Mij. Ziekenfonds IJmuiden betreft schaarden de vertegenwoor digers der verzekerden zich unaniem achter het bestuur en keurden onvoorwaardelijk ziin houding goed, terwijl-zij hun deernis met de beide leiders van deze „hetze" be tuigden. De voorzittei* wees er. op dat het kantoor dagelijks den geheelen dag geopend is en er voor hen die gaarneingelicht wenschen te worden omtrent den gang van zaken in het ziekenfonds gelegenheid is om al-le inlichtin gen, die zij wenschen, te bekomen. Mochten zij die doel en streven en werk wijze nader willen leeren kennen en daar voor, maar dan ook daarvoor alleen, een ver gadering wenschen, zoo kunnen zij dien wensch kenbaar maken bij de administratie (schriftelijk) Ua een korte geanimeerde rondvraag werd deze voor het Mij. Ziekenfonds IJmuiden zoo belangrijke vergadering onder dank gesloten. VELSEN COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin Jhr. mr. dr. A. Röell bracht gisteren, vergezeld van Mr. "Bakker, chef van de afde-eling van zijn kabi- riet een officieel bezoek aan onze gemeente, dat niet minder dan vijf uur duurde. Om half twaalf arriveerde de hooge functionaris aan het gemeentehuis. Na een kort oponthoud begaf de Commissaris zich, vergezeld van het voltallige dagelijksch be stuur der gemeente allereerst naar Duin- en Kru-idberg, waar de arbeid van de jeugdige werkloozen, bestaande uit het aanbrengen VOOR „BETERE" Schoenreparatie .REM Kalverstr. 14, Urn.(O Tel. 5162 (Adv. Ingez. Med.) van nieuwe beplantingen in de duinen werd bezichtigd. Hierna reed het gezelschap over Santpoort-Station en door de Wüstelaan naar Santpoort-Dorp waar een bezoek werd ge bracht aan de R. K. kerk, welke onder lei ding van pastoor Goosens bezichtigd werd. Na dit bezoek was het Tiberiusplein het volgende doel. Hier en vervolgens aan den IJmuiderstraatweg werden bezichtigd de re sultaten van den arbeid, verricht in contra prestatie. Nadat in Velserbeek de lunch was genuttigd werd 's middags allereerst een bezoek ge bracht aan het hoogovenbedrijf. Ir. Ingen Housz gaf voor de bezoekers een korte uiteen zetting van de toekomstige uitbreiding van hét bedrijf, na afloop waarvan de terreinen in oogenschouw werden genomen, waar cez, uitbreiding zou geschieden, als mede de hiervoor in aanbouw zijnde ha vens. Het volgende doel was de Goede Herder- Kerk aan den Velserduinweg. Van het kerkbe stuur waren hier ter ontvangst aanwezig de heeren W. L. Kuiper, R. de Boer en de Jong. Het'laatste bezoek gold het gebouw van de burgerwacht, waar van het bestuur aanwe zig waren de heeren A. ten Broeke, C. Luchsinger en W. J. C. Jantjes, alsmede de commandant, de heer'B. F. Kipp en eenige of ficieren en manschappen. Het geheele gebouw werd bezichtigd. Na afloop van liet bezoek aan de burger wacht werd op het ,raadhuis de thee ge bruikt, waarbij niet alleen burgemeester, wet- houders en gemeente-secretaris doch ook een aantal raadsleden, nl. de fractieleiders aan wezig waren om den Gouverneur te begroe ten.:. O.m half vijf vertrok de commissaris weer uit de gemeente, na een bezoek dat ditmaal wel bijzonder lang heeft geduurd. ..BEVORDERINGEN AAN DE R. H. B. S... Bevorderd naar de tweede klasse: IA: Bekker, Bilderbeek, Bleeker, Butter, Dil v. Eeken, Elfring, Gorter, Hagenzicker, Kamp man, v. Leyden, Mulder, v. Oosterom, Prins, Schellinkhout, Tinkelenberg, Uiling, Vis, Vo gel, Wevers, Woudhuizen. IB: W. K. Bakker, Barbiers, v. Breemen, Broe- delet, Collard, Da.lhuijsen, Eterman, Gemier, Groot, Hofstede, Holleman, de Mooy, Stada, Takken, D. de Vries, J. de Vries, v. d. Wateren, de Weerdt, Langenberg. 1 C. (meisjes). L. H. G. Bleeker, J. C. den Boer, K. C. M. Dangermond, T. J. v. Eek, J. v. d. Harst, F, Huyer, G. v. d. Kooi, L. K. Kruijer, E. Ludwig, J. Klein-Onstenk, M. J. Oder kerk, E. Ophoff, K. Ophoff, W. Oudhuizen, A. C. M. Posthuma, F. Struik, J. H. Venus, G. M. Warmelink, T. Th. v. Zomeren. (27 afgewezen en 1 herexamen). Bevorderd naar de derde klasse: 2A: Alfcink, Bas, Blok, Bossen, Colenbrander, Eterman, ten Feld, Franke, Goldbohm, Klomp, Kok, Loos, Martens, Rambonnet, v. Randtwijk, C. J. Rijkeboer, Sonneman. 2 B: J. Bakker, Bennink, Brunink, Donselaar, Fekken, Huiskes, Klein, v. d. Kuil, Padmos, v. Peursem, Stada, Tijssen, v. Veen, Verkade, Ver schoor, Vreugdenhil, Zwart. 2C. (meisjes). A. J. Benard, M. C. Bakker, E. v. Berkum, J. C. Colenbrander, P. S. A. Duvergé, A. G. Gjal- tema, J. J. Hoogerbeets, J. F. Jongman, J, Kamps, J. W. v. d. Klift, M. v. d. Klil't, A. J. E. Lefering, G. Prins, E. M. Romunde, G. Roo- sekrans, C. J. v. Rije, F. D. Veening, L. Verwer, E. C. v. d. Werf. (17 afgewezen en 2 herexamen). Bevorderd naar de vierde klasse: 3 A: Alleyn, M. Bossen, Blaauboer, Bos, Cnossen, Franken, Hendrikse, Hoogland, G. J. Hopman, Hout, Koene, P. J. Muntendam, B. C. Roos, Schoone, S. Vos, Visser. 3 B: Bangma, A. van Dam, A. D. M. Ensering, Heere, Jansen, Keur, v. d. Kooi, E. Th. Krab bendam, Lavoo, Meyer, Neysel, A. G. v. Oost- veen, P. v. Oostveen, Prins, G. M. Schaap, A. H. Veening, Verbeek, Woudenberg, Zwalf. (12 afgewezen en 1 herexamen). Bevorderd naar de vijfde klasse: 4 A: P. N. Baarda, Ferment, J. J. Heere, E. M. Hollman, Kaan, H. A. Mieras, M. van Staalen, Zuijderhoudt. 4 B: G. Jansma, B. Kroon, E. C. J. Meerman, Naessens, E. C. Poldervaart, de Rooy, A. IJzerdraat. 4 C: Bremerkamp, Dil, G. v. Dijk, J. v. Dijk, Eynt- hoven, Klomp. Koningstein, Menist, v. d. Put te, Schol, Schulz, Servaas, Smit, Verbeek. (15 afgewezen). NIEUWS VAN DEN SPEELTUIN. Het bestuur der Speeltuinvereeniging „Kin dervreugd" deelt mede, dat de speeltuin ge durende de groote sehoolvacanties des Woensdagsavonds open zal zijn van 7 tot 9 uur voor de kinderen der leden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur behoudens goedkeuring van B. en W. een loterij te organiseeren, waarvan de baten zullen worden aangewend voor het bouwen, van een muziektent. ZELFBINDERS GRATIS! JOH. ELZER Tro7£'Ti9 Het besle adres voor Uw HEREN - MODES i (Adv. Ingez. Med.) De uitgebrande petroleumopslagplaats te Bazel, waar dezer dagen het. vuur hevig heeft gewoed. CCXVII. De oogst was wel zeer mager deze week. Er kwamen in totaal 81601115 18 trawlers bin nen, wat een nieuw laagte-record is. Eenige trawlers brachten nog wat visch mee van andere booten, maar dat kon de zaak toch ook niet redden. Wat de besommingen be treft, deze waren vooral van de kustbooten weer zeer ma^er: drie bleven er ver beneden de 1000 gulden, een enkele kwam boven dit bedrag, dat toch wel het uiterste minimum is van een besomming, die tenminste nog er gens op lijkt, behalve natuurlijk op een be hoorlijk loonende uitkomst. De Witte Zee was met f 3120 voor 350 manden een witte raaf want met deze be somming stond deze boot na de Claesje en. de Duitscher Bielefeld aan den top. een ver gelijking, die overigens niet opgaat want de Claesje kwam terug van een lange Westkust- reis, voor welke boot dit bedrag, als de reis niet meer had opgeleverd beslist onvoldoen de zou zijn geweest en de Bielefeld als ha ringtrawler haalde een nestje uit, zooals we dat in IJmuiden noemen. Het zal met de hake visscherij wel spoedig zijn afgeloopen; dan zullen er wel gauw meer trawlers binnen komen, maar voor de al gemeene vischvoorziening beteekent dit nog geen verbetering, daar de meeste trawlers, die op de Westkust hebben gevisclit wel zoo gauw mogelijk op de haring zullen gaan. Zooals men weet mag er tot 1 September vrij gezouten worden. De kans is dus groot, dat er voorloopig voor de haring een goede prijs betaald wordt. De eerste trawlharing is duur verkocht. Niet alleen de Bielefeld, ook de Claesje heeft daarvan geprofiteerd want laatstgenoemde boot bracht ook een partij haring mee waar voor veel geld werd betaald. Zoo heeft deze en gene ook in deze benarde tijden nog wel eens een buitenkansje Zoo was er een importeur, die ook een bui tenkansje had. Hij kreeg een hoeveelheid van ongeveer 10.000 K.G. visch voor invoer (over land) toegewezen. De man ging natuurlijk de noodige maat regelen nemen om de visch in Denemarken te bestellen en was daarmede klaar. Toen kwam de verrassing: hij kreeg bericht van de Kamer van Koophandel te Haarlem, dat de consenten voor Juli, dus ook het zijne, waren ingetrokken; weg was alle moeite en de man mocht van geluk spreken, dat hij er zonder kleerscheuren is afgekomen. Dat zijn van die buitenkansjes, waar j'e liever niet mee te doen mag hebben. Je leeft in den vischhandel trouwens van de eene ver rassing (onaangename natuurlijk) in de an dere en ik verwonder me er over, dat alle vischkoopers nog geen zenuwpatiënt zijn ge worden. Waaruit al weer blijkt, dat een mensch veel verdragen kan. Zoo is er de geschiedenis met de pape rassen. Deze week is in de IJmuider Courant daarover iets geschreven, u weet wel, dat stukje met dat plaatje er bij: elf documen ten voor één mandje visch naar Zwitserland! Wat moet dat worden als een exporteur eens twintig mandjes moet versturen. En dat is heel goed mogelijk, want tong is een artikel, dat in den regel in kleine hoeveelheden wordt verzonden. Stel u eens voor, twintig maal elf documenten! Wat een schrijverij is daarvoor noodig. Laat ik hieraan direct toe voegen, dat er slechts twee bij zijn, nl. model I en het verkoop- en -koopcontract van de Visscherij centrale die een uitvloeisel zijn van de regeeringsmaatregelen, maar het laatste doet toch de deur dicht, want het invullen van dit document is lang geen sine cure. En dan zit er bovendien nog dat aan vast, dat de controle van de züde van de crisis-ambtenaren ook nog veel oponthoud kan veroorzaken. Neen, erg pleizierïg is het niet. vischkooper te zijn tegenwoordig. Gelukkig maar, dat je aan alles went. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1