Mgr. J. D. J. Aengenent f Wij in den Haag Bisschop, socioloog en philosoof. Strijder voor den middenstand en de verheffing der arbeiders. In den leeftijd van 62 jaar is alhier heden nacht te ongeveer half twee in de Maria- Stichting. waar hij, zooals bekend, verpleegd werd, overleden Joannes Dominir.us Josephus Aengenent, Bisschop van Haarlem. Slechts de familieleden van den Bisschop en Deken H. C. J. Sondaal waren bij het afsterven aanwezig. De Bisschop, zooals hij nog niet lang geleden poseerde voor onzen fotograaf. Deze foto werd in ons blad afgedrukt in de rubnex „Bekende Haarlemmers". De thans overleden Bisschop werd 14 Maart 1873 te Rotterdam geboren, als oudste zoon van een smid, genoot zijn opleiding aan het Seminarie Hageveld (toen in Voorhout ge vestigd) en in Warmond en werd 3 April 1897 tot priester gewijd en benoemd tot kapelaan te Roelofarendsveen. Anderhalf jaar was hij daar, maar de studie trok den jongen gees telijke en op 30 September 1898 werd hij be noemd tot leeraar aan het klein-Seminiarie Hageveld dat toen nog te Voorhout was. Hij legde zich toe op de zich meer en meer baan brekende wetenschap der moderne sociologie en in 1904 werd hij hoogleeraar in die weten schap aan het groot-Seminarie te Warmond, waar'hij bijna 23 jaar den studenten inzicht heeft gegeven in de zoo belangrijke proble men der sociologie. Daarbij gaf hij colleges In wijsbegeerte voor de Leidsche studenten. Prof. Aengenent was echter niet wat men een „kamergeleerde" noemt: zijn studie bracht hem in het volle leven. In dit leven groeide Prof. Aengenents werk. Hij schreef in verschillende tijdschriften en couranten over belangrijke actueele on derwerpen. zijn adviezen als lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid werden hoog geschat; hij was voorlichter van middenstanders en werklieden en leidde, als voorzitter van de commissie van beroep voor het onderwijs, in verschillende dekonaten het werk, terwijl hij ook secretaris was van de Nederlandsche Katholiekendagen. Meer dan eens hield hij op groote vergaderingen belangrijke rede voeringen. Hij doceerde helder en bevattelijk, sterk theoretisch en objectief: zoo was hij ook in zijn vele artikelen en in zijn boeken, waar van enkele verscheidene herdrukken be leefden. Prof. Aengenent schreef oorspronkelijk voor de studenten op het groot-Seminarie zijn „Leerboek der Sociologie", dat ook bui ten de kringen van seminaristen veel belang stelling ondervond. Dit werk is geheel geba seerd op de stellingen vervat in de beide en cyclieken van Leo XIII: De Rerum Novarum en Graves de cummuni en op het Motu pro- prio van Pius X over de katholieke sociale actie. Verder verschenen van zijn hand tal van brochures, waarin ae nieuwe sociale proble men uit katholiek oogpunt werden bezien. Als mede-redacteur van het tijdschrift ..De Katholiek" gaf hij oa. zijn oordeel over lijk verbranding, openbare leeszalen, het bedrijfs radenstelsel, socialisatie, vrouwenkiesrecht en eigendomsrecht. In het onder redactie van mr. Aalberse verschijnende „Katholiek Sociaal Weekblad" besprak hij oa. de bevol kingstheorieën en de beteekenis van den achturigen werkdag en de vrouw. Niet alleen door geschriften maar ook door het gesproken woord nam de thans ont slapen bisschop levendig deel aan de sociale beweging, ten eerste als geestelijk adviseur van de Katholieke Sociale Actie in Neder land en later, na de roerige Novemberdagen van 1919. als lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Het was vooral na die November dagen, die aanleiding werden voor de stich ting van het bedrijfsradenstelsel, dat hij telkens de pen ter hand nam om zijn mee- nlng weer te geven over de materie, waarin aan de werknemers medezeggenschap dien de te worden gegeven. Tegenover de theorieën van prof. Veraart, die hem te vooruitstrevend toeschenen, sloeg hij een meer behoudende richting in. Zijn rede, uitgesproken bij de installatie van den Bedrijfsraad in de metaalindustrie te 's-Her- togenbosch, op 25 Februari 1920, verscheen in brochurevorm onder den titel: „Wat is het Bedrijfsradenstelsel?" en beleefde verschei dene drukken. Op philosophisch gebied schreef de War- mondsche hoogleeraar zijn „Handboek van de geschiedenis der wijsbegeerte" en, te za- men met Chr. Wesseling, een „Handboek der Zielkunde". Het boekje „De oorlog en Gods voorzienigheid" werd opnieuw bewerkt en verscheen in 1928 onder de benaming „God en het kwaad in de wereld". De groote le vensproblemen omtrent de toelaatbaarheid van het kwaad in verband met de Godde lijke voorzienigheid werden hierin bespro ken en de geleerde schrijver kwam tot de conclusie, dat er geen contradictie is, daar kwaad, rampen, oorlogen en andere ellende door God worden toegelaten en als middel tot een hooger doel worden gebruikt. Als secretaris van de Nederlandsche Ka tholiekendagen, waarop telkens om de drie jaar actueele vraagstukken in Kerk en Staat behandeld worden, is de Bisschop ten tijde van zijn hoogleeraarschap, ook altijd een leidende figuur geweest. En als lid van het Kathedraal kapittel van Haarlem werd zijn naam toen reeds dikwijls genoemd als de mogelijke opvolger van mgr. Callier. Toen wijlen de Bisschop nog professor was, was hij o.m. lid van de Commissie voor pro paganda van de apologetische vereeniging „Petrus Canisius" en van den R.K. Radio- omroep. Als leider van het bisdom met de drie groot ste steden des land, ging de grootste zorg van mgr. Aengenent uit naar de jeugd. Aan de Vrouwen van Nazareth werd de organisatie van de geheele vrouwelijke jeugd opgedragen onder onmiddellijk directoraat van den bis schop. „De Graal" heeft in korten tijd een groote ontwikkeling genomen. De mannelijke jeugd beneden 17 jaar werd geconcentreerd in de Katholieke Jeugd Cen trale; die boven dezen leeftijd werd binnen het kader van de Katholieke actie gebracht. Geheel in den lijn van de zorg voor de jeugd, bracht mgr. Aengenent een verbetering in de opleiding tot het Priesterschap door de oprichting van het Philosophicum. waardoor de studie aan het groot-seminarie een jaar meer vordert. In 1930 kon de bisschop deze inrichting voor de ingebruikneming inwijden. Ingewijd werd dat jaar ook het stel torens, waarmede de Kathedrale kerk van St. Bavo. welker bouw in 1895 was aangevangen, was voltooid. De kapel van O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo en de kerk en martelplaats te Brielle werden eveneens door mgr. Aengenent ingewijd. Groote belangstelling koesterde de overleden bisschop voor het herstel van de Abdij van Eg- mond. Op 25 Juni j.l. wijdde hij de reeds ver rezen priorij op den St. Adelbertsakker in. De benoeming van prof. Aengenent tot Bisschop van Haarlem wekte in dertijd in Katholieke kringen algemeene voldoening, niet alleen omdat hij een hoog staand geestelijke was, maar ook omdat hij steeds zijn gaven had gebruikt voor de be studeering der sociale vraagstukken, ten einde een oplossing in Christelijken zin te helpen zoeken voor de maatschappelijke moeilijkheden. Een groot deel van zijn leven heeft hij gewijd aan de verheffing van den arbeidersstand. De Bisschopswijding van Mgr. Aengenent op 25 Juli 1928 had plaats in de Kathedrale Kerk St. Bavo, met, groote plechtigheid door wijlen Mgr. L. Schioppa, toen Pauselijk nun tius in Den Haag en in tegenwoordigheid van tal van kerkelijke en burgerlijke autori teiten. En toen Mgr. Aengenent in 1933 zijn eerste lustrum als bisschop vierde, bleek hem on dubbelzinnig, bij de hartelijke huldiging die hem van alle zijden ten deel viel. hoezeer zijn werken en streven werd gewaardeerd. Zijn belangstelling in het lot der minder en minstbedeelden bleek wel uit het feit. dat hij het voorzitterschap heeft willen aan vaarden van het Haarlemsch Crisis-Comité. Op 31 Augustus 1930 was de Bisschop be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Wij laten hier nog volgen een kenschetsing welke Prof. Aalberse, die zoolang met den thans overleden Bisschop heeft samenge werkt, van hem gaf. Prof. Aalberse schreef dan: „Krachtig en edelmoedig, dit zijn de twee overheerschende karaktereigenschap pen. waardoor Prof. Aengenent zich in de sociale beweging een even zeldzame als mooie positie heeft veroverd". En Pater mr. dr. Arn. Borret S. J. schreef eens: „Het zal wel zonder vrees voor tegen spraak kunnen worden vastgesteld, dat in het bloeiend sociaal leven, waarin de ka tholieken van Nederland zich mogen ver heugen, de socioloog Aengenent nog langen tijd zal blijven voortleven". En zoo is het inderdaad. Deze sociale Bis schop, man van groote gaven en bekwaam heid. die „Justitia et Pax" (rechtvaardigheid en vrede) in zijn wapenspreuk schreef, die het onbeperkt vertrouwen en de liefde van geheel Katholiek Nederland had, zal niet vergeten worden, niet in Katholieke krin gen, maar ook niet in vele 'kringen van an dersdenkenden. Een nobel kerkvorst is met hem heenge gaan. Tomaten naar de mestvaalt. Omdat zij den minimumprijs niet kunnen maken. Toestand in het Westland critiek. Met den tomatenhandel gaat het sinds enkele weken bijzonder slecht, doch zoo slecht als het vorige week is geweest, behoort tot de uitzonderingen. In het Westland wor den dagelijks duizenden bakken aangevoerd, die voor ongekende lage prijzen van de hand gingen. De hoogste noteering was 5 cent per kilogram. Voor de export was in het geheel geen vraag, met als gevolg, dat Zaterdag jJ. van den aanvoer Circa 85 pet. onverkocht bleef. De tomaten, die nog verkocht werden, waren meestal B-tomaten welke voor de binnen- landsche markten werden verhandeld tegen den minimumprijs van 3 ct. per kilo, of hoog stens 4 ct. per kilo. De toestand is thans critiek. Ook het fruit wordt verhandeld tegen prijzen, die ver be neden de productiekosten liggen. Aan de Veilingvereeniging „Westerlee" in De Lier bleven in de maand Augustus de volgende producten, die aan de gestelde eischen van kwaliteit voldeden, onverkocht: 2727 bosschen peen. 52342 stuks komkommers, 64 K.G. breekpeen. 80562 K.G. dubbele prin- cesseboonen, 190 K.G. rabarber, 179 K.G. roode kool, 12 K.G. gede kool. 6480 stuks andijvie, 75037 K.G. A-tomaten, 450 K.G. B-tomaten, 51.000 K.G. C-tomaten, 20576 K.G. CC-tomaten, 796 K.G. bonken-tomaten, 7006 kroppen sla, 1378 K.G. snijboonen, 6734 K.G. pronkboonen, 13 K.G. augurken, 8438 stuks meloenen, 2664 K.G. Duitsche spekboonen, 128 K.G. spinazie, 30 K.G. postelein, 488 stuks bloemkool. Het oorspronkelijke aantal K.G. CC-toma ten bedroeg 60.000. Van deze tomaten werd circa 40.000 K.G. door de conservenfabrieken ingekocht. Twee beruchte inbrekers aangehouden. De recherche van het politiebureau aan den Adelaarsweg te Amsterdam, aan de overzijde van het IJ, is erin geslaagd, deze week een tweetal beruchte inbrekers, zekere J W. en 'L., beiden te Amsterdam woonachtig, aan te houden. Zij worden ervan verdacht, in den nacht van 23 op 24 Augustus een brand kast in de kleefstoffenfabriek aan de Meeu wenlaan hoek Spijkerkade, geforceerd en opengebroken te hebben. Hoewel de buit zeer gering was, bewees de wijze, waarop de in braak was gepleegd, dat men hier te doen had met z.g. „zware jongens". Een uitgebreid onderzoek is gevolgd, o.a. van dactyloscopischen dienst, waardoor spoe dig bekend was met wie men te doen had. Reeds in het begin van deze week werd W. gearresteerd en naar het bureau in Amster- voor den officier van justitie geleid. Hij blijft tot diens beschikking. r Met L. heeft men meer moeite gehad. Vrij dag j.l. liep ook deze evenwel in den val; hij werd in de Westerstraat aangehouden. Bij het afgenomen verhoor door den inspec teur van den justitieelen dienst van het bu reau Adelaarsweg ontkende hij pertinent den inbraak te hebben gepleegd. Ook W. blijft nog ontkennen. De politie is echter overtuigd van den schuld van beide verdachten. De vergiftigingszaken in Djokja. Uitspraken: doodstraf en levenslang.. SEMARANG, 2 Sept. (Aneta) In de vergif tigingszaak, indertijd te Djokja voorgevallen, waarbij een inlandsche vrouw haar man, een Europeaan vergiftigde, is de eisch uitgespro ken. "De officier van justitie mr. Gaayman, eischte tegen Soeminah, de vrouw van wij len L. de doodstraf. Tegen de vrouw S. echt- genoote van den eveneens vergiftigden heer Van Ingen eischte hij levenslang. Zooals be kend raadde de eene vrouw de andere aan zich door vergiftiging van haar echtgenoot te ontdoen. Bij de strafmaat overwoog mr. Gaayman preventieve werking. Voor de tweede beklaag de is als verzachtende omstandigheid aange nomen. dat de eerste beklaagde haar in de verleiding heeft gebracht. De verdediger, mr. Vosmaer, pleitte clementie voor de tweede be klaagde. Caveant consules Scheveningenses Het lijkt wel of vadertje Tijd, net als de meeste andere Hagenaars, óók al een autootje- op-afbetaling gekocht heeft, want wij hebben het gevoel dat Scheveningcn steeds kórter leeft. Hoe lang is het heelemaal geleden, dat de tafeltjes or,der de Rotonde werden gezet en dat de eerste kleumerige resident-in-ruste zijn Cats-plezier van de Witte naar het Paviljoen op het duin verplaatste? Dat de lieve Toozen, Corries, Bebs en Lenies haar spaargeld je-van- den-winter gingen besteden aan een bad-uit- rusting om méé mondain te zijn in het ge mengde bad, heur moeders voor de gasfornui zen latende? Dat de schattige Baby's Conny's. Puck's en Zussen heur Vrijdagsche dagdroo- men zagen vervloeien in de verzaligde sfeer van het Palais de Danse? Vijftien Juni is het officieele begin van het Scheveningsche sei zoen en vijftien September het officieele ein de. Maar de heele heerlijkheid duurt eigenlijk maar van 1 Juli tot 1 September: acht we ken; zestig etmalen; dan is de koek op en de kruimels de twee weken, die er zoo'n beetje zielig bij hangen zijn voor de eenvoudigen van geest, die ook zonder Tauber, Josef Schmidt. Ray Forest en de geuren van Guer- lain en Worth een teederen zonsondergang genieten kunnen. Hoe het seizoen geweest is, zullen de heeren van de kranten ons wel vertellen. Dan komen de cijfers op de proppen; zóóveel zeebaden; meer of minder gasten in de hotels; zóóveel entreebewijzen voor de Pier en een min of meer blijmoedige conclusie. Ik hoop voor de heeren van de Maatschappij Zeebad, hun commissarissen en aandeelhou ders dat de slotsom blijmoedig is, want zij hebben hun best gedaan en de tijdsomstan digheden zijn tegen hen. Wat niet wegneemt, dat verschillende dingen bepaald minder geweest zijn dan andere jaren. Misschien niet in recette, maar zeker wél in stemming en kwaliteit. Dingen, waar mede bovendien de Maatschappij Zeebad niet of nauwelijks te maken heeft. Zoo is ons Kurhaus-Cabaret sterk verwa terd geweest, dit seizoen. Louis Davids was er als steeds en als steeds terecht de clou en trekpleister. Maar de Nelson-revue bracht niet de p' tit choc, dien wij in het kleine zaaltje, kittelig en gespannen, plachten te ondergaan. Dora Gerson, Hedi Haas, die twee prachtige Fransche liedjeszangers wier namen mij ontschoten zijn, maar wier gezichten en mannenborsten in strakke blauwe truien ik nog zóó voor mij ziedie hoog boven het gewone uitstijgende dingen op het kleine schouwtooneel der wereld hebben wij dit jaar niet ontwaard. En dat, terwijl wij weten dat Dora Paulsen tot groote dingen in staat is en dat Lilien een komiek bij der kleine muzen genade is. Het Circus heeft denzelfden weg-van-alle- vleesch gevolgd. Het Cabaret was geen Caba ret meer en het circus geen circus. De pétil- lante geur van paarden en zaagsel is ver waaid naar het verleden en de correcte zake lijkheid van een „show-orkest" heeft de a-rhythmiek der hoempa's weg-gejazzt. En waar de sublimeering van het red- en white hotte nu juist „eisch-des-tijds" mocht heeten: bij den dans in Kurhausfoyer en het kleine Paleis, daartoe bestemd, ontbrak zij. Zoo is, dezen zomer, het mondaine middag- vermaak bij uitstek, de thé-dapsant. in het Kurhaus, een 'vrij-mislukte beweging gewor den. van een zéér mislukt publiek: de knapen en jongédochteren dié meer watten in hun schouders en minder stijl in haar houding hebben dan- inhoud onder hun schedeldak. Hoe de zakelijke resultaten van het Sche veningsche seizoen ook geweest mogen zijn, er blijft reden te over den consules op het hart te drukken, waakzaam te zijn. Het is den tijdgeest eigen dat hij ook het vermaak der menschen democratiseert. Wie daar be zwaar tegen heeft trekke zich terug op zijn particulier tuin-ameublement en zoeke zijn vermaak bij een huiselijk kopje thee en een spelletje bridge met de Hoogenhuize's. Voor hém heeft de wereldschheid haar deuren ge sloten. Doch Scheveningen hoede zich voor het ordinaire element, dat beide handen neemt, wanneer het één vinger te pakken heeft. Men behoefde buiten het Palais de Danse alle an dere dansgelegenheid slechts te betreden om te zien dat deze waarschuwing niet ten on rechte wordt geuit. Doch overigens: waar tér wereld aan welke kust van welke zee kunt ge vinden die breed heid, die hechtheid, die zonnigheid en die wel verzorgdheid juist van ons Scheveningen? Waar vindt ge een badplaats met zulk een strand, zulk een uitmuntend en voortreffelijk- samengesteld Kurzaal-program en zulke bui- tenbe drijven? Wat Scheveningen dreigt te gaan ontvallen is een intens avond-vertier, zulk een groote badplaats waardig. En dat moet voorkomen worden Nog een klein aantal dagen, en de roode lichtlijnen langs den Kurhauskoepel dooven voor negen maanden. De brons-gebrande kell- ners van Houtmeyer maken hun slot-mastiek van 't jaar, de saxophonen en violen staken hun jubels en klagen en wij Hagenaars gaan de kleine heerlijkheden des dagelijkschen le vens het kopje koffie, de sherry, de oude klare en de whisky-soda in de stad savou- reeren. De boulevard en de Pier. leeg en breed onder den adem van killer getijden, blijven slechts voor wie de zee om haar zelfs wille beminnen. E,n Vader Tijd betaalt -de tweede termijn op zijn autootje. MR. E. ELI AS. BESCHONKEN EN GEEN RIJBEWIJS. OSSENDRECHT 2 Sept. (A.N.P.) Te Huij- bergen heeft een ernstig ongeval plaats ge had. Zekere S. uit Hoogerheide reed met een auto, komende uit Huij bergen, in op twee dames, die op den weg fietsten. Hierbij werd een der beide dames, de 16-jarige E., tegen den weg geslingerd. Het meisje kreeg een hersen schudding. Haar toestand baart zorg. De an dere dame kreeg een wonde in het gelaat, welke gehecht moest worden. De bestuurder van de auto had kermis ge vierd te Huijbergen. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank. Bij het opmaken van het proces-verbaal bleek hij niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Portret van Mgr. J. D. J. Aengenent, door Matthieu Wiegman. VAKKUNDIGE INBREKERS WAREN TE ROTTERDAM AAN HET WERK. Gisternacht zijn inbrekers binnen geweest in de „Old Dutch Bar" aan den Coolsingel te Rotterdam. De brandkast in het kantoor is op vakkundige wijze geopend; een bedrag van f 600 is eruit gestolen. Blijkbaar zijn be roepsinbrekers aan het werk geweest. Vin gerafdrukken zijn niet gevonden. Vermoed wordt dat met handschoenen aan is gewerkt. De inbrekers hebben het pand aan de ach terzijde verlaten. DTNSDS'G 3 SEPT.- 1933 Groote buit bij een theater inbraak. Bijna f 6 mille ontvreemd. ROTTERDAM, 2 Sept. (A.N.P.) In den af- geloopen nacht is ingebroken in een kantoor van het Capitol-theater aan den Nieuwen Binnenweg alhier. De brandkast is geforceerd en al het geld. dat zich daarin bevond, een bedrag van f 5800 is ontvreemd. Men heeft zich toegang verschaft door het openbreken van een deur welke zich aan de zijde van den foyer bevindt. De inbrekers zijn op zeer vakkundige wijze te werk gegaan. Aan gezien geen vingerafdrukken zijn gevonden neemt men aan, dat zij gummi-hand schoenen hebben aangehad. Bovendien hebben zij peper op den grond gestrooid om de politiehonden in hun werk te hinderen. In de brandkast was een aantal gaten geboord, waardoor men deze heeft kunnen openen. Het geldkistje is opengebroken en alle enveloppen en zakjes, waarin zich bovendien nog geld be vond, zijn leeggehaald. Alle verdere papieren, welke zich in de brandkast bevonden werden vanmorgen op den grond gevonden. Toen de Inbrekers hun werk hadden voltooid, hebben zij een in het kantoor staande ijscabine open gemaakt en drie kopjes met ijs gevuld en ge consumeerd. Hieruit valt op te maken, dat men hier met een drietal indringers te maken moet hebben gehad. Na zich aldus te hebben ver- frischt. hebben zij het gebouw spoorloos ver laten, met medeneming van een groote tasch. Het vermoeden bestaat, dat de inbrekers zich Zondagavond hebben laten insluiten. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en een der leden van het personeel, een vrouw, een langdurig verhoor afgenomen. DOOD WATER HEEFT IN ENGELAND SUCCES. Het Nederlandsche filmwerk van Gerard Rut-ten „Dood Water", wordt te Londen in de Academy Cinema in Oxfordstreet vertoond en heeft, zoo schrijft men ons, groot succes bij pers en publiek. De „Times" schrijft over de film een uitvoerig artikel, en zegt er o.a. van: „het is de eerste Nederlandsche spre kende film die in Engeland in het openbaar loopt en welke aan de Britten een zeer hooge maatstaf van beoordeeling voor volgen de Nederlandsche films geeft. Niet alleen is het gegeven van de film van het hoogste be lang, maar ook als „film" heeft men hier te doen met een oorspronkelijke en gedachten- rijke bijdrage tot de kunst van de cinema (A.NP.) f Augustus gaf veel zon, maar te weinig regen. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur een halve graad boven normaal. In de eerste en twee decade week de gemiddelde temperatuur weinig af van de normale, in de derde decade was hij 11/2 graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den lsten en den 23sten, resp. 3 graden beneden en 4 graden boven normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 2 graden, het gemiddelde minimum 1 graad bo ven normaal. Het aantal dagen, met maximum-tempera tuur boven 25 graden, bedroeg te De Bilt 11 tegen 4 normaal. De neerslag was over het geheele land beneden normaal, in Friesland en de Waddeneilanden viel ongeveer 50 pet., in Zeeland en West-Brabant ongeveer 10 pet. en in het overige deel des lands 20 tot 30"pet, beneden de normale hoeveelheid. Te De Bilt werden 203 uren zonneschijn waargenomen tegen 190 normaal. (A. N. P.) Zesde Internationaal Botanisch Congres. Maandag te Amsterdam geopend. Te Amsterdam wordt in deze dagen het 6e Internationaal Botanisch Congres gehouden. De openingszitting had Maandagmorgen on der zeer groote belangstelling plaats in het Koloniaal Instituut. De voorzitter van het Congres, prof. dr. J. C. Schoube, herdacht in enkele woorden het heengaan van prof. dr. F. A. F. C. Went, wij len voorzitter van het Congres en hij schetste de beteekenis van Went voor het tot stand ko men van dit Congres en zijn positie in de in ternationale botanische wetenschap. Voorts werden herdacht andere overlede nen: prof. dr. Hugo de Vries, die verscheidene takken der botanische wetenschap meer voor uitbracht dan een van onze landgenooten voordien ooit deed; prof. Briquet „rapporteur général" van ieder Internationaal Botanisch Congres en dr. T. F. Chipp, een van de beide algemeene secretarissen van het laatste con gres. Bij de openingszitting waren o.m. aanwezig de Minister van Onderwijs, Prof. Slotemaker de Bruine, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. dr. A. Röell; de Wethouder voor onderwijs der gemeente Amsterdam dr. I. H. J. Vos, de directeur-gene raal van het departement van Onderwijs, prof. van Poelje en de rector-magnificus prof. dr. Th. Stomps. In de hal van het Koloniaal Instituut was opgehangen het met witte leliën versierde portret van wijlen den voorzitter van het congres, prof. dr. F. A. F. C. Went. De Minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen, prof. dr. Slotemaker de Bruine, het congres namens de Nederlandsche regee- ring toesprekend, begon met een kort herden kingswoord van Koningin Astrid van België. Daarna legde hij den nadruk op het uit nemend vredeswerk van een congres als dit. De wetenschap verheft zich boven alle ge schillen en verschillen; spr. wees op het aan deel, dat ook Nederland neemt en steeds heeft genomen in het wetenschappelijk werk op botanisch gebied. Spr. herinnert aan het werk van Dodaneus, Anthonie van Leeuwen hoek, van Hugo de Vries, In het bijzonder herdacht de minister in gevoelvolle woorden het werk van Prof. Went, waarop hij het con gres opende met het uitspreken van de beste wenschen voor het welslagen hiervan. Vervolgens antwoordde dr. Sir Arthur W. Hill (Engeland), als „chief delegate" van het land waar het vorige congres is gehouden, met enkele woorden. Ook herdacht hij de in het afgeloopen jaar overleden leden. De heer Dr. Arm. Renier dankte, mede na mens de andere Belgische gedelegeerden, voor de eer aan de nagedachtenis van Koningin Astrid bewezen. Op voorstel van het bureau, besloot het congres een telegram van hulde te zenden aan Koningin Wilhelmina en een telegram vaii sympathie en waardeering voor het werk van wijlen haar echtgenoot aan Mevr. de weduwe Prof. Went. Voorgesteld werd het volgend congres (in 1940j te houden in Zweden of in Zuid-Afrika De slotzitting zal hierover beslissen. Vervolgens hield prof. Dr. E. C. Stakmjan eefl rede.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2