UIT HET BUITENLAND Hoe Japan er financieel voorstaat. THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EILAND. WOENSDAG 31 JUL"I 1933 Verdere maatregelen tegen de Stahlhelm in Duitschland. Dragen van uniformen en insignes in Saksen verboden. Het incident op de Bremen. Duitschland protesteert te Washington. Duitschland. Uniformen en insignes aan Stahlhelm onthouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het land Saksen een verbod afgekondigd voor het dragen van uniformen of insignes van den N. S. D. F. B. (Stahlhelm). Ook is verboden het houden van vergaderingen, in begrepen besloten ledenvergaderingen, zooge naamde „Pflichtappelle", en eveneens andere bijeenkomsten als concerten en dergelijke. In de motiveering' van het verbod wordt gezegd, dat de Stahlhelm „niet in staat is gebleken de vele tegenstanders van het na- tipnaal-socialisme, die zich onder zijn rijen hebben geschaard, op te weden tot verant woordelijke volksgenooten, die den nieuwen staat zonder voorbehoud trouw zijn. Het kan thans als bewezen worden aangenomen, dat een aantal onverbeterlijke vijanden van den staat, aldus de motiveering van den minister, in den Saksischen Stahlhelm onderkomen hebben gevonden om. in het verborgen tegen het Derde Rijk te stoken". Duitschland protesteert tegen het incident op de „Bremen". In een Dinsdag gehouden persconferentie heeft onderstaatssecretaris Philips medege deeld, dat een protest was ontvangen van den Duitschen zaakgelastigde over het incident met de Bremen. Hij deelde verder mede, dat men officieel pas zijn houding zou bepalen, wanneer de nota vertaald en de inhoud be studeerd zou zijn. Men meent echter, dat de aangelegenheid door het spontane communiqué van den plaats vervangenden staats-secretaris, waarin deze Zaterdagochtend direct officieel het leedwe zen van de Amerikaansche regeering met het gebeurde te kennen gaf, geëindigd had kunnen zijn en dat een Duitsch protest niet noodig zou zijn geweest. Denemarken. Boeren contra Stauning. De Maandag aan den koning en minister president Stauning overhandigde eischen der Deensche boeren werden nog denzelfden dag in een ministerraad behandeld, welke ter bespreking van andere kwesties waren bijeengekomen. De minister-president heeft tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat geen be sluiten zijn genomen, terwijl evenmin een antwoord op de eischen is opgesteld. Stauning verklaarde voorts, dat eischen van zoodanigen aard nooit te voren door welke industrie ook, zijn gesteld. Er zijn plannen, waarover hij,het zonder moeite met de boeren eens zou kunnen wor den, indien dozen slechts vertegenwoordigers zouden benoemen, die met beide beenen in de werkelijkheid staan. De minister-president noemde de leden der delegatie slechts woordvoerders en zeide, dat dé organisatie, welke Maandag het woord heeft geVoerd, slechts 27 pet. der boerenbe volking vertegenwoordigde. Een stopzetting der productie, zou zeer na- deelig voor het land zijn en den landbouw veel zwaarder treffen dan de woordvoeren de vertegenwoordigers wel schenen in te zien. Intusschen heeft ook het comité der boeren zijn standpunt bepaald in den toe stand, welke is ontstaan door de houding van minister-president Stauning. In een communique wordt gezegd: Nu de minister-president heeft geweigerd mede te werken aan een ten uitvoerlegging der eischen van den landbouw heeft de com missie, overeenkomsti de haar verleende volmachten met algemeene stemmen beslo ten de noodig geachte maatregelen te nemen. Zoodra de 'plannen daarvoor voldoendë zuilen zijn uitgewerkt, zal een verdere mede- deeling volgen. N. S. D. A. P. wenscht voor- loopig geen nieuwe leden. De Voelkische Beobachter publiceert de vol gende bekendmaking van den rijkspenning- meester der N.S.D.A.P., Schwarz: Er is aan leiding te refereeren aan mijn beschikkingen in zake het „versperren" der toelating tot de N.S.D.A.P. en er op te wijzen, dat de „ver sperring" overeenkomstig mijn beschikking van 19 April 1933 en de hierop gegeven aan vullende beschikkingen van 29 Juni 1933, 28 September 1933, 13 Maart 1934, 2 October 1934 en 14 Mei 1935 nog bestaat. Verzoeken om toelating of wedertoelating als lid der N.S.D.A.P. zijn derhalve doelloos. Engeland. Steun voor de bietsuiker industrie. De minister van Landbouw, Walter Elliot, heeft vandaag in het Lagerhuis medêdeeling gedaan van de beslissing der regesring met betrekking tot de biet-suikerindustrie. De regeering acht het wenschelijk voort te gaan met de steunverleenmg aan deze in dustrie, zonder eenige beperking van periode. Het wordt evenwel noodig geacht een limiet te stellen voor de direct gesteunde productie. Deze limiet zou gelijk moeten zijn aan 560.000 ton witte suiker de geschatte productie voor 1935. Een onafhankelijk Suiker-comité zal be kleed worden met de noodige volmachten voor de ten uitvoer legging der regeerings- politiek. Besloten is de aanbevelingen op te volgen van de Conxmissie-vaxx-Oxxderzoek, volgens welke de suiker-produceerende maatschap pijen in een enkele corporatie zouden moeten worden versmolten- Er zal steun worden verleend volgens een afloopende schaal, welke gebaseerd is op zekere standaardnormen voor den suikerprijs op de wereldmarkt. De regeering heeft eveneens de internatio nale suiker-situatie bezien. Zij gelooft, dat verscheidene suiker-produceerende landen hun industrie slechts op een economische basis kunnen brengen door een internationale overeenkomst voor de regeling van de voor zieningen naar gelang van de behoeften op de wereldmarkten. De staatshulp zal woi"den verminderd, indien de markten vei'beterexx. De regeering stelt zich voor de regeeringen der suiker-exporteerende Dominioxxs en Ko loniën uit te noodigen om met haar de moge lijkheid te bestudeeren gezamenlijk te trach ten de internationale onderhandelingen te hervatten, indien er redelijk vooruitzicht op een succesrijken afloop zal' bestaan Russische ijsbreker doet een ontdekking. Een onbekende eilandengroep. ARCHANGEL, 30 Juli Men meldt van boord van den ijsbreker Malyguine, die zich op Nova Zembla bevindt, dat het schip bij het eiland Issatsjenko een groep eilanden heeft ontdekt. (A.N.P.) Vliegtuigbotsing in Finland. Vijf dooden. Bij Wiborg (Finland) zijn twee bombarde mentsvliegtuigen op een hoogte van 300 M. met elkaar in botsing gekomen. Eexi officier en 4 onder-officieren werden daarbij gedood. Een officier en een onderofficier konden zich door gebruik te maken van hun valschermen in veiligheid brengen. BRITSCH ZWEEFVLIEGER VERONGELUKT. De houder van het Engelsche record zweef- vliegexx op langen afstand, Collins, is Dinsdag tijdens een demonstratie te Ramsey doodelijk vex'ongelukt. Even xxa het losmaken van de startlijn brak een vleugel van het zweeftoestel, dat daarop met groote kracht tegen den grond sloeg. ONTVOERDE JOURNALIST WEER VRIJGELATEN. De Britsehe ambassade te Peking heeft tele fonisch bericht uit Kalgaxx gekregen, dat een der beide door bandieten ontvoerde journalis ten, de D.N.B.-correspondexxt Müller, door zijn ontvoerders in vrijheid zou zijn gesteld en zich op het oogenblik te Paotsjahg bevindt. Hij wordt vandaag te Kalgan verwacht. De Engelsche journalist Jones zou zich nóg in handen der baxxdietexx bevinden. AZIË in 1935. Een „grensincident". Onze Weensche corx-espoxxdent schrijft ons: Dezer dagen vond een patrouille Roemeen- sche gendarmexx in de buurt van de stad Bilci in Bessarabie in het noorden des lands deze streek behoorde vroeger tot Rusland een Russisch vliegtuig, dat daar heel gemoe delijk op een grasveld stond. Twee Russische vlieger-officieren lagen er rustig naastte snurken! De gendarmen trokken aan hun mouwerx en schudden hen wakker. De twee waren erg verbaasd te hooren, dat zij zich op Roemeensch grondgebied bevonden. Op het bureau van de gendarmerie vertelden zij. dat zij een vrooïijk feestje te Odessa gehad had den, waarbij nogal veel alcohol gedronken was. Zij hadden daarna met hun machine een klein tochtje naar Kiew willen maken, waar schijnlijk om in de frissche lucht wat bij te konien, maar doordat zij zooveel spiritualia door hun keelgat gegoten hadden, waren zij hun koers en den kluts een beetje kwijt ge raakt en zoodoende waren zij zonder dat zij het zelf gemerkt hadden over de grens van Roemenië gevlogen. Zij hadden zich moe ge voeld en waren op het veld gedaald om daar wat te gaan liggexi slapen. De Roemeensche autoiüteitexx hebben toestemming gegeven aan de slaperige vliegers het land te verlaten en naar Rusland terug te keeren. ^llllllllllllll'l||ll||||lllilllillllllillllil|ll||ll||||'lllllllilllllllllill'illlll||!|'|l!l!liMliiililllll'''''''^ DONDERDAG 1 AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram., pl. 9.40 Carillonbespeling J. de Klerk. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl. 10.30 Rembrandt-Theater-orkest olv. D. Har- togs. In de pauze; Declamatie door Cl. Witsen- Elias. 12.30 Ensemble Francis Keth, en Gram. pl. 2.00Voordracht Adr. v. d. Horst. 2.30 Gram. pl. 3.00—3.45 P. C. v. d. Wijngaart (viool), en J Wagexiaar (piano). 4.00 Voor ziekexx exx ouden van dagexx. 4.30 Gram. pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gx-am. pl. 5.40 De Avro-Deci- bels olv. E. Meenk. 6.30 Sportpraatje H. Hol lander. 7.00 Pierre Palla (orgel) en H. Viskil (tenor). 7.30 Radio-Volkszang olv. P. C. Poort man. 8.00 Berichten. 8.05 Gevar. programma mmv. Kovacs Lajos' orkest, de Avro-girls, Denis Goxiet (14-jaxdge tenor), Maria Roland met haar jodelexxsemble, Louis Noix-et (lied jes) en de 4 Keath (accordeon). 9.45 „De ar restatie" spel van F. Morton Howard. Vert. J. C. van der Horst. Leiding: K. Kleyn. 10.05 Gram. pl. 11.00 Berichten 11.1012.00 Uit „Hamdorff" Laren: De Ramblers olv. Theo Uden Masman. HUIZEN, 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds. K. v. d- Veen. 10.45 Gram. pl. 1130—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlager- muziek en Gx-am. pl. 2.00 Gram. pl. 3.00 Vrou wenhalfuur. 3.303.45 Gram. pl. 4.00 Bijbel lezing. Ds. J. F. Lijsen, mmv. bariton en orgel. 5.00 Cursus Handenax-beid v. d. jeugd. 5.30 Het Stichtisch Salonorkest. 6.43 Causerie A. Stapel kamp. 7.15 Repoi'tage. 7.30 Journ. Weekover zicht door C. A. Cravé. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelcoxicert D. v. Wilgenburg, mmv. M. Plooyer (texxor). (Uit de Westerkerk te Enk huizen). 9.15 Causex-ie Ds. J. I. v. Schaick. 9.45 Gx-am. pl. 9.55 Berichten. 10.00 Het Arnhemsch Strijkkwartet. 11.0011.30 Gram. pl. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.0-5 Gram. pl. 11.25 Orgelspel H. Croudson. 12.05 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv. N. Austin. 12.50 Gram. pl. 1.35 Pattison's Salonorkest olv. Stanley. 2.35 Reportage. 2.25 Gram. pl. 3.20 Vesper. 4.10 Harx-ogate Spa Orkest olv. L. Co- hen. 5.05 Orgelconcert Alan Stephenson. 5.35 De Alphas olv. Fr. Stewart. 6.20 Berichten. 6.50 Sydney Baynes en zijn orkest. 7.35 BBC-Dans- orkest. 7.35 BBC-Dansoi-kest olv. H. Hall. 8.20 Pianorecital B. Humby. 8.50 „Lost horizon", spel van Hilton en Burnham. 9.50 Berichten. 10.10 BBC Orkest olv. L. Heward mmv. G. Parker (bariton) 11.20—12.20 Jack Jackson en zijn band. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gx-am. pl. 12.35 Kamermuziek. 3.50 Concert uit Vichy. 7.35 Uit Salzbux-g: „Don Juan", opex-a vaxx Mozart, olv. B. Walter. 11.10 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Strijkorkest olv. Andersen. 31-50 5.5Ö" Orkest van wprklooze musici olv. Ölsen. 7.35 Uit Salzburg .Don Juan", ooera van Mo zart olv. B. Walter 10.5512.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Concex-t olv. Döring. 11.00 Concert mmv. Solisten. 12.20 Concert. 2.35 Gevar. concert. 4.20 Beethoven-recital. 5.20 Concert. 8.30 Om roeporkest olv. Kühn. 10.45 Reoortage. 11.20 12.05 Uit Miuxchen: Concert olv. Fr. Adam. ROME 421 M 9.00 „Francesca da Rimini", spel van d'An- nunzio, muziek van Zandonai. Orkestleiding: R. Zandonai. Koorl.: G. Conca. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gx-am. pl. 12.50 Salonorkest olv. Wal pot. 1.502.20 Gram. pl. 5.20 Zang. 6.35, 7.05 en 7.35 Gram. pl. 8.20 „De Schoonheidskoningin", operette van Maes. 10.3011.20 Gram. pl. BRUSSEL, 484 M. 12,20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest olv. Ga- son. 1.502.20 Gram. pl. 5.20 Orgelconcert. 6.05 en 6.23 Gx-am. pl. 7.2,0 Sonateconcert. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 9.10 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert. 10.3011.20 Dansmuziek. DFTJTSCHLANOSFNDER, 1571 M. 8.30 Dresd. Philh. Orkest olv. Schestak en solisten. 9.30 „Aufruhr im Gemiisegarten", programma olv. H. Schwitzke. 10.20 Berichten 10.40 Causerie. 11.00 Weerbericht. 11.2012.05 N.S. Rijkssymphonieorkest olv. Adam. Takahashi, minister van financiën, is optimistisch. DOOR EMILE SCHREIBER Een straatbeeld uit Tokio's armenwijk. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. „Kijk, Thijs!" i*iep Ax-ie Baard, „het eiland is in zicht! Daar staan nu die dieven klaar om ons opxiieuw te bestelen." Het schip dreef langzaam naar den kant en de kapitein deelde zijn bevelen uit. Het laatste bevel was: „Anker neer!" „Zie zoo nu zullen wij eens zien!" dacht Thijs. O, Thijs wees maar niet overmoedig; misschien is het eixide van dit avontuur lang niet plezierig. Toen minister Hirota den wensch uitsprak dat de militaix-e uitgaven van zijn larxd ver- mindex-d zouden worden, meende hij dit stel lig, want de Japarxsche diplomaten zijn, in tegenstelling met wat men in Europa vaak ge looft, veel minder imperialistisch gezind dan de, in Japan bijna almacl'i-ige, militairexi zijn sedert de succesvolle actie in Mandsjoerije in 1931. Doch Hirota kan rtoh onmogelijk tegen de plaxxnen van het leger verzetten, hoe groot zijn invloed ook moge zijn. Er is irx de heele regeering slechts één man, die bij machte is openlijk een rem te zetten op de militaire ontwerpen, die het budget fnuiken. Dit is Takahashi. Deze grijsaard (minister Takahashi is drie en tachtig jaar) met zijn levendige glinste- x-ende oogen, is een typisch, man. Zijn witte puntbaard doet zijxi gelaat lijken op het sar castische gezicht van Bernard Shaw. Takahashn, gekleed in kimono en met geta's aan de voeten, ontvangt me in zijn werk kamer, in bijzijn van zijn vice-minister, den heer Tsushima. Er zijn drie tolken aanwezig (de minister begrijpt wellicht reeds dat het gesprek nogal laxig zal duren)die elkaar zullexi aflossen als ze vermoeid worden. De minister zelf behoudt gedurende het heele onderhoud zijn glimlach en zijn onver moeidheid. „Wij hebben ehxd .1932 de yen met 65 pet. gedevalueerd én een embargo op ~het goud afgekondigd" zegt de groote Japansche fi nancier. „Onze haxxdel vaart er wel bij en u zult wel bemerken, dat in ons land de industrieelen exi de handelslieden volkomen tevx-eden zijn; iets zeldzaams in dexx tegen- woordigen tijd". „Maar de financiën,Excellentie? Als ik goed ben ingelicht, bedraagt het tekort 40 percent van de begrooting, latexi we zeggen een milliard yen (430 miliioen gulden) en xnoet gij uw toevlucht nemen tot leeningen om dit tekort te dekken": „Dat is waar, Maar vex-geleken met andere landen is de toestand hier tamelijk gunstig. De leenixigen zijn trouwens gemakkelijk vol- teekend, niet direct door het publiek, doch door de banken. Deze moeten zich vergewis sen vaxi de herkomst der fondsen, die in hun bezit komen, teneinde speculatie tegen onze belangen tegen te gaan. De rente van deze leeningen bedraagt 4 percent, vroeger 5. Wij hebben eveneens de interest van de Spaarbank van 4 op 3 pet. teruggebracht, want wij zijxi ervan overtuigd dat de politiek vaxx lage rente vereischte is voor goedkoope productie door onze industrieën exx voor het vermijdexx van duur levensonderhoud. In de laatste dx-ie jaren hebben-we 2.300.000.000 yexx geleend, waarvan slechts 300 millioexx yen door de Bank van Japan zijn* gestort. Oxxs tekort neemt af exx de bankdeposito's xxemen toe. De prijzen hebben zich sedert 1932 ge heel of bijxxa hersteld. In d,en loop vaix het laatste begrootingsjaar hebben we 90 millioexx yen meer ontvangen, dan was voorzien. Dit heeft het mogelijk gemaakt bijxxa 100 mil iioen beschikbaar te stellen voor de bedrijfs- inrichtingexx teneinde eventueele werkloos heid te vermijden". Dit is de snel ontworpen, optimistisch? schets die minister Takahashi geeft. Ik stel den minster nog enkele meer bepaalde vra- geix: „Is het waar, dat de uitgaveax voor leger, vloot en luchtmacht bijna de helft van de j Japansche begrooting uitmaken „Daarover heb ik eexxige malen met onzen mixxister van oorlog gesproken", antwoordt de mixxister van financiën glimlachend. „Het is noodzakelijk, dat hii met mijn oovatting rekexxixxg houdt exx ik hoop, dat mijn col lega vaxx buitenlandsche zakexx, door het vol- gexx vaxx eexx juist diplomatiek beleid, xxxe zal helpen de militaire uitgaven te verlagen. Daar Japan, wat men ook mag zeggexx, geexx militairistisch land is, bestaaxx er geen re- deixexx waarom mijxx raad niet zou worden opgevolgd". „U rekent xxogal stex-k op een verhoogde op- bx-engst vaxx de belastingen door de vooruitgaxxg van dexx haxxdel in Japan. Maar en dit is een mogelijkheid waaraaxx U zeker zult hebben ge dacht als de grenzen van de meeste landeix nu eexxs voor Japaixsche wai-eix gesloten wei-den, zou dan uw tekort niet hoe langer hoe gevaar lijker worden?" ,Een dergelijke toestand zou slechts tijde lijk kunnen bestaan. De autarkie is in strijd met de natuur en alle volken zullen evenals de particulieren liever het goedkoope dan het dure koopen. Mexx heeft vaak critiek op Japaxx uitgeoefend wegexxs de lage salarissen die er gëgevexx wor den; U zult onze arbeidei-s ziexx. In oxxs land zult u coxxstateerexx sta mij toe, dat ik als minister' van financiën u daar opmerk zaam op maak dat geld alleen niet het geluk uitmaakt. Oxxze arbeiders verdienen voldoende om geen ellende te kennen en u zult geexx land ter wereld zien waar zooveel bloemen ixx de huizen staaxx. Behalve het voedsel exx de noodzakelijke behoeften heeft de Japanner een moreele verwachting, die hem doet leven. Deze is gebaseerd op de ver knochtheid aan den keizer, wat eigenlijk de hoogste vorm is van het opgaan van den enke ling in de gemeenschap. De soldaat vecht voor hem, maar de ambtenaar en de werkman wer ken voor hexxx en maken zich dat voortdurend bewust. Voor hem wil zeggen voor heel Japaxx". „De ambtenaar exx de arbeider zijxx er, naar mexx mij verteld heeft, niet kwaad aan toe. Maar de boer? Ixx tegenstelling met dien in Europa die zelfs ten nadeele van den haxxdel exx de industrie wordt beschermd, heeft de boer ixx Japan zware belastingen te dragen en zijn ellende moet groot zijn Na zijn vice-minister te hebben geraadpleegd antwoordt de minister: „Er zijxx dx-ie klassen onder de boex-en, de groot grondbezitters, de pachters en de prole tarische boeren. Niettegenstaande de zwaar drukkende lasten is de toestand in de land- bouwwereld xxiet verergerd, daar de Japaxxsche boer altijd aan een hard leven gewend is ge- geweest. Als de grootgrondbezitters, zooals in de feo dale tij dexx, dexxken te zware schattingen van het werk der boerexx te kunnen blijven heffen, loopen zij het gevaar een misrekening te heb ben gemaakt. „Hebt U nxisschiexx eexx of ander wetsontwerp betreffende die „misi-ekeningen" voorbereid Excellentie?" De heer Takahashi, die tot nu toe zoo toe gankelijk was, brengt de conversatie .op een an der onderwerp exx vraagt mij vei-schillende din gen, over wat ik- van den -financieelen toe- staxxd ixx Frankrijk weet, waarvoor hij zich plotseling zeer schijxxt te interesseeren. Ik zal dus gaaxx kijken bij de boeren in de Noordelijke provincies vaxx Japan, daar waar de meeste ellleixde heerscht. (Nadruk verboden.) UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS Bij K.B. is aan W. B. Gort op zijxx verzoek nxet ingang van 1 Optober eervol ontslag verleend als burgemeester vaxx Texel. Met ingang van 15 Augustus is bexxoemd tot bur gemeester van Schoonebesk H. van Ek en tot burgemeester vaxx De Lier C. J. van der Hoeven, eveneens op 15 Augustus. ONDERWIJS. Bij beschikking vaxx dexx minister van On derwijs, Kunsten exx Weteixschappen a.i. is dr, N. Tinbergen te Leiden tot wederopzeggixxg toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuxxi- versiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de algemeene zoölogie. RECHTERLIJKE MACHT. Bij K.B. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Harderwijk, J. H. Lever, oixtvanger der i-egistratie en domeinen aldaar. TARIEFCOMMISSIE. Bij K.B. zijn met ingang vaxx 16 Augustus 1935 aangewezen als plaatsvervangers van den voorzitter of de onder-voorzitters der ta riefscommissie mr. B. P. Enklaar, rechter te Groningen, mr. W. Hustinx, rechter te Maastricht, mr. J. v. Vollenhoven, advocaat en procureur, tevens plaatsvervangend rech ter te Rotterdam. Noodlottige gevolgen van plotseling stoppen. Een doode en een gewonde. Hoe gevaarlijk plotseling stoppexxis. is Dinsdagavond te Amsterdam weer geblekexx, toen als gevolg daarvan een man wei'd gedood eix een ander gewoxxd. Op de Nassaukade bij de le Hugo de Gx'oot- straat te Amatei-dam, reed Dinsdagavond een wielrijder achter een auto. De auto moest plotseling stoppen eix de wielrijder, een 24- jarige man, reed tegen de achterzijde van de auto. Bewusteloos werd hij opgenomeix en naar een der ziekenhuizen vervoerd. Daar scheen hij weer zoo ver in orde, dat hij naar zijn woning koix worden overgebracht. Zijix huisdokter echter achtte onmiddellijke opneming iix het ziekenhuis noodzakelijk. Voor men heixx evenwel daarheen lxeeft kuix- neix brengen, is hij aan de gevolgen over leden. Een zelfde ongeluk, waarvan de afloop minder tragisch was. heeft zich voorgedaan bij het Leidsehe boschje te Amsterdam, waar een 4C-jarige man eveneens tegen de achter zijde van een stoppende auto opreed. Hij is met eexx hersenschudding xxaar het Wilhelm mina Gasthuis gebracht.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6