IN HET LAND VAN BOURBON. Polen en Dantzig bereiken een accoord het belangrijkste nieuws Oostenrijk. FINANCIEELE BERICHTEN THIJS IJS EN HET CEHEIMZINNICE EILAND. RADIOPROGRAMMA. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 BUITENLAND. Dantzig trekt de verordening van den vrijen invoer in. Partijen beginnen onderhandelingen. Heftige tooneelen te Toulon. Arbeid te Le Havre zal hervat worden. Donderdagmiddag is een overeenkomst tus schen de regeeringen van Polen en Dantzig geparafeerd, waarbij de Poolsche regeering de douanerverordening van 17 Juli intrekt en Dantzig den naar aanleiding van deze veror dening afgekondigden vrijen invoer van be paalde goederen opheft. Verder zullen de on derhandelingen over de regeling van ver schillende detailkwesties busschen Polen en Dantzig worden voortgezet. Een gemeenschappelijk door Polen en Dantzig opgesteld communiqué van den vol genden inhoud werd gepubliceerd: Bezield door den wensch alle moeilijkheden, die zich in den laatsten tijd hebben voorge daan in de Dantzigsch-Poolsche betrekkin gen uit den weg te ruimen en in volkomen overeenstemming de in de laatste twee jaar van samenwerking gehandhaafde lijn van di recte gedachtenwisseling ook verder in acht te nemen, hebben de gevolmachtigde verte genwoordigers van Dantzig en Polen contact gezocht om het terrein van de bestaande moeilijkheden te onderzoeken en een oplossing te vinden. In het communiqué wordt dan verder uit eengezet, dat de senaat van Dantzig in 't ver langen een geordende huishouding en rechts toestand te herstellen, welke volkomen re kening houdt met de behoefte van Polen en Dantzig, zijn verordening betreffende het j vrij van rechten invoeren van eenige soorten goederen heeft opgeheven. In een eveneens door beide partijen onder teekend aanvullend protocol wordt dan nog stichting van de Joodsche wereldrepubliek. De arbeiders van de arsenalen te Toulon zijn Donderdag in staking gegaan als protest- Stahlhelm gaan voort. jbetooging in verband met den dood van hun draden die hierbij werden gesponnen en die collega te Brest. De toegangspoorten tot het van hoog politieken aard. waren zijn zoo fijn, arsenaal zijn gesloten. dat men gevoegelijk en met recht het streven Om half twee in den afceloopen nacht had der vrijmetselarij een „koninklijke kunst" kan den de ongeregeldheden in Toulon een zeer noemen. ernstig karakter aangenomen. De onlusten waren in den loop van den avond steeds Maatregelen tegen de ernstiger de duisternjs js het ge. komen tot heftige botsingen tusschen betoo- gers en politie. Om middernacht waren, vol- gens een officieele mededeeling, reeds twee D„e „ld.'nS d7 vCtme staatsP° ltle deelt dooden gevallen onder de opstandelingen, een mede, dat de landelijke organisaties voor t v®n llt)e was 2waar gewondi terwiji Berlijn, Brandenburg, Pommeren en de Oost- rJim 50 personen verwondingen bekomen mark van de Nationaal-socialistische front- hadden. onder deze vijftig gewonden bevon strijdersbond (Stahlhelm) met inbegrip van den zich 20 agenten van pollUe en andere or- alle onderorganisaties met directen ingang <jebewaarders ontbonden verklaard. Tegelijkertijd is het ver- volgens berichten uit. particulieren bron, die mogen dezei organisaties en onder-organi- hedennacht nog niet konden worden geveri- saties voorloopig m beslag genomen. fleerd, zouden zelfs 5 dooden gevallen zijn en In de motiveering wordt o.m. verklaard dat .ruim 100 perSonen zijn gewond, de politieke ontwikkeling van genoemde oiga- vooral de beneden stad was het tooneel van nisaties in de afgeloopen maanden, doch in gevechten. Tegen 9 uur des avonds, toen de het bijzonder m de laatste weken vormen poiitie samenscholingen wilde uiteen drijven heeft aangenomen welke autoriteit van den en te dien 6in<je eenige revolverschoten in de nationaal-socialistischen staat- m discrediet -o- zouden kurtnen brengen. Jones nog niet in vrijheid. Thans in handen van een andere bandieten bende? De senaat van de Vrije Stad Dantzig en de Poolsche regeering zullen onderhandelingen aangaan ten behoeve van het afsluiten van een overeenkomst, die de effecten van Dant- zigsche gulden administratie op den Pool- schen transitohandel en het transitoverkeer door het gebied van de Vrije Stad Dantzig en het vrije economische verkeer tusschen Polen en Dantzig, zal moeten opheffen. De senaat van de Vrije Stad Dantzig zal gedurende een korten tijd de guldenregeling nog in stand houden Gedurende dien tijd zal Polen geen nieuw voorstel, indienen tot uit sluiting of preferentieel gebruik van den zloty bij het haven- of spoorwegbestuur. Toch zal in het belang van het Poolsche bedrijfsle ven de heffing' van douanerechten in Dantzig gedurende dien tijd in zloty geschieden. Na dien tijd worden de bepalingen van artikel 205,, par. II van de overeenkomst van War schau van kracht. Voorts zijn bij de besprekingen door beide partijen mondelinge verklaringen afgelegd. Van Dantzigsche zijde werd verklaard: Mochten in verband met de onderhande lingen over de gevolgen van de Dantzigsche guldenregeling op den Poolschen transito handel en -verkeer tusschen Dantzig. en Po len besprekingen tusschen de leiders van de beide circulatiebanken noodzakelijk lijken, dan zullen die besprekingen aangeknoopt wor den. Van Poolsche zijde werd verklaard: Uit naam van de Poolsche regeering beves tig ik met het oog op de overeenkomsten van. heden, dat het havenaccoord van 5 Augustus 1933 en van 18 September 1933 de juridische en feitelijke basis is voor de afwikkeling van het Dantzigsche havenverkeer. Gratieverleening aan Oosten- rijksche nazi's. Bondspresident Miklas heeft vier ter dood veroordeelde nationaal-socialisten' gratie ver-- leend en den doodstraf veranderd in langdu rige kerkerstraffen. In eerste instantie was. slechts een hunner ter dood veroordeeld, ter wijl de drie anderen wegens gebrek aan bewijs werden vrijgespoken. In hooger beroep wer den echter ook de drie anderen ter dood ver oordeeld. De eerstgenoemde krijgt thans 15, de overigen 10 jaar kerkerstraf. De politie te Weenen heeft ëen zekeren Alfred Bauer wegens het voeren van propa ganda voor de verboden Oosteririjksche na tionaal-socialistische partij gearresteerd. Duitschland. Het einde der vrijmetselarij Naar aanleiding van het door de vrijmet selaarsloges genomen besluiten zichzelf te ontbinden schrijft „Völkische Beobachter": Met dit feit is onder een bijzonder hoofdstuk der wereldgeschiedenis definitief en voor altijd een streep getrokken. Lang heeft het geduurd aleer de kringen der volksgenooten de ware erkenning kregen van het wezen der vrijmet selarij. De door de vrijmetselaars steeds be dreven politiek had de loges langen tijd in een mystieke geheimzinnigheid gehuld, van waaruit naar de buitenwereld slechts zooveel doordrong dat in stillen kring de edele men- schelijkheid en weldadigheid werd bedreven. Pas de onderzoekingen van den laatsten tijd hebben deze sluier opgelicht en het waarach tige einddoel der vrijmetselaars blootgelegd, Een einddoel dat volgens de „Völkische Beo bachter" niet bestond in een gelukbrengende verlossing van de menschheid, doch een po litiek welke bewust het oog gericht had op de lucht loste, kletterde uit de ramen der omlig gende huizen plotseling een regen van pro- pectielen van allerlei aard naar beneden. Te gelijkertijd werden de ruiten van de etalages der winkels ingeslagen, kruidenierswinkels werden geplunderd, de deksels van de riolee- ringen werden weggenomen en naar de poli- tiepaarden geslingerd. Kort. na middernacht duurde de tegenstand der oproerlingen onverminderd voort. De pre fect heeft daarop een batailjon infanterie op^ geroepen, aangezien de bereden mobiele garde in de nauwe straten van de benedenstad niets kan uitrichten tegen de rebellen. De schijnwerpers van de oorlogsschepen werden gericht op de daken der huizen in de opstandige wijk. De oproerlingen trachtten het station te bestormen, doch zij werden dooi de mobiele garde afgeslagen. De Fransche minister voor de koopvaardij heeft gistermiddag de vertegenwoordigers der stakende zeelieden te Le Havre ontvangen en had met hen een langdurig onderhoud, in het verloop waarvan zij toezegden, dat de werkzaamheden hervat zouden worden. Donderdagmiddag is de bij de onlusten te Brest om het leven gekomen arbeider uit het arsenaal op een der begraafplaatsen van Brest ter aarde besteld. Ongeveer 10.000 arbeiders volgden de baar. De meesten hadden een roode bloem op hun jas gestoken. Incidenten deden zich niet voor. Op het graf werd slechts een rede gehouden, waarin tot rust en gematigd- o UWiwurou heid werd aangespoord. In kl" hebben de bandieten "die den Engelschen jour- gen de aanwezige» uit elkaar, nalist Jones hebben ontvoerd, hun gevangene Leon Blum namens dë socialistische partij vvaKH ^lo «">.^.-.0 m„;i- 1 hpE Vomoi'IW D Een historische streek vol herinneringen. (Van onzen Parijschen correspondent). Wanneer men in het Bourbonnais komt (departement Allier) dan vindt men in na genoeg elk stadje, elk dorp, elk gehucht vele merkwaardige souvenirs aan Frank- rijk's groote geschiedenis. Men behoeft zich niet over te verwonderen: de naam Bourbonnais, gegeven aan deze landstreek wijst, er reeds op, dat dit het land van oor sprong was van de Bourbons, die Frankrijk groot hebben gemaakt. En 't had dan ook een bijzondere bekoring voor ons, dat het ons gegeven was dank zij de bemiddeling van de „Demeure Historique" dit schitterende Fran sche departement, met het vroolijke Vichy als middelpunt te bezoeken en te doorkrui sen in gezelschap van Prins Xavier de Bour bon, broeder van Keizerin Zita, van zijn oom de Bourbon-Lignières, de Bourbon-Bus set, hertog de Clermont-Tonnerre, graaf Etienne de Chabannes en enkele andere le den van het oude Fransche koningsgeslacht. Stelt u even dit voor: Jones. Volgens uit Peking ontvangen berichten I heid werd aanges'iioVd. nJwetae''groepen'«SZ enen imir-I ffen Hp ü!>niiw?i<van „111 0AAo.ixicj.to uc soeiaiistisc. nabij de grens van Tsjahar en Jehol aan een en het Kamerlid Ramet namens de commu- andere bandietenbende overgedragen, die het nistische partij hebben de vertegenwoordigers bedrag van het' losgeld zou hebben verhoogd der overige linksche Kamer-fracties uitgenoo- tot 100.000 dollar. De voortdurende verplaat- öigd voor een heden te houden bijeenkomst sing van de bandieten heeft de onderhande- ter bespreking van de gebeurtenissen te Brest lingen over de uitlevering van Jones aanzien- pn fp lijk bemoeilijkt. en te Toulon en teneinde het benoodigde aan tal handteeKeningen te verzamelen voor het bijeenroepen van de Kamer. Italiaansch vliegtuig bij Kaïro verongelukt. Esperanto. Zeven dooden, waaronder de Italiaansche minister van arbeid. Een Italiaansch vliegtuig is op weg van Rome naar Massoea kort na een tusschenlanding te Kaïro, ongeveer 14 K.M. voorbij Kaïro, door tot nog toe onbekende oorzaak neergestort. De drie leden der bemanning en de vier passagiers zijri om het leven ge komen. Onder de passagiers bevond zich de Italiaansche minister van ar- -beid, Luigi Razza, die een dienstreis naar Oost-Afrika maakte. Verplicht vak op de Hongaarsche scholen? De Esperanto Persdienst van de Nederland- sche Esperaritisten-vereeniging „La Estonto Estas Nia" deelt ons het volgende mede: In het Hongaarsche Parlement is een ern stig pleidooi gehouden voor de Invoering van Esperanto als verplicht vak op de middelbare scholen. Naar „Heroldo de Esperanto" meldt, waren de sprekers die er vóór gepleit hebben: Dr. August Benard, oud minister en voorzitter van de Hongaarsche Esperanto Federatie, alsmede Dr. Antal Eber, voorzitter van de Kamer van Koophandel en de jaarbeurs te Boedapest. Dr. Benard zei o.a.: „Het onderwijs in vreemde talen heeft vele gebreken, o.a. dat iemand die werkelijk diep Het bericht van de ramp en vooral van den op een vreemde taal ingaat en in den geest dood van minister Razza, heeft te Rome groote daarvan, onwillekeurig onder den invloed dier ontsteltenis gewekt. vreemde natie komt en van de nationale as- Donderdagavond laat werd te Rome een piraties en gevoelens. Reeds om-deze reden zou officieel communiqué uitgegeven over het minister van onderwijs op de groote vliegtuigongeluk. beteekenis van het onderwijs in Esperanto Volgens het communiqué bevonden zich be- ^at neutraal is) willen wijzen", halve de minister aan boord van het vliegtuig Dr- Eber sprak onder meer als volgt: „Ik diens particulier secretaris en de bekende ont- beschouw de zaak van het standpunt van de dëkkingsreiziger en ihillionnair Baron Fran- industrie, handel en tourisme en ben van mee- chetti. nmg, dat het van groote beteekenis zou zijn, Het verongelukte vliegtuig is een water- p-ls men het onderwijs van deze. als wereld vliegtuig „Savoia 81" dat regelmatig dienst hulptaal, reeds deugdelijk gebleken taal op de deed op de lijn Rome—Asmara. middelbare scholen zou invoeren, want het Kort nadat het vliegtuig Woensdagavond aanleeren daarvan zou slechts een vijfde deel Rome had verlaten, zond de marconist een van den tijd kosten, benoodigd voor een an- bericht naar Asmara, dat het vliegtuig onder dere vreemde taal Een arme kleine natie beste weersomstandigheden was opgestegen moet ieder middel, dat internationale relaties en dat aan boord alles wel was. Van dat kan bevorderen, aangrijpen, oogenblik af ontbrak elk verder bericht. Toen Mmiste^ Homan beloofde het vraagstuk te AMERIKA MELDT EEN STERK WARMTE- STAALTJE. De bekende verhalen omtrent groote hitte, waarbij de onvermijdelijke eieren op het pla veisel steeds weer opnieuw gebakken wor den, zijn thans wel definitief overtroffen door de volgende historische gebeurtenis in Nash ville, waar op het oogenblik een hittegolf heerscht. De temperatuur is er op het heetst van den dag omstreeks 100 graden, hetgeen tengevolge had, dat een fabriek van thermo meters het werk heden moest stop zetten, aangezien het kwik zoo warm is, dat het on middellijk uit de buisjes stijgt, nog voor men gelegenheid gehqd heeft ze te sluiten. DISCONTOVERLAGING DER FRANSCHE BANK. PARIJS, 8 Augustus. De Banque de France verlaagt het wisseldisconto met een ihalf pet. yan 3y2 pet. tot 3 pet. het vliegtuig niet op het vastgestelde uur in Massoea aankwam, werden direct nasporingen gedaan. Met medewerking der Egyptische autoriteiten kon het vliegtuig Donderdag middag in de nabijheid van Kaïro gevonden worden. Alle inzittenden waren dood. De Italiaansche generaal Pelligrini begaf Zich onmiddellijk na het bekend worden van het ongeval in een vliegtuig van Rome naar Kaïro, vergezeld van technisch personeel, om het tot op heden nog steeds raadselachtige ongeval te onderzoeken, en meer in het bij zonder om na te gaan, of er, zooals in ver scheidene geruchten beweerd werd, sprake kan zijn van een daad van sabotage. Luigi Razza. Luigi Razza werd in 1892 geboren en be hoorde in 1919 tot de stichters der fascistische partij, aan welker opbouw hij als persoonlijk vriend en medewerker van Mussolini in de eerste jaren na de fascistische revolutie een belangrijk aandeel heeft gehad. Hij interes seerde zich in het bijzonder voor de fascisti sche syndicaten en den opbouw van den cor poratieven staat, en op dit gebied heeft hij vele functies bekleed, tot hij tot minister voor openbare werken en late rtot minister van arbeid werd benoemd. zullen bestudeeren. Souvlgny, met zijn prachtige kathedraal, die dateert uit het jaar 915.. Bij den ingang werden we opgewacht door de hooge geeste lijkheid en nauwelijks schrijden we, vooraf gegaan door al de leden van het geslacht Bourbon het kerkportaal binnen of daar dreunen de groote orgels en langzaam gaan we naar het praalgraf, waar negen-en-twin tig generaties van de Fransche koningsfami lie begraven liggen. Dan' zondert de familie zich even af om in overdenking een oogen blik van plechtig zwijgen te bewaren voor het grootsche monument, waar in het begin van de XVde eeuw het eerst graaf Lodewijk n werd bijgezet en waar verleden jaar nog de beroemde ontdekkingsreiziger, Prins SIxte de Bourbon-Parme werd begraven. Urenlang, en in vloeiend Nederlandsch soms, heeft Prins Xavier ons gesproken over de groote talenten van zijn te vroeg gestorven broeder en hoewel de verzoeking er was, hebben we het. tegenover den charmanten eenvoud van dezen koningstelg, kleinzoon van Karei X van Frankrijk, niet aangedurfd hem te pol sen over sommigè nationale ei) internationale problemen. En als de lange en interessante gesprekken soms wel eens leidden naar een glibberig terrein (zooals b.v. naar het histo rische feit, dat de beroemde beschilderde glasruiten, dateerend uit de XlUde eeuw aan gruzelementen werden geschoten door de revolutlonnairen, die héél de omgeving had den uit-genoodigd voor dit bijzondere „volks vermaak") dan was er altijd weer een Bour bon om met de hem eigen koninklijke tact „het goede volk" te verdedigen voor „een tijdelijke dwaling". Voor den bezoeker van de badplaats Vichy is een uitstapje naar Souvigny maar 'n klei nigheid ^en hij zal er worden beloond door een bezoek aan het prachtige bouwwerk, de kathedraal, waar men nevens het histori sche graf een groote hoeveelheid kerkschat ten uit de allereerste eeuwen van het Ghris- tendom vindt. De overgebleven glasruiten, welke de 84 meter lange en 28 meter hooge kerk versieren, de beeldhouwwerken behoo- ren tot het beste wat bewaard is gebleven van de middeleeuwsche kunst.- Van Vichy uitgaand (en we hebben met genoegen gezien hoe verrassend groot de stroom van Nederlanders is, die dit seizoen naar hier stroomt om genezing te vinden bij de bronnen) kan men tientallen uitstapjes maken naar vele merkwaardige monu menten waar men thans overal toegang kan vinden. Niet langer zijn de groote historische kasteel en van Frankrijk gesloten ook al ver toeven de eigenaars er. En hij die dan eens iets zeer bijzonder? wil zien. niet alleen wat het kasteel betreft maar ook het Interieur, die verzuime niet even naar La Palisse te rij den, dateerende uit de Xnide eeuw en se dert dien nog steeds in het bezit van het be roemde geslacht De Chabannes. Slechts zeer weinige van de honderden Fransche kastee- len waar we, juist met het doel de aandacht te vestigen op zooveel 'onbekend schoons, in den loop der jaren op zulk een charmante wijze werden ontvangen door de bezitters, geeft én door zijn architectuur én door zijn schitterend intérieur beter een indruk wat het vroegere leven van de kasteelbewoners was. Want La Palisse, aanvankelijk versterk te burcht, is allengs aangegroeid tot lustver blijf, waar alle Fransche koningen korteren of langeren tijd vertoefden. Men kan er zich ook eenigszins een beeld van vormen wat een burcht in de middel eeuwen was, wanneer men over Bourbon-l'Ar- chambault rijdt (een vriendelijk klein stadje, evenals Neris, waar men bronnen en een héél verouderd casino vindt) waar drie enorme torens de ruïnen vormen van het stamslot van het geslacht-Bourbon. Zeker wordt men beloond wanneer men tusschen de tien me tersdikke wanden, langs een wenteltrap naar boven klimt vanwaar men een schitterend uitzicht heeft op al de omringende landen ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. 1 en bergen, den Puy de Dome op den ach tergrond. Maar bij tientallen kan men in het Bour bonnais mooie en nog bewoonde kasteelen tellen, die alle buitengewoon de moeite van een bezoek waard zijn: Toury, Beauvoir, Sa- ligny, Chambord (niet te verwarren met Chambord aan de Loire), Veauce. Bellena- vesGuerche, MassignyPragnes men heeft ze maar voor het opnoemen. En FourchauxFourchaux, waar de oude echt Bourbonnaische boer die er de wacht over houdt, ons vertelde, wat Clemenceau had ge zegd, toen hij deze oude vesting, eens toebe- hoorend aan den Connétable de Bourbon (den ven-ader van Francois Ier) bezocht. De Connétable?.ja, dat was de Cail- laux van zijn tijd, mompelde de Tigre En we mogen nu nog wel even aan een an der geestig woord herinneren, dat we op ons kasteelentochtje in het departement Allier hoorden. Op een gegeven oogenblik aan tafel gezeten tusschen prins Xavier de Bourbon- Parme en graaf de Bourbon-Lignières (dit ge slacht stamt van een officieel erkenden bastaard van Lodewijk XIV) ging ons ge sprek over de familie-relatie tusschen deze beide takken. En de Bourbon-Lignières, die sprekend het evenbeeld is van den Zonneko ning, zei: Ja, Sixte jij bent een Bourbon.maar ik ben een Capet en dat is nog veel ouder. Waarop we allen hartelijk in den lach schieten. Maar om op 1'Allier terug te komen: ook voor hen, wien het dan weliswaar niet gege ven is om alles zoo te bezoeken zooals wij het deden, dank zij dr. Carvalle en de ..Demeure Historique" en dank zij de gemeentebesturen van Vichy, van Moulins en Montlucon, die ons overal schitterend met groote feestmaaltij den ontvingen, is een rondreis om Vichy zeer aanbevelenswaardig. Want behalve aan his torische monumenten van het grootste be lang is dit deel van Frankrijk rijk aan na tuurschoon en zeker zullen we nimmer ver geten het moment, toen we daar op het ter ras van het kasteel van de Bourbon-Busset zaten en toen daar bloedrood de zon weg zonk achter de verre bergen en er een groote rust kwam over het dal, in welks midden in een zee van licht Vichy met zijn mondaine ontspanningen zich opmaakte voor de feest gangers. HENRY A. TH. LESTURGEON. ZWEEDSCHE PRINS ZOU BADEN POWELL OPVOLGEN. Volgens de Zweedsche „Dagens Nyheter" zou het mogelijk zijn, dat prins Gustaaf Adolf, zoon van den Zweedschen kroonprins, generaal Baden Powell opvolgen zal als lei der van de internationale padvinders'bewe- ging. zoodra deze laatste de leeftijdsgrens heeft bereikt. HET WATER DAALT IN OHIO. Uit Zanesville (Ohio), 8 Augustus: Het niveau van de gezwollen rivieren in midclen- Ohio begint weer eenigszins te dalen. Het hooge water heeft inmiddels toch nog aan vier personen het leven gekost, terwijl een mate- rieele schade werd aangericht, die geschat wordt op niet minder dan vijf millioen dol lars. Leden van de nationale garde patrouil leeren nog door de getroffen gebieden, ten einde gereed te zijn voor mogelijk nieuw ge vaar. Intusschen hebben een paar duim regen de Muskingum en Tuscarawas doen overstroo- men, met het gevolg, dat van de getroffen I streken de oogsten en het te velde staande vee verloren gingen (A. N. PJ. i Kobold Gijs gaat nu snel de steile loopplank af. Terwijl hij zoo dus naar het binnenland vertrekt, houdt hij zijn tooverstaf voor zich uit daarmee houdt hij de kisten en de vaten zwevend in de lucht. Hij is, om zoo te zien, voor een mislukking van zijn toer niet in het minst bevreesd. Nu wil je misschien weten, waarheen hij zoo die lading heenbrengt, dat dient kalmpjes afgewacht! ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1935 HILVERSUM, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. i. d. entinubedr.: Vara-orkest o.l.v. H. de Groot, VARA-tooneel o.l.v. W. v.Cappel- len én Gram.pl. 12.00 Willo-Trio en Gram.pl. 2.00 Hoe de toonkunst groeide. 2.20 J. Em- mens: De Westlandsche fruit- en bloementen toonstelling. 2.40 „Borculo hersteld", herden king van de cycloon in 1925. 4.20 Ir. J. Rodri- gues de Miranda spreekt over televisie. 4.40 Gram.pl. 5.40 Literaire causerie Stijn Streu- vels. 6.00 Harry Lew's Radio-Three en Gram.pl. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Nieuwsberich ten, VARA-Varla. 8.15 Gram.pl. 8.40 Concert ter gelegenheid v. h. 25-jarig bestaan v. d. Ned. Bond v. Arb. Muziekverenigingen. 9.10 „De tweede roof der Gioconda", spel van Brunclair, vert. Nel Bakker. VARA-tooneel o. W. v. Oappellen. 9.30 Gram.pl. 9.40 Ver volg concert. 10.15 Optreden van Martle Ver- denius. 10.30 Reportage der Wereldwielerkam pioenschappen te Brussel. 10.15 Cymbaal- recital Horvat Lajos. 11.00—12.00 Gramofoon- muzlek. HUIZEN, 301 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestcon cert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.004.00 kinderuur. 4.15 Gram.pl. 4.45 Orkestconcert en lezingen. 6.45 Gram.pl. 7.15 Causerie. 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 Berichten). 8.15 Reveu- programma. 10.15—12.00 Gramofoonmuziek (Om 10.30 Berichten). DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.15 Gram.pl. 11.50 Het Pavilion Theater orkest o.l.v. Fr. Stokes. 12.50 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand- orkest o.l.v. H. Davidson. 2.20 BBC-Northern- orkest o.l.v. C. McNair. 3.20 Orgelspel H. Ram say. 3.50 Het Squire-octet m.m.v. G. Palmer (alt). 4.50 Mantovani's Tipica-orkest. 5.35 BBC Dansorkest o.l.v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Zangvoordracht. 7.20 Het Campoli-Trio. 8.00 Orgelspel Ch. Smart. 8.20 BBC-Symphonieorkest o.l.v. Sir Henry Wood m.m.v. solisten. 10.5512.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn Band en Gramofoonmuziek. RADIO PAltlS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. Doyen. 7.05 Gram.pl. 8.20 Plano-recital C. Haskil. 9.05 „Cendrillon", opera van Mas senet. Leiding: Bigot. 11.10 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivex". 3.50 5.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 8 30 Kamer muziek. 9.00 Voordracht en concert. 9.50 Ma- rimba-soli. 10.20 Operettemuziek. 11.20—12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Gevar. concert. 12.20 dito. 2.35 Gram.pl. 4.20 Vroolijk programma m.m.v. solisten en 'orkest o.l.v. Kneip. 6.35 Concert. 7.25 Orgel spel. 8.35 Gevar. programma o.l.v. G. Kneip. 11.2012.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 9.00 Edgar", opera van Puccini. Tansini. BRUSSEL, 322 M. 12.50 Salon-orkest o.l.v. Walpot. 4.20 en 4,50 Gram.pl. 5.20 Piano recital. 6.35 Salonorkest o.l.v. Walpot Gram.pl. 7.20 Piano-recital. 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Fr. André. 10.30—12.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Populair concert. 1.50 2.20 en 4.35 Gram.pl. 5.20 Orgelconcert. 6.20 Gram.pl. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Douliez. 10.30 Populair concert. 11.20-12.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Gevarieerd concert uit Stuttgart. 10.20 Berichten. Hierna solistenconcert. 11.05 Weer bericht. 11.201.15 Dansmuziek door Oskar Joost en zijn orks&t. Leiding: 1.50—2.20: fluit-

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3