DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Siaagt Dr. Colijn? De les der Britsche luchtmanoeuvres- SCÜlp verm. aankomst Laatste bericht A, K. Fernström Akenside Ai'dgantock Baarn Bodegraven Bennekom Boschfontein Barneveld Bè'rtil Björkö Cottica Caribia Gapt le Diabat Calypso Chr. Huygens Circé Chelwood Dolius Deucalion Eurymedon Eugenia Chandris Eemland Eleni Euterpe Esther Maria Excelsior Everest Gaasterkerk Gera Ganymedes Halle Hermes Hebe (Ned.) Heidelberg Hercules Holme Force Irene Joh. v. Oldebarneveldt J. P. Coen Kerma Louis Mercier "ya Raclc skerk ,'midon mura Tope (Ned.) lerkerk Montferland Nicolas Angelos Orestes Oberon Pelsander Phrontis Prometheus Poelau Laut Patricia Pluto (Ned.) Pirét Penolver Poznan Reggestroom Scopas Skjoldheim Simon Bolivar. Salland Surville Salabangka Taj andoen Thornbury Ahus Archangel Fort Talbot Chili Chili Chili Z. Afrika Chili Ornskoldsvik Vasteras (v. IJm.) West-Indië. West Indië Susa Midd. Zee Ned. Indië Caen (v. IJm.) Bilbao (v. IJm.) Batavia Alexandrië Batavia. Necochea Buenos Aires Riosario Bordeaux Archangel Londen Archangel Japan Ned. Indië Bourgas Macassar Bourgas Danzig Ned. Indië Alexandrië Llanelly Hamburg Batavia Batavia Casablanca Le Plata Z. Afrika Batavia. Curacao Gdynia Japan Beunos Aires Santa Fé Bourgas Midd. Zee Batavia Batavia Batavia Ned. Indië Mexico Stettin Archangel Archangel (v. Velsen) Gdynia West Afrika Houston Soroka West Indië Barbados. Buenos Aires Susa Batavia Batavia Hernösand Ned. Indië 28 Juli 2 Aug. heden 31 Juli 9 Aug. 28 Juli 28 Aug. 2 Aug. 28 Juli 30 Juli 31 Aug. 5 Aug. 18 Aug. 30 Juli 1 Aug. heden 25 Aug. 15 Sept. 20 Aug. 28 Juli 3 Sept. heden 1 Aug. 31 Juli 12 Aug. 24 Aug. 8 Aug. 4 Aug. 5 Aug. 31 Juli 2 Aug. 16 Aug. 3 Aug. 4 Aug. 30 Aug. 30 Juli 2 Aug. 4 Aug. heden 10 Aug. 28 Juli 6 Aug. 5 Aug. 25 Aug. 29 Juli 8 Aug. 25 Juli van Elseneur. 23 Juli vertrokken. 27 Juli vertrokken. 21 Juli te Hamburg. 26 Juli te Rotterdam. 23 Juli van Paita. 28 Juli te Rotterdam. 25 Juli te Iquique. 22 Juli vertrokken. 26 Juli vertrokken. 26 Juli van Madeira. 29 Juli van Barbados. 22 Juli van Gibraltar. 28 Juli van Bari. 28 Juli van Sabang. 30 Juli vertrokken, in lading. 28 Juli van Wight 26 Juli van Lissabon. 27 Juli vertrokken. 3 Juli van Bahia Blanca. 28 Juli van Bahia. in lading. 27 Juli van La Pallise. 28 Juli Lodingen gepass. 27 Juli uitgeklaard, in lading. 25 Juli van Penang. 22 Juli van Colombo. 28 Juli te Varna. 16 Juli vertrokken. 28 Juli te Piraeus. 24 Juli van Kopenhagen. 23 Juli van Macassar, in lading. 27 Juli vertrokken. in lading. in lading. 25 Juli van Colombo. 26 Juli van Gibraltar. 23 Juli vertrokken. 6 Juli van Rosario. 29 Juli van Antwerpen. 24 Juli van Padang. 19 Juli vertrokken. 29 Juli van Danzig. 25 Juli te Moji. in lading. 2 Juli van Diamante. 27 Juli van Algiers. 26 Juli van Huelva. 25 Juli v. Gibraltar. 17 Jul-i van Belawan. 25 Juli van Pt. Said. 26 Juli van Gibraltar, in lading. 28 Juli Brunsbuttel gepass. 28 Juli Lodingen gepass. 25 Juli vertrokken. 27 Juli vertrokken. 26 Juli van Victoria. 23 Juli vertrokken. 18 Juli vertrokken. 21 Juli van Barbados. 22 Juli vertrokken. 27 Juli van Montevideo, pass. 28 Juli Gibraltar. in lading. in lading. 23 Juli vertrokken.- 25 Juli van Triest. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Papierfabriek Papierfabriek Noorsch Finsch s.s. s.s. Yiidum Oslo Archangel houtstof hout Bergingswerk. De Russische bergingsdienst is op het oogen- blik bezig met een poging om verschillende in of bij de Witte Zee verongelukte vaartuigen weer boven water te brengen. Bij de in Juni van dit jaar gezonken baggermolen Cherny- shvsky zijn reeds drijvende pontons aange bracht om het vaartuig telkens iets te lichten en het zoo hooger op strand te brengen. Het volgende object is het stoomschip Re- narthur, dat in 1915 tengevolge van het stoo- ten op een mijn direct is gezonken. Wanneer dit werk achter den rug is krijgt de gezonken sleepboot Tar een beurt. Houtinvoer. Bij de papierfabriek te Velsen is aangeko men het Finsche stoomschip „Yiidum" van Archangel met een lading hout. iJMUIDEN MARKTPRIJZEN VAN DINSDAG 30 JULI. Tarbot per kilo f 0.85f 0.64. Griet per 50 kilo f 28—f 13. Tongen per kilo f 1.25f 0.91 Zetsehol per 50 kilo f 21—f 17 Kleine schol per 50 wilo f 18.50f 7.10 Schar per 50 kilo f 10 Vleet per stuk f 2.30 Kleine poon per 50 kilo f 5.50f 2.10 KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 22f 16. Kleine schelvisch per 50 kilo f 13f 5 Kabeljauw per 125 kilo f 52f 31. Groote gullen per 50 kilo f 15.50f 8. Kleine gullen per 50 kilo f 9f 5.10 Wijting per 50 kilo f 6.50—f 1.70 Makreel per 50 kilo f 9f 5. Leng per stuk f 0.70f 0.50 Vérsche haring per kist f 8f 7.50 Groote hake per 125 kilo f 68f 51 Middel hake per 125 kilo f 74f 46.50 - Kleinmiddelhake per 50 kilo f 19—f 11.50 Kleine hake per 50 kilo f 10f 2.30. BESOMMINGEN. Trawlers: Eveline IJm. 115 220 mailden f 2250. Gezina IJm. 140 185 manden f 1600. Alkmaar IJm. 31 270 m. f 3920. Bergen IJm. 16 350 m. f 3440. Julie Streiff IJm. 150 90 m. f 1560. Loggers: KW. 3 f 370, KW 55 470, KW 159 1240 Sch. 53 f 350 Sch. 266 f 340. BEVERWIJK RONDRITTEN DER V.V.V. Met het oog op de belangstelling voor deze tochten uit IJmuiden en Umuiden-Oost zul len voortaan de bussen van het Stationsplein Beverwijk vertrekken na aankomst van trein 2.14 uur. Het vertrek vanaf Wijk aan Zee blijft om 2 uur van het Julianaplein. Woensdag 31 Juli heeft de volgende rond rit plaats HET EENE VERDWIJNT EN HET ANDERE WORDT GEVONDEN. Bij de politie is door G. aangifte gedaan dat zijn rijwiel ontvreemd is uit de hall van de veiling Kennemerland. Tevens is bij de politie gedeponeerd een rijwiel, hetwelk gevonden was bij de R.K. Kerk aan den Galgënweg. Het rijwiel is voor zien van twee leeren sabelhouders. WIJK AAN ZEE EN DUIN HET BERUCHTE KRUISPUNT. Maandagmiddag had öp het beruchte kruis punt Rijksstraatweg—Hof landerweg weder om een verkeersongeval plaats. Een luxe-auto bestuurd door P. S. uit Spanbroek reed op den Rijksstraatweg in de richting Alkmaar. Van den Hoflanderweg kwam de 14-jarige A. S. per rijwiel «anrijde-1 in de richting Be verwijk. Bij het oversteke.i van den weg wei felde de jongen even, waardoor hij door den auto werd gegrepen. Door omstanders werd de jongen in café „De Vriendschap" ge bracht. Inmiddels was'dr. Düterloo verschenen, die slechts eenige ontvellingen constateerde. De jongen kon naar huis worden overgebracht De politie maakte proces-verbaal op. GRETA GARBO ALS MARGARETHA GAUTHIER. HOLLYWOOD, 25 Juli (A.N.P.) Van wel ingelichte zij-de wordt vernomen, dat ondankc de vele malen, dat het beroemde drama van Dumas Fils reeds op het witte doek is ver toond, de Metro Goldwyn zal overgaan tot een nieuwe verfilming van „La Dame aux Camélias". Groote verrassing heeft de mede deeling gewekt, dat de hoofdrol zal worden gespeeld door niemand minder dan Greta Garbo, z'oodra zij van haar vacantie uit Zweden zal zijn teruggekeerd. De nieuwe film zal geregisseerd worden door Irving Thalberg. „Kermis der IJdelheid", deze eerste hoofd film volgens het nieuwe drie-kleuren-procedé, is voor den toeschouwer een mooie kleurige droom. Voor den producer echter, den man, dié de rekening heeft te betalen, is het een nachtmerrie. Of men met drié negatieven zooals bij de gekleurde film of met één enkel negatief werkt zooals bij de zwart-wit film maakt nogal eenig verschil uit en zoo be hoeft het geen verwondering te wekken, dat deze nieuwe gekleurde hoofdfilm ongeveer 1.000.000,— heeft gekost. Paul I-Iörbiger speelt in de Ufa-film „KÖnigswalzer" de rol van koning Max II van Beieren. Bezuinigingsontwerp zou spoedig worden afgehandeld. Botsing met r.k. fractie voorloopig vermeden (Van onzen Haagschen correspondent). Da parlementair-politieken kring meent men op dit moment goede redenen te hebben aan te nemen, dat nog heden dr. Colijn aan de Konin- ginr. zal kunnen mededeelen dat hij zich in staat acht, de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling, te aanvaarden. De officieele benoeming van het tweede extra-parlementaire kabinet- Colijn zou men dan zeer spoedig tege moet kunnen zien. Terwijl voorts te verwachten valt dat hierop het nieuwe kabinet reeds de volgende week voor de Kamer zal verschijnen ter aflegging eener regeeringsverkla- ring, en tevens om het bezuinigings- ontwerp te doen afhandelen. Het ligt voor de hand dat bij een dergelijken gang van zaken wel vol doende zekerheid zal zijn verkregen dat er, in elk geval voor het oogcn- blik, tusschen een dergelijk nieuw kabinet-Colijn en de roomsch-katho- Iieke kamerfractie, niet weer terstond een botsing zou ontstaan. En dus verdere behandeling van het bezuini- g'r jrontwerp zonder ongelukken zal afloopen. Dr. H. Colijn overlegt met de R.K. Staatspartij. Vanmorgen heeft dr. Colijn een langdurig onderhoud gehad met Mr. Goseling, voorzitter der R.K. Staats partij en tevens ondervoorzitter van de R.K. Tweede Kamerfractie. De bespreking vond plaats vóórdat dr. Colijn zich naar den ditmaal te elf uur beginnenden, gewonen weke- lijkschen ministerraad begaf. Auto slipte in een KocKt. Twee dooden liet gevolg ervan. EDE, 30 Juli (A.N.P.) - een auto-ongeluk gebeurd, Hedennacht is waarbij twee dooden te betreuren zijn. Een auto, waarin vijf reserve-officieren van het garnizoen te Ede waren gezeten, die van Arnhem terugkeerden, is in de bocht, voorbij de uitspanning „Planken Wambuis'-' tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. Van de vijf inzittenden werd de be stuurd-er It. van Leersum uit Arnhem, vrij wel op slag gedood. Ernstig gewond wei-den lt. Van der Vlies uit Amsterdam, lt. Wierink, Borne en lt. Van der Hiele uit Oosterbeek. De vijfde inzit tende, kapitein Reye uit Arnhem, werd niet gekwetst. De zwaar gewonden werden over gebracht naar het ziekenhuis te Arnhem, waar in den loop van den nacht nog een hunner is overleden. Omtrent de toedracht van het ernstige ongeluk vernemen wij nog: De vijf officieren die in Ede in garnizoen lagen in verband met de herhalingsSoefeningen, hadden bij een garage te Ede een auto gehuurd, waarmede zij naar Arnhem waren gegaan. Toen zij 's nachts terugkeerden is de wagen in de bocht, waar de weg nogal zanderig is, geslipt met het gevolg, dat de auto in snelle vaart tegen een boom botste. Even na het ongeluk kon reeds hulp worden verleend door dr. Heyman uit Ede, die toevallig in zijn wagen voorbij kwam. Het voorgedeelte van den wagen der officieren was geheel inge drukt en verbrijzeld, zoodat het geen wonder dat het ongeluk zoo ernstige gevolgen heeft gehad. Het lijk van lt. Var. Leersum is overge bracht naar de ziekenbarak- van het garni zoen. terwijl de drie gewonden naar het ziekenhuis van Arnhem werden overge bracht. De herhalingsoefeningen, waaraan de vijl" officieren deelnamen, eindigen juist van daag. meldt: Hoogste barometerstand 770.2 m.M. té Blacksod. Laagste barometerstand 740.6 m.M. te' Helsingfors. en voorspelt Meest matigen in het Noorden aanvankelijk nog krachtigen Noordwestelijken tot Noorde lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Nog kans op regenbuien. Weinig verandering in tempera tuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur 762 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 64 F. Laagste heden nacht 54 F. Hoogste heden 56 F. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, IJmuiden. Telef. 5460 HOOG WATER TE IJMUIDEN. Woensdag v.m. 3.36 uur; n.m. 4.02 uur Donderdag v.m. 4.12 uur; n.m. 4.37 uur. Vrijdag v.m. 4.43 uur; n.m. 5.06 uur. VELSER ZWEMINRICHTING. Temperatuur water 65 F. Temperatuur lucht 58 F. Oosterduin. Op- en Ondergang. Een geschiedenis die zich herhaald heeft. LONDEN, 27 Juli. (Van onzen correspondent). Deze week hebben de militaire vliegtuigen va-n den vroegen avond tot den vroegen och tend' gebromdin de nachtelijke lucht boven Londen en naaste omgeving. De nacht is zoo veel stiller dan de dag en daaraan zal wel de gewaarwording zijn toe te schrijven, dat het gezoem der motoren ook uit eindelooze verten tot ons doordrong. Het leek onophoudelijk, als het zacht gesnor van duizenden insecten in de warme zomersche lucht yan een bosch of tuin. Het hield de menschen wakker, die vergoeding zochten voor deze schade in de aanschouwing- van de machines, die zeer hoog schenen te vliegen en alleen zichtbaar waren in de groe ne, roode en witte lichten, als dwalende ster ren op reis door het firmament en zich ver meiend in de hemelsehe ruimte en genietend van de schoonheid van Orion, Cassiopeia en De Groote Beer. Daarmee kon echter de belangstelling niet zijn uitgeput. Het fenomeen was niet alleen een beproeving voor het oor en een tractatie voor het oog; het had een zekere angstwek kende beteekenis. Het doel dezer manoeuvres was o.a. te ontdekken in hoeverre de bevol king m tijd van oorlog kon worden beschermd tegen aanvallen van vliegtuigen. De uit komsten kunnen de burgers niet bijster ge rustgesteld hebben. De verdedigers hadden wel meer succes -dan men had verwacht, want den eersten nacht werd tweederde deel van de aanvallende toestellen door de verdediging te ruggedreven, zoodat de bommen niet konden vallen waar men ze had willen laten vallen; en den tweeden nacht kon de helft van de aanvallende macht haar kwade voornemens niet ten uitvoer brengen. Niettemin moest de verdediging zich tevredenstellen met een be trekkelijke overwinning. In de meedoogen- looze werkelijkheid beteekent het onderschep pen van luchtraiders hun verstrooiing, in welk proces zij kwaad kunnen blijven doen, of hun vernietiging en wei-licht die van de verdedi gers. Het resultaat der manoeuvres is ont moedigend voor aanvallende luchthorden in zooverre dat deze horden op ernstige verliezen moeten rekenen. Maar ontmoedigen is blijk baar het eenige wat een verdediging kan doen. De burger kan er den troost uit putten welken hij er in kan ontdekken. Veel is het niet. De naties, die zich op den luchtoorlog voorberei den, zullen door deze en soortgelijke uit komsten van luchtmanoeuvres waarschijnlijk worden bewogen meer machines voor het wer pen van bommen te bouwen om de verliezen te kunnen aanvullen. Het betrekkelijk succes van de verdediging in de Londensche manoeuvres kan grooten- deels worden toegeschreven aan het werk van waarnemers op den grond, een vrijwilligers korps van burgers, die tot taak hadden in de zuidelijke graafschappen van het land naar raiders uit te zien. Zij waren in vele gevallen in staat de bevelvoering der verdediging vol ledig in te lichten over de routes, welke de aanvallers namen. De wolkelaoze lucht was hier een groot voordeel. Aan het einde van een der nachten konden deze waarnemers niets uitrichten, omdat toen wolken hun waarne ming verhinderden. Een der aanvallen werd bij daglicht ondernomen en in dit geval bleek de waarde van de verkenningspatrouilles dei- verdediging (vliegtuigen die heen en weer vlie gen op een hoogte van 3000 M. dwars o-p de veronderstelde richting van den aanval). De taak van deze machines was tevens den strijd aan te binden tegen vijanden, die op den grond waren gesignaleerd. Aldus werd de tijd gewonnen, welke een vliegtuig op den grond behoeft om op te stijgen en naar de bom menwerpers op te klimmen. A. K. v. R. Zij, die belang stellen in de geschiedenis onzer Nederlandsche Tuinkunst, zullen bij het nasnuffelen over de wording onzer groote buitenplaatsen herhaaldelijk ervaren hebben, dat deze dikwijls klein opgezet, maar lang zamerhand uitgebreid zijn niet alleen door bijvoeging van nieuwe gronden, maar ook door samensmelting van kleinere buitens tot een groot geheel. Een mooi voorbeeld daarvan is het gesloopte landgoed Oos-terduin dat een maal bestond tusschen de landgoedern Bent- veld-Elswoud en nu villapark is. Voor bewoners van Aerdenhoüt in 't Villa park Oosterduin is het niet onaardig te lezen, wat de heer C. J. Gonn-et in leven oud-Rijks archivaris, daarover indertijd schreef. Men vindt het in het Jaarboekje 1934 der Ver- eeniging „Haerlem". Ik raad hier het boekje ten zeerste aan. Deschrijver vertelt ons daarin wat er in den loop -van 3 eeuwen daar in den Aer-denhout én omgeving is geschied. Hoe de Aerdenhout is ontstaan en .dat dit bosch toch niet een over blijfsel is van een oerbosch, gewijd aan den Germaansche godin Hertha en volgens wijlen F. W. van Eden daaraan zijn naam te danken heeft. Reeds vroeger heb ik er op gewezen dat de oude eikenlanen duiden op kunstmatige aanplant van vroegere buitens als Spiegelen- burg alias Nuyssenstein, e<nz. Breedvoerig en gedocumenteerd vertelt de heer Gonnet ons de geschiedenis v-an den groei van dit landgoed, maar ook, dat wegens de slechte tijden den eigenaar het te duur werd zuk een uitgestrekt bezit te onderhouden en hij daarom in 1835 het huis liet sloopen, de boomen veLLen en de terreinen voor teelt- gronden maken, die later weder grootendeels met hakhout beplant werden. De laatste jaren waren Oosterduin's gron den in het bezit van wijle den heer G. v. d. Vliet, te Overveen, die er wegen door liet ma ken en -deterreinen liet verkavelen. Wat een maal is opgebouwd uit samenvoeging van klei nere buitens is weder teruggegaan tot nog grooter aantal veel kleinere buitentjes en villatuintjes. Wij verkeeren weder in een dergelijken toe stand als 100 jaar geleden. Met moeite en zorg opgebouwde buitens wörden wegens zorgelijke tijden verlaten, gesloopt eli verdeeld. Zoo gaat het nu eenmaal in de wereld: Op- en Onder gang. LEONARD A. SPRENGER. auu het woord.... de Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk,. Van ingezonden stukken geplaatst oj niet geplaatst wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Maatschappij Zieken fonds „IJmuiden". Werner Eplinius schrijft voor de Ufa naar een oorspronkelijk idee het draaiboek voor een 2angers-film, waarin de beroemde tenor van de Scala te Milaan, Allessandro Ziliani, de mannelijke hoofdrol speelt. Geachte Redactie, Het verslag van de Algemeene vergadering van het Mij. Ziekenfonds „IJmuiden" van 18 dezer, gepubliceerd in de plaatselijke dagblad pers van 20 dezer, eischt nog een paar toelich tingen en rechtzettingen, waarvoor ik beleefd plaatsruimte in uw blad verzoek. Allereerst wil ik, ter vermijding van on juiste begrippen, er even op wijzen, dat een algemeene vergadering geen algemrtme leden vergadering is, dat leden daar zelfs geen toegang hebben en deze algemeene ver gadering de naam is wel een weinig mis leidend in zuiver Nederlandsch „een gezel lig onderonsje" genoemd moet worden. Een bijeenkomst dus van bestuursleden, zoowel medische als leekenbestuurders, pms de ver tegenwoordigers. Daarom is het wel zeer won derbaarlijk aan het slot van dat gepubliceerde verslag te lezen, dat „deze voor het Mij. Zie kenfonds zoo b e 1 a n g r ij k e vergadering onder dank gesloten werd!" - Maar laat ik niet bij het eind beginnen; er zijn van het begin af genoeg punten, die nadere en betere belichting behoeven. Daar hebben wij ten eerste die sterke groei van het ledental! Het ziekenfonds „IJmuid/"" is blijkbaar zeer verheugd over het terugkom::- van de eerst geroyeerden, thans als crisis leden weder ingeschreven slachtoffers van dezen tijd. Verheugd echter, voor zoover die terugkeer als een statistisch gegeven kan worden gebruikt, want ik schreef reeds eerder, hoe die teruggevonden schapen behandeld worden. Bij het gemeentebestuur werd de aandacht jevestigd op de mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat aan werkloozen een bijslag op de fondscontributie boven het ge wone steunbedrag mocht worden gegeven. Ik meen te weten, dat de Minister daarmede niet bedoeld heeft, ziekenfondsen beheerd als het maatschappij Ziekenfonds „IJmuiden". En zeer zeker niet, wanneer een reserve van 60.000 het niet noodig maakt, den gemeen telijken steun in te roepen. Het gemeentebe stuur zou dit vraagstuk in studie nemen, zegt het verslag. Voor ieder die bekend is met de positie van het M.Z.IJ. zal het besluit van het gemeentebestuur wel duidelijk zijn. Waar om dit nu in het jaarverslag gepubliceerd? Moest de schijn gewekt worden, dat niet zij onwillig tegenover de steuntrekkers staan, maar dat gemeentebestuur? Het M.Z.IJ. klaagde over doordringen van naburige fondsen. Wanneer het M.Z.IJ. werkte zooals zeker 90% van de overige in Nederland werkende ziekenfondsen, dan zou een naburig fonds geen kans op succes hebben. Is ook dit niet een sprekend bewijs van de ontevreden heid der leden? Een ieder gaat wa-ar hij het best wordt bediend. De specialisten trachtten betere honoreering te verkrijgen en worden met een kluitje het riet in gestuurd. Een honoreering van 60 cents per lid en per jaar voor den specialist be hoort -tot de allerslechtste honoreeringen in ons land. En het spreekt vanzelf, dat daar alle waar naar zijn geld geleverd wordt, ook hier de specialistenhulp in verhouding tot het honorarium staat. Beschouwen wij nu die gepubliceerde cijfers eens nader. Er is zoo heel veel uit te leeren. Dan zien wij in de eerste plaats, dat niet minder dan 42% van alle ontvangsten ver dwijnen in de zakken van de huisartsen! 55.935.99 aan honoraria doctoren op een totaal ontvangst van 133.290.58;) dat de verstrekte geneesmiddelen per persoon niet meer dan 3 cent per week hebben bedragen en dat, ondanks de slechte tijden, ondanks hun aanhoudend pogen gemeentesubsidie te ver krijgen, toch nog niet minder dan 1.332.56 verplichte reserveering plus 4.141.60 winst saldo, dus tezamen 5.474.16 naar het reserve potje werd overgebracht, welk potje boven dien nog versterkt is geworden met de rente van het reeds bestaande reserve-kapitaal. Immers onder de baten komt slechts een postje van 17.25 interest voor, hetgeen be zwaarlijk de rente kan voorstellen van een geheel jaar over een bedrag van plm. 50.000! De post Ziekenhuisverpleging en specialis tische hulp wordt in de rekening en verant woording in één enkel bedrag opgenomen, omdat men toch niet zal kunnen nagaan, hoe veel de specialist en hoeveel het ziekenhuis ontvangen. Het publiek mag niet alles weten Want wanneer het zou zien dat de specia listen slechts 0.60 per jaar en per lid ge nieten, dan zou men dadelijk ook het be lachelijke begrijpen van het bestuursvoorstel om de crisisregeling aan te vullen met de be paling, dat de crisisleden, vrijblijvend tegen be taling van 2 cent per ziel (max. 10 cent per gezin) zich tegen poliklinische hulp kunnen verzekeren. 52 maal 2 cent is f 1.04 per jaar, verminderd met incasso en administratie laat dit toch een winst van netto 30 cent per lid en per jaar. Dat die vertegenwoordigers zich achter het bestuur schaarden is vrij verklaarbaar, want anders zouden zij reeds niet meer ter Alge meene vergadering zijn toegelaten. Ik meen hiermede te moeten eindigen. Het bestuur is wel zoo vriendelijk het kantoor dagelijks open te stellen voor ieder inlichtin gen behoevend lid, maar wat wil dat zeggen? Hoeveel leden zullen uit al die cijfers wijs kunnen worden? Als zij want die bedoe ling zit achter dat openstellen van het infor matie-bureau toch zoo weinig vrees hebben voor publiciteit, dat zij dan den moed hebben 'n algemeene ledenvergadering uit te schrijven; en dat zij mij dan een spreekbeurt toestaan van een half uur. Naar aanleiding van de motie, aangenomen tijdens de openbare vergadering in „Thalia" deel ik u mede, dat ik deze motie ter inzage heb gezonden aan den Burgemeester van Velsen. Ik ontving hierop een brief, dat het M. Z. IJ. niet wil medewerken aan de samenstel ling van de Commissie van Onderzoek. In antwoord op dezen brief heb ik aan den Bur gemeester gevraagd een justitioneel onderzoek in te stellen en copy van dien brief gezonden aan den Minister van Sociale Zaken. Ik had gaarne nog heel wat meer geschre ven, maar ik durf niet nog meer plaatsruimte te vragen. En misschien zal ik de plaatselijke pers voorloopig niet meer lastig vallen. Maar, waarde leden van het M.Z.IJ., u zult spoedig van mij hooren. Ik zal een brenger van goed nieuws zijn. Ik breek nooit iets af, wannéér ik niet de plannen voor iets nieuws gereed i lieb. U kunt op mij rekenen, zooals ik op U reken. F. M. VAN VLIET. Hoofdstraat 38, Santpoort.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7