Brieven van de Hei. Nieuwe Uitgaven. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 Ik doe zelf open. Vandaag hebben we een geweldig drukken dag. De logé's zijn vanmorgen vertrokken, het is mooi zonnig weer, en als reactie op de laat ste dagen-van-luieren is er een werk-woede in mij gekomen. Eerst hebben Jenneke en ik met matrassen en stukken van bedden gesjouwd, en achter de garage hangen nu in vroolijke tinten mijn dekens buiten. Jenneke is met eenige emmers doeken en dweilen naar de bovenverdieping verhuisd, en ik heb beloofd de zorg voor be neden op mij te nemen. Ik ben al ruim tien minuten aan den gang, als voor de eerste maal de bel gaat. Dat is niets bijzonders, want alle leveranciers komen 's morgens. Bovendien is het Woens dag. dus komt de vischboer vragen of er wat te bestellen is voor Vrijdag, en de kinpenboer dito-dito voor Zondag. (U zult misschien ver wonderd vragen waarom hij nu al komt! Maar de oplossing is eenvoudig, mijn kippenboer is economisch. Hij moet van te voren weten wie een kip wil hebben, dan heeft hij enkele dagen tijd om uit zijn toom van 112 stuks een niet-leggend exemplaar uit te zoeken). De vijfde keer dat de bel gaat is er een prettige boodschap; de groenteboer. Is het niet om te jubelen voor een huisvrouw-met tuintje als ze de groente-leverancier weg kan sturen omdat ze „vandaag eigen-sla en eigen bessen en -frambozen" eet? In de buurt is het kermis. Hoeveel waarheid er ook schuilt in 't gezegde „zien koopen doet koopen", ik geloof dat dit nog overtroffen wordt door „zien verkoopen doet verkoopen". Met een gemiddelde van zeven bellen per uur trekken de verkooplustigen over mijn hei pad. De juffrouw met de fonkelende rood- robijnen oorbellen verkoopt zeep en eau-de- Cologne, de juffrouw met het opzichtige dunne bloesje houdt zich bij armbanden en ringe tjes. Maar dan komt de blinde oude man met het hondje. We praten samen een poosje, en hij krijgt een kopje koffie. „Geven aan de deur is onverstandig", herhaal ik zeven maal achter elkaar, terwijl ik de koffie inschenk. Maar het einde is toch dat mijn eigen aparte spaarpotje er aan te pas komt. Dan bedankt de blinde mij uitbundig. Hij vermoedde wel dat ik zoo'n lief vrouwtje was, ik lijk ook op mijn moeder, zegt hij, die gaf hem ook altijd wat. Uit de manier waarop ik de deur dicht sla, zal hij wel vermoeden dat hij niet meer terug verwacht wordtdat gaat zoo als je moeder toevallig een dikke honderdvijftig kilometer ver af woont! Mijn woede is nog niet gezakt als er een keurig licht-grijs-met-blauwe jonge man op de stoep staat. Met 'n joviale groet alsof we naast elkaar op de H.B.S. gezeten hebben, zegt •hij: *v. ,Bent u mevrouw Zefzeek?" Ik kijk hem ver- 1 wonderd aan, en hij herhaalt zijn vraag. Dan wijs ik hem terecht, en zeg dat ik de „me vrouw van 't Heihuis" ben, en dan raken we allebei in de war omdat we onze fout inzien, en hij herhaalt, nu zonder zijn deftige accent dat hij dadelijk vermoedde dat hij „mevrouw- felf zeker" sprak. Enfin, ik word ongeduldig, en als hij dan weer op z'n joviale toon doorgaat en vraagt of hij de ramen mag opmeten, geef\> ik hem graag zijn zin. Waarom niet, als hij er plezier in heeft. Ik kijk hem nog eens peinzend aan. („Waarom wil die man in hemelsnaam mijn ramen opmeten? Zou hij architect zijn?") Maar ook deze peinzende blik van mij legt hij verkeerd uit, en hij zegt haastig: „Het is geheel vrijblijvend". Hij begint bij de voorkamer, de erker en zijramen in de eetkamer. Omdat ik daar juist stof afneem, vraag ik hem of ik misschien de ramen dicht moet doen, en ik vertel hem ook dat het huis ongeveer vier jaren staat, en juist verbouwd is voor wij er kwamen wonen. Dan prijst hij ons huisje, en onzen tuin, en we bespreken het voor en tegen van buiten-wonen. Midden in het gesprek schijnt hij zich echter iets belangrijks te herinneren. „Een oogenblikje" zegt hij, en loopt naar het hek. Half verscholen achter een dikken boom staat zijn fiets, en de schrik slaat mij om het hart als ik zie hoe hij een geweldige koffer van de bagagedrager haalt, en die met moeite naai de voordeur sleept. Over het laatste kwartier van ons onder houd kan ik kort zijn. Hij had een enorme monstercollectie zonneschermen-goed bij zich, streepen, ruiten, effen, blokken, ja wat al niet. En daarom was zijn belangstelling voor mijn ramen zoo groot. Tenslotte is hij boos weggeloopen, en Jenneke (die de heele boven verdieping al klaar had!) heeft me geholpen met de kamers beneden. En zij heeft ten slotte nog een man met veters, een messen slijper tevens met lucifers en drie met kaarten-voorspellende zigeunerdames open ge daan. Maar ze heeft ze zelf weer weggestuurd ook! H. v. d. S. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: roomsoep harde eieren, spinazie, gebakken aardap pelen; ananaspudding. Maandag: osselapjes, snijboonen, gekookte aardap pelen; fruit. Dinsdag: gehakt; bloemkool, gekookte aardappelen; vanillevla. Woensdag: roastbeef, spersieboonen, gekookte aard appelen; rödgröd. Donderdag biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen; karnemelkpap. .Vrijdag: gebakken makreel, rijst; komkommersla, gebakken aardappelen; rabarber. Zaterdag: kalfslapjes, doppers, gekookte aardappelen; «ruit. v- MAAK UW HUIS GEZELLIG! SPORTJURKEN. Ook de sport jurken, die eenige seizoenen geleden, zoo recht en streng mogelijk ge houden werden, hebben de invloed onder gaan van de vrouwelijker noot in de mode. Soepele materialen, wijde klokkend vallende rokken, strikken, enz. zien wij bij de ten nis jurken van dezen zomer. Tennis is nog altijd de „witte sport" bij uitnemendheid. Af en toe probeert men wel eens een andere tint op de tenniscourts in gang te doen vinden; maar het eindigt al tijd weer met een complete overwinning van de onschuldkleur. Op nevenstaande afbeelding ziet u een paar aardige modellen. Einks: jurk van kreukvrij linnen, gegarneerd met gestreep te kunstzijde. Apart zijn de ingezette stuk ken op de heup, waar de rokbaan aange knoopt wordt. De rok heeft wijde plooien. Daarnaast een leuke japon van witte toile de soie. Een klein strikje van zwart gelakt satijn is de eenige garneering. De raglan- mouwtjes, het smalle kraagje en de van voren bijeengebrachte ruimte geven het jurkje een apart cachet. De tamelijk breede ceintuur is alleen van voren zichtbaar en wordt daar gesloten met een groote knoop. Wat men thans veel ziet dragen op het tennisveld, zijn,, de, „Alice-in-Wonderland" bandjes, lintjes, die om het haar gebonden worden en bovenop gestrikt worden. Ze staan flatteus en vervullen bovendien de taak, dat ze het haar -netjes in het ver band houden. Dit strikje kan men ook wit nemen of het anders de kleur geven van de garneering der japon. JEANNE DE FL. fiMeer licht". Niemand zal den invloed ontkennen, die er uitgaat van een gezellig gemeubileerd huis, van een gezellige kamer. Er zijn verschillende factoren, die be stemmen of een vertrek gezellig is of niet. Een der voornaamste- factoren is het licht. We bedoelen niet het daglicht, maar het kunst licht, het electrische licht. Kunt u zich iets knussers voorstellen, dan een theetafel, waarbij, een klein schemer lampje zacht licht verspreidt!? Het aanschaffen van deze gezellige kleine lampjes, behoeft absoluut niet met groote kosten gepaard gaan. Het voetje kunnen we maken van een leege gemberpot of een houten kadelaber en het kapje vervaardigen we zelf. We gaan daarbij op de volgende manier te werk: We knippen van een vel gewoon teeken papier een rand van de grootte, die we het kapje wenschen te geven. Met een sponsje of een penseel bestrijken we vervolgens het papier geheel met lijnolie en laten dat dan eenige dagen drogen. Men heeft het papier op deze manier doorschijnend perkament achtig gemaakt. Met waterverf in zachte kleuren schilderen we het motiefje, dat op onze afbeelding te zien is. De bladeren zijn lichtgroen, de bloempjes rose of blauw. Als alles goed droog is, bevestigen we dit papieren kapje op een karkas van omwoeld ijzerdraad, dat we zelf hebben gemaakt of hebben laten maken. Het beste bevestigen we het kapje met naturelkleurige raffia. Deze beschrijving geeft u misschien den indruk, dat het werkje tamelijk ingewikkeld is; maar als ge het namaakt, zult ge wel merken, dat het bijna vanzelf gaat. EEN GOEDE LICHAAMSHOUDING. De techniek bedenkt telkens nieuwe dingen om de huisvrouwen hét leven gemakkelijker te maken. Hier volgt de beschrijving van eenige der laatste snufjes op huishoudelijk gebied: een metalen „kogel", die om de thee pot sluit verhindert het koud worden der dranken. Het af druppen en kringen maken van fles- schen die op het, tafellaken gezet worden, wordt voorkomen door het „lekbakje", dat met klemmetjes om de flesch past. Zeer handig zijn de nieuwe citroenpersen, waarbij men niets van het sap verspilt. Een uitkomst voor de winkelende huismoe ders is het le eren handvat, met aan iedere zijde verschillende haakjes waaraan de pakjes „De roode wagen". Bij de N.V. Uitgevers Maatschappij „De Tijd stroom" te Lochem is verschenen de roman „De roode wagen", door Eleanor Smith, uit het Engelsch vertaald door Anna van Gogh- Kaulbach, ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. STOPT U GRAAG KOUSEN. gehangen worden. Men behoeft op deze ma nier niet bang te zijn, dat men pakjes onge merkt zal verliezen, wat bij het in de handen dragen nog' al eens voorkwam. De sinaasap pelpers levert ons helder sap zonder pitten of vruchtvleesch. De nieuwste badthermometer heeft de vorm van een reddingsboei en drijft op het water. Voor de warme dagen brengt de „wonder- flesch" uitkomst, die voorzien van een batterij twintig koolzuurvullingen levert, zoodat we verschillende dranken „met spuitwater" kun nen bereiden. Tenslotte is er in de handel gebracht een soort „etui" voor het bewaren van teere zijden kousen.R- Kamperfoelie, door A. A. Milne. Aesculaap in China, door A. Gervais In de Karavaan-serie, die wordt uitgegeven door Boucher in Den Haag zijn twee boeken verschenen, „Kamperfoelie" van den Engel sehen schrijver A. A. Milne en „Aesculaap in China" van den Franschen arts, A. Ger vais. Het eerste boek, 110. 6 in de Karavaan serie, werd vertaald door Ed. de Nève. „Aesculaap in China" de Fransche San Michele, is vertaald door N. Brunt. Het is no. 5 uit de serie. Als men zoo door de stad loopt, is het opval lend hoe veel vrouwen een uitgesproken lee- lijken gang en een leelijke houding hebben. En dat is jammer! Want juist door een elastische gang en een mooie lichaamshouding zouden velen in staat zijn hun uiterlijk veel aantrekkelijker te ma ken. Wat is het niet leeüjk een meisje of vrouw met een aardig gezichtje, met naar vo ren hangende schouders, de handen in de zakken, te zien sjouwen. We zullen openhartig zijn: het is zelfs een zeer onverkwikkelijk schouwspel en iedereen, die even nadenkt, zal begrijpen, waarom. Trek dus flink de schouders naar achteren; behalve uit aesthetisch oogpunt is het ook uit gezondheidsoverwegingen aan te bevelen. En nu het loopen. Een goede gang kan men het beste bevorderen, door er een paar dagen lang eens op te letten. Kijk een zijdelings in de vensters, waar u langs komt. Dan*. zult u dadelijk weten, of uw passen te groot of te klein zijn. of dat ge uw voeten misschien ver keerd plaatst. Uw stappen moeten niet te groot, maar ook in geen geval te klein zijn; anders lijkt het net „of ge op eieren loopt", zooals de volksmond dat zoo karakteristiek uitdrukt. Zet de voet niet zoo plomp, plat neer; veer een weinig in het voorgedeelte, dat helpt, om uw pas iets luchtigs te doen krijgen. En dan nog een fout, dje de meeste vrou wen begaan; draag nooit te hooge hakken; maar draag ze in geen geval, wanneer ge veel loop- of staanwerk hebt. Want daar heb ben heel wat dames zich voor goed de voeten mee bedorven. R, Een van de grootste uitgaven op het klee- dingbudget van ons, vrouwen, vormen wel de kousen. Want deze dunne, teere weefsels houden zich, ondanks de voorzichtigheid, die wij bij het wasschen, e.d. betrachten, lang zoo goed niet, als in hetbelang van onze portemonnaie wel te wenschen ware. De raadgevingen, die we hieronder neer schrijven, zijn bedoeld om den levensduur van uw kousen eenigszins te verlengen. Bij nieuwe kousen moet men de plekken, die het meest slijten en dat is bij ieder mensch verschillend, want dat hangt af van de manier van loopen met stopgaren doorrijgen. Dat is een werkje dat gauw ge daan is en de kousen duren veel langer. Bij het volgend paar kousen, dat we koopen, stoppen we dus teenen en hiel door en bij kinderkousen in de eerste plaats de knie. Nieuwe kousen moeten voor het aantrek ken eerst gewasschen woi'den, dat verhoogt de elasticiteit van het weefsel. Men moet een paar kousen niet langer dan drie dagen achter elkaar dragen; want niets ruïneert kouser sneller dan het trans- pireeren van de voeten. De kousen worden hard en de draden knappen af. We was schen de kousen en vooral lichte kousen dus om de twee of drie dagen. Dit is niet veel werk; we doen het desnoods 's avonds voor het naar bed gaan. Het behoeft hoog stens twee minuten te duren. Ook de voeten zelf, moeten vaak gewas schen worden; want de harde huid schuurt de weefsels kapot. Bij het uittrekken moeten de kousen 's avonds nagekeken worden en het kleinste gaatje direct gerepareerd. Daarvoor kan In den zomer, als er gasten komen, hebben •zelfs-. 4e ruimste huigen- wel eens te wéinig' stoelen en- zitplaatsen.,-:Maar dat is niet erg; want de jongelui van tegenwoordig zitten graag op den grond, op een paar kussens. Ideale zit plaatsen zijn .ook de poufs, u weet- wel, die hooge kussens. Maar niet iedere huisvrouw heeft die voor werpen in haar bezit. Geen nood! We kunnen gemakkelijk zelf een soort pouf maken. Een soort pouf zeggen we; want eigen lijk zijn het twee vierkante kussens, die boven op elkaar gelegd worden en zoo een pouf vormen. Ieder kussen heeft eèn lengte en een breedte van ongeveer 50 centimeter en een hoogte van 18 centimeter. Het aardigste is de overtrekken te maken van naturelkleurig jutte en daar met felle kleurtjes wol of; zijde de motieven op borduren. Deze maken we, voor we beginnen,, dooi de stukken aan elkaar "te naaien. Eerst maken we gphtey fyet kussen v^n ste vig katoen en stoppen het' stijf óp, zóodat de vorm er goed stevig in blijft. Dan pas maken we het overtrekje er om heen. Op de teekening kunt u duidelijk zien, uit welke stukken dit overtrekje bestaat. Voor de vulling doen we het beste zeegras te nemen, daar dit het beste in den goeden vorm blijft. Neemt men kapok, of iets derge lijks, dan heeft men eerder kans, dat het kus sen uit zijn model zakt. U zult zien, hoe aardig een dergelijke zelf gemaakte pouf in uw kamer- staat en zooals u wel begrepen zult hebben, veel kosten aan ma teriaal, tijd of moeite gaan er niet mee ge paard. En dan is het al gauw de moeite van het probeeren waard. MARIAN B. NIEUWIGHEDEN VOOR DE HUISVROUW Een kijkje in verschillende magazijnen. Alle begin is moeilijk. men in de lade van het nachtkastje een doosje stopzijde, naald en schaar bergen, zoodat men dat zittend op bed even kan doen. Dat spaart tijd. Slijten de kousen daar, waar de jarretel vastzit, dan kan men tegen deze plekken een linnen of zijden bandje naaien. Daaraan bevestigt men dan de jarretel. Men voorkomt daarmee ook het snelle „ladderen" van de kousen. Slijten de kousen zeer snel aan hiel en zool, dan moet men de schoenen eens na kijken, of de binnenvoering, enz. niet kapot is. Dat moet dan dadelijk verholpen wor den; want daar kan zelfs de sterkste kous niet tegen. Een dun zooltje in den schoen gelegd, doet wonderen. Is de schoen hier voor niet groot genoeg, dan is het voldoende om een stuk papier er in te leggen. Men kan ook uit oude kousen kleine sokjes ma ken, die teenen, hiel en zool bedekken. Ook daarmee verlengt men den levensduur van de kousen aanmerkelijk. Het poederen van de voeten met talk is zoowel voor de voeten, als voor de kousen goed. En wat doen we met kousen, die niet meer gestopt kunnen worden? Daar maken we heerlijke stofdoeken van. We knippen de kous daarvoor open, Dergelijke stofdoekjes zijn ideaal voor het nawrijven van spiegels en vensterruiten, want ze pluizen niet. Men kan ook zeer goed eenige opengeknipte kousen aan elkaar naaien; de stofdoek wordt dan grooter. R. VAN B. VIERKANTE POUFS Nr. 358: leuke pyama van gestreept mate riaal voor jongens van 10 tot Ï6 jaar. Benoo- digd materiaal van 2,5 tot 4 meter gestreept katoen van 80 centimeter breedte. Prijs van het patroon: 0.38 ets. per stuk. Nr. 359: snoezig 'kinderjurkje van gebloemd katoen voor meisjes van 2 tot 6 jaar. De gar neering bestaat uit een wit linnen kraagje. Benoodigd materiaal'. 2 meter katoen van 80 centimeter breedte. Prijs van het patroon 0,38 ct. per stuk. Deze patronen zijn in alle maten te ver krijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" bij het bureau van dit blad, tegen bovenvermelde prijzen. Bij dit bedrag wordt 6 ets. extra ge rekend voor portokosten. Toezending zal geschieden na ontvangst, van. het bedrag dat kan worden toegezonden per postwissel, in postzegels of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon, de verlangde maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte enz. en tevens den leeftijd van het kind, voor wie het pa troontje bestemd is, op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig en nauwkeurig te vermelden: men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de ver zending.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7