HET NIEUWE AVONDBLAD HET KINDERFEEST VAN „ALGEMEEN BELANG.' Zigeuners kiezen een nieuwen koning. 20e JAARGANG NO. 235 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus '5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De zeevisscherij in Juni. Resultaten der trawlvisscherij vrijwel gelijk met Juni 1934. Haringvisscherij leed door slechte prijzen. De Af deeling Vissc.herijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Juni 1935, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Juni 1934. Aan de zeevisscherij namen 489 (488) Ne- derlandsche vaartuigen deel. Door Nederland- sche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 4.470.213 kg (4.263.080 kg) visch met een waar de van f 718.706 (f 842.750). In totaal waren 49 (48) stoomtrawlers ïn bedrijf. In 91 (87) reizen brachten de stoom trawlers te. IJmuiden 1.265.019 kg (1.239.845 kg) Noordzeevisch aan ter waarde van f 170.725 (f 166.068) of gemiddeld per reisdag 1266 kg (1406 kg) en f 171 (f 188). (In Juni 1934 brachten 4 stoomtrawlers, die aan de Westkust van Engeland en in het Engelsche Kanaal hadden gevischt, in vier reizen boven dien nog 64.715 kg visch aan ter waarde van f 11.506). 2 (1) sleepboottrawlers voerden in 8 (4) rei zen te Zoutkamp 50.725 kg (21.675 kg) Noord zeevisch aan ter waarde van f 3083 (f 2345). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 3 (2) motortrawlers maakten 5 (4) Noord zeereizen en besomden voor 65.816 kg (48.780 kg) visch f 8685 (f 7498) of gemiddeld per reisdag 1045 kg (1161 kg) en f 138 (f 179). Van- de motorloggers namen 108 (96) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 159 (231) reizen werd '613.919 kg (629.730 kg) Noordzee visch aangebracht ter waarde van f 130.182 (f 134.595) of gemiddeld per reisdag 255 kg ,(298 kg) en f 54 (f 64). 6 (7) motorkotters maakten 29 (39) reizen en voerden 24.143 kg (30.440 kg) Noordzee visch aan 'ter waarde van f 4280 (f 7238) of gemiddeld per reis 833 kg (781 kg) en f 148 ;(f 186). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen voorts- 153 (156) kleine motorvaartuigen, waaronder ook enkele kotters, en 28 (23) half gedekte en open zeil- vaartuigen deel. De motorkustvisschers maak ten 910 (953) reizen en brachten 307.494 kg (324.850 kg) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 51.477 (f 67.761) of gemiddeld per reis 338 kg (341 kg) en f 57 (f 71)'. Voor zoover bekend namen 16 (13) Neder- landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 64 (44) reizen werd 99.225 kg (55.110 kg) visch aangebracht ter waarde van f 15.758 (f 11.757) of gemiddeld per reis 1550 kg (1253 kg) en f 246 (f 267). Door 8 Deensche motorkotters en een 2-tal Belgische motorkotters, die met de zeevisch zegen hadden gevischt, werd tezamen in 19 reizen 71.108 kg Noordzeevisch te IJmuiden aangevoerd waarvoor f 13.005 werd besomd. Overeenkomstig de van Règeeringswege vastgestelde maatregelen vertrok op 8 Juni de tweede groep haringschepen ter visscherij en werd het kwantum netten, dat medegenomen kon worden, tot 60 verhoogd. Op 27 Juni ging de derde groep haringschepen in zee. Het aan tal netten bleef toen echter bepaald op 60. Aan het einde der maand waren van de Ne- derlandsche haringvloot 31 (36) stoomloggers (stoombeugers, die op haring vischten, inbe grepen) en 106 (138) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche maatschappij te Schevenin- gen namen bovendien 11 (7) vaartuigen aan de haringvisscherij deel. De Nederlandsche haringschepen brachten in 26 (44) reizen der stoomloggers (stoombeu gers inbegrepen) en 92 (122) reizen der motor loggers 18059 (15331) kantjes maatjesharing, 746 (2746) kantjes kolmaatjesharing en 452 (120) kantjes steurharing aan, tezamen 19.257 (18.197) kantjes pekel- en steurharing of 1.829.415 kg (1.728.715 kg) ter waarde van f 299.967 (f 411.726). In Juni brachten schepen van de Poolsche Maatschappij te Scheveningen bovendien nog 1344 kantjes maatjesharing en 106 kantjes steurharing aan, tezamen 1450 kantjes pekel en steurharing of 137.750 kg ter waarde van f 20.822. De gemiddelde waarde per kantje (kolmaat jesharing inbegrepen) werd berekend op f 15.49 (f 22.63). De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers (stoombeugers inbe grepen) bedroeg respectievelijk 1012 kg (815 kg) en 811 kg (599 kg) en de gemiddelde waar de hiervan was f 193 (f 226) en f 138 (f 135). PERSONALIA. Ds. A. Groot te Exmorra en Allingawier, die in 1933 te IJmuiden-Oost hulpprediker van de Ned. Herv. gemeente is geweest, heeft een be roep ontvangen naar Oudesehoot. Hij zal ech ter, ingeval hij dit beroep aanneemt, Exmorra niet vóór 29 October a.s. kunnen verlaten, op grond van de reglementsbepaling, dat Ned. Herv. predikanten minstens 2 volle jaren hun eerste standplaats bekleed moeten hebben. Oudesehoot ligt ten Zuiden van Heerenveen; de vorige predikant is in September vorig jaar overleden, zoodat de gemeente tot 1 Oc tober 1935 vacant moet blijven. Ds. Groot had in Exmorra twee kerken, waar hij bij afwis seling preekte, nl. 2 keer te E. tegen 1 keer te Allingawier. In Oudesehoot zal hij 4 kerken vinden, n.l. te O., Nijeschoot, Mildam en Kat- lijk, welke plaatsen met Rottum en Oranje woud tot d.e burgerlijke gemeente Heerenveen behooren. Eiken Zondag is er in 2 kerken dienst, op 5 plaatsen wordt catechisatie ge geven. De heer J. Wagenaar alhier is benoemd tot -rijksveldwachter"met als standplaats Huis-/ duinen. Vergadering over de P. E. N.- tarieven. Bedrijfsvoering van het electriciteits- bedrijf verdedigd. In het Patronaatsgebouw vond gisteravond een door de Middenstands-Centrale belegde vergadering plaats, welke wasgehouden in verband met de door deze centrale en an dere organisaties gevoerde actie tegen de ta rieven van het P. E. N.. De belangstelling was slechts matig. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren Th. G. C. Hoog en F. P. Vermeulen, le den van de Provinciale Staten, A. de Wit, di recteur van gas en water, eenige raadsleden, bestuursleden van middenstands-organisa ties enz. De voorzitter, de heer H. Homburg riep de aanwezigen ee.n woord van welkom- toe en drukte er zijn spijt over uit, dat de belang stelling niet grooter was, hetgeen spreker ten deele weet aan het zomersche weer. De Middenstands-centrale heeft deze ver gadering belegd, opdat het noodige licht over deze zaak zou kunnen schijnen" en eventueele misverstanden uit den weg geruimd konden worden. Tot het laatste wil de Middenstands-Cen trale gaarne medewerken, alclus spreker. De heer J. P. Zondervan, hoofdcommies van het P. E. N. trad als spreker op. Deze begon te wijzen op de van verschillende zijden gezon den adressen, bevattende grieven en wen- schen inzake de tarieven. Spreker vond het volkomen begrijpelijk, dat verschillende be drijven in deze moeilijke tijden naar hun exploitatierekening grijpen om te trachten te komen tot bezuiniging. Vanzelfsprekend komt men dan ook tot de electriciteitstarie- ven. Onjuist vond spreker het, dat men dit deed zonder zich rekenschap te geven van de feiten, waarop de bepaling der tarieven ge baseerd is. De directie van het P.E.N, heeft het, zeïde spreker ten zeerste; op' "prijs gesteld, in de ge legenheid te worden gesteld, over de tarieven en de bedrijfsvoering te kunnen spreken. Ook de heer Zondervan had grooter bezoek ver wacht, temeer omdat ca. 4000 handteeke- ningen op de adressen zijn geplaatst. Spreker wees er op, dat het P.E.N. was ge sticht om tot stand te brengen een zoo tech- nisch-volkomen mogelijk bedrijf. De provin cie beoogt geenszins het maken van winst. De stroomvoorziening Is ter hand genomen, om de geheele provincie te voorzien. Het P.E.N. levert dus gee.n winst op, integendeel zijn het de gemeentelijke bedrijven, die groote winsten opleveren. Vreemd is het daarom, dat de middenstand ten strijde trekt tegen het P. E. N. en de gemeentelijke bedrijven met rust laat. - Spreker citeerde minister Gelissen die in een door hem geschreven 'brochure wees op de vele misverstanden, die bij de lichtverbruikers bestaan. Velen begrijpen niet, aldus deze brochure, dat een "eleetriciteitsbedrijf de eleetrische energie goedkooper kan leveren aan de industrie dan aan de particulieren. Spreker wees er op, dat de elektriciteitsbe drijven tot de kapitaal-intensieve bedrijven behooren, die groote bedragen noodig hebben voor rente en afschrijving. Hoe grooter de verkochte hoeveelheid stroom, hoe geringer de lasten hiervoor: Vandaar het streven, den omzet dus zoo groot mogelijk te maken. De electriciteitsbedrijven hebben voorts rekening te houden met de bijzonderheid, dat de elee trische energie niet economisch bewaard kan blijven. Zij moet worden opgewekt op den tijd dat zij gebruikt móet worden. Aangezien dit gebruik zeer uiteen loopt, moeten de ca paciteit van de centrales, van de hoogspan- nings- en laagspanmingsleidingen enz. zoo danig zijii, dat zij in de groote vraag, ja in de allergrootste vraag in de wintermaan den kunnen voorzien. Het spreekt vanzelf, dat de afnemers dit moeten betalen. Met behulp van een grafiek, op het witte doek gepro jecteerd, toonde spreker dit aan. Uit deze gra fiek bleek, dat aan een centrale de geleverde stroom op een dag varieerde van 8000 tot 30.000 K.W.U. op bepaalde uren. Spreker toonde daarna aan de oorzaak van de ver schillen in de tarieven. Dit houdt verband met. de maximumbelasting en de afgenomen K.W.U. Het zijn de lichtverbruikers, die de electri- citeitsbedrijvlen op hooge. kosten jagen, door gedurende een korten tijd van den dag de grootste kwantums te gebruiken. Uit hoofde van het een en ander is een vastrechttarief noodzakelijk. Bij een vastr.eehttarief wor den de vaste kosten en het vastrecht vastge legd, daarnaast betaalt men een lagen prijs voor de geleverde energie. Bij de stroomver bruikers stelde men het vastrechttarief vast naar het stroomverleden. Bij nieuwe verbrui kers regelde men het vastrecht naar het grondoppervlak. Voor wie de geleverde stroom op meer dan 30 cents per K.W.U. kwam wordt het meer-betaalde gerestitueerd. Spreker gaf daarna een uiteenzetting van het bedrijf van het P- E. N., waarbij hij wees op de verschillende eischen; door de vele ca- tegoriën van verbruikers gesteld. Het is on juist elk dezer afnemers afzonderlijk te be- oordeelen. De provincie streeft er naar, de geheele stroomlevering in haar .concessiebedrijf in handen te krijgen. Zij heeft reeds 45 ge meentelijke bedrijven overgenomen. Een aan tal levert echter nog weerstand en het is vooi- de stroomverbruikers in de gemeente Velsen van het grootste belang, dat ook deze ge meenten onder het debiet van het P.E.N. ko men. Opmerkelijk is, dat overal waar het P. E. N. de stroomlevering van een gemeente heeft overgenomen, het stroomverbruik aan zienlijk is gestegen. Het is juist, dat het P. E. N. de laatste jaren een bedrijfsoverschot heeft gemaakt, maar de provincie heeft een reservefonds noodig van minstens 15 pot. van het aanlegkapitaal. De winst komt dus niet in de overheidskas, maar wordt aangewend in het bedrijf zelf. Zoodra de reserve van 15 pet. is bereikt, kan tot ver laging der" tarieven -worden overgegaan. Een daarna vertoonde grafiek toonde aan, dat van de producten in 1934 ten bedrage van 195.333.000 K.W.U. werd geleverd aan de grootindustrie en spoorwegen 73,7 pet, voor kleinkracht 2,6 pet. voor straatverlichting 1,7 pet. voor licht en huishoudelijk gebruik 19.4 pet. voor de polders 2,6 pet. Bij de bespreking der grieven toonde spre ker nogmaals aan, dat instellen van een vast rechttarief de juiste politiek is. Het P. E. N. zal het vastrechttarief zeker niet afschaf fen, zooals in de adressen verlangd werd. De directie streeft er naar, de voordeelen van het vastrechttarief voor allen bereikbaar te maken. Er is in de adressen op gewezen, dat de prijs van 30 cents per K.W.U. te hoog is. Dit is echter de grensprijs. De gemiddelde prijs is 15,6 ct. per K.W.U. In 1934 werd in Velsen voor huishoudelijk verbruik geleverd 2,495,600 K.W.U. Van deze hoeveelheid werd slechts voor 85.000 KW.U. 30 ets, per K.W.U. betaald. Spreker meende dat hst P.E.N. sedert jaren aan Velsen tegen een lagen prijs levert. In vergelijking met Haarlem is de gemiddelde prijs in de gemeente Velsen 2 ets. per K.W.U. lager. Informeert eens bij den midden stand in Haarlem en Amsterdam, zeide spr. Het resultaat wacht hij met gerustheid af. Er zijn in ons land weinig gemeenten, waai de prijzen lager zijn dan in Velsen. Spreker toonde daarop eenige onjuistheden in het adres der Middenstands-Centrale aan en voorts, dat de gemiddelden prijs, door ar beidersgezinnen in eenige straten in IJmuiden voor hun stroom betaald, varieerde van 15 tot 20 ets per K.W.U. De kleine winkeliers be taalden in dezelfde straten 13,2 ct. per K.W.U, waaruit blijkt; dat' ook kleine winkeliers in de gelegenheid worden gesteld, van de goedkoo- pe tarieven gebruik te maken. Aan het einde van zijn betoog gaf spreker als zijn meening te kennen,' dat de tarieven van het P. E. N. de toets der critiek kunnen doorstaan. Na de rede van den heer Zondervan volgde een uitvoerige gedachtenwisseling. Geklaagd werd over de hooge huren voor muntmeters, over de twee-maandelijksche inning, over het niet-invoeren van muntme ters enz. De heer Homburg woes er o.a. nog op, dat, wanneer het P. E. N. niet bereid mocht zijn over te gaan tot verlaging van de tarieven het wel eens zou kunnen gebeuren, dat een aantal verbruikers zich zou voorzien van een goedkoopere lichtbron. De heer Zondervan beantwoordde de ver schillende vragen, waarna hij nogmaals dank zegde voor de geboden gelegenheid verschil lende verkeerde meeningen te kunnen weer leggen. Verrassend resultaat van „Klimop". Een heerlijke dag voor ruim 200 kinderen. Zong op concours in de 4e afdeeling en behaalde het hoogste aantal punten. Het kinderkoor „Klimop", directeur de heer S. Wiersma, onderafdeeling van het Chr. Koor Nieuw Hosanna nam deel aan het j.l. Woens dag te de Bilt gehouden zangconcours. Door de vaeantie was het koor zeer gehandicapt, want van de 80 kinderen waren slechts 48 pre sent. En er was nog een handicap: er waren geen kinderkoren en daarom werd „Klimop" in de vierde afdeeling geplaatst, zoodat de IJmuidenaartjes zich dus moesten meten met volwassen tegenstanders. Dat was voor de jongelui geen bezwaar en ze toonden met het behaalde succes een aardje naar him vaartje te hebben; want ze behaal den een eersten prijs met 324 punten, welk succes nog vergroot werd door het feit. dat geen der in deze afdeeling uitkomende koren een eersten prijs behaalde. Nieuw Hosanna behoeft zich dus over haar toekomst niet ongerust te maken. Deze uitslag- bewijst, dat het „groote" koor over een goede reserve beschikt. tes van Bernasek's bureau komt het echter niet zoo ver. Ten slotte worden de ware schuldigen door Bernasek achterhaald en ook met Gina komt de zaak in orde. „De gestolen vrouw" met Elvire Popesco en Jules Berry in de hoofdrollen verhaalt de spannende geschiedenis van een ontvoerde dame. Mihail Saran I wil alle Zigeunerstammen vereenigen. Het pestuur van de vereeniging „Algemeen Belang" heeft gisteren aan ruim 200 kinderen der leden een prettigen dag bezorgd. Te ruim 9 uur vertrokken de kinderen in optocht van het Velserduinplein naar het landgoed van den heer De Vries, te Driehuis, waar de kinderen prettig zijn bezig gehouden. Verschillende wedstrijden, zooals touwtrekken, gecostumeerd hardloopen enz., waarvoor aardige prijsjes beschikbaar waren, werden gehouden. Oom Piet met zijn poppenkast wist tusschen de bedrijven door de jeugd aardig bezig te houden, 's Avonds 7 uur werden de kinderen afgehaald door de muziek van „Kunst na Arbeid" die de kleinen weer huiswaarts bracht. VELSEN HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT" „Een gezellig week-end" en „De gestolen vrouw" zijn de hoofdfilms van het ^nieuwe programma van de bioscoop „De Pont". In eerstgenoemde film vertolkt Karl Lamac de hoofdrol. Hij is Alois Bernasek, ambtenaar op het accijnsbureau, wiens leven precies naai zij n kantooruren is ingedeeld. Hij kent geen uitrusten, zijn eenige plezier is werken, wer ken en nog eens werken.Den Zondag be schouwt hij als een onwelkome onderbreking van dit programma. Zijn levenswijze wekt niet alleen den spot op van zijn collega's, maar ook van Gina, de aardige dochter van zijn ho^pit-a, aan wie hij in stilte zijn hart heeft verpand. Maar of schoon haar moeder den soliden huurder als het ideaal van den man beschouwt, geeft Gina aan den sportsman Polivka de voorkeur. Bij een prijsvraag over het onderwerp „Ar beid adelt" wordt Bernasek de eerste prijs toe gekend in den vorm van een „house-boat". Deze onverwachte gebeurtenis sticht verwar ring in het geregelde leven van Bernasek en verwikkelt hem in een serie eigenaardige avonturen. Als gewoonlijk brengt hij den Zondag wel kende thuis door. Zijn hospita trekt met haar vriend naar buiten, maar sluit vooraf Gina m haar kamer op, zoodat zij niet met Polivka weg kan. Gina beweegt nu den goedmoedigen Bernasek, haar door zijn kamer naar buiten te laten. Intusschen steelt een zwerver Ber nasek's boot en richt onder den naam Berna sek groote schade en onheil aan. Gina's moe der ziet de boot en vermoedt daarin den recht- matigen eigenaar. Gina heeft den Zondag in het kamp van de trekvogels doorgebracht en ruzie met Po livka gehad, 's Avonds gaat zij weer door Ber nasek's kamer naar de hare en vraagt hem, tegen haar moeder te zeggen, dat zij den ge- heelen Zondag bij elkaar waren. Bernasek heeft er geen flauw vermoeden van, dat hij voor zijn hospita reeds lang de ideale schoon zoon is en zoodoende komt het tot een pijnlijk incident. 's Maandags komen de door de zwervers be nadeelde menschen op het bureau en eischen schadevergoeding. Bernasek krijgt verlof, om uit te zoeken wie er met zijn boot vandoor zijn geweest. Dank zij een energieke advertentie slaagt hij er in, zijn boot terug te krijgen. Bernasek verandert nu zijn levenswijze, waardoor tot niet geringe vreugde van haar moeder tusschen Gina en hem een nauwere band ontstaat. Polivka zint op wraak en als Bernasek op den dag van de groote kano wedstrijden met Gina in zijn boot naar de kamoplaats zal varen, stuurt hij hem weg met de boodschap, dat Gina pas 's middags kan komen. Tegen Gina doet hij het voorkomen, alsof Bernasek niet langer wilde wachten, omdat zij een paar minuten te laat is, waarop Gina, woedend op Bernasek, zich door Polivka op diens motorrijwiel laat wegbrengen. In het kamp van de trekvogels worden den laatsten tijd de diefstallen steeds veelvuldiger. Men verdenkt de bewoners van de „Robin Hood", Bernasek's boot, omdat deze, toen zij nog in het bezit van de zwervers was, veelvul dig daar in de buurt is gezien. Van deze ge legenheid maakt Polivka gebruik, door te vertellen, dat hij de „Robin Hood" vlakbij heeft gezien, met het gevolg dat de ongeluk kige Bernasek door de trekvogels wordt ge vangen genomen om te worden getuchtigd. Dank zij de tusschenkomsfc van een der typis (Van onzen correspondent). In Tardia in Roemenië wemelt het op het oogenblik men kan niet bepaald zeggen, dat de bevolking er erg opgetogen is over dit soort van vreemdelingenverkeer van de Zigeuners. Afgevaardigden van verschillen de donkere, door de landen rondzwervende Zigeunerstammen zijn uit tal van deelen van Europa naar Tardia samengestroomd om hier deel te nemen aan de verkiezing van den nieuwen Zigeunerkoning. De oude koning, Saran I, was gestorven, zijn „troon" was nu vacant geworden en derhalve moest een opvolger benoemd worden. De gedelegeerden konden het aanvankelijk niet met elkaar eens worden, zij beraad slaagden eventjes elf uur met elkaar en het ging op deze vergadering soms allesbehalve vreedzaam toe. Onparlementaire uitdrukkin gen werden heel vaak gehoord. Eindelijk werd een lid van de „koninklijke familie" Morki, de Zigeuner Mihail Morki, tot koning uitgeroepen. Hij beklimt nu den troon onder den naam van „Mihail Saran I" en is als zoodanig heerschei* over alle Zigeuners in ons werelddeel. De nieuwbakken monarch heeft geen smet teloos verleden achter den rug. Hij heeft al ontelbaar veel malen moeten „brommen", meestal wegens diefstallen van paarden. Maar dergelijke delicten worden door de Zi geuners niet als een misdaad beschouwd, in tegendeel: men vindt het stelen van paar- den eerder een soort sport. Dan werd hij ook heel vaak wegens andere diefstallen en wegens landlooperij veroor deeld. Maar het ergste was, dat hij zes jaar aan één stuk door in een Roemeensche ge vangenis heeft moeten zitten, omdat hij een tegenstander vermoord, had. Het vonnis, dat door het gerechtshof te Klausenburg werd uitgesproken, luidde acht jaar, maar omdat hij zich in de gevangenis goed gedragen had, werden hem twee jaar kwijt gescholden. Mihail gold toen reeds als de vermoedelijke opvolger van den ouden Zigeunerkoning Sa ran I. Hij was verliefd geraakt op een zeven tienjarige Zigeuner-beauty, Anata Mikossy geheeten. Zij was een telg van een van de „voornaamste" Zigeunerfamilies uit het Ba naat. Maar het feit, dat hij een soort van kroonprins was en dat hij mettertijd waar schijnlijk „koning" zou worden, maakte blijk baar weinig indruk op de zwartharige jon gedame met de gitzwarte oogen. Zij weiger de zijn vrouw te worden en zij schonk haar hart en hand aan een anderen jongen Zi geuner. Toen het huwelijksfeest gevierd werd, ver scheen Mihail in het kamp. Een Zigeuner bruiloft begint des morgens om zes uur en duurtdrie dagen lang. Op een Zigeuner bruiloft wordt ontzettend veel gegeten en gedronken: de oude Brenghel, de stamvader van de beroemde schildersfamitïe, zou er zijn deugd aan gehad hebben al die feestelijkhe den en al die overdadige maaltijden op het doek te brengen, en Pallieter zou op dat feest wat in zijn sas geweest zijn! Mihail deed zijn intrede op den tweeden dag, waai-op bruid en bruidegom nog niet het gemeenschapsleven hebben opgenomen. Een paar Zigeuners waren bevreesd, dat er wat ernstigs zou gebeuren, en hadden ge tracht Mihail terug te houden Maar deze wilde en zou aan het feest deelnemen. Het duurde niet lang, of er ontstond een heftig© strijd tusschen Anata's bruidegom en Mi hail. Mihail trok zijn mes en stak zijn te genstander neer. Dat was het begin van "Mi- hail's langdurige lijdensgeschiedenis. Mihail is nu een ernstig man geworden. Hij houdt er allerlei serieuze plannen op na. Hij droomt er van zijn Zigeunervolk metter tijd een waardige plaats onder de Europee- sche naties te laten innemen. Hij wordt door een lijfgarde omgeven, die uit dertig man bestaat, en hij wordt bovendien terzijde ge staan door een „kroonraad", waarvan de vier oudste Zigeuners, die men heeft kun nen vinden, deel uitmaken. Mihail wil, dat de Zigeuners hun zwervende nomadenbe staan opgeven en zich ergens voorgoed zullen vestigen. De Zigeuners zijn pientere en snug gere kerels, zoo redeneert hij. en waarom zouden zij niet een vooraanstaande plaats het leven der Europeesche volkeren kunnen innemen? Koning Mihail zou in het Banaat een Zi- geunerstad in het leven willen roepen, maar voorloopig heerseht er nog te veel verdeeld heid onder zijn onderdanen. Nog tijdens de „kroningsfeesten" dreigde een revolutie uit te breken. Mihail had zeven-en-twinti_g fa milies uitverkoren om met hem de nieuwe stad te stichten. Zeven families zijn er van door gegaan en over de grens naar Honga rije gevlucht. „Koning" Mihail wil echter zijn plan in ieder geval verwezenlijken! W. M. BEKAAR.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1