Dr. H. Colijn wenscht het vertrouwen der Ka mer. BEVERWIJK EXAMENS HANDENARBEID. Aan de Bisschoppelijke kweekschool slaag den voor het examen handenarbeid de heeren J. Alles, Beverwijk; J. Bakker. Amsterdam; J. Bart, Beemster; A. Bode, Oudewater; Th, Botter, Haarlem; W. Brugman. Amsterdam; H. Dekker, Amsterdam; A. Durville, Amster dam; A. Elders, Amsterdam; J. Gerbrands, Delft: J. Koning. Volendam; G. Kos, Heems kerk; C. v. d. Kroft. Haarlem; J. Labots, Rot terdam; A. Moulanus, Delft; H. Nieuwkamp; J. Palstra, Den Haag; C. Reijnders, Amster dam: P. Schaaper, Zwaagdijk; H. Serné. EsaTiem; A. v. Westerop, Amsterdam; N. "Swarthoed, Volendam. traiL de 24 candidaten slaagden er 23. DE BOOTTOCHT VAN „PLAN WEST". Voor de boottocht van de Winkelierscombi natie „Plan West" blijkt evenals andere jaren nog al belangstelling te bestaan bij de jeugd. Zeer velen hebben bij de winkeliers de kaart, waarop de zegels geplakt moeten wor den reeds aangevraagd en zijn druk bezig de ze volgeplakt te krijgen. Zooals men weet heeft de boottocht plaats op 13 Augustus a.s. en wel naar Schoorldam. Het ijverige bestuur treft nu reeds maatre gelen om te zorgen dat er dien dag van alles aan boord is. Als de Plan West Winkeliers uit gaan dan is het ook in orde. De tocht wordt verder opgeluisterd door de vroolijke muziek van een muziekcorps, ter wijl de reddingsbrigade mee gaat om met het bestuur te zorgen dat alles goed verloopt. De ouders kunnen hun kinderen dus gerust een dagje aan de Plan West Winkeliers toe ver trouwen, We gelooven dat ook dit jaar vele kinderen van dezen tocht zullen genieten. De kinderen kunnen tot en met 5 Augustus- de volgeplakte kaarten inleveren. SLACHTOFFER OVERLEDEN. De 48-jarige heer H. Wintersdijk uit Alk maar, die Zaterdagavond op den Rijksstraat weg onder Heemskerk door een personenauto werd aangereden, is in het Roode Kruis Ziekenhuis alhier aan de bekomen ver wondingen overleden. Het slachtoffer was ongehuwd ZONDAGS- EN NACHTDIENST APOTHEKEN. De Zondags- en Nachtdienst van de apo theken zal in de week van 2123 Juli wor den waargenomen door de apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 2037. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: F. Annema en A. A. R. Ver- kruissen; G. H. F. Këunen en W. M. Duijn; C. G. Kops en P. van Tunen. Getrouwd: F. H. C. Steen en M. Groeneveld; B. A. van Hofwegen en G. J. Gerritse. Bevallen: A. van Koerten—Zeeman, d.: M. Hoogewerf—Bakker, d.; A. H. Dingerdis— Broek, d.; C. C. van 't HoffEttema, d.; Levenloos kind van H. J. A. Gosen en A. C. Hendriks. Levenloos kind van W. Gleijsteen en E. J. Bijster. Overleden: Chr. van Dongen, oud 74 jaren, weduwe van J. Teeling. H. Sanberg, assuradeur, wonende te Vel gen, oud 29 jaren, zoon van J. Sanberg en J. van der Wel. BEVERWIJK. BEVOLKING. Ingekomen: Geldermans A. J. dienstbode Strik van Lin- schotenstraat 21 van Ouder Amstel. Bijlsma, M. huishoudster de Visscherstraat 21 van Velsen. Luders H. 1VL J. winkeljuffr. Str. van Lin- 'schotenstraat 3 van Zwolle. Van Someren H. J. winkelbed. Baanstr, 75 yan Weesp. Van den Berghe A gez. grondwerker Noor- derweg 9 van Velsen. Oosterom H. gezin autobusondern. Baanstr. 3 van Wijk aan Duin. Van den Puttelaar L. zonder Beecksangh- laan 1 van Amsterdam. Blom A gez. zonder Dr. Schuitstraat 6 van Velsen. Koekendorp S. gez. hoofd der school H. Burgerstraat 49 van Naaldwijk. Nicolai M. J. leerl. verpleegster Vondellaan 13 van Bloemendaal. Vertrokken: Bruins C. G. dienstbode naar Heemskerk, Marelaan 26. Van der Plas A. gez. loodbrander naar Wijk aan Duin, Arendsweg 62a. Rakemann I. zonder naar Deli (Medan). Van Oeveren S. A. N. verpleegster naar Den Haag Parkweg 15. Hennis P. W. N. zonder naar Graft no. 94. Van der Weerd W. dienstbode naar Haar lem Merwedestraat 17. Van Weezenbeek A. A. M. opzichter bouw kundige naar Velsen Duinvlietstraat 44. Van der Kolk J. E. zonder naar Velsen, Heidstraat 17e. Post Chr. H. groentenhandelaar naar Wijk aan Duin Zeeweg 152. Wiersma A. Verpleegster naar Den Haag A. Toorestraat 46. Duvrille A. G. M. zonder naar Amsterdam Ferd. Bolstraat 208 I. MARKTBERICHTEN. Vereenigüe Veilingen Kennemerland en Vrije Veiling. 19 JuVi 1935. Breekpeen per kist 2535 Sla per kist 1525 Postelein per kist 1424 Andijvie per kist 15—25 Wortelen per bos 2Vz4 Rabarber per bos 24 Peterselie per bos 3--5 Selderie per bos 34 Bloemkool le soort per stuk 812 Bloemkool 2e soort per stuk 46 Tomaten per K.G. 820 Peulen per K.G. 1020 Doppers per K.G. 818 Capucijneders W per K.G. 713 Capucijnders B per K.G. 1020 Raspers per K.G. 1222 Snijboonen per K.G. 1428 Dikke boonen per K.G. 1218 Sperc. b. z. dr. per K.G. 2022 Sperc. b. mè dr. per K.G. 20 Tuinboonen per K.G. 2Vz8 Komkommers per stuk 13 Roodekool per stuk 46 Aardbeien per slof 4565 Frambozen per doosje 1215 Zwarte bessen per slof 3552 Roode bessen per slof 3045 Witte bessen per slof 4048 Perziken per .stuk 27 DE AARDBEIENOOGST SPOEDT TEN EINDE. De aardbeienoogst spoedt snel ten einde. Aan de dagelijksche speciale aardbeienveilin gen worden de aanvoeren steeds van kleineren omvang en vermoedelijk zullen dan ook wel dra geen afzonderlijke veilingen meer worden gehouden. Aan de Vereenigde Veilingen was de achter stand ten opzichte van vorig jaar nog ruim 94.000 K.G. De opbrengst is nog f 85.000 minder. Tot nu toe werden aan de Vereen. Veilingen 1.535*343 K.Ga aangebr. In 1934 was de aanvoer 1.630.091 K.G. In hoofdzaak moe deze ach terstand worden toegeschreven aan het mis lukken van den oogst der vroege aardbeien, waarvan in normale jaren aan de Vereenigde Veilingen belangrijke hoeveelheden worden aangevoerd. De oogst van de latere soort, de Amazone (Jacunda) heeft nog veel goed ge maakt. Het beschot daarvan was zelfs grooter, dan in het vorige seizoen. Dat blijkt ook uit de cijfers van de Beverwijksche Exportveiling, die zich bepaalt tot het veilen van de late soort. Aan deze veiling werd de aanvoer van vorig jaar reeds overtroffen. Aan de Bever wij ksche Exportveiling werden in totaal reeds aangevoerd 753.407 K.G. tegen 695.899 K.G in 1934. Met uitzondering van de straatveilingen, die ook belangrijke hoeveelheden aardbeien vei len, werden aan de groote veilingen in dit seizoen in totaal 2.288.750 K.G. aardbeien ver werkt. In 1934 was dit cijfers 2.325.990 K.G. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den heden, Zaterdagmorgen in totaal werkloozen ingeschreven tegen 563 aan het einde der vorige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 375 (vorige week 340), Wijk aan Duin 223 (199) en Heemskerk 42 (24). HET SCHOOLFEEST VAN DE OPENBARE SCHOLEN. Vrijdag hebben de leerlingen van de scho len 1 en 3 hun jaarlij ksche schoolreisjes ge maakt. Voorafgegaan door de Beverwij ksche Harmoniekapel maakte de schooljeugd reeds vroeg in den morgen een wandeling naar het Stationsplein, waar de autobussen gereed stonden om het groote gezelschap te vervoe ren. De kinderen van school 1 maakten een reisje naar Den Haag en brachten daar een bezoek aaan de bezienswaardigheden, waar aan de Residentie zoo rijk is. Ook werd nog een poosje in Scheveningen vertoefd. De leerlingen van school 3 maakten een prachtige tocht naar Bergen en Schoor! en hebben naar hartelust geprofiteerd van de mooie omgeving. Het schoolfeest werd begunstigd doro mooi weer zoodat de honderden kinderen een vreugdevollen dag beleefden. Vrijdagavond te ruim acht uur arriveerde het vroolijke gezelschap in de beste wedstand in Beverwijk, opgewacht dor ouders en vele belangstellenden. Onder vroolijke muziek van de Beverwijk- sche Harmoniekapel werd naar de school ge wandeld, waar nog even daverend afscheid werd genomen. En toen begon tevens de vacantie TWEEDE KAMER Anders neemt het Kabinet ontslag. ZATERDAG 20 JU EI 1935 WIJK AAN ZEE GEVONDEN VOORWERPEN. Bij den chef-veldwachter zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen. Een kind-erdraagstoeltje, een nikkelen rozen krans, een trouwring, een sleuteltje, een zwarte kinderschoen, een paar dameshand schoenen, een bos sleutels. CONCERT VAN „ST. ODULPHUS". De R.K. Zangvereeniging St. Odulphus heeft toestemming van B. en W. verkregen om Vrijdagavond 26 Juli op 't Julianaplein een concert te geven. DR. VAN AMEYDEN ONGESTELD. Naar wij vernemen is Dr. M. P. v. Ameyden ter behandeling van infectie in de Maria- stichting te Haarlem opgenomen. De R.K. Staatspartij moet beslissen. Devaluatie afgewezen. DEN HAAG, Vrijdag. Volle tribunes, in de loges o.m. verschil lende senatoren, verder mevrouw Colijn, me vrouw Gelissen en nog eenige Ministers vrouwen, een zeer goed bezette Kamer en het geheele kabinet. (Minister de Graeff is thans teruggekeerd van zijn vacant-ie-reisje) allen kenteekenen, dat we heden een belang rijken dag in het parlement beleven. Maar dank zij de veelal vreemde regie in 's lands- vergaderzaal, komt er eerst nog iets aan de orde, waarvoor vandaag de belangstelling natuurlijk vrijwel nul is: een comptabiliteits kwestie in verband met de muziekbibliotheek- Scheurleer, waarover de heer v. Dijk (a.r.) even met den waarnemenden Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van gedachten wisselt. Dan breekt hét groote moment aan. De Minister-President steekt van wal. En al on middellijk kondigde hij aan alle gevraagde klaarheid te zullen verstrekken. Voor hij ech ter tot de hoofdzaken kwam, meende hij een tweetal min of meer op zichzelf staande punten te moeten bespreken. Allereerst het capitulantenstelsel. De Regeering erkent dat er zich voor de uitsluiting van aanhangers van bepaalde staatkundige richting uit mili taire functies in dit opzicht een moeilijkheid kan voordoen. Maar de uitsluitingen, dit is steeds betoogd, hebben geen blijvend karak ter. Dat wij de sociaal-democraten tot nu toe buiten militaire betrekkingen meenden te moeten houden, aldus de premier, lag aan de houding der S.D.A.P. zelf. Doch zoodra de reden, die voor de betreffende maatregelen bestond, verdwenen zal zijn, zal aan de uit sluiting een einde komen. Dr. Colijn erkende, dat er thans wel factoren bestaan, die aan leiding tot herziening van de huidige ge dragslijn kunnen geven. Gaarne neemt hij aan, dat de jongste uitspraken van Ir. Al- barda's partij goed bedoeld zijn, doch er is z.i. nog meerdere duidelijkheid noodig. De s.d.-leider heeft intusschen eergisteren kend dat de weerkracht van het land in deze zeer bijzondere omstandigheden geen ver zwakking mag leiden. Hieruit concludeer ik dus, zoo zeide Minister Colijn. dat de sociaal democraten thans ook elke individueele po ging tot zulk een verzwakking veroordeelen Welaan, in het licht dezer verklaring is de Regeering bereid te onderzoeken in hoeverre de bedoelde moeilijkheid althans met betrek king tot het capitulantenstelsel te ondervan gen zou wezen. Het tweede speciale punt door den Premier behandeld, betrof het af treden van Minister Steenberghe. waarover echter eigenlijk geen nieuws meer te zeg gen vie! Van begin tot eind heeft tusschen dezen bewindsman en zijn ambtgenooten de hartelijksche samenwerking bestaan en van begin tot het eind deed zich geen enkel mee- ningsverschil voor, behalve op het laatst, en toen uitsluitend op het stuk van devaluatie. Na deze inleidende opmerkingen kwam de Premier tót de hoofdzaak. De doeleinden, die de Regeering met haar economisch beleid nastreeft, zoo gaf hij te verstaan, hebben geen verandering ondergaan. Zij komen nog steeds neer op aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden, waar onder we zijn komen te leven. Dat beteekent: aanpassing aan de nieuwe productieverhoudingen (betere verhoudin_ tusschen productie en afzetgebied) en voorts aanpassing aan gunstiger verhoudingen tus schen goederenprijs en productiekosten. Dit laatste vooral ook, om nog iets van den export te redden. Uit heel deze doelstelling blijkt duidelijk, dat de Regeering niets an ders doet dan de belangen der volkshuishou ding in het oog houden. Het verwijt, dat zij geheel of bijkans alleen op de staatshuishou ding, die de grondslag is voor de geheele volkswelvaart, acht slaat, is er volkomen naast. Eiken dag en groote deelen van den nacht er bij, worstelt de Regeering om te zorgen, dat er van de volkshuishouding ge red wordt, wat er van te redden is. Wie uwer, zoo riep Dr. Colijn met krachtige stem uit, beseft, wat wij daarvoor doen en welke moei lijkheden wij daarvoor moeten trachten te overwinnen. Het verwijt van verwaarloozing der volkshuishouding zat den Premier blijk baar zeer hoog, hetgeen trouwens te begrij pen is. „Als men de critici in deze Kamer hoort, krijgt men den indruk alsof de Mi nisters toch eigenlijk geen begrip van dit alles hebben". Aldus de Premier, die nadruk kelijk de homogeniteit met de opeenvolgen de Ministers van Economische Zaken onder streepte, om verder te verklaren, dat de Regeering nog steeds streeft naar ..bevorde ring van verschuivingen in 't productie-ap paraat, noodzakelijk geworden door de ge wijzigde wereldomstandigheden". Hoever nu, zoo vroeg hij, moet men met die verschuivingen gaan, b.v. t.a.v. onzen bodemcultuur? Bij bcr.ntwooTdm<* dier vraag ontmoet men telkens nieuwe onzeker heden en moeilijkheden. Een ander punt: behoud van het indus trieel apparaat, dat wij hebben. Ook hier is het Kabinet (de cijfers door de Regeering verstrekt, bewijzen het) niet ledig gebleven; zie o.m. de contingenteeringen. Daaraan zit ten echter verschillende bezwaren vast en daarom ging het Kabinet reeds onder Mr. Steenberghe er toe over. na te gaan of niet voor bepaalde bedrijven tariefsverhooging de voorkeur verdiende. Wat de uitbreiding van het industrieel apparaat betreft, ook ten aanzien hiervan zijn de richtlijnen der Regeering onveranderd gebleven, volkomen onjuist is, zoowel de bewering dat wij wel degelijk op dit punt overstag zouden zijn ge gaan als de tegenovergestelde theorie, dat er niets gebeurt. Tusschen de Regeerings-uitin- gen in dezen van vroeger en nu is dit gaf de Premier toe zeker een verschil aan wezig. nl. in toon. En dat komt doordat het geloof in de mogelijkheden tot meerdere in dustrialisatie bij den nieuwen minister van Economische Zaken grooter is dan bij zijn voorgangers. Juist dat ik dezen man, die op dit terrein een reputatie van willen èn van kunnen had, voor Minister aanzocht, bewiist zoo zeide Dr. Colijn dat ik zelf altijd gemeend heb dat er eventueel iets meer aan industrialisatie gedaan moest worden. Een politieke weerhaan ben ik nooit ge weest. en ook thans kan men mij deze on deugd niet aanwri""*-. De premier schetste vervolgens de proble men die meerdere industrialisatie met zich mee kan brengen, b.v. met het oog op onzen handelsbalans en in verband met wat wij dus bij onderhandelingen met het buitenland moeten of kunnen bereiken. Zorgvuldige ver kenning, dit had men wel te bedenken, moet voorafgaan aan de daad van (meer) indus trialisatie. Een nadere gedachtenwisseling heeft er, zoo hoorden we, toe geleid om de bevordering van industrieele plannen te onttrekken aan het werkfonds en daarvoor een speciale stichting te scheppen, in welke bestuur de Ministers van Economische Zaken en van Financiën zullen komen te zitten. De bevordering van publieke werken blijft dan over voor het werkfonds en dat zal geschieden onder leiding van den Mi nister van Waterstaat. Omtrent aanpassing van den kostprijs onzer productie aan den gewijzigden goederenprijs. merkte Dr. Colijn op. dat op het kostenpeil twee factoren hun invloed uitoefenen: de loon en èn de vaste lasten. Minister Colijn hield in dit verband de stel ling staande, dat de Regeering, uitgezonderd op haar eigen terrein, niets gedaan heeft om het loonpeil te drukken. Rechtstreeks heeft de Regeering in de loonen in het vrije bedrijf niet ingegrepen, doch wel indirect invloed uitgeoefend, bv. bij steun voor werkverrui ming, bij vaststelling van loonen voor werk fonds-ondernemingen enz. Wat is consequente deflatie? Dit als inleiding tot de in het debat ge maakte opmerkingen over „consequente de flatie". Dit woord, veelvuldig in het debat ge bezigd, kennen we. Maar wat beteekent het? Ik ben, aldus de Premier, vooral ook met het oog op de politieke atmosfeer, doodsbenauwd voor verwarring ten dezen. De meest conse quente deflatie wordt z.i. verkregen, wanneer de Regeering niets, maar dan ook absoluut niets doet: geen contingenteering, geen werk- loozensteun, geen steun aan den landbouw enz. Dan zou men een snelle radicale aan passing van de kosten aan den góederenoriïs hebben. Maar zulk een consequente deflatie heeft de Regeering niet gewild en wil ze nog niet. Voor tal van bedrijven en voor alle ar beiders zou zulk een deflatie volgens Minis ter Colijn een ruine beteeken en. De Regeering intusschen heeft iets anders gedaan. Zij heeft door de zooeven genoemde maatregelen gereguleerd, heeft de z.g.n. con sequente deflatie geremd en aldus geweldige schokken in ons economisch leven voorkomen. Maar nu moet er dan ook tegenover de rem op een te snelle deflatie, een stimuleering staan, waar die deflatie niet snel genoeg gaat. Dit is de logische consequentie van het rem men aan den eenen kant en zoo moet men nu, naar de Premier opmerkte, de ingediende ont werpen i.z. de vaste lasten zien. Deflatie in al haar conseoenties aan vaardt de Regeering niet. Wat zij be oogt is een „benaderende consequente deflatie". En vraagt men nu of de Re geering ook de hoofdsommen daarin begrijpen zal, dan luidt het antwoord: De mogelijkheid daartoe in den al- gemeenen vorm waarin dat gevraagd wordt, acht de Regeering niet aan wezig en zij acht zich hiertoe ook niet gerechtigd. Er kunnen bijzondere om standigheden zijn om iets in die rich ting te doen, maar bij een algemeene formule den hoofdsom aantasten, daartoe is het kabinet niet bereidt. De Regeering verwacht de saneering dei- schulden in de eerste plaats langs een natuur lijken weg, en vervolgens dank zij haar maat regelen tot verlichting van den druk der schulden. Dit in antwoord op eenige zeer be langrijke vragen van Prof. Aalberse, op wiens gelaat niet te ontdekken viel, wat hij er van vond. Wat het z.g.n. alternatief der devaluatie aangaat, Dr. Colijn kon hier geen alternatief zien en gaf overigens nog eens te verstaan, waarom men er z.i. met devaluatie niet komt als oplossing van het schuldenprobleem. Of de Regeering nu meent devaluatie te kunnen voorkomen na aanneming van de beide ont werpen i.z. de vaste lasten, vroeg Prof. Aal berse. Hierop moest de Premier het antwoord schuldig blijven, aangezien hij niet over pro fetische gaven beschikt. Maar wel kon hij verklaren de Rcgecring zal blijven strijden om devalutie te voorkomen zoolang zij maar ecnigszins kan. Zij blijft op den bics staan voor handhaving van onzen munt, omdat zij voor ccn volk in zijn geheel groote gevaren van devaluatie ducht. Was Mr. de Geer pessimistisch t.a.v. de kan sen op algemeene muntrstabilisatie, in dit op zicht liet de Prémier een ietwat optimistischer geluid hooren. Nog eenige punten ter beantwoording van vragen van Prof. Aalberse volgden hierop. Zoo b.v. liet hij uitkomen, hoe men de Regeering niet kan verwijten dat het werkfonds lang zaam functioneert, wat nog eens met spreken de cijfers werd duidelijk gemaakt, overigens zijn de 60 millioen zoo goed als op! Aanvragen om nieuw geld met het oog op uit te voeren openbare werken zullen bij 'de Kamer in komen. Tot besluit volgden nu een tweetal belang rijke opmerkingen aan het adres van Prof. Aalberse. Had deze een verband gelegd tus schen stemming over dit wetsontwerp en die over de voorstellen i.z. de vaste lasten, Dr. Colijn kon dit verband niet zién. De heer Aal berse zelf had de noodzaak van bezuiniging toegegeven. En dat doen de devaluasten ook, zoo zei de Premier, zoowel wanneer de Kamer de ontwerpen op de vaste lasten verwerpt als wanneer zij die aanneemt, is bezuiniging noo dig. Reden voor uitstel der beslissing hierover, is er dus niet. Verwerping van het bezumigingsont- werp zou een belangrijk politiek con flict met de Regeering in het leven roepen. Maar zoo klonk het waar schuwend tot de R.K. fractie ook als het werd aangenomen met echter de stemmen der Katholieken tegen, zou er een politiek conflict ontstaan. Want dan zou de Regeering op voet van oorlog zijn gekomen .met den grootsten groep der partijen waarop zij steunt. Ook met het oog op de begrooting voor 1936 is een spoe dige beslissing noodig. Had de R. K. fractievoorzitter gevraagd of het kabinet nog even sterk gelooft in de mo- ;elijkheid van slagen in zijn taak, de Pre mier verklaarde dat zulks inderdaad niet meer het geval is. Doch, zoo voegde hij er aan toe. de schuld hiervan ligt niet bij de Re geering zelf. maar bij de zeer moeilijke inter nationale omstandigheden. Eens echter zal aan de verdwazing- een einde komen en in middels zal de Regeering blijven doen, wat haar hand te doen vindt. Wil het kabinet slagen dan is medewerking van het parlement noodzakelijk. De grens van tegemoetkomendheid is thans bereikt. Wij, aldus dr. Colijn. kunnen niet blijven voortwerken als onze autoriteit voortdurend wordt ondermijnd. Daarom is naast aanneming van het ontwerp nog meer noodig, te weten, antwoord op de vraag of men nog vertrouwen in de Regeering stelt. Zoo niet, dan meet men tevens aan geven, wat men dan wel wil. Schenkt de Kamer dit vertrouwen, dan gelooft het kabinet in de mogelijkheid zijn taak met vrucht te volbrengen in afhanke lijkheid van Hem, die het herstel der wereld leidt. Met kabinet kent het „labora" (werk), maar het ziet het „ora" (bid) niet over het hoofd. De Kamer was merkbaar onder den indruk van deze machtige rede. die uitmuntte door klaarheid, door de ronde taal, welke de pre mier had gesproken. De Katholieken zullen thans moeten kiezen of deelen. Zij hebben het bezuinigingsontwerp te aanvaarden, daarbij tevens hun vertrouwen aan de Regeering schenkend. Ditmaal kunnen zij niet meer het spel spelen van opschorting van hun oordeel. Dien weg heeft de Premier voor hen afge sneden Wat zullen Prof. Aalberse en zijn vrienden doen? Het is gevaarlijk thans reeds een voor spelling te wagen. Zag ik het wel. dan waren hij en Mr. Goseling, van wien bekend is dat hij tegen den val van het kabinet allerminst zou opzien, het samen niet eens, toen zij na Dr. Colijn's rede langdurig en druk met elkaar confereerden. Het had er veel van. alsof de leider der R.K. fractie zich door den jeug digen Mr. Goseling niet liet overhalen. Hoe het zij, na de duidelijke verklaringen van den Premier zullen thans op hun beurt de Katho lieke duidelijke taal moeten spreken. Het laatste uur van den middag was ge reserveerd voor onzen Minister van Financiën, die helder aLs steeds, den verre van f raaien toestand der geldmiddelen schetste. Bij het optreden van het kabinet was er op de be grooting een tekort van 190 millioen gulden. Dit bedrag zou thans, dank zij vele nieuwe uitgaven (werkloosheidsbestrijding, allerlei steunregelingen enz.) en voorts tengevolge van daling der Rijksinkomsten tot 292 millioen ge stegen zijn, zoo er niet geducht bezuinigd ware èn wordt. Na ëanneming van het huidige ontwerp zal 't tekort nog een goede 50 mil lioen bedragen, zoodat er dus niet minder dan 242 millioen in deze enkele jaren bezuinigd is! Uitvoerig zette Mr. Oud nog eens de nood zakelijkheid der salarisverlaging uiteen, daar bij tevens aantoonend. dat men hier kwalijk van een „sluitpost" of een sluitpost-politiek, kan spreken. Dinsdag replieken. Onderwijl kunnen de leden der R.K. fractie beraden wat zij zullen doen E. v. R. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam, New-York n. Leningrad etc. 18 "(n.m.) te Kopenhagen. Drechtdijk, Rotterdam n. Vancouver 18 (n. m.) van Swansea. Lochkatrine, Vancouver n. Rotterdam 17 te Balbao. Boschdijk, Rotterdam n. Philadelphia 17 v. Boston. Volendam, 19 v. Algiers te Napels. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk, 19 v. Calcutta n. Rotterdam. Streefkerk (uitr.) 19 van Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (uitr.) 19 te Lor. Marques. Randfontein (uitreis) 19 teMembassa. B**(Schfontein (thuisreis) 18 van Genua. ti^aaskerk (uitr.) 19 van Antwerpen, Springfontein 19 v. Amsterdam te Ant werpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisreis) 19 v. Havre n. Rot terdam. ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN i&lpherat (thuisreis) p. 18 Las Palmas JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisadane, 17 van Batavia n. Hongkong. Tjibadak, 18 van Shanghai naar Amay. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Amazone, 18 van Musel Oporto. Aurora, Napels n. Amsterdam p. 18 (8 n.m. Oussant. Ganymedes 18 van Volo naar Salonika. Hercules 10 van Faro te Piraeus. Juno, 18 van Vigo te Lissabon. Pluto, Amsterdam n. Kopenhagen p. 19 Hol- tenau. Stella, 19 v. Amsterdam te Rotterdam. Stuyvesant 19 v. Paramaribo te Amsterdam. Titus 18 van Genua naar Livorno. Ulysses, 18 v. Amsterdam te Hamburg. Van Rensselaer 19 v. New-York te Port-au- Prince. Venus, 19 van Amsterdam te Rotterdam. Vulcanus, Venetië n. Rotterdam p. 18 Oues- sant. Amor, 19 van New-York naar Haiti. Barneveld Chili n. Amsterdam 17 v. Tal- cahuano. Ajax, 19 van Amsterdam naar Odense. Ceres, 19 van Amsterdam naar Rotterdam. Ariadne, 18 van Kopenhagen n. Amsterdam. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN Mania Vancouver n. N.-Orleans 18 v. San Francisco Silverbeech-Calcutta n. Cancouver 18 v. Cebu NED.-INDISCHE TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha, 17 te Singapore voor Miri, Singa pore, Balik Papan. Agnita 9 v. Houston n. Rotterdam en Rouaan dan waarsch. dokken te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD Palembang (thuisr.) 18 te Suez Kota Radja (uitreis) 19 te Genua Kota Tjandi (uitreis) 19 te Singapore STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Tawali 19 van Calcutta n. Tlijatjap Johan de Witt (uitr.) 19 v. Southampton Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 19 van Algiers Poelau Laut (thuisr.) 19 te Suez Poelau Roebiah 'thuisreis) 19 van Londen Tabinta 19 van Amsterdam naar Macassar STOOMVAART MIJ. OCEAAN City of Wellington Dairen naar Rotterdam 18 te Havre City of Bagdad Japan naar Rotterdam pass. 19 Perim Polyphemus Amsterdam naar Batavia 18 van Padang Perseus Japan n. Rotterdam 19 te Penang. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Eemland, 18 van Buenos Ayres naar Amster dam, AANGEKOMEN. 18 Juli: Amazone m.s. Thameshaven Roberta m.s. Shoreham Vesta- s.s. Hamburg Orpheus s.s. Barcelona Escaut m.s. Rotterdam Hontestroom s.s. Londen 19 Juli: Stuyvesant s.s. West Indië Vera s.s. Bilbao. VERTROKKEN. 18 Juli: Ousel ss.. Liverpool Venus s.s. Middel! Zee Drossel s.s. Konigsbergen 19 Juli: Stella s.s. Middel. Zee Verdiende onderscheiding. In Februari van het vorig jaar is de Deen- sche motorkotter Palle in de Noordzee ver ongelukt, waarbij een opvarende verdronk. De overige bemanning werd gered door den Deensehen motorkotter „Louise". De opva renden van dezen kotter hebben nu uit het Carnegiefonds elk een gratificatie van 400 Kr. gekregen. Nieuwe Duitsche trawler. De voor rekening van de „Nordsee" te Bre- mprhavan gebouwde stoomtrawler Ostpreusen is door de opdrachtgeefster overgenomen en zal dezer dagen voor de eerste maal naar de visscherij vertrekken. Groote diepgang. Het van Port-Arthur aangekomen Britsche tank-stoomschip „Lucerna" passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,3 Meter. Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip Vera is hier van Bilbao aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 Juli. Ondertrouwd 18 Juli: J. A. A. Hafkenscheïdt en T. Goos; W. H. Eken en A. M. Beekelaar; J. Roosen en A. M. Hock; W. Vermeulen en H. Hogenbirk. Getrouwd 18 Juli: G. van Walen en T. Vis ser; A. C. v. d. Broek en A. A. L. Radder; W. H. Neuteboom en G. Mulder; J. W. C. Vooges en A. M. H. Pieters; W van Lohuizen en E. M. Stouten; W. J. Hoek en C. J. van Driel; A. Broekhuizen en C. Krol. Overleden 16 Juli: E. B. van Mierlo, 32 j., Ramplaan; H. J. Hulsbergen, 53 j.. Klooster straat; 17 Juli: H. H. Menke, 84 j., Merovingen- straat.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5