Onvoorzichtige wielrijders oorzaak van verkeersongeval. Twee gewonden. Op den Hemweg te Amsterdam is Woensdag avond te half acht een ernstig verkeersongeval geschied, waarbij een motorrijder levensge vaarlijk werd gewond en een wielrijder een hersenschudding heeft opgeloopen. De motorrijder, een gemeente-veldwachter uit Ommen, reed met op de duo een 59-jarige man, eveneens -te Ommen woonachtig, in de richting van Amsterdam, toen uit den Molen weg aan den kant van het kanaal, twee wiel rijders kwamen. Inplaats van don motorrijder voorrang te geven, trachtte het tweetal voor hem den Hemweg te bereiken, hetgeen nood lottig werd. Het motorrijwiel dat geheel aan den rech terkant van den weg had gereden, kwam met de beide fietsers in botsing, met het gevolg dat de veldwachter en één der wielrijders, een jongeman van 21 jaar, zeer ernstig kwamen te vallen. De veldwachter was er het ergst aan toe. De G.G.D. vervoerde hem met een schedel- basisfractuur in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelmina Gasthuis. Naar hetzelfde gast huis werd ook de wielrijder vervoerd, die zijn. onvoorzichtigheid met een hersenschudding had moeten bekoopen. De duorijder kwam er wonderlijk genoeg zonder letsel af, terwijl ook de andere wielrijder geen verwondingen op liep. Het motorrijwiel en een der fietsen werden zwaar beschadigd. DE BOUW VAN HET NIEUWE STADHUIS TE LEIDEN. Onderbouw gegund. Naar wij vernemen is door B. en W. van Leiden de onderbouw van het stadhuis te Lei den voor de somma van f 79.500 gegund aan de N.V. Aannemingsmaatschappij v/h Hïllen en Roosen en Betonbouw Trio 'te- Amsterdam. Het werk zal worden uitgevoerd onder ar chitectuur van den heer B. N. A. C. J. Blaauw te Haarlem. Onzekerheid veroorzaakte moeilijkheden. Verstrekken van geld onder hypothecair verband. In verband met de stagnatie die er heerscht Inzake het verstrekken van geld onder hypo thecair verband heeft de Minister-van Sociale Zaken, mr, M. Slingenberg namens de Regee ring een bespreking gehouden met vertegen woordigers van de Vereeniging van Directeu ren van Hypotheekbanken, van de Nederland- schei Spaarbank, van den Beleggingsraad en van de Vereeniging tot Bevordering van het Levensverzekeringswezen. De Minister streeft er naar, in den bestaan- den toestand in gemeenschappelijk overleg verbetering te brengen. Tijdens de besprekingen, die een bevredi gend verloop hadden, wercl in het bijzonder naar voren gebracht dat de onzekerheid die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wetsontwerp inzake de vaste las ten' de-Gredietmoeilijkheden hadden gestimu^ leerd. De aan de bespreking deelnemende instel lingen zullen de Regeering; hetzij individueel, hetzij gemeenschappelijk, nader schriftelijk van advies dienen. BOERENWONING UITGEBRAND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de woning van de weduwe De Wit te Schijndel. In korten tijd stond de woning in lichter laaie. De inboedel werd een prooi dei- vlammen. De woning brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. ZIEKTE VAN WEILL IN HET KAGERMEER. De directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Leiden, dr. M. D. Horst, deelt aan het L.D. mede, dat zich een licht geval van de ziekte van Weil heeft voor gedaan. bij iemand, die in het Kagermeer heeft gezwommen. Dringend wordt aangeraden ver van de oevers" te zwemmen. Minister Van LidtK de Jeude bij het polderfeest. Op 21 Augustus 1930 viel de Wieringermeer droog! Woensdag werd dit feit op feestelijke wijze in den polder gevierd. Des morgens was reeds een blijde stem ming in den polder merkbaar. De goochelaar Mr. Palmer gaf'voor dé schoolkinderen uit de geheele Wieringermeer een demonstratie van zijn toeren, waarna de kinderen zich met spe len vermaakten. Des middags vond de officieele herdenking plaats door den minister van waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jcude. die, nadat hij door den burgemeester van Medemblik, den heer P. C. J. Peters was verwelkomd, een rede hield. De minister begon zijn rede met er op te wij zen hoe op 21 Augustus 1930 de wateropper vlakte in de Wieringermeer in land was her schapen, nadat hieraan jaren van ingespan nen arbeid waren voorafgegaan. Vervolgens besprak de minister de on wik keling van den Wieringermeerpolder op land bouwkundig-technisch gebied en op sociaal- economisch gebied, waarbij hij vooral lette op de toekomst. De minister sprak er zijn voldoening over uit dat zoovelen naar de Wieringermeer wa ren gekomen om de feestelijkheden bij te wo nen en eindigde met de woorden: „Ik hoop dat zegen op uw arbeid moge rusten en ik wensch dat uwe kinderenden kindskinderen komende polderdagen mogen vieren met opgewektheid, naar uw voorbeeld". Hierna sprak de heer Z. S. Smeding, die de bevolking van de Wieringermeer wees op het nut eensgezind de toekomst in te gaan. Een demonstratie en eenige behendigheids- toeren met rupstrekkers volgde hierop, waar voor de bevolking groote belangstelling be toonde. Daarna gaven eenige ruiters nog een demonstratie. De directie van den Wieringermeerpolder heeft van vele zijden telegrammen van ge- lukwensclien ontvangen, ook van de Veree- nigde Landarbeidersorganisaties. WERKSTER VAN EEN LADDER GEVALLEN. Terwijl zij bezig was met schoonmaken in de Mulo-school te Deventer, viel de 52- jarige mej. O. van een ladder. Zij werd be wusteloos naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. PERKOETOET WEER IN DE LUCHT De „Perkoetoet" is Woensdag op de thuis-? reis te Cairo aangekomen. De „Gelria" nog in goeden staat. Ook de „Flandria" en „Zeelandia" op de markt. Vóór de komst der Italiaansche deskundigen heeft Woensdag de inspecteur voor de Scheepvaart te Amsterdam, de heer C. A. G. van der Boom, de „Gelria", welke binnenkort voor haar nieuwe bestemming naar Triëst zal vertrekken, voorloopig geïnspecteerd. Het 22 jaar oude mailschip is thans in de Coenhavén aan de kade gemeerd en ofschoon het een jaar opgelegd is-geweest, verkeert het, dank zij de zorgen, wèlké de Koninklijke Hol- landscheLioyd er voortdurend aan heeft be steed, nog in uitstekenden' staat. Het zit goed in de verf en als straks in het dok ook het scheepsgedeelce onder de ..waterlijn zal zijn schoongemaakt en voorts de ketel- en ma chine-installatie in orde worden bevonden, staat niets liet vertrek naar Triëst meer in den weg. Eerst in die haven zal het schip on der Italiaansch gezag worden geplaatst. On danks haar ouderdom behoort de „Gelria" nog tot de vrij snelle passagiersschepen; de snelheid, waartoe de turbines haar in staat stellen, bedraagt 17. mijl. - In de Coenhaven zijn thans nog opgelegd de „Jaarstroom" en „Zaanstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, nietige scheepjes gelijkend, wanneer men er van de brug der „Gelria" af op neerziet; voorts de „Klipfontein" van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij., alsmede de „Flandria" en „Zeelandia" van den Koninklijken Hollandschen Lloy'd. Ook laatstgenoemde twee schepen zijn, zoo als de term luidt, voor .den verkoop op de markt gebracht. In het vertrek van de „Klip fontein", welke indertijd naar Italië was ver kocht, is vertraging opgetreden doordat er moeilijkheden zijn gerezen. Weer een automobilist, 3ie doorreed. Ijsventer door aanrijding levensgevaarlijk gewond. Gisteravond c.a. 10 uur reed op den Rijks straatweg den Bosch—Grave onder Schayk. de 38-jarige ijsventer, van H., uit Heesch, komende van de' Velpsche kermis, met zijn driewieler huiswaarts. Nabij de steenoven werd de man door een hem achterop rijden de vrachtauto aangereden. De man werd van zijn rijwiel geslingerd en kwam met groote kracht op den weg terecht. Voorbijgangers vonden het slachtoffer be wusteloos naast zijn totaai vernield rijwiel liggen. Onmiddellijk waarschuwden zij dr. Sluiters uit Ravenstein, dié de eerste hulp verleende. Hij achtte den toestand van het slachtoffer zoo ernstig dat onmiddellijke overbrenging per ziekenauto naar het St. Canisius ziekenhuis te Nijmegen noodzake lijk bleek. Men vreest voor het leven van v. H. De automobilist is zonder naar het slacht offer om te zien doorgereden. In plaats van tollen verhoogde benzineprijs? Dan druk over het heele land gelijkmatig verdeeld. Om den bouw van de bruggen over de groote rivieren zonder tolheffing te financieren, heeft de regeering volgens de Tel. besloten den benzineprijs over het heele land met ZA cent per liter te vernoogen. Alvorens tot dit besluit te geraken, heeft men te 's Gravenhage rijpelijk het voor- en tegen er van overwogen. Er tegen pleit de overweging', dat v.n. zekere steden en streken profiteeren van de oude en nieuwe bruggen. Niettemin zullen thans de kosten drukken op het geheele land. Daar staat tegenover, dat alle provincies groote voordeelen trekken uit de publieke werken die over het geheele land worden uitgevoerd. Juist de Noordelijke provincies Groningen en Friesland, dié van den nieuwen bruggenbouw slechts, in be perkte mate profiteeren, hebben oen niet on aanzienlijk voordeel uit de millioenen besteed voor den afsluitdijk, die voor de automobi listen uit Noord-Brabant en Gelderland weer van minder beteekenis is. Dit neemt niet weg, dat iedere nieuwe ver hooging van den benzineprijs als een zwaar euvel moet worden beschouwd en dat zelfs de verhooging met cent aan het land in het geheel ten minste zoo zware lasten op legt,'als dit met de tolheffingen het geval zou zijn geweest, Een eenvoudige berekening toont dat aan. 80.000 K.G. HOOI VERBRAND. In een hooiberg, welke eigendom is van den heer A. Zouthuizen te Eemnes, is door hooi- broei brand ontstaan. Weldra sloeg het vuur over naar een daarnaast staanden hooiberg ter wijl ook een bij dezen hooiberg behoorende schuur spoedig werd aangetast. Er stond geen sterke wind, zoodat er weinig gevaar bestond, dat de brand over zou slaan naar eenige gebouwen, welke in de directe nabijheid van de schuur zijn gelegen. In de beide hooibergen bevond zich in totaal 80.000 K.G., welke een.prpoi der vlannpen zijn geworden. '*-•• y De schade wordt door verzekering gedekt. BRAND IN EEN GARAGE TE BORCULO Door onbekende oorzaak is brand uitgebro ken in de garage van den heer G. v. d. Heide aan de Spoorstraat te Borculo. De brand breidde zich zeer snel uit en weldra sloegen de vlammen over naar een groote schuur, waarin zich een aantal kippen en varkens be vond. De dieren konden nog bijtijds in vei ligheid gebracht worden, de schuur brandde totaal uit. Ook een derde gebouw, dat eveneens dienst deed als garage, werd nog door het vuur aangetast, doch kon door de brandweer gedeeltelijk behouden worden. Eenige vracht auto's die in laatstgenoemde garage gestald waren, konden nog naar buiten gebracht worden. Een personenauto, die in de garage stond, waarin het vuur was ontstaan, benevens een groote hoeveelheid onderdeelen en ge reedschappen werden een prooi der vlammen. De gebouwen waren verzekerd, de onderdeelen en gereedschappen ter waarde van 1500. echter niet. 187 KAPPERSZAKEN SNEUVELDEN. De Ned. Kappersbond schrijft ons, dat in de eerste.7 maanden van dit jaar niet minder dan 187 kapperszaken in Nederland zijn op geheven. Hiervan waren er 32 in den Haag en 37 in' Amsterdam.' Ongeveer 80 procent dei- opgeheven zaken was in de laatste drie jaar opgericht. Luitenant Van Boven gaat in hooger beroep. Verantwoordelijke autoriteiten hadden z. i. gestraft moeten worden. DEN HELDER., 21 Augustus Naar wij van luitenant ter zee H. L. van Boven ver nemen, heeft hij appèl aangeteekend tegen het vonnis, dat door den zeekrijgsraad te Willemsoord tegen hem uitgesproken is (drie maanden gevangenisstraf en ontslag uit den zeedienst). Hij zal nu in hoogste instantie in appèl komen bij het hoog militair ge rechtshof. Omtrent den reden van zijn appèl deelde luitenant Van Boven ons mede. dat zijn rechtsgevoel niet is bevredigd, waar het de uitleg van art. 143 van het wetboek van militair strafrecht betreft, gezien het feit. dat geheel conform dezen uitleg, zoowel de militaire commandant van Atjeh als de com mandant der zeemacht in Nederlandsch- Indië gestraft behoorden te worden. „Daar déze autoriteiten geheel vrijuit zijn gegaan en ik", aldus de heer Van Boven, „hoe_ wel veel jonger in jaren, dezelfde verant woordelijkheid had als deze autoriteiten aangezien ik bij afwezigheid van orders ge heel naar eigen inzicht moest handelen, kon het niet de bedoeling van den wetgever zijn dat ten aanzien van mij een anderen maat staf wordt toegepast". De zeekrijgsraad verklaarde in zijn vonnis dat verdachte zijn plicht voortvloeiend uit art. 143 voornoemd, heeft verzaakt en de motieven, die hem tot die verzaking geleid hebben, hoezeer ook naar inzicht juist door den zeekrijgsraad als ondeugdelijk verworpen worden. De Hollandsche Schilderkunst in de 17e eeuw. De Leidsche professor in de Kunsthistorie, Dr. W. Martin, heeft een breed opgezet werk onder bovenstaanden titel onder handen, waarvan het eerste deel gereed is en van welk eerste deel de uitgeefster, de firma Meulenhoff te Amsterdam, ons de eerste tachtig bladzij den ter aankondiging toezond. Deze tachtig pagina's vormen een zesde deel van dat eerste boek en kunnen dus slechts doen vermoeden hoe uitmuntend het worden zal. Maar daar dit eerste boek juist over Frans Hals en zijn tijd handelt en c*'j, voor ons, Haarlemmers, van buitengewoon "belang is, kan dat eerste hoofd stuk met algemeene en bijzondere inleidingen tot onze schilderkunst der gouden eeuw, ons alleen maar naar het vervolg nieuwsgierig- maken. Voorloopig kunnen wij dus slechts on ze lezers deelgenoot maken van onze nieuws gierigheid door over te vertellen wat beloofd wordt, terwijl van een man als Prof. Martin volkomen vertrouwd kan worden dat hij zijn beloften op schitterende wijze inlost. Al is de kennis onzer schilderkunst, en vooral van die onzer zeventiende-eeuwsche meesters in stapels vaklitteratuur, monogra- phieën en dissertaties opgehoopt, een modern, overzichtelijk werk, waarin van al die kunde gebruik gemaakt wordt op een wijze waar door zoowel den kunstminnenden leek als den zich ambtelijk met kunst bezig houdenden kunst-student een samenvattende blik in die royale materie geboden wordtzulk een werk ontbreekt tot nu toe. Het zeer verdienstelijke werk van W. J. Steenhoff, indertijd voor de Wereldbibliotheek over de schilderijen in het Rijksmuseum ge schreven, kan voor den leek zijn plaats behou den; wat thans door Prof. Martin is onder nomen, zal door zijn uitvoeriger gedocumen teerdheid, door de beperking van de te behan delen stof en de meerdere compleetheid bin nen die beperking, ook voor hen onontbeerlijk blijken, die meer dan een overzicht in vogel vlucht verlangen. De heer Martin verstaat, als ervaren docent, de kunst, zijn wetenschap, waar noodig, ook op „gemeinverstandliche" wijs voor te dragen. Wie zijn dissertatie over Dou, zijn samen met G. H. Marius geschreven boek over Bos boom, zijn Alt-Hollandische Malerei kent, waardeert dat. Men kan dus van een aange- namen en betrouwbaren gids verzekerd zijn. Zien wij thans hoe dit nieuwe werk door schrijver en uitgever geprojecteerd werd. On ze zeventiende eeuwsche kunst zal in twee ge lijkvormige boeken behandeld worden: men scheidt van elkaar die van vóór en die van na Rembrandt. De eerste wordt gegroepeerd rondom Frans Hals, de tweede rondom Rem brandt. Van het eerste boek is de tekst gereed; het tweede is in bewerking. Het eerste is in twee onderaf deelingen verdeeld: onze zeven tiende eeuwsche schilderkunst in het alge meen en ten tweede: de opkomst van Frans Hals en zijn kring. Chronologisch gaat die splitsing natuurlijk niet op daar, na 1640 ongeveer, de groep Rembrandt en de groep Hals gelijktijdig aan den arbeid zijn, maar die indeeling is. blijkbaar voor de overzichtelijkheid gekozen. De wijze waarop voor het begin van het boek van ieder hoofdstuk een résumé gegeven wordt, doet denken aan die beknopte samenvattingen die op onze volksuniversiteiten gebruikelijk zijn; ze zullen ongetwijfeld het telkens naslaan van Martin's werk vergemakkelijken en vereen voudigen. Ten slotte wil ik den lezer een staal geven van den trant, doceerend causeerend, waarin Prof. Martin schrijft; trant, die naar het ons voorkomt voor een werk als dit, voortreffelijk is. Wij kiezen daarvoor het begin der Alge meene Karakteristiek: „De eerste eigenschap der nationale Hol landsche schilderkunst," die een buitenlander u zal noemen, is dat zij burgerlijk is. Met dit adjectief meent men de schilderkunst van het land van Rembrandt nog steeds bovenal te moeten bestempelen. Niet alleen omdat zij burgerlijk is in tegenstelling tot kerkelijk en hoofsch, maar ook omdat men haar burger lijk vindt in de beteekenis van ongedistin geerd. Ook indien men het juist opvat duidt dit woord slechts op één harer eigenschappen, maar deze is niet de voornaamste. De beste hoedanigheden onzer schilderkunst zijn haar adel en menschelijkheid, haar vrije en on afhankelijke geest, haar nieuwheid als ver schijnsel en als gezonde, op realistisehen grondslag gevestigde reactie tegen den zwier van den barok, haar schilderachtige gevoelig heid en haar technische volmaaktheid. „Laat ons desniettemin met het „burgerlijke" begin nen. Wij onderschrijven die eigenschap als te genstelling tot die van eèn kunst, die de kerk of de vorsten naar de oogen ziet. Van dit Sierïeeltcéntrale stelt Hoornen ter beschikking. Om vernietiging te voorkomen. In het afgeloopen jaar heeft de Neder- landsche sierteeltcentrale ten behoeve van verschillende gemeenten en instellingen eeri groot aantal planten en 'hoornen beschikbaar gesteld voor beplanting van wegen, plant soenen enz. Blijkens een mededeeling in het Weekblad voor gemeentebelangen heeft de sierteelt centrale thans aan de Vereeniging' van N'e- derlandsche gemeenten medegedeeld, dat hot in het voornemen ligt om zulks in het komen de seizoen wederom te doen. De regeering heeft n.l. aan de centrale gelden beschikbaar gesteld om bij wijze van steunmaatregel, van de kweekerijen eerste kwaliteit hoornen, heesters, enz. op te koopeh, Hierdoor heeft de centrale de beschikking over honderd duizenden boomen en planten van alle mog- lijke typen en soorten, die een nuttige be stemming moeten krijgen, teneinde een onge- wenschte vernietiging te voorkomen. Voor de beschikbaarstelling van deze boomen en planten komen in aanmerking: provinciale terreinen, waterschappen, ge meenten waarin vestingwallen, wegen, ont spanningsterreinen en dergelijke gelegen zijn en die met het oog op de kosten onbeplant zijn gebleven of zullen blijven, doch waarvan de beplanting door de bevolking ten zeerste op prijs zou worden gesteld; verder stichtin gen van openbaar nut, die eveneens een nor male beplanting niet kunnen bekostigen. De centrale vestigt er verder in het bijzonder de aandacht op, dat als beplantingsobject alleen in aanmerking zullen mogen komen die beplantingen, welke zonder de faciliteiten welke de centrale ten opzichte van het mate riaal verleent, niet tot stand zouden komen, en. verder, dat deze faciliteiten niet in eenig opzicht den vrijen handel concurrentie zullen mogen aandoen. De beschikbaarstelling moet dus betreffen de uitvoering van bijzonder werk, dat geen verband houdt met de ge wone instandhouding van bestaande objec ten. De sierteeltcentrale zou voor het komende seizoen binnenkort een overzicht willen gaan samenstellen van die terreinen en wegen in ons land, waarop beplantingen met boven bedoelde planten en boomen mogelijk zouden zijn. In verband hiermede zullen de gemeen ten, publiekrechtelijke organisaties, als ook vereenigingen, stichtingen, enz. die voor de verstrekking van planten en boomen in aan merking wenschen te komen, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding moeten stellen met het bureau der Nederlandsche sierteêltcen- trale te 's Gravenhage. De doodslag te Zoeterwoude. In hooger beroep bevestiging van de vonnissen geëischt. In hooger beroep hebben Woensdag voor het Gerechtshof in den Haag terecht gestaan een 57-jarig los werkman en zijn 26-jarige zoon, een fabrieksarbeider, uit Zoeterwoude, die op 25 April j.l. door de rechtbank te 's-Gra- venhage waren veroordeeld, de vader tot twee jaar, wegens zware mishandeling, de zoon, wegens doodslag, tot vijf jaar gevangenisstraf. De verdachten hebben, volgens de oorspron kelijke dagvaarding, in den avond van 27 Januari 1935 te Zoeterwoude tezamen en in vereeniging, althans ieder voor zich, Johan nes van Polanen, opzettelijk gewelddadig ge slagen, gestoken en gesneden, tengevolge waarvan deze kort daarop is overleden. De officier van juistitie, die tegen beide ver dachten een hoogei'e straf had geëischt, was evenals zij, in hooger beroep gekomen. De advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser had negen getuigen gedagvaard terwijl van de zijde der verdediging dr. J. P. Hulst, uit Lei den, als deskundige a décharge werd gehoord. Na uitvoerig getuigenverhoor eischte de advocaat-generaal bevestiging van het boven genoemde vonnis der rechtbank laatste waren onze groote meesters afkeerig en aldus bezien is hun kunst, in tegenstelling b.v. tot die van Rubens en Van Dyck, in hooge mate burgerlijk, in den zin van democratisch. Het is een volkskunst, uit de bevolking ge sproten en daarvoor bedoeld. Zij ontstaat grootendeels uit haar midden, .steunt op haar en ontleent er haar kracht aan. Zij is ook, naar den schijn, burgerlijk in zooverre als de typen, die onze portret en figuurschilders aan het dagelijksch leven ontleenen, grootendeels tot die burgermaatschappij behooren. Edel lieden en vorsten, waren in het Hollandsche leven der zeventiende eeuw een zeldzaamheid. Naast het stadhouderlijk hof voerden de re genten en kooplieden den boventoon en dezen konden zich, al deden zij daarvoor ook op den duur nog zoo hun best, de allure der ware vorsten en edellieden niet eigen maken. „Geen woncler dat de vreèmdeling, die in onze kunst de uiterlijke charme mist zoowel van de met geflatteerde gracie afgebeelde internationale noblesse als van de natuurlijke grandezza, die hij bewondert in Titiaan en Tintoretto, in Rubens en Van Dyck, in Velasquez en Goya, in Gainsborough en Reynolds, deze uiterlijke burgerlijkheid der" afgebeeldeii houdt voor een innerlijke eigenschap der afbeelders. „Burgerlijk het zij zoo! Maar dan in de zen zin, dat onze schilderkunst bovenal de spiegel is van die allerbeste eigenschappen on zer burgerij: stoer doch goedhartig; gemoe delijk en huiselijk; niet weidseh, maar ingeto gen; in den uiterlijkeh vorm soms bot of te rughoudend, maar in waarheid scherp en vol geest; in eigen kring opgewekt en openhartig, ja ronduit en, zij het vaak op platte wijze, de dingen bij hun naam noemend. Niet devoot, maar gehoorzamend aan een streng geloof en een krachtige moraal. Gezond en van alle exaltatie te eenerimale gespeend". Ik geloof dat wij het hiermee voorloopig wel doen kunnen. Van wat dan wèl ookmaar van anti-nationale gezindheid zal men den Leidschen prof. niet kunnen verdenken. Zoo iemand moet enthousiast over onze gouden eeuw schrijven. Onnoodig nog te zeggen dat ook het il lustratiemateriaal ruim en goed verzorgd werd. Bij voorkeur gekozen uit openbare col lecties waardoor het lezen tot gaan-kijken kan opwekken. Wij hopen als het zoover is op Hals en zijn kring terug te komen, en vertellen dan daaruit nog iets verder, J. H. DE BOIS DONDERDAG 22 AUG, '1935 Steun aan erkende vlastelers. Tot s 15— per H.A. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds ten behoeve van de erkende vlastelers steun zal worden verleend over de opbrengst van ten hoogste 10.000 H.A. met vlas beteelde opper vlakte, met dien verstande, dat, a.: in den vorm van een teeltpremie, uit te keeren aan deze telers, in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uitgekeex-d. dan overeen komt met een bedrag van f 150.per H.a., berekend over de totaal met vlas bebouwde oppervlakte; b. in den vorm van een bewer kingspremie. uit te keeren aan de erkende vlassers in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uitgekeerd, dan overeen komt met f 75.per H.A., berekend over de totaal met vlas bebouwde oppervlakte, voor zoover de opbrengst daarvan in Nederland tot vlaslint wordt bewerkt. TERAARDEBESTELLING JOH. C. HERBSCHLEB. Onder groote belangstelling had Woensdag middag op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam, de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Joh. c. Herbschleb, in leven oud-concertmeester van het Concertgebouw-orkest. Onder de aan wezigen merkten wij op den heer M. Bois- sevain, bestuurslid van het Concertgebouw, mevrouw H. van Dam van IJsselt, referen daris van Kunstzaken, den heer Axiton Tierie, den dirigent Alph. Vrankexi. een deputatie van Toonkunst, vele leden vaxi het Concert gebouw Orkest en andere musici- TWEEHONDERD GULDEN UIT DEN TREIN VERLOREN. En toch nog teruggevonden. Een reiziger, die dezer dagen met den snel trein van Groningen naar Meppel reisde, heeft daarbij eexi onaangename ervaring ge had, welke voor hem echter nog goed is af geloopen, meldt het N.v h. N. Te Meppel moest hij aangifte doen van het feit, dat hij twee bankbiljetten van f 100 had verloren. Bij navraag bleek de grootste kans te bestaan, dat dit gebeurd was tijdens zijn bezoek aan de W.C., ongeveer ter hoogte van het station Koekange. Natuurlijk werd Koekange gewaax'schuwd, ook al leek de kans heel klein, dat het ver lorene zou worden teruggevonden. Toch ging men aan het zoeken, waarbij het ongeloofe- lijke gebeurde. Het personeel vond in de xxa- bijheid van het station de vermiste biljetten terug. De moord op gezaghebber Van Dorsten. Verdachte ter dood veroordeeld. AMBOINA, 21 Augustus. (Aneta). Van- morgen werd voor den Landraad behan deld de zaak tegen Martosindjojo, dexi moor denaar van dexi gezaghebber van Dorsten en diens oppa'ssex- "Ruhupessi. De Landraad stond onder voorzitterschap van mr. dr. Damen. Er - werden twaalf getuigen gehoord, onder wié-' één bestuui'sassistent, twee regenten, één schrijver, vijf agenten van de veldpolitie en de betrokken commandant van de veldpolitie, benevens de overste-dokter. Van de zijde van het publiek was zeer groote belangstelling. De beklaagde werd ver oordeeld tot den doodstraf. Gaat Baldwin naar Genève? Vraagstukken voor den komenden kabinetsraad. LONDEN, 21 Aug. MacDonald, die gister avond uit Schotland is vertrokken, werd van ochtend om 7,25 uur te Londen verwacht. Baldwin is gisteravond om negen uur uit Aix les Bains vertrokken en wordt vanmiddag te Londen verwacht. Vóór ziin vertrek heeft Baldwin zich te Aix les Bains gedurende bijna vier uur onderhouden met den perma nenten ondersecretaris van huitenlandsche zaken Sir Robert Vancittart. Wat de kwestie van het bijeenroepen van het kabinet in extra-zitting betreft gelooft men in politieke kringen te Londen, dat een dergelijke stap niet gedaan zal worden voor het einde van de September bijeenkomst van den Volkenbondsraad. Six- Austen Chamber lain exi de Australische hooge commissaris Bruce hebben gistex-en bij hun bezoek aan het Foreign Office langdurige besprekingen gevoerd met Eden, die hun mededeelingen deed over zijn besprekingen te Parijs en den algemeenen toestand. Bruce is vertegen- woordiger van Australië in den Volkenbonds raad exi zal in de Januari-bijeenkomst voor zitter van derx Raad worden. Volge.ns de „Daily Telegraph" zal Donder dag in de extrazitting van het kabinet onder 1 meer de vraag worden besproken of Baldwin persoonlijk zal deelnemen aan de zitting van den Volkenbondsraad, hetgeen hij tot nu toe nimmer heeft gedaan. Waarsehijrxlijk zal de beslissing op dit punt afhangen van de om standigheid of Laval naar Genève zal gaan. LONDEN 21 Augustus. (Havas). De Brit- sche ministers Eden en Hoax-e hebben in hun onderhoud van heden het rapport over het ItaliaanschAbessynische conflict opgesteld, dat zij Donderdag op de kabinetszitting zul- len indienen. De vooimaamste taak van het kabixiet zal. volgens Havas niet zoozeer zijn, de mogelijk heid van een vriendschappelijke regeling van het conflict te bespreken, dan wel de ge dragslijn op de Raadszitting vaxi 4 September vast te stellen. Men heeft den indruk; dat Engeland zich weliswaar strict aan het Vol kenbondspact wil blijven houden, doch niet geheel alleen wil handelen. Ernstigste toestand sinds 19147'. MacDonald is vanochtend te Londexi aange komen voor de zitting vaxi het kabinet, die morgen zal worden gehouden. Hij verklaarde den toestand ernstig te achten en zeide, dat men thans het hoofd moet bieden aan den ornstigsten toestand sedert 1914 Baldwin is vanmorgen om zes uur uit Aix les Bains te Parijs aangekomen en tegen half negen peE trein via Calais doorgereisd naar Londen

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2