DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Het slot Marquette te Heemskerk. schip Aldan Amstelland. Alkmaar gennekom Barneveld Benwell Tower Boskoop Bahia. Chr. Huygens Cordillera Crijnssen Ceres (Ned.) Corinia Dalarö Eurymedon Eleni Europe Freiburg Gaasterkerk Gera Ganymedes Gaza Gorbea Mendi Halle Hermes Heidelberg Hebe (Ned.) Eamra Joh. v. Oldebarneveldt jagersfontein Juno (Ned.) Joh. de Witt Luneburg Myrmidon Meerkerk Montferland Maaskerk Orpheus Patricia Poelau Bras Polyphemus Poelau Laut Poelau Tello Poseidon Polydorus.... Perseus Pan Gothia Polaris Eandfontein Salland Salabangka Stella (Ned.) St. Philipsland Taj andoen Tawali Van Renselaer Venus (Ned.)... Archangel. Buenos Aires Chili Chili Chili Chili La Plata Chili Hernösand Hamburg. Ned. Indië "West Indië West Indië Bourgas Swansea Lulea (voor IJmuiden) Batavia. Rosario Pt. Arthur. Ned.-Indië. Japan Ned. Indië Bourgas Rosario Huelva Macassar Bourgas Ned. Indië Danzig Ned.-Indië. Batavia Zuid Afrika Palermo Batavia Ned. Indië Batavia. Japan Beunos Aires West Afrika Stettin Mexico Batavia Batavia Hamburg Batavia Barcelona Batavia. Hamburg Aruba Londen Z. Afrika W. Afrika Buenos Aires Batavia Alexandrië Leningrad Batavia Batavia West Indië Venetië verm. aankomst WolframHamburg. WolsumArchangel 22 Sept. 25 Aug. 19 Aug. 23 Aug. 21 Aug. 6 Sept. 20 Aug. heden 21 Aug. 31 Aug. 5 Sept 6 Oct. 27 Aug. 2 Sept. 13 Sept. 27 Aug. 6 Sept. 25 Aug. 12 Oct. 22 Aug. 22 Sept. 24 Aug. 8 Sept. 8 Sept. 21 Aug. 30 Aug. 14 Sept. 23 Aug. 29 Sept. 25 Aug. 21 Aug. 25 Aug. 15 Sept. 25 Aug. 21 Aug. 5 Sept. 21 Aug. 24 Aug. Laatste bericht in lading, in lading. 16 Aug. van Callao. 2 Aug. te Hamburg. 18 Aug. te Liverpool. 15 Aug. te Balbao. 5 Aug. te Necochea. 16 Aug. te Antofagasta. 13 Aug. vertrokken vertrekt 21 Aug. 17 Aug. van Gibraltar. 19 Aug. van Colon. 15 Aug. van Ponta Delgada in lading. 18 Aug. van Pr. Point. 18 Aug. van Elseneur. 17 Aug. van Perim. 1 Aug. vertrokken. in lading. 7 Aug. te Batavia. 13 Aug. van Haifa 15 Aug. te Marseille. 18 Aug. te Samos. 14 Aug. te Diamante. 17 Aug. vertrokken. 16 Aug. van Perim. 14 Aug. van Xante 18 Aug. van Aden. 19 Aug. vertrokken. 16 Aug. van Tjilatjap. 14 Aug. van Colombo 18 Aug. van Marseille. 17 Aug. van Lissabon in lading. 16 Aug. van Padang. 18 Aug. van Gibraltar. 16 Aug. van Manilla. 17 Aug. van Rio Janeiro. 19 Aug. van Havre. in lading. 16 Aug. van -Trinidad. 19 Aug. van Port Said. 14 Aug. van Belawan 18 Aug. te Londen, in lading. 15 Aug. van Malaga, in lading. in lading. 7 Aug. vertrokken. 20 Aug vertrokken. 17 Aug. te Kaapstad. 14 Aug. te Sassandra. 18 Aug. van Las Palmas. in lading. 17 Aug. van Beyrouth. 19 Aug. vertrokken. vertrekt 21 Aug. 17 Aug. vertrokken 20 Aug. te Plymouth. 18 Aug. van Bari. 20 Aug. vertrokken. ,14 Aug. vertrokken. IJMUIDEN AANGEKOMEN. 19 Augustus: Rhein s.s. Hamburg Borthwick s.s. Leith Albionic s.s. Archangel Nephrite s.s. Hanelly Pan Aruba m.s. Aruba Islandsfalk pol. kr. Noordzee Texelstroom s.s. Liverpool Ostmark m.s. Kopenhagen Ajax s.s. Stettin Vaccares s.s. Casablanca Ejlif m.s. Esbjerg VERTROKKEN. 19 Augustus: Ransdorp m.s. Brussel Otterhound s.s. Duinkerken f Scopas m.s. St. Kitts Towneley s.s. New Castle Stalheim s.s. Risör Thornbury s.s. Mantylnoto Diamond s.s. Delfzijl Fanö s.s. Onega MMsland s.s. Sunderland Plandria s.s. Rotterdam 20 Augustus: Eemland s,s. Hamburg I Altona s.s. Hamburg- Minder bergingskans. De premie van den bij Schotland gestranden Britsehen stoomtrawler Clyro is aan de her- verzekeringsmarkt opgeloopen tot 80 pot., wat er op wijst dat de kansen op een gunstige ber ging al minder goed worden geacht. Vlootvermindering. Het stoomschip Larenberg van de Stoom boot Maatschappij Hillegersberg te Amsterdam is onderhands naar Engeland verkocht. Dit stoomschip werd in 1915 gebouwd en beeft een draagvermogen van 5500 ton. Lichtboei weer ontstoken. De lichtbrulboei Noorder-Haaks is volgens kennisgeving in de B. a. Z. weer ontstoken. Vlootuitbreiding. Zaterdag is bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam met gunstig gevolg het voor de Nederlandsche Koloniale Tankvaart Mij. te 's Gravenhage het dubbelsehroef- tankstoomschip Banakat te water gelaten. Dit schip heeft een laadvermogen van 6000 tons. Groote diepgang. Het van Aruba aangekomen Noorsche mo tortankschip Pan Aruba passeerde naar Am sterdam met een diepgang van 8,6 meter. MARKTPRIJZEN. Dinsdag 20 Augustus. Tarbot per kilo f 0.36—f 0.32 Griet per 50 küo f 25—f 10. Tongen per kilo f 1.20—f 0.95 Zetschol per 50 küo f 16—f 15 Kleine schol per 50 kilo f 14f 2.10 Schar per 50 küo f 9—f 6.50 Vleet per stuk f 1.75 Kleine poon per 50 kilo f 1.70 Groote schelvisch per 50 kilo f 24 MiddeLschelvisch per 50 küo f 22.50f 18. KI, middelschelvisch p. 50 kilo f 15f 9. Kleine schelvisch per 50 kilo f 7.30f 1.80. Kabeljauw per 125 kilo f 40—f 14. Groote gullen per 50 kilo f 6.30f 4. Kleine gullen per 50 kilo f 4,90;f 1.30 Wijting per 50 kilo f 2.60—f 0.95 Makreel per 50 kilo f 9—f 4.30 Heübot per küo f 0.80—f 0.54 Leng per stuk f 0.51 Koolvisch per stuk f 0.35f 0.25 Versche haring per kist f 4f 1.70 Kleinmiddelhake per 50 küo f 33—f 23. Kleine hake per 50 kilo f 19f 9.50 Zand- en vischauto botsen bij de Julianabrug. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken. Hedenmorgen half twaalf hoorde voorbij gangers op de Julianabrug een hevigen slag. Velen vermoedden het regste, doch bij nadere beschouwing bleek het een betrekkelijk ernsti ge aanrijding te zijn tusschen een zand auto van de firma Godschalk en een vischauto uit Westza-an. De zandauto kwam van de Ken- nemerlaan en wilde de Julianabrug oprijden, die over de spoorrails loopt en de vischauto reed op de Julianakade uit de richting Haven- kade. De 'chauffeur van de vischauto gaf den zandwagen geen voorrang en de situatie na het ongeluk wees erop, dat de aanrijding nog al hevig was aangekomen. Blijkbaar wüde de chauffeur van den zandwagen nog naar rechts uitwijken. Want de auto was een heel eind uit de koers geraakt. Er waren zeer veel toeschouwers, die op dit drukke punt een kijkje kwamen nemen. Persoonlijke ongeluk- leen zijn niet gebeurd. De zandauto werd van voren zeer ernstig vernield, de vischauto kwam er beter af. COMITé VOOR ZOMERPOSTZEGELS. De termijn van sluiting voor de inzending der puzzle-oplossing voor de zomerpostzegels nadert met rasse schreden. 1 September a.s. is de deelneming onherroepelijk gesloten, oplossingen, die daarna binnenkomen, wor den ter zijde gelegd. Het comité heeft al eenmaal op veler verzoek den sluitingsdatum verschoven, dat kan geen tweeden keer ge schieden. Men moet zich dus haasten, wil men nog meedoen. De oplossing is gemak kelijk. Men kan fraaie prijzen winnen, de eerste prijs is een auto. Maar ook een prach tig radiotoestel, een fiets en honderden an dere mooie prijzen zijn te winnen. En men steunt daarbij tevens een sympathiek do'el: bevordering van den verkoop der zomerpost zegels ten behoeve van cultureele en so ciale doeleinden. Het prijsraadsel is afgedrukt op z.g. puzzle- kaarten, waarop men tevens de oplossing kan inzenden na frankeering met twee zo merpostzegels van 6 cent (10 cent). De kaar ten zijn tegen betaling van 10 cent verkrijg baar bij de plaatselijke comité's of bij het landelijke comité voor de zomerpostzegels, Tesselschadestraat 9, Amsterdam-W. De op te plakken zomerpostzegels "zijn aan alle post kantoren verkrijgbaar. De puzzlekaarten zijn verkrijgbaar bij mevr. De Mooij, kapsalon, Prins Hendrikstraat IJmuiden-West; mevr. Bussemaker-Bus, Meeuwenlaan 65 IJmuiden Oost; mevr. S-wenne-Allan, Drieh-uizer kerk- weg 61 Driehuis; mej. E. Vijlbrief, Rogge veenstraat 27 IJmuid-e en na 26 Aug. den heer J. Plu, Kon. Wilhelminakade 91, IJmui den OM ZIJN STRAF TE ONDERGAAN. Deze week arresteerde de Halpolitie zeke ren C. A. die eenigen tijd geleden voor de Haarlemsche Rechtbank terecht stond voor het stelen van een kist tong en tot drie maanden hechtenis werd veroordeeld. Thans moet hij zijn straf ondergaan. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt Timor IJm. 491 vangst 65 manden schel visch, 185 manden braadschelviseh, 75 man den kabeljauw en gul, 55 manden platvisch, 80 manden makreel, 55 manden wijting. 10 manden radio, totaal 525 manden benevens 15 st. stijve kabeljauw. DR. V. VAN DER SLUIS, t Maandag is alhier op 70-jarigen leeftijd overleden Dr. Y. van der Sluis, tijdelijk hoofd van den Vleeschkeuringsdienst te Vel- sen en oud-directeur van de veemarkt en het abattoir te Amsterdam. Dr. van der Sluis is gedurende ruim 30 jaar verbonden geweest aan het Amsterdamsche abattoir, eerst als keuringsveearts, daarna als onder-directeur en de laatste jaren als directeur. De overledene heeft te Amsterdam de geheele verbouwing van het abattoir mee gemaakt en ook in de distributie jaren de vleeschvoorziening voor geheel Amsterdam. Gedurende het laatste tiental jaren was hij te Velsen hoofd van den Vleeschkeu ringsdienst. Wegens ziekte was hij in deze functie reeds gepensionneerd, maar hij fun geerde nog als tijdelijk hoofd, zoolang in de vacature nog niet voorzien was. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag 23 Augustus a.s. te 12 uur op de Alg. Begraaf plaats te Heemstede. GRATIS ZWEMMEN. In het bericht elders in dit blad over gratis zwemmen in de Velser Zweminrichting is de datum weggevallen. Dit moet zijn Zaterdag 24 Augustus. BESOMMINGEN. Trawlers: Jacqueline Clasina IJm. 10 540 m. f 2580, Beatrice IJm. 118 1.10 manden f 1540. Caroline IJm. 26 100 manden f 2940. Voorwaarts IJm. 83 310 manden f 1260. Zwaluw IJm. 90 140 manden f 720. Ancor IJm. 135 E5 mandéii f 1200. Alkmaar IJm. 37 700 manden f 2460. Claesje RO. 46 1035 manden f 2740. Zeeleeuw IJm. 140 140 manden f 960. Loggers: KW. 159 f 750; K.W. 38 f 440. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het distributiesysteem van visch. IJMUIDEN, 18 Augustus 1935 Geachte Redactie. In uw Visscherij -Snufjes constateert u vol komen juist, dat over het distributie-systeem van visch den laatsten tijd nog al eens het een en ander wordt gezegd. Het is evenwel zeer te betreuren, dat dit groote vraagstuk alleen maar den „laatsten tijd" in het brandpunt der belangstelling staat. Dit had reeds jaren en jaren geleden het geval moeten zijn. Toen stonden belanghebbenden er schouderopha lend tegenover. Dadelijk was men klaar met de bezwaren. Maar de menschen, die daartoe financieel in staat waren, hebben nimmer veel gedaan in deze richting. Er was immers voldoende afzet van visch. Waarom je druk gemaakt? 'Deze zélfde geest'ademt het door u gebezig de argument: „Men vertelt dan van schitterend ingerichte fish and chip shops in Engeland en vraagt: kan dat in ons land niet? Probeert u het maar eens." Weinig opwekkend en aanmoedigend dit De voortrekkers van de 30.000 (dertig dui zend) eigenaars van fish and chip shops heb ben het een halve eeuw geleden wel gepro beerd. Bezwaren! Zeker die waren er en zijn er nog, doch men pakte en pakt nog aan. Wie de ontwikkeling van dit bedrijf in den loop der jaren heeft gevolgd, staat versteld over de ondernemingsgeest en het doorzet tingsvermogen der vischbakkers. Series voor beelden waren daarvan te geven. Genoeg zij het te vermelden, dat de kleinste dezer klein handelaren meer omzet heeft dan de kleinste groothandelaar en de grootste gebakkenvisch winkel meer (in gewicht) visch verkoopt dan de grootste groothandelaal in IJmuiden. Naar verhouding zouden we in Nederland 4000 fried fish shops kunnen hebben. Wie wijst er 4 goed ingerichte aan? Thans beweegt zich dit bedrijf in Engeland weder in geheel nieuwe banen. Zocht men tot heden de klanten bij-na uitsluitend onder de arbeidersbevolking, nu sticht men winkels en restaurants van gebakken 'visch en aardappe len voor den middenstand. En -met succes. Daar zegt of schrijft men niet: „Probeer u het maar eens". Daar blaast en blies mén ook gerust voor een gulden of meer per week de lucht in. Doch daar deed en doet men. dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, JAC. DE NOBEL. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 20 AUGUSTUS Bioscoop de Pont: „De Delicatessenprinses" en „Een verloving met hindernissen" 8 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS .Bioscoop de Pont: „De Delicatessenprinses' en „Een verloving met hindernissen" 8 u-ur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 20 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.159.15 uur. Luxor Sound Theater: Laurel en Hardy in „Vroolijke Vagebonden". 2.30 uur en doorloo- pen-de voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „De man va-n me vrouw" met Elissa Landi en Cary Grant. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Paul Hörbiger en Gretl Theimer in „Rosen aus dem Süden". Op het tooneel „Fiochi Sisters and Paolo". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palaca: „Een lentesprookje". Op het tooneel De drie Nehring's Xylophonisten. 2.30 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 21 AUGUSTUS Bioscoopvoorsteüingen des middags en des avonds. meldt: 768.4 m.M. te 740.8 m.M. te Hoogste barometerstand Neurenberg. Laagste barometerstand gey disfjord. en voorspelt: Meest zwakken wind uit Zuidelijke richtin gen. Aanvankelijk helder tot licht bewolkt. Later wellicht toenemende bewolking. Droog weer behoudens geringe kans op onweer. Warm. Barometer Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 68 F. Laagste heden nacht 58 F. Hoogste heden 60 F. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENh Ui.S Kanaalstraat 83. IJmuiden. Telef. 5460 HOOG WATFR TÏT 'TMinn^N Woensdag v.m. 7.45 uur; n.m. 8.15 uur. Donderdag v.m. 8.54 uur; n.m. 9.30 uur. Vrijdag v.m. 10.12 uur; n.m. 10.55 uur. VELSER ZWEMINRICHTING. Temperatuur lucht 70 F. Water 67 F. DÏNSÖX'G 20 SU'G. '1935 BEVERWIJK NIET NAAR DE WERKVERSCHAFFING VERTROKKEN. Voor de uitzending naar de Rijkswerkver schaffing bij Staphorst had de Gemeente lijke Arbeidsbeurs acht werkloozen aangewe zen. Van dit achttal verscheen er echter maar één aan den trein; de zeven anderen lieten verstek gaan. Eén arbeider, die Zater dag en Zondag thuis had doorgebracht, is weer naar Staphorst vertrokken, zoodat er thans 2 Beverwijksche arbeiders in de Rijks werkverschaffing werkzaam zijn. DOOR EEN HANDWAGEN AAN GEREDEN. Op het kruispunt BegijnestraatKlooster straatKoningstraat werd een fietser aan gereden door een handwagen. De fietser kwam te vallen, doch bezeerde zich gelukkig niet ernstig. De fiets werd beschadigd. De schade werd onderling geregeld, zoodat de fietser afzag van h-e-t instellen van een straf vervolging. WIJK AAN ZEE AANRIJDING TUSSCHEN FIETS EN AUTO. Op den hoek van den Duinweg en de Verlengde Voorstraat werd een groentenhan- delaar, die op zijn driewielige bakfiets uit de Duinweg kwam, door een personenauto aan gereden, De groentehandelaar werd van zijn fiets geslingerd en bleef vrij ernstig gewond op straat liggen. Hij werd per brancard naar zijn woning overgebracht. Dr. Meijer verleen de geneeskundige hulp. Het slachtoffer kon thuis worden verpleegd. Voor Haarlem's Kantonrechter Losse remmen en sturen. Haarlem staat vooraan in de rij der ge meenten, waar de politie er zich met ijver op toelegt de veiügheid van het verkeer te bevorderen door na te gaan of stuur- en reminrichtingen van motorrijtuigen dien naam wel verdienen. Het behoeft toch geen betoog, dat een stuurrad met een speling van 80 en meer graden een vlugge zwenking ten zeerste bemoeilijkt en dat remmen, die niet vast grijpen, het onmogelijk maken een wa gen snel tot stilstand te brengen. Dergelijke defecten brengen het leven van de wegge bruikers in gevaar. Dit alles is zoo klaar als de dag en toch wagen bestuurders zich op den weg, terwijl zij weten, dat de boel niet in orde is. Ja, als zij dan voor den kantonrechter komen, wil len zij wel beweren, dat juist even voordat zij werden aangehouden, een remkabel was gesprongen of een moertje was losgeraakt, maar die verontschuldigingen kunnen we op een lijn stellen met de excuses van laatko mers, die voor open bruggen moesten wach ten of wier horloge was blijven stilstaan en dergelijke. De kantonrechter nam er dan ook evenveel notitie van ais vroeger onze onderwijzer van onze verklaringen voor het telaat komen en zoo zagen een aantal, die met losse sturen en remmen hadden gereden, zich tot boeten van 3 tot 10 gul-den veroordeeld, al naar ge lang het geconstateerde defect meer of min der gevaar opleverde, terwijl ook de finan- cieele draagkracht van den overtreder soms een woordje mee sprak. De verboden duinen. Als we de artikelen v-an o-rnze biologen le zen, die ons verhalen van het vogelleven en de plantenweelde in onze duinen, bekruipt ons de lust die natuuronderzoekers op hun tochten te volgen en met een zekeren wee moed aanschouwen wij de bordjes met het opschrift: „Verboden toegang, art. 461 Wet boek van Strafrecht", die ons beletten de beschreven schoonheden van nabij te be schouwen. Het is echter merkwaardig, dat als er per sonen door de politie in de verbod-en duinen worden aangehouden, het juist niet de na- tuur-bewonderaars zijn, maar menschen, die er wat anders zoeken dan natuurgenot en dat rechtvaardigt eigenlijk het plaatsen van de bordjes. Wat hadden zij, die het verboden terrein hadden betreden en zich daarvoor bestraft zagen met enkele guldens boete, dan in de duinen gezocht? Ze zei-den het niet, maar te oordeelen naar de omstandigheden lijkt de veronderstelling, dat zij het op konijntjes munt hadden, niet gewaagd. Ja, een was er, die er voor uitkwam, waar om hij in de duinen was geweest, 't Was een oud, stokdoof mannetje, wiens gehoororgaan elke stemuitzetting van ambtenaar en kan tonrechter tartte, zoodat men van een ver hoor eigenlijk niet kon spreken. Gelukkig vertelde hij uit zich zelf, dat hij aan 't bra men zoeken was geweest en de kantonrech ter vond dat niet zoo heel erg, zoodat hij maar een gulden boete kreeg, hetgeen hem schriftelijk moest worden meegedeeld. Hij stak de hand in den zak om den gulden te betalen. Nu is 't afgeloopen! brulde de ambtenaar en op de tribune zei er een: „gelukkig maar!" want de luisteraars waren er zelfs wanhopig onder geworden. Eén avond terug naar 1300. Een breede laan met machtige oude, beu ken waar gras en mos vredig onder liggen te sluimeren; uitgestrekte grasvelden; een boomgaard; een slotgracht Marquette l Iedereen heeft wel eens van Assumburg gehoord, het oude slot, dat nu als jeugdher berg Is Ingericht, maar Marquette, daar moet men eens even over denken. Och ja, dat is dat oude kasteel aan het einde van de Mar- quettelaan.en dan begint langzaam de herinnering te werken, Marquette, dat eens Slot Heemskerk heet te en dat in ongeveer 1252 door Graaf Wil lem II gesticht werd ais een bolwerk tegen de West-rriezen, waarmee hij toen een ver woeden kamp streed. Die veste bestond uit een groot rondeel, waarin een toren werd gebouwd, die negen verdiepingen hoog was. Vele stormen woeien over het trotsehe bouw werk, dat dapper stand hield, en dat na ette lijke herstellingen en verbouwingen waar door behalve de toren het uiterlijk niet veel meer heeft van den oorspronkelijken burcht nu nog den indruk maakt van 'n solide be huizing, die nog vele geslachten zal kunnen herbergen. Arnoud van Heemskerk was de eerste heer op dit kasteel en hij, zoowel als z'n nazaten waren zeer bevriend met de heeren van Bre- derode. Namen die klank hebben in onze geschiedenis. De Hoeksche en Kabeljauw- sche twisten maakten een einde aan het ver bond der twee geslachten die nu tot gehate erfvijanden werden. In 1358 werd het slot belegerd en ingenomen door Jan van Pola- "nen, een H-oeksch edelman; verwoest werd het pas later door de Hoeksc.hen onder Ja- coba van Beieren in 1418, waarna het ech ter weer spoedig werd opgebouwd- Nadien heeft het kasteel als sterkte geen rol meer gespeeld In 1560 was bet slot in bezit van Jan de Ligne, Graaf van Aremberg. Dit was een machtig heer, Gouverneur der Noordelijke provinciën, vriend van Willem van Oranje en de graven van Egmond en Hoorn e en een aanhanger van koning Philips. In 1568 sneuvelde hij bij Heiligerlee in den slag tegen Graaf Lodewijk van Nassau. De zoon van dezen Jan de Ligne heeft het slot in 1610 verkocht aan Daniël de Hertaing, heer eener heerlijkheid Marquette in Hene gouwen, waarnaar het slot sedert 1612 is ge noemd. Door een zeer edelmoedig gebaar va-n den tegenwoordigen eigenaar Jhr. Gevers, is het slot opengesteld voor publieke bezichtiging en het is merkwaardig dat hiervan niet veel drukker gebruik wordt gemaakt, want er hangt hier een essence uit oude tijden en bij het betreden van de groote marmeren hal begeleiden u de zwevende gestalten van burchtheeren en edele vrouwen die meehiel pen om den roem van ons land te vergroo- ten en te verbreiden. Achter de hal, waar beslagen en bewerkte kisten staan, die een liefhebber zullen doen watertanden, ligt de balzaal met de sierlijke vergulde meubels, waarvan het roode, zware damast in overeenstemming is met de wand bespanning. In een ander vertrek tikken de moerbeien uatnoodigend tegen het hooge venster en de sappige blauwe vruchten zi-e-n er zoo rijp, zoo verleidelijk uit, dat het maar g-o-ed is, dat het vensterslot solide lijkt. Maar ik wil u niets van Marquette vertellen, ik heb met deze hors d'oeuvre getracht uw eetlust op te wekken; in gewoon Hollandsch gezegd, ik wilde u aanraden eens op uw fiets te klimmen, of uw auto te bestijgen tenzij u liever per trein of autobus gaat, en 15 ets. te offeren voor het bezichtigen van een oud kasteel, dat met onze geschiedenis nauw ver vlochten is. U zult het stellig niet betreuren, dat ver zeker ik U! In een der zalen zult U stuiten op een ten toonstelling van etsen, gravures en sepia- teekeningen, die U het oude slot in alle stadia weergeven. Op dezen Zondagavond, dat ik hier in Heemskerk ben gekomen, trekken drommen menschen door de Marquettelaan om een plaats te zoeken op de vele stoelen, die uit- noodigend staan te wachten. Maar al gauw is alles vol en hulpvaardige handen dragen nog meer zitgelegenheden aan. Het gezelschap van Anton Verheyen voert hier het drama op van Lanseloet ende San- derijn en ik moet zeggen, dat de wereld op het gebied van liefde sinds de 14e eeuw niet veel veranderd blijkt te zijn. Het zij dan, dat een verloren geliefde nu per radio wordt ge-s.o.s.'t en toentertijd achterhaald werd met een koe rier, die jarenlang door dichte wouden liep te spieden. Maar daar staat tegenover dat ze het vroeger wonnen in het tempo van sterven- aan-een-gebroken-hart. Maar wat komt het er op aan, wat de inhoud is van het stuk. Ik wil U geen recensie geven, aan tooneelkritieken waag ik me niet. Maar dat er hier een eigen sfeer werd geschapen is zeker. Marquette luis terde met lederen steen. In de hall fluisterden de muren elkaar toe „hoor je het? Eindelijk weer eens normaal praten en niet meer dat moderne „vereenvoudigde" gedoe van de laat ste paar eeuwen. Onze goede ridders zijn op gestaan uit den doode!" En vol welgevallen keken de vensters neer op de suikerbrooden en andere ingewikkelde hoofdtooien, terwijl het kiezel genoegelijk knisterde onder het gesleep van lange gewa den. En wij zelf? Weten we het eigenlijk wel heel zeker, dat hei> geen droom is? Dat glanzende slot is immers precies een droompaleis! En dat die glans door floodlight komt zijn we allang vergeten, we willen het tenminste niet meer weten. De strenge lijnen van den gevel ontmoeten een diepblauwen avondhemel en de typisch gevormde ronde toren staat als een stoere wachter. Achter ons hangt een oranje vaan die zich verbaasd afvraagt of zij het wel goed heeft; dit beeld zag zij immers lang, lang geleden. Zij wrijft zich nog eens de oogen uit, maar dan ziet ze onder de boomen ons zitten en dan zucht ze diep „het is maar spel" en ook haar gedachten wijlen in het verleden, in den tijd van roemrijke geslachten en edele ridders. De laan ligt donker en geheimzinnig tus schen de oude beukeboomen en hoog boven ons staat stü en onbewegelijk de Groote Beer. Menschenvoeten schuifelen, over het grint. Schril klinkt een fietsbel, stemmen détonee- ren in de zware stilte, een claxon klinkt dwaas en overbodig. Marquette blijft achte^. alleen en waardig. De eene avond van 1300, de eene herleving van vroegere glorie is voorbij, het was maar spel en de glans was maar flood light, maar Marquette staat en sluit zwijgend de deuren achter de schimmen van het ver leden. HELEN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7