koningin astrid ten crave gedragen. GEHEEL GEBIT Tandheelkundig Instituut THIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS nTNSPAG 3 'SËPTEM BE R 1955 BUITENLAND. Ontroerende uitvaart van België's geliefde vorstin. De plechtigheden in de St. Coedele en te Laken. (Van een bijzonderen A.N.P.-verslaggever) BRUSSEL, 3 September (A.N.P.) Van- daa* heeft het Belgische volk zijn geliefde jonge Koningin naar haar laatste rustplaats geleid en is met ontroerende plechtigheid het stoffelijk overschot van Koningin Astrid bij gezet in den koninklijken grafkelder van de Kerk van Laken, dicht bij de kist met het stoffelijk hulsel van wijlen Koning Albert. Beiden werden door een -noodlottig ongeval plotseling weggerukt uit het midden van hen die hun lief waren en die hen liefhadden. Evenals op 22 Februari van het vorige jaar heeft die liefde zich geuit in een treffende hulde van gansch een volk. Langs den weg en voor Ihet Koninklijk Paleis. Reeds Zondag en gisteren zijn velen, die getuige van de plechtige uitvaart wilden zijn en de gestorven Koningin een laatste hulde wilden brengen aan de baar in het Konink lijk Paleis, waarlangs vier dagen lang een schier eindelooze stroom van menschen met stille gang heeft geschreden, te Brussel aan gekomen uit alle deelen van het land, en ook uit het buitenland. Doch vanmorgen vroeg kwam pas de grootste stroom, met bussen, auto's en extra-treinen, uit alle Belgische provincies, uit alle volksklassen, mannen, vrouwen en kinderen. Groot is het aantal oud-strijders, die door hun organisaties zijn opgeroepen en een speciale reductie van de spoorwegen hebben gekregen om naar Brus sel te gaan. Men herkent' hen aan de zwarte pakken met de groote oorlogsmedaiiles, krui sen en linten, die de revers tooien; Zoowel aan het Zuiderstation als aan het Station Leopoldswijk en het Buurtstation komen groote groepen menschen aan, doch het is vooral het Noorderstation, waaruit al sedert den zeer vroegen morgen dichte menschen- massa's drommen. Reeds vanmorgen zeer vroeg hebben de Brusselaars of zij, die al in Brussel vertoef den een haag langs den weg, die den stoet zal nemen, gevormd. Op enkele plaatsen, zoo als nabij het Paleis en tegenover de St. Goe- dele, hebben reeds gisteren menschen, die zeker wilden zijn van een goede plaats, zich neergezet om er den nacht door te bren gen. Geleidelijk worden de hagen dichter en dikker, en het vergemakkelijkt de taak van de afzetting aanzienlijk, dat op sommige pun ten en bijna langs den geheelen weg van het Paleis naar de Kathedraal, Zondag en gisteren houten hekken „zijn geplaatst, die de menigte tegenhouden. De. afzetting van den te volgen weg draagt ditmaal'een bij zonder karakter, Slechts r echts van den te volgen weg staan militairen ge schaard van verschillende wapens en regi menten. Zij hebben reeds tijdig hun posten betrokken en zijn gekleed in veldfcenue, ter wijl de officieren een rouwband om den arm en een zwaren rouwstrik op den degen dragen Links van den weg staan slechts op sommige plaatsen, waar dat vanwege den aandrang van het publiek noodig was, militairen. In hoofdzaak staan hier echter stram en ern stig de oud-strijdersgroepen geschaard met hun omfloerste vaandels. En daarvoor staan, daartoe opgeroepen door den minister van onderwijs, in lange rijen de groepen school kinderen, school bij school, -zoo-als zij zich vanmorgen vroeg hebben opgesteld en uit alle deelen van de stad en ook van buiten Brussel hierheen zijn getrokken. Vóór het Koninklijk Pa-leis staat een enorme menigte belangstellenden. Zij wordt op rui men afstand gehouden door een -detache ment grenadiers en soldaten van het le Regiment Linietroepen. Voor het Paleis branden, evenals langs de geheele route, de met rouwcrêpe omfloerste lantaarns. Achter de hekken van het Park tegenover het Paleis verdringen zich even eens tallooze toeschouwers, waarvan velen, om iets te kunnen zien, op de hekken moe ten klimmen en sommigen zelfs in hoornen klauteren. Overal herinneren de halfstoks geheschen, omfloerste vlaggen opnieuw aan de droeve gebeurtenis, die het land met rouw heeft ge slagen. De groote magazijnen, maar ook tal van kleinere zaken, de meeste restaurants en bijna alle cafés hebben in de vroegen ochtend hun deuren gesloten en zullen pas aanstonds als het leven zijn rechten herneemt, in den namiddag het publiek weer toegang verschaf fen. Het vertrek uit het Koninklijk Paleis. Reeds te ruim negen uur is het achter de afzettingen op het Paleisplein zwart van de menschen en kan er nauwelijks iemand bij. Geleidelijk vullen zich ook de tribunes, die aan den kant van de Place Royale zijn opge slagen voor speciale genoodigden. Voor het Bellevue-Paleis ziet men de sombere rij van oorlogsverminkten, grooten deels in invalide- wagentjes, voor wie men hier een plaats heeft gereserveerd. Ook zij dragen de oorlogs medailles op de zwarte jassen. Voortdurend rijden nu auto's aan, die het hek van het Paleis binnenzwenken. Het zijn de vertegenwoordigers der buitenlandsche staatshoofden en de leden van het diploma tieke corps, die met de officieele vertegen woordiging van hun land zijn belast. Ook verschillende Belgische ministers zien wij ar- riveeren. Sommigen hunner zijn te voet, evenals verschillende Belgische mi nisters van Staat. De hooge geestelijkheid onder leiding van kardinaal Van Roey is needs vroeg gearriveerd, en nog voortdurend verschijnen andere hooge autoriteiten, die den stoet van het Paleis- naar de St.-Goedele zullen begeleiden. Terzijde van het Paleisiplein stellen zich inmiddels de militaire troepen op, die den stoet zullen voorafgaan, terwijl aan den an deren kant zich de delegaties opstellen van de organisaties, wien deze eer is toegestaan. Tegen kwart over tien klinkt plotseling hoorngeschal. Dit is het te-e-ken, dat achter de gesloten ramen van het Paleis de kist met 't hchaam der vorstin door haar trouwe diena ren op de schouders is genomen, om haar te dragen naar de statiekoets die haar naar de Kathedraal van St. Goedele zal brengen. Men ziet voor het paleis de kist in de koets plaat sen men ziet hoe de dienaren, het perso neel zich neigen. Langzaam rijdt de koets naar den uitgang, en uit het Paleis ziet men nu de familiele den en vorstelijke personen, de diplomaten en ministers komen, die den stoet zullen vol gen. alsmede de geestelijkheid, die de rouw koets zal voorafgaan. De militaire troepen, die den stoet escor teeren, rijden voor en- zetten zich in beweging en heel zwak hoort men in de verten den dof fen dreun van de kanonnen der Cinquante naire, die met een salvo van 31 schoten be kend maken, dat de laatste gang van Ko ningin Astrid is begonnen. De rouwstoet naar de St.-Goedele: Er vaart een lichte beweging door de me nigte. die haar ontroering nauwelijks meester is. Niet alleen op het Paleisplein, doch langs den geheelen weg naar de St. Goedele, in de Rue Royale, de Koloniënstraat en de Kanse larijstraat weet men nu, dat de droeve tocht begonnen is. Da stoet wordt geopend door een peloton bereden gendarmerie. Dan volgt de muziek kapel van het le regiment gidsen. De muziek speelt echter niet; de trompetten zijn met zwart crêpe omwonden, de trommels met rouwfloers bedekt. Te paard volgen de beide bevelvoerende generaals Tasniers en Vincotté, omgeven door de officieren van hun staf. Wij zien hier achter een detachement lan- ciers, en even flitst door onze herinnering hoe wij deze troepen de laatste maal ter es.- corteering van koningin Astrid hebben ge zien. in vroolijke galop en met wapperende vaantjes, toen de Belgische vorstin dit voor jaar. met prinses Juliana en. koning Leopold het ruit-erfeest in de: Cinquantenaire ging bij wonen. Er volgt een afdeeling bereden ar tillerie, en dan, met omfloerste vaandels, viel' detachementenlinietroepen en andere in fanterie af deeling-en. Men hoort slechts het slaan der hoeven op het plaveisel, en de voet stappen der infanterie-soldaten in een m-er-k- waardieg vertraagd, langzaam marsehtempo. Een wederom niet spelende muziekkapel van een der linie-regimenten besluit dit gedeelte van het militaire escorte. Het wordt gevolgd door vaandel-delegaties van de verschillende oudstfijdersgroepen. En daarachter volgen weer in dichte menigte niéuwe, vaandels in rouw. Het zijn de vaan dels van de vér schillen de' regiméiiten van "liet Belgische leger, die hier alle vertegenwoor digd zijn door. een'delegatie, den regiments commandant, een officier, een onder-officier en twee soldaten Van elk regiment, allen in groot tenue, met rouwband om den arm en rouwstrik op sabel en degep. Eenig.e histori sche vaandels, het vaandel van Tabora en het vaandel, van 193Ó besluiten deze vaandel- groep en worden omringd door een eerewacht. Op eenigen afstand een lichte en kleurige groep na het khaki der troepen, volgt de geestelijkheid. Het kruis wordt gedragen door priesters in lichte, gewaden, waaronder de veertien pastoors van de 'Belgische hoofd stad, en de Deken van de St.-Goedele, mgr. Marinis. Dan volgt de Pauselijke Nuntius, Mgr. Micara, wiens zware mantel van paars fluweel wordt gedragen door twee koorkna pen, eii tenslotte schrijdt in den stoet de Kar dinaal-Aartsbisschop mgr. Van Roey, met den witten aartsbisschoppelijken' mijter op het hoofd. De lijkkoets in den stoet. Thans nadert de lijkkoets,, waarmee dé laatste, maal,, in 1909, het stoffelijk overschot van Koning Leopold li naar Laken is ge bracht. Toen een oude. grijze koning, thans een jeugdige, bloeiende Koningin. De lijkkoets wordt getrokken door acht zwarte, met rouwkleeden bedekte paarden, die door in doffe livrei gekleede palfreniers aan den tugel worden geleid. De koets zelf rust laag op vier er onder schuilgaande wielen. Midden op het platform staat een met zwarte draperieën omhangen verhooging, waarop de kist met het stoffelijk overschot rust. Ter weerszijden van den wa gen rijzen vier zwarte, slanke zuilen omhoog, waarop een breed baldakijn rust, dat omgeven is door een dof-gouden kroonrand. Midden op het baldakijn prijkt eveneens een kroon, en langs de zuilen hangen zwarte, zilv-er-om- de draperieën, waar langsheen men de kist op de verhooging kan zien staan. De kist Is bedekt met een zilver-omzoomd rouwkleed met lange koorden met kwasten Deze wor den vastgehouden door den voorzitter van d-e Kamer Poncelet en den voorzitter van den Se naat Lippens, door minister-president van Zeeland, den minister van Justitie Soudan, den. den minister van binnenlandsche zaken De Bus de Warnaffe, den. president van het Hof van Cassatie Goddyn en de twee oudste overlevende generaals met het Grootling van de Leopolsorde, Generaal Biebuyck en Gene raal Ruquoy. Soldaten van het 9e linieregi ment loopen ter weerszijden van de rouw koets Koning Leopold. Achter de lijkkoets ziet men den jongen koning. Bleek en wankelend, een gebroken man, volgt hij de baar van de vrouw, die niet alleen zijn Koningin, maar zijn echtgenoote, zijn geliefde, zijn kameraad is geweest. Gis teren nog verluidde in hofkringen, dat de ko ning den wensch te kennen had gegeven, al leen in een rijtuig naar de St. Goedele te rij den, maar het protocol eischt zijn aanwezig heid hier. Nooit kan zooveel medegevoel en sympathie van een volk naar zijn Koning zijn uitgegaan, als op dit oogenblik. Sommigen buigen zwijgend, anderen heffen de hand op ten groet, als wilden zij die van hun koning' drukken. Deerniswekkend is ook de aanblik van prins Karei van Zweden, de vader van wijlen koningin Astrid. De in het zwart "gekleede lange gestalte, die zoo merkwaardig aan ko ning Gustaaf van Zweden herinnert, is ge bogen door smart. De oude heer handhaaft zichtbaar slechts met uiterste krachtsinspan ning zijn zelfbeheersching. Diep onder den indruk is ook zijn zoon, de jeugdige prins Ka- rel, broer van de overledene. Dan volgen de zwagers van Koningin As trid: Prins Karei van Vlaanderen, broer van Koning Leopold III, de Italiaansche kroon prins Umberto, Prins van Piemont, gemaal van Leopolds zuster Marie-José, en Prins Axel van Denemarken, gemaal van Astrid's zuster prinses Margaretha, Zij 'worden omgeven en gevolgd door de leden van het militaire en ci viele Huis des Konings, van koningin Eliza beth en van den graaf van Vlaanderen, en door de overige vorstelijke bezoekers, kroon prins Olaf van Noorwegen, kroonprins Gus taaf Adolf van Zweden en prins Bertil van Zweden, den hertog van York. tweeden zoon en vertegenwoordiger van Koning George van Engeland, Prins Cyriel van Bulgarije als ver tegenwoordiger van Koning Boris en Prins Felix van Luxemburg, echtgenoot van Groot hertogin Charlotte. Dan volgen de buitengewone missies, die de speciale opdracht hebben hun staatshoofd of hun regeering te vertegenwoordigen. De President der Fransche Republiek is vertegenwoordigd door den minister van Staat, Louis Marin, die o.a. vergezeld is van Léon Bérard, terwijl minister-president Laval, die op het laatste oogenblik verhinderd was, ver tegenwoordigd is door den Franschen ambas sadeur te Brussel Laroche. Duitschland is ver tegenwoordigd door den ambassadeur Von Keiler. Polen door den oud-minister Rack- kiswickz, woiwode van Krakau, het Vaticaan door mgr. Micara, Luxemburg door den eer sten minister Bech. Wij zien tevens de buitengewone vertegen woordigers van H.M. Koningin Wilbelmina, haar opperhofmaarschalk jhr. V. Boreel van Oldenaller, en haar Kamerheer Jhr. mr. C De del. De landen, die geen speciale missies ge stuurd heben, zijn vertegenwoordigd door hun gezanten te Brussel, of te' Parijs, en op de buitenlandsche missies volgen dan ook, even eens in schitterende uniformen, de leden van het diplomatieke corps te Brussel. Wij zien daarbij ook aen Nederlandschen gezant, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Staehouwer. Dan volgen de Belgische ministers Na hen komen de ministers van Staat. Ononderbroken volgen thans de groepen elkaar op: de leden van de-buitenlandsche le gaties te Brussel, de commissarissen-generaal der buitenlandsche inzendingen op de wereld tentoonstelling, de leden van de rechterlijke macht, enz. Dan nadert het einde van den stoet, met nog weer ontelbare rouw-omfloerste vaandels, en tenslotte weer militairen, een tetachement gidsen, een detachement bereden artillerie en een peloton bereden gendarmerie, waarmee de stoet wordt gesloten. Bij het naderen van de St. Goedele trekt dat gedeelte van de stoe't, dat voor de gees telijkheid loopt of rijdt, voorbij de kathedraal om nabij de Rue Royale te wachten tot de kerkelijke plechtigheid is beëindigd. In de St. Goedele. Reeds vóór 9 uur hebben de autoriteiten, die,geen dgel zouden uitmaken van den rouw stoet. tusschen paleis en kathedraal, hun plaatsen mgenomenan d%StrGoedele, en. ook velé' andere genóodigdêri-^^mülèh geleidelijk dé ruimte. Het prachtige, .Gotische bouwwerk is veran derd in een reusaphtigen rouwkapel. Voor den hoofdingang is. een zwart baldakijn aange bracht, en onmiddellijk na het binnenkomen ziet men links en rechts van de hoofddeuren zwarte rouw-pyramides. Hoog in het midden van de kruisbeuk hangt een zwarte rouwkroon, waarvan vier zwarte gordijnen gedrapeerd naar omlaag vallen en RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf i 35 - met garantie, pijn- vanar j jj. Ioos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) in de vier hoeken van de kruisbeuk worden opgehouden. Daaronder staat stil en hoog de katafalk, waarop aanstonds de kist zal wor den geplaatst. Erop is voorloopig een Belgische vlag en een koningskroon gezet en drie rijen kaarsen staan er omheen. Tegen 10 uur hebben allen, die niet van het paleis komen, hun plaatsen ingenomen. Het is ruim half elf. De rouwstoet is reeds van het paleis vertrokken ,eh het. schijnt, dat dé konjngin-weduwe Elizabeth met de prin sessen reëels In de sacristie 'gijn aangekomen. Van buiten hoort men het gedruisch der voor bijtrekkende troepen, en dan gaan plots de kerkdeuren open en verschijnen de geestelijken in den ingang, waar zij zich opstellen om het stoffelijk overschpt te ontvangen. Op het plein is het nu stil geworden. De lijk koets nadert de oprit terzijde van de kerk en rijdt tot voor den ingang. De troepen buiten presenteeren het geweer, de eerewacht binnen van kadetten der militaire school staat stram in de houding. De klokken beginnen te lulden. Als koning Leopold de kerk binnentreedt, drukt kardinaal Van Roey hem aan den in gang nogmaals de hand. De andere prinsen en buitengewone afgevaardigden treden even eens binnen. Dan klinkt opnieuw, voor het eerst na het vertrek uit het paleis, hoorngeschal. Acht onder-officieren, hebben de kist van den wa gen getild en dragen haar op de schouders naar binnen. Zoowel in de kerk als op het plein heerscht doodsche stilte. Ook de Koningin-Weduwe had reeds haar plaats ingenomen, bijgestaan door prinses Marie-José. Dicht bij haar zit Prinses Ingeborg, de moeder van koningin Astrid, diens zuster prinses Margaretha, prinses Ingrid, kroonprinses Louise van Zweden, kroonprinses Martha van Noorwegen, de hertogin de Ven- dóme; zuster van wijlen koning Albert, groot hertogin Charlotte van Luxemburg, en nog vele andere vorstelijke personen, die evenals de dames van haar gevolg in dichte rouw sluiers zijn gehuld. Thans verheffen zich allen van hun zetel. Het is een grootsch moment van diepe ontroe ring als hoog boven de hoofden de kist lang zaam wordt binnengedragen, terwijl langzaam de zware tonen van het orgel aanzwellen. Velen bedwingen zich niet langer als dan plot seling van. boven het koor hooge fijne stem men, van het beroemde St. Romboutskoor on der leiding van de kanunnik Van Nuffel, het „Sub Venite", „Treedt Binnen",, inzetten. De H, Mis wordt opgedragen door kardinaal van Roey, daarin bijgestaan door den deken van het aartsbisschoppelijk kapittel mgr. Van Olmen, door de kanunikken De Jonghe en Dens en door den Deken van Brussel Mgr. Marinis. Onderwijl zingt het St. Romboutskoor afwisselend Gregoriaansche zang en zesstem mig a capella, een Mis van den Brugschen componist Ryelandt. Na de heilige handeling, daalt kardinaal Van Roey. gevolgd door zijn. helpers, af naar 'de katafalk om bij de kist met hét stoffelijk overschot de laatste gebeden te lezen. Het koor zingt „Libera", en bijna jubelend klinken de hooge stemmen bij het „In Paradisum". De plechtigheid loopt ten einde. Het orgel zet opnieuw-in, vierstemmig zingt het. koor „O Jésu Christe". Opnieuw klinkt buiten hoorn geschal, wederom staan de kadetten stram, en de acht onder-officieren naderen de katafalk, om de met zilver beslagen kist van zwart ge- poiijst accacia-hout, waarboven op een zilveren kruis is aangebracht, naar buiten te dragen Op dat oogenblik zet de kapel van de grena diers zacht de „Brabanconne" in. Buiten staat de menigte onbewegelijk. Op nieuw trilt en, ontroering over haar ;heen als de kist nMar buiten wordt gedragen, en. in. de lijkkoetsgeplaatst. De koning, de prinsen,, de 'kóningin ënrdë prinsessen, alsmede "d'é leden der speciale missies stappen in de auto's. De tocht naar Laken. Én zoo Is de droeve gang naar Laken be gonnen. Voor het laatst rijdt een vorstin door haar residentie. Het is als verleden jaar, bij de uitvaart van Koning Albert. In dichte hagen staat de zwijgende menigte langs den weg, die aan één kant is omzoomd door soldaten aan den anderen kant is afgezet .met oud- strijders, waarvoor zich de schoolkinderen hebben opgesteld. Overal branden achter het rouwfloers de straatlantaarns langs de route. Een indrukwekkende menigte staat nabij het Monument voor den Onbekenden Soldaat en ook bij de Schaarbeeksche Poort, waar de menschen dicht opeen staan gehoopt. Zoo gaat het voort langs de Rue Royale, en nadert men de Rue des Palais. De klokken van de St. Mariakerk aan het begin van deze straat beginnen te luiden. En verder gaat het, over de Place Liedts, langs het havenbassin de bruggen over en door de Avenue de la Reine onder het nieuwe viaduct door. naar de Onze Lieve Vrouwe Kerk. Bij de Kerk te Laken, Het is reeds ver over éénen als de rouwstoet de kerk nadert. De grenadiers en linietroepen, die hier de orde bewaren, komen opnieuw in 1 de houding. Dan arriveeren de auto's met de geestelijkheid, wederom onder leiding van Kardinaal Van Roey, die hier de absoute zal geven. Onder doodsche stilte houdt de lijkkoets voor de kerk stil. In het voorportaal ziet men de witte en purperen gewaden der geestelijken, die reeds gereed staan om het stoffelijk over schot te ontvangen. Terwijl de eerewacht het geweer presenteert tillen wederom acht on derofficieren de kist van de koets en dragen haar naar binnen, tot. dicht voor het altaar, waar stil de kaarsen branden tusschen de overal neerhangende rouwdraperieën. De ko ning, prins Karei, de overige familieleden en prinsen treden binnen, het gevolg komt aan en langzaam vult zich de kerk, waar reeds de eerste tonen van het orgel weerklinken en waar kardinaal Van Roey de absoute verricht. Thans Is het oogenblik gekomen, dat de kist opnieuw op de schouders wordt genomen en, voorafgegaan door de hooge geestelijken, achter het altaar verdwijnt. Het plechtige gezang is ver stomd, en heel langzaam ziet men den Koning, de ouders, de enkele naaste bloedverwanten, opstaan om mede af te dalen in het grafgewelf, waarheen thans koningin Astrid gedragen wordt. Alle anderen blijven achter en hooren. hoe negentien doffe schoten van de batterij in het Park van Laken verkon den, dat koningin Astrid voor altijd te ruste is gegaan. Dicht staat haar kist naast die van wijlen koning Albert, den geliefden koning, waar gansch het volk om heeft getreurd, die door zijn zoon met groote droefheid werd beweend. Maar reeds den dag na koning Albert's uit vaart klonk, na het sombre „Le.Roi est mort", weer het aloude „Vive le Roü". En een jonge vorst stond gereed om zijn zware taak over te nemen, daarbij gesteund door de teedere vrouw, die thans van hem is weggerukt. Een droeve leegte laat zij achter voor den man, die haar lief had, voor de kinderen, die haar noode kunnen missen. Maar als na jaren de levende herinnering aan koningin Astrid eenigszins zal zijn ver vaagd, zal zij bij het volk voortleven als de mooiste, de liefste, de meest sprookjesachtige koningin die België ooit helaas te kort heeft mogen bezitten. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Kapitein Baard wil eerst natuurlijk niets van het plan weten, want hij vindt het avontuur veel te gevaarlijk. Maar Thijs blijft aandringen en eindelijk zwicht de kapitein voor zijn verzoek. „Denk er om, wees voorzichtig en waag niet te veel, neem dat van een ouden zeerob aan," waarschuwt hij. „Het is daar lang niet pluis." Thijs krijgt dus zijn zin en Arie Baard besluit om het schip voor anker te leggen. Een sloep wordt neergelaten en Thijs klimt er in. Vol goeden moed, maar toch wel een beetje bang, roeit hij naar het eiland toe. Afrika. Geen Britsch kapitaal in de Abessynische concessie? De Britsche regeering heeft gisteren naar officieel te Londen wordt mede gedeeld, een diepgaand onderzoek in gesteld met betrekking tot de vraag, of Britsch kapitaal direct of indirect betrokken is bij de petroleumconces- sie, welke de Abessynische regeering aan een Amerikaansche maatschappij heeft verleend. Bij dit onderzoek is, naar Havas verneemt, gebleken, dat zulks niet het geval is. Het ministerie van Financiën, dat met dit onderzoek was belast, is namelijk tot de over tuiging gekomen, dat in strijd met zekere ge ruchten geen enkele der leidende banken, welke bekend staan onder, den verzamelnaam „The big Five", heeft deelgenomen aan de onderneming, waarover Rickett onderhande lingen heeft gevoerd. Slechts deze banken zouden in staat geweest zijn, een affaire van zulk een omvang te financieren z Thans zal van wege het Foreign Office nog een onderzoek worden ingesteld bij de Anglo- American Oil Corporation, welke maatschap pij in Engeland de belangen van de Standard Oil vertegenwoordigt. De Britsche gezant te Addis Abeba, sir Sydney Barton, heeft (naar Reuter meldt) niet de opdracht gekregen om den Negus te vragen de concessie in te trekken, maar slechts haar op te schorten. De Negus treft voorberei dingen. Volgens te Kairo ontvangen berich ten heeft Keizer Haile Selassie giste ren ruim 100.000 man troepen gemo biliseerd in afwachting van den thans onvermijdelijk geachten oorlog met Italië. Een afdeeling van de keizerlijke garde, ver scheidene duizenden soldaten sterk, is in allerijl uit Addis Abeba naar het spoorweg station Diredaoea gezonden. Zij treffen bij alle bruggen voorbereidingen tegen de mogelijk heid van luchtbombardementen. Te Agaden nabij Italiaansch Somaliland worden thans 25.000 man geregelde en 50.000 ongeregelde troepen geconcentreerd. Verscheidene dezer soldaten zijn nog met oude musketten ge wapend. Hier zijn berichten ontvangen, die inmiddels door Rome zijn tegengesproken, dat de Italiaansche aanval vanuit Erythrea reeds zou zijn begonnen Abessynië in het ongelijk in Wal-Walconflict? Naar volgens Reuter, verluidt wordt in het rapport van Politis, den vijfdei> scheidsrechter in de Italiaansch- Abessynische verzoeningscommissie, de verantwoordelijkheid voor het inci dent bij Wal-Wal gelegd op den plaat selijken commandant der Abessynische troepen. Daar de Negus beloofd heeft, dat hij volledige voldoening zal geven wanneer de uitspraak der com missie zich tegen zijn land zou richten, hoopt men thans een weg gevonden te hebben voor het verge makkelijken der onderhandelingen, die binnenkort zullen worden gevoerd. Italiaansche gezantsehaps-personeel zal Abessynië verlaten. De koloniale secretaris van het Italiaansche gezantschap Bazzan deelde mede, dat bin nenkort het geheele gezantschapspersoneel Abessynië zal verlaten. Verder deelde hij mede, dat 48 uren voor een luchtaanval op Addis Abeba zal worden gewaarschuwd, zoo dat de bevolking en de buitenlanders hun maatregelen zullen kunnen nemen. Van Abessynische zijde wordt dienaan gaande verklaard dat een bomaanval op Addis Abeba tegen het volkenrecht is, aangezien Addis Abeba geen vestiging is. doch een open stad.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3