HET NIEUWE AVONDBLAD Dr. Colijn vormt nieuw kabinet. AUTOBUS-ONGELUK TE SlOTERDIJK 20e JAARGANG No. 227 WOENSDAG 31 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus '5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de reg sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of •onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné'e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING. Be heer Vermeulen door den voor zitter gehuldigd. Be geloofsbrieven van alle raadsleden goedgekeurd. Geen wijziging in de ontslag-kwes tie. Wijziging der Verordening op de straatbelasting goedgekeurd. Tegen open knalpotten. Een hoe staat het met de voortuintjes in de Kennemerlaan? Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemees ter Kwint. Afwezig zijn de heeren Van Rum- melen, mi', dr. v. d. Flier, Zalm van der Veer en Maas. De heer van Woensel kwam later ter vergadering. Vóór de behandeling der agenda sprak de burgemeester eenige woorden tot den heer F. P. Vermeulen in verband met diens 35-jarig jubileum als raadslid, een feit dat spreker de vermelding waard vindt. Spreker herinnerde er aan dat tijdens den tij d dat de heer Vermeu len raadslid was er veel in de gemeente is ge beurd. Een periode van 35 jaar brengt een gedachte aan een naderend einde, maar geluk kig zijn wij nog niet zoo ver. Spreker bood den lieer Vermeulen zijn hartelijke gelukwenschen aan en hoopte dat op de periode van 35 jaar een periode van 40 jaar mag volgen. (Applaus). De heer Vermeulen dankte den voorzit ter voor zijn woorden en den Raad voor de instemming daarmee. In verband met de mededeeling van B. en W. inzake den gasprijs maakt de heer Stark (s.d.a.p.) aanmerking op de conclusie van B. en W., waar zij zeggen dat zij het niet moge lijk achten, den gasprijs verder te verlagen. Spreker wijst naar de resultaten elders dooi de verlaging van den gasprijs bereikt. De heer Homburg (A.R.) dringt er bij het college op aan, tijdig maatregelen te nemen om een verderen teruggang van het gasgebruik te voorkomen, hetgeen dan zal dienen te ge schieden in den vorm van verlaging van den gasprijs. Wellicht is het mogelijk, door verla ging van den prijs een beter resultaat te ver krijgen, meent de heer Homburg. De heer ten Broeke (C.PI.) meent, dat de gemeente zich moet instellen om het gasdebiet zooveel mogelijk te vergrooten. Houdt het gas bedrijf wel voldoende rekening met den voor-- uitgang der techniek, vraagt spreker? Spreker wijst op hetgeen op dit gebied door de electri- citeit wordt gedaan. De heer Dunnebier, wethouder zegt, dat de directeur van alles op het gebied der gas- techniek op de hoogte is. Spreker bestrijdt het standpunt van den heer Stark. Hij vreest dat wanneer inderdaad de prijs verlaagd was, toch het gebruik verminderd zou zijn. Er is echter een stijging in het. aantal aansluitingen, het geen mede een gevolg is van de gevoerde pro paganda. De menschen worden echter zuini ger in het gebruik, ook al door de voorlich ting van het gasbedrijf. Onderzoek geloofsbrieven. Ingevolge art. 34 van het reglement van orde worden de geloofsbrieven, welke door de benoemde raadsleden zijn ingezonden, door een commissie, bestaande uit de heeren Lau rent, Vermeulen, en Visser onderzocht. De heer Vermeulen deelt mede, dat de geloofsbrieven van alle 27 nieuwe leden zijn onderz-ocht en in orde bevonden zoodat de commissie adviseert tot toelating van alle be noemden. Financieele besluiten. B. en W. stellen den Raad voor, in verband met een daartoe ontvangen verzoek van Gede puteerde Staten te besluiten tot wijziging van de 7e suppletoire begrooting voor 1934, tot intrekking van de bij Raadsbesluit van 24 Juni 1934. Goedgekeurd. Rekening- courant-overeenkomst. In verband met de uitbetaling van 80 pet. van het „uitgestooten" bedrag van de begroo ting 1934, stellen B. en W. den Raad voor, de rekening-courant-overeenkomst ten bedrage van f 550.000, aangegaan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Graven- hage te verlagen tot f 24.700. (Het z.g. „uitgestooten" bedrag omvat de uitgaven van de gemeente wegens kosten aan werkloosheid, die in 1934 niet uit de gewone inkomsten gedekt konden worden. Op 1 Juli heeft het Rijk een voorschot verstrekt van 80 pet. van deze kosten)! Aldus wordt besloten. Aanbieding van diverse rekeningen. B. en W. bieden den Raad aan de rekeningen over 1934 van de gemeente, het gasbedrijf, de waterleiding, openbare werken, reiniging-s- en ontsmettingsdienst, ophaal en stortingsdienst, woningdienst, algemeen burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon, R.K. burger lijke instelling van M. H. en commissie van toezicht op het L. O. De rekeningen zullen in handen worden ge steld van de commissie van bijstand voor de financiën en van den verificateur der gemeen tefinanciën. Regelen voor het beheer van takken van dienst. Gedeputeerde Staten hebben het gemeente bestuur medegedeeld, dat zij in afwijking- van het verschijnen van den algemeenen maatregel van bestuur tot- vaststelling van de begrootings-, rekening- en boekhoudvoor- schriften, den termijn, binnen welken hun de regelen voor het beheer van takken van dienst als bedoeld in art. 252 der gemeente wet ter goedkeuring moeten worden toegezon den tot 1 Juli 1936 hebben verlengd. .In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor, de voorloopige herziene regelen Voor het beheer van de takken van dienst, tot genoemden datum van kracht te ver klaren. Het voorstel wordt goedgekeurd. Een ontslagkwestie. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van den eervol ont slagen beltbaas P. Jasperse om de mogelijk heid te scheppen, alsnog door den Raad van Beroep te worden gehoord en zijn wachtgeld te verlengen. De heer Van He ijst (N.P.) vraagt, hier over in besloten zitting het een en ander te mogen zeggen. De heer Dunnebier, wethouder meent, dat hiertoe geen aanleiding bestaat. De heer Gr oene veld (C.H.) brengt een aantal bezwaren tegen den gang van zaken naar voren. Hij wijst er op, dat J. eervol ontslag heeft gekregen. Is de man niet te zwaar gestraft? vraagt de heer Groeneveld, Spreker raadt B. en W. aan voorzichtig te zijn. Wanneer de zaak voor het Ambtenaren gerecht was gebracht zou er zeker wel het een en ander over gezegd zijn. Een behandeling in besloten zitting zou aanleiding kunnen zijn dat het publiek er iets achter zou zoeken, wat er niet zit, meent de heer Vermeulen (A.R.) en daarom is het niet gewenscht in besloten zitting te gaan. De Raad is tegenover den man uiterst barmhartig geweest, meent spreker en als hij nog wethouder was geweest, zou de man zeker ontslagen zijn, De Raad kan niet beter doen dan zich achter B. en W. te stellen. De heer Van H eij s t (N.P.) is van mee ning dat de zaak indertijd niet goed is aan gepakt. Moet iemand, die 27 jaar in ge meentedienst is geweest, nu zoo gestraft worden? Plet heeft spreker bevreemd, dat de direc teur er niets van geweten heeft. J, heeft ver klaard, dat de directeur er van af wist. De heer Luikman (s.d.a.p.) zegt. dat hij wel geweten heeft, dat, toen werd beslo ten de functie op te heffen, J. geen gelegen heid had, de zaak voor het scheidsgerecht te brengen. Als de betrokkene het wenscht laat de zaak dan voor het Scheidsgerecht gebracht worden, meent de heer ten Broeke (C.H.). Spreker meent, 'dat'-daartegen geen enkel bezwaar bestaat De. lieer ten Broeke meende, dat het. indertijd in het eigen belang van J. was, dat zijn zaak,niét voor het Scheidsgrecht werd gebracht, maar nu hij het zelf wenscht, is er niets op tegen. Ook de heer A. d e Wa al (Groep Schilling) vindt de straf te zwaar. Spreker meent, dat de gemeente hem alsnog gelegenheid moet geven, een andere betrekking te kunnen aanvaarden. De heer Dunnebier wethouder, verwon dert' zich ten zeerste over de houding van den Raad. Het voorstel van B. en W. is in dertijd met algemeene stemmen aangeno men. Hem is gelegenheid gegeven tot her plaatsing in een andere functie, maar hij wilde dat niet. Er is volgens spreker geen enkele reden om op de zaak terug te komen. De heer Groen eveld dringt er nog maals op aan de zaak te. herzien in verhand met de pensioenskansen van J. en zijn vrouw. De heer Dunnebier wethouder, wijst er op, dat J. herhaaldelijk gewezen is op de gevolgen wanneer hij niet blijft doorbetalen, hetgeen hij direct al staakte. De heer N ijs sen wethouder, heeft den chef der afdeelin.g gevraagd J. te bewegen een andere functie aan te nemen. Hij wei gerde dit steeds. Het voorstel wordt aangenomen, De heeren Groeneveld en Van Pleijst verzoeken aan- teekening, dat zij tegen het voorstel zijn. Na een kleine wijziging van de verorde ning. regelende het heffen van vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein komt een der hoofdschotels van het menu ter tafel: Wijziging der verordening tot heffen van een straat- belasting. Zooals wij reeds in ons blad van Vrijdag 26 Juli uitvoerig hebben vermeld, stellen B. en W. voor, de verordening tot heffing- van een straatbelasting zoodanig' te wijzi gen, dat het aantal belastingobjecten wordt uitgebreid en dat voor gebouwde eigendom men, die gedurende twaalf achtereenvolgen de maanden ongebruikt en onverhuurd ge bleven zijn, aan hem die gedurende dat ge- heele tijdvak daarvoor is aangeslagen, de belasting kan worden teruggegeven. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. De voorstelling tot verlaging van den huur prijs van een woning' met erf en weiland aan de Tolsduinerlaan, tot verhuren van de woning Pres. Steynstraat no. 60 te IJmuiden en tot openbare verhuring van de woning Wüstelaan no. 75 te Santpoort worden aan genomen. Verkoop van gemeentegrond. B. en W. stellen voor te verkoopen aan H. M. v. d. Pieterman een perceel bouwterrein groot 1546 M2. aan den P. J. Troelstraweg tegen den prijs van f 7 per M2. en aan B. Boerrigter te Haarlem een perceel igroot 1085 M2. aan den Terrasweg te Santpoort voor f 6250. Dit punt wordt aangehouden. Grondruiling. Het voorstel inzake het aangaan eener grondruiling te Santpoort wordt goedge keurd. Besloten zitting. Hierna schorst de voorzitter de openbare vergadering, om over te gaan in een beslo ten zitting. Tot vreugde van de pers en de weinige bezoekers, waaronder we eenige der nieuw-gekozeri raadsleden opmerken, duur de deze besloten zitting slechts kort. Ingekomen stukken. In behandeling komen dan de ingekomen stukken. Hieronder bevindt zich een adres van de Huurwaarborgvereenigkig Veisen met verzoek, de straatbelasting op te heffen en wanneer dit niet ihogelijk mocht zijn, de aanslagen met 50 pet, te verlagen, teruggaaf te verleen en van de aanslagen voor leeg staande personen en het, aantal betalings termijnen te vergrooten. In verband met dit adres wijzen B. en W. naar punt 9 der agenda. Met de inning wordt de noodige soepelheid betracht, zeggen B. en W. Indien een belastingschuldige in ter mijnen wenscht te betalen, wordt met dien weiisch rekening gehouden. Het adres is overigens niet voor inwilliging vatbaar. B. en W. adviseeren, hen te machtigen adres sante dienovereenkomstig in te lichten, waartoe wordt besloten. In verband met een verzoek van dezelfde vereeniging, het daarheen te leiden, dat „aan den ongebreidelden bouw van nieuwe woningen paal en perk wordt gesteld, of althans eenige 'beperking toe te passen" stellen B. en W. voor hen te machtigen, adressante mede te deelen. .dat de Raad niet bevoegd is. De heer Van Heyst had gaarne een pra-e-advies, de heer Visser (S.D.A.P,) wil waarschuwen tegen de gevolgen van den ongebreidelden woningbouw, die voor de ge meente funest zijn. De voorzitter wijst er op, dat deze ma terie buiten de competentie van den Raad ligt. Rondvraag. Bij de rondvraag herinnert de heer A. d e Waal (Groep Schilling) er aan, dat inder tijd is toegezegd dat een straat in IJmuiden naar sprekers overleden groepsleider ge noemd zou worden. Verder spreekt de heel de Waal eenige woorden van afscheid. De heer Dunnebier zegt, dat het col lege wacht op een gelegenheid, om aan het voornemen een straat naar wijlen den heer Schilling te noemen gevolg te geven. De heer Homburg (A.-R.) vestigt de aandacht op het veelvuldig rijden door mo torrijders met open knalpot. Hij hoopt, dat de politie daar eens op gaat letten. Verder klaagt de heer Homburg over de wijze waarop, lijken van drenkelingen op de begraafplaats worden geborgen. Hij vindt dit niet in orde. Hoe staat het met de Kennemerlaan-af- faire? vraagt de heer Homburg nog. Is dit nog steeds in behandeling? De voorzitter heeft begin dezer week aan de politie een schrijven gezonden, om te letten op het rijden met open knalpotten. De klacht over de begraafplaats zal worden onderzocht. De heer Dunnebier zegt, dat hij niets meer van de zaak van de Kennemerlaan weet dan de heer Homburg. De heer Diepen daal (R.-K.) brengt namens het bestuur der R.-K. Woningbouw vereniging den dank over voor de voort varende wijze, waarop B. en W. de kwestie der huurverlaging hebben behandeld. De heer Sluiters (C.H.) dringt aan op beplanting van de Hoofdstraat. Er is gezegd, dat het niet kon omdat er een kabel in den grond ligt. Laat men dien kabel er dan uit halen. De voorzitter zegt toe, deze zaak te zullen onderzoeken. Alvorens tot sluiting over te gaan zegt de voorzitter, er parijs op te stellen, bij de-ze laatste zitting, de leden die herbenoemd zijn een weerziens toe te roepen. Tot die leden die niet terug komen in het bijzonder tot den heer Handgraaf richt de voorzitter eenige woorden van dank. Verder tot de heeren Diependaal en Groen endaal en tot de heeren Laurent, van Zutphen, van Woen sel, Zalm, en Raven. Spreker hoopt dat allen, die niet terug komen, wanneer zij weer als gewoon burger in de maatschappij terugkeeren, met genoe gen op hun werk als raadslid mogen terug zien en met de overtuiging, dat zij steeds het belang der gemeente voor oogen hebben ge had. De heeren Handgraaf, Enzerink en Die pendaal beantwoorden met eenige vriende lijke woorden den voorzitter. Hierna volgt sluiting. Enkele wijzigingen in het oude. Dr. Colijn heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling aanvaard. De volgende wijzigingen zullen in het thans zittende kabinet worden aangebracht: Een nieuw departement voor Landbouw en Visscherij zal worden ingesteld. Minister Gelissen zal belast blijven met 't departement van Handel en Nijverheid. Dr. Slotematker de Bruine wordt minister van Onder wijs, K. en W. Mr. M. Slingenberg komt aan het hoofd van het ministerie voor Sociale Zaken. Als na ongeveer 14 dagen het departement van Land bouw en Visscherij zal worden ingesteld, zal Dr. Deckers als hoofd daarvan optreden. Tot de benoeming van een opvolger van minister Deckers zal Dr. Colijn zich belasten met het beheer van het ministerie van Defensie. Dr. Colijn heeft) dus ais volgt zijn kabinet gereconstrueerd: 8UITEMIANDSGKE ZAKEN: 3hr. mr. A. C. D. de Graeff. JUSTITIE mr. J. R. H. van Sehaik. BINNENLANDSCHE ZAKEN: mr, J. A. de Wilde. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN: dr. J. R. Slotemaker de Bruïne (nieuw). FINANCIËN; mr. P. J. Oud. DEFENSIE: ad interim: dr. H. Colijn (nieuw). WATERSTAAT: Jhr, Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. HANDEL EN NIJVERHEID: dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. SOCIALE ZAKEN: mr. M. Slingenberg (nieuw). KOLONIËN: dr. H. Colijn. LANDBOUW EN VISSCHERIJ: mr. dr. L. N. Deckers (nieuw). DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 410 bouwvakarbeiders, 299 metaalbewerkers. 39. kantoorbedienden, 18 huisbedienden. 20 land arbeiders, 549 visschers, haven- en transport arbeiders, 608 losse en fabrieksarbeiders, 263 in overige beroepen: verder beneden den leeftijd van 18 jaren: 5 bouwvakarbeiders. 23 metaalbewerkers, 12 kantoorbedienden, 9 huis bedienden, 34 losse en fabrieksarbeiders en 2 in diverse beroepen. Het totaal aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg derhalve 2291. Twee dooden en vele gewonden op de Amsterdamsche Vaart. Twee bussen en een auto in botsing. Amsterdam Dinsdag Op de Amsterdamsche Vaart bij den Uit weg is vanmorgen te ruim tien uur een buitengewoon ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij een persoon werd gedood, een levensgevaarlijk gewond, terwijl verscheide- nen min of meer ernstige kwetsuren opliepen Een personenauto naderde uit de richting Haarlem. Uit Amsterdam reden achter elkaa. een autobus uit Zwolle met -zeventien leden van de Christelijke Jongelingsvereenigïng „Opwaarts" en een autobus uit Heerde die dertien meisjes met een leider vervoerde. Bij dc ernstige botsing tusschen een luxe auto en een autobus uit Zwolle, op den Haarlemmerweg' nabij Amsterdam, werden twee personen gedood, terwijl yerscheidenen gewond werden. Een foto van de plaats des onheils., Toen de eerste bus en de uit de richting Haarlem komende personenauto elkaar op enkele meters afstand waren genaderd, zwenkte de auto plotseling naar links. Of schoon de chauffeur van de eerste auto bus uit alle macht remde was een botsing niet meer te vermijden. Met een slag die tot ver in den omtrek hoorbaar was reed de personenauto tegen den voorkant van de bus, waarna hij naar de rechterzijde van den weg werd geslingerd. De bus maakte een halve slag om en kwam op een der zijkan ten op de trambaan van de Haarlemsche tram terecht. De bus uit Heerde die vlak ach ter de eerste bus reed, kwam daarmede aan de achterzijde in botsing en werd vrij ernstig beschadigd. In de personen-auto waarvan de voorkant geheel in elkaar werd gedrukt, zaten twee personen, van wie een, wiens naam nog onbekend is. onmiddellijk dood was. De andere, de heer J. M. Strak van Schijndel uit Amsterdam, is in zorgwekkenden toestand, per auto van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst naar een der ziekenhuizen vervoerd. Een aantal jongens van de eerste bus en de leider en de cvhauffeur kregen door glas scherven betrekkelijk lichte wonden aan ge laat, armen of beenen. Enkelen van hen konden ter plaatse door personeel van den Geneeskundigen Dienst dat spoedig met veel materiaal ter plaatse was, worden verbon den. Anderen werden in een der ziekenhui zen verbonden. De inzittenden van de bus uit Heerde hadden geen wonden opgeloopen. Omtrent het ernstig verkeersongeluk, dat vanmorgen op den Haarlemmerweg nabij den Uitweg is geschied, kan nader worden mede gedeeld, dat de eerste inzittende van de per sonenauto, die het ongeluk veroorzaakte, de heer F. de Höndt is geweest, wonende J. J. Cremerstraat, Amsterdam. Het onderlichaam was bij de botsing vrij wel geheel ingedrukt, zoodat de dood, onmid dellijk was ingetreden. De tweede inzittende, de heer Strak van Schijndel, is met een schedelbasisbreuk ln het Wilhelminagastnuis opgenomen. Naar het zelfde gasthuis werden vervoerd drie jongens van de Christelijke Jongelings-Vereeniging „Opwaarts" uit Zwol le, die deel uitmaakten van de achttien pas sagiers der omvergereden autobus. Een van hen had een sleutelbeen gebroken, de anderen hadden een neuswonde en ont vellingen -opgeloopen. De andere lichte ge wonde inzittenden van deze bus zijn ver bonden. Kort na het ongeluk was ook de substituut officier van justitie C. J. D. van Ar kei aan wezig, die na het onderzoek de autobussen en de zwaar beschadigde auto heeft vrijge geven. Een der meisjes, dat licht verwon dingen had opgeloopen, is eveneens in het Wilhelminagasthuis verbonden. De heer J. G. M. Strack van Schijndel, uit Haarlem, die Dinsdagmorgen bij het verkeersongeluk op den Haarlemmerweg zwaar werd gewond, is Dinsdagavond in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam aan de gevolgen hiervan overleden. Bij het ongeval is ook gewond mejuffrouw A. ter Poorten uit Heemstede, die in de per sonenauto heeft gezeten, welke het ongeval heeft veroorzaakt.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1