UIT HET BUITENLAND Frankrijk en Engeland in Cenève. THIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS Radio-Programma St AAND A" G 9 SEPTEMBER '1935 Het Zwitsersche volk spreekt zich bij referendum tegen grondwetsherziening uit. Met 510.000 tegen 195.000 stemmen. Voorstel had in drie kantons de meerderheid, in negentien de minderheid. Zwitserland, Grondwetswijziging bij referendum verworpen. Reuter meldt uit Bern. 8 Septem ber: De uitslag van het plebisciet inzake ■wijziging van den grondwet is 510.000 stemmen tegen, 193.000 stemmen voor. In 19 kantons is het voorstel ver worpen en in slechts drie aangeno men. Opvallend sterk verwierpen de kan tons Bazel, Zuerich, Schaffhausen Aargau en Eankt Gallen het ont werp. Het onderhavige referendum was het ant woord van de Zwitsersche fascistische en conservatieve partijen op het „crisis-initia tiefreferendum" van den linkelvleugel, waar bij aangedrongen werd op een volledige her ziening van het Zwitsersche economische be stel. Indien het referendum zou zijn aangeno men, zou men overgaan tot een grootere cen tralisatie der federale regeering te Bern, welke dan meer bevoegdheden der kantonale regeeringen zal overnemen. Volgens de Zwitsersche wet heeft iedere groep der bevolking, welke door 50.000 perso nen wordt gesteund, het recht een referen dum te vragen, ten einde een wijziging in de regeeringspolitiek of de landswetten ten uit voer te doen leggen. Afrika. Rickett kan de concessie niet prijsgeven. De Engelschman Rickett, die op 30 Augus tus p.l. van den negus de groote concessie voor de exploitatie van half Abessynië^ heeft gekregen, is Zondag met de „Porthos" uit Djiboeti te Suez aangekomen, en daar het schip wegens een defect aan de machine op onthoud had, werd hij door een leger van journalisten met vragen overstelpt. Rickett verklaarde lachend, aldus de Courant niets te kunnen zeggen, voordat hij officieele inlichtingen uit Londen zou hebben ontvangen. Hij heeft de concessie voor den tijd van 75 jaar verzegeld en wel in zijn zak en zelfs het Permanente Hof van In ternationale Justitie te Den Haag kan haar niet ongedaan maken. Rickett denkt binnen kort naar Abessynië terug te keeren en hoopt dan geld mede te brengen. Ik kan u verzeke ren, zeide hij:'tën slotte, dat-de- concessie in exploitatie zal worden gebracht. Na eenigen tijd is Rickett van boord ge gaan en per auto naar Cairo gereden Van daag vertrekt hij per vliegtuig naar Londen. Ontruiming van Italiaansche consulaten in Abessynië. Naar thans officieel wordt bevestigd, heeft de Italiaansche gezant te Addis, graaf Vinei, het besluit tot ontruiming van de Italiaan sche consulaten in de ver-verwij derde dis- stricten genomen in opdracht van zijn regee ring. Deze voorzorgsmaatregelen zijn geno men in het belang van de veiligheid der con sulaire ambtenaren. Het besluit heeft bij de Abessynische regee ring een zekere opluchting teweeg gebracht, daar men den consulaten beschouwt als ob servatieposten voor het verzamelen van mili taire gegevens, die draadloos naar de Ita liaansche bevelhebbers te Asmara en Moga- disjoe worden doorgegeven de a.s. presidentsverkiezingen in 1936 het voornaamste punt van besprekingen uitma ken. Als republikeinsch candidaat komen verschillende personen in aanmerking, doch de meestgenoemde naam is op het oogenblik die van den automobielmagnaat Henry Ford. terwijl als candidaat der republikeinen voor het vicepresidentschap genoemd wordt de voormalige directeur voor de begrootingen Lewis W. Douglas. (A.N.P.L Aanslag op senator Long. Dader door de lijfwacht van den senator neergeschoten. Duitschland. Duizenden niet-ariërs naar Ecuador? De plannen voor emigratie op groote schaal van eenige duizenden Joden en niet-ariërs naar Zuid-Amerika zijn, naar het A.N.P. uit Berlijn verneemt, thans gereed. De regeering van Ecuador heeft land beschikbaar gesteld, dat voor kolonisatie geschikt zou zijn. Amerika. Ford republikeinsch candidaat voor het presidentschap? Naar verluidt zal in de eerstvolgende bij een komst van het bestuur der republikein- sche partij de kwestie van het stellen van een candidaat tegenover president Roosevelt bij Vliegtuig stortte op een kerk. Gevolgen van een botsing in de lucht. Te Blackpool in het Engelsche graafschap Lancaster is Zaterdag een vliegtuigongeluk gebeurd, dat aan drie personen, onder wie, twee vrouwen, het leven heeft gekost. Tijdens een eskadervlucht, waaraan vijf toestellen deelnamen, werd een der machines plotseling door een sportvliegtuig geramd. De piloot van het geramde toestel zag, ondanks de bescha digingen, welke de botsing had veroorzaakt,, kans, behouden te dalen, doch het sportvlieg tuig stortte midden in de stad brandend neer. Tijdens den val zagen de duizenden, die van het ongeluk getuige waren, een vrouw uit het toestel storten. Het slachtoffer bleef dood in de takken van een boom hangen. Het sportvliegtuig kwam eerst op een kerk terecht en gleed vervolgens neer op het dak van 'n huis, dat eveneens in brand geraakte. Ten slotte kwam het op straat terecht. Onder de puinhoopen van het toestel vond men het lijk van den piloot. Een vrouw werd door de mede omlaag stortende steenen zoo zwaar ge wond, dat zij kort daarop overleed. De bewo ners van het in brand geraakte huis kwamen met den schrik vrij. Senator Long, de „ongekroonde koning van Louisiana". LONDEN, 9 September. Uit New-York wordt gemeld, dat senator Huey Long Zater dagavond in een couloir van het parlements gebouw van Louisiana door een onbekend man is gewond door twee schoten in de maagstreek. Zijn verwonding is levensgevaar lijk. De aanvaller werd door de particuliere lijfwacht van Long, bestaande uit twee ge wapende mannen onmiddellijk neergescho ten met een regen van kogels uit repeteer- pistolen. Teneinde alles in het werk te stellen om het leven van Long te redden is men direct tot een operatie overgegaan. Een nader Reu ter-telegram meldt: De directeur van het ziekenhuis, waar Long wordt verpleegd, verklaarde het volgende: ,.De projectielen hebben geen edele orga nen geraakt en Long is bij volkomen bewust zijn." Uit Baton Rouge in Louisiana wordt ge meld: De doodgeschoten dader van den aanslag op senator Long is een arts uit Baton Rouge dertig jaar oud, en genaamd A. C. Weiss Jr. In een onlangs in den senaat gehpuden rede had Long gezegd: „Ik weet, dat een samen zwering tegen mijn. leven wordt gesmeed" Men had deze uitlating echter niet voor ern stig opgevat. De aanslag en het onschadelijk maken van den dader voltrokken zich in den gang tus- schen de zalen van den Senaat en het re presentantenhuis. Ruim honderd van Long's aanhangers heb ben zich voor bloedtransfusie beschikbaar ge steld. Een vliegtuig werd gecharterd om een chirurg te halen van de staatsuniversiteit van Louisiana. Duitschland protesteert tegen het vonnis in de „Bremen"- affaire. Heftige verontwaardiging in de pers. De Duitsche ambassadeur te Wash ington dr. Luther, heeft bij den Ame- rikaanschen minister van buitenland- sche zaken, Cordell Hull, in krachtige bewoordingen geprotesteerd tegen het vonnis van den New Yorkschen rech ter Brodsky in het proces tegen vijf personen, die aan de anti-Hitleriaan- sche betooging aan boord van de „Bremen" hadden deelgenomen. Het protest is zoowel tegen het vonnis, als tegen de motiveering er van ge richt. Huil heeft medegedeeld, dat hij bij den gouverneur van New York een rapport zal samenstellen over deze kwestie, om de feiten te kunnen nagaan. In de Duitsche pers heeft het vonnis een storm van verontwaardiging gewekt. Het Duitsche nieuwsbureau spreekt in een opschrift van een beleediging door een New Yorkschen gangster en meent hiermede een treffende repliek gevonden te hebben op de zeerooverskwalificatie van Brodsky. Brodsky mag bedenken, schrijft Diploma tische Korrespondenz, dat weliswaar ver killende vreemde gebeurtenissen bij de Amerikaansche rechtspraak, zooals de ge vallen van lynch justitie, eenige bevreemding verwekken in het buitenland, doch dat men dit toch altijd nog als een binnenlandsche Amerikaansche aangelegenheid blijft be schouwen. Doch als men overgaat tot exces sen als de beleediging van het hoogste sym bool van een vreemde natie dan zal men hiervan de gevolgen van over de grenzen gaan merken. Brodsky's rede kan als een poging tot slechter maken van de diplomatieke be trekkingen tusschen beide landen worden ge brandmerkt. Het Duitsche volk kan in Brodsky niets anders zien dan een individu, dat ender bescherming van zijn rechterambt op gewetenlooze wijze de waardigheid en het aanzien van den Staat misbruikt. Het Berliner Tageblatt vraagt zich af wat de houding van het Amerikaansche volk zou zijn indien een analoog geval zich in Duitsch land had afgespeeld. De Deutsche Allgemeine Zeitu-ng zegt o.m.: De Amerikaansche regeering moet zich geen illusies maken over den graad van ver ontwaardiging waarin het Duitsche volk de uitlatingen van Brodsky heeft vernomen. Aarzeling voor groote beslissingen. LONDEN, 5 September. (Van onzen correspondent). De toekomstige buitenlandsche politiek van Groot Brittannië hangt af van de beslis singen, welke ditmaal te Genève zullen vallen. Die beslissingen zouden de richt snoeren, welke den gang dezer politiek heb ben bepaald, radicaal kunnen omzetten. Omdat er zooveel op het spel staat kan men verwachten, dat er lang zal worden ge aarzeld en dat gedurende eenigen tijd on zekerheid zal blijven bestaan over het karakter van de uitkomsten, welke de Vol- kenbondstad zal brengentenzij Musso lini de zaak forceert of de oorlog in Abes synië spontaan uitbreekt, hetgeen bij zulke voorbereidingen als waarvan men getuige is geweest niet geheel onmogelijk is. Indien de besprekingen een zoodanig ver loop nemen dat om toepassing moet worden gevraagd van artikel 16 (sancties) van het Covenant van den Volkenbond zal zooals ondubbelzinnig te kennis is gegeven Engelann daarmee onverwijld instemmen, vooropgesteld dat Frankrijk het ook doet. In dat geval zou Engeland zachtjes aan met sancties willen beginnen en den druk ver- hoogen naar mate de omstandigheden het zouden vergen. In Londen is men echter niet overtuigd, dat Frankrijk mee zal willen doen aan de toepassing van sancties. De medewerking van Frankrijk op dit punt kan alleen, zoo ziet men het hier, worden ver zekerd door een onvoorwaardelijke toezeg ging door Groot-Brittannië, dat het met Frankrijk en Italië zal samenwerken voor de verdediging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Engeland kan daar moeilijk in treden, omdat het de Oostenrijksche kwestie heel anders ziet dan de Abessynische. Een bedreiging van Oostenrjjk's onafhankelijk heid, die men zeker binnen een jaar tege- moetziet, zal niet bestaan in het concen- treeren van een machtig Duitsch leger aan de Oostenrijksche grens. In Londen verwacht men dat althans niet. De bedreiging van Oostenrijk's onafhankelijkheid zal uit het land zelf komen en zal worden geleverd door de Oostenrijksche Nazi's, hoe zeer Duitschland hen zal helpen. Indien Duitschland ter verantwoording geroepen wordt zal het heel anders optreden dan Italië doet in de Abessynische kwestie. Het zal men kent het Duitsche standpunt betoogen dat het verre van Oostenrijk's on afhankelijkheid (die geen onafhankelijkheid is) aan te tasten integendeel de onafhanke lijkheid van dat land verdedigt. Men kan niet voorzien, zegt men in Engeland, hoe de toestand zich dan zal ontwikkelen en hoe hij moet worden aangepakt. Engeland kan daarom alleen aan' Frankrijk beloven dat de Oostenrijksche kwestie, wanneer ze straks op komt, zal moeten worden afgedaan naar letter en geest van het Covenant van der- Volkenbond, indien dit Covenant doeltreffend en reëel is gebleken door zijn aanwending van Italië (indien Mussolini niet naar reden zou hebben geluisterd)door- middel- -van sancties., - a Zulk een Britsche belofte is misschien niet onvoorwaardelijk genoeg voor Frankrijk. Men zal het moeten afwachten. Frankrijk heeft een bepaalde afspraak met Italië en heeft daaruit geconcludeerd dat het volstrekt op Italië's steun in Midden-Europa kan reke nen. Het heeft niet zulk een afspraak met Engeland en is daarom niet zeker van Enge- land's politiek in Midden-Europa. In tusschen is het er wel zeker van. dat Engeland het Covenant van den Volkenbond: geëerbiedigd wil zien als instrument voor behandeling van' alle disputen tusschen landen. Aangezien Frankrijk zelf steeds de grootste kampioen van den Volkenbond is geweest en dit land terecht den Bond beschouwt als een onmis baar element in zijn veiligheidspolitiek, staat het voor een lastig dilemma. A. K. VAN R. Geen oorlogsmaatregelen zoo lang te Genève wordt geconfereerd. Toezegging van den Duce aan de Commissie Van Vijf. (Adv. Ingez. Med.) Ontwapening en bezetting van Abessynië geëischt. Uit Genève: Mussolini heeft naar Reuter uit betrouwbare bron ver neemt aan de commissie van vijf de definitieve verzekering gegeven, dat Italië niet tegen Abessynië ten strijde zal trekken, zoolang de bespre kingen te Genève voortduren. De „Popoio d'Italia" preciseert de minimale voorwaarden voor een Italiaansch-Britsche overeenstemming inzake Abessynië. Het blad schrijft: „Frankrijk en Engeland kunnen de moeilijkheden betreffende Abessynië slechts nog meer gecompliceerd maken door hun for mule van „collectieven bijstand". Het is noo dig dat de situatie eens scherp gemarkeerd wordt Italië wenscht de ontwapening van Abessynië en controle over dit gebied door middel van bezetting". Uit Rome wordt aan „LTntransigeant" ge meld, dat er opnieuw gewag wordt gemaakt van de mogelijkheid van eën conferentie van drie partijen, die gehouden zou worden in Noord-Italië. Het blad ziet in het vertrek van Sir Samuel Hoare naar Genève een voorteeken van deze conferentie De paus vraagt eerbiediging van het recht. Reuter meldt uit Vaticaanstad, 7 Sept. In de basiliek van St. Paulus heeft de paus heden zijn met spanning verwachte rede tot eenige duizenden oud-strijders uit veertien landen gehouden. Hierin zeide de paus. over het Abessynische conflict o.a. het volgende: „Het komt ons voor, dat zich aan den hori zon een regenboog begint af te teekenen. Wij wenschen, dat aan het streven, de verlangens en de nooden van een groot en goed volk, een volk, dat het onze is, zal worden voldaan en dat zij zullen worden erkend. Doch tevens wenschen wij, dat dit rechtvaardig en vreedzaam geschiedt, dat God allen vrede schenkt, overeen komstig de rechtvaardigheid, de w.aar- heid en de eer, en met eerbiediging van het recht, hetgeen voor allen het geluk beteekent. Geen algemeene mobilisatie in Abessynië Officieel wordt tegengesproken, dat de Ne gus de algemeene mobilisatie zou hebben af gekondigd. Oplossing zonder Genève. Havas meldt hierover uit Rome: Het ge ringe optimisme, dat tot nu toe heeft bestaan een voor Italië bevredigende oplossing van de Abessynische kwestie te bewerkstelligen, is thans vervlogen. De eenige mogelijkheid zou nog hestaan in een soort nieuwe conferentie van drie, welke door Mussolini, Laval en Sir Samuel Hoare of Baldwin, in een Italiaansche stad zou kunnen worden gehóuden. Van de drie mogelijkheden, welke de Duce had gezien om het geschil te regelen: „Mèt Genève zonder Genève tégen Genève" beschouwt men de eerste zoo goed als hope loos, terwijl men de tweede mogelijkheid thans het meest waarschijnlijk acht. Van Ita.liaansch .standpunt bezien, heeft zich sedert Vrijdageen niéuw feit voorge daan. Te Rome heeft men scherp gereageerd op de „internationale pogingen de beraadslagin gen over de Abessynische aangelegenheid te laten leiden tot een anti-fascistisch offen sief". De correspondent maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk Italië, indien de Volkenbond zich zou mengen in interne Italiaansche aan gelegenheden, geen reden meer zou zien langer lid te- zijn van het inter nationale instituut. „Abessynië aan ons". Uit Rome wordt aan de Courant gemeldt dat twintigduizend Jonge Italianen uit het buitenland Zaterdagmiddag voor Mus.- v hebben gedefileerd, onder daverende toeiJni chingen van het publiek. Na afloop verzanïï" den zich voor het Palazzo Venezia 7onn* menschen. Mussolini verscheen op het bal' en zeide o.a.: „Wij zullen op onzen .a voortgaan. WeS Op z n vraag: „Aan wien zal Abessvm- behooren?", antwoordde de menigte- a ons". Een geestdriftig gejuich steeg 0n Mussolini, die zich even had teruggetrókk weer verscheen en vroeg: „Wilt gij dat nu alle n?"; uit alle monden tegelijk klonk hl „Ja, ja". aet NIEUW EXTRA-NUMMER VAN DE „STÜRMER". Thans van regeeringswege aanbevolen In de laatst verschenen editie van d „Stürmer" wordt het verschijnen van e° nieuw extra-nummer van dit blad ter legenheid van de Rijkspartijdag te Neuten berg aangekondigd, onder aanbeveling v-!n Dr. Ley. den Rijksorganisatieledier en hoofd van het Duitsche Arbeidsfront, wiens hand teekening noder deze aankondiging is flf gedrukt. Zij luidt: Aan de dienstinriehtingen van het Duit, sche Arbeidsfront. De „Stürmer" geeft ter gelegenheid van de Rijkspartijdag een extra nummer uit, getiteld: „Menschenmoorde- naars van den beginne af". In deze editie zijn de Joodsche revoluties van de oudheid to thet heden en in het bijzonder het Marxis me van Karl Marx tot aan de „Komintern"' (Communistische internationale) volledig bp. handeld. Dit extra-nummer moet zoo mogelijk in het bezit komen van ieder lid van het Duit- sche Arbeidsfront. De dienstinriehtingen van het Duitsche Arbeidsfront worden "daarom aangewezen ter grootst mogelijke versprei- ding van dit extra-nummer. .-en WRING MACHINES (Adv. Ingez. Med.) I ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Het ziet er toch wel heel erg vreemd uit met al dat nevelachtig gedoe. In heele slierten hangt de mist om boomen en steenen heen. Thijs moet zijn oogen even uitwrijven om te zien of hij niet droomt. Hij is heusch klaar wakker, hoor! Thijs begint het hier erg griezelig te vinden. Alles is zoo eenzaam en verlaten en de nevel maakt de heele omgeving zoo grauw en onheilspellend. En wat hoort hij daar vlak achter zich voor een vreemd geluid. DINSDAG 10 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl. 10.30 Cantabile-orkest olv. E. Beeck- man. 11.00 Mevr. R. Lotgering-Hillebrand: Eten. koken.( II). 11.30 Vervolg concert.. 12.30 Orgelspel Pierre Pal la. 1.00 Kovacs Lajos' or kest. 1.30 Gram. pl. 2.00—4.00 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. B. v. Zanten (cello). In de pauze: Pianorecital Bé Gerris. 4.15 Gram. pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.05 Voor kleine kinderen. 5.35 Het Lyra Trio. 6.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Cubaan- sche muziek (Gr. pl.). 8.00 Berichten. 8,05 Mededeelingen. 8.10 Gram. pl.. 8.20 le episode van „De blauwe smaragd", spel naar L. Wil- link's roman. Leiding: K. Kleyn. 8.50 Uit Boedapest: Concert olv. Dohnanyi, mmv. Bela Bartok (piano) en Anne Bathay (zang). 10.00 Het AVRO -Aeolian-orkest. 10.45 Gram. pl. 11.10—12.00 „Haeck", Den Haag: Lajos Kiss' Zigeunerorkest. HILVERSUM, 301 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram. pl. en Schlager- muziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00—4.00 Schlager- muziek en Gram. pl. 4.15 Orkestconcert en Gram. pl. 7.15 Causerie. 7.35 Gram. pl. 8.00 Berichten. 8.05 Gram. pl. 8.30 Causerie. 8.45 Populair concert. 9.15 Causerie. 9.30 Vervolg Concert. 10.15 Orkestconcert (Om 10.30 Be richten. '11.30—12.00 Gram. pl. DROITWICII, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgelspel S. Torch. 11.50 Gram. pl. 12.20 BBC-Northern Orkest alv. Morrison. 1.20 H. Engleman's kwintet mmv. L. Lewis (xylofoon). 2.20 Gram. pl. 3.05 Falkman's Apachenorkest. 3.50 Gram. pl. 4.35 J. McKenna (tenor) en het New English Strijkkwartet. 5.35 BBC-Dans- orkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 BBC- Militair Orkest olv. Matthews, mmv. Ph. Ber- tem (bariton) 7.35 Radiotooneel. 7.55 Het Vario-Trio. 8.20 BBC-Theater-orkest olv. M, H. Lubbock. 9.00 De „Air-do-wells" in hun repertoire. 10.00 Berichten. 10.20 BBC-orkest olv. Braithwaite, mmv. H. Macklin (tenor). 11.3512.20 Lew Stone en zijn orkest. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert olv. Labis. 7.40 Gram. pl. 8.50 Zie Hilversum 1875. 9.35 Radiotooneel. 11.10—12.35 Dansmu ziek KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.50 5.20 Concert uit Rest. „Ritz". 7.50 Gevar. pro gramma. 8.50 Zie Hilversum 1875 M. 9.55 en 10.50—12.00 Vervolg gevar. programma. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert. 12.20 Omroeporkest olv. Kühn. 2.35 Gram. pl. 4.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 7.05 dito. 7.50—12.50 Uit München: „Die Meistersinger", opera van Wagner. Lei ding: W. Fürtwangler. ROME, 421 M. 9.00 Gevar. concert olv. Bonavolonto. 10.20 G. Arnaldi (piano) en G. Martorana (cello). BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. pl. 12.50 Salonorkest olv. Walpot. 1.50—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram. pl. 8.20 „Uit de oude doos" gev. programma. 10.30 11.20 Gram- pl. 484 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gram. pl. 5-20 Dansmuziek. 6.20 en 6.50 Gram. pl. 7.20 Zang. 7.35 Gram. pl. 8.20 Omroeporkest olv. Douliez. 8.50 Zie Hilversum 1875 M. 9.50 Omroeporkest olv. Douliez. 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCIILA ND SENDER, 1571 M. 7.50 uit Nürnberg: 1ste acte van „Die Meis tersinger", opera van Wagner, ca. 9.20 Kwar tetconcert uit Leipzig. 10.20 en 11.05 Berichten, 11.20 2de scène v. d. 3de acte van „Die Meis tersinger", Wagner.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2