HET NIEUWE AVONDBLAD Geen bruggentol? Naar meer veiligheid op den weg. 20e JAARGANG No. 245 WOENSDAG 21 AUG. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele piijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij -verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN „De Biezen" te Velsen. Herinneringen aan vroeger tijden. Velsen heeft zich een kroon gegeven door den aankoop van Velserbeek en van de overplaats van Spaarwberg, herdoopt in Bur gemeester Rijkenspark. Dat blijft dus bij wijze van spreken ten eeuwigen dage, maar veel en veel meer van zijn plaatsen is verdwenen. Toch herinneren tal van wegen met hun breede singels van akkermaalshout aan de vroegere buiten plaatsen, waarvan zoo vele verdwenen. Wie weet b.v. nog. dat Middeloo, Auspicius et Felis en Hageveld „plaatsen" waren? Wie hoorde ook van Tolsduin en Velserduin? Ieder zal ook erkennen, dat „de Biezen" een keurig aangelegde begraafplaats is en keurig onderhouden wordt, maar hoorde hij ooit, dat het een buitenplaats is geweest? Dezer dagen zijn we er eens geweest om te zien naar de uitbreiding. We zien naast de begraafplaats in het veld mannen bezig graszoden te steken, maar dat heeft met de Biezen niets te maken. Dit igeldt het R.-K. Sportpark. Er zal meer begraafruimte ge maakt worden door het omhakken van hout en wel van de z.g. singels langs eenige paden. Zooals zoovele buitens onder Velsen is „de Biezen" bewoond geweest door Amsterdam- sche patriciërs. Allereerst herinneren we dan aan Nicolaas van Bambeeck. Hij werd 8 De cember 1639 te Amsterdam geboren en daar 30 November 1671 in de Züiderkerk begraven. Hij was koopman en handelde onder de firma Joan Corver en Nicolaas van Bam beeck. Hij woonde te Amsterdam op de Kei zersgracht bij de Rijnstraat. Hoeveel week- .ends en hoeveel vacantieweken hij zelf op ,,de Biezen" doorbracht, vertelt de geschie denis niet; ook niet wanneer zijn gezin er vertoefde. Hij trouwde 15 Mei 1663 met Cor nelia Gerard, dus op 24-jarigen leeftijd. Zij was iets jonger en werd op 21 Januari 1715 in de Züiderkerk begraven. Zij overleefde haar man dus 44 jaar. Hij liet haar twee kinderen na, nl. Cornelia van Bambeeck, die met Mr. Quirijn van Strijen trouwde en Mr. Nicolaas van Bambeeck; Ge wilt. ook weten, hoe de koopman, die maar zoo kort op „de Biezen" zou verblijven en zeker gehoopt heeft er een rustigèn ouden dag door te brengen, aan dat buiten kwam. Welnu, dit was te voren in 1654 voor 1-2000 gulden het eigendom geworden van zijn oom Hendrik Gerard. Nicolaas was met zijn nicht ge trouwd. Zij had zeker weinig lust, haar ouden dag alleen op de Biezen te slijten. Tien jaar voor haar dood, in 1695, verkocht zij het buiten voor f 4700. Nicolaas was o.a. vaandrig bij de Amsterdamsche Schutterij. De volgende bewoner was Pieter Eyghels. Die was o.a. Raad van Amsterdam van 1713 —1720. Schepen (stadsrechter) 1712, Com missaris van het Touwwerk in 1697 en super intendant van de Lakenventhal 1714. Zijn- eigenlijke beroep was groothandelaar in la kens, Italiaansche en Levantsche zijde en Turksch garen, onder de firma Gabriel en Pieter Eyghels. Hij verrekende o.a. door be middeling van de wisselbank over 't jaar 1715 een bedrag van f 1.098.700. Deze patriciër woonde op de Heerengracht bij de Nieuwe Spiegelstraat en had, zoo als we boven zagen, „de Biezen" voor f 4700 van de weduwe Nic. Bambeeck gekocht. Het laatst der 18e eeuw is de heerenhuizing er afgebro ken; de schuur in den noordwesthoek herin nert nog aan de vroegere bewoners. De geel- gepleisterde woning van den opzichter, hoe wel in landelijken stijl gebouwd dateert van de vorige eeuw. huldiging van pastoor schoenmaker Dinsdagmiddag is Pastoor Schoenmaker door de bewoonsters van het gesticht Meer zicht in de Clara Feyschool gehuldigd.. Nadat de jubilaris en zijn familie benevens een aantal genoodigden in de met bloemen versierde zaal plaats genomen had. zongen de meisjes een feestcantate. Daarna sprak kapelaan Berkhout een kort openingswoord, waarin hij namens de bewoonsters van „Meer zicht" pastoor Schoenmaker gelukwenschte met zijn jubileum en de hoop uitsprak, dat God hem nog vele jaren voor zijn werk zou .mogen sparen. Vervolgens werd door enkele meisjes een kinderoperette opgevoerd, getiteld „De Zil- verkrans". Dit is in een woord een succes te noemen, daar zoowel spel, kleeding als décors keurig verzorgd waren. Voor dit spel werd door een van de meisjes ter verduidelijking een proloog over het stuk gegeven. De symbolische beteekenis van het spel kwam in het kort hierop neer: Jaren geleden bracht een vogeltje een zaadkorreltje uit het paradijs en gaf dit aan de dochter van den berggeest. Deze liet het vallen en er groeide een krachtige bloem uit, met een wonderbare kracht. Indien deze bloem door iemand met een zuiver geweten en een schuldeloos hart werd verzorgd zou zij voorspoed en geluk brengen. In het rijk van de berggeest groeiden ge luk, vrede en liefde dan ook steeds meer. Doch ook hier waren vijanden. De heksen zonnen al jaren op wraak. Tot zij een kind ontvoerden dat of de bloem moest vernietigen en vrij zijn. of voor altijd ongelukkig. Aan het eind van het stuk zien we, dat toch ondanks alle moeite, de oprechtheid over wint. De bloem, en dus het geluk, blijft ge spaard, en het meisje mag meehelpen de zilveren krans voor het feest der dwergen, te slaan, welke krans later door een der speel ster tj es den jubilaris werd omgehangen. Een luid applaus viel den meisjes ten deel, waaruit bleek, dat allen van het keurige spel en de mooie zang genoten hadden. Tenslotte dankte pastoor Schoenmaker, de zusters en meisjes, voor alles, wat zij gedaan hadden om hem dezen dag tot een onverge telijke te maken. IJMUIDEN Arbeiders uit Rollecate van steun uitgesloten. Later toch weer naar de werkverschaffing? Zooals wij elders in dit nummer melden wordt hedenavond door de niet naar Rolle cate teruggekeerde arbeiders een vergadering gehouden. Naar men zich zal herinneren zijn negen en twintig arbeiders uit de werkverschaffing te Rollecate bij Den Hulst naar Velsen terugge zonden, omdat zij niet konden instemmen met de nieuwe regeling wat de verstrekking van brood en boter betrof en de vermindering van het zgn. zakgeld tot vijftig cent. Van de dertig uitgezondenen heeft één inmiddels werk gevonden, zoodat het conflict negen en twintig betrof. Deze negen en twintig arbei ders werden enkele dagen geleden opnieuw •in de gelegenheid gesteld zich aan te melden bij een nieuwe groep van dertig, die naar Rollecate is gezonden. Hieraan voldeden er elf, van welken er op het laatste oogenblik weer twee weigerden mee te gaan. Momen teel betreft de uitsluiting dus twintig werk- loozen. Volgens de lezing van een hunner moesten de arbeiders in de werkverschaffing plotse ling genoegen nemen met een regeling, die h.i. niet aanvaard behoefde te worden, om dat zij niet officieel zou zijn. Vroeger kregen de arbeiders namelijk twee gulden per weck om zelf brood en boter te koopen, totdat een kok hun mededeelde dat de nieuwe regeling van kracht was geworden. De arbeiders in de werkverschaffing gingen hierop niet in, wat ten gevolge had dat zij naar huis wérden gestuurd. Omdat zij meen den, aldus één hunner, dat zij in hun recht waren, hebben de teruggezondenen voet bij stuk gehouden. Zij zijn nu uitgesloten van alle soorten steun zoowel geldelijk als in natura. De burgemeester van Velsen, Mr. M. M. Kwint heeft ons den toestand nader toege licht. Volgens hem was de mededeeling wel degelijk een officieele en volgens de usance geschied. De nieuwe regeling was, aldus de burgemeester, het gevolg van vele klachten die de arbeiders in den loop van den tijd had den geuit en men meende op de nieuwe wijze aan de wenschen van velen tegemoet te ko men. Toen gebleken is dat er arbeiders waren, die niet tevreden waren met de van over heidswege voor de werkverschaffing voorge schreven maatregelen, zijn zij naar hun ge meente teruggezonden, wat ten gevolge heeft dat hun alle steun moet worden onthouden. Vooral hebben de arbeiders hun toestand verslechterd doordat zij ten tweeden male hebben geweigerd naar Rollecate te gaan, toen zij daartoe in de gelegenheid werden ge steld. Ook deelde de burgemeester mede dat de verschillende vakvereenigingen de arbei ders hebben gewaarschuwd voor de conse quenties, die aan hun houding verbonden waren. Hoe het nu in de toekomst zal gaan, kon de heer Kwint nog niet meedeelen. Voorloopig is het uitgesloten dat de twintig arbeiders uitgezonden kunnen worden. De groep is op het oogenblik compleet en Velsen kan niet meer arbeiders leveren dan haar contingent voor de werkverschaffing is. Toch is het niet onmogelijk dat de terug gekeerden later weer in de gelegenheid ge steld zullen kunnen worden naar de werk verschaffing te gaan autorijden met ouden van dagen. De commissie voor het autorijden met ouden van dagen en gebrekkigen vestigt er de aan dacht op, dat heden de gelegenheid tot in schrijving van ouden van dagen onherroepe lijk wordt gesloten. Dringend noodigt de commissie de bezitters van auto's uit hun auto ter beschikking te willen stellen omdat het gevaar dreigt, dat er anders een aantal gegadigden voor het reisje zal moeten worden afgewezen. diploma-zwemmen velser zwem inrichting. De volgende personen hebbeil de proef- sprong van plank, 100 M. borstzwemmen, 50 M. rugzwemmen en watertrappen met goed ge volg afgelegd, waarvoor zij het diploma ge oefend zwemmer (ster) ontvingen. T. Medik, L. v. Herpen, Mien Swaan, J. H. Jimmink, J. Kist, mevrouw de RuyterLavoo, mevrouw SmitAarsen, Chr. Donker, Geesje Eling, me vrouw F. MoorselaarGroot, Truus Muntz, Martha Noot, Joop Früdiger, J. Oprei, Jeanne van der Kolk, J. R. Servaas, Annie Harmeyer, mevrouw G. TietsRuysenaars, Zr. A. Zandstra. Het K. N. Z. B. diploma werd behaald door mej. L. Hegmaijer en de heeren C. Zwemmer, P. C. Kraak en C. Visman. DRIEHUIS Met een vrij zwak elftal speelde de V. V. Driehuis gisteren tegen Sparta uit IJmuiden. Dq Spartanen wonnen met 80 (Verwacht wordt, dat de tolhef fing op de nieuwe groote ver keer ebrug gen door een nader regeeringsbesluit niet zal door gaan.) Ha, dat is een goede tijding, Honig in een crisistijd, Er zal dus per slot niets komen Van die tollenarigheid. Wij gaan wonder boven wonder, Blijkbaar toch dus niet terug Naai' het midcleleeuwsch- principe Van een tol op elke brug Niet het hatelijke wippen Van een tolboom, op en neer, Niet de noodzaak van het stoppen, Maar een vlot en vrij verkeer. Velen hebben sedert maanden, Over deze tolhef-wet, Min of meer als Brugman pratend, Menig tol-boom opgezet. Als 't verlossend woord eruit is, Op gezag van 't Haagsche Plein, Zal het heele toet-ensemble In ons landje, dankbaar zijn. Gaan we niet naar de vergrooting Van den bromtolgeest terug, Dan komt 't rijk boven verwachting. Wel royaal over de brug. Nu een Ossenaar te Nijmegen gearresteerd. Hij legt een bekentenis af. Hoofdfiguur uit het moordproces De B. Dinsdagmiddag Is op verzoek van de Ko ninklijke Marechaussee te Oss, te Nijmegen gearresteerd de arbeider Boeyen, bijgenaamd Gekken Boei, bekend als een der kroonge tuigen in het groote moordproces G. de Bie contra P. de B., die er van verdacht wordt een der helers te zijn geweest van de in De cember 1933 ten nadeele van den heer Van der Zanden te Oss ontvreemde manufactu ren. In de kazerne te Oss heeft B. een volle dige bekentenis afgelegd. Hij zal ter be schikking van den Officier van Justitie te Den Bosch worden gesteld. Nog een Ossenaar bekent. Voor den rechter-commissaris mr. Schro der en den officier van justitie mr. Dubois te Den Bosch, werd in het Paleis van Justitie aldaar voorgeleid, zekere J. M. den Bi*ok uit Oss, thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Den Bosch, onder verdenking van •het plegen van verschillende misdrijven in de jaren 19301934 te Oss en omgeving. Deze verdachte, die deel uitmaakte van de z.g. Ossche bende, bekende medeplichtig te zijn aan den roofoverval op mejuffrouw Kuipers op de Zevenbergsche heide onder ae gemeente Oss in 1930. Als medeplichtigen zijn opgetreden A. Hendriks bijgenaamd Dikke Toon de Soep .en F. de Reuver. Deze beide laatsten hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Thans is dus de overval te Zevenbergen geheel tot klaarheid geko men. Voorrang van verkeer op hoofdweg overwogen Zwaardere eischen voor het rijbewijs? begrafenis van jhr. w. h. van loon. Dinsdagmiddag werd op de Nieuwe Ooster begraafplaats te Amsterdam onder meer dan groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jhr. W. H. van Loon. Talloos waren degenen uit handels- en fi- nancieele kringen, die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet hou dende regelen nopens het verkeer op de wegen onderschrijft minister van Lith de Jeude de opvatting van de leden, die meenen, dat het doel van een algemeene verkeerswet zeer dicht is benaderd, indien dit ontwerp tot wet zal zijn verheven. Overigens blijkt de nieuwe minister van Waterstaat een open oog te heb ben voor de velerlei eischen van het moderne verkeer en tal van maatregelen zijn dan ook in overweging of voorbereiding. Tegenover het standpunt van sommige leden, die het roekeloos rijden door bestuur ders van motorrijtuigen blijkbaar niet als de oorzaak van de meeste verkeersongevallen be schouwen, staat de opvatting van vele andere leden, die zich met de beschouwingen ten deze van eerstgenoemde leden niet kunnen vereeni gen. Ten einde de juistheid van deze opvat ting nader te staven, heeft de minister het Centraal Bureau voor de Statistiek verzocht, voortaan in het Statistisch Overzicht Verkeers ongevallen op te geven het aantal ongevallen, te wijten aan bestuurders van motorrijtuigen, en het aantal ongevallen, door bestuurders van de overige vervoermiddelen veroorzaakt (fou ten van voetgangers worden reeds thans af zonderlijk vermeld). De minister streeft zooveel moge lijk naar veiligheid, èn voor de wiel rijders en voetgangers, èn voor de automobilisten. Waar zulks mogelijk is, worden niet alleen op de Rijkswegen, doch eveneens op vele provinciale we gen deze categorieën van weggebrui kers gescheiden door het berijden van den hoofdweg voor wielrijders te ver bieden. Een verbod voor voetgangers, om van den hoofdweg gebruik te ma ken ter plaatse waar een behoorlijk voetpad aanwezig, zal worden over wogen. Zwaardere eischen voor het rijbewijs. Alle middelen tot vermindering van het aantal ongevallen moeten aangegrepen wor den. Eén van die middelen is het verzwaren van de eischen. gesteld voor het verkrijgen van een rijbewijs, te meer, omdat de thans gestelde eischen vrij algemeen onvoldoende worden geacht. Het ligt daarbij in de bedoeling, zooveel mogelijk bestuurders, die ge vaar kunnen veroorzaken, van den weg af te houden, zonder dat noch tans het verkrijgen van een rijbewijs voor de groote meerderheid moeilijk heden oplevert. Het komt den mi nister noodzakelijk voor, dat bij ver nieuwing van het rijbewijs, om de vijf jaar, de aanvrager opnieuw ge neeskundig wordt onderzocht Voor verhooging van den leeftijd, vereischt voor het verkrijgen van een rijbewijs, tot 21 jaar bestaat, naar de minister meent, niet voldoende aanleiding. Een wetsontwerp tot invoering van de ver plichting van automobilisten tot verzekering tegen de gevolgen van wettelijke aanspra kelijkheid wordt, zooals men weet, in samen werking met het departement van Justitie voorbereid. De minister, overtuigd van het nut van de invoering van een zoodanige ver plichting. zal daarbij den grootst mogelijken speed betrachten. Geen voorrang voor ver keer van links. De minister vereenigt zich met de opvat tingen van die leden, die van een voorschrift, waarbij aan het van links komende verkeer den voorrang wordt verleend, verwarring en vermeerdering" der verkeersongevallen duch ten. en een zoodanige maatregel wordt ook niet wenschelijk geacht. Wel wordt thans ernstig overwogen den voorrang van het verkeer op hoofdwegen te erkennen. Deze regeling zal zoo noodig in het Motor- en Rijwielreglement kunnen op genomen worden ook vóór de inwerkingtre ding van de nieuwe wet. Tegen ondeugdelijke remmen. Omtrent de reminrichting van motorrijtui gen zijn thans nieuwe voorschriften in over weging. Ook de minister meent, dat niet alleen mo torrijtuigen, maar ook andere rij- of voertui gen. waarmede over een weg wordt gereden of welke op een weg stilstaan, in het algemeen van een rood achterlicht voorzien moeten zijn. Voor de gewone rijwielen echter kunnen er ook zijns inziens bezwaren geopperd worden tegen het eischen van een rood achterlicht. Een wijziging van de desbetreffende artikelen van het Motor- en Rijwielreglement is thans zeer spoedig tegemoet te zien. Een wijziging van de voorschriften omtrent verblindende rijwiel- en autoverlichting en verkeerd gerichte bermlampen is thans bij de Motor- en Rijwielcommissie in behandeling. Een algemeen verbod voor wielrijders, van den rijweg gebruik te maken, indien een rij wielpad aanwezig is, komt den minister niet wenschelijk voor. Wat het naast elkaar rijden van wielrijders betreft is de minister bereid in overweging te nemen de vraag, in hoeverre opneming in het Motor- en Rijwielreglement van een verbod voor wielrijders, op smalle eenzijdige rijwiel paden naast elkander te rijden, wenschelijk is. Ook zal worden nagegaan of en in hoeverre het meer rechts houden van het langzame verkeer bevorderd kan worden. K. L. M.-passagiersvervoer in Juli steeg. Gedurende Juli hebben 5447 passagiers voor de internationale K.L.M.-lijnen Schiphol op de uitreis verlaten, terwijl het aantal inko mende reizigers 5810 bedroeg, In vergelijking met Juli 1934 beteekent dit een toeneming met 28 pet. voor beide categorieën passagiers. Voor Waalhaven zijn de cijfers 1493 uit gaande en 1440 inkomende passagiers op de buitenlandsche lijnen. Dit wil zeggen, dat in vergelijking met Juli 1934 44 pet. meer pas sagiers van de Rotterdamsche luchthaven vertrokken en 72 pet. meer reizigers uit het buitenland op Waalhaven aankwamen. de EX-kroonprins te doorn Naar wij vernemen is de ex-Kroonprins Dinsdagavond te Doorn aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan den ex- keizer. Boekhouder verspeelde 3 a 4000 per week. Daarop werd de kas aan gesproken. Een ton verduisterd. ABESSYNIë BEREIDT ZICH VOORBedrijvigheid in een Abessynische havpnstad, waar juist een munitietransport aangekomen is, De 35-jarige boekhouder J. P„ heeft Dinsdag voor de Haagsche rechtbank terechtgestaan ter zake van verduistering van een bedrag van ongeveer f 100.000, ten nadeele van de N.V. Textile Import Cy„ gevestigd aan de Amalia van Solmsstraat te 's Gravenhage. Uit de verklaringen van een rijksaccountant, die een onderzoek in de boeken had ingesteld, bleek, dat de N.V., hoewel uit verschillende onderdeelen bestaande, één boekhouding voer de. De getuige had alle bescheiden met de boe ken gecontroleerd, waaruit hem bleek, dat een aantal transacties niet in de boeken voor kwam. Zoo meest er o.a. volgens de bescheiden een veel grooter kassaldo per 1 Januari j.l. aanwezig zijn, dan getuige had aangetroffen. De boekhouding was in onderdeelen gesplitst Een bedrag van f 100.000 bleek niet te zijn verantwoord. De verdachte, die de feiten gedeeltelijk toe gaf, voerde te zijner verdediging aan, dat hij opdracht van zijn chef had om niet alles cor rect te boeken. Hij kreeg daardoor den indruk dat er ongeregeldheden werden gepleegd, en hiervan heeft hij gebruik gemaakt om teauds» te plegen. Hij bekende ongeveer een ton te hebben ver duisterd. Het geld werd door hem aan ver schillende speelbanken verloren. Hij verschafte zich de noodige contanten door het innen van chèques. Op een vraag van den president hoeveel ver dachte te Spa verspeelde, antwoordde P. dat dit wekelijks drie a vier duizend gulden be droeg. De officier van Justitie vorderde tegen P. twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. (A.N.P.)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1