Het 500-jarig bestaan van Leeuwarden. ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET Ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van Leeuwarden had Woensdag de opvoering plaats van het historisch tafreel, voorstellende de samenvoeging van Oldehoeve en Hoek bij Leeuwarden. Een der scènes Een der drie Engelsche vliegbooten, die te Plymouth zijn aangekomen voor de nieuwe exploratie-vlucht naar Basra. Luchtmaarschalk Longmore inspecteert de cockpit Een auto kwam Woensdag op de Rozengracht te Amsterdam in botsing met een tramwagen. De auto werd vrijwel geheel vernield, terwijl de chauffeur ernstige kwetsuren opliep Demonstraties van Chineesche zwaard- en slok- vechters tijdens de V.V.V.-week te Rotterdam Het Argentijnsche opleidingsschip .Presidente Sar- miento" arriveerde Woensdag te Amsterdam en nam ligplaats aan den steiger der Holland Amerika Lijn. Na aankomst kwam een officier van piket ter be groeting aan boord Ex-koning Alfonso van Spanje is Woens dag in de hoofdstad aangekomen. De in 11 i i i i t 11 \a/ j ex-koning in gesprek met den directeur De landing van den Prins van Oranje vormde net hoogtepunt van de historische feesten welk® Woensdag van het Amstel Hotel, waar hij verblijf te Katwijk aan Zee werden gehouden houdt FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 6) „Zoo Jumbo!" groet Volkers lachend. „Niks Jumbo ik Mohammed!" verbetert de jongen met een bestraffend gezicht, terwijl hij zijn oogen vervaarlijk laat rollen. „Dat is toch hetzelfde", plaagt Volkers. „Of je nu Jumbo heet of Mohammed Maar de jongen is het daar niet mee eens. „Niks hetzelfde meent hij, met hoofd en handen een grappige afwerende beweging makend. „Jumbo is olifant ik kleine boy". Mohammed is de lieveling van de beman ning en tegelijkertijd hun tijdverdrijf. Hij is met zijn vader als oppasser van giraffen en gnoe's naar Europa gekomen, en nu op den terugweg naar zijn geboorteland. Vijf Perzi- aansche schapen zijn aan zijn zorgen toever trouwd. De dierenhandelaar, bij wie de zwar ten behooren, heeft de dieren met groote moeite uit Rusland gehaald en brengt ze nu naar Europeesche farmers in Oost-Afrika. Mohammed noodigt het drietal uit de dieren onder zijn leiding te bezichtigen. Met groote zorg geeft hij de schapen te drinken en te eten. Dan krijgt Harry Diesel plotseling een gen aal idee. Hij vraagt Mohammed of hij een stuk chocolade verdienen wil. „Niks chocolade sigaretten!" eischt deze echter, als Diesel hem daarop vertelt, dat hij zijn diensten noodlg heeft om een brief te bezorgen aan een dame in de le klasse. Volkers en Snavel kijken verbaasd op, als zij hooren, wat hun vriend en bondgenoot van plan is. „Dat gaat te ver!" protesteert de korte. „Zonder gemeenschappelijk overleg mag zoo iets niet gebeuren". „Ik vind het zeer decoratief een Moor als postillon d'amour te gebruiken", zegt Snavel bedachtzaam. „Hij moest er alleen niet zoo armoedig uitzien", meent Diesel en zich tot den jongen wendend: „Heb je niet een behoorlijk pak. „Mooi paktwee sigaretten!" verhoogt de kleine Moor zijn eisch. Maar Snavel is het er nog niet geheel mee eens. ,,Nee Lou", zegt hij, „nu moet je mij eerst laten uitspreken. Wanneer het geen collectief schrijven betreft, kan van één brief natuur lijk geen sprake zijn. Mijns inziens verdient het alle aanbeveling drie brieven.' „Drie brievenvangt de zwarte jon geling op. „Dan drie sigaretten!" „Jij bent een geboren zakenman!" lacht Diesel. „Over een uur kom je in de Toeristen klasse begrepen?" „In je beste pak!" roept Volkers nog. als zij hun wandeling om het schip reeds hervat hebben. Gedurende eenige minuten wordt er geen woord tusschen hen gewisseld. Hoewel de naam Nini Collijn geen enkele maal genoemd is. begrijpen Volkers en Snavel wel. dat h*>t nm haar te doen is En beiden denken zij het zelfde. n.l. dat Diesel zich weer eens veroor looft, wat geheel buiten hun programma om gaat en lijnrecht tegen de ongeschreven wet ten van hun kameraadschap indruischt. Maar als zij hem dat bijna gelijktijdig onder het oog brengen, noemt hij hun verwijten lou ter jalouzie. Hij verklaart zich echter bereid erom te knobbelen, wie den brief zal schrijven. Zij zal immers toch wel begrijpen, dat de brief van hem afkomstig is. En v,i; het ontbijt wordt er inderdaad ge- knobb'ki Tusschen de koffie, havermouth en versche broodjes rollen de dobbelsteenen. Vol- kers is met een twee het eerst uitgeschakeld. Tenslotte wint Snavel. Nochtans gaat de in houd van den brief, welke zij dan aan een tafeltje in 'n hoekje van de eetzaal op papier zetten, slechts voor een klein deel van hem uit. De beide andere assisteeren hem op be paald hinderlijke wijze. Drie maal wordt het epistel verscheurd, tot zij het eindelijk over den inhoud eens zijn. En dan bemerken zij, dat Mohammed in de deur al een half uur op hen staat te wachten. Zag deze er bij de eerste kennismaking in zijn verschoten katoenen pakje en gescheurde blouse min of meer armelijk uit, zooals hij thans voor hen verschijnt, werkt hij bepaald lachwekkend. Hij draagt een langen broek als een volwassen man, schoenen met breede, aan den rand genaaide zooien en gewelfde kappen, als een Amerikaan en daarbij een soort jaquet, dat hem tot aan de knie reikt en dat een af schuwelijke geel-groene das slechts ten deele verbergt. Mohammed's verschijning baart allerwege groot opzien. Van alle zijden informeert men met groote belangstelling, waarom hij er zoo keurig uitziet; het is toch immers geen Zon dag. Bereidwillig verstrekt hij de gewenschte inlichtingen en zoo weet al spoedig de getrele toeristenklasse, dat hij 'n brief aan een dame in de eerste moet brengen. Allen lachen. „SufferdUil" geeft Volkers in onver- valscht Nederlandsch aan zijn ontstemming lucht, maar dat verstaat Mohammed geluk kig niet. Slechts de andere passagiers begrij pen Lou's uitbarsting van woede en zij amu seeren er zich kostelijk over. Maar eindelijk komt het toch zoover, dat hij den witten brief in zijn zwarte handen neemt en ermee ver dwijnt. De beste wenschen van de geheele Toeristenklasse vergezellen hem en op eenigen afstand volgt het drietal, dat zoo lang moge lijk assistentie wil verleenen. Voor de deur, welke toegan? geeft tot de le klasse worden, nadat men een blik door het raam van de eetzaal geworpen heeft, de laatste instructies gegeven. „Een knappe, blonde jongedamein het wit gekleedaan den tafel rechts in den hoek!" Mohammed knikt ten teeken, dat hij het begrepen heeft, struikelt over den drempel en een oogenblik later ontwaren zij hem, vanuit hun observatiepost aan het raam, als het door allen aangegaapte middelpunt van de aan het ontbijt vereenigde eerste klas. Allen houden op met eten. Aller oogen zijn op het potsierlijk uitgedoschte, zwarte jonge tje gericht, dat onmmiddelijk daarop zijn drie principalen aan het raam tot wanhoop brengt. Want in plaats van naar den rechter-, stevent hij regelrecht op den linkerhoek af. Ook daar zit een blonde dame in het wit, maar zij is noch jong, noch knap. Hevig gestlculeerd en met rollende oogen, die meer wit dan zwart laten zien, duwt hij de Baltische barones den brief in de hand. En dan zien zij nog, hoe hij met zijn zwarte vinger in de richting van het raam wijst, naar de plaats, waar zij zich verdekt hebben opgesteld. Als op commando maken zij alle drie tege lijk een diepe kniebuiging om onmiddellijk daarna, sluipend langs den houten wand van de eetzaal, te verdwijnen. Wat zij echter niet zien, is, dat zich in de eetzaal, ter hoogte van de plaats, waar zij hun observatiepost betrokken hadden, de heer Pirzel bevindt en zich aan zijn Engelsch ont bijt te goed doet. Zoodat de geheele le klasse er nu van overtuigd is, dat deze omineuze brief van hem afkomstig is. Dat is dus in den strijd om Nini Collijn de derde nederlaag. Engeland komt steeds dichterbij. Eerst zijn het twee ronde forten, die als het ware uit de zee omhoog rijzen en de reede van Spit- head beschermen. Eneelsche watervliegtuigen zweven zoo laag over het dek van de „Ukami", dat men elkaar kan toewuiven. Van stuur boord af ziet men het Engelsche vasteland, aan bakboord het eiland Wight met zijn smal wit strand, de zacht glooiende, groene weiden, de zeebaden en de groote landgoederen, om geven door fraai aangelegde parken. Op een geheel bezette plezierboot, welke de „Ukami" passeert, speelt een gramofoon een internationale Schlager. De dierenhandelaar, die de Perziaansche schapen vervoert, een dor, kleurloos mannetje met een vaalgrijze snor en een lorgnet op den spitzen neus, allerminst 't type van een leeuwen jager, zooals men zich dien voorstelt, vraagt een meisje ten dans en stept met haar over het promenadedek. Op hun ligstoelen kijken de passagiers lusteloos toe. Diesel, Volkers en Snavel hebben slechts belangstelling voor een Engelsche dread nought, die een vlaggengroet met de „Ukami" wisselt. Daarnaast ligt het mailschip „Ballin", dat, na 'n deel van zijn lading gelost te hebben voor de thuisreis koers zet naar Hamburg. Op korten afstand passeert de Oceaanstoomer, men ontwaart onbekende landgenooten en groeten en kwinkslagen klinken over en weer. Met hun drieën hebben zij de beschikking over één verrekijker. Hij behoort eigenlijk aan geen van allen, want Lou Volkers heeft hem geleend van zijn erf-oom, die in Schagen woont. „Geef mij de kijker eens, vlug!" roept hij, ln een plotseling opkomend verlangen om den Oceaanstoomer wat dichterbij te halen. Maar Snavel antwoordt min of meer ver legen, dat hij hem heeft uitgeleend. Volkers is woedend. „Wel verdraaid nou hebben we met z'n drieën één kijker en als je hem noodig hebt, blijkt een vierde man ermee van door te zijn!" z ,,'t Is geen man, maar een vrouw", verbeter* Snavel. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8