HET NIEUWE AVONDBLAD Wandgedierte Naar een extra-parlementair kabinet. Chinees te Amsterdam neergeschoten. Brandweer kon blijven toekijken. 20e JAARGANG No. 225 MAANDAG 29 JUL11935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM er. ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de reg sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval", ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden, van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Rondom het IJselmeer op een transportfiets. Buitengewone prestatie van een plaats genoot. J. BROEK Een buitengewone prestatie heeft de heer J. Broek, wonende Acaciastraat no. 23 alhier geleverd, door op een transportfiets in 18.45 uur rondom het IJselmeer të rijden. Zaterdagnacht 12 uur vertrok hij van de pont. Zondag kwart voor zeven was hij weer thuis. Broek kwam verleden week op onze redactie en vertelde ons van zijn plan. We hebben het hem afgeraden, omdat het ons een onmoge lijkheid leek, zulk een afstand in één dag op een zware transportfiets af te leggen. Maar Broek, die al het een en ander op gebied van rijwielsport heeft gepresteerd, al heeft hij dat niet aan de groote klok gehangen, was niet van zijn voornemen af te brengen. En Broek heeft zijn plan doorgezet en is inderdaad geslaagd, den tocht te volbrengen.. Zaterdagnacht te 12 uur vertrok hij van de pont te Velsen. Met den wind in den rug kon hij een flinke snelheid bereiken. Een regen buitje af en toe,, maar Broek zette door. Zon dagmorgen 5 uur was hij reeds in Sneek. De kilometerteller wees aan, dat hij 138 K.M. nad afgelegd. Hij had dezen afstand dus gereden met een uurgemiddelde van c.a. 27l/z K.M. Na een oponthoud van c.a. V2 uur zette Broek zijn tocht voort. Om half zeven was hij in Lemmer, om half elf in Oldebroek, welk dorpje hij na een kwartier weer achter zich liet. Het spreekt vanzelf, dat hij het laatste deel van zijn tocht in snelheid verloor, maar een uurgemiddelde van 21 a 22 K.M. op een tocht van 368 K.M. en dat op een transport fiets is een prestatie, die zeker weinig wiel renners hem na zullen doen. Toen hij Zondagavond na afloop van zijn zwaren tocht aan ons kantoor kwam, was hij natuurlijk zeer vermoeid, maar toch was het hem niet aan te zien, dat hij pas 368 K.M. had weggetrapt. Hij zou het gaarne eens op een racefiets willen probeeren. Hij zeide, er kans toe te zien in 11 a 12 uur op een goed karretje den tocht rondom het IJselmeer te kunnen volbrengen. MaarBroek is gehuwd en vader van twee kinderen en bovendien werkloos. Hij is niet in staat uit eigen middelen een racefiets te kunnen koopen. En nu hoopt hij maar, dat de een of andere sport-maecenas hem wil hel pen. Want dan kan hij ook op de baan rijden, dan kan hij zich meten met andere sterren en niets was hem liever dan dat. KUNST NA ARBEID NAAR 'T CONCOURS. Een mooi succes. De Harmonie Vereeniging Kunst na Arbeid, di recteur M. Kley, nam deel aan het groot con cours, dat G.I.Z.A.M.U.C. op de Vekabaan te Duivendrecht bij Amsterdam gaf. In de jury zaten de heeren A. L. Hazebroek, B. D. Peters, Louis de Morée en M. C. v. d. Roovaart. Kunst na Arbeid kwam in de eere-afdee- ling harmonie uit, waar als verplicht werk de ouverture La Muette de Pordci gesteld was. Als vrij nummer voerde K. n. A. van Beet- hovens Egmont-ouverture uit. De jury kende de IJmuidenaren een eersten prijs toe met 327 p. en in den marschwedstrijd eveneens een eersten prijs en wel met 58JA p. Zoowel in den wedstrijd in de eere-afdee ling als in den marschwedstrijd behaalden onze plaatsgenooten het hoogste aantal pun ten varï den dag. Voorwaar een fraai succes, waarmede wij den heer Kley en zijn wakker troepje van harte gelukwenschen. DE ZANGIIULDE OP KONINGINNEDAG. Naar wij in verband met de zanghulde op Koninginnedag, georganiseerd door de Oranje- vereeniging „Wilhelmina" vernemen, heeft men voor de repetities de beschikking gekregen over de Turnzaal van de Insingerschool. De eerste repetitie wordt a.s. Vrijdagavond ge houden. Een nieuw type visschers vaartuig. De Noordzëevisscherij in nieuwe banen? Schipper Joh. v. Eitzen, een trawler-schipper uit Finkenwarder, heeft de werf van Sietas te Crantz aan de Elbe opdracht gegeven tot den bouw van een visschersvaartuig, dat een ge heel nieuw type schip voor de zeevisscherij zal zijn. Ook de exploitatie der Duitsche trawlers is sinds geruimen tijd niet meer rendabel. Slechts de periode der haringvangst, zoo van Juli tot November, biedt de vloot nog winstmogelijk heden. Gedurende den overigen tijd van het jaar staan de onkosten voor de reizen in zulk een wanverhouding tot de verdiensten, dat het op den langen duur er toch van komen moest, dat het grootste gedeelte van de trawlervloot regelmatig in het begin van den winter opge legd moest worden. En de equipage dus ont slagen werd De Finkenwarder en Schulauer kotters zijn vnl. aangewezen op de herfst- en wintermaan den (versche visch) om gunstige resultaten te- kunnen afwerpen. Gedurende den zomer wor den ze te zeer belemmerd; en dat juist wan neer de kleine trawlers met trawlharing om zoo te zeggen de handen vol hebben. Even eens aan die visscherij mee te doen is den kotters, in aanmerking genomen hun geringe grootte en kracht, niet goed mogelijk. Deze technische tekortkoming is een euvel, dat zich aitijd weer gevoelen doet. Het idee van schipper Eitzen is nu een nieuw kottertype, dat zoowel voor versche visch als voor de haringvisscherij gebruikt kan worden. Een vaartuig, dat dus de typen trawler en kotter in zich vereenigt en dat het geheele jaar dóór in bedrijf kan worden ge houden. In vakkringen wordt het nieuwe vaartuig door den vorm zoowel als door het te verwach ten practische gebruik als een baanbrekende uitvinding beschouwd. Deze schipper heeft reeds meer practische, technische verbeterin gen in de vischmethoden op zijn naam staan. De hoofdafmetingen van het nieuwe schip zijn: 27.5 M. langT'6.5"M. brééd, diepgang ach ter 3.20 M. in het yischruim kan 40.00045000 K.G. visch verwerkt worden. De aandrijving geschiedt door een Deutz-dieselmotor van 200 I.P.K. De bouwkosten van dit visschersvaartuig, dat 15 November a.s. van stapel loopen zal, bedragen niet meer clan een derde van die van een completen trawler; de exploitatie' kosten (het land heeft 6 man equipage aan boord) zijn 50 procent van die van een trawler. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) IIAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlèmsche Orkest Vereeniging geeft op Donderdag' a.s. een concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Dirigent is Marinu-s Adam, solist Hans Bij- vanck, concertmeester der H.O.V. (viool). VELSER ZWEMINRICHTING. Het aantal bezoekers in de afgeloopen week van Zaterdag 20 Juli t.m. Vrijdag 26 Juli be droeg 2541. Het hoogste aantal bezoekers werd geno teerd op Woensdag 24 Juli nl. 589, het laagste aantal baders op Zondag 21 Juli nl. 117. VELSEN VERLAGING HUURPRIJS VAN EEN WONING. De huurder van een woning Tolsduiner- laan no. 4 met bijbehoorend erf en weiland heeft verzocht, den huurprijs van het door hem gehuurde goed, in' verband mot de ongun stige economische tijdsomstandigheden, te verlagen en te brengen van f 624.op f 520.- per jaar. In aanmerking nemende de huurprijzen, die elders worden betaald, meenen B. en W., dat aan 'het verzoek moet worden voldaan. Zij stellen den Raad daarom voor, in overeen stemming met de adviezen der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken en voor de financiën, tot de gevraagde huur- verlaging, gerekend met ingang van 1 Mei j.l, te besluiten. Verder stellen B. en W. voor., hen te mach tigen, de woning Pres. Steijnstraat no. 60 te IJmuiden te verhuren tegen een huurprijs van f450.— per jaar onder nader door hen te stel len voorwaarden. JAARVERGADERING DER SUPPORTERSVER. GEEL-ZWART. Bovengenoemde jaarvergadering, welke plaats vindt op Dinsdag; 27 Augustus a.s., zal worden gehouden in café Centraal. De agenda vermeldt o.a. behalve de gewone punten en jaarverslagen ook de benoeming van een controle-commissie, tevens verkiezing van twee bestuursleden wegens aftreding van de heeren J. J. Wesselius en Steyn (beiden her kiesbaar). Ook zal het bestuur mededeelini doen omtrent den te houden feestavond in verband met het 5-jarig bestaan der vereeni ging. SCHOUW OVER DE WATEREN. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de schouw over de wateren zal worden ge voerd op Zaterdag 10 Augustus a.s. VOOR DE MUZIEKLIEFHEBBERS. Het tuinconcert der Harmoniekapel „De Eendracht" dat om bijzondere redenen was uitgesteld, zal niet eerder plaats vinden dan in het begin van September. Dit in verband met de vacanties der wer kende leden. EEN HARDHANDIGE WIELRIJDER Zaterdagmiddag was op den Rijksweg nabij de pont een colporteur van de N. S. B. bezig met het verkoopen van propaganda-lectuur. Hij stond op het met klinkers bestrate ge deelte tusschen asphaltweg en fietspad. Er passeerde op een gegeven oogenblik een wielrijder en een wielrijdster. Het ongeluk wilde, dat de wielrijdster tegen den propa gandist aan reed. Zij kwam te vallen, zonder zich echter te bezeeren De wielrijder, die wellicht in de veronder stelling verkeerde, dat de propagandist schuld aan het gebeurde had, sprong van zijn rij wiel en gaf hem een gevoeligen klap. Een rijksveldwachter, die toevallig oogge tuige was, maakte van een en ander proces verbaal op. WINKELIERS VERGADEREN. Op Dinsdag 30 Juli a,s. vindt een ledenver gadering plaats der winkelvereeniging „Wij- keroog" welke wordt gehouden in het R.K, Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.m. uitvoerige mede deelingen, het resultaat der uitgifte van de W.V.W. zegels enz. PERSONALIA. Voor de Akte Ne (schilderen)slaagde de heer J. C. Bresser, te Velsen. SANTPOORT Doodelijk verkeersongeluk. Wielrijder door auto aangereden. Zaterdagavond wilde de 55-jarige S. Kuyper uit IJmuiden, die op zijn rijwiel uit de rich ting Haarlem kwam, den Rijksweg ter hoogt? van het Spekkenwegje oversteken, teneinde zich via dezen grintweg naar IJmuiden te begeven. Vermoedelijk heeft, hij er zich niet eerst van overtuigd of de rijweg wel vrij was of heeft hij zich in den afstand vergist, alt- thans toen hij overstak, naderde juist even eens uit de richting Haarlem een luxe auto. bestuurd door den heer v. d. P. uit Heem stede. De heer K. stak zóó onverwacht den weg over, dat een aanrijding niet meer te voorkomen was. Hij werd door den auto ais het ware geschept en vloog tegen de voor ruit op. Zoo hevig was de aanrijding, dat dokter Mak, die spoedig ter plaatse was, den dood moest constateeren. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost overgebracht. Volgens getuigenverklaringen treft den be stuurder van den auto geen schuld. Dooi de politie is onmiddellijk een onderzoek inge steld. ESTAFETTE-LOOP. De estafette-loop door Santpoort, welke dooi de T.V. „Santpoort" is uitgeschreven en waar voor „Santpoorts Bloei" een wisselbeker heeft beschikbaar gesteld, zal gehouden worden op Zondag 1 September. KONINGINNEDAG. De verjaardag van H.M. de Koningin zal door de leden van de vereeniging „KofiÉginm dag" ook dit jaar weer worden gevierd en wel op een terrein aan de Velserbroekstraat. De ochtenduren zijn wederom voor de kinde ren bestemd, terwijl na den middag de volks spelen worden gehouden. Het feest wordt be sloten met het afsteken van een vuurwerk. AFGEKNELD. Gisteren kwam een employé van het zwem bad „Velserend" met zijn pink bekneld tus schen de springplank te zitten. Voor men in staat was hem hulp te verleenen, was hem den top van een zijner vingers afgekneld. DRIEHUIS SUCCESSEN OP DE HONDENTENTOON STELLING. Op de in Zeist gehouden internationale hon dententoonstelling behaalde de heer F. Blaauw met eenige zijner honden fraaie successen. Loretta of Sermanar behaalde in de open klase Engelsche setters den kampioensprijs, Chaplin's Charley kreeg den eersten prijs in de kampioenschapsklasse. Mej. E. H. Renses behaalde met Alfred van Elandslaagte in de pupsklasse een eersten prijs. De heer G. Jansen mocht; met zijn Duitsehan Herder Heiduck von Hausschütting wederom in de kampioensklas-e den eersten prijs bes halen. Opdracht hedenmorgen aan dr. Colijn gegeven. Prof. Aalberse niet geslaagd. Nadat Zaterdagavond prof. Aalberse aan de Koningin had veriocht hem te willen veroorloven de vorming van een parlementair kabinet op de breedst mogelijke basis niet te aanvaarden, heeft H. M. Zater dagavond nog 3hr. De Geer ontvangen. Daarop is hedenmorgen aan Dr. Hl. Colijn opdracht verleend tot vorming van een extra parlemen tair kabinet van breede samenstelling. Omtrent den gang van zaken deelt het A. N. P. mede, dat na de individueels besprekingen met de fractie-voorzitters. Zaterdagmiddag ten huize van prof. Aalberse een gecombineerde vergadering is ge houden, waar van twee uur tot half zes over de kabinetscrisis van gedachten is gewisseld. Toen het besluit eenmaal gevallen was, waardoor prof. Aalberse niet aan de opdracht kon voldoen, omdat er geen overeenstemming kon worden bereikt om te komen tot de vor ming van een parlementair kabinet op genoegzaam breede basis, heeft hij zich om half zeven naar Den Ruigenhoek begeven om de Koningin v neen en ander op de hoogte te stellen en haar ontheffing van de hem gegeven opdracht te verzoeken. De Koningin heeft Zaterdagavond nog 3hr. Mr. D. 3. de Geer, minister van Staat, ontvangen en hedenmorgen Dr. H. Colijn. Dezen is door H. M. opdracht verleend tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede somensteüing. Dr. H. Colijn heeft de Koningin ver zocht de opdracht in beraad te mogen houden, waarop H. M. den wensch te kennen gaf, binnen enkele dagen een beslissing te mogen vernemen. Dader vluchtte, doch werd gearresteerd. Geldkwestie waarschijnlijk de oorzaak van het drama. Zaterdagavond te 20 minuten over acht, knalden op het Oude Kerksplein te Amsterdam, vier schoten. Een Chinees was door een landgenoot neergeschoten. Onmiddellijk was de buurt in rep en roer. Een agent, die bij de brug van den Achter burgwal liep, hoorde de schoten en snelde onmiddellijk naar de plaats, waar het mis drijf was gebeurd. Daar lag op den grond uitgestrekt het lichaam van den 35-jarigen Lee You. In de verte vluchtte de dader weg. Onmiddellijk zette de politieman de achtervolging in. doch de dader had een aanmerkelijken voor sprong. Via de Papenburgsteeg is hij waar schijnlijk over het Beursplein, het Damrak, de Beurspassage via de Voorburgwal dooi de Molsteeg naar de Leliegracht gevlucht. De agent had in tusschen versterking van een collega gekregen en een burger had hem een fiets verschaft. Op de Leliegracht haalde een der agenten den Chinees in. Hij ging zonder verzet mee naar het politieposthuis in de nabijheid en vandaar werd hij per celwagen overgebracht naar het bureau in de War moesstraat. Zijn naam is Wang Lim, zeemar en werkzaam op een Engelsch olieschip, dat in de Amsterdamsche haven ligt. Lim hield tijdelijk ln de stad verblijf. Hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. Het slachtoffer bleek door vier schoten, een in de borst, een door de hartstreek en twee in de buik te zijn getroffen. Hij moet onmiddellijk nadat de schoten gelost zijn, zijn overleden. Toen wij op de plaats van het misdriji aankwamen lag het slachtoffer op den rug in de nauwe steeg, het Noordelijk gedeelte van het Oudekerksplem vlak voor de deur van het boardlnghouse, Oudekerksplem 10. In deze wijk wonen in de verschillende boar- dinghouses een groot aantal Chineezen, die den verslagene allen kenden. Hij was boek houder van de Chineeesehe Club Hath Ching Association en hij stond bekend als een goed mensch, die steeds bereid was om zijn landgenooten waar dit mogelijk was te hel pen. Groot was dan ook de verslagenheid onder de groepen van zijn landgenooten, die voor de deuren van hun woningen samen- groepten. In het Chinees in gebroken Engelsch en Hollandsch bespraken zij het dramatisch gebeuren. Lee You was in gezelschap van enkele andere Chineezen het Boardlnghouse uitge komen, onder hen bevond zich de man, die hem enkele oogenblïkken later koelbloedig zou neerschieten. De korte woordenwisseling, die in het Boardinahouse reeds was begon nen, werd op straat voortgezet. Druk geba rend, doch op fluisterende toon bespraken zij hun meeningsverschil, waarschijnlijk een geldkwestie. Lee You poogde te sussen, het mocht hem niet baten. Plotseling trok een der Chineezen, waarschijnlijk de gearresteer de Wang Lim zijn revolver en loste a bout por tan t vier schoten, die allen doel troffen. Na twee schoten had het slachtoffer nog de kracht om zijn aanrander een slag in het ge laat toe te brengen, toen zakte hij ineen. Op de vlucht heeft de dader het pistool over een schutting gegooid, het is terugge vonden op de binnenplaats van de Oude Kerk. Het is een oud model roteerend re volver van 9 m.M. kaliber. Ook zijn hoed liet hij. op de plaats van het misdrijf achter. De beweegreden van zijn daad ligt nog in het duister, doch waarschijnlijk gaat het hier om een geldkwestie. De Chineezen, die wij spra ken konden of wilden zich er niet over uifc laten. Uit verklaringen van andere oogge tuigen staat echter vast, dat Lim heeft ge schoten. Omdat er geen water was. Vier woningen werden door het vuur verwoest. Het dorpje Veldhoven is Zaterdag avond door een hevigen brand geteis terd, waaraan vier woningen, ten offer vielen. Van de inboedels kon slechts zeer weinig worden gered, tot groote schade van de bewoners, die niet of slechts zeer laag waren ver zekerd. Vermoedelijk tengevolge van het omvallen van een met benzine gestookt kooktoestel is de brand tusschen acht uur en half negen ontstaan in de woning van den heer Kox. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoe dig tastten de vlammen de kruidenierszaak aan, die voor de woonvertrekken was gelegen. In allerijl vluchtten de bewoners en waar schuwden de brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, doch niets kon uitrichten „er blussching van het vuur, aangezien er in den geheelen omtrek geen water te vinden was. Lijdelijk moest men het aanzien, hoe het verterend element het een na het ander de geheele rij van vier huizen, waarvan de drie nog niet genoemde bewoond werden door de gezinnen Peters, Akkersen en Rooimans, ver-% woestte. Hoog laaiden de vlammen op en van her en der kwamen de omwonenden toesnellen om te trachten de behulpzame hand te bie* den. Veel kon echter niet gered worden, vrij wel alle inboedels werden door de vlammen verteerd, hetgeen te tragischer is, daar het gezin Rooimans in het geheel niet verzekerd was en de andere drie gezinnen slechts een lage verzekering hadden loopen. Den geheelen avond duurde de brand. De getroffen gezin nen werden ondergebracht bij buren en fa milie. Eindelijk dekte de nacht zijn duister over- de smeulende puinhoopen....

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1