f u Abessynië - het wespennest van Afrika. Italië neemt financieele en economische maatregelen. het belangrijkste nieuws Italië. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT fietst f-v* 1 wandelt autorijdt® of b«i rust V v m IN DE PIJP THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EILAND. riftNDERDAG 29 AUGUSTUS BUI rn.Pt LAND. Handelsmaatschappijen moeten haar dividenden prijs geven. ErscV.z-brandstof voor de automobielen. - Mussolini's rede te Bolzano. -Italië zal tegenmaatregelen nemen Sn geval van sancties. „Abessynische kwestie een koloniale aangelegenheid." ITALIë 'Na, beëindiging van dein ministerraad te Bolzano is Woensdagmiddag een uitvoerig communiqué opgesteld, dat even voor midder nacht te Rome nog niet volledig was ont vangen. In den ministerraad zijn een reeks belang rijke besluiten genomen, die o.rn. de volgende punten betreffen: 1. Italië zal onder alle omstandig heden zijn vitale belangen tot het uiterste verdedigen. 2. Het zal voor den Volkenbond het bewijs levéren, dat Abessynië inbreuk heeft gepleegd op zijn internationale verplichtingen en dat in het bijzonder de slavernij in dat land in grooten omvang bestaat. 3. Engeland zal van het Italiaan sche optreden in Abessynië niets'- te vreezen hebben. 4. De Italiaansche regeering, is er van overtuigd, dat het bij het Abes synische probleem gaat om een kolo niale aangelegenheid, die geen reac ties heeft op Europa. 5. De overtuiging wordt uitgespro ken, dat de toepassing van sancties tot groote moeilijkheden zou kunnen leiden. De Italiaansche regeering heeft echter reeds van te voren tegenmaat- - regelen onder oogen gezien. I Voorts is tijdens den ministerraad - besloten tot het nemen van een reeks belangrijke economische maatregelen, die op 1 September van kracht zullen worden. Mussolini heeft tijdens de zitting een uit voerige uiteenzetting gegeven over den in ternationalen toestand. De Duce deelde mede, dat Italië zou deel nemen aan de zittimg van den Volkenbonds- raad van 4 September. De Italiaansche regee,- ring zal, zeide hij, haar standpunt inzake het Abessynische geschil uiteenzetten, opdat niet alleen de Volkenbondsraad, maar ook de ge- beele wereld dit eindelijk nauwkeurig zullen kennen. Zij zal verder een uitvoerig memoran dum indienen, waarin de Italiaansch-Abessy- nisclie betrekkingen en de betrekking van Ita lië met de aan Abessynië grenzende staten ge durende de laatste 50 jaar uiteengezet wor den. Uit dit memorandum zal blijken, dat se dert het verdrag van Uccialli Italië steeds een „koloniaal prioriteitsrecht over Abessynië" beeft 'bezeten. Het memorandum zal verder een kleine keuze geven van de imeest recente buitenland- sche litteratuur, welke civilisatie van Abes synië belicht." Italië wil zijn opvattingen en zijn vitale be langen tot het uiterste verdedigen en ieder lid van den Volkenbond moet de verantwoorde- lijkhei'd voor de mogelijke ontwikkeling van de naaste toekomst dragen. De regeeringschef behandelde vervolgens ©enige Engelsche meeningen en verklaarde volgens den tekst van het officieeie communi qué, dat Groot-Brittannië niets te vreezen beeft van de toekomstige politiek van Italië jegens Abessynië. De politiek van Italië, zeide de Duce, bedreigt noch direct noch indirect de belangen van het Britsche rijk, zoadat de in vele kringen ontstane gealarmeerdheid ab surd is. Italië heeft een kwestie met Abessynië op te lossen, maar het heeft en wil geen kwes tie met Groot-Brittannië bespreken, waarmede het in den wereldoorlog, in Locarno en kort geleden nog in Stresa op een voor de Euro- peesche veiligheid ongetwijfeld belangrijke wijze heeft samengewerkt. De fascistische regeering gelooft, dat haar koloniale politiek geen reacties op den Eu-ro- peeschen toestand mag hebben, tenzij men een nieuwen wereldoorlog wil ontketenen om te verhinderen, dat een groote mogendheid als Italië in een uitgestrekt land orde schept, een land, waarin de hardste slavernij en pri mitieve levensomstandigheden heerschen. Met betrekking tot de „sancties", die de Vol kenbondsraad eventueel zou kunnen aanne men, verklaarde de ministerraad aan het Italiaansche volk en aan de andere volkeren, dat van sancties te spreken zoo veel beteekent als een hellend vlak betreden, waarop men in de moeilijkste verwikkelingen kan geraken. De fascistische regeering gelooft, dat zich in den Volkenbondsraad, zich van hun verant woordelijkheid bewuste mannen zullen bevinden, die ieder gevaarlijk sanctie voorstel tegen Italië zullen afwijzen". De fascistische regeering vervult echter haar plicht door het Italiaansche volk mede te dee- len, dat de kwestie der sancties door de hoog ste militaire instanties van alle gezichtspun ten is bestudeerd en dat reeds sedert geruimen tijd alle maatregelen zijn genomen om aan sancties van militairen aard het hoofd te kun nen bieden. Alle problemen aldus zeide de Duce zijn bestudeerd, die den eco- nomischen weerstand van Italië en de beveiliging van de levensbehoef ten van het Italiaansche volk be treffen. De voedingsmiddelen zijn veilig gesteld door de buitengewoon goede oogst. Wat de voor de industrie noodzake lijke grondstoffen betreft heeft de ministerraad besloten, dat de tegen woordige en toekomstige behoeften van den oorlogsindustrie den voorrang zullen hebben boven de behoeften van de vredesindustrie. De minister van financien stelde in aansluiting op deze uiteenzettingen de volgende vier wetsontwerpen voor, die door den ministerraad werden aange nomen: 1. Gedwongen overdracht van buï- tenlandsche waardepapieren en van de Italiaansche buitenlandsche lee ningen aan de staatskas. De staatskas geeft daarvoor schatkistbiljetten met een looptijd van liegen jaar uit, die een rente dragen Van 5 pet. 2. Gèdwongen afstand doen van de dividenden der' 'handelsmaatschap pijen. 3. Een belasting van 10 pet. op divi denden, renten en winsten uit- aan- deelen. 4. Verplicht gebruik van Ersatz- brandstoffen voor alle. in openbaar en particulier bedrijf gebruikte auto's. Voor 31 December 1937 moeten alle auto's omgebouwd zijn voor het ge bruik van Ersatz-brandstof. Spoorweg Addis-Abeba- Dzjiboeti onder internationale bescherming? Het A. N. P. meldt uit Addis .Abeba: Vrij al gemeen beschouwt men, de dopr. deAbessyn- sche regeering ontworpen beschermingsmaat regelen voor den spoorweg van Addis Abeba naar Dzjiboeti als onvoldoende. Naar verluidt zou de Abessyhsche regeering geen bezwaar hebben tegen een internationale bescherming van den spoorweg en verwacht zij daaromtrent voorstellen van de buiten landsche regeeringen, die onderdanen in Abessynië gevestigd hebben. Zondag zijn de eohtgënóotën' van den eerstén secretaris van de Italiaansche legatie Mom- belli en van den militairen attaché Oalderini uit Addis Abeba vertrokken, zoodat thans geen enkele Italiaansche vrouw meer in Abessy nië vertoeft. Te Addis Abeba - bevinden zich nog slechts tien Italianen, die' bijna allen tot het personeel van het Italiaansche gezant-' schap bebooren. Vijf vrouwen der Duitsche kolonie zullen met hun kinderen eveneens de Abbesynsche hoofdstad verlaten. Geen overloopen van Italiaan sche onderdanen? Ondanks de Italiaansche tegenspraak houdt men te Addis Abeba völ, dat Italiaansche in boorlingen uit'"Somaliland uit het Italiaansche leger naar de Abessyniërs- overloopen. Arbitragecommissie bereikt tot nu toe geen resultaten. De Italiaansche en -Abessynische arbiters voor het incident van Oeal-Oeal kwamen gis termiddag te Parijs bijeen. Aan het einde der beraadslagingen moesten zij echter eonstateeren dat op geen enkel der omstreden punten 'een' meerderheid kon wor den bereikt.; Slechts werd met algemeene stemmen vastgesteld ,dat tlia'ns het ©ogenblik gekomen was om den vijfden scheidsrechter in de behandeling te betrekken. De Grieksehe gezant te Parijs, Palitis, die reeds de vorige week tot Vijfden arbiter was aangewezen en die onmiddellijk in kennisgesteld werd van dit besluit van de vier bijeengekomen ar biters, heeft ;reeds 'doen mededeelen, dat hij zijn benoeming tot vijfden arbiter aanvaardt. Vandaag zullen de scheidsrechters weel bij e enkomen. Britsche onderdanen moeten Abessynië verlaten. De Britsche onderdanen, die in Abessynië wonen, hebben, naar Reuter verneemt, van de Britsche consulaten opdracht gekregen, het land binnen vier dagen te verlaten. Alfredo Rocco overleden. Woensdagmorgen' is Alfredo Rocco over leden. Rocco was een der prominente leden van de fascistische partij, die vooral als jurist zich verdienstelijk gemaakt heeft voor het fascistische bewind. Hij wasonderstaats secretaris van fin.anciën .en heeft .verder on- derstaatssecretariaten van oörl'og en pensioen RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf i 35 - met sarantie. PÜn- vanai j jj. l0QS trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 1—4 uur, Zaterd. 912 uur. Avorid'sp'reeku'ren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Aclv. Ingez. Med.) bekleed. Van 1925 tot 1932 was hij minister van justitie, in wélke"functie hij voor de Italiaansche wetgeving' ,zeer veel heeft' ge daan, o.m. bij de hervorming van het wet boek van strafrecht; volgens fascistische leer stellingen en de bepaling van de plichten en prerogatieven van het hoofd der regeering. Nasleep van den moord op dr. Dollfuss. Proces tegen den directeur der Weensche recherche begonnen. Woensdag is te Weénen het proces begon nen tegen den directeur der Weensche recherche, Steinhausl, die reeds 'aanstonds na de natiönaal-socialistische putch vair Juli 1934, welke den Oostenrijkschen bondskanse lier Dollfuss het leven heeft gekost, in ver hoor is genomen, omdat de rebellen hadden verklaard op zijn -instructies te hebben ge handeld. Hij wordt er van -verdacht reeds lang van te voren van de aanslagplannen op de hoogte te zijn-geweest; men beschouwt hem zelfs als een der voornaamste leiders van de putsch. Hij ontkent echter', dat. hij ook maar het minste met den aanslag óp Dollfuss en de Juli-revolutie te maken heeft gehad. Voor hét gebouw, waar de krijgsraad ver gadert, heeft men, om op alles voorbereid te zijn. een aantal machinegeweren opgesteld. De gisteren gehoorde'getuigen hebben aan de zaak van Steinhausl geen schade gedaan. Enkele getuigen a charge werden minder zeker in hun verklaringen en -trokken deze zelfs weer terug. Dit laatste was b.v. het ge val met den politiebeambte Thaisenburger, dien men uit de gevangenis had voorgeleid, waar hij met levenslange gevangenisstraf boet- voor zijn medeplichtigheid aan den moord op Dollfuss. Hij heeft zich. eerst verscholen achter een instructie, welke door Steinhausl zou zijn onderteekend. Thans herinnert hij zich echter niet meer, die onderteekening te hebben gelezen. U zult zich steeds behaaglijk voelen DOUWE EGBERTS meSCHE l-IEEREN-BAAI EN BAAI. (Adv. ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Snel wordt nu de bemanning gewekt, die daarna van het schip afdaalt en de gestolen ladingen opzoekt. De kapitein staat op de brug en ziet verheugd naar zijn mooie kisten, die de mannen dragen. De kobold Ges wordt, in zijn zak gebonden, op-den wal gelegd hij verdient zijn straf volkomen! Gijs laat men in zijn leege kist zitten die bevrijdt zich later wel. Dan kan hij Gies bevrijden en met zijn beiden kunnen zij dan Ges wel van den drakenkop afhales. Uit de voorgeschiedenis van het huidige conflict. Hoe Italië aan de. Roode Zee vasten voet verkreeg. Bij de Oostenrijksche Uitgevers maatschappij Das Bergland buch verschijnt binnenkort een belang rijk en' interessant boek „Abes synië' de haard van onrust in Afrika". Bet is geschreven door eeii tioeetal kenners van het zwarte werelddeel Grgf Ludwig Huyn. en Josef Kalmer. Onder staand artikel, dat de voorgeschie denis'van het conflict behandelt, is het inleidend hoofdstuk van het boek. Eerst in de 60'er jaren van de vorige eeuw is Abessynië in Europa's gezichtskring ver schenen. Toen de Engelsche consul Plowden op weg naar Gondar, de oude hoofdstad van het Abessynische rijk, gearresteerd zou wor den, verweerde hij zich met z'n pistool tegen den man, die hem wilde vastgrijpen, een neef van den toenmaligen Negus Theodoros. De prins greep z'n lans. en verwondde daarmede den Engelschman zóó ernstig,'dat deze negen dagen later aan de gevolgen stierf. Voordien haddén. zich met Abessynië. alleen zendelin gen, archeologen en geographen bezig gehou den. Nu deden het de couranten en in ver scheidene hoofdartikelen werd een ingrijpen van Engeland verlangd.Maar de groote Victoria, de heerscheres oyer het Britsche wereldrijk, liet zich niet tot een oorlog bewegen. Té groot waren Engeland's belangen bij een goede ver standhouding met Abessynië, o.m. wat betreft de mogelijkheden van katoenaanplant in dat land. Toen echter Plowden's opvolger Came ron was weggej aagden de volgende Duitsche agent, de gechristianiseerde Arabier Rassam door den aan grootheidswaanzin lijdenden Negus' iii ketenen gevangen werd gehouden, tastte Engeland door. Vier dagen nadat het Britsche leger onder bevel van Sir Robert Napiier voor de bergvesting van Theodoros, Magdala, was verschenen (op 13 April 1868) schoot de Negus zich een kogel door het hoofd. De overwinnaar nam een prins als gijzelaar naar Londen mee, alsmede de kroonjuweelen van den dooden heerscher. In 1926 werden deze laatste aan Ras Tafari Maltonnen, den toenmaligen troonopvolger, die zich sinds zijn kroning Haile Selassie noemt, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Engeland, teruggegeven. De voorpost van Italië. De Engelsche zege in het jaar 1868 deed de aandacht van verschillende Europeesche mo gendheden op het gebied aan de Roode Zee vallen. Reeds op 15 November 1869 kocht de „Compania Rubattino", een Italiaansche maat schappij voor een scheepvaartlijn naar den Indischen Oceaan, van Sultan Berehan van Tadschura voor een bedrag van 6000 z.g. Maria Theresia daalders de haven van Assab. Dit ge beurde in het! jaar, dat het Suez-kanaal -was voltooid. Tien; jaar later nam het koninkrijk Italië de haven van de Compania Rubattino over en stichtte er een maritieme basis. In 1885 bezetten de Italianen onder goedkeuring van Engeland en ond'er protest van Abessynië, Massana. Engeland, dat Aden en Perim bezat, had zijn toestemming gegeven, omdat het van Italië hulp tegen het derwischenleger ver wachtte.' Deze fanatieke aanhangers van Mahdi Mohammed Achmed ibn Abdallah, de z.g. Mahdisten, hadden de Egyptische troepen verslagen, den geheelen Soedan bezet en wa ren in Abessynië binnengedrongen, waar' ze echter door Ras Alula in .1885 bij Kosit werden teruggeslagen. Drie jaar 'later keerden terug en verwoestten het Nöörd-Westelijk deel van het land. In den bèslissehdeh/slag tegen de Mahdisten bij Metemriia, óp .10' Maart 1889, voerde Negus Johannesz.elf zij'n troepen aan: De Abessyniërs.waren aan de winnende hand. toen hun aanvoerder sneuvelde. Zijn soldaten sloegen op de vlucht. De Mahdisteh "die vier jaar vroeger reeds Khartoem hadden veroverd, zouden nu geheel Abessynië hébben bezet, in dien zij het Engelsche leger'niet in den rug hadden gehad. Onder' deze dreiging trokken de bloeddorstige Mohammedanen af. Toen stond in Schoa; een der onder-koninkrijken van Abessynië -een man op, die zich spoedig tot Negus zou verheffen: 'Menelik II! Conflicten met Italië. Intusschen hadden de Italianen opnieuw eenige kustplaatsen bezet, zeer tot misnoegen der Abessyniërs, wier protesten onverhoord bleven. Reeds drie jaren voor den dood van Negus Johannes was het tot een veldslag gekomen tusschen een Italiaansche af deeling en 20.000 man onder aanvoering van onderkoning Ras Alula. De Abessyniërs, die door hun overmacht gemakkelijk zegevierden, maakten geen ge vangenen: alle Italianen, die in hun handen vielen werden doodgeschoten. Tegen de Ita lianen, die zich bij Asmara verschansten, voerde Negus Johannes het voor dien tijd ge weldig groote leger van 110.000 man aan. De Negus zou bovendien nog op .80.000 man van Menelik hebben kunnen rekenen, indien deze onderkoning niet door de Italianen met 5000 geweren was omgekocht. Met deze wapenen wilde Menelik naar den keizerskroon van Abessynië grijpen. Johannes, bevreesd voor binnenlandsche verwikkelingen, waagde het niet de stellingen van de Italianen aan te vallen. De kolonie Eritrea was voorgoed ge vestigd. Een verdrag met Italië. Na den dood van Negus Johannes in den Minister Fey ernstig gewond Uit Ween-en: In een officieeie mededeeling wordt verklaard, dat de verwondingen van minister Fey van zeer ernstigen aard zijn. De minister heeft een hersenschudding, een neusbeenfractuur en zware hoofdwonden op- geloopen, maar geen zenuwschok gekregen. Voorloopig moet hij nog in het ziekenhuis blijven. Hij mag nog geen bezoek ontvangen. Alleen bondskanselier dr. Schuschnigg heeft een oogenblik aan zijn ziekbed' vertoefd. NOG DRIE LIJKEN IN DE HERMANN GOERINGSTRASSE GEVONDEN. Het lijk van den bedolvene, -dat- men gis termorgen vroeg in de Hermann Goering- strasse heeft gevonden, is thans geborgen. Korten tijd later heeft men nog drie dooden gevonden. Tot dusverre staat dus vast, dat 12 menschen om het leven zijn gekomen. Van .11 hunner zijn de lij-ken geborgen slag van Metemma, veroverde Menelik, die dentroonopvolger spoedig wist uit te scha kelen de opperheerschappij van Abessynië Vanzelfsprekend was dit zeer naar den zin van Italië. Op 2 Mei 1889 sloot Menelik het verdrag van Utschalli met Italië, waardoor aan deze Europeesche macht de behartiging van de buitenlandsehe belangen van Abes synië werd. toevertrouwd. Menelik had nu vrede maar niet Ras Mangascha van Tigre, een der in feite volkomen zelfstandige onder koningen van Abessynië. Deze wilde van de Italiaansche oppermacht niets weten. Nadat de bevelhebber der Italiaansche troepen, general Baratieri, de Mahdisten had verslagen, keerde hij zich tegen Mangascha, versloeg hem bij Senase en nam 1 April 1895 de stad Adoua in de provincie Tigre in bezit. Het intreden van den regentijd, die in dit onherbergzame land een verderen opmarsch onmogelijk maakte, beteèkende voorloopig het einde van de Italiaansche operaties. De ontrouwe Negus. Toen de Italianen in den herfst met hun. actie in Tigre verder wilden gaan, wachtte hun een onaangename verrassing. Negus Menelik bleek n.l. het verdrag van Utschalli alleen te hebben gesloten om de handen vrij te hebben. Door bemiddeling van een Zwit- serschen ingenieur was hij in het bezit ge komen van een groot aantal moderne ge weren en Baratieri zag zich tegenover een nieuwen vijand, zijn vroegeren bondgenoot. Menelik geplaatst. Reeds onmiddellijk boekte Menelik successen, hetgeen den moed van zijn mannen niet weinig verhoogde. De drie legergroepen van' Baratieri verloren de onderlinge verbinding en de voorhoede onder bevel van generaal Arimondi werd bij Amba Madsehi door de troepen van Man- gaschas vernietigd. Majoor Galliano, die met een kleiner detachement het stadje Makalle had bezet, werd omsingeld en moest zich op 20 Januari overgeven. De Italiaansche minis ter-president Crispi zond weliswaar direct versterkingen naar Abessynië, maar voor deze nog in Massana waren, geland, bombardeerde het ministerie van Buitenlandsche Zaken Batratieri met telegrammen, waarin op over winningen wei'd aangedrongen. .De generaal liet zich verleiden met slechts drie divisies (26.000 man) de troepen van Menelik aan te vallen. In het keteldal van Adoua bond hij op 1 April 189-6 den strijd, met de Abessyniërs aan en werd met groote verhezen óp de vlucht geslagen. De Abessy niërs die zich achter de rotsen hadden ver borgen, hadden de Italianen omsingeld en. maakten niet minder dan 2000 gevangenen; 70 pet. van de rest der Italiaansche troepen, was bovendien voorloopig onbruikbaar voor den strijd geworden. De opschudding in Italië was geweldig! Temidden" Van den - storm, die het geheele land beroerde, hadden -het ministerie van Oorlog en dat van Koloniën de noodige tegenmaatregelen genomen. Bij het divisie- commando in Novara was ein<j Februari een cödetelegram -binnengekomen met de mede deeling: -.Streng geheim". Generaal Antonio Baldisvera, die in 1859 en in 1866 nog als Öóstenrijksch officier tegen Italië had ge streden, was' na het afstaan van Venetië en Lombardije' aan het Italiaansche koninkrijk in het Italiaansche leger overgenomen. Toen hij het- codetelegram had ontcijferd, pakte hij z'n koffer en scheepte zich met z'n adju dant twee dagen later in Napels in onder den naam van postinspecteur Baccalorio. Niemand mocht weten dat in Eritrea een verandering in het oppercommando zou plaats hebben. Baratieri kwam dit eerst van zijn opvolger te weten, die direct met de reorganisaite van het leger begon. Een geweldige marscli. Om tijd te winnen knoopte Baldisvera door majoor Balsa vredesonderhandelingen met Abessynië aan. Intusschen begon hij in vliegende haast met de opstelling- van een zoo krachtig mogelijk leger. Reeds einde Maart 1896 had hij twee divisies van 13.000 •man marschklaar. Midden April zond hij z'n strijdkrachten naar Tigre, waar de Ita liaansche bezetting van Adigrat door Mene- liks troepen geheel ingesloten was. Onder ontzettende ontberingen marcheerde de brigade Barbira naar het bedreigde gebied. Dagenlang was er geen water te vinden. Het voedsel van officieren en manschappen be stond uit op heete steenen gebakken stukken brood, de z.g. indischera der inboorlingen. Nieuwe toegangswegen moesten worden aan gelegd. Met verbitterde hardnekkigheid werk ten de troepen' van Baldisvera zich door het zware terrein. Op 2 Mei ver-eenigden de beide brigaden zich in Barakit, drie dagmarschen van Adigrat. De indruk, welke deze geweldige marsch op de Abessyniërs maakte was vernietigend. Twee maanden vroeger hadden ze zich, na de zege van Adoua nog heer en meester ge voeld. Het Italiaansche leger scheen uit elkaar gespat te zijn. En daar marcheerden nu, in rijen van vier als op het excercitieter- rein, de brigaden van Baldisvera. Majoor Prestrisari had uit Adigat een bode gezonden met het volgende bericht: „De be zetting lijdt onder typhus. Met de levensmid delen kunnen wij, bij uiterste rantsoeneering tot 4 Mei toe. Op den 5den Mei laten wij fort en bezetting in de lucht vliegen". Op 5 Mei staat Baldisvera zonder dat de Abessyniërs een aanval hadden gewaagd, met zijn troepen voor Adrigat, nadat hij door de gevaarlijke kloof van Fohada was gemarcheerd. Ras Alula, de dapperste leger aanvoerder van -den Negus schrijft aan Man gascha: „De Italiaansche soldaten zijn tal rijker dan de sterren aan den hemel. Ze zijn snel als de sprinkhanen". I-Iet gevolg is, dat de Abessyniërs wijken. Op 26 October 1896 sluiten de Italianen in Addis Abeba vrede met Abessynië. Italië ziet af van het protectoraat: Abessynië's on afhankelijkheid wordt erkend. Nu kan Mene lik beginnen in zijn land orde te scheppen. Hij heeft in den strij.d met de Italianen ervaringen genoeg opgedaan om te weten, dat hij zijn land moet moderniseeren, wan neer het onafhankelijk wil blijven. (Hij begon.... -maar zijn leven was te kort. En thans 39 jaar na den vrede van Addis Abeba, zal opnieuw worden beslist over de zelfstandigheid van het Abessijnsche Rij kg het Et-hopië der oudheid,....

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3