'nr vrouwen vliegen in Nederland. Amerika goed. Radio-expositie in Londen. Rubriek voor Vragen. vliegende vrouwen! In het buitenland ken nen we er allemaal verscheidene van. De meesten van ons kennen ten minste de merk waardige verschijning van Amy Mollison— Johnson, die het van een eenvoudig typiste- tje tot één van de bekende vrouwelijke pilo ten ter wereld bracht, en die zich met ongelooflijke koppigheid en wilskracht door de haar eeuwig achtervolgende pech heen sloeg totdat ze zich wel moest overge ven, en nu, als ik me niet vergis, als gewoon verkeerspilote voor één van de Engelsche maatschappijen vliegt. Een tweede pilote, ,Een romantische sensatie" meent onze jongste pilote. Mej'. Tineke de Veer, de enthousiaste pilote. via foto's en krantenberichten ons aller hart gestolen heeft, is de Amerikaansche Amelia Earhart, met de kortgeknipte krulle- bol, den zonnigen glimlach en dien merk- waardigen echtgenoot, (op den achtergrond!) Mr. Putnam, wien de stoutmoedige onderne mingen van zijn vrouw steeds heel wat ang stiger uren schijnen te bezorgen dan haar zelf. Amelia trekt zich ondertusschen van die be nauwdheden van haar echtgenoot weinig aan en bereidt rustig voortdurend nieuwe plannen voor. Mr. Putnam schijnt intusschen toch wel zoo op ..Lady Lindy" gesteld te zijn, dat hij haar iederen keer, als ze weer veilig van haar escapades teruggekeerd is, met een zucht van verlichting in zijn armen sluit, en vermoedelijk de goden dankt, dat hij zijn vlie gende vrouw nu weer eens een poosje thuis zal-h ebben..... Wij hier in Holland bezitten nog geen Amy Mollison of Amelia Earhart. Bezitten we eigenlijk wel vrouwelijke piloten? Zijn er in Nederland vrouwen, die het 'Vliegbrevet be zitten, en die misschien in de toekomst nog eens een Nederlandsche Amy Mollison of Amelia Earhart zou kunnen worden? Zul len er bijvoorbeeld bij de rondvlucht boven Nederland, die dezer dagen gehouden zal worden, deelneemsters zijn? Inderdaad heeft Nederland een aantal gebre vetteerde vliegsters en 't lijkt dat er tenminste één van haar deelneemster zal zijn aan de bewuste rondvlucht. Vijf vrouwelijke piloten telt Nederland, wat, naar één van haar verzekerde, veel te weinig is, maar overigens toch een aantal, dat groo- ter is dan vermoedelijk de meesten dachten. Het is nog maar enkele jaren geleden, name lijk in 1930, dat de eerste Nederlandsche pilo te, toen mejuffrouw Van der Sluis, nu me vrouw Maas, haar brevet A haalde, en ter gelegenheid van die prestatie bezoek ontving van wijlen Prins Hendrik. Haar voorbeeld werd gevolgd door mevrouw Hoekstra en me vrouw van Alfen-Roos, die beiden nog vliegen, en in 1934 haalde onze jongste pilote, mejuf frouw Tineke de Veer, haar brevet. Enkele we ken geleden, tijdens de Eindhovensche vlieg - week, werd mejuffrouw Emmy van den Bink de eerste Nederlandsche vrouw, die haar bre vet B, dat voor zweefvliegen, haalde waar mee dus het vijftal vrouwelijke Nederlandsche piloten compleet is. Het is voor de vliegsport een niet te onder schatten voorrecht, dat ze in nlejuffrouw de Veer uit den Haag een propagandiste bezit van een ongekende bereidwilligheid en geest drift, die niet alleen nieuwsgierige journalis ten met veel enthousiasme ontvangt, maar bovendien haar gehoor in minder dan geen tijd zoo meegesleept heeft, dat het niets liever zou doen dan onmiddellijk in een vliegmachi ne stappen en de eerste vliegles nemen. Jammer alleen, dat vliegen nog steeds zoo ongeveer de kostbaarste sport is die er bestaan een enkele vliegles kost 30— per uur; niettegenstaande dat feit begrijpt mejuffrouw de Veer toch nog steeds niet, waarom er zoo veel door mannen en jongens en nog zoo weinig door vrouwen en meisjes aan de vliegsport wordt gedaan. Geldt hierbij de over weging, dat voor een man het kunnen-vliegen toch altijd kans heeft om praetisch nut op te leveren, terwijl de luchtvaart tegenwoordig een der weinige bedrijven is, die goed gaan, zoodat daarin nog van een mogelijke „toe komst" gesproken mag worden? Terwijl een vrouw de vliegsport ten hoogste als amuse ment zal kunnen beoefenen (mejuffrouw de Veer deelt met een komischen zucht mee, dat ze heel in het begin wel eens gehoopt beeft later als vrouwelijk instructrice dienst te zullen kunnen doen, maar dat de practijk van die hoop al heel weinig heel heeft gela ten!). Te veel mannelijke concurrentie en daarbij komt dan altijd de omstandigheid, die de schaal nog sterker naar den kant van den man doet overhellen: dat een man physiek meer uithoudingsvermogen bezit dan een vrouw! Maar zuiver als sport beschouwd kent me juffrouw De Veer voor vrouwen geen mooiere bezigheid dan het vliegen Dat, wat voor een man veel meer het genoegen van het omgaan met een machine en het hanteeren van een op prachtige wijze in elkaar zittend werktuig is, beteekent voor een vrouw, gelooft ze, on eindig romantischer dingen Van machines heeft een vrouw geen verstand. Daar weet „Janus", de mecanicien van de Koninklijke Nederlandsche Luchtvaartschool op Waalha ven meer vanMaar wat een vrouw intens weet te waardeeren dat is de romantiek van het vliegen Statig en oppermachtig te varen door de on metelijke ruimte, in een eenzaamheid, die soms beklemmend, maar altijd superbe is éat is de romantiek van het vliegen. Onder duiken in een dikke, wattige wolkenmassa en in een wereld vol geheimzinnige witheid door te dringen, die de wonderlijkste sprookjeswe reld is, die een mensch zich ooit kan voorstel len dat is weer een ander voorbeeld van die romantiek. Met je eigen schaduw op de wolken spelen haar grooter en kleiner laten worden, haar laten dansen en springen dat zijn allemaal dingen, die voor een vrouw de groote charme van het vliegen uitmaken. Na deze ontboezeming kost het bijna moeite weer tot nuchterder dingen af te da len. Mejuffrouw De Veer vertelt, dat ze ze ventien vlieglessen nam voor ze haar eerste solovlucht mocht ondernemen wat tame lijk veel is, omdat ze door omstandigheden haar lessen een paar maal moest onderbre ken. Ze vertelt van haar eerste vrille en haar eerste looping en van haar ontzettende schrik, toen haar instructeur haar voor de eerste maal een looping voor had gedaan en zij plotseling ontdekte, dat hij niet vastge bonden was geweest in het open toestelle tje. Haar eerste gedachte was, egoistisch en wel, niet: hij had er wel kunnen uit vallen! maar: dan zou ik in mijn eentje in dit toe stel hebben gezeten, waar ik geen raad mee weet! Daarna alleen verder: en tenslotte, na veertien dagen van gestaag iederen ochtend en iederen middag oefenen: het halen van het brevet! Zoo ziet men, dat bij de weinige vrouwen, die in Nederland de vliegsport bedrijven, die sport in een aanzien staat, omgekeerd even redig met haar aantal. En mejuffrouw De Veer hoopt dat binnenkort het aantal aan merkelijk vermeerderen zal, en dat volgend jaar aan de Nederlandsche rondvlucht niet één, maar ten minste vijf vrouwelijke pilo ten zullen deelnemen. Want, zooals ze zegt: het is de mooiste sensatie, die een vrouw kan ondervinden: zich los te maken van de aarde, omhoog te stijgen in de vrije, volko men onbelemmerde ruimte, die de lucht is, en waarin tot voor kort alleen de vogels, zich konden voortbewegen. Een vliegtuig is ook een vogel en de pilote, die het leidt, be stuurt en uitstaart naar de wonderlijke we reld om zich heen, is als de ziel van dien vo gel, die, zonder dat iemand het hoort, een ju belzang zingt.... WILLY VAN DER TAK. Noodweer boven Napels en omgeving. De stad onder water; verscheidene slachtoffers. Een hevige cycloon heeft gewoed boven Casteilamare aan de Zuid-Oostzijde van den golf van Napels. Reuter meldt uit Napels, dat daar door hevige onweders verscheidene straten onder water gezet zijn. De verbinding tusschen Napels en Salerno werd verbroken. Naar gemeld wordt zijn te Casteilamare 5 en te Gragnano 7 personen gedood en 6 ge wond. "Op vele plaatsen - in den omtrek is de oögstverniëld. Nader wordt uit Rome gemeld: In het geheel zijn elf personen om het leven gekomen. Tijdens dit hevige onweer zijn zware wolkbreuken losge barsten. Door den bliksem en door de watermassa's is ernstige schade aan gericht. Het telefoonverkeer tusschen Napels en omgeving werd bijna geheel verbroken. De electrische trams konden niet meer rijden, omdat geheele wegen vernield waren en de stopplaatsen onder water stonden. Castellammare geteisterd. In het bijzonder werd Castellammare ge teisterd. Door het hooge water van drie ri vieren werd de stad onder water gezet. Hier en daar stond het water tot twee meter hoog. Vier personen zijn verdronken, vijf anderen ernstig gewond. Militairen en brandweer wer den ontboden. Zij trachtten de watermassa te keeren, teneinde het gevaar voor de stad te verminderen. Ook te Gragnano heeft het noodweer gewoed. In deze plaats zijn zeven menschen gedood. Per week vliegen zij 500.000 mijl. Mededeelingen van den heer Walter A. Hamilton. Het hoofd van den teehnischen dienst der Transcontinental and Western Air in Amerika, de heer Walter A. Hamilton, die op uitnoodi- ging van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij naar Nederland is gereisd om de of ficials dezer maatschappij, in 't bijzonder den onderdirecteur, den heer P. Guilonard, op de hoogte te brengen van de ervaring, welke de T.W.A. heeft opgedaan met de Douglas DC-2- toestellen, heeft daaromtrent op Schiphol een aantal mededeelingen gedaan tegenover eenige journalisten. Behalve door den heer Guilonard, werd het gesprek bijgewoond door den heer H. Veenen- daal. hoofdwerkmeester van de K.L.M., die voor zijn maatschappij een 14-tal maanden in Los Angeles heeft vertoefd om toezicht te hou den bij de afname van de Douglasvliegtuigen en die in gezelschap van den heer Hamilton de terugreis naar ons land heeft gemaakt, Uit de mededeelingen van den Amerikaan- schen deskundige stippen wij aan dat de T.W.A. de beschikking heeft over een vloot van 27 Douglasniachines van het type D.C-2, waarmede de „fastest coast to coast"-dienst wordt onderhouden van New York naar Los Angeles. Er zijn heen en weer vier diensten per dag; zoowel van New-York als van Los Angeles vertrekt de eerste machine 's morgens te acht uur; de laatste des avonds te 9 uur. Per machine wordt 6V2 a 7 uur per dag gevlogen; per maand worden door de toestellen 900;000 mijlen in den geregelden dienst} afgelegd. De maat schappij beschikt over 80 eerste en 80 tweede piloten; de totale duur van de reis, gedurende welke tweemaal van eersten piloot en éénmaal van tweeden piloot wordt gewisseld, bedraagt vijf tien uren. De stoptijden inbegrepen wordt gevlogen met een gemiddelde snelheid van 165 mijl. In elk der toe stellen is een automatische piloot in gebouwd. Tezamen met de American Airways en de Eastern Airways worden per week een half millioen mijlen met Douglasmateriaal afge legd; de regelmatigheid van den dienst be draagt, dank zij vooral ook dé uitnemende grondorganisatie, 96 procent. Men vliegt onder alle weersomstandigheden en gewoonlijk in verband met de te pas- seeren bergachtige gebieden op een hoogte van 3.000 tot 4.000 meter. In het Westelijk deel van het traject heeft men vaak te kampen met onweersbuien, regen en hagel; in het midden-Westen komen zandstormen voor, terwijl in het Oosten bij New York het weer het best vergeleken kan worden bij dat ten onzent; mist en regen, alsook meermalen on weer. De weerberichtendienst is op het geheele traject uitnemend, terwijl mede strikt de hand gehouden wordt aan de voor verschillende „velden" van regeeringszijde vastgestelde be palingen, welke gericht zijn op de handhaving van een zoo groot mogelijke veiligheid. Dat niettemin in de 12 maanden, dat deze „Dou- glas-dienst" in werking is, enkele ernstige en minden ernstige ongelukken zijn voorgekomen, kan,slechts..worden.betreurd,. Ook des nachts wor,dt.-druk .gevlogen;zelfs langer dan pp,;d'en dag. De heer Hamilton deelde nog mede, dat door de American Airways 11V2 uur van de 24 uren per machine wordt gevlogen; deze maatschap pij, alsook de T.W.A. schrijven de Douglas- toestellen in drie jaar af. Ook de K.L.M. heeft voor de afschrijving denzelfden tijdsduur vast gesteld. Naar de zegsman verder verklaarde heeft de technische dienst van de T.W.A. meermalen met Douglas D.C. 2-toestellen proeven geno men in dien zin, dat zij onder volle belasting- op één motor over een lang traject moesten vliegen. Volgens den heer Hamilton heeft men daarmede gunstige ervaringen opgedaan. Op een desbetreffende vraag deelde de heer Gui lonard mede dat ook de K.L.M. met dergelijke contröle-proeven niet is achtergebleven. Men heeft daarbij kunnen vaststellen dat een vol- belaste Douglas DC-2 op één motor tot twee duizend meter kan stijgen. Rest tenslotte nog de mededeeling dat door de Douglasfabrieken te Los Angeles in een tijdsverloop van ongeveer 15 maanden niet minder dan 113 van deze vliegtuigen zijn ge construeerd. Nieuwe overstroomingen in China. Bewoners vluchten bij millioenen. Uit Sjanghai: Door meer dan dertig gaten in den nieuwen dijk van het Weisjanhoe- rneer, waarvan de nog losse aarde geen weer stand hegeft kunnen bieden aan den druk van het hooge water, stroomen de watermassa's naar het Noorden van Kiangsoe, dat dooi de bewoners, ondanks het bevel van de po litie om mede te werken aan de versterking van de dijken, in paniek verlaten is. Men vreest, dat de ramn een zelfden omvang zal krijgen als die in West-Sjantoeng. De voorzitter van het hulpverleenings- comité, Sjoe-Sji-Hying, raamt de schade in West-Sjantoeng op 250 millioen dollar. Meer dan 80,000 vierkante kilometer staat onder water en bijna 6 millioen vluchtelingen be vinden zich in een wanhopigen toestand. De meeste vluchtelingen willen zich naar Zuid- China begeven. Sjoe-Sji-Hying deelde verder mede. dat de overstroomingsscliade in de provincie Honan 50 millioen dollar bedraagt. Het overstroom de gebied heeft hier een oppervlakte van 6000 vierkante kilometer en er zijn een mil lioen menschen gevlucht. De meteorologische inrichting te Kaifoeng meldt, dat men daar in Juli 435 c.M, neer* slag heeft gemeten. In de laatste jaren was de totale neerslag in dit gebied 517 c.M. DONDERDAG 22 'AUG. 1935 Brand in het Zwitsersche consulaat te München. Brandweerlieden door rook vergiftigd. Bedolven arbeiders nog in leven? BERLIJN, 21 Aug. (Reuter) Vannacht zijn de opruimingswerkzaamheden op de plaats waar de instoring van de metro heeft plaats gehad, voortgezet. Ofschoon de reddingsmanschapnen evenwel tot op den bodem van de galerij zijn gekomen, vonden zij het gedeelte waar de arbeiders bedolven moeten zijn, bedekt door zware bal ken, hetgeen de werkzaamheden zeer bemoei lijkte. Het gerucht gaat, dat de arbeiders, die bedolven zijn, nog teekenen van leven hebben gegeven. MUENCHEN, 21 Augustus. In het gebouw van het Zwitsersche consulaat te Muenchén is hedennacht tegen half twee brand uitge broken. De lift was in brand geraakt eïi de vlammen sloegen snel om zich heen en tastten het binnengedeeite van het gebouw aan, w&ar- in zich gelukkig bijna niemand bevond. De brandweer werkte met twaalf stralen én bestreed het vuur van alle zijden. Bij de blus- schingswerkzaamheden liepen tot drie uur vannacht twaalf brandwachts rookvergifti gingen en snijwonden op. Om vier uur van ochtend was het vuur zoo goed als bedwongen. De bovenste étage, waar de kostbaar gemeu bileerde ontvangzalen zijn, is door het vuur ernstig getroffen, terwijl de lager gelegen ver diepingen waterschade opliepen. Het zware zinken dak bemoeilijkte het blusschingswerk in zooverre, dat de rook geen uitweg kon vinden. Daardoor deden zich vele gevallen van rook vergiftiging voor. In het geheel zijn bij vijf tien brandweerlieden verschijnselen van rook vergiftiging geconstateerd. Eenige hunner heb ben bovendien snijwonden opgeloopen. Tien ervan moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Aangezien de bureaux van het consulaat be neden in het gebouw zijn gevestigd, konden de documenten tijdig in veiligheid worden ge bracht. De oorzaak van den brand is nog niet bekend, doch het is mogelijk dat hij door kort sluiting is ontstaan. Italiaansche vliegtuigen brengen opwinding in Spanje. Mobilisatie aan de Spaansche Zuidkust. MADRID, 21 Augustus. De correspondenten der Madrileensehe bladen be Cadiz deelen hun redacties mede, dat de aanwezigheid van twee Italiaansche watervliegtuigen bij de Cabo de Tarifa in de provincie Cadiz groote opwinding heeft teweeg gebracht.. De Ita liaansche watervliegtuigen motiveerden hun aanwezigheid in de Spaansche wateren met een opdracht Italiaansche munitie transport sche-pen te moeten beschermen. Spaansche troepenafdeelingen zijn reeds gemobiliseerd en naar Cadiz gedirigeerd. Uit de Spaansche garnizoenen van Cordoba, Ma laga en Sevilla zullen afdeelingen worden verdeeld over het kustgebied van Zuid- Spanje. Geen berichten in de bladen. -De opperbevelhebber van de op de Balea ren gestationneerde Spaansche divisies, die te Madrid vertoefde, is na een kort .onder houd met den minister van oorlog naar de Balearen teruggekeerd. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken heeft den persvertegenwoordigers medegedeeld, dat de berichten uit Cadiz in verband met de nog bestaande perscensuur niet in de Spaansche bladen zullen verschij nen. Voorzorgsmaatregelen bij Gibraltar. Reuter meldt uit de Fransche grensstad Perpignan: Volgens een bericht uit Zuid-Spanje nemen de Spaansche militaire autoriteiten in de buurt van de Straat van Gibraltar zekere voorzorgs maatregelen. Een bataljon infanterie zou vol gens de ontvangen berichten Dinsdag met autobussen naar Tarifa zijn vertrokken. Gemeld wordt dat eenige andere bataillons uit Sevilla, Granada, Malaga en andere steden hun garnizoenen hebben verlaten en stellin gen hebben betrokken op strategische punten in het gebied van de zeestraat. Men zegt niet, dat achter deze maatregelen oorlogszuchtige bedoelingen moeten worden gezocht. Een of- ficieele mededeeling is niet te verkrijgen. Wat Olympia dit jaar biedt. (Van onzen Londenschen correspondent) Er zijn inzendingen van 300 firma's en meer dan 5000 radio-ontvangers in Olympia, waar tot 24 Augustus de jaarlijksche radio show wordt gehouden. Men heeft er voor ge waakt, dat er niets van vreemden bodem zal zijn. De Engelschen en de buitenlanders die in Engeland 'wonen krijgen nimmer de gelegenheid de producten van eigen bodem te vergelijken met hetgeen het buitenland in dit opzicht heeft aan te bieden. Dat is jammer, maar het is volkomen in den geest van den tijd. ITet' is wat eentonig 5000 radio-ontvangers af te loopen en af te oogen. Dat is werk voor deskundigen en voor fabrikanten en hande laren, die graag nagaan welke vondsten hun concurrenten hebben gedaan om hun fabri katen te kunnen voorzien van het antedatee- rende etiket „model 1936". De bevolking van Engeland is te oordeelen naar het aantal ingeschreven „ontvangstations" (zoo heet het huishoudelijk toestel hier officieel) thans voor meer dan de helft tenvolle radio-bewust. Er zijn meer dan 7.000.000 radio-licensies, ver tegenwoordigend een inkomen voor staat en B. B. C. van 3.500.000 per jaar. Maar hoe vertrouwt de bevolking ook met deze magi sche ontspanning is, het woord „radio" blijft betooverend werken. Ondanks alle betui gingen van het tegendeel blijft de kwaliteit van de ontvangst van hetgeen de B.B.C. aan de microfoon toevertrouwt nog beneden het geen men meent te mogen verwachten en eens meent te mogen krijgen. Men is dank baar, maar niet voldaan en men hoopt voort durend dat een van de magiërs met een ver rassing zal komen, die b.v. de muziek van Sir Henry Wood's Promenade Concerten als le vend in de huiskamer zal brengen. Er is een firma vertegenwoordigd in Olympia, die dat belooft in het wetenschappelijk jargon, dat de radio-industrie aan haar boezem heeft ge drukt. De firnjjf stelt een ontvang-lamp ten toon „die er naar streeft de oorspronkelijke tegenstellingen in de intensiteit van orkestrale transmissie te herstellen". Een andere lamp zorgt er voor, dat de herstelde contrasten ook den toon krijgen, welken Sir Henry uit zijn orkest haalt. Het streven is loffelijk maar men heeft geen gelegenheid aan de praktijk: te toetsen in hoeverre het succes heeft gehad. Hét zou allicht beter zijn, indien men de goe de muziek, welke de B.B.C. zoo voorbeeldig voor haar luisteraars uitzendt haar vrijen kringloop kon laten. Maar dat is blijkbaar technisch nog onmogelijk. En wat Sir Henry Wood Com bij dit voorbeeld te blijven) aan toon-nuances in Queen's Hall verschaft, moet in het witte Broadcasting House er naast om technische redenen door ingenieurs die wel meer een hoofd voor techniek dan een oor voor muziek zullen hebben worden gecon troleerd, dat wil zeggen gedempt en geadop teerd voor de beperkte vermogens van ont- vanglampen en luidsprekers. Men schijnt meer en meer de functies, die eens over verschillende lampen verdeeld wa ren, in een enkele lamp samen te vatten, zoo dat dit van huis uit al zoo wonderbaarlijke voorwerp nog wat wonderbaarlijker wordt. Uit het feit mag men concludeeren, dat de veel- lampigheid niet langer kenmerk is van het ware of het beste; en inderdaad schitteren de toestellen, die in hun ingewikkelde inwen digheid gansche batterijen lampen verborgen hielden, ditmaal door afwezigheid. Massa-pro ductie, welke intreedt zoodra men meent de grenzen der ontwikkelingsmogelijkheid te hebben bereikt, is thans in de Engelsche radio-industrie reg-el geworden. Ze heeft de artikelen over de geheele linie aanmerkelijk goedkooper gemaakt dan ze twee jaar geleden nog waren. Het is echter slechts een halve troost indien er mee wordt gezegd, dat aan merkelijk betere kwaliteit van ontvangst niet kan worden verwacht, Voor den bloei van het bedrijf komt dit er inderdaad weinig op aan. Voor 90 percent van de uitzendingen is de ontvangst voldoende. Zij, die hun luisteren concentreeren op de overblijvende 10 percent muziek van hooge orde, zullen onhoorbare pianissimo's on afscheidelijk van de gedempte fortissimo's moeten blijven verdragen, tenzij de reeds ge noemde wonderlamp het werk van de con trolezaal in Broadcasting House ongedaan kan maken. Het bewijs, dat men aan de kern van de zaak in den loop van een jaar niets heeft ver anderd, wordt geleverd door de vindingrijk heid, welke zich openbaart in kleinigheden. Er is een indrukwekkende variatie van methoden voor instemmen en c.orrespondee- rende schalen. Strooken met golflengten of met de namen van Europeesche zenders loo pen horizontaal of verticaal en de aandui dingen krijgen soms decoratief effect door de onderscheiding der golfsoorten in kleuren, zwart voor de middengolven, rood voor de lange en groen voor de korte of ultrakorte. Hier en daar ziet men de strooken vervangen door schijven met wijzers op de manier van een wijzerplaat van een klok Andere indica tors vertellen hoe groot het klankvolume is of de toongraad. Een toestelletje, dat het gemak dient, is een miniatuur-instemmer die met een lang eleetrisch koord aan den ontvanger is verbonden en waarmede men op een afstand even lang als men de koorden maakt den ontvanger aan kan zetten en op alle zen ders, die men verkiest in kan stemmen. Het geschiedt automatisch op een électrisch sein, dat men geeft door op een knop te drukken. Op enkele stands ziet men nog ontvangers met kristallen, een er van klein genoeg om schuil te kunnen gaan in een sigarettenkoker. Van zulke hartveroverende bescheidenheid naar een „super all wave"-model van 20!i, dat zijn verbijsterende inwendigheid te pronk stelt in een omvangrijke kast van dik spie gelglas is een heele stap. Maar meer dan de helft van de aanwezige toestellen kosten om en nabij 12, Het publiek, dat dicht opeengehoopt met ge zichten vol verwachting de poorten van Olym pia binnenstroomt, weet wel, dat er meer te zien is dan 5000 radio-ontvangers. De betoo- vering van de radio wordt gaande gehouden met kolossale decoratieve voorstellingen over „the Romance of Radio", verhoogd door licht effecten. De Marconiphone-maatschappij tracteert haar bezoekers op een stalen Robot met oogen in groen licht. Hij is het moderne orakel, dat antwoord geeft op alle vragen. Vraag hem hoe laat het is en hij zal het u zeggen. Wilt ge weten wie dit jaar den voet balbeker zal winnen dan geeft hij het ver standige antwoord: het beste elftal, al heeft de persoon, die een tip verlangt voor een wed denschap er weinig aan. En dan is er het theater met het grootste tooneel van de we reld, voor 10.000 voor deze gelegenheid in een hoek van de onnienschelijke ruimte van Olympia gebouwd. De ster-artisten van de B B.C. geven er drie maal per dag voorstel lingen voor een menschenmacht van 40i;0. Men kan er in levenden lijve Henry Hall en zijn jongens en de boertige heeren en de „crooners" en de vieve vaudeville-dametjes zien en hooren. En daar danst een fiksche troep Radio Girls en zingt er bij, dat het een lieve lust is: maar zij laten z>eh beter aanzien dan aanhooxen. A. K. VAN R. 1 DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van dit blad ivorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeiverkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en ivoonplaats. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Vragen, ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: IK' woon te Bloemendaal en heb een dagmeisje in mijn dienst. Nu ontvang ik een af zonderlijken aanslag pers. bel.: dienstboden 12 en opcenten 14.04: totaal 26.04. Is dit Juist? ANTWOORD: Volgens de wet wordt bij niet tijdige aangifte (binnen 14 dagen na de in dienstneming) de belasting verdubbeld. Vermoe delijk is dat bier het geval geweest. RECHTZAKEN VRAAG: Nadat ik het door mij gehuurde huis betrokken had, kwam de huiseigenaar aan de woning om mij het huurcontract ter teekenmg aan te bieden. Bij mijn afwezigheid heeft hij het door mijn vrouw in zijn tegenwoordigheid laten teekenen., Is. ditcontract voor mij bindend? -ANTWOORD:Neen. ■VRAAG: Ik had 2 maanden huurschuld, over 1933. De huuropha'.er riep de hulp in van een Rechtskundig Adviseur en deze bracht het voor den Rechter, die mij tot betaling veroordeelde, wat ik nu geregeld per week doe. Door inlevering van een bewijs van onvermogen verkreeg ik vrijstelling van betaling van zegel-, registratie- en proceskosten. Nu wil die huurophaler hebben, dat ik zijn kosten van dien Rechtsk, Adviseur betaal. Ben ik daartoe verplicht? ANTWOORD: Neen, maar wel van de proces kosten. Daaraan verandert het bewijs van on vermogen niets. DIEREN VRAAG: Van tijd tot tijd strijkt in mijn tuin een zwenn vliegende mieren neer, Komen vlie gende mieren ook in huis en steken zij den mensch? Bestaat er een middel om ze te verdel gen, of het neerstrijken te beletten? ANTWOORD: Zij komen niet in huis. Mieren vliegen alleen als z.g. „bruidsvlucht". Wat gij waarneemt is derhalve een gewoon voorkomend verschijnsel. De zwermen trekken wel weg. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men een gummi Big Bon regenjas, waar o.a. smeervlekken van de fiets op zitten, schoon? ANTWOORD: Leg de jas glad op een tafel cn hoen me( een sterk neutraal zeepsopje stevig af; de vlekken ook afzonderlijk goed borstelen. Spoel dan tweemaal na in warm water en eenmaal in koud water. Hang de jas buiten glad over een kleerhanger te drogen. VRAAG: Hoe maakt men een paar wit zeem lederen schoentjes schoon? Waschbenzine helpt ANTWOORD: Stevig afborstelen met tetra en dadelijk daarna goed inwrijven met magnesia. Een uur laten drogen en dan afborstelen. VRAAG: 1. 1-loe verwijdert men een theevlek uit êtn malzijden groene japon? 2. Hoe een ijseovlek? ANTWOORD: 1. De vlek luchtig wrijven met een propje watten, gedoopt in lauw water, waarin een weinig mi er en zuur 's gedaan. Tusschen handdoeken zoo droog mogelijk kloppen en dan de vochtige plek bedekken met magnesia. Stil laten liggen, tot de plek goed droog is, waarna gij het poeder verwijdert 2. Luchtig wrijven met een propje watten en perchloor aethyleen; de vochtige plek bedekken met magnesia. Een uur laten liggen en dan het poeder verwijderen. VRAAG: Hoe verwijdert men een teervlek uit een lichte jas? ANTWOORD: Leg een in vieren gevouwen handdoek onder de vlek en bet di9 met perchloor aethyleen. Borstel de vlek dan met een haren borsteltje weg met waschbenzine of benzolum. De vochtige plek dadelijk bedekken met een laagje magnesia; een uur laten drogen en dan afschuieren. VRAAG; Hoe verwijdert men een vlek van boerenjongens uit een stoffen japon? Benzine helpt niet, ANTWOORD: De vlek afschuieren rns^, een borsteltje en lauw water: tusschen handdoeken zoo droog mogelijk kloppen en dan de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Rustig laten liggen tot het goed droog is en dan af schuieren. VRAAG: Hoe kan ik een wit met blauw peau de suède jasje reinigen? ANTWOORD: Dit is een zeer riskant werkje, aangezien de kans groot is dat de blauwe kleur door het wit loopt. Gij kunt het het beste pro- beeren door het jasje geheel in waschbenzine te dompelen en daarin flink te wasschen en te kneden. Tusschen doeken zoo droog mogeiijk kloppen en buiten glad ophangen. Deze. behan deling buiten in de schaduw en vooral geen voiui* of vlammetje in de nabijheid,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7