BBHl ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET In het Koloniaal Instituut te Amsterdam is Maandag het Zesde Internationaal Botanisch Congres door den minister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, officieel ge opend. Een foto tijdens de openingszitting De laatste hand wordt gelegd aan de lijkkoets voor de begrafenis van H. M. Koningin Astrid van België Koning Victor Emmanuel en Mussolini onderhouden zich met de buitenlandsche militaire attaché's bij de manoeuvres in de omgeving van Bolzano Te Baarn werden Maandag ringrijderijen gehouden. Het ringsteken vanuit versierde sjeezen vormde het hoogte punt van het programma Aan de stands van da' Utrechtsche Jaarbeurs worA de laatste hand gelegd voor de opening lÈrnmm WÊÊM Van den toren van het Nederlandsch paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel hangt de vlag halfstok ten teeken van rouw over den dood van H. M. Koningin Astrid De Hertog van Gloucester en zijn verloofde, Lady Alice Scott, te Bal moral Belangstelling van de 's Gravelandsche jeugd voor de militairen, die in verband met de te houden manoeuvres in het dorp zijn ingekwartierd FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 4) „Wat heb ik daar in 's hemelsnaam mee te maken?" roept Diesel uit, maar nog vóór hij gelegenheid heeft deze woorden in het Fransch te vertalen wordt zijn aandacht getrokken door een ongewone gebeurtenis op de kade. welke ook de volle belangstelling van den heer met de penning blijkt te hebben. Hij ziet. hoe uit een geheel gesloten bestelauto, zooals men die voor geldtransporten pleegt te gebruiken, voorzichtig een cassette wordt getild en onder bewaking van twee politieagenten den loop plank wordt opgedragen. Aan het eind hier van hebben zich inmiddels ook de kapitein in hoogst eigen persoon en de purser opgesteld en als de mannen met hun, blijkbaar zeer kostbare last het dek betreden, vergezellen deze beide autoriteiten den stoet naar het midden schip. De aandacht van de, op het dek aanwezige passagiers, van den heer Pirzel tot de drie studenten, wordt door deze gebeurtenis zoo zeer in beslag genomen, dat zij in het geheel niet bemerken, wat zich intusschen aan den wal afspeelt. Daar staat naast een stapel indrukwekkende lichtgele koffers, die. beplakt met een groot aantal étiquetten van Karavansera's uit alle werelddeelen, eiken hotelportier aanleiding zouden geven tot de taxatie: Amerikanen in een kamerwaarde van tien tot twintig gulden, een gedistingeerde heer van ongeveer vijftig jaar, gekleed in een bruin-geruit reiscostuum. Zijn gezicht verraadt echter, dat zijn ge boortestad ergens in. den Balkan moet liggen. De kleur van zijn huid is lichtbruin, die van zijn haar voor zoover dat althans te zien is grijs. Het opvallendst in dit gelaat is echter de neus, waaruit men er, met eenigen goeden wil, twee zou kunnen maken. De oogen en de mond hebben iets weeks en vriendelijks. Deze over het algemeen niet onsympathieke vreem deling noemt zich Alexander Popodotschi. Het laden heeft intusschen opgehouden. De bemanning loopt opgewonden heen en weer om alles voor het vertrek gereed te maken. De heer Popodotschi blijkt daarvoor niet de minste interesse te koesteren. Hij volgt slechts met kalmen, bijna onverschilligen blik het ge heimzinnige transport. Ook de passagiers, die lachend en pratend van hun uitstapje aan den wal terugkeeren en zich nu voor den nog steeds bewaakten loopplank postasren. vallen geheel buiten zijn belangstelling. Maar plot seling wendt hij het hoofd om als aan het eind van de kade in snelle vaart een taxi nadert en bij de aanlegplaats van het schip stopt. De chauffeur haast zich een jonge dame, die een groote bouquet rozen in den arm draagt en door haar moeder en een correct gekleed jong- mensch wordt vergezeld, bij het uitstappen behulpzaam te zijn. T Op dit moment wordt'de bewaking van den loopplank opgeheven. Harry Diesel neemt zijn koffer op en verlaat haastig het schip, maar midden op den loopplank blijft hij als aan den grond genageld staan: het jonge meisje met de rozen, dat hem van den wal tegemoet komt, is niemand anders dan Nini Collijn! Als zij hem genaderd is, doet hij schielijk een stap terzijde; hij is zoo verbaasd over deze onverwachte verschijning, dat hij er pas aan denkt haar te groeten als ze voorbij is, het geen tot gevolg heeft, dat het correct gekleede jongmensch in haar gezelschap, zichtbaar ver rast, zijn keurige zwarte hoed afneemt om Diesel's groet te beantwoorden. In den stroom passagiers, welke achter haar aankomt, lukt het hem zoo onopvallend mo gelijk rechtsomkeert te maken, maar hij kan toch niet voorkomen, dat hij aan boord door zijn beide vrienden met een spottend lachje wordt ontvangen. De eenige, die op den wal is achterge bleven, is de heer Popodstschi. Hoewel een matroos hem toeroept, dat het hoog tijd is om aan boord te komen staat hij daar en wacht. Waarop? De groote sirene loeit haar afscheidslied; alle vlaggen zijn reeds geheschen. De sleep- booten worden met zware kettingen aan de „Ukami" vastgemaakt. De loods komt aan boord. De gezagvoerder neemt afscheid van den agent. Nini Collijn omhelst haar moeder voor de laatste maal Dan komt plotseling een zware acht-cylin- der wagen de kade opgereden. Een chauffeur in livrei rukt het portier open, een heer van middelbaren leeftijd springt kwiek naar bui ten en begeeft zich haastig aan boord, terwijl de chauffeur, geassisteerd door een matroos den achter op de auto gebonden koffer los maakt om deze daarna eveneens aan boord van het schip te brengen. Alexander Popodotschi kent dezen laat komer: het is Hendrik van Berquem, een der Antwerpsche diamantkoningen. Nu wenkt ook hij een der leden.van.de be manning om hem met zijn koffers behulp zaam te zijn. Met het air van den man, die zich verbeeldt, dat men op hem wacht, gaat hij als laatste over den loopplank, waaraan havenarbeiders reeds bezig zijn om hem weg te halen.. Op het promenadedek stelt de scheepskapel zich op en als de „Ukami" los van de trossen en getrokken door twee pittige sleepbooten, zich bijna onmerkbaar in beweging zet, schalt plotseling over het dek de bekende melodie: „Muss 1 denn, muss i denn zum Stadtle hinaus!" De muziek is meer luid dan mooi, maar iedereen aan boord is toch even onder den indruk van dit oogenblik. Men leunt over de verschansing, de meisjes op de Bastei aan het Steenhuis wuiven naar de matrozen, stewards en koks, met wie zij, tijdens het oponthoud van het schip in den haven kennis hebben ge maakt, Antwerpsche zeelui, die elk schip moe ten zien vertrekken, wisselen een stommen groet met eenige, hun bekende opvarenden en eenige achterblijvende familieleden van hen, die zich aan boord bevinden, maken on ophoudelijk gebruik van hun zakdoek, hetzij om hun tranen af te wisschen dan wel om er mee te wuiven. Dan beginnen de machines te werken; als een panorama glijden de huizen en kerken van Antwerpen, de Oceaanstoomers, die in de Schelde liggen, de kranen en opslagplaatsen voorbij. Een schip kiest zee Terwijl alle verrekijkers en fototoestellen in werking worden gesteld en de passagiers zich vermeien in den aanblik der steeds meer ver dwijnende stad, begeeft Alexander Popo dotschi zich naar de hut van den marconist om daar het volgende radiotelegram voor Lon den op te geven: „Eieren onderweg. Koopers verwacht South ampton. Popodotschi". En nog dienzelfden dag worden op het kan toor te Londen van de Zuid-Afrikalijn twee passagebiljetten Southampton-Marseille ge boekt. Aan de trap, die van de hutten der Toe ristenklasse naar de eetzaal leidt, hangt een zwart bord. Op dit bord wordt melding ge maakt van te organiseéren uitstapjes aan den wal. Nog bevat het een opwekking om in een „first class autocar", van alle gemakken voor zien inclusief diner vanuit Antwerpen de Belgische slagvelden te bezichtigen. Een interessant bezoek aan goed onderhouden loop graven, prikkeldraadversperringen en gra naattrechters wordt door flinke zakenmen- schen in uitzicht gesteld. Harry Diesel heeft zich gisteren reeds over. deze grove reclame op dit bord geërgerd; van daag echter ergert hij zich over een ander, waarop zoowel in het Duitsch als in het Engelsch met groote letters te lezen staat: Het is den passagiers der Toeristenklasse verboden het dek der eerste en tweede klasse te betreden. Diesel is woedend. Nu is zoowaar, als door een wonder 't meisje, waarom hij bijna van zijn reis naar Afrika had afgezien, aan boord ge komen en nu staat hier, dat het verboden is haar te naderen. Want Nini Collijn reist eerste Harry Diesel heeft uit principe een antipa thie tegen spreekwoorden. Toen hij nog op het gymnasium was, had hij over alle be staande spreekwoorden een opstel moeten maken, slechts één uitgezonderd: „Verboden vruchten smaken het best". Geen enkele leeraar had gedacht, dat hij daarover iets zou weten te vertellen, maar juist dat spreek woord zou hij uitstekend hebben kunnen be handelen. Dat blijkt ook nu weer, want de waarschu wing negeerend en zichzelf wijs makend, dat een brutaal mensch de halve wereld heeft, slaat hij den weg in, welke naar de verblijf plaats der uitverkorenen op deze aarde leidt. Door de leege eetzaal der Toeristenklasse, welke tevens als ontspanningslokaal dienst doet en waarin op dit oogenblik door eenige mannelijke mede passagiers in een verborgen hoekje een robber bridge wordt gespeeld, komt hij op het promenadedek. Hij loopt langs de keukens, ziet hoe de koks in hun witte jassen en hooge mutsen lepels en pannen hantee- ren en ruikt de spijskaart voor het diner. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8