HET NIEUWE AVONDBLAD De bloempjesverkoop voor de Schoolvoeding Nagelbelasting. 20e JAARGANG NO. 255 MAANDAG 2 SEPT. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zorv- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mèdedeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers rijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tulgen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Noodlottig ongeluk in de Willebrordstraat. DE IVAN IN IJMUIDEN. Roemloos einde van een avontuurlijke reis. Wielrijder door eeh groentenwagen overreden en gedood. Zaterdagmiddag is in de Willebrordstraat een tragisch ongeluk geschied, dat den 35- jarigen heer F. Mollema, wonende IJmuider- straatweg het leven heeft gekost en dat plot seling een einde maakte aan de feestvreugde van een aantal kinderen, die in optocht dooi de straat trokken en die het ongeval van nabij hebben aanschouwd. Omstreeks half drie Zaterdagmiddag stond in genoemde straat een met paard bespannen groentewagen, waarvan de eigenaar juist bezig was een klant te bedienen. Plotseling werd het paard door de drukte van den op tocht schichtig. Het maakte aanstalten om er met den wagen vandoor te gaan. Doordat het dier plotseling met den wagen omdraaide had de heer Mollema, die op de fiets kwam aanrijden, geen gelegenheid af te stappen en op zij te springen. Hij kwam te vallen, met het gevolg dat zoowel het paard als de wagen over hem heengingen. Hij bleef liggen, doods bleek, doch uiterlijk niet gewond. Omstanders die te hulp snelden zagen echter wel, dat het slachtoffer er' erg aan toe was. Nadat hem ter plaatse voorloopig hulp was verleend, werd de heer M. naar het Antonius-Zieken- huis overgebracht. Helaas mocht geen hulp meer baten; een uur nadat hij was opgenomen overleed hij aan de gevolgen van het onge luk. Het slachtoffer laat een weduwe en eén kind achter. JONG HERVORMDEN NAAR HEILOO. De Vereeniging van Jong Hervormden zal op Zaterdag 7 September a.s. een tocht maken naar het bekende landgoed ,.De Coulster" te Heiloo ter bijwoning van den aldaar té houden landdag. De vischomzet in Augustus. Ruim 125.000 gld. minder dan in 193-4. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand Augustus j.l. bedroeg 418972 tegen 544.001 in dezelfde maand van het vorig jaar een daling dus van ruim 1-25000 gld. In de eerste acht maanden van dit jaar werd omgezet een bedrag van 3.536499 tegen 4.034006 in 1934 of bijna vijf ton minder MOOIE KORFBALSUCCESSEN. In de Zondag te Alkmaar gehouden serie wedstrijden van K.V.K.V. heeft de korfbal club „Watervliet" een mooi succes behaald. Het eerste twaalftal won namelijk den twee den prijs, terwijl het tweede beslag wist te leggen op den vierden prijs. De Koninginnefeesten. Alle feestelijkheden uitgesteld. De Ivan in het Noordzeekanaal. De regen, die Zaterdagmorgen zoo overvloe dig uit den hemel viel, heeft alle plannen van de Oranjevereenigingen zoowel in IJmuiden als in IJrnuiden-Oost in duigen doen vallen. Werden eerst, zooals wij nog in ons blad van Zaterdag konden melden, de kinderfees ten afgelast, later kwam de tijding, dat de optocht en de sportdemonstraties, die op het terrein van Stormvogels gegeven zouden wor den, niet door zouden gaan en ten slotte be sloot Zaterdagmiddag het bestuur der Oranje vereniging Wilhelmina, in overleg met bur gemeester Kwint, ook de avondfeesten uit te stellen. Besloten werd, de feesten van Zaterdag heden te doen plaats vinden en die welke voor heden op het programma stonden, mor gen te houden. Dit besluit heeft groote vreugde verwekt bij de schooljeugd vanwege het feit, dat er nu ook Dinsdag geen school zal zijn. Zaterdagmiddag knapte het weer aardig op en hierdoor was er dien middag, al was er dan behalve de draai- en zweefmolens en an dere vermakelijkheden op de feestterreinen in de Prins Hendrikstraat en op het Kennemer- plein niets bijzonders te doen, veel volk op de been met veel Oranje, terwijl voorts de vele vlaggen, die uitgestoken waren, het straat beeld een feestelijk aanzien gaven. En toen bovendien de muziekvereeniging Wilhelmina een marsch door de straten maakte, kwam er wat stemming in. Heel druk is het op de feestterreinen niet geweest, wat wel daarin zijn oorzaak vond, dat er entree betaald moest worden. Voor vele kinderen, die van hunne ouders eenige cen ten hadden meegekregen voor een ritje in den draaimolen, was dit een groote teleurstel ling. Velen zullen hun „kapitaal" nu wel in een ijscotje of in voetzoekers hebben omgezet. In Velsen Ook in Velsen heeft de regen alle plannen in de war gestuurd. Het bestuur der Oranje vereniging heeft alle fessten, die zouden plaats vinden, afgelast en de kinderen in de scholen onthaald; de prijzen, die voor de ver schillende wedstrijden waren aangekocht, werden hier op een nuttige wijze besteed. Zoo is Vrijdagnacht een roemloos einde ge komen aan den tocht van het motorjacht Ivan, dat, zooals wij Zaterdag reeds in het kort hebben gemeld, alhier door den haring- logger SCH. 297 in binnengebracht. Zaterdag 24 Augustus was het scheepje, dat in Overschie gereed lag voor een lange zee reis, plotseling verdwenen en wel op een zeer geheimzinnige wijze. De eigenaar zag zich diep teleurgesteld want de vier werkloozen, die hij aangenomen had, om de reis mee te maken en met hen nog een vijfde, waren er met de Ivan van door gegaan, den eigenaar achter latende. Spoedig na het vertrek werd naar alle havens getelegrafeerd om schip en bemanning aan te houden, echter men hoorde niets meer van de Ivan. Totdat in den nacht van Vrijdag op Za terdag het personeel van het Staatsvisschers- havenbedrijf den haringlogger SCH. 297 (en niet 287, zooals eerst werd gemeld) zag bin nenkomen met een wit scheepje op sleeptouw. De mannen van het Staatsvisschershaven- bedrijf hadden natuurlijk met belangstelling kennis genomen van het geheimzinnig ver trek van de Ivan en niet zoodra hadden zij het scheepje, dat door den haringlogger werd binnengesleept gezien, of begrepen, dat dit niet anders kon zijn dan de vermiste Ivan. Zij waarschuwden de halpolitie, die op haar beurt, de gemeentepolitie waarschuwde. De Ivan werd onder geleide van het bootje van de Rijkshavenpolitie naar binnen gebracht, de opvarenden werden gearresteerd en later naar Overschie overgebracht, omdat door den bur gemeester dier gemeente hun aanhouding was verzocht. De Ivan was dus eindelijk behouden bin nenmaar op het nippertje. De opva renden van de SCH.297, die Vrijdag van Sche- veningen ter haringvangst was uitgevaren, troffen de Ivan reeds spoedig na hun ver trek op de Noordzee aan in een deplorabelen toestand. Doordat eenige patrijspoorten door de stortzeeën waren stukgeslagen, stond de kajuit vol water en daar de pomp defect was, moesten de opvarenden zoo hard zij konden het water met emmers uithoozen, aan gezien de Ivan dreigde te zinken. De logger nam de vijf avonturiers aan boord en sleepte het scheepje in IJmuiden binnen. Het bleek, dat de Ivan allerlei averij had bekomen. Niet alleen waren eenige patrijspoorten stukge slagen. -ook het glas in de deur van de kajuit was kapot. Verder was de stuurinrichting defect, terwijl eveneens het grootzeil zoodanig was gescheurd, dat het onbruikbaar was ge worden. Nu ligt de Ivan onder bewaking in het Noordzeekanaal. Wat er thans mee gaat ge beuren, zal de rechter uit moeten maken. De vijf mannen zijn Zaterdagmiddag, na dat zij naar Overschie waren overgebracht, door den burgemeester dier gemeente gehoord waarbij zij verklaarden dat het niet in hun bedoeling gelegen heeft om het scheepje te stelen. Toen zij vorige week vertrokken, hadden zij slechts het plan een proeftocht te maken, welke in Scheveningen moest ein digen. Het roer is toen defect geraakt, waar na zij een hulproertje aanbrachten. Het bleek echter, dat zij daar niet mee konden manoeuvreeren en zij zijn daardoor niet in Schveningen terecht gekomen doch hebben al dien tijd rondgezwalkt in de buurt van de Hollandsch-Belgische kust. In den nacht van Vrijdag, op Zaterdag zijn zij door den logger opgepikt, hetgeen op het laatste moment ge schiedde. Het scheepje was bijna vergaan, de radio was defect, de zeilen gescheurd. Onder weg is het sleeptouw twemaal gebroken. Na het verhoor werd proces-verbaal opgemaakt waarna de lieden weer vrij werden gelaten. De eigenaar van het scheepje, die naar men weet, niet heeeft deel genomen aan den tocht heeft aangifte gedaan van diefstal. De of ficier van justitie zal dus uit moeten maken of de vijf mannen vervolgd zullen worden of niet. De tocht moet naar hun oordeel meer als een ondoordachte kw^jongelistreek wor den beschouwd. Zij meenden dat de eigenaar tegen een proeftocht geen bezwaar zou heb ben, temeer daar zij ook behulpzaam waren geweest bij het inrichten van het schip voor de groote reis, terwijl zij eveneens voor pro viand hadden gezorgd. DRIEHUIS DE ORANJEFEESTEN. Met bedenkelijke gezichten bekeken be- stuurs- en gewone leden van de Oranje-ver- eenlging „Driehuis" Zaterdagmorgen de lucht. Om 9 uur zou de feestvreugde 'n aan vang nemen en nu voorspelde de lucht zoo weinig goeds, dat de kans uiterst groot was, dat van die feestvreugde weinig komen zou. 's Morgens om 6 uur waren reeds bestuurs leden op het terrein present. Een hunner verklaarde ons om 8 uur. dat hij zich reeds geheel van onder tot boven had moeten ver kleed-en. En toen we op dat tijdstip de lucht bekeken, vreesden we, dat hij groote kans had met de -middagpauze deze bewerking nog' eens te mogen herhalen. En deze vrees is naar al te zeer bewaar heid. Ook in de verdere morgenuren regende het bij tijd en wijle zoo erg, dat het scheen of een regengordijn van den hemel tot op de aarde afhing. Zooals men zich het programma had voor gesteld, kon het dan ook niet worden afge werkt. de gedeeltelijk overdekte speel De Zilverbus" rijdt ook heden. In verband met de, ten gevolge van de ongunstige weersgesteldheid, afgelaste feestelijkheden op Zaterdag 31 Augustus, waardoor de bloempjesverkoop ten bate van de schoolvoeding zeer geleden heeft, hebben B. en W. aan het Comité ver gunning verleend, den verkoop heden, Maandag, op en nabij de nog te houden feestelijkheden voort te zetten. Zij die j.l. Zaterdag het bloempje gekocht hebben, doen goed het heden ook te dragen. Men wordt dan door de bloempjes verkoopsters niet opnieuw gevraagd. plaats van de R.K. school werd door „Oom Piet", de bekende IJmuider kindervriend, een poppenkastvoorstelling gegeven, maar op het feestterrein zelf konden de vastgestelde ;pelen, zeer tot teleurstelling van leiders en kinderen, niet alle doorgang vinden, zoodat onder niet al te prettige omstandigheden de terugtocht werd aanvaard. Gelukkig klaarde het weer tegen twee uur, den tijd, waarop de optocht met versierde fietsen, trekwagens, autopeds enz. zou wor den opgesteld, wat op. zoodat velen even aan de Hofdijklaan een kijkje kwamen nemen. Evenals het vorige jaar waren er ook nu weer tal van aardige „werkstukken" te bewonde ren, terwijl we zelfs enkele bepaald fraaie versieringen te zien kregen. We denken hier bij in het bijzonder aan den bloemen-zwaan, den versierden bokkenwagen, waarop een bioemenpad'denstoel en een kabouter, en aan den keurigen „Hans- en Grietje-wagen", met een echten heks er in. Aardig waren ook de kleine Pijnenburg op zijn race-fiets, het kleine verpleegstertje achter haar poppenwagen en 't duo „kok en keukenmeid" voorstellende. Voorts zagen we nog een flink aantal meer of minder mooi versierde fietsen, zoodat terecht van een mooien optocht kon gesproken worden. Na een rondgang op het terrein aangeko men. werden hier volksspelen gehouden. Een aardig nummer was de kinderwagen-race en ook het watersteken wekte de lachlust nog al eens op. Dit laatste geschiedde per paard en rijtuig, met medewerking van den bekenden Velser koetsier Hein de Wit, die. teneinde niet telkens een koude douche te krijgen, zijn hoogen hoed van een paraplu voorzien had. Hierna volgde de gecostumeerde voetbal wedstrijd. Wat om dit nummer gelachen is! De deelnemers hadden zich op de meest uit- eenloopende grappige wijze uitgedoscht. We zagen er Charley Chaplin, Watt en Half Watt, een politieagent, een vader, moeder en kind, dat, daar moeder ijverig aan het spel deelnam, door Vader de flesch werd gege ven. een jockey enz, enz. De kamp tusschen Snurkersdam en Kaffers- dijk werd geleid door den burgemeester van Snurkersdam, die daarbij een hoorn, ratel en fluit gebruikte. Vergissen wij ons niet, dan is de leider in het dagelijksch leven een bekend „edelachtbare" uit onze gemeente Voor den aanvang van den wedstrijd hield hij tot spelers en publiek een alleraardigste toespraak. In de avonduren werd door de jeugd een lampion-optocht gehouden, waarvoor groote animo bestond. Verder stonden nog een bios coop-voorstelling en een vuurwerk op het programma. Hieronder volgen de uitslagen van de volksspelen, en den versierden optocht. Hindernis-wedloop 1. Tony van Proosdij. 2, Theo Geurts. 3. Theo Jorma. Kinderwagen-race 1. Joh. Heimans. 2. Hennie Oudendijk. 3. Annie Kruyt. Watersteken: 1. D. Markerink. 2. Hans Polderman. 3. K. de Ruyter. Versierde optocht: 1 Zusie Mentink. 2. Tineke Boogaard. 3. Ali Berghuis. 4. Theo de Ruyter. 5. Rosel en Mia Lou. 6. Herman en Tootie Hulsman. De jury bestond uit Mevr. Van Heïjst en de heeren Hamminga en Bruggeman. AANRIJDING Zaterdagmiddag had bij de P C. Hooftlaan ter hoogte van de R.K. kerk tusschen twee auto's een aanrijding plaats, waarvan de een bestuurd werd door iemand, die ten over staan van den examinator zijn rijproef af legde. Geen best begin, zal men zeggen, maal ais we er bij vermelden, dat de examinator verklaarde, dat de aanrijding goed was afge- loopen persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en de materiëele schade viel mee dank zij het krachtige remmen van den ge- examineerde, dan hebben we nog hoop, dat deze het „halen" zal. (Op een badplaats in Californië is bepaald dat vrouwen zich slechts met gelakte teen- en vin- gernagels op het strand mogen vertoonen, wanneer zij daarvoor vijf dollar belasting hebben be- taalur.) Weder heeft de looze fiscus Voor zijn kas iets nieuws ontdekt, Nagels waren tot op heden Nog een onbelast object. Als de vrouwen die verlakken Zijn ze voortaan zelf verlakt. Want ze worden door den fiscus Voor vijf dollar aangepakt. 't Gaat wellicht op deze wijze Naar een nieuwe mode heen. Van een lakbelastingplaatje Om den vinger of den teen. 't Is misschien geen sterke rechtsgrond. Waarop die belasting staat, Maar de vrouw kan haar ontwijken, Als zij 't lakken verder laat. Naar 't mij voorkomt heeft de fiscus Psychologisch goed gezien, Mevrouw Mode's wet is menig Offer waard en bovendien, Vele vrouwen zullen zeggen Met hoogmoedig fier gebaar: Ik heb lak aan de belasting, Zie mijn mooie nagels maar. P. GASUS. SANTPOORT ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S Zondagavond 6 uur reed een vrachtauto uit de Hoofdstraat in de richting van den Slaper dijk om benzine in te nemen bij de „Tank- stelle" aan den Rijksweg. Juist toen de vracht auto den Rijksweg overstak naderde uit de richting Velsen met groote snelheid een per sonenauto. Ofschoon de bestuurder hiervan op het laatste oogenblik trachtte een aanrij ding te voorkomen, botste de personenauto met een groote vaart tegen het linker-voor- wiel van de vrachtauto. Eerstgenoemde auto, een Essex, slingerde over den weg en kwam ten slotte in de gelukkig niet diepe, langs den weg loopende sloot terecht. Beide inzittenden een dame en een heer, wonende te Bloemen- daal, werden vrij ernstig door glasscherven gewond. Dr. de Groot en E. H. B. O. verleen den de eerste hulp, waarna de gewonden door dr. de Groot met diens auto naar hun wosiing werden gebracht. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Zeer gehavend werd de auto later naar den reparateur ge bracht. Ook de vrachtauto was onbestuurbaar en moest worden weggesleept. GESLAAGD. De dames T. Atsma en N. den Hartog bei den te Santpoort slaagden voor het diploma costumière. HET KONINGINNEFEEST. Het zag er troosteloos uit Zaterdagmorgen om 8 uur, op welk tijdstip het reeds verzame len was voor de Santpoortsche jeugd bij de Cremerlaan. Inplaats dat een stralend Oran je-zonnetje aan het firmament stond, joegen zware regengordijnen er langs, zoodat toen we om 8.15 bij de Cremerlaan een kijkje gin gen nemen ,we er nog geen bestuursleden van „Koninginnedag" en maar weinig kinderen aantroffen. Tegen half 9 groeide zoowel de eene als de andere groep, doch alras bleek, dat ook de optocht met versierde rijwielen, trekwagens enz. onder het slechte weer te lij den zou hebben. Doordat de lucht voorloopig weinig goeds bleef beloven, kwam er van een optocht door het dorp weinig terecht. Teneinde de jury gelegenheid te geven haar oordeel over de versierde rijwielen enz. uit te spreken, werden deze in de garage Jak opgesteld. De uitspraak van de jury vindt men hieronder. Op het terrein konden de jongens en meis jes aan tal van spelen deelnemen, waarvan dan ook druk werd geprofiteerd. Wel moest af en toe voor een bui gevlucht worden, maar de jeugd „hield er den moed in". De uitslagen van de verschillende spelen luiden als volgt: Blokjesrapen (meisjes 56 jaar): 1. Gezina Dijkstra, 2 Tinie Braam, 3. Corry Böhm, 4. Nettie Kalb. Blokjesrapen (jongens 56 jaar): 1. Arie van Schooten, 2. Leo Meinders, 3. Tonnie Kam- kes, 4. Herman Scholten. Balwerpen (meisjes en jongens 7 jaar): 1. Vera Hoogland, 2. Greetje Rensen, 3. Martien Zuiderduin, 4. Hannie Misbeek, 5. Trieneke de Jonge. Autobandenwedstrijd (meisjes 8 en 9 jaar): 1. IJfke Kalb, 2. Renske v. d. Veldt, 3. Annie Post. Idem jongens 8 en 9 jaar: 1. Daan Slag boom, 2. Jan Nijssen, 3. Kees Geldorp. Ringwerpen (meisjes 1012 jaar) 1. Rietje de Haan, 2. Annie Visser, 3. Rietje Oudendijk, 4. Rietje Meinders, 5. Rietje Slagboom. Zakloopen (jongens 10—12 jaar): 1. Joop v. d. Wijk, 2. Arie Tromp, 3. Arie Heeremans, 4. Theo Nyssen, 5. Gerrit Derksen. Sleuteltrekken (meisjes 1315 jaar): 1. Jansje Post, 2. Bep Roos, 3. Lenie Wigchert, 4. Annie Meinders. Wedloop met hindernissen (jongens 1315 jaar): 1- Jan Molenkamp, 2. Jan Post, 3. Gilles Dam, 4. Piet Holleman. Versierde voertuigen: 1. Nico Hoogzaad, 2. Dientje Biersteker, 3. Mees Witteman, 4. Gre- tha Oudendijk, 5. Willy van Eldik, 6. Rietje Oudendijk. 7. Jopie Oudendijk, 8. Joop v. d. Wijk, 9. Marie Hoogland, 10 Corrie Witteman. Na den middag hield het weer zich gelukkig beter en daar het terrein aardig opgedroogd was, vonden de volksspelen onder vrij gunstige omstandigheden plaats. Als altijd trok het watersteken weer de noodige aandacht, maar ook het oude tonnetjerijden viel zeer in den smaak. De uitslagen hiervan waren: Ringrijden (dames): 1. J. Böhm, 2. M. de Jonge, 3. A. Wigchert. Ringrijden (heeren): 1. B. Wigdnei't, 2. Uitendaal, 3. P. Hoogzaad. Tonnetje-rijden (dames)1. Mej. Meyer, 2. Mej. Slebos, 3. Mej. Vader. Tonnetje-rijden (heeren): 1. A. Uitendaal, 2. H. Meinders, 3. J. Oudendijk. Watersteken (dames en heeren): 1. P. Hoog zaad, 2. P. Nyssen, 3. R. Smits, 4. Mej. Smits, 5. K. Nederlof. Van de avondfeesten was wel de clou het stierengevecht, het eerste op Nederlandschen bodem. De geweldige stier bleek het eigendom te zijn van Charly Chaplin en toonde van een dusdanige lichaamskracht te zijn, dat een heel leger van matadores, picodores, bandarillo's en chupo's voor hem op de vlucht sloeg. Verder noemen we het optreden van kin derkoren, een bioscoop-voorstelling en ten slotte een vuurwerk. Niet onvermeld mag tenslotte blijven de be- langlooze medewerking van de Eerste Sant poortsche Radio Centrale, die voor gewaar-* deerde gramofoonmuziek zorgde. L

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1