Helga's weddenschap. BEVERWIJK Aan de vernietiging prijs gegeven. Voedsel voor mensch en dier naar de vuilnisbelt. „Het is te hopen, dat we er nooit gebrek aan zu'llen hebben", zei een oude tuinder, die op de Meer het opladen van de massa's groenten, bestemd om aan de vernietiging te worden prijs gegeven, met sombere blikken gadesloeg. Daar ging weer het resultaat van maanden- langen arbeid, naar de vuilnisbelt. En deze tuinder, met zijn door het zwoegende leven verharde trekken, schudde het grijze hoofd en bedacht hoe de tuinders het land hadden be werkt en het zaad aan de aarde hadden toe vertrouwd. Dag aan dag besteedden zij groote zorgen aan het opkomend gewas, dat tot rijp heid moest komen om honderdvoudige vruch ten voort te brengen. Zij hoopten en vertrouw den, dat de natuur datgene zou willen doen, wat voor het gewas goed was. En de natuur deed het, overvloedig, zooals de Natuur is. He laas, de som van arbeid en vertrouwen was menigmaalvernietiging. Men mag het onderconsumptie noemen of overproductie, het doet niet terzake, het feit is, dat eten voor mensch en dier bij groote hoeveelheden ver nietigd wordt. De tuinder ontvangt voor zijn product, dat de menschheid om welke reden dan ook niet kon gebruiken, een „fooitje", waarvan hij het zaad en de mest niet kan be talen. Over „loon naar arbeid" wordt zelfs nog maar niet eens gedacht. Men slaat dit gedoe met afschuw gade, welke oorzaak deze voed- selvernietiging dan ook mag hebben. Er zit iets onteerends in en men kan het gevoel niet van zich afzetten, dat veel menschen mis schien gebrek hebben aan veel, wat voor de dieren wordt geworpen of wat in het ergste geval op de vuilnisbelt terecht komt en' aan de verrotting wordt prijsgegeven. En er zit harde ironie in, wanneer een tuinder op de markt een jongen in zijn kraag neemt, die met een wortel voetbalt. „Mag jij met „eten" gooien?" zegt hij. De jongen wijst op een hoog opgeladen wa gen met bossen peen. ,,'t Gaat toch naar de vuilnisbelt", geeft hij ten antwoord. En dus is het heel gewoon, dat hij met zulke dingen mag voetballen. Een deel van de onverkocht gebleven pro ducten wordt als veevoeder gebruikt en een bescheiden deel wordt bestemd voor distribu tie onder werkloozen en armlastigen. En de rest gaat naar de vuilnisbelt. Cijfers zijn niet te geven. Zij kunnen de werkelijkheid slechts benaderen. De maand juli was wel heel slecht. Hier zijn een paar cij fers uit het vernietigingsproces: 341.500 krop pen sla, 18.000 bloemkoolen, 10.000 komkom mers, 25.000 bossen peen. Zij geven den juis- ten toestand niet weer, want er zijn nog zeer veel producten, die in deze telling niet zijn opgenomen. Doperwten, rabarber, andijvie, tuinlboonen, tomaten, enz. gingen ook in aanzienlijke hoe veelheden naar de belt. Zij geven een beschei den beeld van de economische verwording de zer tijden. Het nijvere tuindersvolk vangt wel de hardste slagen op. GROENTEN VOOR WERKLOOZEN EN ARMLASTIGEN. Onlangs vestigden wij er reeds de aandacht op, dat een deel van de groenten, die aan de veilingen de vastgestelde minimumprijzen niet konden opbrengen en dus aan de vernietiging moesten worden prijs gegeven, naar Rotter dam wordt vervoerd, om daar tegen zeer lage prijzen onder werkloozen en armlastigen te worden gedistribueerd. De leiding van deze distributie berust bij een groentencentrale. Reeds eenige jaren geleden werden ook te Beverwijk pogingen aangewend om tot oprich ting van een groentencentrale te komen. De toenmalige geestelijke adviseur van de plaat selijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond Rector Th. Boonekamp was van dat plan de promotor. Tot stichting van een centrale is het echter niet gekomen. Nu in dezen zomer op vrijwel lederen markt dag wederom groote hoeveelheden groenten aan de vernietiging worden prijs gegeven is bij de vakcentrales wederom de idee levendig ge worden om aan deze kostelijke tuinbouwpro ducten een betere bestemming te geven. Het denkbeeld, om ook hier ter plaatse een groen tencentrale te stichten heeft opnieuw vaste- ren vorm gekregen. De vakcentrales hebben uit verschillende plaatsen reeds inlichtingen ontworpen. De besturen zullen thans met B. en W. confereereh, om de mogelijkheid van de stichting eener gemeentelijke groentencen trale te overwegen. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Zooals wij reeds berichtten stonden Za terdagmorgen bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering in totaal 756 werkloozen ingeschreven tegen 720 aan het einde der vorige week. De werkloosheid doet zich gelden in on derstaande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 3,bankwerkers 7, be hangers 3, betonvlechters 4, betonwerkers 5, blikbewerkers 1, bouwkundige opzichters 1, carosseriemakers 1, chauffeurs 14, drukkers 7, electriciens 4, expediteurs 3, grondwerkers 59, handlangers 5, kantoorbedienden 5, ko pergieters 2, landarbeiders 17, lasschers 1, loodgieters 3, losse arbeiders 156, machinis ten 4, machinedrijvers 2, machinale houtbe werkers 3, marmerbewerkers 2, marmerpo lijsters 1, metselaars 14, monteurs 5, opper lieden 16, plaatwerkers 1, reizigers 1, schil ders 2, schippers 2, schoenmakers 2. sigaren makers 13, sorteerders 1, slagers 1, smeden 3, soldeerders 3. stokers 8, stucadoors 3. teeke naars 2, timmerlieden 22, uitvoerders 1, voer- i lieden 3, voorslaanders 1, winkelbedienden 3, dienstboden 2, werksters 2, koks 1, zeilmaker I, totaal 426 (vorige week 423). Wijk aan Duin: Bakkers 3, bankwerkers II, betonvlechters 1, betonwerkers 2, blikbe werkers 2, blikslagers 2, carosseriemakers 1, chauffeurs 14, drukkers 1, electriciens 4, ex pediteurs 1, grondwerkers 47, handlangers 4, kantoorbedienden 8, kappers 1, kellners 2, kleermakers 1, landarbeiders 19, loodgieters 1, losse arbeiders 51, lijnwerkers 1, machinis ten 7, machinedrijvers 1, metaalbewerkers 7, metselaars 7, meubelmakers 1, monteurs 2, opperlieden 16, plaatbewerkers 1, reizigers 4, schilders 3, schippers 4, schoenmakers 1, si garenmakers 1, stokers 1, stucadoors 5, tim merlieden 20, uitvoerders 1, voerlieden 1, win kelbedienden 3, dienstboden 3, werksters 1, zeilmakers 1, totaal 268 (241). Heemskerk: Betonvlechters 3, betonwer kers 2, chauffeurs 5, electriciens 1, grond werkers 8, kantoorbedienden 2, landarbeiders 10, losse arbeiders 17, metselaars 1, opperlie den 6. timmerlieden 6, uitvoerders 1, totaal 62 (56). UITSTAPJE NAAR AUSTERLITZ. Heden, Maandag maken de" kinderen van de leden van den Ned. R.K. Volksbond een uit stapje naar Austerlitz. Te negen uur vertrok ken vijf groote autobussen van de Cornells Amsestraat. Des avonds te 7 uur zal het gezel schap aan de Schans arriveeren, waar de ouders hun kinderen in ontvangst zullen kun nen nemen. BEVERWIJK—ZEEBURGIA (5—2). (Nederlaagwedstrijd) Onder goede leiding van den heer Peper heeft Beverwijk haar tweeden wed strijd van het Zilveren Doeltournooi met sprekende cijfers gewonnen. Te zes uur opent Markx voor Beverwijk het spel. Dadelijk stevenen de Wijkers op het Zeeburgia-doel af, doch de bal rolt naast. Als Maenhout voorzet, is het A. Markx, die scoort. (10). Beentjes zet een corner voor doel en Maen hout kogelt No. 2 in het doel. Kuijer brengt den stand op 30. De bezoekers kunnen maar niet los komen. De Wij kers domineeren. Als Markx aan Vessies een goede pass geeft, wordt de stand 40. De tweede helft begint met een overwicht der bezoekers, maar Adrichem is in goede conditie. Markx geeft Vessies weer een mooie kans, die deze benut. (50). Onstuimig komt Zeeburgia opzetten; de achterhoede der Wijkers bezweert voorloopig het gevaar, maar toch kan Adrichem niet verhinderen, dat de bezoekers den achter stand verkleinen. (51). Enkele seconden voor het einde begaat één der Wij kers een overtreding; de penal ty wordt benut. (52). WIJK AAN ZEE EN DUIN MAANDAG 5 AUG. 1935 Spreker zette uiteen, dat samen gaan met de gedachte van Bellamy geen aantasting is van persoonlijke geestelijke of stoffelijke eischen. Bellamy omschreef zijn systeem in zijn werk „In 't jaar 2000". In zijn maatschappij zal het geld als ruilmiddel verdwijnen; persoon lijke handel met winst ten eigen bate is daar onmogelijk. Spreker wees op de clearing (schuldvereffening), den goederenruilhandei tusschen de staten onderling. Deze zijn te be schouwen als vormen van handeldrijven zoo als Bellamy vóór 40 jaar zich die reeds dacht. Vervolgens was nogmaals 't woord aan den heer Nolles. De heer P. J. Rijken sloot de bijeenkomst met dank voor de opkomst en aan de mede werkenden. MEISJE TEGEN EEN HEK GEREDEN. Zaterdagavond omstreeks 6 uur reed een 8-jarig meisje, tijdelijk hier vertoevend, ko mende van den Rijkert Aertszweg tegen het hek van het restaurant „De Tuinberg" met het noodlottig gevolg, dat zij een vrij ernstige onderkaakfractuur kreeg. Door de zorg dei- Reddingsbrigade werd het kind per brancard huiswaarts gebracht. Later bleek opneming in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk noodzakelijk. LAMPIONOPTOCHT EN STRANDFEEST. De Strandfeestcommissie houdt Zaterdag avond 10 Augustus een lampionoptocht, waar bij prijzen worden uitgeloofd voor groepen mooie costuums en dito lampions. Zij organiseert Woensdag 14 Augustus een strandfeest, dat zal bestaan uit: 't Scheppen van sterke bergen door groe pen: A. van 912 jaar. B. van 12 en ouder. (Winnaars zijn zij, wiens berg 't langst stand houdt tegen den vloed). 't Maken van sierwerken door groepen of individueel C. voor groepen: leeftijd 5 tot 8 jaa.r D. individueel werk: voor eiken leeftijd. Aanmelding voor dit feest, dat gehouden wordt op 't middenstrand, op Zaterdag 10 Augustus in restaurant. „De Tuinberg". HEEMSKERK GEWESTELIJKE BIJEENKOMST DER INTERN. VEREEN. „BELLAMY". Zondagmiddag hield de afd. Beverwijk dei- Internationale Vereeniging Bellamy op het terrein aan den Nieuwen Straatweg haar ge westelijke bijeenkomst. In afwachting van de komst der afdeeling Alkmaar droeg de heer Mr. Dr. P. IJssel de Schepper een humoristi sche schets voor getiteld „Bankbreuk". Tijdens deze voordracht arriveerde de afd. Alkmaar, waarna de heer P. J. Rijken, voorzitter der afdeeling Beverwijk, de bijeenkomst met een korte welkomstrede opende. Eerste spreker was de voorzitter der vereeni ging Bellamy, Mr. Dr. P. IJssel de Schepper. De groote overvloed, welke de aarde oplevert, is ruimschoots voldoende om elk 'n menseh- waardig bestaan te schenken. Toch is de algemeene toestand thans zeer slecht. Hierin kan verandering gebracht worden op 'n wijze, die Edw. Bellamy ruim veertig jaar geleden reeds aan gaf. In 1887 wees hij reeds op de fout van het stelsel, waarin weelde en armoe, overvloed en gebrek nog ala schrijnende con trasten mogelijk zijn. Wil daarin verandering komen, dan dienen wij menschen al 't oude los te laten en ons volkomen in te leven in het nieuwe opdat de wijziging kome zonder geweld en groeie in volkomen vrijheid. In dit laatste vooral.-- is, zoo zei spr., inzonderheid voor ons Nederlandsche volk, dat zoo prat gaat op zijn vrijheid een taak weggelegd. In 't kapitalisme ligt de oorzaak van de ellende van dezen tijd, waarin we ons bewust dienen te zijn dat eendrachtig samenwerken, niet samen strijden de verbetering moet brengen. We dienen los te staan van 't oude stelsel. Konden vroegere crises een uitweg vinden in het zoeken naar nieuwe afzetgebieden, deze staan thans niet meer voor ons open, alleen de omzetting van het oude stelsel in een nieuw kan verbetering brengen. Het winstsysteem moet worden afgeschaft en de mechaniseering moet geen doel, maar middel worden. Na deze rede trad de heer Henri Nolles op: die alvorens zijn scherts ten beste te geven aandacht vestigde op het wezen van de hu mor. Een land, dat geen humor kent is ten ondergang gedoemd. Critici die meenen, dat bij een ernstige zaak als deze geen luim past, verwees hij naar Freud, Künkel e.a. Zij zullen ontdekken, dat humor het tegengif, het middel van evenwichtsbewaring, is om de ziel voor ondergang te behoeden. Zijn geestige voordracht bleek de instem ming der aanwezigen te hebben. Menigmaal klonk een gulle lach. „Waarvoor wij strijden" was het slot van zijn eerste optreden en tevens van het eerste deel der bijeenkomst. Na de pauze sprak de heer H. J. Boogaard. R.K. SPAARFONDS „ST. IGNATIUS". Vrijdag 9 Augustus is er ledenvergadering van bovengenoemd spaarfonds, 's avonds half acht in het K. S. A. gebouw. R.K. KORFBALCLUB O. N. A. Maandagavond speelt O. N. A. tegen de Graal te Wijk aan Zee en Duin. ZWEMWEDSTRIJDEN. Zondagmiddag werden in de zweminrichting aan de vuurlijn onderlinge wedstrijden gehou den, deze wedstrijden waren georganiseerd door de Heemskerksche Zwemclub. De uitslagen zijn als volgt: 1. 25 M. vrije slag voor jongens beneden 12 jaar: 1. C. Walter 221/5 sec.; 2. A. Houtkooper 24 2/5 sec. 2. 25 M. vrije slag voor meisjes beneden 12 jaar: 1. J. Brandjes 261/5 sec.; 2. Gre de Bie 28 4/5 sec. 3. 50 M. schoolslag voor meisjes van 1216 jaar: 1. J. v. d. Sluis 46 2/5 see.; 2. Tinni Knap 48 sec. 4. 50 M. schoolslag jongens van 1216 jaar: 1. C. Walter 49 2/5 see.; 2. A. v. Dorp 50 2/5 sec. 5. 50 M. vrije slag dames om den wisselbeker. 1. Bep Walter 42 1/5 sec.: 2. C. Reinders 44 4/5 sec. 6. 50 M. vrije slag heeren om den wisselbeker 1. J. L. Kok 33 1/5 sec.; 2. H. v. d. Groen 33 2/5 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1 I. Klees 1 m. 36 1/5 sec.; 2. J. Dil 1 m. 39 2/5 sec. Voor de 1000 M. startten 15 dames, no. 1 was Bep Walter 23 m. 26 sec.; 2. G. v. d. Sluis 24 m. 8 sec. 1000 M. vrije slag heeren. Hiervoor startten 11 heeren. No. 1 was J. Gorter 22 m. 25 sec.; 2. J. L. Kok 22,45 m.; 3. J. Dil 22,55 m. Vervolgens werd nog gecostumeerd gezwom men, voor de costuums werden prijzen uitge loofd, die door de volgende deelnemers wer den behaald: voor het origineelste J. v. d. Born, zedelijkheids maniak, voor mooiste Bep Walpe, chineesche dame. Voor het geestigste J. Dil en S. Klein moeder en kind. Het Mannenkoor „Zanglust" maakte een uitstapje naar Duitschland. Het afscheid van de zangers voor het station. Het nummer tobbe-varen verviel, hiervoor werd nu 25 M. hindernis gezwommen: 1. A. v. Dorn; 2. E. Walter. De prijzen werden door den heer Molenaar K. N. Z. B. offical uitgereikt. R. K. V. V. „A. D. O." Uitslagen van Zondag: H. S. V. I—A. D. O. II 4—2 A. D. O. Ill—H. S. V. n 7—2 A. D. O. aVitesse b 00 EEN NIEUWIGHEID IN DE R. K. KERK. Bij den preekstoel is een microfoon ge plaatst met vier luidsprekers, in iederen hoek van de kerk een. SPAARFONDS ST.-IGNATIUS. Bovengenoemd fonds houdt Vrijdag 9 Augustus een ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. R.-K. Kamerfractie zal afwachten. Wat Dinsdag 17 September zal brengen. SLAGADER DOORGESNEDEN. Terwijl de heer L. Doctor bezig was zijn tabakspijp met een mes uit te schrapen, schoot het mes plotseling uit een sneed zijn slagader door. Door een dichtbij wonend lid van E. H. B. O. werd hij voorloopig verbon den. Aardschokken op Sumatra. SABANG, 3 Augustus (Aneta). Heden morgen 7 uur 45 werd een lichte aardbeving gevoeld. Er werd geen schade aangericht. MEDAN, 3 Augustus (Aneta). Heden morgen om 7 uur 42 werd een vrij sterke aardbeving gevoeld, die ongeveer een minuut aanhield- Boomen zwaaiden en klokken ston den stil. Voor zoover bekend werd geen schade aangericht. Het sterkst werd de beving gevoeld te Brastagi en de omgeving van de Sibajak, welke berg vermoedelijk de oorzaak is van de beving. KOETARADJA, 3 Augustus (Aneta) He denmorgen om 7 uur 45 werden hier vrij he vige aardschokken waargenomen. BATAVIA, 3 Augustus (Aneta). Het Me teorologisch Observatorium registreerde hedenmorgen om 8 uur 43 Java-tijd een zware beving uit het Westen op een afstand van 2100 K.M. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot advocaat- generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam mr. J. Versteeg, substituut-officier van justi tie bij de arr.-reehtbank aldaar. De viermaster Mopelia, 2500 ton groot, een der laatste van de oude garde der zeilschepen, is te Bremer haven volledig uitgebrand. Dan wordt een besluit genomen. In het gebouw van de Tweede Kamer heeft de Katholieke Kamerfractie vergaderd ter bespreking van den politieken toestand, inge treden door de ambtsaanvaarding van de le den van het extra-parlementair kabinet-Co- lijn in zijn huidige samenstelling. Overwogen werd o.m. de vraag of er aan leiding is tot den voorzitter der Tweede Ka mer het,verzoek te richten de Kamer bijeen te roepen- In verband met de mededeeling in de radio-rede van dr. Colijn, dat het Kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Sta- ten-Generaal zou kenbaar maken, werd het van de zijde der Kamer fractie juister geaeht, behoudens bij zondere omstandigheden, deze me dedeeling af te wachten en dan te overwegen of het wenschelijk is, in de Kamer voor te stellen, de troonrede met een adres van antwoord te be antwoorden of wel een interpellatie aan te vragen. Kind ging een brandend huis binnen. In de vlammen om het leven gekomen, i In een schuur van den landbouwer A. S. te Terheijden brak een dezer avonden brand uit. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat wel dra de stal en ook de boerderij in vlam s^pn" den. De landbouwer, die met twee dochtertjes en zijn vader thuis was, kon zich met zijn huisgenooten met groote moeite uit het bran- dende perceel redden. Doordat het rieten dak van de schuur op de brandkraan was gevallen, duurde het eenigen tijd, voordat de brandweer water kon geven. De drie gebouwen werden geheel doorvliet vuur vernield. Twee varkens, huisraad en landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. De echtgenoote van S. vond bij haar terugkeer uit Hooge Zwaluwe, waar zij een feest had bijgewoond, haar wo ning brandende. Toen de brand gebluseht was, miste men een der meisjes, terwijl de landbouwer zeker wist, dat zij naar buiten was gebracht. Men is daarop in de smeulende woning gaan zoe ken, en daar vond men, tot aller groote ont steltenis, het verkoolde lijkje van het 7-jarig kind. Het schijnt onopgemerkt in het bran dende huis te zijn teruggeloopen en is daar op noodlottige wijze omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. DEFECT AAN SCHOORSTEEN VEROOR ZAAKT BRAND. Zondagmorgen 10 uur brak, vermoedelijk door een defect aan den schoorsteen, brand uit in de boerderij van den landbouwer H. Maas, gelegen op het z.g. Heezeland onder de gem. Heijen. Het vuur vond gretig voedsel in den pas binnengehaalden oogst, welke geheel in vlammen opging, een groot gedeelte van den inboedel ging mede verloren. Een kalf kwam in de vlammen om. Ook de vracht auto van den heer Maas werd door het vuur vernield, terwijl tevens twee bankbiljetten die de zoon van den landbouwer Zaterdagavond op zijn kamer had gedeponeerd, verbrand zijn. Een paard en twee koeien konden bijtijds wor den gered. De vrachtauto was niet, de inboedel slechts laag verzekerd. FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 31) Oppervlakkig gezien, zijn wij zoo ver schillend als nacht en dag. Maar dit ver schil gaat niet zoo heel diep. Ons gevoels leven rust op een min of meer gelijke basis; we hebben plezier over hetzelfde, zijn aan gedaan over hetzelfde en ergeren ons over hetzelfde. Zonder nu te willen beweren, dat ik groote ervaring heb op dit gebied, geloof ik toch dat dit het belangrijkste is voor twee die samen willen kampeeren in de toekomst. Dat bespaart je later de ontdekking, een wildvreemde te hebben getrouwd. Het zal echter nog een heelen tijd duren, dus kan ik een massa beddekleedjes haken en alle mogelijke dingen borduren. Wanneer alles loopt zooals hij wil. gaat hij met den herfst naar Duitschland. Het zal zeker drie of vier jaar worden en waar het geld van daan moet komen, als hij z'n eigen opge spaarde kapitaaltje heeft verbruikt, dat be grijpt hij niet, maar ik wel. Nog altijd weet hij niet, welke goede relaties ik heb; dat zal gen prettige verrassing voor hem zijn, als we met Augustus hier vandaan gaan. Voorals nog ben ik slechts het kamermeisje Helga met zulke duistere familieverhoudingen, dat daar liever niet over gesproken wordt. Ik verheug er me op hem ons heerlijk huis te laten zien met de gezellige kamers. Vader en hij zullen best met elkaar kunnen op schieten, denk ik, en tante Aleksandra zal hem zeker een ontwikkelden, beschaafden en innemenden jongeman vinden, wat in haar mond de hoogste vorm van lof is. Ook zal ze het prettig vinden, dat zijn moeder een juf frouw Palm is. Zoo is tante nu eenmaal. Dat hij chauffeur geweest is, zal ze eenvoudig negeer en en doodzwijgen, voor zoover dit mogelijk is in een kleine plaats. Maar nu genoeg van zielkundige analyse en andere beschouwingen. Ik moet naar be neden, Laurense helpen koekjes en cakes te bakken voor Zondag als wanneer we een heele invasie verwachten. Gelijk alle land- góedeigenaars zijn de Bechs vooral in den zomer bijzonder in trek bij hun vrienden en kennissen. Bijna zou ik vergeten, je de meest opwin dende gebeurtenis van de week te vertellen, een wanhopig fiasco voor mij, wat me een slapeloozen nacht heeft gekost. Ik heb een brief ontvangen van den on derwijzer Opstad. Hij heeft mij absoluut ver keerd begrepen. Hij meent, dat ik voor mij zelf heb gesproken en mijn eigen deugden heb geroemd Daarom schreef hij o.m.: Ik heb reden te gelooven dat u mijn gevoelens beantwoordt, enz. enz. Ik was radeloos. Wie had ooit gedacht, dat dit het resultaat zou kunnen zijn? Ik heb hem teruggeschreven en getracht, de situatie zoo goed mogelijk te redden. Maar ik kan er dit keer nauwelijks om la chen. En ik durf hem voor geen geld ter wereld te ontmoeten. Natuurlijk is hij woe dend. Dat is nu je dank dat je je uitslooft, andere mensehen gelukkig te maken. Wat je ook doet, probeer nooit je vrienden en ken nissen uit te huwlijken, het .brengt je enkel in ongelegenheid. Ja, nu moet ik gaan, anders raakt Lau rense uit .haar humeur, en dat ik het ergste, wat me kan overkomen. Dan loopt ze zwij gend rond en moet je haar op alle mogelijke manieren vleien, eer ze het gebruik van haar stem terug krijgt. Hou je taai. Je Helga. Oslo, 19 Juni. Lieve Grete! Dertiende rapport. Even een korten groet uit de stad. Onze vrije Zondag! Stemming schitterend. Ver geten zijn boender en zeepsop en afwasch- rommel. Een uitstekend diner in het Thea tercafé. Zalm met komkommersalade, gebak toe. 't. Orkest speelt de Bloemenwals van Tschaikowsky. Wilde, dat ze dien tot in eeuwigheid bleven spelen. Heerlijk, geen plichten te. hebben. Zalig, door anderen te worden bediend. Fijn, achterover te leunen tegen zachte kussens, zonder te moeten den ken aan omwasschen. En nog zes uur voor de trein gaat. Mijn onbeschaamde cavalier kijkt over m'n schouder en zegt, dat ik nu alle syno niemen gebruikt heb, die onze taal rijk is, om mijn opgetogenheid uit te drukken. Lang niet. Ik heb nog heelemaal niet gezegd dol, eenig, enz., maar dat doe ik dan bij dezen, aangezien ze hier geheel op hun plaats zijn. Afkloppen? Wat dunkt je? Groeten, Helga. Vinger gaard, 21 Juni Veertiende rapport. Lieve Grete! Hartelijk dank voor je brief, die op me lag te wachten toen ik vandaag terugkwam uit de stad. Nu moet je niet denken, dat ik se dert m'n laatste krabbeltje aldoor in de stad geweest ben; o nee, ditmaal was het niet di- recht voor genoegen. Mevrouw Bever-Hansens kamermeisje kreeg het opnieuw te kwaad met haar maag, en nu moest ze geopereerd worden. Mevrouw Bever-Hansen, die juist een groot diner zou geven, voelde het alsof ze schandelijk in de steek gelaten was, en belde subiet haar moe der op, Ik er op af, met m'n uniform. Kwam net nog op tijd om de borden neer te zetten. Ik heb nu routine, en alles ging gesmeerd. Vroeger, toen ik de kunst nog niet verstond, dwong ik met macht en geweld de schotels tusschen de converseerende hoofden, met het gevolg dat die hoofden van mekaar weg schoten. Door menigen bestraffenden blik van mevrouw Bech echter heb ik me lang zamerhand deze wijze van optreden afge wend. Nu hef ik den schotel over de geonduleer- de en gepomadeerde hoofden heen en laat dien dalen op de juiste hoogte, vlak voor de gene, die zich moet bedienen, en op die wijze kan ik meteen met een half oor luisteren naar het algemeene gesprek. Een keukenmeisje ziet in de menschen uitsluitend eetmachines. Zoo erg is het niet gesteld met een kamermeisje, maar ook zij ziet een gezelschap met zeer bijzondere oogen aan. Zij maakt vooral kennis met de ruggen. O, ik ken ze, deze visite-ruggen; die der heeren zwart, van de dames gedecolle teerd. Al die bloote halzen en dat geondu- leerde haar werken zoo vermoeiend. Een weinig menschenkennis doet men op die manier wel op, zelfs wanneer men de gasten als kamermeisje slechts op den rug ziet. Jonge meisjes onder de twintig geven het minst om het eten, Ze hebben er geen idee van, wat ze naar binnen werken; in ieder geval niet, voor ze aan het dessert zijn, als de smaak van ijs en crème misschien voor een oogenblik hun opgewondenheid tot be daren brengt. Dames tusschen de twintig en veertig verdeelen hun aandacht gelijkelijk tusschen de spijzen en de flirt. Oudere da mes laten het zich goed smaken, zonder te worden afgeleid door de conversatie van hun tafelheer of de gedachte aan eigen uiterlijk. (Wordt vervolgd^.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5