HET HUIS No. 83. BEVERWIJK druk verkeer op zondag. Zondag werden te Alkmaar weer motor races gehouden en als naar gewoonte kreeg ook Beverwijk weer een groot aandeel van de verkeersdrukte, die van dit sportfeest het gevolg is. Pen gelieelen Zondagmorgen da verden de motoren door de Breestraat en in bijna onafgebroken volgorde reed de lange file in de richting van de kaasstad. De politie hield op de gevaarlijkste kruispunten toe zicht op het verkeer. Ook de transportcolonne va,n liet Roode Kruis was paraat en had de gebruikelijke hulpposten betrokken. Gelukkig bleven ongevallen achterwege. Tegen den avond keerde de karavaan uit Alkmaar terug en opnieuw roffelden eenige uren onafgebroken de motoren. Ook toen werd de regelmatige doortocht niet door incidenten onderbroken. de stand der werkloosheid Het totale aantal van 778 werkloozen, dat i.l. 'Zaterdag bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling stond ingeschreven, was verdeeld over onderstaande vakgroepen: Beverwijk: bakkers 2, bankwerkers 10, be hangers 3, betonvlechters 5, betonwerkers 5, blikbewerkers 1, blikslagers 1, bouwkundige opzichters 1, carrosseriemakers 11, chauffeurs 12, drukkers 6, electriciens 3, expediteurs 2, grondwerkers 74, handlangers 5, kopergieters 7, landarbeiders 16, lasschers 1, loodgieters 4, losse arbeiders 151, machinisten 7, machine drijvers 1, machinale houtbewerkers 3, mar- merpolijsters 1, metaalbewerkers 2, metselaars 12, monteurs 4, opperlieden 17, plaatwerkers 1, reizigers 1, schilders 2, schippers 1, schoen makers 2, sigarenmakers 16, slagers 1, smeden 3, soldeerders 1, stoffeerders 1, stokers 8, stu- cadoors 6, teekenaars 2, timmerlieden 27, voegers 1, voerlieden 2, voorslaanders 2, win kelbedienden 4, dienstboden 4, werksters 1, incasseerders 1, pakhuisknechts 1, zeilmakers 1,- isoleerders 1. boekbinders 1, totaal 448 ;(vorige week 442). Wijk aan Duin: Bakkers 3, bankwerkers 11, behangers 1, betonwerkers 3, betonvlechters 3, blikbewerkers 1, blikslagers 2, carrosseriema kers 1, chauffeurs 6, drukkers 1, expediteurs 1, grondwerkers 46, handlangers 4, kappers 1, kantoorbediende 6, kellners 1, landarbeiders 19, loodgieters 2, losse arbeiders 47, lijnwerkers 1,'machinisten 8, metaalbewerkers 6, metse laars 4,meubelmakers 1, monteurs 1, opper lieden 16, plaatwerkers 1, reizigers 4, schil ders 1, schippers 7, schoenmakers 1, sigaren makers 3, stokers 2, straatmakers .1, stuca- doors 4, timmerlieden 24, voegers 2, uitvoer ders 1, voerlieden 1, winkelbedienden 4, dienstboden 2, pakhuisknechts 1, klinkers 1, lampenkapmakers 1, matrassenmakers 1, stuurlieden 1, totaal 259 (247). Heemskerk: Betonvlechters 3, betonwerkers 1, chauffeurs 7, electriciens 1, grondwerkers 3, kantoorbedienden 2, landarbeiders 16, losse arbeiders 25, metselaars 1, opperlieden 6, tim merlieden 4, dienstboden 1, werkmeesters 1, totaal 71. (79). raadsvergadering. De gemeenteraad vergadert op Vrijdag 30 Augustus a.s., des avonds te half acht. De agenda vermeldt onderstaande punten van- behandeling: 1. Aanbiedinig gemeente-rekening, dienst 1934. 2. Voorstel tot wijziging van straatnamen. 3. Voorstel tot het toestaan van een crediet v.oor den bouw van localiteiten voor -den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. 4. Mededeelingen en ingekomen stukken. zwembad „adrichem". Zondagmiddag werden in het zwembad „Adrichem" de aspirant-zwemmers in de ge legenheid gesteld proeven van hun bekwaam heid af te leggen in het zwemmen. Voor deze examens bestond zeer veel belangstelling. De opgave was 100 Meter borstzwemmen,50 Me ter rugzwemmen, sprong van springplank en bewegingsvrijheid., De heer D. van Leersum directeur der gemeentelijke sportinrichtingen te Haarlem had zich bereid verklaard de examens af te nemen. Het begeerde diploma werd behaald door de dames: C. E. Burger; H. G. Burger; E. M. v. Gessel; E. H. E. M. Luijpen; T. S. M. Reijn- ders; M. C. Vellekoop; A. M. Schmitt; G. C. Uittennark; J. M. Kreijenveld; M. v. d. Bergh; A. W. v. Well; M, M. G. Klaver; G. Rensen; P. H. Halenbeek; E. M. Burger; Ch. Klein; R. de Koter M. Adrichem; E. M. de Bie; M. A. de Bie; C. S. van Well; C. S. v. d. Klein; N. Har- tog; W. A. M. Luijpen; J. M. v. Amersfoort; N. Vons M. C. VerduitHopmans; N. Branden burg. Heeren: J. Dekker; S. Davidson; P. Klaver; B. Voet; P. J. Hasselaar; J. Schuijt; H. H. v. d. Geest; J. v. d. Velde; C. Klaver; A. Dors; N. J. Hoogland; W. D. Heunder; P. C. Poncin; C. H. M. van Baar; T. Henkei; P. Pons; H. van Doorn; P. Klaver; J. J. de Wildt; G. A. v. d. Geest B. v. d. Wateren; Ph. Braun; S. Scheer- man; Kap. S. v. d. Klein; Kap. S. Ligthart en Inspecteur W. M. Ragut. Ter afwisseling werden door de dames mevr. Ragut, mej. Klein, mej. Tesselaar en mej. Vellekoop reddingsgrepen gedemonstreerd. Na. afloop van het diploma-zwemmen wer den de diploma's door den heer van Leersum uitgereikt. De heer Ragut sprak vervolgens zijn dank uit namens de leerlingen voor de bereidwilligheid waarmede de heer van Leer sum zijn moeilijke taak had verricht. Ook de badmeester de heer J. Renout werd door den Ragut bedankt. Tot slot had een polowedstrijd plaats tusschen V. Z. V. en K. Z.. V. Z. V. won met 1—0. BeverwijkVriendenschaar (04) Een bekend spreekwoord zegt: lest best. Deze laatste nederlaagwedstrijd is zeer zeker de beste geweest. Wel hebben de Wijkers een lesje gehad maar daarvoor was het ook een nèderlaagwedstrijd. Vriendenschaar is een goede ploeg' die haar weg in de 2de klasse wel zal vinden. Van beide zijden is hard gewerkt en wat meer zegt fair uiterst fair gespeeld. En al moest dan Beverwijk een nederlaag slik ken, verdiend hebben de Kuilenburgers het Zilveren doel gewonnen. Even half drie laat scheidsrechter Wesselink tossen. Bever wijk wint en de bezoekers trappen af en on dernemen direct een aanval op het Wijker- doel, maar Adrichem redt schitterend. De Wijker keeper was vrij safe dezen middag, doch hij hoede zich voor te ver uitloopen. De bezoekers forceeren een hoekschop die wordt weggewerkt, even later een vrije schop voor hands welke naast gaat. De Wijkers for ceeren eveneens een hoekschop zonder succes. Het veldwerk der bezoekers is prima verzorgd, zoodat voor Adrichem's heiligdom dikwijls gevaar dreigt. Hij weet er zich herhaalde ma len goed door te slaan, daarbij geassisteerd door Zoutman en Jac. Kuijer. De Wijker voor hoede ziet geen kans door de stevige achter hoede der Kuilenburgers heen te komen en de gevaarlijke momenten, die daar ontstaan be zweert de keeper. Zoo golft de strijd heen en weer zonder doelpunten totdat de bezoekers een hoekschop nemen, die wel wordt wegge werkt maar bij den goed spelenden links buiten terechtkomt die zijn club de leiding geeft. Nog eenig heen en weer getrap èn de rust breekt aan. Na de rust is Vriendenschaar weer het eerst aan het woord. Als Adrichem te ver uit doel loopt brengt de toesnellende linksbuiten den stand op 02. De Wij kers trekken ten aanval, maar op het beslissende oogenblik wordt hén de bal ont futseld en de bezoekers stevenen op Adrichem af. Zij brengen den stand op keurige wijze op 0—3. De Wij kers geven niet op en dringen Vriendenschaar op eigen helft terug. Eenige hoekschoppen zijn het resultaat maar deze leveren geen doelpunten op. Weer komen de Wijkers terug. De bezoekers spelen voor wat zij waard zijn en met het Zilveren -doel voor oogen ontworstelen zij zich aan den druk van dé roodbroeken. Enkele minuten voor het einde wordt nummer vier langs Adrichem gekogeld. Nog een goede aanval der Wijkers en dan is het inrukken. Voor de Beverwij kers was deze wedstrijd een uitstekende leerschool. R. C. Brederode. De wedstrijd Brederode 1Spaarnevogels 2 eindigde in een gelijk spel van 22 en moest door strafschoppen beslist worden. Spaame vogels doelpuntte 2 maal, doch Schippers nam alle 3 strafschoppen onberispelijk. Het programma van de verdere seriewed strijden luidt: Dinsdagavond 27 Aug.: V.S.V. 4V.S.V. 5. Donderdagavond 29 Augustus: Brederode 1— Kinheim 4. Zondag is om 6 uur een eerewedstrijd tus schen V.S.V. 2 en E.H.S. 1. nieuwe oplichterstruc. Een alhier gevestigde bakker is het- slacht offer geworden van een nieuwe, oplichterstruc. Toen de bakker op den Grooten Houtweg zijn klanten bediende, werd hij aangesproken door 'n hem onbekenden man, die hem mededeelde, dat hij zich in Beverwijk zou komen vestigen en daarna den bakker uitnoqdigde bij hem het brood te leveren. De bakker betuigde zijn dank aan den nieuwen klant en vervolgde zijn weg. Onmiddellijk daarna werd hij door den- zelfden man opnieuw aangesproken, ditmaal met het verzoek om hem een rijksdaalder te leenen, omdat hij nog eenige formaliteiten voor de vestiging in deze gemeente moest ver vullen. Het geld zou .worden terugbetaald, wanneer, de bakkeir den vólgenden morgen het eerste brood zou leveren. De goedgeloovige bakker, mild gestemd door de' aanwerving van den nieuwen klant, hielp den man in góed vertrouwen aan de rijksdaalder om echter den volgenden morgen tot de ontdekking te komen dat de nieuwe klant hem leelijk te pakken had. Toen hij zich namelijk aan het opgegeven adres vervoegde, bleek er van den nieuwen bewoner geen spoor te vinden. Tot nog toe is de nieuwe klant niet komen opdagen, De be drogen bakker heeft bij de politie aangifte van deze oplichting gedaan. Het is gebleken dat ook in andere gemeenten in Noord Hol lend deze nieuwe oplichterstruc met evenveel succes is toegepast. Vermoedelijk is het de zelfde persoon, die zich aan deze praktijken schuldig maakt. aanhouding. De poiitie alhier heeft een man aangehou den,' die in het Algemeen Politieblad gesigna leerd stond voor het betalen van f 2 boete of één dag hechtenis. De man gaf er de voorkeur aan het geld te verdienen en is door de mare chaussee naar Haarlem overgebracht.. hervormde vrouwenvereeniging. De Hervormde Vrouwenvereeniging afd. Beverwijk zal haar eerste vergadering op Dinsdag 3 September in liet Hervormd Ver eenig ingsge bouw aan de Oosterwijkstraat houden. gedelegeerde van de gemeente aangewezen B. en W. hebben den heer A. A. Post, hoofd commies ter. secretarie aangewezen, tot ge delegeerde der gemeente in het bestuur van het badhuis van de af deeling'Beverwijk en Omstreken van de Noordhollandsche Vereeni- ging „Het Witte Kruis". Deze benoeming staat in verband met het feit, dat de gemeen te zich garant heeft gesteld voor de betaling van de verschuldigde rente en de verplichte aflossing van de geldleening, welke het be stuur van het Witte Kruis ten behoeve van den bouw van het badhuis met het hoofdbe stuur zal sluiten. De raadslieden van den Keizer van Abessynië Haile Selassie: (v. 1. n. r.) Ras Moulougeta, minister van oorlog, plaatsvervanger van den keizer, bij diens afwezigheid; Rietwided Wolde Tadick, president van den Senaat; Tzahafitzaz Haile, chef van de kanselarij, van den keizer; Blatingeta Heroui, minister van buitenlandsche zaken. Wandelaars rustten in Oud- Meerenstein. Herdenkingsmarsch Jan Passtoors. De Haarlemsclie Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" had evenals vorig jaar Be verwijk aangewezen als de plaats, waar de groote rust zou worden gehouden in den 40- K.M.marsch die ter herdenking van wijlen Jan Passtoors die als de pionier van de Neder- landsche wandelsportbeweging nog altijd hoog in eere wordt gehouden, jaarlijks wordt georganiseerd, De oude heer Passtoors heeft zijn laatste levensjaren in Beverwijk doorge bracht en dus konden de wandelaars hem niet beter eeren, dan door eenigen tijd in onze stad te'vertoeven; Zaterdagmiddag arriveerde een groep deel nemers ter sterkte van honderd wandelaars te ongeveer vijf uur aan de rustplaats. Na zoowel den inwendigen als den uitwendigen mensch te hebben verzorgd, aanvaardden al len welgemoed den .weg terug, wat iii verge lijking- met hetgeen reeds achter den rug was nog maar een ..peuleschilletje" beteeken- de. Zondag was de deelneming natuurlijk veel grooter. Ruim 800 wandelaars kwamen zich Zondag middag bij de controle melden. Op het Mèe- renstem-plein bracht de binnenkomst der wan delaars groote drukte teweeg. De 60.-jarige veteraan, de -heer Koopman uit Haarlem had er in zijn eentje zoodanig tempo ingezet, dat hij reeds als tweede binnenkwam. Burgemeester Scholtens gaf door zijn aan wezigheid blijk nog altijd veel belang in de wandelsport te brengen. Hij .had met eenige bestuursleden .van de H.'S. V. „Jan Passtoors" op het balc-on van „Oud Meerenstein" plaats genomen en beantwoordde den Olympisch-en groet; dien de wandelaars onder het-voorbij trekken' brachten. Onder de deelnemers wa ren eenige buitenlandsche - groepen en onze plaatselijke .w-andelsportvereenigingen de KennemerWandelclub en de Voortrekkers. Te kwart over twee vertrokken de wande laars haar de Spaarnestad. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was zeer groot. De meeste aandacht trokken de groote'groepen, die in hun kleur rijke -postuums en met hun kleurige vlaggen een; uitstekenden indruk maakten. Beroep tegen onbewoonbaar verklaring. Beslissing van Gedeputeerde Staten. Ged. Staten hebben verworpen het inge stelde beroep van S. Davidson te Amsterdam tegen het raadsbesluit van 11 April 1.1,, waar bij de woningen gelegen aan den Hoflander- weg nos. 15, 17, 19, 21, 23, 29, 31, 33, 35, 37, 39,. 41, 43, 45., 47 en 49 onbewoonbaar werden verklaard. Het College van Ged, Staten vernietigde voorts het raadsbesluit van 11 April tot on- bewoonbaarverklarihg van de woningen Hof- landerweg 65, 67, 69, 71, 73, 79, 81, 83. 85 en 87. Gedeputeerden waren van oordeel, dat de bedoelde woningen deels niet ongeschikt zijn ter bewoning door daarvoor in aanmer king komende gezinnen, deels door het aan brengen van verbeteringen daarvoor alsnog geschikt kunnen worden gemaakt, zoodat de onbewoonbaarverklaring ten onrechte is. uit gesproken. Het beroep van dezen eigenaar, den heer J, Bol te -Amsterdam werd dan ook gegrond verklaard. Men zal zich herinneren, dat eencornmissie uit.Ged. Staten op Vrijdag 9 Augustus j.l. een bezoek aan 'deze wonin gen heeft gebracht en daarna ten raadhuize een openbare vergadering hield, waarin de belanghebbenden hun bezwaren mondeling konden toelichten. de begrooting 1935 goedgekeurd. Van Gedeputeerde Staten is ten raadhuize de mededeeling ontvangen, dat de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1935 is goed gekeurd. WIJK AAN ZEE vrouwenvereeniging „draagt jelkander in de liefde. De eerstvolgende bijeenkomst van de Chr. Vroüwenvereeniging „Draagt elkander in de Liefde", zal gehouden worden op Maandag 2 September in het Hervormd Vereenigïngsge- bouw aan de Verlengde Groenelaan. Te Boedapest is met groote luister de Stephansdag gevierd. De Heilige Stephan was de vorst,- die het Hongaarsche volk het Christendom bracht. Aan den traditioneelen optocht nam ook rijksbestuurder Horthy deel (in admiraals- costuum op' den voorgrond) M 'ASND A 'G 26 A U G. 1935 CHR. MEISJESVEREENIGINGEN De datum van de samenkomst der Chr. Meisjesvereemging is bepaald op Vrijdag (0 Augustus en zal in het Hervormd Vereeniginrn gebouw aan de Verl. GroenejfaA.gehouden worden. PAARD OP HOL. Zaterdagmorgen sloeg erna paard gespannen voor een voertuig, toebehoorende aan den heer Pleeging te Velsen op den Zeeweg op hol. Het paard stond nabij Tusschen wijk en is op on verklaarbare wijze los geraakt. Het dier koos den weg haar huis. over den Zeeweg en Groote Hout- of Koningsweg. Een slagersknecht van den heer v. E. uit Bever wijk kon op den Zeeweg-niet vlug genoeg u:t den weg komen. Zijn rijwiel werd gedeeltelijk vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. HEEMSKERK a. D. O.—D. O. S. 3—5. Zondag speelde A.D.O. een propaganda- wedstrijd te IJmuiden tegen D.O.S. uit Roe- lofarendsveen. Hoewel A.D-O., met veel in vallers verscheen was de wedstrijd toch heel aardig. Verdiend behaalde D.O.S. een 53 overwinning. SANTPOORT EEN MELKBAD. Nabij het kruispunt HagelingerwegHoofd straat werd een jongetje aangereden door een driewielige melkfiets. De'knaap kreeg die over zich heen, waarna de driewieler omsloeg. De jongen bleek er goed af gekoihen te zijn, maar een flinke hoeveelheid melk ging ver loren. HET PROGRAMMA VAN HET KONINGINNEFEEST. De Oranjevereeniging te' Velsen-Noord heeft het volgende programpia opgesteld voor het feest op Koninginnedag. Des morgens 9 uur vindt in de Banjaard- straat de opstelling plaats voor den optocht van de ongeveer 1100 schoolkinderen. Na een rondgang met muziek vonden van 1012 uur kinderspelen plaats op het terrein achter school G. Van 35 uur is 'er ringsteken voor jongens en meisjes van 12—16'jaar. Voor het mooist versierde rijwiel is'eén extra prijs be schikbaar. Bezoek van Koningin en Prinses aan koning George? Prinses Juliana gast van de hertogin van Norfolk. Prinses Juliana, die voor enkele dagen als gast van de Hertogin van. Norfolk te Kin- harrie vertoeft, heeft Zaterdag een rijtoer ge maakt naar de ruïnes van Caerlaverock Castle, waar zij de thee gebruikte in gezelschap van de Hertogin van Norfolk, de Hertogin van Buccleuch en de Hertogin van Roxburgh. Ondanks het feit, dat in Engeland aan de hittegolf een einde is gekomen 'én de tempe ratuur sterk gedaald is, terwijl op vele plaat sen nog steeds regen valt, heerscht in Schot land nog steeds een zeer hooge temperatuur en houdt het weer zich prachtig. Op som mige plaatsen wijst de thermometer 78 graden aan en zeer veel reizigers begeven zich met treinen en autobussen naar het gebergte. Volgens de „Sunday Times" bestaat de mogelijkheid, dat de Koningin en de Prinses op haar terugreis naar ons land een bezoek zullen brengen aan den Koning en Koningin van Enge land, die thans op Balmoral Castle vertoeven. Oss wordt leeggepompt. Door de gemeente-politie te Oss werd Za terdagmiddag gearresteerd de arbeider L. s„ welke ervan verdacht wordt in 1924 een dief stal te hebben gepleegd van een aantal land bouwproducten. Na aan ceii streng verhoor te zijn onderworpen viel s. door de mand en be kende het hem ten laste gelegde. Zijn mede plichtige, een zekere W. uit Heesoh had hier omtrent reeds eerder een bekentenis afge legd. wederom colportage-relletjes te amsterdam De colporteurs van verschillende politieke blaadjes hebben Zaterdagavond in.de Jordaan te Amsterdam de politie wederom op de been gebracht. In de Marnixstraat en de Willems straat veroorzaakte de colportage oploopjes. Men schold elkaar aanvankelijk uit en daar na kwam het tot handtastelijkheden. Eenige malen moest de politie de menigte met de gummistof verspreiden. Een man werd ge arresteerd wegens dreigen met een mes. In den laten avond was alles weer rustig. FEUILLETON. Een oorspronkelijke roman Ir. J. C. L. B. PET. 10) Behendig verwijderde hij den pleister, blaakte de omgeving van de wond schoon met benzine en plakte op de blessure, die al nage noeg geheeld was, een keurig en hagelwit verbandje. Even daarna kwam een derde man aandra gen met een kom met water, een handdoek en zeep. Christiaan moest onwillekeurig glimlachen. „De bediening hier is eerste klas", merkte hij op. Be agent glimlachte terug, maar antwoordde niet. Het was voor Christiaan een genot, zijn ge zicht, hals, armen en handen te wassehen in het koele water, een gevoel van dufheid en onfrischheid gleed van hem af. Nauwelijks had hij zijn toilet voltooid, toen een bord met eten werd binnengedragen. Een Opwekkende geur kwam in zijn neus, het ge- Voel van gejaagdheid en onrust, dat hem den laatsten tijd niet had verlaten, gleed vaiï hem af. Nu, wist hij, waren de moeilijkheden voor bij, een tijd van rust en evenwicht zou aan breken. Hoe hij zou worden bevrijd uit de netelige positie, waarin hij zich bevond, en waarvan hij zich volkomen bewust was, wist hij niet, maar iets in hem, iets jeugdigs en blijs, zei met volmaakte zekerheid, dat de tijd van zijn beproevingen voorbij was. Hij at met graagte zijn bord leeg, en wacht te, opgewekt, maar zonder ongeduld op de dingen, die zouden komen. Weer werd de deur van zijn cel geopend. Even gevoelde Christiaan een teleurstelling, dat het slechts een agent was die binnen trad. Hij wist, dat belangrijker, dingen in aantocht waren. „Uw verloofde komt óver een kwartier", zei de man, „U kunt haar hier spreken, maar niet alleen. Er zal iemand bij moeten blijven. Dat is regèl.'" Iets van een verontschuldiging klonk in zijn stem. Christiaan's hart klopte heftig in zijn borst. Over een kwartier zou Margot hier zijn, hij zou haar, zijn bruid, in de armen kunnen nemen, en haar kussen, na zooveel dagen. Alles zou weer goed zijn, alle narigheid geleden.'Tever geefs probeerde hij zich te herinneren welke dag van de week het was. Deze dag zal een geluksdag blijven, mijn leven, lang, sprak het in hem. Margot, mijn lieveling komt! Plotseling bedacht hij, wat hij haar moest zeggen, en zijn opgewondenheid maakte plaats voor een gevoel van angst. Hij zou niet alleen met haar zijn, een derde, een spion zou alles hooren wat er tusschen hen zou worden gezegd. Hij kon dus niet de waarheid zeggen, zon dei- het meisje Ziska te verraden. En dat kon hij, na zóó ver te zijn gegaan, niet doen. Een oogenblik overlegde hij, moedeloos, alles aan Margot te zeggen; per slot had hij met de an dere niets te maken. Maar op het zelfde oogen blik wist hij, dat hij dat nooit zou doen. Rusteloos wandelde hij zijn cel op en neer. Wat moest hij zeggen, hoe moest hij haa'r uitleggen, terwijl een derde luisterde, dat zij op hem kon vertrouwen, dat hij en zijn liefde ongerept en ongekreukt uit deze beproevingen waren- te voorschijn 'gekomen? Zou zij - alles, met haar fijne doordringende intuïtie begrij pen, of zou zij teleurgesteld zijn, en zich mis moedig van hem afkeeren? „Nu niet denken", fluisterde hij voor zich zelf, „alles komt van zelf in orde. Als zij er is, zal ik weten, wat ik moet zeggen, en zij zal alles begrijpen. Aan den druk van mijn han den zal zij voelen, dat ik onschuldig ben, dat zij mijn eenige is, en dat alles in orde zal ko men." Plotseling bleef hij staan, een sleutel werd in het slot gestoken en omgedraaid. Stemmen klonken buiten de deur. Zijn hart klopte-hoog in zijn keel. De deur ging. open, en met een angstige en bezorgde uitdrukking op haar gezicht, trad. Margot de cel binnen. Een agent kwam mee, die de deur achter zich- sloot, en apathisch in een hoek van het vertrek bleef staan. vni. In dit hoofdstuk wordt verhaald hoe Christiaan de Groot wordt onslagen uit zijn gevangenschap Een oogenblik. keken zij elkaar aan, toen sloot Christiaan zijn verloofde in de armen en kuste haar zwijgend. Lang stonden zij zoo, zonder te spreken, en zonder te bewegen, over weldigd door het weerzien na deze lange en onvoorziene scheiding. Toen, maakte Christiaan zich los uit haar omhelzing; hij nam haar gezicht tusschen beide handen en keek haar lang en innig aan. .„Mijn arme kindje, mijn arme kleine meis je," fluisterde hij, „ben je erg ongerust ge weest? Heb je je bang gemaakt? Laat mij je nog eens aan zien. Je ziet er eén beetje moe uit. Heb je slecht geslapen?" Zij antwoordde niet, maar drukte zich tegen hem aan, haarhoofd verbergend aan zijn borst. „Mijn liefste",troostte hij, „mijn kleine, kleine lieveling. Heb jij je zoobang gemaakt? Nu behoef je niet meer bang te zijn. Nu is alles weer in orde." Zij hief het hoofd met een vluggen blik naar hem .op, „Het is in orde, Christiaan?" vroeg zij ge jaagd, „je hebt met deze afschuwelijke ge schiedenis niets uit te staan, is het wel? Jij hebt het niet gedaan, Christiaan? Je zou nooit zoo iets doen." Hij antwoordde niet direct, zijn blikken zwierven naar den agent, die nog altijd, met neergeslagen blik in den hoek van het vertrek stond. Iets in de houding van den man zei dat hij ingespannen luisterde en dat hij, zoodra Christiaan den blik afwendde op hen zou letten. Toen Christiaan's antwoord uitbleef kwam er een angstigen blik in de oogen van Margot. „Christiaan", drong zij aan, „Christiaan, zeg dat je het niet hebt gedaan. Laat me niét langer in die vreeselijke onzekerheid. Zeg me liever de volle waarheid dan mij nog langer in dien ellendigen twijfel te laten. Je weet im mers, dat. ik altijd van je zal blijven houden, ook ook als je iets verschrikkelijks zou heb ben gedaan. Maar je moet mij altes verte'-len, mijn jongen, je kunt mij immers alles vertel len. Aan wie ter wereld zou je het beter kun nen zeggen dan aan mij?" Rillend van angst drukte zij zich tegen hem aan, wachtend op een antwoord. Een golf van intens medelijden overweldig de den jongen man. Hij voelde de kracht van zijn voornemen, om Ziska's offer niet aan te nemen verzwakken. Hij drukte het meisje heftiger in zijn armen, en opende den mond om te zeggen, dat hij onschuldig was. Wat ging hem per slot die andere, die vreemde aan?

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5