HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 219 MAANDAC 22 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2yz cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van'den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vroiiw alleen. Opvarenden van vissehers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De C. W. van der Hoogt-Prijs. Het bestuur van de eerwaardige Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde heeft zijn mandaat ter beschikking van de leden gesteld. In September moeten zij bij eenkomen om een nieuw bestuur te kiezen. De oorzaak van deze schokkende gebeurte nissen in zoo venerabelen kring zijn-bekend: de commissie voor Schoone Letteren had den dichtbundel „Porta Nigra" van H. Marsman aanbevolen ter bekroning met den C. W. van der Hoogt-Prijs (ad f 1000) en het bestuur bekrachtigde deze aanbeveling niet, omdat de dichter Marsman in een artikel in De Groene Amsterdammer van 11 Juni 1931 de Maatschappij beleedigd had. Dit artikel be trof de toekenning van denzelfden prijs (voor het jaar 1931) aan Arthur van Schen- del voor zijn roman „Het fregatschip Jo hanna Maria". Arthur van Schendel is een oude heer, Marsman is een goede dertiger. De Jeugd kwam in opstand tegen de be kroning van den Ouderdom en zette boven haar protest „De opdracht van wijlen C. W. van der Hoogst geschonden", waarna zij in krasse bewoordingen de venerabele Maat schappij te lijf ging. Nu heeft het démissionaire bestuur een ver dediging van zijn besluit in elkaar gezet en aan de leden toegestuurd. Het is een nogal omslachtig verhaal, want de heele historie van den Prijs moet erin behandeld worden om Marsman's bewering te weerspreken, dat het niet een Prijs van de Maatschappij zou zijn, maar een Prijs, uitgeloofd door C. W. van dei- Hoogt, die gebruik maakte van de diensten der Maatschappij. Dit juridische onderscheid lijkt niet zoo erg Interessant. In elk geval blijkt uit het offi cieel vastgestelde reglement, dat het bestuur de volle bevoegdheid bezit om de aanbeveling- van de Commissie voor Schoone Letteren te verwerpen. Er staat geen beperking in om trent de gevallen waarin het dat doen mag. Belangrijker is de volgende verklaring van het bestuur: „Wij hebben gemeend dat wij de Maatschappij belachelijk en verachtelijk zou den maken en haar waardigheid te grabbel grooien met aan -het advies gevolg te geven. Naast andere bezwaren bij verschillende le den was doorslaand het gevoelen, dat de Maatschappij ervoor moest worden behoed haar beleediger te kronen. Woord en critiek zijn vrij, scheldwoord en lastertaal niet!" Nieuw is dit soort conflict niet. In alle landen van Europa komen deze botsingen tus- schen oude, eerwaardige kunstinstellingen en „de jongeren", die ze altijd weer beschimpen en aanvallen, tot uiting. Onze corresponden ten in Parijs en Londen hebben daar meer malen over geschreven. In Parijs krijgen de „Académie" met haar Veertig „Ónsterfelijken" en het Theatre Francais er het meest van langs, in Londen steekt er jaarlijks een storm op tegen de Royal Academy als zij haar schil derijententoonstelling in Burlington House weer gaat houden en diverse modernismen verwerpt. Ja, het is allemaal erg menschelijk en begrijpelijk. In dit Hollandsche geval staat „in het mid den" de bewuste commissie voor Schoone Let teren, die in 1931 den C. W. van der Hoogt- Prijs aan den ouden van Schendel toekende en in 1935 aan den jongen Marsman. Ik ben ge neigd tot huldebetoon aan deze commissie, die blijkbaar zoowel de Jeugd als den Middelba ren Leeftijd en den Ouderdom, dewelke nu eenmaal in dezé wereld samen moeten leven en alle drie bij tijden tot superieur werk in staat zijn, in hun rechten erkent. De Commissie is thans boos op het bestuur, en dat is begrijpelijk. Evenmin als zij ben ik het eens met de genomen beslissing. De toe kenning van den C. W. van der Hoogt-Prijs beteekent geen bekroning van het karakter en de burgerlijke deugden van den schrijver of dichter wien dit fortuintje ten deel valt, maar van zijn werk. Persoonsbeoordeeling blijft er heelemaal buiten. Alleen de Schoone Letteren moeten ermee worden gediend. Als dus de bundel „Porta Nigra" de schoon ste uitgave des jaai-s is moet die den Prijs krijgen, en het komt er volstrekt niet op aan wie de auteur is of wat hij gezegd of gedaan heeft. Door deze dingen hautain te negeeren zou het bestuur de schoone Letteren, die schooner zijn dan welke Maatschappij of Académie ook, ten volle geëerd en zijn af keer van klein-menschelijke overwegingen getoond hebben. Het zou zeer zeker de Maat schappij niet hebben geblameerd. Integen deel: het zou haar doel op verheven wijze hebben erkend. Helaas, dit is het bestuur niet gelukt. 1-Iet is bovendien erg tekort geschoten in gevoel voor humor: een kostbaar, en ook in litterai- ren zin onmisbaar bezit. Want er zat onmis kenbare humor in de situatie... En de kennissen des heeren H. Marsman zouden niet nagelaten hebben die te belich ten, als hij den Prijs gekregen en aanvaard had. Jammer voor de Maatschappij, dat het zoo niet geloopen is. R. P. Het Staatsvisschershaven- bedrijf in 1934. IJMUIDEN EEN DAGJE UIT VAREN. Vrijdag j.l. maakten de leerlingen der R.K. Meisjesschool onder leiding der Zusters hun jaarlijksch uitstapje. Ditmaal was het de boot die de meisjes via Amsterdam naar Muiden bracht, waarna langs de mooie Vechtstreek naar Utrecht werd ge varen. Het jonge volkje amuseerde zich uitstekend en liet zich de vele aangeboden lekkernijen goed smaken. Te 8 uui- arriveerden allen weer in den besten welstand. Over scheepvaartbeweging in de havens, spoortransport, kolenvoorziening en andere zaken. Groote aanvoer van versche haring veroorzaakte drukte bij het spoor. Wij ontvingen het jaarverslag over 1934 van het Staatsvisschershavenbedrijf en noteeren daaruit het volgende: In 1934 kwamen in de havens binnen 11614 schepen, met een bruto-inhoud van 2.809590 M3. tegen 10122 schepen met een bruto in houd van 2.166.886 M3. in 1933. Deze vermeer dering houdt verband met de omstandigheid dat de cijfers 'in het jaar 1933 al zeer ongun stig waren door de langdurige staking in het tra wlvisscherij bedrij f Het aantal binnengekomen stoomtrawlers bedroeg in 1934 slechts 1805; weliswaar was het aantal hooger dan in het stakingsjaar 1933, toen het 1159 bedroeg, maar het was la ger dan in 1932 en de daaraan voorafgaande jaren. Gedurende een drietal jaren handhaaft het aantal binnengekomen motortrawlloggers zich op hetzelfde niveau; in 1934 kwamen binnen 2118 motortrawlloggers tegen 2094 in 1933. Ook in het verslagjaar werden weer motor- loggers aan de trawlvisschersvloot toegevoegd. Het aantal binnengekomen motortrawlloggers vermeerderde echter niet, doordat vele mo- torloggers na de inwerkingtreding van het verbod van aanvoer van zoute haring en steur- haring, tot aan het einde van het jaar aan de versche haringvisscherij bleven deelnemen en pas daarna naar de tra wlvisscherij over gingen. Bij de motorkustvisschersvaartuigen ver meerderde het aantal binnenkomsten van 4377 in 1933 tot 4750 "in 1934. Deze vermeer dering is veroorzaakt door een grooter aantal binnenkomsten in de eerste drie maanden van 1934 vergeleken met 1933, in welk jaar vooral in de maand Januari het aantal binnenkom sten gering was; verder kwam in de maanden Augustus, October en November een belangrijk grooter aantal van deze vaartuigen binnen dan in 1933. Bovendien werd deze vermeer dering veroorzaakt doordat vele motorkust visschersvaartuigen, die in 1933 aan de vis- scherij met de zeevischzegeai deelnamen, in 1934 alleen de treilvisseherij uitoefenden. In 1934 kwamen binnen 277 motorkotters, uitgerust voor de visscherij met de zeevisch- zegen, tegen 346 in 1933. De oorzaak van deze daling moet voorna melijk worden gezocht in de contingenteering en in het stormachtige weer op de vischgron- den. De eerste factor, de contingenteering. maakte het somstijds voor Deensclie vaartui gen onmogelijk in IJmuiden te markten, door dat hei aan Denemarken toegestane aanveer- contingent was uitgeput, verder voerden even eens door de contingenteering geen Zweed- sche vaartuigen visch in IJmuiden aan, dit in tegenstelling met 1933, toen verschillende vaartuigen van Zweedsche nationaliteit in IJmuiden marktten. De tweede factor, het stormachtige weer op de vischgronden, deed zich vooral in de maanden Januari en Februari sterk gelden. Zooals reeds eerder werd opgemerkt, na men verschillende motorkustvisschersvaar tuigen, die in 1933 ook aan de zeevischzegen- visscherij hadden deelgenomen, uitsluitend deel aan de treilvisseherij, zoodat het aan tal binnenkomsten van deze vaartuigen, die aan de visscherij met de zeevischz-egen deel namen, daalde van 239 in 1933 tot 94 in 1934. De oorzaak van deze daling moet worden ge zocht in de ongunstige uitkomsten, welke met de visscherij met de zeevischzegen werden be haald. Het aantal binnengekomen stoombeugers was kleiner dan in 1933, n.l. 144 in 1934 tegen 151 in het vorige verslagjaar. Voor het eerst kwam een motorbeuger en wel van IJsland- sche nationaliteit, in IJmuiden binnen. Bij de drijfnetvisschersvaart-uigen geeft het aantal binnenkomsten een zeer merkwaardij beeld te zien. Immers, terwijl het aantal bin nengekomen stoomschepen vrijwel constant bleef, n.l. in 1934 245 tegen 241 in 1933, ver meerderde het aantal der binnengekomen motorloggers van 476 in 1933 tot 872 in 1934, Uit deze cijfers spreekt wel zeer duidelijk de groote intensiviteit, waarmede, door vele log gers aan de versche haringvisscherij is deel genomen, nadat het aanvoerverbod van zoute en steurharing in werking was getreden. Van ds binnengekomen stoomschepen vormden de Engelsche stoom drifters slechts het kleinste deel. Sterkte der vloot. De te IJmuiden thuisbehoorende vloot ver minderde met 3 schepen; 2 schepen zijn ge sloopt en 1 stoomtrawler is gezonken. De vloot is vermeerderd met 1 stoomtrawler, welke als vrachtboot voer en welke wederom voor de visscherij is ingericht. De vloot bestond uit 193 stoomvaartuigen, 4 motorloggers en 59 kustvisschersvaartuigen Verder kwamen uit andere plaatsen binnen 12 stoombeugers, 25 stoomloggers van Katwijk en Vlaardingen, 5 motortrawlers van Rotter dam en Scheveningen en 201 motorloggers van Katwijk, Scheveningen en Rotterdam, totaal 243 schepen. Bovendien kwamen uit Urk, den 1 Helder, Texel en andere plaatsen vele kust visschersvaartuigen in de havens binnen; te vens brachten vele visschersvaartuigen, uit gerust voor de garnalenvisscherij. hun vang sten aan. Deze vangsten zijn echter niet pu bliek verkocht en de vaartuigen konden door hun zeer veelvuldig en overvloedig verkeer niet in de statistische gegevens worden ver werkt. Er kwamen binnen 372 kolenschepen tegen 226 in 1933; in totaal werden aangevoerd 138.024.000 K.G. steenkolen, waarvan 65.653.000 K.G. Nederlandsche en 63705.000 K.G. Duitsche Spoorwegverkeer. Het aantal verzonden wagonladingen, dat 11429 bedroeg, was belangrijk hooger dan in 1933, toen slechts 9229 wagens werden ver zonden. De stijging van de als wagenlading verzonden visch moet worden tosgeschreven aan de groote hoeveelheden versche haring, welke in het af geloopen jaar zijn verzonden. De wagonladingen met als stukgoed verzon den visch stegen jnet ongeveer 20 pet. en be reikten een aantal, aanmerkelijk hooger dan in 1933 en 1932. Op de haventerreinen werden, vergeleken met 1933 veel minder wagons, geladen met versche visch gelost. Daarentegen steeg zeer belangrijk het aantal geloste wagonladingen met diverse goederen; deze steiging (van 875 in 1933 tot 1039 in 1934) kan worden ver klaard uit de groote hóe veelheden vleesch, eieren enz., welke ook in het verslagjaar in de koelhuizen der verschillende ijsfabrieken werden opgeslagen Het verslag vermeldt ditmaal niets over de ijsvoorziening en de productie of den aanvoer van ijs. Op dc opmerkingen en gegevens over omzet, vervoer, handel en visscherij komen wij na der terug. VELSER ZWEMINRICHTING. Het aantal bezoekers in de afgeloopen week van Zaterdag 13 Juli Lm. Vrijdag 19 Juli be droeg 3.3GO. Het hoogste aantal bezoekers werd geno teerd Maandag 15 Juli n.l. 665, het laagste aantal baders op Woensdag 17 Juli n.l 402. POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. De heer M. v. d. Kooi, Walravenstraat 12 meldt ons, dat bij hem is komen aanvliegen een blauwe postduif waarvan het opschrift van den ring is Ster8. 35 B. 834. De rechtmatige eigenaar kan den vogel terug halen SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie vobr de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 24 Juli 1935, ten katore van het Bouw- en Woningtoezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. De uitvoer van visch. Vragen van Kamerlid. Het Tweede Kamerlid, de heer Vos, heeft aan den Minister van Economische Zaken ge vraagd Is de Minister bereid, in verband met het door Zijner Excellentie's ambtsvoorganger op 4 Mei j.l. terzake van door ongeteekende gestelde vragen over de behartiging van de belangen der visscherij bij het sluiten van handelsvei-dragen, mede te dee-len, welke uit voerverruiming is verkregen en van welke garanties inzake invoermogelijkheden de vis scherij heeft kunnen profiteeren? Is de Minister bereid een gedetailleerde op gave te verstrekken van de maatregelen in de voorgaande vraag bedoeld, in het bijzon der voor wat de trawlvisscherij en voor wat de haringvisscherij betreft? Is het den Minister bekend, dat de Bel gische Regeering in 19301931 aan de Neder landsche vischexpcrteurs, in overleg met on ze Regeering. heeft toegestaan ruim 11 mil- lioen K.G. netto zeevisch in België in te voe ren en dat de Belgische Regeering daarna zoodanige maatregelen heeft genomen o.a. verbod visch boven bepaalde maten en ge heel invoerverbod van z.g. fijnvisch dat niet meer dan 25 van de toegestane hoe veelheid visch door de Nederlandsche ex porteurs in België kan worden ingevoerd? Is de Minister bereid, in deze aangelegen heid ten behoeve van den Nederlandschen zeevischexport stappen te doen en het resul taat daarvan aan de Kamer mede te deelen9 TURNVEREENIGING „IJMUIDEN". Het bestuur van T.V.LJ. verzoekt plaatsing van het volgende: De zomervacantie is aangebroken en ook de laatste gymnastieklessen in dit seizoen hebben weer plaats gehad. Tot de eerste week in September, is de turnzaal gesloten. We vestigen er echter nadrukkelijk de aan dacht op, dat de athletiekbeoefening door gaat. lederen Zaterdagmiddag en Maandag avond wordt er op het veld achter het Storm- vogelsteiTein geoefend. Dat deze training niet zónder resultaat blijft, is wel gebleken door de eervolle resultaten, welke zoowel door de dames en heeren als door onze ad- spiranten in de afgeloopen athletiekcompe- titie zijn behaald. Vooral de jongste meis jes hielden door het behalen van de le ver- eenigingsprijs den naam van T.V.IJ. hoog en hebben een extra pluim verdiend. Ook werd door een 12-tal adspiranten deelgenomen aan de Jeugdmarsch op den Bondswandeldag; door allen werden de 20 K.M. afgelegd en frisch en vroolijk arriveer den ze aan net eindpunt. Alles bijeengenomen zien we met voldoe ning op het afgeloopen seizoen terug en we wenschen al onze leden een prettige vacan- tie toe. VELSEN JUBILEUM BIJ DE POLITIE. Het 25-jarig jubileum van den agent van politie J. Visser was niét op 20 Juli. zooals door ons werd gemeld, maar zal plaats vin den op Woensdag 23 Juli a.s. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN. Zondagmiddag werd in het gymnastiek lokaal der R.K- Meisjesschool een tentoon stelling gehouden van de werkstukken der leerlingen. Deze bestonden uit hand- en naai werken. teeken- en schilderwerk] es. alle ver vaardigd door de leerlingen der verschillen de klassen. Deze tentoonstelling mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. Naar de Zusters ons mededeelden werd al het materiaal (en dit is zeer veel, daar ongeveer 300 kinderen aan dit werk deelnemen), gratis verstrekt door de school; tevens mogen alle werkstukken naar huis worden meegenomen. VEEL BELANGSTELLING VOOR DEN „COÖPERATORSDAG' Voor den Zaterdag in Amsterdam gehou den „Coöperatorsdag", was de belangstelling van uit Velsen zeer groot. Niet minder dan negen autocars met onge veer 300 coöperatieleden trokken naar de hoofdstad om dezen dag bij te wonen. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Zaterdagmiddag werd op den Wijker- straatweg ter hoogte der Smidt van Gelder straat, het dochtertje van den heer Hoole, terwijl zij op haar rijwiel was gezeten, aan gereden door een auto. Zij werd op zijde geduwd door een der spat borden en viel met het hoofd op de straat- steenen. Men bracht haar binnen in den winkel van den heer B., waarschuwde Dr. Fierstra. die gelukkig kon constateeren dat het meis je. hoewel geheel overstuur, geen letsel had bekomen. Zij bleef nog geruimen tijd bij de familie B. alvorens zij weder met hare ouders naar haar woning terug kon gaan. Het rijwiel werd gedeeltelijk vernield. EEN DAG NAAR ARTIS. De leerlingen der Da Costaschool bi-achten onder leiding van hun onderwijzend pei'soneel een dagje zoek in Artis. Deze dag was voor hen niet enkel een dag van vermaak, maar was tevens zeer leerzaam. Volop genoot men vooral bij het rijden op de kameelen en de paard j es. Voor allen ging de dag veel te snel om. Te acht uur kwamen de kinderen weer in Velsen terug. GEEN SPREEKUUR. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon verzoekt ons te melden, dat hij verhin derd is op Dinsdag 23 en 30 Juli en 6 Augustus a.s. spreekuur te houden. BENOEMING AANGENOMEN. Ds. Meijer vertrekt naar Alphen a. cl. Rijn. Ds. J. Th. Meijer, Ned. Herv. predikant te Velsen. heeft kort geleden een benoeming ont vangen als predikant-directeur van de Mar- thestichting te Alphen aan den Rijn en heeft thans deze benoeming aangenomen. Ds. Meijer werd in 1896 geboren, werd can- didaat in 1921 eix verbond zich in Mei 1922 aan zijn eerste gemeente t.e Hoenderloo. Van 1926 tot 1931 was hij predikant te Endt en sedert September 1931 staat hij te Velsen. Hij stu deerde theologie te Leiden, waai' hij candi- daats aflegde en te Amstei'dam. waar hij doc toraal examen deed. Thans werkt ds. Meijer aan zijn proefschrift Als directeur der Marthestichting volgt ds. Meijer den huidigen directeur ds. A. W. Voors op. die emeritaat zal nemen. De Marthestich ting, in 1882 gesticht, heeft ten doel onver zorgde kinderen een Christelijke opvoeding te geven, Zij is in 1909 erkend als gestichtsge meente der Ned. Herv. Kerk te Alphen. De gemeente Velsen ziet ds. Meijer noode heen gaan. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 53 stoomschepen en 14 motorschepen, tezamen 67 schepen tegen 73 schepen in de week te voren. Naar zee passeerden 52 stoomschepen en 9 motorschepen, tezamen 61 schepen tegen 69 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 128 schepen of 14 schepen minder dan in de vooi'laatste week. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip Niobé heeft, van Caen komend, bij de Hoogovens een lading erts gelost en vertrok daarna in ballast naar Rotterdam. Opgelegde schepen. Zaterdag waren te Rotterdam zeven schepen opgelegd, van welke vier onder buitenlandsche vlag. Opheffing Nat. Crisis-Comité. Omstreeks 1 Mei 1936. Een medcdeeling van het bestuur van het Nationaal Crisis-Comité meldt, dat besloten is tot opheffing en liquidatie der stichting, evenwel met dien verstande, dat de werk zaamheden van het Comité nog tot om streeks 1 Mei 1936 op denzelfden voet zullen worden voortgezet. Bij het nemen van dit besluit heeft het bestuur ï-ekening gehouden met het „tijdelijk" karakter der stichting en met het feit. dat de omstandigheden, welke tot een zich snel verschei~peixden nood toestand leidden, zich thans gaandeweg sta- biliseeren. Wat betreft de wei-kzaamheden van het Nationaal Crisis-Comité ten dienst der re geering met het betrekken van het toeken nen en beschikbaar stellen van de rijkssub sidiegelden ten gunste van behoeftige werk- loozen in gemeenteix, waar erkende steunre gelingen of werkverschaffingen bestaan, heeft de minister van sociale zaken bepaald, dat in het algemeen voorloopig zal worden voortgegaan op deezlfde wenze als thans reeds is geschied. Vleeschvergiftiging maakt twee slachtoffers. ROOZENDAAL. 20 Juli (A.N.P.l In het gezin van den landbouwer Van Tilburg, wo nende aan den Huybergschenweg alhier, heeft zich een ernstig geval van vergiftiging voor gedaan. Donderdagmiddag hebben drie zoons van den landbouwer gegeten van vleesch, dat, na achteraf is gebleken in bedorven toestand verkeerde. Na den maaltijd traden ernstige ziekte verschijnselen op bij twee van de zoons, die vrij veel van het vleesch hadden gegeten. Bij den derden zoon deden zich geen ziekte verschijnselen voor, omdat hij weing ervan had gebruikt. De toestand van de beide jon gemannen. die omstreeks twintig jaar oud zijn, werd in den nacht zoo erg, dat hun overbrengixxg naar het R.K. ziekenhuis noo dig was. Vrijdagmiddag zijn beiden aldaar ovei'leden. De politie heeft, de resten van het vleesch bij den landbouwer in beslag geno men. SCHRIFTELIJK EXAMEN M.U.L.O. HAARLEM I. Voor A. slaagden J. W. Bovenschen. Bever wijk; A. v. Wijngaarden, Beverwijk; F. C. van Tuine, Heemskei-kH. A. v. d. Heide, Haarlem; K. Campagne, Heem stede; A. M. Visser, Haarlem L. Stooi-vogel. Fharlem: J. D. G. Geyteman, Haarlem: H. Fredriks. Haarlem: J. Capelie. Haai'lem; C. v. Langelaar. Velsen; A. Silvis, Heemstede; C. M. Overmeijer. Heemstede; E. van Oosterzee. Bloemendaal; A. E. Lam, Heemstede: J. H. Elffers. Heemstede; C. Schollens, Haarlem; J. M. Sas, Haarlem; J. v. d. Meij, Haarlem; A. Dam, Haarlem; A. Th. v. d. Bos, Heemstede: W. G. F. Bordes, Heem stede. Voor B. slaagden J. J. Deterinan, Zandvoor-t, H. E. Geerlink, Bloemendaal. De Engelsche vlootparade te Spithead werd besloten met een vuurwerk. Langs de, kust. hadden zich ongeveer een millioen menschen verzameld. FRAAIE HANDWERKEN. Te Amsterdam slaagden de dames: J. Kal- verda te Haarlem eix R. van As te IJmuiden voor het examen fraaie handwerken. I

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1