Ooie-vaarwel. Petroleum. TJof italiaansch-Abessinisch conflict heeft intseling een vanouds-bekend karakter ge- Irpeen. Het staat thans in den stank van nptroleum. U hebt allemaal gelezen dat keizer TTaile Selassie een concessie op 75-jarigen ter mijn heeft verleend voor de exploitatie van minerale bronnen in een gebied, omvattend hp helft van zijn rijk en grenzend zoowel aan He italiaansche kolonie Erithrea als aan Sfitsch Somaliland. Hij heeft deze concessie verleend aan een maatschappij geheeten African Exploitation and Development Cor poration", die zeven weken geleden in de Amerikaansche stad Dover, in den staat Dela ware werd opgericht door de United States Corporation Company. De maatschappij han delde namens een aantal personen die bij de „richting absolute geheimhouding eischten. Het kapitaal is vijf millioen dollar. De man die met den keizer van Abessinië heeft on derhandeld heet F. W. Rickett, is 47 jaar oud en een bekende „eompany-promotor". Hij is En°elschman, hetgeen veelbeteekenend mag heeten. En de Engelsche regeering deelt in een officieel communiqué mede „dat zij tot nu toe geen enkele bevestiging van het verlee- nen eener concessie in Abessinië voor de ex ploitatie van petroleum en andere mineralen heeft ontvangen". Deze zin zegt niets. Ze kan beteekenen dat de Engelsche regeering, volkomen op de hoogte van den stand van zaken zijnde, geen officiëele bevestiging" meer noodig had. Maar het pu bliek leest veelal slecht, ook in Engeland, en zal wel zeggen „onze regeering weet van niets" Dat staat er evenwel niet in. Verder is de Britsche gezant te Addis Abeba gemachtigd den keizer van Abessinië mede te deelen dat de Britsche regeering, voorzoover het haar aangaat, hem moet aanraden de c oncessies aan te houden, aangezien zij volgens art. 2 van het driemogendhedenverdrag van 1906 tus- schen de Engelsche, Fransche en Italiaansche regeeringen moeten worden besproken." Hum ja. Maar kan hij ze nog aanhouden als hij ze al geteekend heeft? En als hij dat niet kan, zal Engeland dam „sancties" tegen Haile Selassie nemen? Neen, laat ons ernstig blijven. In Rome is men over dit alles zeer boos Mussolini heeft gebulderd van een balcon af. Niets zal hem weerhouden, zegt hij. Hij zal er op los gaan en er op losslaan en zoo. Dat zegt hij trouwens vrijwel dagelijks, maar nu nog boozer dan tevoren, want hij had zelf deze petroleum-concessies willen bemachtigen, en dat wel gratis, in tegenstelling met de maat schappij uit Dover Delaware, die er een groot bedrag-peifjaar voor aan Haile Selaissie moet betalen. Het heele geval stinkt nu verschrikkelijk naar petroleum. U weet dat dit een artikel is, dat gehanteerd wordt door een paar industriëele grootmach ten, welker leiders veelal machtiger zijn dan staatslieden. Velen uwer zullen zich ook her inneren dat tijdens de groote verwoesting-en- begrafenis 19141918 het grootsche woord ont stond: „Eèn druppel benzine is meer waard dan een druppel bloed". De man die het uitte is dood. Laat ons zijn naam verzwijgen. Van de dooden niets dan goeds. De vraag is nu maar: wat zullen de gevol gen van dit contract zijn? En maar één ding is dit moment duidelijk: het is een zeer onaan gename 'tegenslag voor den dictator van Italië. Wie zijn de geheimzinnige lieden, die op 11 Juli de African Exploitation and Develop ment Corporation te Dover, Delaware, hebben opgericht? Aan welke touwtjes kunnen en zullen zij trekken? Is het hun bedoeling een concessie te koopen in het onmiddellijke vooruitzicht, dat een oorlog hen ervan berooven zal en de aangebeden petroleumbronnen in handen stellen van Mussolini? Zijn zij van plan dit zonder eenig verzet toe te laten? Of zullen zij aan de touwtjes trekken die te hunner beschikking staan? Als men zich deze dingen afvraagt moet men wel geneigd zijn tot een bevestigend antwoord op de slotzin. Er zijn dus geheime machten aan het werk. Wellicht werken zij allang. Wellicht hebben zij er den Duce min of meer in laten loopen, hetgeen zeer naar voor hem zou zijn nu hij al zoover gegaan is, en telkens heeft verklaard dat hij niet meer terug kan. Ook is misschien de veronderstelling wel gewettigd, dat het hem altijd meer te doen is geweest om petroleumbronnen dan om het beschavingspeil der negers, waarvoor hij zulk een aandoenlijke belangstelling heeft getoond, en dat hij zélfs meer belangstelling voor pe troleumbronnen en deszelfs dividenden koes tert dan voor de vestiging van zijn bevolkings overschot in Abessinië. Nog nimmer heeft eenige natie haar bevolkingsoverschot naar een kolonie overgebracht. En Abessinië, met zijn ellendig klimaat, schijnt er bij uitstek ongeschikt voor. Wat de geheimzinnige machthebbers in de maatschappij met de mooie concessies verder zullen uitspoken, weet op dit moment nie mand. Wel kan men er zeker van zijn dat het conflict, eenmaal in petroleumstank be iand, een zeer hoog en riskant spel is ge worden. Natuurlijk blijft de kans dat de oor log zal worden voorkomen. Misschien kan er nu met Italië redelijk over de concessies ge praat worden. De hoop bestaat. Overigens herinnert dit geval aan een uit lating van den Franschen staatsman Tardieu in zijn boek „Het Uur der Beslissing", in den aanvang van dit jaar verschenen. Tardieu merkt op dat uit het volk voortgekomen leiders, waaronder hij ook Mussolini noemt, merkwaardig tekortschieten op internationaal gebied. Zoodra zij buiten eigen grenzen ko men schijnen hun handen verkeerd te staan en beheerschen zij de problemen niet meer. Daar schijnt wel veel van waar te wezen. R. P. BEVERWIJK Het eerste lustrum der R.-K. T uinbouwwinter school Een uiteenzetting van den directeur. De directeur van de R.K. Tuinbouwwinter- school schrijft ons naar aanleiding van het eerste lustrum dezer voor onze tuinbouwstreek zoo nuttige onderwijsinrichting het volgende: Sinds de oprichting van de school in 1930 hebben 56 jongens van het onderwijs dat hier wordt gegeven kunnen profiteeren. Niet allen van hen hebben den volledigen cursus, welke 2 winterhalfjaren in beslag neemt, geheel gevolgd. Zoo moeten van de 15 leerlingen, die het eerste deel van den cursus in 1934 zijn begonnen, twaalf, die verhoogd zijn naar de tweede klasse in 1936 hun eind diploma nog behalen. Van de resteerende 41 hebben eohter het grootste deel het diploma kunnen verkrijgen. Slechts enkelen moesten te leurgesteld worden of kregen in den loop van den cursus den raad zich voor een ander vak te bekwamen. Nu in October 1935 de school haar tweede lustrum zal beginnen en uit een ingesteld onderzoek bij de oud-leerlingen is gebleken hoe zeer door hen het hier gevolgd onderwijs op prijs wordt gesteld, kan het voor velen nuttig zijn de aandacht op deze school te vestigen. Om als leerling op de school te worden toe gelaten, dient de candidaat voor 1 September van het beginnende cursusjaar 15 jaar of ouder te zijn, vooraf practisch op een tuin bouwbedrijf gewerkt te hebben en voor het toelatingsexamen geslaagd zijn. Door deze eischen wordt bereikt, dat zij, die de studie volgen, daartoe ook meestal de geschiktheid bezitten. Tuinderszonen, die de lagere school hebben verlaten, kunnen derhalve reeds een vol jaar of langer practisch hebben gewerkt, wanneer zij hier komen. Het onderwijs vindt daardoor aanknoo- pingsppunten aan hetgeen in de praktijk reeds werd waargenomen. Wel lijkt het een bezwaar, dat de jongelui op een leeftijd van 15 jaar, die zich bij hun ouders reeds verdienstelijk konden maken, weer op de schoolbanken ko men. Omdat echter de cursus in de winter maanden wordt gehouden en gedurende de zomermaanden toch iedere leerling in prak tijk moet en op het bedrijf van zijn ouders kan werken, is dat bezwaar ondervangen. Ook hier geldt, dat de kosten voor de baat uitgaan. Trouwens zonder het brengen van offers, is in het leven weinig waardevols te bereiken. Aan de eischen gesteld bij het toelatings examen kan worden voldaan, indien met vrucht het lager onderwijs is genoten en vol doende practisch is gewerkt. Zij, die reeds een Ulo of daarmee overeen komend diploma hebben verworven, krijgen voor de vakken Nederlandsch, rekenen en aardrijkskunde bij het toelatingsexamen vrij stelling. Voor het vak Tuinbouwkunde heeft iedere candidaat zich aan het examen te on derwerpen. Bij het onderwijs op school is gebleken, dat voor tuinderszonen meestal de niet-bedrijfs- vakken, voor leerlingen uit niet-tuinderskrin- gen de bedrijfsvakken moeilijkheden op leveren. Tusschen beide categoriën van leerlingen bestaat a.h.w. een wisselwerking. Zij vullen, hetgeen bij elkaar ontbreekt, aan. Het doel van het onderwijs, om aan toe komstige tuinbouwers en handelaren in tuin bouwproducten, naast de theoretische kennis van het tuinbouwbedrijf tevens algemeene ontwikkeling te verstrekken, wordt door hun onderling verkeer gunstig beïnvloed. Als be wijs daarvan moge gelden, behalve de reeds hierboven vermelde waardeering der oud leerlingen, dat gedurende de 5 jaren, dat de school bestaat, meerdere jongen uit één gezin op de school het onderwijs hebben gevolgd. Aan alle leerlingen wordt behalve het tuin- bouwvakonderwijs tevens les gegeven in: Handelsrekenen, Boekhouden en moderne talen. Naast bovengemeld onderwijs wordt aan de Katholieke leerlingen onderwijs gegeven in de R.K. Godsdienst- en Maatschappijleer, zoo dat zij dé belangrijkste vraagstukken van onzen tijd naar waarde leeren schatten. Voor de Katholieke leerlingen is aan de school een ruim Internaat verbonden, waar als Surveillant een onderwijzer toezicht houdt op de studie. Ook externe leerlingen, die niet te ver van school afwonen, wordt de gelegenheid gebo den des avonds onder toezicht te studeeren. indien daartoe thuis de gelegenheid moeilijk zou zijn. De kosten van het onderwijs bedragen per winterhalfjaar f 20, terwijl voor boeken- excursiegeld per winterhalfjaar gemiddeld op f35 moet worden gerekend. Voor jongens uit de tuinbouwende stand, die goeden aanleg bezitten, kunnen de ouders, indien zij niet bij machte zijn om deze kosten te dragen, daarin tegemoet worden gekomen. De leerkrachten aan de school verbonden zijn door hun voortdurenden omgang met de kweekers in staat de richting van het onder wijs zoo veel mogelijk aan de praktijk aan te passen. Voor de streek, waar de school ligt, kunnen daardoor de voordeelen niet uitblyijven. Om slechts iets te noemen kan hier vermeld worden, dat aan de bestrijding der kankerziek te van de aardbeien wordt gewerkt en dat met den aanplant van geselecteerde aardbeien werd begonnen. Ook bij het herkennen van ziekten der bolgewassen en de bestrijding de zer ziekten kon de schooly hulp verleenen en stelt zij zich in de toekomst steeds daarvoor beschikbaar. Door medewerking, die de kweekers verleenen, (Dezer dagen zijn de ooievaars toeder uit ons land naar het warme Zuiden vertrokken.) September is opnieuw verschenen, Het zomereinde nadert snel, De ooievaar strekt reeds de pooten En zegt het nest ooie-vaarwel. Hij zoekt voor d' ooie-variatie Weer 't Zuiden en de warme lucht, Als elk jaar met een ooie-vaartje Voor onzen winter op de vlucht. En andre vogels zullen volgen In 't ooie-vaardig vleugelspoor, Wij moeten deze vrienden missen Den heelen langen winter door. Ongaarne zien wij ze vertrekken. Die gasten van het mooie weer, Zij strijken in de nieuwe lente Eerst weder in ons midden neer. Wij wenschen ze behouden aankomst, Ter verre kust van Afrika, En roepen hun met stillen afgunst Een hartelijk tot weerziens na. Wij, machtigsten van alle wezens, Wij zouden ook wel willen gaan, Maar kunnen, ook wanneer het wintert, Niet van ons stukje grond vandaan. De ooievaar vliegt naar het Zuiden In onbezorgde snelle vlucht, Er zit toch wat in dat gezegde: Vrij als een vogel in de lucht. P. GASUS. zooals blijkt uit 't afstaan van proef veldjes voor aar dbeienonderzoekingen, het verstrekken van zieke bollen voor het onderwijs en het geven van alle inlichtingen, welke gevraagd worden, profiteert de school, het zij hier dankbaar erkend, ook van de kweekers. Samenvattend hetgeen hierboven werd uit eengezet, kan gezegd worden, dat al staat het onderwijs voor de leerlingen, die hier de school bezoeken, op den voorgrond, de directe tuindersbelangen, zoowel op het gebied van bollen-, groente- als fruitteelt worden zooveel mogelijk en gaarne door de school gediend. Moge het belang, dat van het Middelbaar Tuinbouwvakonderwijs kan uitgaan en de directe voordeelen, welke de school te Bever wijk voor de kweekers kan opleveren, alom worden begrepen. Moge de kweekers bij het eerste Lustrum dezer school hun waardeering laten blijken, door op 18 September a.s., wanneer het toe latingsexamen wordt gehouden, hun daarvoor m aanmerking komende zonen in groote ge tale daaraan te laten deelnemen. MARKTBERICHTEN. Vereenigde Veilingen Kennemerland en Vrije Veiling. Breekpeen per kist 2550 ct. Spinazie per kist 3545 ct. Sla per kist 2030 ct. Postelein per kist 2-4,28 ct. Andijvie per kist 1540 ct. Wortelen per bos 25 ct. Peterselie per bos 23 ct. Selderie per bos 23 ct. Bloemkool, le, per stuk 1012 ct. Idem, 2e, per stuk 35 ct. Tomaten per K.G. 28 ct. Capucijners W. per K.G. 1620 ct. Capucijners B. per K.G. 1522 ct. Raspers per K.G. 1220 ct. Snijboonen per K.G. 717 ct. Dikke boonen per K.G. 410 ct. Sperc.b. z. dr. 58 ct. per K.G. Sperc. b. m. dr. per K.G. 45 ct. Tuinboonen per K.G. 67 ct. Trosboonen per K.G. 710 ct. Pronkboonen per K.G. 34V2 ct. Komkommers per stuk 12 lA ct. Groene kool per stuk 35 ct. Aardbeien per doosje 26 ct. Frambozen per doosje 1520 ct. Appelen per K.G. 510. ct. Peren per K.G. 610 ct. Bramen per slof 8090 ct. Meloenen per stuk 6—19 ct. Druiven per K.G. 2528 ct. Pruimen per K.G. 1418 ct. Perziken per stuk 410 ct. DE INSCHRIJVINGEN VOOR DE HARDDRAVERIJ. 36 paarden aangegeven- Voor de a.s. Donderdag te houden hard draverij zijn 36 paarden ingescheven, n.l.: Anna Bradford Guy, Calumet Contender, Axlee, Odessa, Tamboer, Qualiteit, Rentner, Our Uhlaan B, Sister Bond, Johanna M., Glossy Silk, Nordeck, Eachilos, Hedwig, Rolls Royd, Francis May. Mixerin, Quita, Harvest, Lee, Sally Harvester, X. Smiling, Fatima, Fanfare, Marie P, Miss Everharda, Uniform, Weidlooper, Arnim, Sister Patrick H, The Gleaner, Mac. Gregor, Rose Morgan, Betty Worthy, Senator Brewer, Our Dream, The Great Eva. De loting is Donderdagmorgen te 10 uur in café „Bellevue", Breestraat, alhier, Dan wordt ook de handicap bekend gemaakt. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Het totale aantal van 799 werkloozen, dat Zaterdagmorgen bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling stond ingeschreven was verdeeld over onderstaande vakgroepen; Bever wijk: Bakkers 2, bankwerkers 8, behangers 3, betonvlechters 5, betonwerkers 5, blikbewerkers 1. blikslagers 1, bouwkundige opzichters 1, carrosseriemakers 1, chauffeurs 11, drukkers 6, electriciens 5, expediteurs 2 grondwerkers 61, handlangers 4, kantoorbe dienden 5, kopergieters 2, landarbeiders 19, lasschers 1, loodgieters 4, losse arbeiders 156, machinisten 4. machinale houtbewerkers 4. marmerbewerkers 2, marmerpolijsters 1, met selaars 13, monteurs 6, opperlieden 15, plaat werkers 1, reizigers 1, schilders 3, schippers 2. schoenmakers 2, sigarenmakers 19, sorteer ders 1, slagers 1, smeden 3, soldeerders 1, stof feerders 1, stokers 6, stucadoors 5, teekenaren 2, timmerlieden 27, voegers 1. voerlieden 5, voorslaander 1. winkelbedienden 2, dienst boden 9, werksters 1, zeilmakers 1. totaal 443 (vorige week 448). Wijk aan Duin: Bakkers 3, bankwer kers 10, betonvlechters 1, betonwerkers 3, blik bewerkers 1, blikslagers 3, carrosseriemakers 1, chauffems 11, drukkers 4, electriciens 21 grondwerkers 47, handlangers 3, kappers 1. kantoorbedienden 5, kellners 1, landarbeiders 23. lasschers 1, loodgieters 1, losse arbeiders 58, lijnwerkers 1, machinisten 6, metaalbewer kers 6, metselaars 1, meubelmakers 1, mon teurs 3, opperlieden 13, plaatwerkers 1, reizi gers 3, schilders 4, schippers 7, schoenmakers 1, sigarenmakers 5, steenhouwers 1, stokers 2. stucadoors 2, timmerlieden 23, voegers 1, uit voerders 1, voerlieden 1, winkelbedienden 6. dienstboden 2, stuurlieden 1, totaal 266 (259) Heemskerk: betonwerkers 3, blikbewer kers 1, chauffeurs 7, electriciens 1, grondwer kers 13, kantoorbedienden 2, landarbeiders 21 loodgieters 26, metselaars 1, opperlieden 6, tim merlieden 7, uitvoerders 1, dienstboden totaal 90 (71). Noteering van 2 September 1935. Prijsnoteering: Spinazie per kist 4690 ct. Postelein per kist 2030 ct. Andijvie per kist 2450 ct. Wortelen per bos 3—6 ct. Komkommers per 100 f 50f 2.50 Augurken pera slof 1040 ct. Aardappelen, klei per kilo 2—3^ ct. Idem zand per kilo 4 ct. Doppers per kilo 30—36 ct. Capucijners per kilo 2028 ct. Tuinboonen per kilo 10 ct. Snijboonen per kilo 410 ct. Heerenboonen por kilo 410 ct. Trosboonen per kilo 6—10 ct. Roode kool per 100 f 5f 8. Bloemkool per 100 f 4f 10. Uien per kilo 3 ct. Sla per kist 3050 ct. Pieterselie per kist 16 ct. Selderie per kist 10 ct. Appelen per kilo 412 ct. Peren per kilo 413 ct. Pruimen per kilo 1220 ct. Druiven per kilo 2030 ct. DINSD'AG 3 SEPT.- 1935 De Duitscher Dünnbeil is er in geslaagd een paar honderd meter op geringe hoogte te vliegen met eigen spierkracht als aandrijving. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis dat een dergelijke prestatie werd geleverd. Opnemen van arbeiders in landbouwbedrijven. Het gemeentebestuur verzoekt ons opne ming van het volgende: De landbouwers (bedrijfsleiders) die in aanmerking wenschen te ko men voor bijslag, in het loonbedrag, dat in het tijdvak 15 September tot en met 31 December a.s. in het be drijf is uitbetaald boven een bepaald minimumbedrag, dienen daartoe een aanvraag in te dienen bij B. en W. dezer gemeente vóór 9 September a.s. Nadere inlichtingen kunnen wor den bekomen ter secretarie. DRIEHUIS DAT LIEP GOED AF. Maandagmiddag gebeurde op den Zeeweg iets, dat buitengewoon goed afliep. Een fiet sende dame, die in een mandje een klein kind achterop had, begon plotseling hevig te slin geren, doordat zij iets in haar handen droeg en achterom keek. Nog zenuwachtiger maak te zij zich, doordat ze tusschen een kar en een auto moest doorrijden, hoewel dit gemakkelijk kon, zag ze hier toe geen kans en viel met haar rijwiel. Het kind viel gedeeltelijk uit het mandje en bleef liggen dicht bij het achter wiel van genoemde auto, welks chauffeur echter bijtijds had gestopt, doordat hij geen al te groot vertrouwen had in de rijvaardig heid der dame. HEEMSKERK R.K. VOETBALVEREENIGING A. D. O. Voetbaluitslagen van Zondag: V. V. Z I—A. D. O. I 1—3 A. D. O. II—O. I. V. I 3—5 A. D. O. a—S. V. A. a 3—3 Ir. A. A. Mussert in Nederland terug. Maandagavond met de „Kwak" gearriveerd. Maandagmiddag te 6 uur is de hoofdleider van de N.S.B., de heer Ir. A. A. Mussert van zijn Indische reis op Schiphol weergekeerd. Uit al-le deelen des lands waren nationaal- socialisten naar de hoofdstedelijke vlieghaven gekomen om hun leider bij zijn aankomst in het vaderland welkom te heeten. Honderden hadden een plaatsje gevonden op het terrein gelegen naast het douane-ge bouw achter de afscheiding, die voor deze ge legenheid met vlaggendoek was versierd. Het terras was zeer vol; op het betonnen empla cement waar de K.L.M.-passagiers uitstappen hadden slechts mevrouw Mussert, eenige vrien den en familieleden en de ledèn van hun staf toegang. Een gej uich ging op, toen tegen zes uur de sirenes de komst van het Indië-vliegtuig „Kwak" aankondigden; eenige oogenblikken later had Tepas zijn toestel veilig op vader- landschen grond neergezet en steeg onder Houzee-geroep de heer Mussert uit het toe stel. De partij groet brengend liep hij langs het front van de wachtende menigte, die hem hartelijk toejuichte. Ook op het stationsplein, stonden velen om den heer Mussert toe te juichen bij zijn vertrek naar de stad. Alvorens Schiphol te verlaten beeft de heer Mussert zich eenigen tijd met zijn leiders onderhouden in het restaurant. Door de Marechaussee en de Amsterdamsche gemeente-politie waren op het terrein de noo- dige orde-maatregelen genomen. Langs de route, die de auto van den heer Mussert volgde hadden zich verschillende groepen politieke aanhangers opgesteld. (A.N.P.) AFSCHEID VAN MINISTER DECKERS. DEN HAAG, 2 Sept. (A. N. P.) Aan boord van H.M. schepen en in beide inrichtingen aan den wal van de Koninklijke Marine werd he den voor den boeg bekend gesteld de navol gende dagorder van den scheidenden minis ter van defensie: Dagorder. Bij het neerleggen van het ambt van minister van defensie, dat ik het voorrecht had gedurende ruim zes jaar te bekleeden is het mij een behoefte den officieren en onder officieren en allen, die de eer hebben tot de Nederlandsche weermacht te behooren of haar op andere wijze te dienen, een hartelijke af scheidsgroet te zenden. Ik betuig hun mijn oprechten dank voor de medewerking, welke ik van hen mocht ontvangen en spreek mijn groote waardeering uit voor de liefde en toe wijding waarmede zij hun taak hebben ver vuld. Mij, ook na het scheiden van het ambt, dat mij lief was geworden, één blijvende ge voelen met de koninklijke marine en de ko ninklijke landmacht, beveel ik mij aan in aller herinnering. Ik draag de overtuiging mede, dat koningin en vaderland in de ure des gevaars op onze weermacht kunnen re kenen. w.g. L. N. Deckers, 31 Aug. 1935. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Locligoil, Rotterdam n. Vancouver 30 te Los Angeles. Statendam 31 (n.m.) v. Rotterdam te New- York. Veendam, Rotterdam n. New-York pass. 1 (n.m.) Lizard. Breedijk 31 (n.m.) v. New-York n. Rotter dam. Edam, N.-York n. Rotterdam, 4 (12 midid.) voorgaats verwacht Boschdijk, Rotterdam n. New-York 31 (1.11 b,m.) 60 mijl W. van Land's End. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein 1 v. Hamburg te Amsterdam. Bloemfontein (thuisreis) 31 van Mombassa HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Maaskerk (uitr.) 1 (7.19 v.m.) 100 mijl O.Z O. van Land's End. HALCYON LIJN Vredenburg, 1 van Narvik te Rotterdam. Maasburg, 2 van Emden te Rotterdam. Flensburg 31 v. Pto. Ferrajo te Wabana. Rozenburg 2 van Melilla te Emden, naar Rot terdam (Vlaardingen) Stad Zwolle 3 van Bilbao te Vlaardingen. Stad Vlaardingen, n. Wabana 1 (9.7 vm.) 40 mijl O. van Land's End. Stad Zaltbommel, Vlaardingen n. Civ. Vec- chia, pass. 1 Dungeness. Stad Haarlem Melilla n. Rotterdam, pass. 2 Dungeness. Stad Zaandam, Rotterdam n. Savona 1 v. Oran. HOLLAND-BRrrSCH INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 4 te Antwerpen verwacht HOLLAND.AUSTRALIë LIJN Aagtekerk (uitr.) 31 van Messina. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk 1 v. Amsterdam te Hamburg. Meerkerk (thuisr.) 1 van Colombo. Grootekerk (uitr.) pass. 1 Dungeness. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland, 1 van Amsterdam te Hamburg. Amstelland (thuisr.) 31 van Rio de Janeiro. Montferland (thuisr.) 1 van Las Palmas. Eemland (uitr.) 30 (7.36 n.m.) 150 mijl Z.Z.W. van Land's End, KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Amazone, Amsterdam n. Kopenhagen p. 1 Holtenau. Berenice 1 van Kopenhagen te Amsterdam Ceres 1 van Izmir naar Amsterdam. Colombia 1 van West-Indio te Amsterdam Crijnssen 1 van Hamburg te Amsterdam. Ganymedes, Bourgas n. Amsterdam p. 1 (11 n.m.) Ouessant. Deucalion 1 van Livorno naar Napels. Hermes 1 van Amsterdam te Hamburg. Merope 1 van Hamburg te Amsterdam. Oberon 1 van Lissabon naar Setubal. Orestes 1 van Malta te Piraeus. Orion 1 van Piraeus te Limni. Perseus 1 van Kopenhagen te Stettin. Saturnus 31 van Santander naar Malaga. Telamon, Salerno n. Amsterdam 1 (12 midd.) 200 mijl Z.W. van Ouessant. Trajanus 31 van Alicante te Tarragona. Ulysses 1 van Varna te Constantza. Van Rensselaer, Amsterdam n. West-Indië passeerde 1 (8.30 v.m.) Niton. Vesta 31 van Catania naar Patras. Hercules Rotterdam n. Tanger p. 1 (8.6 vm.) Niton. Alkmaar, Chili n. Amsterdam 31 te Valpa raiso. Costa Rica, 30 van Barbados te Cristobal. Aurora Rotterdam n. Galveston pass. 1 Dungeness. Achilles, Rotterdam naar Barcelona pass. 1 Dungeness. Agamemnon, Rotterdam naar Faro, p. 1 Dungeness. •Euterpe, Amsterdam naar Bordeaux p. 1 Dun or. ess. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) pass. 30 Augustus Pe- rim. Blitar (thuisreis) 1 September van Bela- wan. Garoet (uitreis) pass. 2September Dover. Kota Agoeng (uitreis) 1 Septemer van Li vorno. Kota Gede (thuisreis) 1 September te Lon den. Soekaboemi (thuisreis) 31 Aug. van Ft. Said. Kota Earoe 31 Aug. van Rotterdam te Ba tavia. Kota Gede (thuisreis) 2 (5 nam.) van Lon den. Dempo (thuisreis) p. 2 Kaap del Armi. Kota Agoeng (uitreis) passeerde 2 Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (uitreis) 1 te Montevideo. Alcyone 31 van B.-Ayres naar Rotterdam. Aldabi (thuisreis) 1 September van Bahia. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Silvercedar, New-Orleans naar Calcutta, 30 Augustus te Beira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Poelau Laut (uitreis) 31 Aug. van Napels. Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) pass 31 Aug. Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eurymedon, Batavia naar Amsterdam, vertr. 5 van Londen. Teueer 31 Augustus van Rotterdam te Dairen. Deucalion 29 Aug. van Yokohama naar Rotterdam. Phrontis 1 van New-Castle te Amsterdam. Sarpedon, Japan naar Rotterdam, 31 te Singapore. Calchas, Japan n. Rotterdam 2 van Port Said. Polyphemus, Batavia n. Amsterdam 2 van Port Said. Melampus, Amsterdam n. Java, pass. 1 Pe- rim. Alcinous 31 Augustus v. Amsterdam te Ba tavia. Bencleuch, Dairen naar Rotterdam pass. 2 Dungeness. Eurymedon, Batavia n. Amsterdam, pass. 2 Sept. Prawle Point. Philoctetes, Japan n. Rotterdam, 1 van Shanghai. Agamemnon, Japan n. Rotterdam, 2 van Aden. City of Oran, Japan n. Rotterdam, 26 van Calombo. City of Salisbury Dairen naar Rotterdam 1 van Singapore. Polydorus, Batavia n. Amsterdam 31 van Penang, KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (uitreis), 1, te Rio de Janeiro.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5