HET NIEUWE AVONDBLAD „Zeevisch op iederen disch!" KINDERFEEST „IN VEILIGE HAVEN". Belasting a. b. c. 20e JAARGANG No. 249 MAANDAC 26 AUC. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen. krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. 1JMUIDEN De ,,eet-meer-visch"-reclame-campagne is momenteel overbodig. Het visseherijbedrijf in ons land, verkeert nog steeds in een deplorabelen toestand. De export van versche zeevisch gaat eveneens nog steeds met de grootste moeilijkheden ge paard. Groote afzetgebieden in de diverse landen van Europa, waar in vroeger jaren enorme kwantums visch werden geplaatst, moeten voor onze visseherij helaas grooten- deels als verloren worden beschouwd. Boven dien laat de binnenlandsche vischvoorziêning ook nog steeds zeer veel te wenschen over. Dit is helaas niet alleen het geval in de groote steden, doch eveneens op het platteland. Hier immers, heerscht bijna zonder uitzondering, steeds een gebrek aan visch. Dat hier niet overdreven wordt blijkt zeker toch herhaalde lijk uit de verslagen der vergaderingen, die door de visschers en de kleinhandelaren, ge regeld in vele plaatsen-van ons land gehou den worden. Den Laatsten tijd gaat er boven dien bijna geen dag voorbij, of men leest in een van de vele bladen, welke hier te lande verschijnen, een of ander artikel, over dit voor het visscherijbedrijf, zoo uiterst urgente vraagstuk. Hoe of het met de vischvoorziê ning in het binnenland momenteel ook moge zijn, het is echter zeer verheugend, dat dit onderwerp thans de algeheele belangstelling, zoowel van'in- als outsiders heeft. Is het echter niet betreurenswaardig, dat een' groot gedeelte van onze land- en plaatsgenoo- ten, die hun bestaan in het visscherijbedrijf moeten vinden, thans werkloos rondloopen en op' ondersteuning zijn aangewezen, terwijl er in het eigen land toch zeker meer dan vol doende vraag naar versche zeevisch is? Valt-hettevens niet te betreuren,- dat in een land zooals het onze, dat over een uitge breid spoorwegnet en uitstekende autowegen beschikt, waardoor het mogelijk is, dat de visch, die door de vaartuigen te IJmuiden en andere havens, zooals den Helder, enz. wordt aangebracht, in afzienbaren tijd, naar bijna elke plaats in Nederland, waar deze dan ook gelegen is, kan worden vervoerd, er dan nog plaatsen zijn, waar dit bij uitstek voedzame en uitstekende volksvoedsel sporadisch of nimmer verkrijgbaar wordt gesteld? Wil men het visscherijbedrijf drijvende houden en weer in goede banen leiden, dan is het een eerste vereischte, dat de distributie van ver sche zeevisch in het binnenland, thans zon der uitstel in behandeling wordt genomen. Immers, de productie is geheel afhankelijk van de distributie. Dit heeft het bedrijf, vooral in de laatste jaren, toch zeker wel ondervon den. Het „getij" is verloopen, doch de „ba kens" zijn te IJmuiden niet verzet. Wie hier aan hoofdzakelijk schuldig zijn, hierover wil len wij thans niet in details treden, aange zien dit in visseherij kringen zeker wel ge noegzaam bekend is. Niet alleen dat het dis tributie-apparaat zonder onderscheid des persooiis een grondige reorganisatie zal moeten ondergaan, bovendien zal de handel, die de visch direct aan den consument levert, den prijs van het product zoodanig moeten stellen, dat deze zooveel mogelijk in overeen stemming is met de verminderde koopkracht van het grootste gedeelte van het vischetend publiek. De handel zal zich dus, wanneer de omstandigheden dit vereisehen en ook meer malen veroorloven, met een lagere winst marge tevreden moeten stellen. Vele hande laren schijnen hierover echter geheel anders te denken, hetgeen zal blijken uit het vol gende. Schrijver dezes is werkzaam bij een groote maatschappij te Amsterdam. Door deze in stelling wordt des middags aan een gedeelte van het personeel, bestaande uit ongeveer 220 a 230- personen, een gratis lunch verstrekt. Kortgeleden, juist in de week, dat de visch te IJmuiden bijna geen geld opbracht, werden er des Vrijdags middags gebakken, of wij kunnen beter zeggen, in de olie gekookte gefileerde braadschelvischjes opgediend. Doordat deze vischjes, die door een bekende vischbakkerij te Amsterdam geleverd waren, te hard ge bakken (gekookt) waren, was de heerlijke vischsmaak verdwenen. Het gevolg hiervan was, dat de meeste personen, na ©enige hapjes van dit „braaclproduct"genoten te hebben, hun „fileetje" terzijde legden en hun boterham verder zonder deze „ikan goreng" nuttigden, Hoewel velen gedacht hadden van een lek ker gebakken vischje te smullen, liep deze vischmaaltijd op een teleurstelling uit. Voor elk vischje werd echter bij een bestelling van 225 stuks, 14 centen in rekening gebracht, zijnde dus een bedrag van 225 x f 0.14 is f 30.50 in totaal. Tal van vaklieden die wij hierover spraken, gaven ons te kennen, dat deze prijs schande lijk hoog was en dat elk vischje deze visch bakkerij hoogstens (tafelklaar) 5 centen per stuk kostte. Laten wij echter aan den hoogen kant blij ven en den kostprijs (tafelklaar) als volgt calculeer en: Visch 1 y2 cent per stuk Schoonmaken en fileeren lYz Transportkosten en bakken 2 Totaal 5 cent per stuk _Nii_ vragen wij ons af: „moet nu aan elk Vischje bij een leverantie van 225 stuks, 9 centen per stuk verdiend worden? Dat is toch 225 procent zegge en schrijve tweehonderd vijf en twintig procent! Is een dergelijke winst marge hu niet veel te hoog? Dit geval staat ttatuurljik niet op zichzelf. Ettelijke van der gelijke voorbeelden, die helaas toch dagelijks voorkomen, kunnen hier genoemd worden. Indien dergelijke handelaren nu van de veronderstelling uitgaan, dat ze het vischver- bruik in het binnenland hiermede bevorde ren, komen ze toch zeker bedrogen uit. Begrijpen ze dan niet. dat zij, wan neer ze volharden dergelijke praktij ken in toepassing te brengen, hun eigen bedrijven en bovendien het ge heels visscherijbedrijf met een „snel treinvaart" aan het kapot maken zij.11? Begrijpen ze dan eveneens niet, dat de regeering, ten einde het vis scherijbedrijf voor algeheelen onder gang te behoeden, op een gegeven oogenblik (dat misschien reeds nader bij is, dan vele vermoeden) zal ingrij pen 0111 aan deze, voor het geheel© bedrijf fnuikende wantoestanden, voor goed een einde te maken? De „eet-meer-visch-propaganda-commis- sie" stelt alle pogingen (die zeker een ieders waardeering afdwingen) in het werk, ten ©inde het vischverbruik in het binnenland t© stimuleeren, doch wat werpt een dergelijke propaganda voor vruchten af, als het pro duct, waarvoor reclame wordt gemaakt, in di verse plaatsen niet verkrijgbaar en boven dien voor vele beurzen niet-bereikbaar is? Met een dergelijke reclame-campagne zijn dan alleen en ook niet anders resulta ten te bereiken, als-de visehdistributie- in ons land beter geregeld ware en de prijzen zich bovendien geheel aan de verminderde koop kracht van het publiek aanpasten. Wij- her halen hier hetgeen wij reeds vroeger in een door ons - geschreven artikel hebben gezegd, dat wij slechts „één" goede wijze van reclame kennen en dat is de reclame van den prijs. Immers, wil men visch verkoopen, dan "zal de prijs ook zoodanig ..moeten zijn, dat dit consumptieartikel door eén ieder gekocht kan worden. Elke andere reclame is momenteel overbo dig, terwijl de gelden, welke hiervoor reeds uitgegeven of nog gevoteerd mochten worden, als weggegooid beschouwd kunnen worden. „Zeevisch op iederen' disch!" lean in 011s land dan alleen bewaarheid worden, als het geheele distributie-apparaat grondig gesa neerd en de visch bovendien Voor „eiken beurs, hetzij klein of groot," verkrijgbaar en bovenal „bereikbaar" wordt gesteld. Thans is het woord aan de „Visseherij - Centrale", de reeders, visschers en den de tailhandel. D. KRUIJFF. IJmuiden (Oost) DAMMEN. D. C. IJ. VERLIEST MET GROOT VERSCHIL VAN G. S. AMSTERDAM. Zondagmorgen vond op de terrassen van Badhuis List aan het Zeestrand de return- wedstrijd plaats om den fraaien beker, die Gezellig Samenzijn (Amsterdam) de clubkam pioene van Nederland, D. C. IJ voor een te spelen wedstrijd tusschen de eerste tientallen van beide vereenigingen ter gelegenheid van het 10-,jarig bestaan van de Damclub IJmui den, had uitgeloofd. De eerste ontmoeting te Amsterdam ge speeld eindigde in een gelijk spel met 10—10. Thans verloren de D. C. IJ'ers met niet min der dan 155, waardoor G. S. den beker ver overde. Aan het eind van den wedstrijd schonk de voorzitter van Gezellig Samenzijn den beker aan D. C. IJ., welke sportieve geste met een luid applaus werd beloond. De wedstrijd. Leyte aan bord 1 speelde tegen den kam pioen van Nederland J. H. Vos. Het was voor D. C. IJ. een groote teleurstelling dat Leyte door den kampioen, in een stelling van 10 om 10, tot overgave werd gedwongen. De vraag doet zich voor of het wel juist'ge zien is van de leiding van D .C. IJ. dezen spe ler aan het eerste bord te plaatsen. Ligthart en Rustenburg speelden aan het tweede bord een partij met wisselende kan sen. Het slot bracht een voordeelige remise voor den IJmuidenaar, Dukel bracht z'n ouden tegenstander Kwaad in groote moeilijkheden met een 3126 opening. Toch wist de G. S.'er zich er goed doorheen .te slaan en het resul taat leverde eveneens een remise op. C. Suyk speelde prachtig 3429 met 2025 tegen waardoor een gecompliceerde hek stelling-partij ontstond. Suyk speelde uitste kend en hij zou zeker gewonnen hebben als hij op het beslissende moment niet te mooi wou doen, waardoor hij in een slagzet liep en ternauwernood remise kreeg. Basstra verloor van Terwal door positiespel. Zoo te verliezen is niet erg. H. de Boer speelde tegen Van Kralingen en verloor. Met dezen eersten wedstrijd liep het de Boer niet mede. Nadat hij uitstekend had gespeeld, kwam onvoorzien het bekende „ad dertje" en moest hij capituleeren. Kramer speelde de opening tegen meester Lochtenberg slecht en verloor spoedig een stuk en daarna de partij. Schaap verloor van v. d. Velde in een eindspel, waarin de remise hem haast niet meer ontgaan kan. Posthma en Bais beide debutanten in- het eerste tiental, hebben zich uitstekend ge weerd. Beiden brachten het resp. tegen Glim merveen en Seljee tot remise in een partij van goed gehalte. De wedstrijd werd gespeeld onder de nieuwe tijdsbepalingen. LEZING P. DE GRAAF, AMSTERDAM. Dinsdagavond zal de heer P. de Graaf in Hotel Kennemerhof een lezing over het dam spel houden'. Aller opkomst dringend ge- wenscht. STAND WEDSTRIJD D. C. IJ.—HAARLEM- SCIIE DAMCLUB. Donderdagavond half acht zal D. C. IJ. in het Badhuis List een wedstrijd tegen de Haar- lemsche Damclub spelen. Voor dezen weel- strijd heeft de heer List een medaille beschik baar gesteld. OM DEN ZILVEREN IJMTJIDER VUURTOREN. Thans is definitief besloten, dat in den zo mer van 1936 een damtournooi aan het Zee strand om den zilveren rJmuider Vuurtoren zal plaats vinden. Hier aan nemen deel D. C. IJ., Haarlemsche Damclub en G. S. uit Amsterdam. Besloten is, elkaar per zomer één keer te ontmoeten en.de club die de meeste punten (bordp. tellen ook mede) scoort is winnaar voor één jaar. Wordt de Vuurtoren drie jaar achter elkaar door dezelfde vereeniglng gewonnen, dan is deze definitief winnares. Ook deze prijs is aan geboden door de familie List. Visscherijnieuws in een notedop. Naar zee. De stoomtrawler Aneta is na eeni- gen tijd uit de vaart te zijn geweest, weer naar zee vertrokken. Goedkoope tarbot en schol. Ofschoon de vischaanvoer Zaterdag zeer gering was, waren de prijzen uiterst laag. Vooral schol en arbot brachten weinig op. Trawlers maken korte reizen. Doordat de vangsten over het algemeen ruim zijn maken de trawlers korte reizen, soms van 6 a 7 dagen. ONS „ZEEWEZEN".. Het Augustusnummer van „Ons Zeewezen" officieel orgaan van de Ver. Het Nederland- sche Zeewezen, opent met een artikel over het Zee-toerisme, dat niet alleen de toeristen- reizen: maar. ook de jeugdreizen behandelt. L. C. Vrijman beëindigt zijn verhandeling over Jan Bart, dien geduchten vijand van de Ne derlanders in,de tweede helft van de 17e eeuw. Luit ter zee Marcus vertelt van diverse trajecten van de reis van de K. XVIII en voegt verscheidene op de reis genomen foto's bij. Verdere lezenswaardige artikeltjes, zoo wel op zee- als op luchtvaartgebied comple- teeren dit nummer. Ringsteken in nieuwe(glij)banen. Zaterdagmiddag is door de Speeltuinvsr- eenigimg „In Veilige Haven" een in alle op zichten goed geslaagd kinderfeest gehouden. Om half drie werd in optocht, opgeluis terd door muziek van Kunst na Arbeid, van het Tiberiusplein gemarcheerd naar den speeltuin. Hier aangekomen werden al spoe dig de in den tuin aanwezige speeltuigen, zooals schommels, draai- en zweefmolen enz. door de kinderen in beslag genomen. Het was een pret van je welste. De ijscoman had geen handen genoeg. Aan chocolade en koek geen gebrek. Op verschillende punten van den speeltuin werden wedstrijden gehouden, zooals zakloopen, waschephangen, koek- happen, blokjesrapen en ringsteken. Luide lachsalvo's barstten af en toe los bij het zakloopen. Hier werd om een prijs gekampt en. gebuiteld. De haast om het eerst bij de eindstreep te komen was voor velen oor zaak dat zij. met zak en al in het zand terecht kwamen. (Chineesche steden zullen een speciale belasting op analplxabeten invoeren). Wat men nieuw weet uit te denken Op het ruim fiscaal terrein, Pleegt dan weliswaar steeds heffend, Maar ver heffend niet te zijn. Zoo heeft China nu de wereld Weder met iets nieuws verrast, Daar wordt volgens de berichten De analphabeet belast. Wie er schrijven kan noch lezen, Krijgt er nu een „kruisje" bij, Alfabet-vrij mag je wezen, Echter niet belastingvrij. De analphabeet zal leeren, Dat een goed belastingman, Hem perfect de les kan lezen En ook vaardigschrijven kan; Hij leert nu wat alphabeten Allen leerden, lang gelee. Armoedje, Belasting, Crisis, Is fiscaal het a. b. c. P. GASUS. COMITé VAN AANBEVELING ZOMERPOST- ZEGELS. De nieuwe minister van Sociale Zaken, Mr. J. Slingeniberg, is toegetreden tot het comité van Aanbeveling voor den verkoop der zomer- postzegels. DIRIGENT VAN ..VOORWAARTS" GAAT HEEN. De directeur van de arbeiders-muziekver- eeniging „Voorwaarts", de 'heer D. Horst uit Alkmaar, heeft voor deze functie bedankt. De heer Horst nam als opvolger van den heer Martineau in 1930 het dirigentschap over. NOG EEN KONINGINNEFEEST. Ook in het natuurbad „Velserend" zullen op 31 Augustus groote feestelijkheden zijn. In de morgenuren worden wedstrijden voor meisjes en jongens gehouden. Na den middag volgt een gecostumeerde wedstrijd, waarbij prijzen beschikbaar worden gesteld voor de origineel ste costumes. Voorts worden nog hindernis- wedstrijden gehouden. Ook zal de bekende Prof. Antónini optreden. Des avonds vindt bij Venetiaansche verlich ting een „gondelvaart" van versierde kano's plaats en een revue-show. Noodlottige aanvaring op de Waal. Moeder en dochter bij Vuren verdronken. Eveneens was 'het pret bij liet koekhappen. Wat is er gehapt om door middel van dat zoete brokje een prijsje te kunnen bemach tigen. Over het geheel heeft alles een zeer vlot ver loop gehad en was het einde van het feest er eerder dan de jongens of meisjes er aan dachten. Met blijde herinnering zullen de kinderen ongetwijfeld aan dit feest terugdenken. De uitslag der wedstrijden is als volgt: Zakloopen le prijs Cor Schepers. 2e prijs Ernst de Haan en 3e prijs Corrie Geyteman. Ringsteken: le Marie de Bruin. 2e Geertje Dik, 3e Jo Manneken. Koekhappen: le Aaltje Meinenna, 2e pr. Piet Kromhoek, 3e Joh. v. d. Pol'. Wasch ophangen: le prijs Louse Snijders, 2e Jacoba Stek, 3e prijs Eva Nieuwenhuis. Blokjesrapen: le prijs Leentje v. d. Molen, 2e prijs: J. Oorthuizen.3e prijs:Bapsie War- menhoven. GORINCHEM, 24 Aug. (A. N. P.) Gisteravond is op de Waal een ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De Belgische motorboot „Albula", die gela den was met Dieselmotorolie en die op weg was naar Duitschland, hield in de nabijheid van Vuren den verkeerden wal en had hiervoor de voorgeschreven signalen uitgehangen. Vlak bij Vuren ontmoette deze boot tegen kwart voor tien het zandschip „Nooit Ge dacht", waarvan Bruinis de schipper is. Deze was echter niet aan boord en het schip werd bestuurd door den knecht. Van de tankboot af werd drie maal geseind, doch de zandschipper week niet uit-. Mede door het slechte zicht was een aanvaring on vermijdelijk, hoewel de stuurman van de tank boot alle mogelijke moeite deed om deze te voorkomen. Het zandscheepje zonk onmiddellijk en de vijf opvarenden geraakten te water. De tankschipper wierp een boei uit, waar aan de vrouw van den schipper, haar ze venjarig dochtertje en haar zestienjarige zoon zich vastklampten. Door de sterke zuiging van het zinkende schip moesten de vrouw en het meisje loslaten. Zij ver dwenen in de diepte en verdronken. De knecht en een vriend van hem, die voor zijn plezier was meegevaren, grepen een stuk hout en wisten zich drijvende te houden. Na eenigen tijd konden zij door visschers uit Brakel op het droge worden gebracht, evenals de zoon van den zandschipper. De rivierbrigades uit Gorinchem de rïjks- veldwacht uit Vuren en ambtenaren' van den rijkswaterstaat waren weldra ter plaatse. Daar waar het schip gezonken was werden bakens uitgezet. Onmiddellijk werd begonnen met het dreggen naar de lijken. Tot- op he den had. dit geen resultaat. De geredden zijn in een café te Vuren ondergebracht. Vrouw te Gemert slaapt reeds twintig dagen! HELMOND, 24 Aug. (A, N. P.) In de gemeen- te Gemert doet zich een geval van slaapziekte voor bij de 45-jarige vrouw A. RoversVer schuren in de Pandelaan. De vrouw slaapt al ongeveer 20 dagen. Afschoon zij door den ge neesheer langs natuurlijken weg wordt ge voed, is zij dusdanig verzwakt, dat men voor haar leven vreest

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1