Casoorlog. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk 29 van Rotterdam naar New York. Blommersdijk 29 van New York te Rotter dam. Breedijk, Philadelphia naar Rotterdam 27 te Hampt. Rs. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 28 van Londen. Blommersdijk New York n. Rotterdam 27 8.21 n.m. 145 mijl W. van Land's End. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein 28 van Rotterdam te Ham- bUrS- X Bloemfontein thuisreis 28 te Zanzibar. Heemskerk 28 van Beira n. Rotterdam. Meliskerk uitreis 29 te Marseille verwacht. Springfontein uitreis 28 van Lor. Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk thuisreis 29 van Duala. Maaskerk 29 van Hamburg te Amster dam. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen 29 van Wabana te Rot terdam. Stad Zwolle 27 van Lissabon te Huelva n. Rotterdam-Vlaardingen. Stad Haarlem Melilla naar Rotterdam p. 27 Gibraltar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk 29 van Rotterdam te Am sterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagfcekerk uitr. 29 te Algiers. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Astrea 27 van West-Indië te New York. Colombia, Barbados n. Amsterdam 30 (6 n.m.) te Plymouth verw. Irene 28 van Malaga n. Bonanza. Oberon 28 van Vigo n. Lissabon. Orion 28 van Beyrouth te Piraeus. Orpheus 28 van Hamburg n. Amsterdam. Rhea 28 van Fiume n. Susak. Simon Bolivar Amsterdam n. Barbados 28 van Madeira. Trajanus 28 van Motril te Alicante. Barneveld Chili n. Amsterdam via Liverpool 28 3.6 v.m. 1340 mijl Z.W. van Land's End. Aurora 29 van Amsterdam naar Rotter dam. Achilles 29 van Amsterdam naar Rotter dam. Hercules 29 van Amsterdam naar Rotter dam. Deucalion 29 van Genua naar Livorno. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Aldabi (thuisreis) 28 v. Victoria (Braz.) ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Baroe (uitr.) 28 v. Belawan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Tajandoen (thuisr.) 28 van Colombo. J. P. Coen 29 v. Vilskedal te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) 28 van Genua. Chr. Huygens (uitr.) 29 te Southampton. Pelau Laut (uitr.) p. 27 Gibraltar. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Clytoneus, Lpl. n. Java p. 28 Gibraltar. Ben venue Japan n. Rott. 29 te Suez. Eurymedon Batavia n. Amst. p. 29 Gibraltar. Polyphemus Batavia n. Amst. 29 v. Pt. Sudan Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip „Thésée" kwam gisteren alhier binnen van Caen met een la ding ijzererts voor het Hoogovenbedrijf Groote diepgang. Het Nederlandsche motorschip „Chr. Huy gens", op weg van Amsterdam naar Batavia passeerde het Noordzeekanaal met een diep gang van 7,8 Meter. Gezonken. Uit Peterhead wordt bericht dat de Britsche stoomtrawler „Cassandra" lek gesprongen is en op 46 mijl O.N.O. van Aberdeen gezonken. De bemanning is overgenomen door de stoom- drifter „Hopeful" en gisteren te Peterhead geland. Zwavelzuurinvoer. Het Nederlandsche motorschip Ransdorp is van Hoboken bij de Hoogovens aangekomen met een lading zwavelzuur. derij als eerstgenoemd schip, dat eveneens onderweg is van Macassar naar Amsterdam en 25 Augustus van Soerabaja is vertrokken, is direct ter assistentie derwaarts uitgevaren. AANGEKOMEN Drukke Italiaansche vaart door Suezkanaal. Het aandeel van Italië in het transport door het Suezkanaal, dat in het le halfjaar van 1934 6VS pet. van de tonnage bedroeg, is in de eerste 6 maanden van 1935. gestegen tot 13,6 pet., waardoor dit land dit jaar de 2de plaats inneemt wat de hoeveelheid scheepstonnage betreft, die het Suezkanaal passeerde tegen over de 5de plaats in het eerste halfjaar van 1934 De hoeveelheid goederen, vervoerd met Italiaansche schepen door dit kanaal bedroeg in het le halfjaar 1935: 13.743.000 ton wat 259.000 ton, of 1/8 pet meer was dan in het eerste halfjaar van 1934. De grootste toene ming geven echter de oorlogsschepen en mili taire transporten te zien, die in het eerste halfjaar meer dan 4 maal zoo groot waren als in het eerste halfjaar van 1934. Gestrand. Uit Batvia wordt gemeld dat het Duitsche stoomschip „Freiburg", van de Hamburg- Amerika-Linie, dat op weg is van Macassar via Telok Betong naar Amsterdam, gestrand is op de kust van het eiland Pari. Het Duit sche stoomschip „Haonm", van dezelfde ree-, 28 Augustus: Maaskerk s.s. West-Afrika 29 Augustus: Astarte s.s. Bremen Hollandia m.s. Shoreham Thésée s.s. Caen Jolly Nights m.s. Mistley Gateshead s.s. Newcastle J. P. Coen s.s. Odda Rijnstroom s.s. Leith Ransdorp m.s. Hoboken VERTROKKEN 28 Augustus: I-Iebe m.s. Londen Ask s.s. Lübeck Otterhound s.s. Avonmouth Sapphire s.s. Avonmouth Tarakan m.s. Tjilatjap Perseus s.s. Kopenhagen Trito s.s. Rotterdam Merope s.s. Hamburg Bodegraven s.s. Chili Eemland s.s. Buenos Aires Broughty s.s. Kirkcaldy 29 Augustus: Runmarö s.s. Newcastle Ransel m.s. Truro VRIJDAG 30 AUG. 1935\i HET PROGRAMMA VOOR KONLNGINNEDAG De viering van den verjaardag van H.M de Koningin, die a.s. aZterdag feestelijk zai worden gevierd, zal aanvangen des morgens van 88.30 uur met koraalmuziek van °den torentrans der Ned. Herv. Kerk, te geven door de Beverwijksche Harmoniekapel. Te 9 uur Aubade voor het Raadhuis, waarbij de vol» gende liederen door de schoolkinderen zullen worden gezongen: „Holland's Vlag", liedje van de Zee", „Wilhelmus" en „In Volen» dam". Daarna volgt de „Kleppennarsch". Een en ander onder leiding van den heer H. Hofmeester, met medewerking van de Be.' verwïjksche Harmoniekapel. Na deze uit. voering omgang door de gemeente langs- Breestraat. Peperstraat, Koningstraat, VelsetC weg naar het weiland tegenover Scheybeeck Tijdens den rondgang, tusschen de muziek nummers, zal eenige malen de kleppennarsch worden uitgevoerd, 's Middags kunnen alle kinderen, die aan den kleppermarsch hebben deelgenomen, met de muziek meeloopen en zal bij voldoende deelname, tusschen de muzieknummers, de kleppermarsch ten ge. hoore worden gebracht, ós Middags van 3—5 uur in het Gemeentelijk Sportpark gynastiek- demonstratie door de gymnastiekver.eengiing „Turnlust", onder leiding van den heer B. j, Wieland Los. De gymnasten zullen om 2.45 uur worden opgesteld op het Stationsplein en gaan van daar met muziek over de Breestraat naar het Sportpark. Het programma luidt als volgt; 1. Pardspringen, heeren. Brug, klassikaal, meisjes: 2. „Bruilofts-polka", meisjes; 3! Toestelturnen, dames. Oefeningen in eeii kring, jongens; Speerwerpen heeren; 4. „Zo merbloemen", meisjes; 5. Bokspringen, kleuters. Paard klassikaal, jongens. Toestel- turnen. heeren. 6. „Kamerkatjes", dames. 7. Hardloopen 80 M. jongens. Hardloopen 100 M., heeren. 8. Staafzwaaien, dames. Afgewis- selddoor intermessi en athletiek-demon- straties, en gevolgd door een Honkbalwed strijd tusschen twee negentallen uit de le klasse van den Nederlandschen Honkbalbond. De feestelijke viering van den Koninginne dag zal worden besloten met een voetbal match in het gemeentelijk Sportpark tus schen de eerste elftallen van Beverwijk en de Utrechtsche tweede klasser Velox. Scheids rechter is de heer N. J. Twisterling. Voor het elftal, dat den strijd wint heeft de vereeniging Koninginnedag een fraaien prijs beschikbaar gesteld en voor het verlie zende elftal een troostprijs. Bij een gelijk spel zullen vijf strafschoppen door elk van beide partijen te nemen, de beslissing moe ten brengen. HET POSTKANTOOR OP KONINGINNEDAG. Voor den Postdienst zal het kantoor niet later worden opengesteld dan tot 13 uur.. Na dit uur blijft, tot het op andere dagen geldende sluitingsuur, voor de busrecht houders de gelegenheid bestaan, om zonder betaling van verhoogd recht stukken af te halen. Het kantoor is gesloten voor de be handeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen en quitantiën en voor de aanneming van belastingbetalin gen, alsmede voor den pasmuntdiijst. Voor den Postcheque- en Girodienst is het kantoor geopend voor het aannemen van spoedbehandeling of spoedbericht wordt ge vraagd, het uitbetalen van cheques met spo.edbehandeling of waarvoor telegrafische machtiging tot het do enuitbetalen is ver leend. De postbestellingen -zullen normaal worden uitgevoerd, VERGADERING DER N.V. BEVERWIJK. De voet'balvereeniging „Beverwijk" houdt Maandagavond te half acht in haar clublo kaal café „De Vriendschap" aan den Alk- maarschenweg een ledenvergadering. Deze bijeen komst zal ook toegankelijk zijn voor de leden van de Supportersvereniging „Rood Wit". Op dien avond zullen ook de niet afge haalde prijzen van de verloting worden ver kocht. KENNEMERS—B. E. C. Zondag spelen de Kennemers in het Ge meentelijk Sportpark een wedstrijd tegen de tweede-klasser B. E. C. De thuisclub ver schijnt in onderstaande opstelling: Doel: J. van Urk. Achter: Duivemans en Horeman. Midden: Effern, Dinkla, Gordijn. Vóór: Bakker, Naberman, Groot. Steeman. Feenstra HEEMSKERK UITSTAPJE. De leerlingen der Christelijke school hebben Donderdag een uitstapje per autobus ge maakt naar Amsterdam en een bezoek ge bracht aan het Koninklijk Paleis en Schiphol. Vervolgens werd nog een speeltuin aange daan. SLUITINGSUUR CAFé'S. Het sluitingsuur der café's op Dinsdag en Woensdag, 3 en 4 September a.s tijdens de beide Volksfeestdagen is door den burgemees ter bepaald op 1 uur 's nachts. Muziek en dansen moeten op de beide dagen echter om 12.30 uur eindigen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een belastingmerk, een pakket inhoudende 3 badpakken, 2 portemonnaies met inhoud. 1 gen. Zoo ligt het in 'dé bedoeling gezéllige avonden met muziek, spel en declamatie te organiseeren, evenals filmvoorstellingen en lezingen met lichtbeelden. Voor de beoefe ning van sport en openluchtspel zal een be voegd leider aanwezig zijn. De avonden worden gesloten met een korte huiselijke godsdienstoefening. De reis van huis naar de kampen en terug zal per fiets gemaakt wor den. Wanneer het noodig is, worden zelfs fiet sen verstrekt door de Centrale. Van Zaterdag tot Zondag gaan de deelne mers naar huis. Ook kan voor werkpakken en schoenen worden gezorgd. Voor het werk dat de Jeugdige werkloozen in de kampen moeten verrichten wordt, be halve dus kost en inwoning, bovendien nog een geldelijke belooning van ongeveer twee gulden per week gegeven. De geheele chris telijke sociale actie en de protestantscli-chris- teliike jeugdbeweging staat achter dezen so cialen arbeid. Voor Beverwijk en Wijk aan Duin moeten de jeugdige werkloozen zich aanmelden bij den heer J. van Someren, Boerweg 115, Wijk aan Duin. BENOEMD TOT GEMEENTESECRETARIS. De gemeenteraad van Lcchem (O.) heeft tot gemeentesecretaris benoemd den heer W. van Dijke, commies ter secretarie alhier. De heer W. van Dijke is vanaf 15 Augustus 1921 aan de Beverwijksche secretarie werk zaam. NATUURVRIENDENGROEP. Op Zondag 8 September houdt de Natuur- vriendengroep, onderafdeeling van het Insti tuut voor arbeidersontwikkeling een excursie naar de Hortus te Amsterdam. OPENBARE VERKOOPING. pi. Donderdagmiddag werden in Hotel „Oud Meerenstein" ten overstaan van notaris J. H. Bremmers in het openbaar verkocht de navol gende onroerc -de goederen: 1. Een woonhuis met erf aan de Gladiolen- laan no. 33, groot pl.m. 171 c.A. Hoogste bie der P. P. Pruys, Santpoort f 2040. 2. Idem, Gladiolenlaan 35, 125 c.A. P. P. Pruys f 2040. 3. Idem, no. 37, groot 125 c.A. P. P. Pruys f 2050. 4. Idem, no. 39, groot 171 c.A. P. P. Pruys f 2060. 5. Idem, 110. 41, groot 171 c.A. P. P. Pruys f 2070. 6. Idem, no. 43, groot 125 c.A. P. P. Pruys f 2040. 7. Idem, no. 45, groot 125 c.A. P. P. Pruys f2040. 8. Idem, no. 47, groot 171 c.A. P. P. Pruys f 2050. 9. Idem, no. 49, groot 171 c.A., P. P. Pruys f 2050. 10. Idem, no. 51, groot 154 c.A. P. P. Pruys f 2050. De combinatie van de perceelen 110, die eigendom waren van de N.V. Bouw- en Exploi tatie Maatschappij ..Au Bon Marché" te Vel- sen. staande op f 20.490 werd op f 10 ge mijnd door den heer D. Teer. Kooper D. Teer q.q. voor f 20.500. 11. Een woonhuis met erf en grond aan den Arendsweg no. 69 te Wijk aan Duin, groot 175 c.A. Eigendom van wed. W. Schilder. Hoogste bieder P. Liefting te Castricum voor f 1950. Kooper de heer C. van Etten q.q. alhier voor f 2000. (De strijd om de gasconcessie in Hellevoetsluis is een nieuw sta dium ingegaan, nu de oude con cessiehouder het gas in flesschen gaat leveren.) Gas per flesch, dat is een nieuwtje, Waar 'k vandaag voor 't eerst van las, Stel u voor, wat een bestelling: Hebt u ook nog fleschjes gas? Wilt u dan met spoed bezorgen, Drie, of neen, zes fleschjes licht En dan nog drie fleschjes warmte, Maar die laatste drie op zicht. U zet maar een kraantje open En u hebt het gas in huis, Maar men levert het in flesschen. Inderdaad, in Helvoetsluis. Fleschjes bier en limonade. Fleschjes melk, die zijn van glas, Maar het zijn me.talen flesschen. Die men bezigt voor het gas. Deze ongewone toestand Is ontstaan door een conflict, Waarin d'ex-concessiehouder Zijn verwijdering niet slikt Ik weet niet, wie hier gelijk heeft, Maar zijn opzet wijst wel aan. Dat hij gas verstrekt op flesschen, Om er zelf niet op te gaan. P. GASUS. SPORT OP KONINGINNEDAG. In verband met den honkbalwedstrijd, die onmidddellijk volgt op de gymnastiek-uit- voering van de B.G.V. „Turnlust." is de duur van het programma voor Turnlust bekort. Toch zal Turnlust evenveel laten zien als vorige jaren, omdat nu op verschillende plaatsen tegelijk zal worden gewerkt. Naar wij vernemen, bestaat er voor den honkbalwedstrijd ook belangstelling van de zijde van voetbalclubs uit Beverwijk, Velsen en IJmuiden. Door verschillende voetbalver- eenigingen, zooals Ajax, Blauw-Wit, R.C.H. en E.D.O. wordt des zomers honkbal be oefend. Voor ieder is het spel gemakkelijk te vol gen. Ten overvloede zal voor enkele uitleg gingen gebruik worden gemaakt van een microfoon, die tevens zal dienen voor ver sterking van de muzikale begeleiding van gymnastiek-nummers. Ook de Harmoniekapel zal het sportfeest opluisteren. DE SECRETARIE GESLOTEN. De gemeente-secretarie, het bureau van den burgerlijken stand, de gemeentelijke Arbeids beurs en het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon zullen op Koninginnedag den ge*- heelen dag gesloten zijn. Ook het kantoor van den gemeente-ontvanger is gesloten. SUPPORTERSVEREENIGING ROOD-ZWART De supportersvereniging ,JFtood-Zwart" zal Maandagavond in hotel „Oud-Meeren- stein" een ledenvergadering houden. In deze bijeenkomst zal de regeling van het vervoer van de supporters naar de uitwed strijden van de Kennemers worden bespro ken De Roode Kruis-zaak vöör de rechtbank. De dagvaarding. Zooals wij reeds berichtten zal op Donder dag 12 September voor de Haarlemsche Rechtbank de strafzaak dienen, ingesteld tegen de heeren Ds. Jac. Poort te 's-Graven- hage en Jac. Tolk alhier wegens aanranding van eer en goeden naam van den heer W. Maters alhier. De dagvaarding. Blijkens de dagvaarding is de heer Jac. Tolk opgeroepen, teneinde terecht te staan, dat hij omstreeks begin Maart 1935 te Beverwijk opzettelijk de eer en den goeden naam heeft aangerand van W. Maters, accountant en ad ministrateur van het Roode Kruis Ziekenhuis aldaar, door ten laste legging van bepaalde feiten met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven althans dezen opzet telijk heeft beleedigd, door toen aldaar in een openbare vergadering ten aanhoore van het publiek een circulaire voor te lezen, welke cir culaire aldus begon: „8 nieuwe vragen aan het bestuur van het Roode Kruis Ziekenhuis Is dat waar? De heer Wilgenhof verklaarde onder drie getuigen het volgende". Daarna volgen de voor den heer Maters krenkende en beleedigende zinsneden, die in de circulaire voorkwamen en die door den heer Tolk in de bewuste vergadering zijn voorgelezen. In deze zaak zijn, zooals gemeld, als ge tuigen gedagvaard de. heeren W. Maters, W. J. den Otter, H. Wilgenhof en Ir. A. H. Ingen Housz. In de tweede zaak zal Ds. Jac. Poort, Ned. Herv. predikant te Den Haag, oud-voorzitter van de afdeeling Beverwijk van het Ned. Roode Kruis zich hebben te verantwoorden in verband met een door hem geschreven in gezonden stuk. In deze zaak zijn als getuigen gedagvaard de heeren W. Maters, J. Belter- mann en A. H. Ingen Housz, voorzitter van de afdeeling van het Ned. Roode Kruis. Ds Poort is smaadschrift, subsidair beleediging ten laste gelegd. LEERLINGEN ONTVANGEN EEN GETUIGSCHRIFT. Heden, Vrijdagavond, wordt in de Chr. School aan de Meeresteinstraat een bijeen komst gehouden doro het bestuur van de school, het onderwijzend personeel en de kinderen die op 1 Mei 1934 de school hebben verlaten. De leerlingen, die het onderwijs met goed gevolg gedurende 6 of 7 jaar gevolgd hebben, ontvangen een getuigschrift en een Bijbel. BEVERWIJK—VELOX. Beverwijk geniet dit jaar de eer om op Koninginnedag een wedstrijd te spelen tegen de tweede klasser Velox. Do roodwitten verschijnen in de volgende opstelling: Doel: Adrichem. Achter: Zoutman» J. Kuyer. Midden: Hoogewerf, van Amersfoort, W. Kuijer. Vóór: A. de Ruyter. Th. Kuyer, Markx, Ves- sies, Maenhout (aanvoerder). Binnenkort opening van werkkampen. De plaatselijke commissie voor ontwikke ling en ontspanning van jeugdige werkloozen heeft al eenige jaren achtereen op zeer ver dienstelijke wijze getracht den jeugdigen werkloozen eenige afwisseling te brengen in hun somber bestaan. Door het organiseeren van cursussen stelde men de jongelui in de gelegenheid bezigheid te vinden voor de le dige uren. Meer dan een „bezigheid" kon dit niet zijn, maar zij vormde niettemin een wa pen tegen de verveling, de grootste vijand van den jeugdigen werklooze Vele instanties houden zich bezig om in het lot van de jonge werkloozen verbetering te brengen. Onlangs werd op initiatief van den Raad van Nederlandsche werken voor' practisch Christendom een „Centrale voor Werkloozen- zorg" gesticht. De heer J. van Someren, wo nende Boeweg 45, Wijk aan Duin, bij wien inschrijvingen kunnen geschieden verstrekte ons eenige bijzonderheden daaromtrent. Deze Centrale voor Werkloozenzorg zal binnenkort werkkampen openen, waarin voor ieder, die van goeden wil is, werk in over vloed zal zijn. Voor een tijdsduur van ten minste acht weken kunnen daar jeugdige werkloozen arbeid vinden. Het voornaamste werk is bosch- en tuinbouw van lichten aard dus geen zwaar grondwerk. Ook zal er gelegenheid zijn voor bouwvakarbeiders, me taal- en houtbewerkers om bezigheid te vin den. Er wordt in zoo'n werkkamp veertig uren per week gearbeid. De jongelui worden in kampen onderge bracht en zij hebben daar een goede ver zorging, ook wat eten en drinken betreft. In het, kamp zal een huiselijke en christelijke geest heerschen. De leiding berust bij een persoon, die dit kampwerk niet alleen dooi en door kent, maar die ook de geestelijke en lichamelijke nooden van de werkloozen ver staat. De leiding wordt terzijde gestaan door een paar oudere, afgestudeerden. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat eenige onderwij zers voor algemeene ontwikkeling zullen zor- BEVERWIJK Geen vriend van de saneering. O 1 Bloenibollenliandeïaar uit zijn verzet. De saneeringsmaatregelen, die de re geering ten aanzien van de bloembollen cultuur heeft Ingevoerd zijn zooals reeds vele malen tot uiting is gekomen, in de vak kringen niet met algemeene instemming begroet. Vooral in dit! - voorjaar is het ver zet in de vergaderingen van de afdeelingen van bloembollencultuur tot uiting gekomen, vooral als gevolg van de door de regeering Ingevoerde roebelasting. Er was onder de vakgenooten zelfs een sterke strooming, om de regeering te verzoeken alle saneeringsbe- palingen op te heffen en er is in den boezem van de Alg. Ned. Vereeniging voor Bloem bollencultuur een heele actie geweest, om de uitspraak, hoe de vakgenooten over de saneering eigenlijk denken te vervroegen. Ook in de Beverwijksche afdeeling bestond daarin verschil van meening. Sommige kweekers juichen de regeeringsmaatrege 1 en toe, weer anderen en voornamelijk de kleinere kweekers zien liever de saneering vandaag, dan mor gen verdwijnen. Dat deze strijd nog niet is uitgestreden bewijzen de plakkaten, voorzien van het opschrift „weg met de saneering", waarmede een bloembollenhandelaar in de Peperstraat den gevel van zijn huis heeft ver sierd. Dit „ongeorganiseerde" verzet trekt nogal de belangstelling. Onze lezers weten nu. dat deze stille uiting van wrevel tegen regeeringsmaatregelen, het saneeringsvraag- stuk in het bloembollenvak betreft. Arbeid voor jeugdige werkloozen. Het Belgische koningspaar, waarvan nu koningin Astrïd op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6