HET NIEUWE AVONDBLAD TeSef. 4220 u.T.o. De levensomstandigheden van de ondersteunde gezinnen. ZELFBINDERS GRATIS! IJMUIDEN Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 260 ZATERDAG 7 SEPTEMBER '35 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels I 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN. Het rapport van de commissie van onderzoek. Tal van gezinnen besteden ongeveer 40 pO. der inkomsten voor huishuur. In de Raadsvergadering van 2 October 1934 We.d een commissie van 3 leden benoemd, be staande uit de heeren Dr. Mr. A. v. d. Flier, W. F. Visser en W. van Heijst, welke commissie een onderzoek zou instellen naar de uitgaven van gezinnen, waarvan de inkomsten uitslui tend bestaan uit aan die gezinnen verstrek ten steun, teneinde de omstandigheden, waar onder dergelijke gezinnen leven objectief vast te stellen. Eenigen tijd geleden is het rapport van deze commissie gereedgekomen en den leden van den gemeenteraad ter inzage aangeboden. Thans mochten wij een exemplaar van dit document, dat een schril licht werpt op de toestanden, die heersehen in de gezinnen van die ondersteunde werkloozen, ontvangen. Aan de opsomming van de door de commis sie gevonden resultaten gaat het volgende vooraf Om het onderzoek te doen slagen was de medewerking noodig van de vakcentrales; in de eerste plaats voor het verkrijgen van de noodige betrouwbare adressen en in de twee de plaats voor het uitreiken en verzamelen van het invullingsmateriaal. Op een desbe treffend verzoek en na een uiteenzetting van het doel, waarvoor hulp werd gevraagd, ver klaarden de IJmuider Bestuurders Bond en de R.K. Volksbond zich bereid tot medewer king. De Christelijke Besturen Bond, hoewel ter vergadering vertegenwoordigd, verklaarde later bezwaren te hebben tegen het verleenen van medewerking. Aangezien in de commissie slechts twee Raadsfracties vertegenwoordigd waren, ver zocht zij aan de R.K., Christelijk Historische en Anti Revolutionnaire Raadsfracties alsnog een lid aan te wijzen, opdat aan den Raad uitbreiding van de commissie met een drietal leden zou kunnen worden gevraagd. De Roomsch Katholieke en Christelijk Histori sche fractie verklaarden zich bereid een lid aan te wijzen. De A.R. fractie berichtte, dat de kennisname van de nader verstrekte in lichtingen geen aanleiding had gegeven tot wijziging van haar afwijzend standpunt. In de Raadsvergadering van 29 November 1934 werd het aantal leden van de commissie nader bepaald op 5 en door Burgemeester en Wethouders alsnog als lid benoemd de heeren C. Diependaal en J. E. Sluiters. Op verzoek van de commissie werd door Burgemeester en Wethouders een klein cre- diet beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van het noodige drukwerk. Door de vakcentrales werden een vijftigtal adressenopgegeven van steuntrekkenden, die bereid waren de noodige gegevens te verstrek ken. De Commissie besloot het onderzoek te doen aanvangen op 5 Januari en vijf weken te laten duren. Het onderzoek had reeds vóór Januari kun nen aanvangen, doch het leek de commissie gewenscht de feestdagen te laten voorbijgaan teneinde een overzicht te kunnen krijgen over een aantal normale weken. De onderzoekweek liep van Vrijdag tot en met Vrijdag. Door tusschenkomst van de vakvereenigin- gen werd aan elk gezin een boekje uitgereikt, waarin van dag tot dag moesten worden op- geteekend de ontvangsten en uitgaven. Bij de boekjes was gevoegd een leidraad voor de in vulling. Voor de eerste week werden 50 boekjes uit gereikt. In den loop van den tijd moesten om allerlei redenen verschillende medewerkers worden afgeschreven. In totaal heeft de commissie de beschikking gekregen over de gegevens van 27 gezinnnen over een periode van 5 weken. De commissie heeft den indruk, dat aan de betrouwbaarheid der gezinnen niet behoeft te worden getwijfeld. De beroepen van de hoofden der gezinnen kunnen worden verdeeld als volgt: 2 timmer lieden, 2 betonvlechters, 1 betonwerker, 1 met selaar. 7 grondwerkers, 1 opperman, 1 traw lermachinist, 3 los arbeiders, 1 havenarbeider, 1 schilder, 1 houtbewerker, 1 bloemistknecht, 2 tuinarbeiders, 1 bakkersknecht, 1 bakken- schipper, 1 voerman. Van de medewerkende gezinnen waren er: 6 zonder kinderen, 3 met 1 kind, 7 met 2 kin deren, 4 met 3 kinderen, 1 met 4 kinderen, 3 met 5 kinderen, 2 met 7 kinderen, 1 met 9 kinderen. De gegevens uit de boekjes zijn voor elk ge zin per dag per week per gezin verzameld op staten en zooveel mogelijk naar de gedane uitgaven gerubriceerd. De mogelijkheid ont breekt om deze staten in druk te doen ver schijnen, zij zijn daarom als bijlagen bij het rapport overgelegd. Voor elk der gezinnen zijn de ontvangsten en uitgaven over de periode van 5 weken sa mengesteld, echter wat de uitgaven betreft, gesplitst over de volgende hoofden: Voeding, Huishuur, Kleeding en schoeisel, Verlichting en brandstoffen, waaronder ook valt gas en petroleumverbruik, wasch, huisraad, zieken fonds en verzekeringen, waaronder ook de vakbondcontributie is begrepen, Ontspan- nings- en overige uitgaven. Om tot een wekelijksche berekening te ko men moeten al deze cijfers dus door 5 worden gedeeld uitgezonderd no. 22. welke over een termijn van 4 weken loopt. De commissie meende, om niet te uitvoerig te worden, dit in haar rapport te kunnen nalaten. Ook meen de de commissie geen conclusie aan haar rap port te moeten verbinden. Dit was niet de op dracht welke zij ontving. Uit de cijfers kan ieder zijn conclusies trekken. Uit het onderzoek blijkt, dat de inkomsten der gesteunde gezinnen variëeren van f 59.60 tot f 114.77 per vijf weken. Dit laatste gezin bestaat uit 9 personen. Een ander gezin, uit 9 personen bestaande ontvangt per 5 weken f 99.50, een gezin, bestaande uit 11 personen ontvangt f 83.10, maar maakt in dezeperiode f 18.83 schuld. Het rapport is ongetwijfeld zeer leerzaam, vooral uit een oogpunt van sociaal-economi sche studie, omdat het nauwkeurige gegevens bevat over de wijze, waarop het geld wordt besteed. Afzonderlijk zijn vermeld de uitga ven voor voeding, huishuur, kleeding en schoeisel, verlichting en brandstoffen, wasch, huisraad, ziekenfonds en verzekeringen, ont spanning en overige niet nader genoemde uit gaven. We doen er eenige grepen uit: No. 1, 3 pers. ink. f 65.40. Uitgaven voor voe ding f 25.32, huishuur f 25, kleeding en schoei sel f 0.34, verlichting en brandstoffen f 12.57V2, wasch f 2.52Vz, huisraad f 2.50, ziekenfonds en verzekeringen f 1.80, ontspanning nihil, ove rige uitgaven f 2.99, totaal uitgegeven f 73.23, gemaakte schuld f 7.33; - No. 14 2 pers. ink. f 59.60. Uitgaven; voeding f 17.51 V2, huishuur f 25, kleeding en schoeisel nihil, verlichting en brandstoffen f 7.29, wasch f 0.48, huisraad nihil, ziekenfonds en verzeke ringen f 4,41 V2, ontspanning f 0.30, overige uitgaven f 1.55, totaal f 56.55, Overgehouden f 3.05. Dit gezin heeft lage uitgaven voor brandstoffen omdat die worden opgezocht. Aardappelen uit voorraad. No. 32, 7 pers. Ink. f 96.78. Uitgaven: voe ding f 42.44V2, huishuur f 15, kleeding en schoeisel f 6.85, verlichting en brandstoffen f 11.55^2, wasch f 2.35V2, huisraad f 0.97,. zie kenfondsen en verzekeringen f 8.67. ontspan ning f 0.24, overige uitgaven f 6.31. Totaal uit gegeven f 94.39V2. Over f 2.38V2. No. 40. 4 pers.. Ink. f 72.85. Uitgaven: voe ding f 29.141/2, huishuur f 25, kleeding en schoeisel f 0.65, verlichting en brandstoffen f 11.43, wasch f 1.95, huisraad nihil, zieken fonds f 3.07V2 (geen vakvereeniging), ontspan ning nihil, overige uitgaven f 0.30, totaal uit gegeven f 71.55: Over f 1.30. No. 46. 11 pers. Ink. f 83.10. Uitgaven: voe ding f 49.52, huishuur f 15, kleeding en schoei sel f 4.20 \<2, verlichting en brandstoffen f 12.24, wasch f 2.59, huisraad nihil, ziekenfonds en verzekeringen f 9.921-2, ontspanning nihil, overige uitgaven f 8.45, totaal uitgegeven f 101.93. Schuld gemaakt f 18.83. No. 50. 2 pers. Ink. f 62.50. Uitgaven: voeding f 21.88, huishuur f 24.50, kleeding en schoeisel f 6.05, verlichting en brandstoffen f 1.47, wasch f 1.37, huisraad nihil, ziekenfonds en verzeke ringen f 2.80. ontspanning nihil, overige uit gaven f 5.25. Totaal utgegeven f 63.32. Schuld gemaakt f 0.82. (Onder „overige uitgaven" zijn begrepen: kerk, boeken, kranten, schrijfbehoeften, por to's, toiletbenoodigdheden, barbier, badhuis, trein, tram, rooken, watergeld en zakgeld). Opvallend zijn vooral de relatief hooge huis huren. Een veel te groot gedeelte van het budget wordt door de huren gevormd. Het is een uitzondering, wanneer de huur minder dan 20% van de inkomsten vergt. In den regel is het ongeveer 30% maar van sommige ge zinnen gaat 40% van het inkomen naar den huiseigenaar of de bouwvereeniging. Om slechts eenige te noemen: gezin no. 8, 3 pers., inkomen f 72.80, huishuur f 30; no. 14; 2 pers., inkomen f 59.60, huishuur f 25; no. 17: 4 pers. inkomen f 75.50, huishuur f 30, no. 36: 6 pers. inkomen f 68, huishuur f 30, no. 44: 2 pers. inkomen f 66.50, huishuur f 27.50; no. 48: 4 pers., inkomen f 79.70, huishuur f 32.50; no. 50 2 pers. inkomen f 62.50, huishuur f 24. Op een enkele uitzondering na kunnen als deze gezinnen niet rondkomen en moeten dus schulden worden gemaakt. Uitgaven voor kleeding en schoeisel ontbre ken in vier gezinnen, voor huisraad in 17 ge zinnen en voor ontspanning eveneens in 17 gezinnen. Schulden werden gemaakt door 18 gezinnen, terwijl in 9 gezinnen nog iets kon worden overgehouden. FABRIEKSCOMPETITIE ZAL BEGINNEN. Op 7 September a.s. zal de Zaterdagmiddag competitie aanvangen. Hieraan zal door Van Gelder's Sportvereeni- ging (Papierfabriek) worden deelgenomen met twee elftallen, verder door de Zaansche elf tallen van L.S.V., Z.C.F.C., Blauw Wit, H.S.V. en Polak en Swarts. A.s. Zaterdagmiddag trekt V.G.S. I naar het Sportpark te Wormerveer en komt daar in het veld tegen Blauw Wit I (Wormerveer). KINHEIM I—WEST FRISIA Alvorens uit te komen voor de a.s. compe titie zal Kinheim I a.s. Zondagmiddag te 3 uur in het Van Gelder's Sportpark een wedstrijd tegen West Frisia spelen. Zij die 't wetèn Zijn in een taxi van TEUNE gezeten. (Adv. Ingez. Med.) De werkloosheid. Aantal werkzoekenden belangrijk gedaald. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschrevien 469 bouwvakarbeiders, 330 metaalbewerkers, 51 kantoorbedienden. 29 huisbedienden, 21 land arbeiders, 421 visschers, haven en transport arbeiders, 34 houtbewerkers, 636 losse en fabrieksarbeiders en 281 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 12 bouwvakarbeiders, 39. metaalbewerkers, 18 kantoorbedienden, 16 huisbedienden, 34 losse en fabrieks arbeiders en 6 in overige beroe pen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2197, hetgeen een aanzienlijke ver mindering beteekent vergeleken bij de laatste weken. SPEELTUIN VEREENIGIN G „KINDER VREUGD". Het bestuur der ontspanningscommissie deelt ons mede, dat het resultaat der ingeko men gelden, geteekend op de aangeboden lijsten, van dien aard is dat het bestuur daar over zeer tevreden is. Deze gelden zullen wor den aangewend tot het houden van kinder spelen in den speeltuin op Zaterdagmiddag 14 September a.s. Deze kinderspelen zullen worden voorafge gaan door een optocht van diverse wagens, bakfietsen, fietsen driewielers, autopeds enz. Voor de mooiste versiering van deze „vervoer middelen" alsmede voor de kinderspelen zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. Het feest wordt opgeluisterd door twee muziekcorpsen; verder zal de tuin worden versierd. Alle gevers en geefsters bedankt het bestuur voor hun medewerking. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 October van dit jaar alle maten en ge wichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e.d., moeten zijn voorzien van de letter h. Voor diegenen, die tot nu toe verzuimd heb ben in de laatste 2 jaren hunne maten en ge wichten te laten herijken, bestaat daartoe als nog gelegenheid o.a. aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht 276 A. Dit kantoor is voor het publiek geopend ge durende het geheele jaar eiken Maandag en Vrijdag van 9V215V2 uur. Bovendien zal ge noemd kantoor dit maal open worden gesteld op Dinsdag 24, Woensdag 25, Donderdag 26 September, Dinsdag 1. Woensdag .2 en Don derdag 3 October, eveneens van 9V215V2 uur. NATUURVRIENDEN NAAR DE HOOGOVENS De leden der natuurvriendengroep-Velsen- IJmuiden organiseeren 28 September eien ex cursie naar de Hoogovens. Opgave voor deel neming vóór 16 September aan de bekende adressen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: L. Nevevan Bellen z., a-b. woon schip Zijkanaal B Velsen; C. A. StetRutte z. Wiilemsbeekweg 5, IJmuiden; L. F. Derksen- Venhorst z., a.b. schip „Walkure", Noordzee kanaal; M. Duindam—van der Vijgh d., P.. Vermeulenstraat 6, IJmuiden; H. H. J. van GeldorpBlom z., Hagelingerweg 38, Sant poort; A. M. Martensv. Schinkel z., Brinio- straat 9, IJmuiden; M. ZeilemakerBlom d.. V eiserduinweg 93, IJmuiden; J. Hanekroot Kuiper z., Anemoonstraat 10, Santpoort; M. E. Venusvan der Kolk d., Helmstraat 4, IJmuiden; A. Bink—Noot z., D. Hartoghstraat 50, IJmuiden; G. Nielen—Zonneveld d., La- gersstraat 59, IJmuiden. Overleden: A. Wiegersma 80 jaar, wedr. van W. P. Lautenbaeh, Rijksweg 250, Santpoort. Ondertrouwden: G. Zeegers en A. Straver, Prins Hendrikstraat 42. IJmuiden. L. Buner en S. W. van Denk, Bruno Klau wersstraat 21, Santpoort; J. Lampers en G. de Dood, Kanaaldijk 13 Velsen; H. Hoekstra en A Noordzij, Napierdwarsstraat 3, IJmuiden; D. Koger en M. Ch. L. de Jong, Burg. Weertsstraat 20, Velsen; J. Hoosemans en E. v. d. Plas. Hageveldstraat 13, Santpoort; H. van Gelder en M. Bakker, C. Drebbelstraat 4, IJmuiden; A. J. Gouda en G. Blok, Juliana - kade 16, IJmuiden. Getrouwd: A. J. Lokker en A. L. de Kam, P. C. Hooftlaan 4, Driehuis; H. C. J. Hoog- bruin en A. H. Muller vaar Voorst, Stations weg 79, Velsen; A. Brusschaart en K. Met- zelaar, van Wassenaerstraat 56, IJmuiden- Oost; G. de Heer en M. A. van den Nieuwen- aijk, R. Claeszenstraat 9, IJmuiden-Oost; E. Langenhoff en H. A. F. A. Vegersteen, Wak- kerstraat 4, Amsterdam; H. Fransen en A. C. Rijnwalt, Amsterdam; J. Mosterd en A. Plug- boer, Zaaiersweg 123 huis, Amsterdam. ALCMARIA VICTRIX—V. S. V. Met het volgend elftal speelt V. S. V. Zon dag a.s. een vriendschappelijken wedstrijd tegen Alcmaria Victrix: Michel. Broek, v. d. Griendt. Den Boer, De Koning, Hillekamp, H. de Wolf, U. de Wolf, Michel, Sterk, de Haas. S. O. s. Zwakzinnigenzorg. Men schrijft ons: Na heel veel moeite is de „Velsensche Ver- eeniging Zwakzinnigenzorg" „V. V. Z. Z." er in geslaagd, twee personen te vinden, die be reid zijn met één der wagens te venten. Deze personen werken op provisie (zij krij gen een bepaald percentage van de waarde der verkochte artikelen). Een vast loon kan de vereeniging niet geven. Toch is het noodza kelijk, wil de vereeniging de venters behou den, dat hun werk naar behooren wordt be loond. En dat is mogelijk, wanneer ieder wil medewerken. Hiervoor wordt niet gevraagd om een bijdrage in geld, het koopen van eten bloempje of het nemen van een lot. Neen, hier wordt slechts gevraagd ,.te willen koo pen van de venters". Men betaalt niets meer dan in een' winkel en ontvangt daarvoor goed verzorgd werk. Bovendien maakt men het mogelijk, dat de te werkgestelden aan het werk kunnen blijven en dat de inrichting haar venters behoudt, waardoor verkoop van het geproduceerde mogelijk is. Werkloosheid is een groóte ramp, maar toch zeker het grootst voor hen, die door geestelijke afwij kingen, hun ledigen tijd absoluut niet kunnen besteden; Koopt van de venters en steunt daardoor het sociale werk van de „V. V. Z. Z.". Boer, penningmeester en A. Schager, F. Bas- stra, D. Ott en A. Ligthart. Een commissie werd benoemd inzake het organiseeren van werkloozencursussen en schoolwedstrijden. In deze commissie werden gekozen de heeren B. Dukel. H. de Boer en K. de Jong. De heer Dukel werd met algemeene stemmen gekozen tot adviseur-instructeur. JOH. ELZER, Trompstraat 22 JAARVERGADERING. De af deeling IJmuiden-Velsen der Christe lijk Democratische Unie houdt a.s. Dinsdag avond 10 September in een der lokalen van het Hervormde Vereenigingsgebouw haar jaar vergadering. Naast de verschillende verslagen en de bestuursverkiezing zal o.m. worden be sproken de propaganda in de komende win termaanden. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Havenapotheek Oranjestraat, welke apotheek tevens is aan gewezen voor den nachtdienst in de volgende week. PERSONALIA. Het diploma van den Alg. Ned. Politiebond verwierven de heeren G. W. van 't Hart, K. van 't Hart en D. A. Haak, te IJmuiden. JAARVERGADERING D.C.IJ. Op de dezer dagen gehouden jaarvergade ring van D.C.IJ. bracht de secretaris het ver slag uit over het afgeloopen jubileumjaar, waaruit blijkt, dat de werkzaamheden, aan het secretariaat verbonden, buitengewoon druk zijn geweest. De heeren Basstra en Dukel brachten den heer de Jong dank voor het be langrijke werk, door hem in verband met de feestelijkheden verricht. Aan contributie werd ontvangen een bedrag van f 900, de uitgaven bedroegen f 800, zoodat het kassaldo f 100 bedraagt. Verder moet nog een bedrag van f 60 aan contributie worden geïnd. Het voorstel tot uitbreiding van het bestuur werd aangenomen. De verkiezing had tot re sultaat, dat gekozen werden de heeren K. de Jong, voorzitter, P. Leijte, secretaris, F. de VOOR BETERE HAARVERZORCING OOK VOOR HEREN DULLER'S KAPPERSHUIS PERMANENT WAVE FL. 1. (Adv. Ingez. Med.) Dr. Martin, de Abessynisehe gezant te Lon den tijdens de rede, waarin hij o.m. zeide, dat het Italiaansche volk een bevrijding uit de slavernij meer noodig had dan de huisslaven in Abessynië. HEREN-MODES (Adv. Ingez. Med.) Reorganisatie bij de Haagsche politie. Naar wij vernemen heeft de nieuwe hoofd commissaris van politie in Den Haag een in terne reorganisatie voorbereid, welke een nieuwe indeeling van de recherche en een. technische wijziging van de bereden politie omvat. De bedoeling is de straatrecherche uit te breiden, zoodat zij beter aan haar taak kan beantwoorden, terwijl niettemin wordt bezui nigd. De bezuiniging zal 40 a 50.000 gulden per jaar beloopen. ClCXXIII. Ook deze week was er weer plenty visch. En dat desondanks de markt best aan den stijven kant bleef bewijst, dat er wat meer leven in den handel komt. Vooral voor de kabeljauw werd flink geld betaald. Het was dan ook goed weer voor den handel en daar we nu wel de meeste zomerwarmte gehad zullen hebben mogen we verwachten dat het voorloopig met de spotprijzen uit is. Daarover zuilen wel weinig bij het visscherijbedrijf betrokkenen klagen alhoewel er wel velen zullen zijn, die graag de braadschelvisch wat goedkooper zou willen zien, want dit is een product, waarvoor de handel niet al te veel kan betalen omdat het met een wolkje winst wordt omgezet. Ik telde deze week - 39 booten, dat is dus al weer vijf meer dan de vorige week. En nog steeds gaan er booten in de vaart, wat mij doet veronderstellen, dat het aantal bin nengekomen trawlers de volgende week de veertig wel eens zou kunnen passeeren. En. de besommingen? Het wijd. en zijd bekende zwarte bord in de Kennemerlaan, dat zoo langzamerhand onmisbaar is geworden (stel u eens voor, dat op den een of anderen morgen de besommingen eens niet op het bord kwamen; dat gaf revolutie^ heeft de laatste dagen heel wat slechts nieuws ver teld, maar de besommingen hebben toch wel tevredenheidsbetuigingen en tevreden gezich ten veroorzaakt. Dat kun je het best merken als je je eens een keer achter het bord ver dekt opstelt. Dat is beslist interessant. Er waren deze week heele mooie besom mingen bij. Vooral de haringbooten kunnen tevreden zijn. Er kwamen er vijf aan de markt met 700 a 1200 manden haring met besommingen van f 2500 tot f 4000. Maar ook de 'Noordzeebooten hebben niet slecht geboerd. Met een doorsnee-besomming van f 2650 kwamen ze f 400 boven het gemiddelde van Augustus. De heer J. Smit, voorzitter van de vereeni ging van vischventers „Verbetering zij ons streven" is met een ingezonden stuk, opge nomen in de IJmuider Courant van gisteren, teruggekomen op mijn vorig snufje, waarin ik iets gezegd heb over het bedrijf van deze kleinhandelaren. Ik ben blij, dat hij dit gedaan heeft en ik kan slechts wenschen, dat zijn repliek in breeden kring gelezen wordt. Zijn wederwoord toch is zakelijk, zijn kritiek (was het eigenlijk wel kritiek?) op bouwend. Ik weet heel goed, dat er venters en venters zijn; ik heb mij zelfs al eens be zondigd aan een kritiek op het werk van eenige venters, die minderwaardige visch verkochten. En daarom is het van zulk een groot belang voor het heele visscherijbedrijf, dat er een organisatie is als de Z.K.H.V., die zich o.a. ten doel stelt, de gelegenheids- venters in de wielen te rijden in figuurlijken zin natuurlijk. Want er wordt door deze men schel! heel wat visch verkocht en daarom is het vooral ook voor de reeders van belang dat er komt een krachtige organisatie van bonafide venters, die er op haar beurt dan wel voor zal zorgen, dat het publiek zich over het doen en laten van deze mannen van de straai niet te beklagen heeft. Ge wenscht is, dat de leden van Z.K.H.V. op een zeer duidelijke wijze aan het publiek demon- streeren, dat ze lid der vereeniging zijn, desnoods met uniform geschilderde karretjes of met uniformpetten. Want een goed geor ganiseerde venters-stand is van veel belang voor de bevordering van het vischverbruik. Daarom is het ook van belang, dat de groot handel de woorden van den heer Smit ter harte neemt. Wat meer organisatie, wat meer samenwerking zou op dit terrein niet mis- plaats zijn en clan-vorming zou het dis tributie-apparaat slechts ten goede kunnen, komen. Gemeenschappelijke inkoop? Ik meen, dat men dit al eens geprobeerd heeft, zoo niet, dan zou dit overweging verdienen, alhoewel, ik geef het grif toe, dit niet zoo heel gemakkelijk zal gaan. Man kann's probieren. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1